5, Jan Janssen wint ook rit in Saint Gaudens CANISAN Gele trui voor eerste maal in Britse handen Huub Zilverberg te laat Jan Janssen „en route" Spanjaard Gomez Moral vandaag in gele trui HOOP ZAAK STAND PORTRET ETAPPES MIJN MENING door Jan Maas Ploegleider Jef Janssen Jan Janssen le in Kleine Tour Robert Cazala: etappezege Tommie Simpson in gele trui UW GEZOND MET 11 Hoe dapper Klimmers paraat ouri prif urciaa Koude en regen Nog geen antwoord Goed werk 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 JULI 1962 GELDERMANS NU TWEEDE IN ALGEMEEN KLASSEMENT ST. GAUDENS, donderdagavond. (Van een spe ciale verslaggever). De klimspecialislen hebben in de eerste echte bergetappe, de zware rit over de Tourmalet, de Aspin en de Peyrcsoude, een aantal voltreffers geplaatst, waarvan enkele lieden die tot nu toe vooraanstaande posities in de klassering innamen het slachtoffer zijn geworden. Tourwinnaar I960, Gastone Nencini, de oud-wereldkampioen op de weg, Ercole Baldini, de winnaar van de Ronde van Spanje, Rudi Altig, de Italiaanse troef Ron chini, gele-truidrager Schroeders, André Darri gade en alle Nederlanders, behalve Ab Gelder- mans, liepen in de etappe van Pau naar St.-Gaudens een achterstand van vele minuten op. De dreun is waarschijnlijk het hardst aange komen voor de Italianen, die in de hoop hadden geleefd, het in de bergen in de voorste linies te kunnen klaren. Maar Nencini en Ron- chini werden op 6'h minuut gereden en Baldini raakte zelfs bijna 9 minuten achter. Italië telt nu alleen nog mee met Guido Carlesi en Imerio Massignan. van wie de laatste echter alleen op de berg prijs mikt. De klap kwam ook hard aan voor Willy Schroeders en André Dar- rigade, van wie echter wel bekend is, dat zij in de bergen moeilijk uit de voeten komen. Schroeders moest zijn geliefde gele trui afstaan aan de 24-jarige Engelsman Tommy Simpson, de eerste Brit, die in de geschiedenis van de Tour de France de gele trui om de schouders heeft gekregen. Simpson kreeg de trui overigens op het ,.dak" van de Pyreneeën op een schoteltje aangeboden. Want toen Schroeders en Darrigade moeizaam zwoegend uit de voorste gelederen verdwenen, behoefde Simpson er alleen voor te zorgen, dat Ab Geldermans niet zou ontsnappen. De Beverwijker was de enige, die hem zou kunnen bedreigen, maar Geldermans is gebonden aan zijn kopman Anquetil en zolang Simpson er maar voor zorgde in diens buurt te blijven, was zijn triomf zeker. Daarvoor moest de Engelsman echter mee- klimmen met de allersteiksten en hij kweet zich voortreffelijk van deze opdracht. Het werd Simpson niet zo bijzonder moeilijk gemaakt, want zowel op de Tourmalet, de Aspin als de Peyresourde bleef het gezelschap in vrijwel gesloten formatie rijden, terwijl alleen Bahamon- tes, Massignan en Wolfshohl er vóór de toppen steeds op uit trokken om de no dige punten voor het bergklassement binnen te slepen. Het resultaat was een spurt van de achttien sterksten uit het veld op het Circuit de Comminges in St-Gaudens, waar duizenden Basken hun steekgenoot Robert Cazala zijn tweede etappezege zagen behalen vóór Guido Carles. Ab Geldermans, die zich prachtig van zijn dienende taak jegens Anquetil had gekweten, werd achtste en schoof in het algemeen klassement op naar de tweede plaats, die hij inneemt met een achterstand van 30 seconden op Simpson. Belangrijk is echter dat van de ploeg van Anquetil alle anderen nu op grote achterstand staan. Mocht er dus iets met de Franse kopman gebeuren, dan is het vanzelfsprekend dat diens taak aan Geldermans wordt opgedragen. Heel lang hebben wij op Huub Zilver- berg staan wachten. De andere Neder landers waren al ruimschoots binnen, toen in de verte de bezemwagen in traag tempo kwam aanrijden. De tijdcontrole was zeker een kwartier gesloten, maar de eenzame coureur, die als laatste voor de wagen uitreed, trapte moeizaam ver der. Het was Huub Zilverberg. De Bra bander, die veel last had ondervonden van de dag tevoren opgelopen blessures, had het lot tegen zich gehad. Tot vier maal toe moest Zilverberg in deze rit van de fiets om zelf een lekke band te repareren. De helperswagens van zijn ploeg zaten achter de grote mannen in de voorhoede Tenslotte was Zilverberg vlak voor de bezemwagen terechtgeko men, maar hij wilde niet van opgeven weten. Tientallen kilometers heeft de winnaar van de etappe naar St.-Nazaire gehoopt nog binnen de tijdslimiet in St.-Gaudens aan te komen. Urenlang heeft Zilverberg gevochten tegen de ver leiding om in de wagen te stappen en op een heel wat comfortabeler wijze naar de Pyreneeënstad te rijden. Zijn moeite en inspanning zijn vergeefs ge weest. Zilverberg voelde het toen hij over de eindstreep reed, toege juicht door de duizenden, die een dergelijke stunt wel kunnen waar deren. Hij was eruit. Nors duwde de lange coureur de journalisten opzij, die hem naar zijn belevenis sen wilden vragen. Hij reed strair voor zich uitkijkend door. In zijn achterzakken vormden vier lege banden het bewijs van zijn tegen slag. Nog geen week geleden was Zilverberg in St.-Nazaire bejubeld, nu verdween hij stilletjes van het toneel. De eerste schermutselingen in de riRUl Tet bedevaartsoord Lourdes Ub km) hadden weinig te betekenen ge had^ De vlucht van Magnani, CampUlo en Sartore kreeg immers pas belang, toen Busto en Piet van Est zich bij dé vluchters voegden. Aan het begin van de achttien km lange klim had het vijf tal een voorsprong van 55 seconden op de hoofdmacht, die zich begon op te maken voor de tocht omhoog Hier sloeg de adelaar van Toledo, Frederico Bahamontes zijn vleugels uit.' Als vanouds ging de Spanjaard op jacht naar de bergprijs, dansend op zijn fiets vóór het peloton uit. dat steeds dichter bij dc koplopers kwam cn ze tenslotte opslokte. De hoofdmacht be stond uit 25 renners onder wie Carlesi, Hoevenaars, Nencini, Armand Desmet, Mastrotto. Simpson, Wolfshohl, Anquetil, Suarez. Massignan, Junkermann en Gel dermans. Piet van Est had het een tijdje kunnen bijbenen, maar verloor ten slotte ook het contact. Het kan tot nu toe deze week voor niemand een probleem zijn geweest de renner te raden die trouw in dit hoekje van uw krant wordt afgebeeld. Van daag zou het iets lastiger kun nen zijn, indien de bijgaande foto niet van een begeleidend woord zou worden voorzien. De renner hiernaast is een Luxem burger en wel de opperknecht van Charly Gaul. Hij wijkt in de wedstrijd geen meter van zijn baas. In de meeste etap pes komt Marcel, want zo luidt zijn voornaam, aan de zijde van zijn meester binnen. Hij schijnt met zijn rol van knecht vol komen vrede te hebben ge sloten. Wie is de afgebeelde renner? Hebt u zijn achternaam ge vonden? Vul deze dan in op uw formulier. Morgen ver schijnt er weer een foto. Dat wordt dan reeds de tiende in deze serie van veertien. De strijd was begonnen. Bahamontes ging als eerste over de top, op 1.45 ge volgd door Campillo op 2.05 door Mas signan op 2.25 door Charly Gaul, Jun kermann en Poulidor en op 2.30 door het peloton. Carlesi had 25 seconden op de hoofd macht verloren: Baldini reed op 4 1/2 min. en de gele trui verscheen pas 5 min. na Bahamontes op de top. Schroeders was het winstgevende kle dingstuk in feite toen al kwijt. Het ge beurde zoals vroeger. In de afdaling, dwars door wolkenflarden heen, bleef Bahamontes op zijn concurrenten wach ten, maar toen een twintigtal kilometers verder de Aspin opdoemde, begon het spelletje opnieuw en wéér streek Baha montes op de top de meeste punten voor het bergklassement op- Driemaal is scheepsrecht" dacht Bahamontes voor de laatste klim naar de Peyresourde. Maar ditmaal lieten Wolfshohl en Mas signan hem niet alleen gaan en ge drieën namen zij een voorsprong van 1 min. op de groep van Anquetil en Gel dermans, die zich niet in de strijd om het bergklassement mengden. Na de dichte wolken op de Tourmalet, mistvlagen in de afdaling van de Aspin speelden de Pyreneeën nu hun laatste troef uit. Hel regende op de Peyresour de. Natuurlijk ging Bahamontes weer het eerst onder het spandoek door, ge volgd door Wolfshohl en Massignan. De groep Anquetil-Geldermans volgde op 1.25, Nencini op 2.15, de gele trui in het gezelschap van Stolker, Van Est, Baldini en enkele anderen op 6 min., Darrigade, ondanks het feit dat hij letterlijk door het Franse publiek omhoog werd ge dragen, op bijna acht minuten, Bas Maliepaard op elf minuten, Enthoven, die al in de eerste kilometers van de klim naar de Tourmalet was achterge raakt en Zilverberg waren in geen vel den of wegen meer te bespeuren. Massignan en Wolfshohl streden ver woed door en werden tenslotte pas vlak vóór St.-Gaudens tot overgave gedwon gen. Wolfshohl zelfs als laatste nog geen twee km voor de verlossende eindstreep, waar winnaar Robert Cazala een gemid delde van 34,636 km liet uitrekenen, uit zonderlijk hoog voor een bergetappe. Het wachten was nu nog op de an dere Nederlanders. Piet van Est kwam in een groep binnen met Darrigade, Schroeders, Pambianco, Stolker en Bal dini met een achterstand van 8.45. Bas Maliepaard was meer dan een kwartier na de eerste in St.-Gaudens; Dick Ent hoven volgde op bijna 34 min. maar hy was nog gered- Zilverberg niet meer. In een mals zonnetje maalt onze land-, kilometers in de Ronde van de Toe- genoot Jan Janssen (vóóraan) de vele komst onder zijn wielen weg. ST.-GAUDENS, donderdagavond. (Van een spe ciale verslaggever) In een pakkende eindsprint behaalde Jan Janssen donderdag in de vierde etappe van de Tour de l'Avenir zijn tweede ritzege. Slechts luttele cen timeters vóór de in de Zwitserse ploeg rijdende Liechtensteiner Adolf Heeb drukte de Nootdorper zijn voorwiel over de eindstreep. Maar óók centimeters tellen.... De reeks van Nederlandse successen in deze nog zo jonge Ronde van de Toekomst is daarmee dus voortgezet. Weliswaar moest Henk Nijdam ziin eerste plaats in het algemeen klassement afstaan aan de Spanjaard Gomez del Moral, maar Jan Hugens. die zich evenals Janssen in de kopgroep bevond, staat wat tyd betreft op gelijke hoogte met de nieuwe leider. Met de tijdrit van vrijdag in het verschiet is de kans zeer groot dat Hugens, die momenteel louter door slechtere klasseringen in de dagklasse menten tweede staat, als derde landgenoot de maillot jaune zal dragen. De Lim burger was er zelf van overtuigd: „Als ik geen pech krijg, pak ik de trui morgen", beloofde hjj. De Pyreneeën hebben geen antwoord kunnen verschaffen op de vraag, wie in deze karavaan met vele onbekende namen nu eigenlijk de ware klimmers zijn. Daarvoor boden de beide ritten te weinig moeilijkheden. Zelfs de ruim 1500 meter hoge Peyresourde kon donderdag de strijd nauwelijks beïnvloeden. Wel bleek, dat vooral de Spanjaarden zich in de bergen heel prettig voelen, terwijl ook de Zwitsers uitstekend meekomen; de Italianen bleven onder de verwach tingen. Het werd Simpson niet zo moeilijk gemaakt, want zowel op de Tourmalet, de Aspin als de Peyresourde bleef het gezelschap in vrijwel gesloten formatie rijden, terwijl alleen Bahamontes, Massig nan en Wolfshohl er vóór de toppen steeds op uit trokken om de nodige pun ten voor het bergklassement binnen te slepen. Het resultaat was een spurt van de achttien sterksten uit het veld op het Circuit de Comminges in St. Gaudens, waar duizenden Basken hun streek genoot Robert Cazala zijn tweede etappe zege zagen behalen vóór Guido Carlesi. Ab Geldermans, die zich prachtig van zyn dienende taak jegens Anquetil had gekweten, werd achtste en schoof in het algemeen klassement op naar de tweede plaats, die hij inneemt met een achter stand van 30 seconden op Simpson. Be langrijk is echter dat van de ploeg van Anquetil alle anderen nu op grote achter stand staan. Mocht er dus iets met de Franse kopman gebeuren, dan is het vanzelfsprekend dat diens taak aan Gel dermans wordt opgedragen. Traditiegetrouw ontbrandde de strijd in de vierde etappe opnieuw zeer vroeg. De Belgen Vastiau en Vyncke, de Spanjaard Garcia, de Zwitserse tijdrace-specialist Jaisli en de portugees Castro lieten reeds na 20 km het peloton achter zich. An tonio Gomez del Moral maakte al enkele kilometers verder duidelijk een serieuze aanval op de gele trui j;e willen doen, door zich tezamen met o.a. de Italiaan Maino, de Zwitsers Lutz en Williger en de sterke Zweed Petterson bij de leiders te voegen, waardoor de kopgroep tot tien man werd uitgebreid. Het feit, dat zich voorin geen enkele Nederlander bevond, scheen vooral Jan Janssen en Jan Hugens te verontrusten. Zij gingen weldra op jacht naar de lei ders en kregen sterke coureurs als de I- taliaan Partesotti, de Belg Bracke, Adolf Heeb en de Spanjaard Momene mee. Voordat aan de 17,5 km lange beklim ming van de Peyresourde, het enige ob stakel van formaat in deze rit, werd be gonnen, kwam de aansluiting tot stand. Heeb ging zo snel naar boven, dat hij op de top welgeteld een minuut vóór lag op Gomez del Moral. Op 10 sec. volg de de Portugees Silva en weer 15 sec later een groepje met Hugens, die uitste kend was meegekomen. Oo Janssen '1 min. 25 sec. achterstand op de leiders) mocht tevreden zijn, temeer, daar in de afdaling een hergroepering tot stand zou komen. Ook in het peloton, dat op de top bijna 3 minuten later doorkwam dan Heeb, wa ren de onderlinge verschillen vrij gering gebleven. Van de Nederlandrs was al leen Miel Verstraete het contact kwijt geraakt, doch in de afdaling kwam ook de Zeeuw weer bij, zodat men op dat moment reeds met een gerust geweten kon zeggen, dat oranje ongeschonden de Pyreneeën was doorgekomen, Raf Gysel buiten beschouwing gelaten. Toen de afdaling van de Peyresourde achter de rug was, had zich een leiders- pelotonnetje van 17 renners gevormd, waarbij zich later nog de achtergeraakte Petterson en de uit het peloton naar voren gekomen Spanjaard Velez voegden. Span je stond er met vier renners voorin het beste voor, maar ook Zwitserland en België konden best tevreden zijn met drie coureurs in de frontlinies. In de laatste kilometers moest er nog behoorlijk worden gestegen, zodat de pure sprinters niet bij voorbaat favoriet wa ren. Adolf Heeb, die klimcapaciteiten paart aan een rappe spurt, kwam als eerste in zicht, onmiddellijk gevolgd door Jan Janssen. De Nootdorper werkte zich op het laatste rechte stuk naast Heeb en op de eindstreep was er nauwelijks enig ver schil. Enkele minuten van martelende onzekerheid volgden. Toen werd Heeb tot overwinnaar uitgeroepen. De vreugde van de Liechtensteiner duurde echter niet lang, want even later werd door de mi crofoon bekend gemaakt, dat niet Heeb maar Janssen de vierde rit op zijn naam had gebracht. „Als ik het niet zeker weet, steek ik mijn hand maar op, dat is altijd safe", was het nuchtere com mentaar van 'onze gebrilde landgenoot. Zwitserland kon zich ondanks de ver loren zege toch nog verheugen door de overwinning in het ploegenklassement, die aanvankelijk (ook al per abuis) aan Nederland werd toegewezen. Nog geen drie minuten na de winnaar arriveerde het peloton, waarvan Lex van Kreuningen overtuigd de sprint won. (Advertentie) Volledig vitaminenpreparaat voor honden. Verkrijgbaar bij: Prijs 1.95 per 500 gram. „FAUNA" Beekstraat 45, Breda Molenstraat 119, Zundert Jos de Jong, Dreef 57, Breda/Princenhage P. Meeuwissen, Haagdijk 213, Breda A. Roovers, Haagdijk 251, Breda Chr. Willemsen, Ginnekenweg 79, Breda Willy Schroeders, die enkele dagen de gele trui mocht dragen, is een man, die van alles en nog wat kwijt pleegt te raken. In de jongste Giro was op een gegeven moment zijn fiets taboe. In Pau overhandigde Willy tijdens de dagelijkse huldiging even zijn oude gele trui aan een omstaander, terwijl hij de nieuwe trui over zijn hoofd liet glijden. Eenmaal in het nieuwe ding gesto ken kon Schroeders de „supporter" nergens meer vinden. „Ik raak van alles kwijt," klaagde de Belg. „Morgenavond komt mijn echtgenote naar Saint Gaudens. Die hoop ik te mogen houden." Het is vanzelfsprekend, dat in de verslagen van de tour alleen de be langrijkste valpartijen worden ver meld. In de rit van Bayonne naar Pau maakte onze bloedeigen Piet van Est een klein slippertje. Hij zat binnen drie seconden weer op de fiets, maar Radio Tour moest toch even melding maken van het feit. Radio Tour gaf, zodra ..Stalen Piet" weer op zijn fiets zat het volgende commentaar: ..Piet rijdt weer. Zijn val heeft niets te bete kenen gehad. Vallen is voor van Est trouwens een familiezaak." Het schijnt, dat in de Tour de l'Avenir alleen maar Nederlan ders en Spanjaarden gele truien veroveren. En dan netjes om beurten. Jan Janssen en Henk Nijdam droegen beurtelings dit shirt, terwijl eerst Momene en vandaag Antonio Gomez Moral zich als kiassementsleider aan dienden. Antonio's portret is hierbij afgebeeld. Inzake de Kleine Ronde nog deze mening van Ferdi Kubler over de Nederlanders: „Die oranje mannen hebben hun kruit ver schoten alvorens een berg te heb ben gezien. Zij halen Parijs geen van allen". Natuurlijk, ploegleiders rijden niet voor niets mee in de karavaan. Zij moeten van tijd tot tijd de handen uit de mouwen steken. Een van hun belangrijkste zorgen is de renners op tijd drinken te kunnen geven. Ómdat zij voor nog al wat renners moeten zorgen halen zij water heden ten dage met emmers aan. Rafael Geminiani en Bernard Gauthier heb ben van deze zaak een wedstrijd gemaakt. De stand is momenteel zeven-zes in 't voordeel van „Gem". ANTONIO GOMSZ MORAL Stuiver gewisseld (Foto Dagblad De Stem) Een van de grootste spektakelstuk ken in de Tour van 1961 was de aan komst op de Superbagnères. Daar heerste toen zo'n noodweer, dat radio reporters hun reportages moesten sta ken. Vandaag klimmen de renners van de Grote Tour naar de Super bagnères. Dat gebeurt in een tijdrit van 18.2 kilometer. De renners van de Kleine Tour rij den eveneens een tijdrit. Zij trappen van Saint Gaudens naar Saint Girons, een afstand van 39 kilometer. ,,Ik ben al lang de wielerbeweging uit: ,,Ik volg de gedragingen van de renners echter in alle mogelyke kranten. Ik heb er spyt van, dat Eik van Looy, die ik zo dikwyls in het Antwerpse Sportpaleis bezig zie, de tour in de steek heeft moeten laten. Het is voor de tour een groot verlies, want van Looij is een temperament vol renner. Hij zou wellicht de tour niet hebben gewonnen (mijn favoriet is Jacques Anquetil), maar een wed strijd met van Looij betekent strijd, betekent sensatie. Hij geeft altyd waar voor zijn geld. Wat ik aan dit alles nog wil toevoegen. Wat rijden de Nederlanders fantas tisch." Jef Janssen doet het met onze jonge rijders uitstekend in de Kleine Tour. Jef is een rustige man. Na de aankomst in Saint Gaudens zei hij: „M'n mannen hebben het tot nu toe uitstekend gedaan. Zeker, zij hebben flinke inspanningen geleverd. In een Tour als deze is echter elke klap iets meer dan een daalder waard". En na dit gezegd te hebben ging Jef zwemmen.... (Foto Dagblad De Stem).

de Stem | 1962 | | pagina 7