Geweldige Jan Hugens ritwinnaar en leider MIJN MENING Goede tijd: Piet van Est en...Ab Geldermans Uitgeputte l om Simpson verspeelt de gele trui Gaul terug Henk Nijdam werd tweede in Nederlandse tijdrit PORTRET MASSAGE KLEUR UITSPRAAK ETAPPEN NAAM NAAM (II) Jan Hugens wint rit en gele trui Henk Nijdam 2e in St.-Girons Nederlandweer ploegenprijs 11 11 - Jourprijóurciag, ^jJ~oto 10 Adelaar van Toledo Geldermans: sterker Bravo Piet Raphael verdient meeste geld Ondanks val Zéér zwaar door JO DE HAAN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 JULI 1962 FREDERICO BAHAMONTES IS EERSTE OP SUPERBAGNERES LIJCHON, vrijdagavond. (Van een speciale ver slaggever). De teerling is geworpen. Tegen de verwachting in hebben de Pyreneeën een stuk duidelijker gemaakt onder welke renners men de gegadig den voor de eindzege in deze Tour de France moet zoeken. In de ongemeen zware tijdrit van vrijdag, tegen de in de mist gehulde 1800 meter hoge Superbagnères, even buiten de badplaats Luchon gelegen, werd het schiftingsproces, dat in de etappe naar Saint Gaudens was begonnen, op nadrukkelijke wijze voortgezet. Jos Plan- ckaert, Gilbert Desmet de bekendste van de twee coureurs van deze naam Ab Geldermans, Jacques Anquetil, Tonny Simpson, Luis Otano en Hans Junkermann (tenzij er nog won deren bestaan), één van deze zeven renners zal straks in Parijs de ereronde op de baan van het Prinsenpark rijden. Waarbij uiteraard de kansen van Jacques Anquetil het hoogst aangeslagen mogen worden, aangezien er drie dagen vóór de aankomst in de Franse hoofdstad een individuele tijdrit over 68 km te wachten staat. Dit zevental heeft de slag in de Pyreneeën het best overleefd. De grote verrassing van vrijdag was wel, dat Jos Planckaert op de Superbagnères waar Bahamontes ruimschoots de etappe won de gele trui op Tommy Simpson veroverde. Maar zijn voorsprong op de anderen is slechts gering: 50 seconden op Gilbert Desmet, 1 min. 5 sec. op Geldermans 1 min. 8 sec. op Anquetil, 2 minuten op Simp son en Otano en vier minuten 5 seconden op Junkermann. Voor Italië zijn de Pyreneeën een ware nationale ramp geworden. Kregen Nencini, Pambianco en Baldini in Saint Gaudens al een bit tere pil te slikken, tegen de Superbagnères verloor Italië's best ge plaatste man, Guido Carlesi, niet minder dan zes minuten en 7 secon den op Planckaert, zodat ook hij met een totale achterstand van bijna negen tninuten kansloos is. De klim naar het grandhotel op de berg, een wintersportcentrum by uitne mendheid, is voor velen een lijdensweg geworden. Behalve de Italianen kregen ook Anglade, Hoevenaars, Massignan, Suarez, Armaud Desmet, Mastrotto, Pauwels. Daems en Mahé een veeg uit de pan, die klinkend aankwam. Vooral Armand Desmet en Raymond Mastrotto hebben een bittere pil te slik ken gekregen. De eerste had na het uit vallen van Rik van Looy met Jos. Planckaert naar de troonopvolging in zijn ploeg van de Faema's gedongen, welk duel nu in twee dagen ti.jds onbe twistbaar in het voordeel van Plan ckaert is geëindigd. Mastrotto had voor het begin van de ronde zijn gal uitge spuwd jegens Anquetil, die hem in de vroegere Franse nationale ploegen al tijd verhinderd zou hebben een vooraan staande rol te spelen. Maar nu zou Tonny Simpson kreeg bezoek van vrouw en kind, een baby nog. De Brit, die gisteren de gele trui verloor, kijkt vertederd naar zijn spruit, die in de kinderwagen ligt te spartelen. (foto Dagblad De Stem) Evenals vorige week volgt hier een korte samenvatting van de foto's die deze week in de krant hebben gestaan. DINSDAG. De foto van een Franse renner, verzamelaar van etappezeges, afkomstig uit Dax. WOENSDAG. De foto van een Nederlandse renner. Hij droeg als eerste oranjezoon de gele trui. Hij tuimelde er mee in een ravijn. DONDERDAG. De foto van een Fransman, die reeds twee maal de Tour won en nu op nieuw ernstige aanspraken maakt op de eindzege. VRIJDAG. De foto van de opperste waterdrager van Charly Gaul. Zijn voornaam is Marcel. Zijn achternaam moet u zelf .zien te vinden. Helaas werd de renner, juist in de etappe van vrijdag, ernstig ge wond. En dan de foto van vandaag. U moet er achter zien te komen welke berg op deze foto staat afgebeeld. De berg moet door de renners in de 18e etappe worden beklommen. Het is dus een van de Alpenreuzen. Het „ding" is 2360 meter hoog, een berg van de eerste categorie. Ook in vorige ronden van Frankrijk speelde de berg een grote rol. Mastrotto zijn rivaal wel eens een lesje leren. De altijd nors kijkende Fransman heeft voor zijn grootsprekerij moeten boeten, want niet alleen staat hij thans veertien minuten achter op Anquetil, maar bovendien heeft hij in zijn eigen ploeg diensten te verrichten voor Simpson, een Engelsman nota bene. Dat Federico Bahamontes in de tijd rit naar de top van de Superbagnères, waarbij de renners over een afstand van 18.250 km een hoogteverschil van 1171 meter moesten overwinnen, zijn positie in het bergklassement zou verbeteren, stond na de Pyreneeën-etappe van de vorige dag wel vast. De Spanjaard is weer in de grote vorm, die hem enkele jaren geleden de titel ..De adelaar van Toledo" opleverde. Licht als een veer tje danste de donkerogige coureur om hoog en liet een tijd van 47 minuten 23 seconden afdrukken. Zelfs de kou op de top de thermometer wees slechts vijf graden celsius aan deerde hem niet. Het ging er voor hem alleen maar om, hoever zijn naaste concurrenten in het bergklassement. de Italiaan Massignan en de Duitser Wofshohl, zouden wijken. Bahamontes behoefde zich geen zorgen te maken. Want een tijdrit steil omhoog vergt heel wat meer kwaliteiten dan het klimmen in een groep en zowel Wolfs hohl als Massignan konden niet aanto nen, dat hun aanspraken op de titel van bergkoning gefundeerd waren- Wolfshohl kwam van het tweetal nog het best uit de bus met een zesde plaats; Massignan eindigde nog na Piet van Est als vijftiende en kreeg dus geen enkel punt voor de bergklassering, waarin Bahamontes nu een veilige voorsprong van 23 punten (54-34) op Wolfshohl heeft. De sensatie van de dag werd de tweede plaats van Jos. Planckaert in 48 minuten 48 seconden. Halverwege had de Belg nog een achterstand van ze ven seconden op Jacques Anquetil, maar in de laatste en steilste negen kilome ter onder de top trapte Planckaert het verschil niet alleen weg, maar liep zelfs nog drie seconden uit op Anquetil, die zich dus met de derde plaats te vreden moest stellen. Dit kostte de Fransman dertig seconden bonifica tie, die hem eindeliik in staat zouden hebben gesteld Ab Geldermans voorbij te streven. De positie van Geldermans is de laatste dagen bijzonder versterkt. Hij is weliswaar nog altijd onder geschikt aan Jacques Anquetil, maar Geminiani mag ook nu ten aanzien van Geldermans geen en kel risico meer nemen. Immers, de derde man van zijn ploeg, de Franse kampioen Stablinski, heeft in het algemeen klassement na vrijdag een achterstand van bijna 22 minuten. En dus zal Geminiani onze Ab op een voor uitgeschoven post moeten houden om, mocht er iets met Anquetil gebeuren, niet geheel uitgeschakeld te zijn. Geldermans had wel een beetje ge hoopt, in de tijdrit de gele trui van Simpson te kunnen afnemen. Nog voor de start zei hij „vandaag kan niemand me tegenhouden", doelende op het feit, dat hij in een normale etappe bij An quetil moet blijven. Daarbij had Gelder mans echter geen rekening gehouden met de klimcapaciteiten van Jos. Planckaert en Gilbert Desmet, maar alleen naar Simpson gekeken. Ook de Engelsman bood trouwens te genstand genoeg. Halverwege had Gel dermans zelfs 21 seconden aan hem prijs moeten geven en nog twee kilometer on der de top zag het er niet naar uit, dat Simpson een slechtere tijd zou maken dan Geldermans, die in 51 minuten 38 seconden tegelijk met Otano was ge ëindigd. In die laatste twee kilometer kreeg Simpson echter een enorme in zinking te verwerken, die hem ander halve minuut achter op Geldermans bracht. Maar toen wist de Beverwijker al. dat de trui voor Planckaert was en dat ook Desmet hem in de klassering voorbij was gegaan. Niet Ab Geldermans. maar Piet van Est was de beste Nederlander in deze zware tijdrit. De man uit Fijnaart ein digde als veertiende in 51 minuten 26 seconden, dus twaalf seconden sneller dan Geldermans. Na hen volgden Entho ven als 7lste in 55.01, Maliepaard als 91ste in 56.37 en tenslotte Stolker („van daag wordt het voor mij weer een rus tige dag") als 105e in 58.15. Na elf etappes lagen de verdiensten van de ploegen in de Grote Tour als volgt: St. Raphaël 43.300 nieuwe francs, Faema 25.383 frs, Gitana 21.535 frs, Mer- cier 19.383 frs, Wiels 17.710 frs, Phileo 10.562 frs, Ghigi 7.942 frs, Liberia-Gram- mont 7.804 frs, Carpano 7.405 frs, Pelforth 5.881 frs, Peugenot 5.540 frs, Legnano 4.713 frs, Ignis 4.605 frs, Gazolla 3.236 frs. en Marguat 2.970 frs. De koers van een Franse franc is 73 cent. Jacques Goddet, directeur van de Tour, laat nimmer iets aan het toeval over. Alles moet perfect in orde zijn, óók hij de start. Hier ziet men hem staande in de auto, van waaruit hij dagelijks de Karavaan dirigeert. (foto Dagblad De Stem) Men weet het: in de Ronde van Italië had Charly Gaul de strijd ge staakt in een etappe met sneeuw, ijzel en regen, vroeger de omstan digheden, waaronder de Luxembur ger het best klom. Daarna had Charly in zijn eigen Luxemburgse ronde een geducht pak slaag gekre gen van Planckaert en die twee om standigheden hadden hem ertoe ge bracht enkele dagen vóór de start in Nancy voor de Tour te bedanken. Onder de druk van zijn stalbaas was Gaul op dit besluit teruggekomen, maar men verwachtte niet veel meer van hem. De Luxemburger spreekt echter nog steeds een woordje mee, In de etappe naar Saint Gaudens bleef hij zij aan zij met de grote mannen en vrijdag, toen het puur op eigen kracht aankam, leverde Gaul het bewijs, dat hij nog altijd meetelt. Een vierde plaats, op slechts één se conde achter Anquetil is nog altijd een resultaat om trots, op te zijn. 5: (Advertentie) Alwéér: Locomotief fix 3 x in etappe en 3 x in 't geel: op Locomotief is niets te veel! Locomotief de winnende fiets! vooraan! Licht lopende Locomotief rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks gebruik reeds vanaf 153.50 ©Gemonteerd met Yredestein banden 5? ST. GIRONS, vrijdagavond. (Van een speciale verslaggever). Op ondubbelzinnige wijze hebben de Nederlandse renners in de vrijdag gereden, ruim 45 km lange tijdrit, te St.-Girons blijk gegeven van hun aan wezigheid. De resultaten logen er niet om: Jan Hugens zegevierde en veroverde daardoor tevens de gele leiderstrui op de Spanjaard Gomez del Moral. Henk Nijdam eiste de tweede plaats voor zich op en ook de eerste plaats van het dagploegenklassement was voor Nederland. De totale cijfers na vijf etappes zijn ronduit indrukwekkend: drie ritzeges, drie eerste plaatsen in de ploegenrangschikkingen bovendien reeds driemaal een landgenoot in de maillot jaune. Met recht kan hier gesproken worden ^an een daverende ouverture. De prestatie van Hugens was ronduit groots. De Limburger kreeg op het zware 45,2 km lange parkoers, na ongeveer twintig kilometer een lekke band, hetgeen hem op kostbare seconden verlies kwam te staan. Bovendien reed Gomez del Moral, die in het gele tricot getooid, na hem was gestart, eveneens bijzonder sterk en mede door de pech van dc Limburger had de Spanjaard op de helft zelfs een voorsprong van zeven seconden. Het tweetal had toen reeds aanzienlijk betere tijden op de chronometers gebracht dan de overige deelnemers en dat zou wat Hugens betreft, zo blijven. Het werd een gevecht op het scherp van de snede. Met nog vijftien kilometer voor de boeg was Gomez del Moral nog steeds de snelste. Langzaam, heel lang zaam liep de taaie Hugens, die zichzelf en de overige Nederlanders had beloofd, ten koste van alles in deze rit tegen het uurwerk de gele trui te zullen veroveren, in op zijn grote rivaal. Aan de finish waar Hugens na één uur acht minuten en 54 seconden arriveerde, wachtte hem twee minuten van grote spanning. Zou de in de slotfase vergaarde winst vol doende zijn geweest om de achterstand goed te maken? Het was genoeg, méér dan dat zelfs. Gomez del Moral bleek er veertien seconden langer over te heb ben gedaan dan Hugens, zodat zelfs de tweede plaats niet aan de Spanjaard ten deel viel. Voor dit laatste had Henk Nydam, de keiharde zoon uit Eelderwolde, gezorgd. Njjdam was na bijna zestien kilometer zwaar gevallen en had daarbij zijn lin kerelleboog opengehaald. Het deerde hem niet. Zijn enige zorg was, de dertig secon den, die hij had verspeeld door het op onthoud, zo snel mogelijk terug te win nen. Het lukte hem voor eengroot deel De tijd van 1 uur 9 minuten en 5 secon den, die de noorderling voor zich liet afdrukken, zou voldoende blijken om achter Hugens de tweede plaats te be zetten, waardoor Gomez del Moral van de dertig seconden bonificatie werd af gehouden. Vooral dit laatste was zeer belangrijk. Miel Verstraete zorgde er voor. dat ook de overwinning in het ploegenklas- sement voor de équipe van Jefke Jansen was. De Zeeuw, die ruiterlijk toegaf in de eerste kilometers behoorlijk te heb ben afgezien, ging steeds beter rijden en kwam tenslotte uit op 1 uur 10 mi nuten en 28 seconden, ruimschoots vol doende om de door Hugens en Nijdam bijeengefietste winst te consolideren. De andere vier landgenoten hebben evenmin teleurgesteld. Jan Janssen, de man. die reeds twee etappen op zijn naam bracht, benaderde de tijd van Ver straete tot op 23 seconden; Leo Knops kwam met 1 uur 12 minuten en 13 se conden ook lang niet slecht voor de dag en Kees de Jongh en Lex van Kreunin gen bleven beiden nog onder de 1 uur 14 minuten. Voor Van Kreuningen was er bovendien het excuus, dat hij onder weg. ook al wegens een lekke band, van de fiets had gemoeten. De Zwitser Maurer bezette lange tijd de eerste plaats. Zijn tijd van 1 uur 9 minuten 20 seconden leek zeer scherp te zijn, want het parkoers was alles behalve licht door de vele bochten en een aantal pittige heuvels. De Zwitser was nog steeds de snelste, toen er nog slechts tien coureurs moesten binnen komen. maar Henk Nijdam overtrof hem vervolgens met méér dan een minuut. De tijd van de Nederlander zou slechts door twee renners kunnen worden ver beterd. De 23-jarige Hugens, die in de slotfase de dappere, vóór hem vertrokken Adolf Heeb nog bijna was gepasseerd, bleef er inderdaad onder met een ge middelde snelheid van 39.361 km per uur. Gomez del Moral kwam er, al zijn in spaningen ten spijt, net niet aan toe. Hetgeen er alleen maar toe bijdroeg het Nederlandse succes nog groter te maken. Jef Plankaert, op de 4e mei 1934 in Poperinge geboren, heeft zich, na reeds zeven maal aan de. Tour de France te hebben deelgenomen, in de gele trui kunnen rijden. De ploeggenoot van Rik van Looij heeft na de verdwijning van zijn kopman een kans gekregen en deze geno men. Plankaert is overigens een talentvol renner. In 1957 kwa men zijn kwaliteiten wel zeer sterk tot uiting. Hij werd 4e in Parijs-Nice, 5e in Milaan-San Remo, 5e in Gent-Wevelghem, 2e in de ronde van Vlaanderen, le in de Vierdaagsee van Duin kerken, 5e in Luik-Bastenaken- Luik, 16e in de Tour de France, 3e in de Antwerpse Driedaagse enzovoorts. 1957 werd voor Jef Plankaert zijn eerste grote jaar. Sindsdien heeft hij steeds goede uitslagen behaald zonder een grote vedette te worden. Voor de eindzege in deze tour mag Jef als een gevaarlijke outsi der worden beschouwd. Pierre Roux en Jean Tarrachon zijn twee soigneurs. Zij staan in dienst van de extra-sportieve groepering Mercier-BP. Hun taak is het onder andere Robert Cazala te masseren. Omdat beide genoemde heren zeer veel werk hebben, begonnen zij sa men aan de vooravond van de eerste bergetappe Robert Cazala te bewer ken. De ene nam het linker-, en de ander het rechterbeen voor zijn rekening. „Ik zal morgen eens kijken wie het best gemasseerd heeft," zei Robert. Daar waren de soigneurs een dag later inderdaad zeer benieuwd naar, want Cazala won in Saint Gaudens. Er was voor het vertrek van de jongste etappe een klein incident. Rudi Altig verscheen aan de start met de groene trui van de puntenleider. Jean Graczyk, die evenveel punten veroverde als Altig, gebaarde tegen de heren- wedstrijdcommissarissen, dat het nu zijn beurt was om in het groen rond te rijden. „Neen," zei een van de commissarissen. „Rudi Altig heeft al twee ritten ge wonnen. Het reglement zegt, dat de winnaar van ritten de trui mag dra gen." Graczyk was daarvan nog niet zo maar overtuigd. „Jij gaat toch ook in het groen van daag?," opperde de Duitser. „Hoe zo?," vroeg Graczyk nijdig. „Je gezicht is groen van nijd," repli ceerde Rudi. Daarmee was het „incident" gesloten. Louis Malle hij is reeds eerder in deze rubriek genoemd is bezig een film te maken over de Tour de France. Hij deed de volgende uitspraak: „Ik vind het jammer, dat Rik van Looij uit de tour is gegaan. Ik heb in hem mijn beste acteur verloren." JEFPLANKAERT ...gele trui... Ali Jozef is een van de meest merk waardige renners in de Kleine Ron de. Zijn naam zegt in dit verband feitelijk al genoeg. Ali heet met zijn eerste voornaam Ali, omdat hij een Marokkaanse vader heeft. Daarom is hij ook lid van de Marokkaanse ploeg. Hij heet met zijn tweede voor naam Jozef omdat hij een Italiaanse moeder heeft. De genoemde renner is echter geboortig uit Saint Etienne. Hij is niet de eerste de beste, want in zijn carrière versloeg hij reeds kopstukken als Raymond Poulidor en Willy van den Berghen. Het is geen wonder, dat zijn vader en moe der trouw aan de finish staan als Ali Jozef aankomt. Welke plaats de Marokkaan ook inneemt... hij wordt eerst door zijn mama omhelsd, die op hem toeloopt en roept „Jozef". Daarna verschijnt zijn papa ten tonele, die vanuit de verte al schreeuwt: „Ali." De met subsidie van de regering fiet sende Canadese ploeg in de Kleine Tour is, zoals bij voorbaat mocht wor den aangenomen, reeds gehalveerd. Het internationale rcnnerslegerlje van Paul ie Drogo mist ook reeds een paar ren ners. Een van de uitvallers is een Amerikaan, luisterend naar de naam Best. Twee etappen rijden de renners dit weekeinde. Vandaag gaan de mannen van de Grote Tour van Luchon naar Carcassonne. De afstand bedraagt 215 kilometer. Twee bergen moeten wor den beklommen, de Col des Ai-es (796 m) en de Aspet (1070 m). Zondag gaat het van Carcassonne naar Montpellier over 196,5 kilometer. Het is een vrij vlakke etappe, waarin de Cóte de Petafy genomen moet worden. De renners van de JJleine Tour rijden vandaag van Saint Girons naar Pa- miers (135,5 kilometer) en zondag van Narbonne naar Montpellier (140 km). „Toen de tour veertien da gen geleden begon dacht ik dat er een „sterke outsider" zou gaan winnen: een ren ner, waarop niemand rekent. Ik ben nog altijd niet van mening veranderd. Vanaf het begin heb ik Rik van Looij, ofschoon hij een voor treffelijk renner is, geen schijn van kans gegeven. Een man, die als algemene favo riet start, heeft het altijd bijzonder moeilijk. Wat voor Rik van Looij gold, geldt nu voor Jacques Anquetil. Iedereen zal hem in de ko mende dagen in de gaten houden. Mij lijkt Anquetil niet be kwaam genoeg om deze „oorlog" te weerstaan. Vandaag of mor gen wordt hij geklopt en is meteen de weg gebaand voor de outsider, die ik momenteel niet graag met naam zou noemen. Nog iets anders. Een feit is dat Jacques Anquetil, waarover kranten worden volgeschreven, uitstekend fietst. Is Ab Gelder mans echter een haar minder? Als Ab Geldermans een Frans man zou zijn, zou hij de grote man zijn van deze tour en naar mijn gevcel tourwinnaar. Valt een dezer dagen Anquetil terug, dan is Geldermans zijn troonopvolger. Misschien mag ik ook nog iets zeggen over Huub Zilverberg. Hij wordt terecht een van de revelaties genoemd van deze ron de. Hij heeft ontzettend veel werk gedaan, maar is door Lomme Driessens nu in de steek gelaten. Ik gun Huub alles, maar naar mijn smaak had hij na een zware Giro te hebben gereden de tour niet moéten doen. Hij heeft teveel hooi op zijn vork geno men en dat moet zich wreken.

de Stem | 1962 | | pagina 7