Marokko bezet woestijnpost Ook U Uitzonderingstoestand Nieuw-Guinea als in zuid- voorzorg Alg erijnse troepen in Tunesië „omsingeld' Kroest je v niet blij met vertrek van Thompson Indonesiërs bij Merauke ver in de meerderheid JAN HUGENS TN HET GEEL Weer schoten Oran in Mendecrisis in Westduitse regering Noodweer in Japan eist vele doden ft DAGBLAD VOOR ZEELAND Tsjombe meldt aanval van Kongolezen Ruim 10.000,- aan prijzen Bent U abonnee? Doe dan (gratis) mee Ze konden het samen tamelijk goed vinden Meer opklaringen Kernproef in ruimte weer uitgesteld Operatie van lange duur Papoea-studenten naar Indonesië VIENNA de slankste hoorbril Optiek Jacobs Nwe. llaagdijk 25, Breda 102e JAARGANG No. 24022 ZATERDAG JULI 1962 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende, Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Mn® Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,66 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen- HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 t Bij bureaus TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) AFVALLIGE TROEPEN OP MARS NAAR ORAN De situatie in en rond het pas enkele dagen onafhankelijke Algerië spitst zich met het uur meer toe. Terwijl de nieuwe Algerijnse regering onder Ben Khedda doende is de teugels in handen te nemen, gebeuren er in en buiten het land dingen die het officiële bewind voor de allergrootste problemen Stellen. 1 Legerleiders in Oran, die zich achter de afgezette hoge officieren stellen, hebben naar zij zeggen in Oran de macht overgenomen. 2 Marokkaanse troepen hebben een post in het aan Marokko grenzende woestijngebied, in het westen van Algerië bezet. 3 In Tunesië waar de hoofdmacht van het Algerijnse bevrij dingsleger verblijft, zou de regering alle verbindingen van deze troepen hebben afgesneden. Op dit kaartje is duidelijk te zien hoe Algerië tussen Marokko en Tunesië is gelegen. In beide landen bevinden zich ajdelingen van het Algerijnse be vrijdingsleger die Ben Khedda en de overige leden van het nieuwe bewind niet welgezind zijn. Aan beide zijden wordt het pas onafhankelijke land bedreigd. President Tsjombe van Katanga heeft gisteren op een inderhaast bijeengeroe pen persconferentie verklaard, dat het leger van de Kongolese regering van Leopoldstad donderdag een aanvl heeft gedaan op de Katangaanse troepen in Noord-Katanga. Bij gevechten te Katea. dat tussen Kongolo en Ebembo ligt, was een Katangaanse soldaat gesneuveld en 15 waren er gewond, van wie vijf zwaar Het ziet er naar uit dat het nieuwe bewind nog grote problemen zal moeten oplossen alvorens de toestand geconsoli deerd zal zijn. De eerste maatregel van Ben Khedda was gisteren te gaan stu ren in de richting van een coalitie met de uitvoerende raad (onder Fares) waardoor de voorlopige regering dus ook zou vallen onder de gezagsbedeling van het verdrag van Evian. Vanuit Oran (dicht bij de Marok kaanse grens gelegen) ducht hem echter groot gevaar van de zijde van ontevreden legerofficieren, die zich niet storen aan het ontslag dat de stafleden begin deze week is aan gezegd en die gisteren beweerden de macht in Oran te hebben overgeno men. Zij zeiden ook dat zij zullen proberen ook de rest van Algerië in hun macht te krijgen. Zij noemen de uitvoerende raad een „werktuig'-' van de regering on der Khedda en zij verwijten zowel de premier als de raad de overeenkomsten van Evian te hebben geschonden. Als bedreiging aan het adres van Ben Khedda werd eraan toegevoegd dat tien duizend man Algerijnse troepen, onder bevel van de ontslagen kolonel Hoetti Boemedienne, naar Oran oprukken om zich daar met de overige legerafdelingen te verenigen. De in Marokko gelegerde troepen zijn tienduizend man sterk en tezamen met het Ben Khedda ontrouwe garnizoen van Oran vormt dat dus een dodelijke bedreiging vanuit het westen. Een andere bedreiging is Marokko zelf. Er zouden gisteren troepen van dat land een post op 25 km afstand van de grens hebben bezet in het Saharagebied waar ook een Franse raketbasis is gele gen. De Marokkaanse houding verontrust de regering van Ben Khedda ten zeerste. Er zijn al eerder moeilijkheden geweest. De Marokkaanse aanspraken op dit Saharagebied heeft men in Rabat nooit onder stoelen of banken gestoken en de vrees lijkt gewettigd dat Marokko vap de situatie van dit ogenblik gebruik zal maken om een steviger positie in te ne men, zoals blijkt zelfs door middel van troepenbewegingen. Hoe koning Hassan van Marokko over de zaak denkt is nog niet geheel duide lijk. Welke rol Ben Bella erin speelt moet ook nog worden afgewacht. Hij is naar Rabat gegaan om van daaruit naar Algerië te reizen. Hij komt evenwel uit Cairo en de omweg via de Marokkaanse hoofdstad duidt erop dat hij daar politie ke zaken te doen heeft. In Cairo is Ben Bella intussen door Nasser als een eregast behan deld. Zelf verklaarde Ben Bella dat zijn onenigheid met het Algerijnse bewind volstrekt niets politieks heeft. Het gaat alleen om het ontslag van de legerleiders, zei hij met na druk. Hij noemt dat verraa/fl aan het bevrijdingsleger. Ben Bella zei alles te zullen proberen om de na tionale eenheid te bewaren. Afgesneden De grootste bedreiging voor Ben Khedda en zijn regering kan de Alge rijnse troepenmacht in Tunesië vormen. Die groep is 35.000 man sterk en zou op de hand van de tegen Ben Khedda rebellerende elementen zijn. De Tunesi sche regering, die Ben Khedda steunt, heeft echter de gehele troepenmacht af gesneden. Khider, een aanhanger van Ben Bella, maakte dat gisteren bekend. Hij zei dat de Algerijnse troepen „om singeld" waren, niet door het Tunesische leger, maar door de verbreking van alle verbindingen. Khider dreigde met een „mars naar Tunis", als Bourguiha de afsnijding handhaaft. Ben Khedda schijnt het bin nentrekken van de troepen uit het oos ten zeer te vrezen en volgens Khider heeft hij Parijs gevraagd om steun, in geval dat zou gebeuren. De Franse rege ring zou dat echter geweigerd hebben. kunt een van de vele prachtige prijzen winnen in de grote Tour-de-France- prijsvraag van het DAGBLAD DE STEM onder andere Exclusieve bankstellen Televisietoestel Bromfietsen Fietsen Elektr. naaimachines Oliehaard Koelkast 0 Smalfilmcamera 5000 sigaretten en vele andere prijzen NA ZIJN driedaags bezoek aan West- Berlijn heeft generaal Clay, Kennedy's adviseur inzake het Berlijnse vraagstuk, gezegd dat er nog geen oplossing in zicht is. Dat is dan een dementi van wat Kroestjev deze week in een goede bui heeft gezegd. DE VROEGERE leider van de niet meer bestaande mohammedaanse liga in Pa kistan, Chan, is giseren gearresteerd. Daaruit kan wellicht nieuwe politieke onrust groeien. PARIJS heeft er zin in de hoofdstad van Europa te worden. De gemeenteraad heeft een resolutie aangenomen waarin dat staat. De resolutie gaat naar De Gaulle. DE PIER die Zandvoort zou willen heb ben, zal een bedrag van tien tot twaalf miljoen gulden kosten. DR. SOBLEN, de in de V.S. ter dood véroordeelde Russische agent, heeft in Londen, waar hij na zijn zelfmoordpo ging verpleegd wordt, politiek asiel ge vraagd. MINSTENS 40 mensen werden gedood en ongeveer 1000 anderen hebben letsel op gelopen bij ongeregeldheden, die zich gisteren in vier voorsteden van Rio de Janeiro hadden voorgedaan. Het kwam tot roof, schietpartijen en vechtpartijen in het algemeen. i Weersverwachting medegedeeld door t het K.N.M.I., geldig tot vanavond, J opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: t Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. Zwakke J tot matige wind uit westelijke rich- tingen. 5 Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J I Opklaringen en geringe kans op buien. Iets oplopende temperaturen. Vandaag: zon onder 21.00 uur. Maan J onder 23.50 uur. Morgen: zon op 4.29 uur. onder 21.00 uur. Maan op 11.17 uur. t Maandag: zon op 4.30 uur. Maan on- der 0.10 uur. Vernielingen Intussen hebben zich gisteren in Oran nieuwe ongeregeldheden voorgedaan. Rond het middaguur vielen er weer schoten en er werd een uitgaansverbod ingesteld om herhaling van de bloedige botsingen van eergisteren te voorkomen. Bij het treffen van donderdag zijn, naar nu bekend is, 21 doden gevallen. Mos lims, buiten zichzelf van feestvreugde (ondanks een verbod van Ben Khedda tot verdere demonstraties en feestver- toon), drongen kerken in Oran binnen en brachten vernielingen aan. Een beeld van Jeanne d'Arc werd beschadigd. Al gerijnse politie verdreef de demonstran ten, erop wijzend dat de Fransen in 132 jaar nooit een vinger hadden uitgesto ken naar de moskeeën. Ook in Algiers werden vernielingen aangericht aan Franse monumenten. De derde Amerikaanse kernproef de ruimte is gisteren opnieuw voor 24 uur uitgesteld. Er werd geen reden voor dit besluit gegeven, maar men neemt aan dat het weer niet goed genoeg was. Vijf minuten voordat het uitstel werd aangekondigd zei de radioverslaggever op Johnston Eiland: „Het weer wordt iets beter". De nu uitgestelde proef zou de derde poging zijn een kernproef in de ruimte te nemen. Tjree eerdere pogingen mis lukten beider Drie pacifisten, die uit San Fran cisco waren vertrokken om zich naar het kernproevengebied in de Stille Oceaan te begeven, zijn terugge keerd wegens zeeziekte. Het drietal reisde aan boord van de zeilboot „Everyman I". De federale rechtbank in San Francis co had de Everyman verboden uit te varen voor de reis naar de Stille Oceaan. Twee van de bemanningsleden wacht arrestatie omdat zij voorwaardelijk ge straft waren voor een vorige pacifisti sche demonstratie. Het is wel duidelijk dat hoge Russi sche functionarissen, van premier Nikita Kroestjev tot de mindere grootheden, het vertrek van de Amerikaanse am bassadeur Llewellyn Thompson uit Mos kou, oprecht zullen betreuren. Westelijke diplomaten die de pas be noemde opvolger van Thompson kennen, zeiden te geloven dat Foy D. Kohier zou zijn opgewassen tegen zijn toekom stige taak, een van de moeilijkste in de Amerikaanse diplomatie. Thompson heeft de V.S. vijf jaar in Moskou vertegenwoordigd. In tiet alge meen beschouwt men hem als een van THOMPSON ..Na vijf jaar weg uit Moskou... MAART Infiltratie opWaigeo Treffen bij Gag ✓.PELTl627Cul In zuid Nieuw-Guinea, waar veertien dagen geleden bij Merauke Indonesische parachutisten zijn geland, is de burgerlijke uitzonde ringstoestand afgekondigd, als voorzorgsmaatregel om de resident, mr. F. Eibrink Jansen in staat te stellen bijzondere maatregelen te treffen met het oog op het grote aantal Indonesische inwoners in zuid Nieuw-Guinea. Onder de uitzonderingstoestand zijn een aantal maatregelen mogelijk, zoals censuur en het instellen van een avond klok. Ook kan handelend worden opge treden tegen personen, die zich tegen het Nederlandse gezag keren. Behalve de in trekking van de vergunningen voor jachtgeweren, die vrijwel onmiddellijk na de landing van Indonesische para chutisten door honderden Indonesiërs werden ingeleverd, zijn nog geen maat regelen tegen de Indonesische bevol kingsgroep genomen. Door contacten met de Nederlandse strijdkrachten te vermijden maken de infiltranten de zuiveringsactie in het ge bied van Merauke tot een operatie van lange duur. De ongeveer honderd para chutisten zijn nu veertien dagen in dit gebied aanwezig. Dit zou invloed kunnen hebben op de houding van vooral de Keiëzen, van wie er sedert de luchtlanding een dertigtal wordt vermist. Inwoners van Indonesische afkomst onder de bevolking van zuid-Nieuw-Gui- nea zijn verre in de meerderheid boven de Europese inwoners. Alleen in en om Merauke wonen ongeveer 2500 Indone siërs van wie 600 Javanen. Onder hen bevinden zich ook ruim 150 merendeels fel anti-Indonesische Ambonese man nen. Het aantal Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen in de gehele resi dentie zuid-Nieuw-Guinea bedraagt niet meer dan ruim 600. Met het afkondigen van de uitzonde ringstoestand is nog geen besluit geno men tot evacuatie van vrouwen en kin deren uit dit gebied. Protest Intussen rommelt het nog na inzake de uitwijzing van de UPI-correspondent in Hollandia. UPI in New York heeft telegrafisch geprotesteerd bij minister Visser van defensie en in de kamer zijn vragen gesteld. Naar het schijnt is de verwarring over de zo geheten grote luchtlandingsactie in Kaimana, ontstaan door een infiltratie vanuit de lucht in het Wandammengebied. De militaire autoriteiten zouden zich bij de plaats bepaling, door hun onbekendheid met de grenzen van de bestuursgebieden, hebben vergist. Verbolgen Australië is verbolgen geraakt over een VN-rapport waarin wordt aange drongen op snellere opvoeding naar zelfstandigheid van de Papoea's op Australisch Nieuw-Guinea. „We moeten ons aan het rapport maar niet storen", zei een Australische autoriteit in Port Moresby, „wij betalen de muzikanten, wy zeggen wel wat er gespeeld moet worden". Naar hij zei zal het nog wel twin tig jaar duren voordat de Papoea's in Australisch Nieuw-Guinea zo ver zijn gevorderd dat ze zichzelf kun nen besturen. Indonesië schijnt bereid te zijn een n iet-aanvalsverdrag met Australië te sluiten, als geruststellend gebaar en om te tonen dat Djakarta geen aanspraken op het Australische deel van Nieuw- Guinea in de zin heeft. van de weinige Westelijke ambassa deurs die het tot nauwe persoonlijke be trekkingen met Kroestjev hebben ge bracht. Een Westelijke diplomaat te Moskou zei: „Het zal Kohier natuurlijk enige tijd kosten om over het aanvankelijk formele stadium heen te komen. Maar hij is gemoedelijk, in staat nuchter te denken en zal het ze-ker goed met Kroestjev kunnen vinden". Voor premier Kroestjev is Kohier geen onbekende. Hij heeft Kroestjev tij dens diens Amerikaanse reis in 1959 be geleid. Evenals Thompson spreekt Kohier Russisch. Enkele hoge Russische functionarissen zouden reeds op beleefde wijze te ken nen hebben gegeven dat zij het vertrek van Thompson betreurden. De Westduitse regeringscoalitie van christen-democraten en vrye democra ten is volgens een verklaring voor de pers van de voorzitter van laatstgenoem de partij, Erich Mende, in een ernstige crisis geraakt. Een voorgenomen gesprek van de coalitiegenoten woensdag as staande op het bureau van de bonds kanselier in Bonn zal moeten uitwyzen of voortzetting van de coalitie nog zin heeft. Het huidige klimaat was echter voor samenwerking in de regering onver draaglijk. De F.D.P. hoopte echter dat nog niet alle mogelijkheden om de toe stand te verbeteren uitgeput zijn. De vrije democraten, aldus Mende, zijn niet bereid om de huidige strijd over de opvolging van Adenauer tussen de verschillende groeperingen in de C.D. U. op hun rug te laten uitvechten. Men de meent dat de linkse vleugel der christen-democraten, onder leiding van de bondsdagafgevaardigde Hans Katzer naar een coalitie met de sociaal-demo craten streeft. Tussen de fracties van beide partijen werd hierover reeds ge sproken, achter de rug van Adenauer en diens mede-voorzitter Dufhues om. Zoals bekend gingen na de bondsdag verkiezingen van september vorig jaar de christen-democraten na langdurige onderhandelingen een coalitie met de vrije democraten aan, maar Mende zelf nam geen post in Adenauers kabinet aan. Van de 499 zetels met stemrecht in de bondsdag bezetten de christen-democra ten er 242, de vrije democraten 67 en de sociaal-democraten 190. Het noodweer dat het zuiden van Ja pan sedert de eerste juli onafgebroken teistert, heeft reeds aan 35 mensen het leven gekost en er zijn 18 vermisten. De slachtoffers zijn gevallen op Kijoesjoe en in het zuiden van Honsjoe. Er is nog geen verbetering van het weer in zicht. DE ITALIAANSE drukkers zijn gisteren voor een week in staking gegaan, waar na ook de vakbonden een staking in de staal- en machinefabrieken afkondigden. Dat is dan de vijfde in een maand tijds. De drukkers staken pas voor de tweede In Venetië hebben de temperament volle gondoliers voor de zoveelste maal een demonstratie gehouden tegen de gemotoriseerde vaarten op de ka nalen van de stad, welke hun ernstige schade berokkenen. Met tientallen gondels blokkeerden zy het fameuze Canale Grande en de motorboten moesten volgeladen (linksboven) wachten. Van de zijde van de Nederlandse staatkundige studentenfederatie wordt medegedeeld dat de voorgenomen oriën tatiereis van enige weken naar Indone sië van zes in ons land studerende Pa poea's doorgang vindt. Woensdagavond a.s. vertrekken zy van Schiphol naar Dusseldorp. Daar zullen zy de gasten zijn van de Indonesische ambassade. Don derdag wordt de reis voortgezet. JAN HUGENS leider in Kleine Tour Jan Hugens zegevierde in de tijdrit van de Tour de l'Avenir, Henk Nydam eindigde op de tweede plaats. Jan Hu gens legde beslag op de gele trui en Ne derland veroverde ook de ploegenprijs. Jan Janssen is nu zevende in het klas sement en Miel Verstraete negende. Wat een schitterende resultaten! De nieuwe gele-truidrager in de Kleine Tour, Jan Hugens, is afkomstig uit Amstenrade. Hij is 23 jaar. In 1956 reed deze oersterke knaap voor de eer ste maal bij de nieuwelingen. Hij won zeventien wedstrijden. In 1957 werd hij amateur. Hij werd provinciaal kampioen van Limburg en zegevierde twaalf maal. Het jaar daarop werd Jan leider in Olympia s Tour, hij won drie etappes in de Omloop van de Vier Kantons, werd derde op het eiland Mann en ein digde als 2e in de zware Ronde van Yoegoslavië. Na zijn militaire dienst plicht te hebben vervuld kwam Hugens terug. Hij won in 1960 acht maal. In 1961 werd hij onafhankelijke. Neen, een best seizoen werd het niet voor hem. Pas in september kwam hij in vorm en bewees dat in de tijdritten van Lu gano en de Grand Prix des Nations. Dit seizoen belooft voor de Limburger suc cesvol te worden. Een bekroning van het vele werk isde gele trui. (Advertentie) Ook voor zwaar slechthorenden ARLEENVERKOOP

de Stem | 1962 | | pagina 1