Fuerteventura" kost Operatie Spanje bekwame leiders Gunstige ontwikkeling van gemengde bedrijven in 10 jr. ha fanta't smaakt fantastisch Aardbeienoogst valt tegen Internationale feestweek van Kasporgo te Goes Oppositie (op afschuwelijk eiland) is uitgeschakeld k t 55 MONARCHISTEN VERLIEZEN TERREIN AAN FALANGISTEN Robles weigerde Manifestatie te Koudekerke Produkt duur door schaarste Van wonderen en Lourdes a n 7 n e A 13 Jubileumtentoonstelling Fokveedagen Walcheren Beklaagde in Luikse „Softenon-zaak" blijven in arrest Soblen voor Britse rechter Veel belangstelling voor proeftuin te Kapelle Weersomstandigheden zitten tegen t t 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 JULI 1962 (Eigen buitenlandse dienst) Het Canarische eiland Fuerteventura is een afschuwelijk eiland De vegetatie komt het meest die van Afrika nabij Het is er droog, heet en onvruchtbaar. Het gewas, dat het hoogst komt is een vijge- booin van anderhalve meter. Niemand denkt er dan ook aan, daar vrijwillig te gaan wonen. En dit nu is het eiland, dat Franco heeft uitgezocht als gedwongen verblijfplaats voor een aantal Spaanse per soonlijkheden, die geacht kunnen worden te behoren tot de leiders van de legale oppositie in het Spaanse binnenland tegen het regime van Franco voorzover naar Spaanse begrippen een legale oppositie mogelijk is. Zoals bekend voerden Spaanse monar chisten onder de leiding van de bekende rechtsgeleerde en leider van de katholie ke oppositie in Spanje Gil Robles in München besprekingen met anti-Franco- Spanjaarden die in 't buitenland verblij ven over mogelijkheden voor een samen werking in de strijd tegen het Franco regime. Tot concrete resultaten leidden deze besprekingen niet, maar het feit dat ze gehouden zijn, was voor Franco aan leiding om de monarchistische deelne mers bij hun terugkeer in Spanje aan te houden en naar het Canarische eiland te verbannen. Weliswaar bood de politie commissaris, die de opdracht had ont vangen de aangehoudenen aan vrijwillig in hetbuitenland in ballingschap te gaan, maar behoudens Gil Robles wei gerden allen dit. De eerste die aldus naar Fuerteven tura verdween, was de monarchistische multimiljonair Satrustegui. Trots zei hij neen" tegen de politiecommissaris, ue dichter Dionisio Ridruejo, de eens ge vierde dichter van de „Blauwe Divisie en van de strijd tegen de communisten, zag er met Gil Robles en andere deelne mers aan de Münchener besprekingen geen brood in om zich op het onherbeig- zame eiland aan niets doen over te ge ven en zij verkozen in Frankrijk te blij ven Sinds enige tijd vertoeven dan ook Gil Robles en medestrijders in Parijs. Onaangename zaak Voor de monarchistische beweging is de Münchener-affaire een onaangename geschiedenis, omdat zij Franco wel eens het motief in handen zou kunnen spe len om tegen de monarchistische bewe ging op zich op te treden en daarin ver deling te brengen. Wat dan volkomen zou passen in zijn politiek van „verdeel en heers" tussen vader Juan III, de Graaf van Barcelona, die de rechtmatige op volger op de troon is en diens zoon Don Juan Carlos, die de kandidaat van Fran- Een samengaan van de monarchisti sche beweging met links-revolutionaire exilpartijen lijkt bovendien een poging om water en vuur te verzoenen- Het was dan ook geen initiatief van de monar chistische beweging, maar van een groep monarchisten. Dit hebben de Graaf van Barcelona en na hem Don Juan Carlos zich gehaast te verklaren. Dat de be dachtzame politicus Gil Robles deson danks tot deze avontuurlijke besprekin gen besloot, getuigt wel van de sfeer, waarin het verzet tegen Franco intus sen is terechtgekomen. Maar het is twij felachtig of de kansen voor de monar chisten in Spanje erdoor bevorderd wor den. Een jaar of vijf geleden gelukte het de monarchisten en de conservatieve ka tholieken de Falangisten (fascisten) en aanhangers van de autoritaire Franco- koers een gevoelige slag toe te brengen. Ze verdwenen naar de achtergrond. Het is de monarchisten echter niet gelukt deze overwinning uit te buiten en men moet zelfs constateren, dat de kansen voor een herstel van de monarchie dit jaar belangrijk verslechterd zijn. Franco's opvolging De opvolging van Franco is een pro bleem dat nog ongewisser is geworden dan voorheen. Het ontbreken van ech te volksleiders onder de monarchisten en de nog altijd grenzeloze gebor neerdheid van de hoge adel vormen de hoofdredenen van de afnemende kansen voor een troonsbestijging van Don Juan III dan wel van Don Juan Carlos IV. Het is Franco gelukt door de economi sche en valutahervorming van de pro fessoren Ullastres en Navarro Rubio de dreigende economische ineenstorting af te wenden. Door de economische libera lisering is Spanje gezwenkt in de baan van de Europese integratie. Dit is voor Spanje zeer belangrijk. Het is in feite een van de grootste fei ten uit de geschiedenis van Spanje van de laatste eeuwen. Daarmee kan Franco weer een veer, en wel een geduchte veer van de lippen blazen. Naar verluidt staat Franco op het punt zijn regering te hervormen en men zou dan opnieuw weer een aantal falangistische figuren in de regering zien verschijnen. Zelfs Ullastres, de knappe minister van econo mische zaken, afkomstig uit de. rangen van de conservatieve katholieken, zou Uit de regering verdwijnen. Dit zou voor de verdere Europese integratie èn voor de verdere liberali satie van het dictatoriale regime in Spanje een zware slag betekenen. Deze ingrijpende veranderingen, die een te rugdraaien naar de exacte Franco- koers zouden beduiden, worden op dit ogenblik op de bekende manier voor bereid. Talloze corporaties en verenigingen houden drukbezochte protestvergaderin gen tegen wat men ,,het verraad van München" noemt. Er worden protest marsen gehouden en moties worden aan genomen, waarin maatregelen tegen de verraders worden geëist. Een vraag is, of de massa hier wel achter staat en of dit alles niet een driftig vertoon is van een bepaalde, niet al te dikke laag van politieke hardlopers. Geen revolutie Het is zo goed als zeker, dat Gil Robles en medestanders, die aan de bijeenkomst van de Europese Beweging in München deelnamen en daar gelegenheid vonden met vertegenwoordigers van de exil partijen te spreken, tot hun activiteit (Advertentie) zijn gekomen naar aanleiding van hun vrees voor de hierboven geschetste po litieke ontwikkeling. Niettemin ontkende Gil Robles iets gedaan te hebben tegen de veiligheid van de Spaanse staat. Voor zijn reis naar München had hij zelfs de minister uit het kabinet van Franco, Carrero Blanco een notarieel vastge legde beschrijving gegeven van hetgeen hij in München zou zeggen en doen. Het is ook niet aan te nemen, dat Gil Robles, die als minister in de laatste regering vóór het Volksfront ervaring heeft van wat revolutie in Spanje betekent, ook maar iets voor een gewelddadige omvor ming der Spaanse regering zou voelen. Zelf neemt hij aan, dat de nuchtere fi guren in de regering op dit ogenblik door de falangisten en sinds de sta kingen ook door de generaals wor den overspeeld, hetgeen sinds Franco door het hem overkomen jachtongeval minder paraat is geworden, zeer wel mogelijk schijnt te zijn. Het is op zich jammer, dat figuren als Gil Robles door hun gedwongen verblijf in het buitenland, niet meer actief aan het Spaanse politieke leven kunnen deel nemen. Toen de 62-jarige in Salamanca gebo ren politicus na zijn Münchener reis op het vliegveld van Madrid aankwam, deelde de politiecommissaris hem mee, dat artikel 14 van het Charta der Span jaarden, dat elk staatsburger het recht toekent zich daar te vestigen waar hij wil, voor enige tijd was'opgeheven en dat Gil Robles naar Fuerteventura zou worden overgebracht. Wel liet hij hem de mogelijkheid weer naar het buiten land te vertrekken. Gil Robles had nau welijks de gelegenheid vrouw en kinde ren vaarwel te zeggen en vertrok in ballingschap, een drukke advocatenprak tijk en zijn politiek werk achterlatende. Juist aan mannen als deze Gil Robles zal Spanje wellicht zeer spoedig grote behoefte hebben. Het 10-jarig bestaan var fokveedagen voor het rundvee in Walcheren zal op vrijdag 13 en zaterdag 14 juli a.s. door een manifestatie waaraan vee. en paar- denfokkend Walcheren eendrachtig deelneemt te Koudekerke op bijzondere wijze tot uitdrukking komen. De regelingscommissie voor de jaar lijks omstreeks september te Middelburg gehouden fokveedag heeft ter gelegen heid van zijn tweede lustrum een veel belovende samenwerking tot stand weten te brengen met de andere verenigingen die zich met de paarden- en kleinvee- fokkerij bezig houden. Bovendien werken de organisaties van de Landbouw- jongeren in Walcheren cn in provinciaal verband de fokkers van de landbouw- tuigpaarden en Shetland pony's, als mede de Bond van Landelijke Rij- verenigingen in Zeeland, mede. De eerste dag staat in het teken van keuringen van de beste runderen, paar den en schapen die Walcheren kan voorbrengen, 's middags geaccentueerd door demonstraties en défilé van een keur van bekroonde dieren. Het aantal inzendingen van deze categorieën land bouwhuisdieren is, zoals deze catalogus laat zien, zeer bevredigend en kan als representatief voor de streek worden beschouwd. (Van onze Belgische correspondent) De vijf beschuldigden in de zaak van de kindermoord te Luik het zoge naamde „Softenon"-drama blijven aangehouden: aldus heeft de Kamer van Inbeschuldigingstelling te Luik be- slst na een beraadslaging die twee uur duurde. Deze zaak is in België het onderwerp geworden van een felle controverse. Men zal zich erinneren dat een jongemoe der, na overleg met haar naaste familie, leden en met medehulp van haar huis dokter, haar pasgeboren kind om het leven bracht. Dit. kind was zonder been tjes en met ernstig misvormde armpjes ter wereld gekomen ingevolge gebruik door de aanstaande moeder van een ver dovend middel met name Softenon. Dit geneesmiddel heeft ook in andere lan den en vooral in Duitsland werkelijke verwoestingen aangericht en werd in België onlangs uit de handel terugge trokken. Een aantal vrijzinnigen cisten de voorwaardelijke vrijlating van alle betrokkenen, en vragen verder een her ziening van het strakke standpunt in zake de euthanasie, d.i. het benemen var iemands leven uit medelijden. Einde juni had de Luikse Raadkamer de voorlopige Vrijlating bevolen van de vader en van een tante van het gedode kind, terwijl de aanhoudingsmandaten ten laste van de moeder en de groot moeder alsmede van de geneesheer wer den bekrachtigd. Tegen die. beslissing waren zowel de advocaten der verdedi ging als het parket in beroep gegaan. Voor de Kamer van Inbeschuldigingstel ling verzette de advocaat-generaal zich tegen de vrijlating, omdat hij van oor deel was dat een dergelijke maatregel ir een zaak die door het Hof van Assisen moet worden behandeld, strijdig is met het openbaar belang. De Kamer sloot zich bij die zienswijze aan in een arrest waarbij de beslissing van de Raadkamer gewijzigd wordt en de vijf beklaagden aangehouden blijven. Advocaten van de Amerikaanse spion Robert Soblen zijn erin geslaagd een Brit se dagvaarding tot zijn voorgeleiding voor een rechterlijk verhoor te verkrij gen. Dit betekent dat de 62-jarige psychi ater Engp' md niet kan verlaten tot hii is verba Het vt »or zal op 16 juli voor het Hooggerechtshof plaatsvinden. Ir. W. L. Harmsen, rijksveeteelt- consulent, heeft voor ons naar aanleiding van het 10-jarig be staan van de fokveedagen op Walcheren bijgaande inleiding op deze manifestatie geschreven. Deze inleiding geeft een interes sante en deskundige kijk op de ontwikkeling van de gemengde bedrijven in de afgelopen 10 jaar. nog geen 5000 koeien en benadert dit jaar de 6000. Zij vertegenwoordigen bij een jaarlijkse afzet van meer dan 22 miljoen kg melk aan de Coöp. Zuivel fabriek te Middelburg een totale waarde aan melkgelden van tegen de 6 miljoen gulden. Produktie-uitbreiding De fokkerij is het stuwende element geweest op de weg naar een econo mischer produktie. De produktiecontrole breidde zich over genoemde jaren uit van omstr. 2200 tot 3200 koeien op 400 bedrijven. De gemiddelde produktie van de controlekoeien werd in het afgelopen jaar berekend op 4660 kg melk met 3,90 vet in 314 dagen, hetgeen be rekend over een veel groter aantal koeien in 10 jaar tijds een stijging van 125 kg melk en 0,1 vet per koe be tekent. Sedert 1960 vond tevens de eiwit controle ingang en wordt thans bij bijna 300 koeien toegepast waarvan het ge middelde gehalte van 3.43 in 1961 gunstig blijkt te liggen. Deze cijfers mogen dienen ter aan moediging van de deelname aan de ge- bestaande plaatselijke stierenverenigin gen een gezonde prikkel tot exploitatie van stieren die kwalitatief moeilijk achter kunnen blijven. Opmerkelijk in de ontwikkelingsgang van de bedrijfsvoering is dat de paarden- houderij, gesteund door een bloeiende fokkerij in Walcheren, nog van veel be tekenis is. Het paard blijft op vele kleinere en middelgrote bedrijven een economisch en waardevol bedrijfsmiddel. Er zijn in deze streek nog ongeveer 800 paardenhouders met van jong tot oud ongeveer 1600 paarden waarvan er 130C als „werkpaarden" kunnen worden betiteld. De afname van de paarden- stapel is veel geringer dan elders in Zeeland. De geregistreerde fokkerij heeft zich relatief goed gehandhaafd. Momenteel zijn er rond 350 leden bij het stamboek aangesloten. Van melk- naar wolschaap De schapenhouderij is in Walcheren var. beperkte omvang gebleven, maar heeft zich verlegd van het oude melk- schaap naar het moderne vlees-wol- schaap van het Texelse ras. De huidige bezetting op ongeveer 140 bedrijven be draagt 800 a 900 schapen met inbegrip van de lammeren. Het mag als een winstpunt worden gezien dat op deze fokdag voor het eerst een collectie van geregistreerde „Texelaars" aan de keuringen deelneemt. De fokkerij van varkens, van het Nederlandse Landvarken-type, welke op grotere produktie-eenheden per bedrijf is gericht, kan ter gelegenheid van deze fokveedagen wegens het elders in ons land nog heersende mond- en klauwzeer niet tot uitdrukking komen. Ais gevolg hiervan kunnen, jammer genoeg, de De tweede dag wordt in de morgen uren, behalve door keuringen van geiten en een aantal Shetland pony's, in sterke mate gekenmerkt door wedstrijden van landbouwjongeren in rundveebeoorde ling, melken, opfok van kalveren en behendigheid met landbouwtrekkers, ter. wijl dan tevens de voorwedstrijden van dè landelijke ruiters worden gehouden. Het middagprogramma wordt beheerst door een provinciaal concours-hippique van de Gewestelijke Bond van Landelijke Rijverenigingen. afgewisseld door demonstraties met pony's en geiten. De gemengde bedrijven van Walche ren laten over de afgelopen 10 jaren een belangrijke ontwikkeling zien. De rundveehouderij nam in betekenis toe Momenteel worden op 950 bedrijven meer dan 15000 stuks rundvee gehouden, hetgeen een uitbreiding met 2000 stuks rundvee betekenti De melkveestapel die vooral na 1958 uitloopt omvatte in 1952 organiseerde veeverbetering, een weg !f,sW5.aten Van c'e varkensfokveeniging die nog voor veel meer veehouders open ligt. Ir. dit verband kan een gunstige ont wikkeling van de K.I.-vereniging Wal cheren vermeld worden die de vereiste stieren van goede kwaliteit beschikbaar kan stellen. De deelname aan deze ver eniging verdubbelde in 10 jaar van 1800 tot 3600 runderen op ruim 500 bedrijven Deze organisatie vormt voor de 3 nog Walcheren, die tevens haar 25-jarig be staan herdacht, niet worden getoond. De toegenomen welvaart heeft de fok kerij van geiten, dat vroeger in Walche ren een sterk bolwerk was, terugge drongen tot een wel heel klein wordende kern van liefhebbers. Verheugend is het echter dat de georganiseerde fokkers met hun beste materiaal het geheel van deze fokveedagen aanvullen. Groen als lommerrijk tover is de fles vól vrolijke frisheid. Fanta is koel en klaar. Fanta ontlokt een levensblij HA! aan dorstige lippen, Fanta, fantas tisch, voor iedereen! Erkend bottelaar van „Fanta" en „Coca-Cola": BottelmaatschappiJ „Dongen" N.V. Dongen - Hoge Ham 144 - Tel. 01623-2128 Van 27 juli tot 4 augustus a.s. gaat de r.-k. gymnastiekvereniging „Kasporgo" te Goes weer een van haar bekende inter nationale gymnastiek- volksdans- en bal letfeesten organiseren. Ditmaal komen deelnemers uit 7 verschillende landen. De meeste van de groepen hebben al eens eerder met Goes kennis gemaakt. Dit zijn: De Nicolson Pipe Band uit De proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle-Biezelinge mag zich in deze dagen weer verheugen in een grote be langstelling van de zijde der kleinfruit- telers. Bijna dagelijks komen er mensen om zich op de hoogte te stellen van de proeven, die er worden genomen, en de stand van de gewassen op deze proef tuin. De belangstellenden komen niet alleen uit alle delen van Zeeland, maar ook van buiten de provincie komen er regelmatig excursies en ook buiten landers weten de weg naar deze proef tuin in het Dijkwel in Kapelle te vinden De proeftuin is een onderdeel van het landelijk proefstation voor de fruitteelt in de vollegrond te Wilhelminadorp. Er zijn veel rassen en cultuurproeven van aardbeien opgezet en verder worden er proeven genomen met frambozen, bessen en bramen. De bezoekuren aan de proeftuin zijn dit jaar vastgesteld op dinsdag, en donderdagmiddag. Dat geldt uiteraard niet voor excursies. Deze kunnen ook op andere dagen terecht na overleg met de chef van de proeftuin, de heer L. Goedegebure. Het is nu volop aardbeientijd in Zeeland. Door het koude weer en de droogte bluft de aanvoer aanmerkelijk achter bij die van de andere jaren, maar toch komen er dagelijks flinke hoeveelheden op de veilingen. Met name is dat het geval in Kapelle-Biezelinge, vanouds het belangrükste aardbeiencentrum van Zeeland. De eerste dagen van deze week had men daar dagaanvoeren van 30 tot 40 ton aardbeien. Ook dat is echter veel te weinig gezien het areaal, want dan zou de aanvoer toch wel het dubbele kunnen bedragen. Er wordt veel geklaagd over de slech- to kilo opbrengst van de Zeeuwse aard- beien. Over het algemeen geven de meeste rassen niet meer dan een halve oogst. Nu staat daar tegenover, dat de aardbeien erg duur zijn, maar deson danks is er voor de meeste Zeeuwse aardbeientelers toch sprake van een slecht seizoen. Opnieuw is gebleken hoe afhankelijk men bij deze teelt is .van de weersom standigheden, want die zijn er volledig de oorzaak van dat het zo tegen zit met de oogst. Het is nu al weken achtereen te koud voor de aardbeien en bovendien is het veel te droog want de aardbei is een produkt dat juist in de rijpingsperiode veel vocht nodig heeft en daar ontbreekt het nu al weken achtereen aan. Vraag is groot Een en ander heeft voor de consument tor gevolg dat er dit jaar geen sprake is van goedkope aardbeien, integendeel dit produkt moet duur betaald worden, want er komen er te weinig en de vraag is groot, niet alleen voor de binnenland se markt voor verse consumptie, maar buitenland. fabrieken in bil™» en De fabrieken waren allemaal door de aardbeien van het vorig jaar heen. Zij zaten dus te wachten op de nieuwe oogst, die enkele weken later dan nor maal begon en nu bovendien erg tegen valt niet alleen in Zeeland, maar ook elders in het land. Dc aardbeien voor de fabriek noteer den gisteren tussen 1,50 en 1,65 per kg. De goede partijen aardbeien met dop voor de verse consumptie werden toen verkocht tegen prijzen van 2,per kg en soms zelfs nog wat meer. Wan neer men bedenkt, dat dit de veiling- prijzen zijn dan is wel duidelijk, dat de aardbeien in de winkels en op de markten niet goedkoop aangeboden kunnen worden. Vanuit Zeeland worden er de laatste dagen regelmatig aardbeien voor verse consumptie naar West-Duitsland ver laden, Dat is nog vrijwel nimmer te voren voorgekomen. De aardbeien, die voor dit doel worden gekocht, worden op de veilingen dikwijls overgepakt in een aantrekkelijke doos van wit karton, voorzien van een cellofaan venster. De Zeeuwse veilingen hebben deze export dozen voor aardbeien gezamenlijk aan geschaft. In frisse kleuren zijn er aard beien op afgebeeld en bovendien ver meldt de doos, dat ze uit Zeeland komen. Het is een heel aantrekkelijke vorm van verpakking, die het zonder twijfel wel doen zal op de buitenlandse markten. Deze verpakking is wat duurder dan de normale verpakking in meermalige kratten, maar ze is ook veel aantrekke lijker. Er gaan 8 doosjes van 250 gram hi een dergelijke kartonnen doos. Het ompakken vindt op de veilingen plaats. Nog wel enkele weken zullen er volop aardbeien te koop zijn in Zeeland, maar het is niet te verwachten, dat ze dit jaar nog goedkoop zullen worden. Hiervoor is de vraag te groot cn zal het aanbod teveel achter blijven bij dat van andere jaren. De aardbeientelers hopen nog altijd op verandering in de weersomstandig heden, waarbij de vruchten zouden gaan groeien, want er hangen er genoeg aan de planten, maar tot op heden ziet het daar nog steeds niet naar uit en boven dien is de temperatuur ook wel onge veer 10 graden te laag om sprake te doen zijn van echt aardbeienweer. Folkestone, Engeland; de folkloregroep „Gay Scavoir" uit Bayeux; Frankrijk; de volksdansgroep uit Solleftea, Zwe den; de D.J.K. gymnastiekgroep uit Nürnberg, Duitsland; een muziek-, zang en volksdansgroep van de Salzburgse Volkshogeschool, Oostenrijk; de Roe meense volksdansgroep „Siebenburgen' woonachtig te Salzburg; de volksdans groep uit Sitges, Spanje en natuurlijk Kasporgo zelf met zijn gymnastiek- en volksdansgroep. Voor het eerst verleent ook de eerste Goese accordeonvereniging „Animato" onder leiding van de heer van Sprang haar medewerking voor het muzikale gedeelte van het programma. Het bestuur van Kasporgo heeft kosten noch moeite gespaard om een zeer goed verzorgd programma voor deze interna tionale verbroederingsweek samen te stllen, en dit in een keurig verzorgd pro grammaboekje aan het Goese publiek te presenteren. De vele deelnemers aan deze week zijn allen ondergebracht bij meer dan honderd zogenaamde pleegouders. Rondgang Op vrijdag 27 juli a.s. arriveren de diverse groepen, behalve de groep van de heer Teichmann uit Salzburg in Goes waar zij in het Schuttershof ontvangen worden, waar ook de kennismaking met de pleegouders plaatsvindt. Zaterdag middag is er een rondgang van alle groepen door de binnenstad, welke ver trekt vanaf de Beestenmarkt om 3 uur, en eindigt op de Grote Markt, waar een afwisselend optreden door de diverse groepen plaatsvindt, 's Avonds is er dan een feestavond in het Schuttershof met bal na. Zondag gaan alle groepen in Hulst optreden. Maandagavond is er een afwisselend optreden van de groepen uit Spanje, Bayeux en Nürnberg op de Markt Dinsdagmorgen om 10.30 uur worden de internationale gasten officieel ontvangen door het college van burgemeester en wethouders op het gemeentehuis, met dinsdagavond optreden van de groepen uit Salzburg, Solleftea en Folkestone. Woensdag staat een bezoek en optreden aan IJzendijke op het programma. Don derdagavond is er weer een optreden van alle groepen op de Markt, met na af loop dansen. Vrijdagavond wordt het in- Daarbij komt bovendien, dat er geen ternationale feest besloten met een af- enkel seizoen bekend is, waarin de oogst scheidsoptreden in het Schuttershof, met zo laat is als dit jaar. Het vorig jaar bal na verzorgd door de Goese dans- en waren de Zeeuwse aardbeien in begin showband „The Orpeans". Zaterdag is juli al volledig vergeten. dan weer de dag van vertrek aangebro ken, bij welk vertrek de Goeie bevol- Mijn (beide) lezers zul len niet onkundig zijn van het feit, dat de won deren der techniek mij chronisch in verrukking brengen. Mijn generatie immers heeft de vroe gere radio's nog gekend. Het waren kasten waar men met enig overleg een niet al te groot gezin in kon huisvesten. Daar moest dan voorts nog een luidspreker bovenop worden geplaatst, die desgewenst plaats kon bieden aan een niet al te grote, ongehuwde inwo nende oom. In die dagen kon men het beleven, dat bezoekers angstig omke ken als ze voor het eerst geconfronteerd werden met een stem, waar geen man aan zat. Mannen zonder stem hadden ze eventueel al wel ontmoet, maar het omgekeerde be hoorde niet tot de inven taris van hun ervaringen. Sommige klanten die bij ons thuiskwamen werden spierwit, anderen sloegen een kruis en éénmaal rende 'n Zeeuwse schoen maker de voordeur uit om nooit meer terug te komen. De man heeft er een shock van over gehouden en is stil gaan leven op een boerderijtje in Wissekerke. Hebben wij zojuist gezien, wat er binnenskamers nodig was, ook datgene wat er buiten moest gebeuren kon niet worden uit gevlakt. Er moesten enorme antennes worden geplant op de daken en ik weet nog, hoe een plaatselijke instal lateur vastvroor aan het dak van ons magazijn. Het was dertig graden onder nul, maar mijn vader hield van mu ziek. Het ts niet zo tragisch als het lijkt; de installateur leeft nog steeds. Hij heeft destijds wél de doktersreke ningen gewoon doorgezonden. Mijn vader betaalde ze met verdrietige blik, maar hij wist dat kunstgenot soms een zware tol vraagt en protesteerde niet. Daarna hebben wij al het andere ge kregen; de grammofoon, de veel snel lere auto's, de transistorradio's, de televisie. De laatste doet qua antenne nu niet voor de vroegere radio's onder, maar daar staat tegenover, dat je er ook wat op ziet. Ik weet nog wel, dat een vriendje ons tot verbijstering van alle omstanders vertelde, dat hij een Amerikaanse radio had gezien. „Je steekt de stekker in het contact," zei hij, „en hij speult". Géén antenne no dig." Wij geloofden hem niet, maar de daarna gekomen ontwikkeling heeft bewezen, dat hij inderdaad speulde. Ik neem tegenwoordig een transistortje mee naar bed en laat Othello op het hoofdkussen Desdemona wurgen; een plaats die ook met de Uteraïr-histori- sche feiten in overeenstemming is. Geen antenne en zelfs geen stekker meer. Misschien hebben wij over enige tijd ook geen radio meer nodig. Wat mij, in zijn algemeenheid, wel ver heugt en ook een beetje verbijstert, is dat de mensheid er miljarden jaren oner gedaan heeft, een fiets uit te vin den en dat uitgerekend wij u en ik en wij allemaal nu mogen leven in het tijdvak waarin men plotseling alles is gaan uitvinden. Ik vind het een prettige tijd en als ik weer mocht kie zen. nam ik deze weer. Maar dit is slechts een inleiding. Ik lees, dat kardinaal Wyszynski van de Poolse autoriteiten geen toestem ming had gekregen voor het gebrui ken van een geluidsinstallatie bij een processie 'en dat hij zich toen wist te redden met behulp van een microfoon en een versterker, gemonteerd op zijn bisschopsstaf. Dit kenmerkt zowel de slimheid van de kerkvorst als de voort schrijding van de techniek. Maar bo vendien brengt het mij een verruk kelijk en waar verhaal in herinnering, dat ik graag aan u doorgeef. Een aal moezenier van ons leger begeleidde per vliegtuig een aantal zieken naar Lourdes. Tijdens de luchtreis ging hij in de cockpit wat met de beman ning zitten praten en deze bleek even onkundig te zijn omtrent de katho lieke liturgie als bereid, er iets van te weten te komen. De aalmoezenier be steedde daarom de rest van de tocht om de heren het een en ander te ver tellen omtrent de uiterlijke verschij ningsvormen van onze godsdienst. Ze luisterden gespannen, vonden het bij zonder interessant en gaven in het algemeen blijk van een grotere be langstelling voor geestelijke zaken dan men van moderne, niet-christelijke jongelui van deze tijd zou verwachten. Dit verheugde de aalmoezenier bij zonder. Hij meende daarom een stapje verder te kunnen gaan en toen men Lourdes onder zich zag liggen, waar de bemanning enige tijd zou uitrusten, nodigde hij deze uit, eens mee te gaan om een processie te zien. Ook dit ver zoek vond een gewillig gehoor. Ze waren al vaak genoeg in Lourdes ge weest, maar hadden eigenlijk nooit stilgestaan bij de betekenis van de stad als bedevaartplaats, noch hadden ze ooit een processie gezien of zich in de betekenis daarvan verdiept. Het vlieg tuig landde, men nam afscheid en be- beloofde elkaar de volgende ochtend weer te zullen zien. De jongens hielden woord. Daags daarop gingen ze met de aalmoezenier naar de processie. Het was een bijzonder vrome gebeurtenis, talloze gelovigen namen er aan deel', de bisschop droeg de monstrans in een kring van gewijde stilte en de enige dissonant was het geluid dat uit de versterkers kwam en dat diende om aanwijzingen omtrent het ordelijke verloop van de optocht te geven. Des middags informeerde de aalmoezenier bij de piloten naar hun indruk. Ze verklaarden, het indrukwekkend en zeer plechtig te hebben gevonden. Alleen, zei er een, vond ik het zo jam mer, dat die bisschop een microfoon bij zich had om instructies te geven via de luidsprekers. Hij bedoelde de monstrans. YORICK king wordt uitgenodigd aanwezig te zijn om zodoende van hun dankbaarheid té getuigen voor het komen van deze groe pen naar Goes, om daar iets van de folklore en het leven van hun eigen land te laten zien. Wij wensen het bestuur van Kasporgo veel succes bij haar streven om deze feesten te laten uitgroeien tot een machtige Europese beweging en tot be gripsverbetering onder de volkeren

de Stem | 1962 | | pagina 9