Het wachten is thans op Malik Onze prinsessen in de West Vliegtuig stort neer: 103 doden Soblen vraagt asiel Oranje Boven Kleine Ronde Dr. J. H. van R verliest zijn geduld niet Alg< erië zoekt nog steeds naar verzoeningsformule Eindelijk kon het weer hamol weer NOODWEER IN JAPAN Het Zuiden sloeg prachtig figuur in K.A.B.-propaganda-competitie Verkeersongevallen te Hontenisse: twee doden RAMP NABIJ BOMB A Y Bezoek van Surinaams minister DAGBLAD VOOR ZEELAND 1 Drogue of soms j j vergiftigde vis? j IVestduitse opleidings eenheid naar Budel Curie-kardinaal Panico overleden Vuurgevecht in Berlijnse tunnel Weekeinde bracht geen oplossing Oostelijke wind 12 doden Adenauers afscheid FRANS-DUITSE PARADE Amerikaanse televisie via kunstmaan naar Europa 102e JAARGANG No. 24023 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij Neerlandia Directeur: E. LL B Brader Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, c. J. v. Hootegem mr. dr A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Keigerstraat 16 - TeJ 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. 21e MAANDAbr 9 JULit lboz Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwscb Vlaanderen- HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260' OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) DEZE WEEK OVERLEG MET INDONESIË? Het zijn in de Ronde van de Toe- 2 komst toch wel Nederlandse dagen. J Zaterdag was het de beurt aan Lex J van Kreuningen om een etappezege te behalen. Zondag kwam de hele club weer eens in één grote groep 1 aan en toen liet Jan Janssen weer 2 eens zien dat hij de snelste sprinter 2 is. Twee Nederlandse overwinningen J dus, maar het is nog niet alles, want Jan Hugens behield zijn gele trui en 2 oranje stelde zijn eerste plaats in het 2 ploegenklassement op een steviger J fundament. Z 2 Groot nieuws dus in de Kleine 2 Tour, maar ook groot nieuws bij de Z grote heren. Jacques Anquetil draai- Z de Frederico Bahamontes een „loer". 2 Dit verwekte sensatie. Sensationeel Z waren ook de overwinningen van Z Jean Stablinsky in de zaterdagrit en Z van Willy Vannitsen in de zondag- Z etappe. Het meest sensationeel was Z echter het opgeven van Gastone Nen- Z 2 cini en Hans Junkermann. Het ver- 2 2 dwijnen van de Italiaan en de Duit- 2 ser werd druk becommentarieerd. Z Werden zij gedrogeerd of aten zij Z vergiftigde vis? Z (Voor uitvoerige reportages, exclu- sieve foto's, zie onze sportpagina's). 2 In de legerplaats Budel in Noord Brabant, tot voor kort in gebruik bij de koninklijke landmacht voor herhalings oefeningen, wordt nog deze zomer een permanente opleidingseenheid van ruim 3000 officieren, onderofficieren en man schappen van de Bundeswehr gelegerd. Met de familieleden mee gaat het om omstreeks 3600 personen. Zo mogelijk in de nabijheid van de legerplaats zal men flats bouwen voor omstreeks 200 gezinnen. De Nederland se lichte brigade is al geruime tijd in de bondsrepubliek gelegerd. Ofschoon men noq niet weet, wanneer de Indonesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik naar Amerika zal vertrekken voor het gesprek met Nederland over het plan-Bunker, meent men in Washington er vast op te kunnen rekenen, dat deze week de besprekingen zullen beginnen. Malik vertoeft momenteel in Djakarta, waar hij zijn instruc ties krijgt. In Londen heeft men voorzichtig gesuggereerd, dat Soe- karno alsnog zou hebben toegestemd in volwaardige besprekingen met Nederland. Malik zou dus niet alleen maar naar Washington worden gezonden om het precieze standpunt van Nederland inzake het plan- Bunker in ontvangst te nemen. Van de zijde der Verenigde Naties en de Amerikaanse amnassadeur in Djakarta is druk uitgeoefend op Soe- karno om het overleg met Nederland deze week te hervatten. Ondertussen zit de Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen rustig op de komst van de In donesische afgezant te wachten. Hij ver liest er zijn geduld niet bij, aldus ver zekerde hij en aan een speculatie om trent de vraag wanneer het gesprek zou worden hervat, wilde hij zich niet wa gen. Van Roijen heeft een gesprek ge had met Dean Husk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dat gesprek ging voornamelijk over Nieuw- Guinea. De heer Van Roijen liet zich hoopvol uit over het resultaat van de onderhan delingen. Oe Thant, de waarnemend se cretaris-generaal van de Verenigde Na- Giovanni Kardinaal Panico,'de onlangs toe kardinaal verheven apostolische nuntius in Portugal, is aan een hart verlamming overleden in zijn geboorte plaats Tricase in het bisdom Ugento. Kardinaal Panico, die op 12 april 1895 was geboren, werd in het consisto rie van 19 maart tot kardinaal verheven. Hij was toen sinds 25 januari 1959 apos tolisch nuntius in Lissabon geweest. Door de dood van kardinaal Panico is het aantal leden van het heilig college gedaald tot 86, toch altijd nog een getal zonder historisch precedent. ties was zelfs optimistisch gestemd over het resultaat der aanstaande besprekin gen. Bunker heeft voorgesteld in de loop van de volgende week met de onder handelingen te beginnen. Bij acties tegen Indonesische parachu tisten aan de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn opnieuw enige Indonesiërs gesneu veld. Eén Indonesiër werd gevangen ge nomen. De actie tot opsporing van de vermiste Dakota van dekoninklijke luchtmacht heeft tot dusver nog geen resultaat opgeleverd. Deze actie wordt met onverminderde kracht met behulp van vliegtuigen en bestuurspatrouilles voortgezet. In het actiegebied Kaimana heeft de bevolking vier infiltranten aan de plaatselijke Nederlandse bevelhebber uitgeleverd. Zij hadden drie weken door het oerwoud gezworven en zich ten einde raad overgeleverd. Japan heeft Indonesië materiaal en in ventaris tot een waarde van 16 miljoen dollar geleend voor de bouw van vier hotels. Eén man werd gedood en drie gewond tijdens een vuurgevecht in een tunnel onder de Berlijnse muur. Dit gevecht heeft zich 28 juni voorgedaan. De Oostduitse politie verrastte de tun nelgravers vier mannen uit West-Ber- lijn toen deze bezig waren een ont snappingsweg te graven voor eventuele vluchtelingen. Aan Oostduitse zijde werd bij het gevecht een vopo ernstig gewond. De tunnel werd ontdekt toen de bou wers een uitgang hadden gemaakt in een Oostberlijnse kelder. Vluchtelingen heb ben er nooit gebruik van kunnen ma ken. Het weekeinde heeft neg geen ophel-staat, Raban Bitat zich eveneens naar dering gebracht in de verwarde toestand Rabat zouden begeven. Zij zouden met zoals die thans heerst in het pas onaf hankelijk géwordén Algerië. Weliswaar wordt overal over verzoening ge sproken tussen Ben Bella en Bel Khedda, maar resultaten zijn nog niet hekend. Ben Bella zelf zit op het ogenblik in Rabat en in de loop van gisteren werd bekend dat de Algerijnse minister van voorlichting Yazid en de minister van IN DE woestijn in Nevada is een kern. wapen van ongeveer twintig kiloton, dat is circa 20.000 ton T.N.T. (de sterkte van! de twee boven Japan afgeworpen Amerikaanse kernbommen) op ongeveer een meter boven de grond tot ontplof fing gebracht. DE AMERIKAANSE kernproef op grote hoogte boven de Stille Oceaan is op nieuw voor 24 uur uitgesteld. Het slechte v/eer is daarvan de oorzaak. DE VOORZITTER van de A.V.R.O., jonkheer Th. Roëll, is tijdens de alge mene vergadering van deze omroep vereniging in Utrecht herkozen als voor zitter. Van de 82 uitgebrachte stemmen werden er 81 op de heer Roëll uitge bracht. BIJ EEN KORTE felle brand, die in de nacht van zaterdag op zondag in twee percelen in de Utrechtsestraat in Am sterdam heeft gewoed, is één der be woners, de 80-jarige heer J. Ekkeveld, dooi rookverstikking om het leven ge komen. Twee andere bewoners moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht. Zij waren door de enorme rook ontwikkeling onwel geworden, maar zijn niet gewond. HET BEGIN van een aderontsteking werd geconstateerd in het been dat de 87-jarige oud-premier op 28 juni bij een val in zijn hotelkamer brak te Monte- Carlo. Mevrouw Churchill, die de patiënt een bezoek van drie kwartier bracht, zei dat sir Winston „zeer rustig en vredig" was. 700 VAN DE 990 artsen in de Canadese provincie Saskatchewan staken nu ruim een week en hun 13.700 Oostenrijkse collega's hebben gedreigd vandaag voor de tijd van 24 uur hun witte jassen aan de kapstok te hangen. In de beide landen is de ziekenfondsregeling inzet van het geschil. (Advertentie) Khider proberen de twist bij te leggen. Ben Bella zou van plan zijn een open hartig gesprek te voeren met de ver tegenwoordigers van Ben Khedda. „Er zal niet gevochten worden", aldus heeft een Algerijnse zegsman te ver staan gegeven. „De beslissing zal ge nomen worden door de Algerijnse revo lutionaire raad. Algerijnen zullen nooit tegen Algerijnen vechten Ben Bella heeft met kracht ontkend, dat hij rondloopt met plannen in Algerië een dictatuur te vestigen. Saad Dahlab, minister van buitenlandse zaken van de voorlopige Algerijnse regering, heeft zondagavond voor de radio in Algiers verklaard, dat er geen crisis is in de verhouding tussen de nationalistische leiders. Er bestaat alleen maar een mis verstand, zo zei hij. Mochten de verzoeningspogingen, die thans ondernomen worden, op niets uit lopen, dan houdt men het in Algerië niet voor onmogelijk dat de dertigdui zend man van het Algerijnse bevrijdings. legei in Tunesië en de tienduizend in Marokko naar Algiers zullen opmarche- 1 ren om Ben Bella via een militaire staatsgreep aan de macht te helpen. Penetraties schijnen echter nog niet te hebben plaatsgehad en er is ook geen melding gemaakt van troepenverplaat singen op grote schaal over de Marok kaanse grens. Het grootste deel van de troepen, die uit Tunesië over de grens gekomen zijn, bevinden zich nog steeds in een soort niemandsland tussen die grens en de Franse verdedigingslinie. Wel zouden troepen van het bevrijdings leger uit Tunesië bij het Aures-gebergte zijn aangekomen. Hier zou veel sympa thie voor Ben Bella heersen. Overigens is Marokko van plan aanspraken te doen gelden op bepaalde gebiedsdelen, die tot nu toe door Frankrijk als Algerijns zijn beschouwd. Het is een gebied van 800 kilometer woestijn, waar de grens nooit nauwkeurig is vastgesteld. Men vindt er ijzererts. De berichten over machtsovername door bepaalde Algerijnse legerleiders werden het afgelopen weekeinde niet bevestigd, evenmin die over de bezet ting van Saf-Saf door Marokkaanse troepen. Amper was de zondag een echte „zon"dag of de Zeeuwse stranden stroomden vol bezoekers. Dit plaatje werd gemaakt aan de Walcherse kust: de blijde sfeer van een „dagje-uit" zit er volkomen in. Weersverwachting, meegedeeld door 2 het K.N.M.I., geldig tot vanavond, op- 2 gemaakt gisteravond 23.15 uur: Z 2 Droog en op de meeste plaatsen zon- 2 Z nige perioden. Zwakke tot matige, Z Z oostelijke wind. Over het algemeen Z Z hogere temperaturen. Z Vandaag zon onder 20.59 uur, maan J J onder 0.10 uur. Morgen zon op 4.31 Z 2 uur, maan op 12.22 uur. Op het Japanse eiland Kioesjoe heeft een met slagregens gepaard gaande storm gewoed welke aan 42 mensen het leven heeft gekost. Voorts zijn er 53 per sonen gewond geraakt en worden er 22 vermist. Tal van landerijen staan blank en de spoorlijnen zijn op 39 plaatsen on klaar door grondverschuivingen en over stromingen. Naar schatting 16.000 huizen leden stormschade en 47 werden vol komen vernield. Momenteel is een tropische storm op weg naar Kioesjoe. Al eerder deze maand hadden op Kioesjoe, Sjikokoe en Honsjoe 27 mensen het leven verloren door overstromingen. Door het slechte weer dreigt een eruptie van de Aso- vulkaan. BIJ EEN spoorwegongeluk in de buurt van Seubzin in noord-Bohemen zijn veertien passagiers om het leven ge komen en 62 gewond. Een straalvliegtuig van de Al Italia, waarin zich 94 passagiers bevonden en negen bemanningsle den, is zaterdag neergestort in de omgeving van Bombay. Het toestel maakte een vlucht vanaf Italic naar Australië en was op het punt neer te strijken op het vliegveld van Bombay. Even tevoren verloor men het radio-contact. Men neemt aan, dat niemand van de reizigers meer tot de levenden behoort. Het toestel is neergestort in een berg achtig gebied nabij de plaats Poona, op ongeveer tachtig kilometer ten oosten van Bombay. Het terrein van de ramp is zeer modderig en slechte weersomstan digheden bemoeilijken het werk van de reddingsploegen. Het wrak ligt op een heuvel, maar het gebied er omheen is vrijwel onbegaanbaar. Men heeft tot nu toe 46 slachtoffers kunnen bergen. Het verongelukte straalvliegtuig had nog maar 950 vlieguren achter de rug, het had een geheel Italiaanse bemanning. Het zoeken naar het toestel werd be moeilijkt omdat tegelijkertijd een Can- berra-bommenwerper werd vermist op een vlucht van Poona naar Bhopal. Het wrak van -dit vliegtuig heeft men in eerste instantie aangezien voor dat van Als besluit van het vriendschapsbezoek van Adenauer aan De Gaulle hebben beiden zondag in het legerkamp te Mour- melon, nabij Reims, toegekeken bij een gebeurtenis zonder precedent een pa rade van Franse en Duitse soldaten. Aan de parade werd deelgenomen door 1.500 Duitse en evenveel Franse militairen. 300 tanks cn pantserwagens rolden aan de leiders voorbij. Het podium vanwaar De Gaulle en Adenauer de parade gadesloegen was getooid met versieringen in de Franse en Duitse nationale kleuren. Een orkest speelde de „Marseillaise" en „Deutsch- land ueber alles". Na de parade hebben beide staatslie den zich naar de kathedraal van Reims begeven om er de mis bij te wonen. Adenauer is zondagmiddag weer in Bonn gearriveerd. .recht, kwamen 7ati>i»ilair rli> In Utrecht kwamen zaterdag de win naars bijeen van de kortelings georgani seerde K.A.B.-propaganda-competitie, die op de voetbalsport was geïnspireerd. Aan de competitie namen vijftien plaat sen deel. Daartoe behoorden o.m. Utrecht, Breda, Eindhoven, Den Bosch, Roosendaal en Tilburg. Het grootste aantal nieuwe leden werd gewonnen in Tilburg, namelijk 534, waar niet minder dan negen elftallen aan de strijd deelnamen. Daarop volgden o.m. Nijmegen (477 door acht clubs). Den Bosch (409 door drie clubs), Breda (280 door vier clubs), Eindhoven (361 door acht clubs). Utrecht (191 door twee clubs) en Roosendaal (140 door vier clubs). Landskampioen werd de club „De Oeteldonkers" uit Den Bosch, met een aanwinst van 215 leden. Het winnende elftal werd zaterdag morgen in het Huis van de Arbeid door het dagelijks bestuur van de K.A.B. in gezelschap van enige bestuursleden van de instellingen van het Verbond en de bestuurders van vakbonden ontvangen. De heer Louis Beumer, voorzitter van de centrale propagandadienst van de K.A. B., verwelkomde het gezelschap, dat vervolgens werd toegesproken door de verbondsvoorzitter, de heer J. A. Mid delhuis. Deze noemde de prestatie van „De Oeteldonkers" een indrukwekkende pres- catie. Hoogtepunt van d© bijeenkomst, tij dens welke de wisselprijs voor de besie 'prestatie in de vorm van een zilveren voetbal werd uitgereikt, was de komst van de minister van economische zaken van Suriname, de heer L. C. Zuiver- boom, die met het Wilhelmus werd be groet. De heer Middelhuis achtte het no dig in het belang van Suriname, dat ook daar een constructieve principiële vak beweging werkzaam is. De K.A.B.-bonden in Nederland heb ben 30.000 gulden verzameld, dat als steun zal dienen voor de vakbeweging in Suriname. De heer Middelhuis zegde krachtige steun toe bij de stichting van een eigen werkhuis of centraal bureau in Paramaribo. De minister dankte daar zeer hartelijk voor. Daarop vertrok het gehele gezelschap naar het gebouw voor K. en W waar enige verversingen werden gebruikt De vijf eerder genoemd© elftallen maakten daarop een excursie naar Het Gooi waar o.m. het Muiderslot werd bezocht. Terug In K. en W. werden zij toegesproken door o.m. de voorzitter van de kath. metaalbewerkersbond St.-Eloy, de heer P. Brusse. de Italiaanse maatschappij. Bovendien ging het gerucht dat de bekende berg beklimmer Heinrich Harrer, die o.m. zes maanden in Nieuw-Guinea heeft geëx ploreerd, zich onder de overlevenden zou bevinden. Harrer was echter in Bang kok uitgestapt om daar een bezoek te brengen aan vrienden. Het wrak werd gevonden op aanwij zing van twee herdersjongens, die in een veld buitenlands geld hadden gevonden en dit aan de politie overhandigden. Groot is het enthousiasme waarmee onze prinsessen Irene en Margriet in de West worden verwelkomd. Overal ont vangt de bevolking hen hartelijk en spontaan. Bij aankomst te Onverwacht hing een oude mohammedaanse priester de prinsessen bloemenkransen (zgn. mala's) om. Binnenkort, dinsdag op zijn vroegst, zal het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, de N.A.S.A., de eerste poging doen om een transatlantische veibindingssatelliet, de „Telstar" in een baan om de aarde te brengen. Wanneer dat gelukt is, zal ongeveer een week later een actueel televisieprogramma uit verscheidene gebieden van de Ver enigde Staten met behulp van deze kunstmaan naar Europa worden uitge zonden. Bovendien zullen er telefoon gesprekken mee worden gevoerd en zul len wetenschappelijke gegevens en foto's via deze kunstmaan met Europa worden uitgewisseld. (Van onze verslaggever) Rond kwart voor acht zaterdagavond raakte de 28-jarige A. Nuyens uit Kloosterzande op de Hulsterweg door tot dusver onbekende oorzaak van het rij wielpad en kwam terecht in een ijzeren afrastering. Zwaar gewond moest hij worden vervoerd naar het streekzieken huis te Hulst, waar hy 's nachts is over leden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Hoogstwaarschijnlijk als gevolg van een te hoge snelheid kwam eveneens zaterdagavond om ongeveer half negen de 20-jarige autobestuurder Van der B. uu, Hulst op de Hazendijk te Hontenisse naast de wegberm terecht. Na over een afstand van honderd meter over de weg te hebben geslingerd, vloog de wagen frontaal tegen een granieten zuil, die ah een lucifer afknapte en een meter of vijf verderop terechtkwam. De be stuurder en twee inzittende werden bij deze manoeuvre uit de wagen geslingerd, terwijl de auto via een boombotsing in een heg tot stilstand kwam. Zwaar ge wond werd de 15-jarige mejuffrouw P. Kaam uit Zaamslag in aller ijl vervoerd naar het ziekenhuis te Hulst, tijdens welk transport zij overleed. De bestuurder Van der B. werd met o.a. een zware hersenschudding eveneens in het zieken huis opgenomen, terwijl de derde inzit tende slechts betrekkelijk lichte ver wondingen opliep. Van de wagen bleef slechts een wrak over. De groepscommandant der rijkspolitie te Kloosterzande verzoekt de bestuurder van een klein model auto (vermoedelijk een vierpersoons Opel), die getuige is geweest van het laatste ongeluk, zich met hem in verbinding te stellen (telef. 0 1148-375). Deze autobestuurder is na het onge luk naar de plaats van het ongeval teruggekeerd, doch daarna weggereden in de richting Zaamslag. De bestuurder droeg een bril en was blootshoofds. Dr. Robert Soblen heeft politiek asiel gevraagd in Engeland. Op de foto zien we hem, terwijl hij op een bran card het ziekenhuis waar hij was opge nomen na zijn zelfmoordpoging in het vliegtuig, naar een gevangenis wordt overgebracht. Duidelijk is het verband om een van zijn polsen die hij had doorgesneden te zien.

de Stem | 1962 | | pagina 1