cL een hemel Amerikaanse kernproef te zien tot op duizenden kilometers Hemel in vuur en gloed Prinses Anne uit logeren Ook para's bij Merauke aan verliezende hand Ben Khedda gedwongen tot concessies doen VS. VERHEUGD; MOSKOU: „DE MISDAAD IS GEPLEEGD Toeschouwers op strand van Hawaii Officieel: Malik onderhandelaar Acteur Louis van Gasteren overleden Vanavond televisie uit Amerika Akkoord over neutraal Laos Weer successen in de Tour ERHOGING ladcloosstelling veede Kamer leden livenllefhebbers togen met de warte vlag ?re voorzieningen nlingcn hogere zuivelschool- DAGBLAD VOOR ZEELAND Duitse moordenaar tot 15 jaar veroordeeld Geen overlevenden van Bombay-ramp vandaag- And ré Renard door beroerte getroffen WARMER Gevechten in Vietnam Tsjombe mag parade afnemen Maar V.N. komt niet Lugubere vondst bij Zelzate Churchills been gezwollen Voor God, Koningin en Vaderland Tweede Kamer is een wetsont- ïgediend beogende de verhoging schadeloosstelling voor de leden Tweede Kamer. Voorgesteld wordt hadeloosstelling te verhogen van l tot 15.000 en voorts in over we egeven de jaarlijkse vergoeding iskosten te bepalen op 2400. Die jt thans 1572 gulden (de kosten i eerste-klasspoorabonnement). In volgend wetsontwerp is de Ka- overweging gegeven de jaarlijkse van de voorzitter van de Tweede te vergroten van 10.000 tot en voorts om de eerste plaatsver- Ie voorzitter en de tweede plaats ende voorzitter een jaarlijkse toe- te kennen van respectievelijk n 2000 boven de schadeloos die zij als Kamerlid ontvangen. onze Belgische correspondent) noordelijke Antwerpse polderge- I Hoevenen hebben honderden dor- |i de felle julikoude getrotseerd de zwarte vlag te demonstreren |?en landbouwer, die ervan ver wordt oorzaak te zijn van de dood per dan honderd reisduiven. |ian zou vergiftigde graankorrels veld hebben uitgestrooid. Een |werd ingediend en terwijl het on- aan de gang was, bleven de dui- Jrven. Vooraanstaande duivenlief- leden daarbij zodanig zware ver- liat zij wellicht voor een gans jaar liakeld zijn. -ijkswachters hielden de wacht I oeve van de landbouwer, doch zij en niet in te grijpen. In optocht de betogers dan naar het ge- ijke duivenliefhebberslokaal, waar ^aatten over de geleden schade. J merken valt. dat geen bewijzen I'schuld van de landbouwer kon- pverd worden. lirecteur van de hogere zufvel- In Den Bosch, ir.A. Kromwijk, Idens de diplomauitreiking aan pol gesproken over de verschil- roblemen, waarmee de leerlingen pen hebben. Deze betreffen on er de huisvesting en de voedsel- Jiing. De hogere scholen in Den Kullen zich nu gezamelijk bezig 1 om de bestaande moeilijkheden Issen. Zo denken zij wat de voed- Tnening aangaat, aan een gezame- pnsa, waar de leerlingen hun pen kunnen gebruiken. Voor de vorming zijn contacten opgeno- voor de leerlingen goedkopere te verkrijgen voor toneel-mu- Ifilmuitvoeringen. Voor 't komen den zijn reeds 1000 plaatsen be- lar gesteld. Ook wordt gedacht li paspoort, waarmee de leerlin- liet buitenland zekere faciliteiten 1 genieten. Is, met deze beeldspraak, vooraf- |door een onmachtig „het was het was schitterend", duidde Re "schoonheid aan van de Car- J?k in het hart van bergachtig ■uinta. Het is een van de 31 Ijke bergtoppen die Harrer heeft ld". De alpinist is ondanks zijn ^ar nog fit genoeg. Hij spreekt Jmet de nuchterheid van een door- •d bergbeklimmer. Hetgeen niet Irt, dat zijn ogen gloeien van de Ik van het avontuur. Die roman- pekt uit de opmerking: „Een van die we zagen was zo mooi, dat bon niet dachten aan doorlopen |>leven genieten". I het Nederlandse gouvernement Is tegen heeft, zullen op de kaart |estelyk Nieuw-Guinea namen te staan als „Hans en Grietje- I' en „Assepoesketen". Andere in 1? springende plaatsen zullen her- aan Anderson en de gebroe- I Grimm, een zelfs aan Klein Je. |Harrers grootste verrassing tij expeditie van zes maanden, was I ng van een „stenen bijl-mijn". I er voor zich het recht door op- eerste en laatste blanke te zijn dergelijke mijn in werking zag. Iilen bijl ook bij de Papoea's be- |kt. Dit gebied draagt de naam tiaar de hier wonende hoogland- Igaat binnenkort weliswaar naar prug. maar hij wil naar Nieuw- fcrugkeren om zowel het westen |osten van het eiland verder te De Nederlanders op weste- liw-Guinea hebben gezegd dat lp het gebied van ontsluiting Edelijk gebied en geologie meer |aan dan wie ook voor hem. Harrer het heeft over de In van Nieuw-Guinea, dan is |aal in vervoering. Hij vindt ze indrukwekkender dan die in Zuid-Amerika, welke hij ook limmingen kent. Enkele pieken pnden schaart hij zelfs onder Jf vijf mooiste in de wereld. Hij |weten, want hij heeft er heel ommen. lis gaarne bereid terug te keren I merikaanse oorlogsgravenstich- ylpen bij het bergen van de stof- phten van slachtoffers van een Jnet een Dakota gedurende de lereldoorlog, tijdens een vlucht J Carstensz-piek. Op het ogen- Ken dc Nieuwzeelander Philip I- die Harrer een eindweegs op Iditiereis begeleidde en een Itnse sergeant zich met het wrak e hebben niet veel succes en larom waarschijnlijk dat Harrer lïgin van het volgend jaar een lïxpeditie zal leiden. Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Br ader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Eiootegem rar. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda tteigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. DINSDAG 10 JULI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de ZePuwse Eilandenr GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBUBG Nieuwstraat_41 telefoon 2893) 11 (Eigen nieuwsdienst) Oj> de Europese beeldschermen zullen hedenavond, indien de lan cering van de experimentele sa teiliet „Telstar" gelukt, de eerste directe t.v.-beelden uit Amerika te zien zijn. Deze test-signalen zullen door de VARA in haar programma worden uitgezonden tussen 10.15 en 10.25 uur. Dit is een directe reportage van de beeldsignalen die de BBC in Groon Hill Down, het Britse ontvangststation, op neemt. Men hoopt dank zij deze hulp van de BBC de Amerikaanse beeldsigna len terzelfdertijd te kunnen doorgeven. Daarom heeft de VARA het avondpro gramma van 10 juli a.s. als volgt gewij zigd: van 8.30 tot 8.45 Achter het nieuws, om 8.45 tot 10.15 uur de eerste zitting van de t.v.-rechtbank en van 10.1510.20 uur de Engelse reportage van de BBC over het „Telstar"-experiment. Aan het slot omstreeks 10.25 volgt dan het zi- geunerfeest „Bod Gitana". De 21-jarige winkelbediende Peter Hoessl is maandag door de rechtbank in München wegens moord veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met de be paling dat hij daarna moet worden opge nomen in een psychiatrische inrichting. Zijn advocaat beschreef hem als een „wapenfetisjist" met een gespleten per soonlijkheid. Hoessl werd schuldig bevonden aan moord op een 55-jarige gepensioneerde in 1959 en op een 17-jarige arbeider in 1960. Hij had reeds eerder gevangen ge zeten wegens moord op een 11-jarige jongen. De Verenigde Staten hebben gisteren „een kernbom van de megatouklasse op een hoog te van honderden kilometers boven Johnston- eiland in de Grote Oceaan tot ontploffing gebracht." Aldus een officiële verklaring van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, die aldus de nieuwste bomontploffing in de geschiedenis bekendmaakte. Tot in Nieuw- Zeeland, 6500 kilometer van de plaats waar het kernwapen ontplofte, is de proef duide lijk waargenomen. Zelfs op die afstand was er eerst een helderrode flits te 'zien en daarna stond de hemel een minuut of tien in gloed. Mogelijk is die gloed veroorzaakt door radio-actieve deeltjes in het magnetisch veld van de aarde. Wit, groen en geel-oranje waren de kleuren, die men in Honoloeloe (1200 km) te zien kreeg. Eerst lichtte de hemel van hori zon tot horizon op. Er was een groene flits, vervolgens werd de hemel rood en die kleur ging geleidelijk over in rose. Gedurende zeven minuten na de ontploffing bleef die gloed hangen. tussen Australië en de Verenigde Staten uitgevallen. Australië en Nieuw-Zeeland hadden een kwartier geen verbinding met elkaar. Volgens sommige Japanse deskundigen heeft de explosie de com municaties tussen Japan en Amerika slechts zeer weinig (ongeveer drie minu ten) gestoord. Andere berichten uit Japan gewagen echter van ernstige storingen. Reacties Een der ooggetuigen te Honoloeloe zei, dat hij dacht iets op zijn tanden te voelen en ozon te ruiken onmiddellijk na de ontploffing. De flits zette op diverse punten op het eiland Oohoe de luchtalarmsirenes in werking. Een in woonster van Honoloeloe, mevrouw Sallon, vertelde, dat de ontploffing haar plotseling het gevoel van onpasselijk heid had gegeven. Van de ooggetuigen te Honoloeloe De 94 inzittenden (en niet 103 zoals wij gisteren meldden) van het Italiaanse straalvliegtuig, dat nabij Bombay is neergestort, blijken allen te zijn om gekomen. De doden zullen naar Bombay worden overgebracht en naar hun land van herkomst worden vervoerd. Vele van de lijken waren zwaar verminkt. De resten van het wrak lagen naar schat ting over een gebied van 1300 ha ver spreid. In het oerwoudgebied, waar het vliegtuig is neergekomen, bevinden zich veel tijgers, panters en wilde, beren. In Rusland heeft zich eveneens een vliegongeluk voorgedaan, dat, volgens nog onbevestigde berichten, aan veer tien mensen het leven heeft gekost. Het vliegtuig was een Ilyoesjin 14, dat neer- stortte, nadat een der motoren het hadimuniqués kan worden afgeleid, dat de begeven. Onder de niet ernstige ge- intensivering van de actie tegen de wonden bevindt zich een Amerkaanse parachutisten in dit gebied volgt op het student. de vorige week genomen besluit om IN IRAN zijn bij een botsing tussen een trein en een autobus, 140 km ten zuiden van Teheran, 39 inzittenden van de bus gedood en twintig gewond. Dr. J. DELFGAUW uit Rijswijk, die op de lijst der K.V.P. volgt nu mr. F. J. H. Bachg niet in aanmerking wenst te komen om de vacature van wijlen de heer Koersen in de Tweede Kamer te vervullen, is om persoonlijke redenen niet voornemens een benoeming tot lid der Tweede Kamer te aanvaarden. Thans volgt op de lijst drs. J. Aarden, secretaris van het Centrum voor Staat kundige Vorming. Drs. E. G. STIJKEL, staatssecretaris van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, zal wegens ziekte voorlopig voor veertien dagen het bed moeten houden. IN DJAKARTA is bekendgemaakt, dat de verdachten van de moordaanslag van 14 mei op president Soekarno voor de militaire rechtbank op Java zullen moeten verschijnen. PRESIDENT JOAO Goulart van Brazilië heeft Francisco Brochado da Rocha op gedragen een nieuwe regering te vormen. PROF. DR. KURT LEIBBRAND, inter nationaal verkeersdeskundige, zal op 4 september voor de rechter in Stuttgart verschijnen, beschuldigd van moord in minstens 26 gevallen in augustus 1944 in zuid-Frankrijk, waar hij het neer schieten van Italiaanse vrijwilligers bevolen zou hebben. (Advertentie) De bom explodeerde 0111 11 uur 's avonds, plaatselijke tijd (tien uur 's morgens onze tijd). Zo sterk was het licht, dat zelfs aan de kusten van Hawaii, waar vele toe schouwers zich verzameld hadden, de sterren niet meer zichtbaar wa ren. Driemaal is scheepsrecht Voor de ontploffing gold het „driemaal is scheepsrecht". v Twee vroegere pogingen een atoomtoestel op grote hoogte tot ontploffing te brengen, waren mislukt als gevolg van pech met de Thor-raket die bij die proeven werd ge- bruikt. Vanaf de grond heeft men toen de kernbom bij die mislukte proeven vernietigd. Een ontploffing trad daarbij niet op. De thans geslaagde derde proef was De bom is ontploftOp het 1200 km verder gelegen strand van Hono loeloe kijken de mensen naar de angst wekkend gloeiende hemel. Zo fel was het nachtelijke strand door de gloed verlicht, dat de sterren niet meer wa ren te zien. vier keer voor een etmaal uitgesteld wegens ongunstige weersomstandig heden. Het kerntoestel was meegegeven aan een Thor-raket. De lancering van deze Thor was de 155ste lancering van een raket van dit type. In 122 gevallen is de lancering geslaagd en de Ameri kanen zijn met dit aantal zeer tevreden. De fabricage-kosten van de Thor zijn een miljoen dollar per stuk. De bom werd tot ontploffing gebracht op een hoogte van waarschynlyk 320 kilometer en de explosiekracht was ge lijk aan die van tenminste één megaton, een miljoen ton tnt. Sommige berichten gewagen zelfs van tien megaton. Het doel De jongste proef was de 25ste in de huidige, in april begonnen serie. Des kundigen hopen door deze ontploffing waardevolle gegevens te verkijgen over de militaire mogelijkheden van kern explosies op grote hoogte, in het bij zonder wat betreft de invloed ervan op de radio- en radarverbindingen, de ionosfeer en de Van Allen-stralings- gordel. Men verwachtte, dat de bom een groot gat in de ionosfeer zou slaan, dat 32 uur lang van invloed zou zijn op de radioverbindingen in de Stille Oceaan. Volgens de eerste meldingen was ge wist radio Moskou te vertellen dat de ontploffing was waargenomen door Amerikaanse toeristen die dol zijn op grote sensaties en speciaal met dat doel naar Honoloeloe waren gekomen. De nieuwsuitzending van radio Mos kou, waarin het nieuws over de atoom explosie als eerste bericht werd aan gekondigd, begon met de woorden „De misdaad is gepleegd". Radio Moskou noemt de ontploffing (daarbij gemakshalve de eigen Sovjet russische megatonbom-ontploffing ver getend) dit keer ,,een uitdaging voor de mensheid". Dit laatste zal de V.S. er overigens niet van weerhouden nog' minstens één kernproef op grote hoogte te nemen, en we! met een zgn. „regenboogbom", die op een hoogte van ongeveer 800 kilo meter tot ontploffing zal worden ge bracht. Met succes zijn de Nederlandse strijdkrachten opgetreden tegen de Indonesische parachutisten die ruim twee weken geleden bij Merauke zijn geland. In de (overige schaarse) communi qués wordt over de actie tegen de para's van Merauke gemeld, dat niet alleen een niet nader genoemd aantal parachutisten buiten gevecht is gesteld, doch dat tevens een grote hoeveelheid materiaal is buitgemaakt. Uit de com- Mohammed Ben Bella schijnt aan de winnende hand te zijn in zijn strijd met de Algerijnse voorlopige regering en in officiële kringen te Algiers was men optimistisch gestemd over een spoedig einde van de onenigheid. De overweldi gende aanhang van Ben Bella in de ge lederen van de A. L. N. zou Ben Khedda kunnen dwingen in belangrijke mate in te binden. Heden zal waarschijnlijk een verzoeningsbijeenkomst plaatsvinden. Terwijl het overleg plaatsvond, trok ken ongeveer 1200 aan Ben Bella ge trouwe militairen van de Marokkaanse grens naar Oran. In deze havenstad komt het leven langzamerhand op gang. Banken en kantoren gingen voor het eerst sinds vijf dagen weer open. Ook de Algerijnse havenarbeiders in Oran her vatten het werk weer. Langs de haven kant stootten zij op honderden Europe anen, die op passage naar Frankrijk wachtten. De groen-witte vlag van de Algerijnse revolutie is maandag j.l. gehesen op het gebouw van de vroegere Franse administratie te Algiers. Vanaf het bal kon van dit gebouw hield Raoul Salan op 13 mei 1958 een redevoering, waarin hij bepleitte, dat de teugels van het bewind weer zouden worden overge nomen door president De Gaulle. Drie jaar later in april 1961 kondigde Salan hier aan dat hij en drie andere Franse generaals in Algiers de macht zouden overnemen. In Algiers is gisteren voor het eerst durende 20 minuten de radio-verbinding na vijf maanden weer gevoetbald. Vijf tienduizend mensen volgden een onaf hankelijkheidswedstrijd. In Oran zouden 49 „ongezeglijke" moslims zijn terechtgesteld. Zij werden gearresteerd na de schietpartij in Oran van verleden week donderdag. Hierbij werden 95 mensen gedood en 163 ge wond. Van de 200.000 Algerijnse vluchtelin gen, die zich in Tunesië en Marokko bevinden, zij er reeds 120.000 gerepa trieerd. Dagelijks gaan er 6.000 naar Algerië terug. De Verenigde Naties had. den voor deze mensen een oproep doen uitgaan om steun in de vorm van geld en goed. Er was 2,6 miljoen dollar nodig. Half juni was er 737.000 dollar binnen, voor Merauke de burgerlijke uitzonde ringstoestand af te kondigen. Overigens blijft Merauke een toon beeld van rust, zo schreef de corres pondent van de „Nieuw-Guinea Koerier". Men bemerkt niets van de tegenacties of het zou moeten zijn, dat het hertevlees, waarvoor Merauke be kend staat, vrijwel niet meer voorradig is. Dit is een gevolg van het feit, dat de meeste jachtgeweren zijn ingenomen en dat de jagers zich niet meer ver buiten ae stad wagen. Behalve bij Merauke hebben zich ook bij Kaimana weer enkele para's over gegeven. In andere gebieden werden geen activiteiten van enig belang ge meld, aldus een officieel communiqué. In tegenspraak met de Nederlandse berichtgeving is een Indonesische ver- klaring (overigens al vaker onbetrouw baar gebleken) van de Indonesische ambassade te Canberra, waarin wordt beweerd, dat de positie van de Indo nesische parachutisten, die onlangs bij Merauke zijn afgeworpen, sterker is ge worden. Beweerd wordt dat deze para chutisten nuttige gegevens hebben ver zameld en dat zij geravitailleerd worden door de plaatselijke bevolking. Naar Washington Intussen heeft Soekarno gisteren officieel bekendgemaakt, dat de Indonesische ambassadeur in Mos kou, Adam Malik, is aangewezen om in Washington met de Nederlandse vertegenwoordigers overleg te plegen over de kwestie Nieuw- Guinea. Malik heeft gisteren eerst een ge sprek van twee uur gehad met de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio en hij heeft daarna gesproken met Soekarno. Bij die be sprekingen was ook aanwezig Soedjarwo Tjondronegoro, die tezamen met Malik heeft deelnegenomen aan de voorbe sprekingen met Nederland, die eerder dit jaar in Washington zijn gehouden en die toen werden afgebroken. Men ver wacht, dat Soedjarwo met Malik (binnen enkele dagen) mee zal reizen naar Washington. De 51-jarige leider van de linksgerichte Waalse federalistische beweging, de so cialist André Renard, is zaterdag door een beroerte getroffen. Hij is sindsdien bewusteloos. Volgens het ziekenhuis is zijn toestand „zeer ernstig". André Renard, voormalig functionaris van de socialistische vakvereniging in Luik, was de leider van de revolutionaire stakingen, die in december 1960 uitbra ken en België op de rand van burger oorlog brachten. Deze stakingen werden gehouden naar aanleiding van de be- lastingpolitiek van de Belgische regering. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: l Overwegend zonnig en droog weer, met hoge temperaturen. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust tijdelijk l vrij krachtige oostelijke wind. I Verwachting van Ukkel: Aanvankelijk mooi weer. In de mid- dag toenemende bewolking met kans 5 l op onweer. Maximum temperaturen Z J van 20 tot 25 graden. Vandaag: zon onder 20.58 uur. Maan Z l op 13.27 uur. Morgen: zon op 4.32Z l uur. Maan onder 0.49 uur. Z Binnen het raam van de Geneefse conferentie van 14 naties over Laos tussen oost en west is een compromis bereikt. Uit welingelichte bron wordt ver nomen, dat de communisten de eis hebben losgelaten, dat de belofte van bescherming van Laos door de ZOAVO officieel wordt inge trokken. In een verklaring aan de conferentie wordt thans aldus het compromis op dit punt alleen maar nota genomen van het verzoek van Loas om terug trekking van de beschermende „para plu" van de ZOAVO. Het Westen heeft zijn eis losgelaten, dat in het akkoord van Genève speci fieke waarborgen worden opgenomen voor doeltreffende integratie van de drie legers (een pro-communistisch, een neutraal en een pro-Westers leger) in Laos. Die fusie wordt een interne ge legenheid van Laos, Verwacht wordt, dat men volgende week zo ver zal zijn, dat de ministers van buitenlanlse zaken in Genève een neutraliteitsverklaring voor Laos kun nen ondertekenen. Louis van Gasteren is op 74-jarige leeftijd in Utrecht overleden in het stads- en akademisch ziekenhuis. Met hem is een van de oude dramaturgen heengegaan, die de jonge generatie amper meer heeft gekend. Zijn speltype zou haar waarschijnlijk ook niet meer aanspreken. Van Gasteren behoorde van vroeg-af tot de top van de vaderlandse toneel wereld. Hij was behalve een speler par excellence een man, die een brede eru ditie bezat en deze steeds in dienst heeft gesteld van zijn enige liefde, het toneel. Hij behoorde in zekere zin nog tot de generatie van Frits Bouwmeester, ai heeft hij nooit met hem gewerkt. In tegenstelling tot Bouwmeester dit een volkomen auto-didact was gaf Van Gasteren aan zijn métier weten schappelijke standing. Van Gasteren werkte onder Eduard Verkade en was leerling-regisseur bij Reinhardt in Ber lijn. Onder Van der Lugt Melsert werkte hij bij het Hofstadtoneel. Vijf jaren lang was hij leraar aan de toneelschool in die tijd was hij tevens regisseur onder dr. W. Royaards bij de Kon. Ver eniging Nederlands Toneel en later bij het Hofstadtoneel. Tot het laatst toe was hij een man, die het toneel als beschavingsinsttuut zag en die deze functie uit en te na verdedigde. Rotterdammer van geboorte, kwam hij al héél jong aan het toneel. Maar ook op de h.b.s. gaf hij al blijk van zijn talent. Zijn eerste contract was met de Grote Schouwburg. Met deze groep trad hij omstreeks 1914 op te Breda in een stuk van Schnitzler. Van Gasteren was toen in het leger. Hij speelde met Guus Chrispijn-Mulder en Else Mauhs. Hij trad in die jaren ook op in openlucht spelen in Oisterwijk. Van Gasteren (uit een zeemansge. slacht) heeft in zijn leven veel gereisd en. trad zelfs op in Rusland. Spaanse literatuur was zijn grote hobby en hij gaf daarin les aan de volkshogescholen van Rotterdam en Den Haag. Diverse studententoneelclubs hebben jarenlang onder zijn regie gestaan. Van Gasteren voelde zich bijna uit sluitend thuis in klassieke rollen Hamlet, Brutus, Bance, het waren stuk voor stuk figuren, die hem bijzonder dierbaar waren. Als de „opvoeder" in Sophocles' Electra excelleerde hij op het Nederlandse toneel, maar ook als bode in de Gysbrecht en als Jason in Medea vierde hij triomf op triomf. Bekend van hem is de rol van de militaire dokter in Tchekoff's. De drie zusters, en in Ibsens ,,Als wij doden ontwaken" bracht hij de rol van Rubek. Maar rollen noe men zegt in dit verband niet veel hij speelde er een kleine vierhonderd. Over een toneelkunst heeft Van Gasteren veel gepubliceerd, evenals over spraakkunst en welsprekendheid. De regering te Saigon heeft gisteren bekendgemaakt, dat een bataljon van het Vietnamese leger op 3 juli bij een gevecht tegen guerillastrijders van de Viet Cong is verslagen en dat zware verliezen zijn geboekt. De nederlaag die door de militairen in het centrale hoogland werd geleden was een van de ernstigste die de regeringstroepen de laatste tijd hadden behaald. In een communiqué werd verklaard, dat het bataljon werd verslagen nadat de communisten gedurende de nacht een aanval hadden gepleegd op twee posten bezuiden Kwang Ngai. Volgens het communiqué werden 24 militairen, onder wie twee officieren, gedood. Negen anderen hadden letsel opgelopen en 10 soldaten werden ver mist. Volgens niet-officiële zegslieden waren de verliezen echter groter geweest. In het communiqué werd voorts ge zegd dat men niet wist of de Viet Cong verliezen had geleden. President Tsjombe van Katanga heeft van het V.N.-commando toestemming gekregen een militaire parade te houden ter viering van de Katangese onaf hankelijkheid. Maar er mogen niet meer dan 500 militairen defileren en de rest van de stoet moet maar worden aan gevuld met jeugd, en burgerlijke organisaties. Tsjombe heeft daarop de V.N.-func- tionarissen beleefd uitgenodigd zijn parade bij te wonen. Maar deze invi tatie is even beleefd afgewezen. Katanga is geen wettige staat en het is ons onmogelijk deel te nemen aan vieringen van deze aard". Ook op de buitenlandse consuls behoeft Tsjombe niet te rekenen. Door het houden van een parade zal geen precedent worden geschapen. In het verleden zijn verscheidene parades van deze omvang gehouden. Prinses Anne van Engeland logeert op het ogenblik als gaste van de ma,r- kies van Saint Genys in het kasteel ,,La Lorie" in het Franse departement Maine en Loire. Foto: Op een wande ling door Chapelle sur Oudon, een plaatsje in de buurt van het kasteel, bezocht prinses Anne (midden) ook het gemeentehuisdat we haar hier zien verlaten. i i f J En dit zijn de belangrijkste Tour- t feiten In de Kleine Tour zegevierde nu Leo Knops. Hij finishte voor Henk Nijdam, die de gele trui overnam van Jan Hugens. Jan Janssen, 4 die als 4e in Aix aankwam, klom J op naar de tweede plaats in het J algemeen klassement. Jan Hugens staat nu 4e. 4 J Natuurlijk, de jonge Nederlan- J ders namen opnieuw het dag- t ploegenklassement voor hun reke- ning. Het moet al heel raar lopen J als zij dit klassement nog ver- i liezen. 4 4 Emiel Daems won met royale voorsprong de 16e rit in de Grote J Tour. Bas Maliepaard werd 3e. In het algemeen klassement 4 kwamen praktisch geen wijzigin- gen, tenzijAb Geldermans werd met dertig seconden be- f 4 straft. Daarom is Jecques i i Anquetil nu derde geworden. J Jef Plankaert kan de Tour win- J nen. Dat is tenminste de mening i van Rik van Steenbergen (Zie f Speels door de Tour). J Nog een ander belangrijk sport- J feit Frans Kunen zegt de atletiekwedstrijd vaarwel. 4 (Reportages, beschouwingen en J j foto's, zie elders in dit nummer). f Een inwoner van Wachtebeke, bij Zel zate aan de Nederlandse grens, heeft bij het spitten in zijn tuin een lugubere vondst gedaan. Hij stootte n.l. op het geraamte van een betrekkelijk jonge man. Uit een eerste onderzoek maakt men op, dat het waarschijnlijk de stoffe lijke resten zijn van een man die onge veer een eeuw geleden als vermist werd opgegeven. Het linkerbeen van sir Winston Churchill, gebroken door een val en ont stoken aan een ader, is nog al opge zwollen, zo is in het medisch bulletin van gisteren bekendgemaakt. De toe stand wordt niet verontrustend genoemd. De situatie is echter niet van ernst ontbloot, gezien het feit dat een ader- ontsteking soms bloedklontering veroor zaakt en daardoor de bloedsomloop en hel hart gestoord kunnen worden. De dokters zeggen echter dat deze ziekte veel voorkomt bij bejaarde patiënten en dat er geen reden is waarom Churchill niet zou herstellen. Churchill is 87 jaar.

de Stem | 1962 | | pagina 1