Hansweertse missionaris pionierde in Frankrijk GROTE PLANNEN MET FRANSE PAARDEN VANDAAG DIE Belgische industrie laat het afweten W. J. v. Doorn rentmeester Ambachtsheerlijkheid De getemde feeks'' in openlucht te Hulst magbla* JJc jSïem vA nn/mm mm/M! JONGE AMERIKANEN IN ZEELAND Niet naar Goes Voortbestaan visserij school in gevaar Zondag a.s. zilveren priesterfeest Onderschat de risico s van mijnen niet! Stap verder Raakpunten met Nederland fill lifi |ig f!Èê VfcmUltheiikmr edeffti////ftriïtM Trekpaard-tentoonstelling Feestelijk karakter £ee^j^^-nAa-n- 2? ^Sr- Eén, twee, drie Schip gezonken in vluchthaven van Zijpe Dader bekent diefstallen Door Het Reizend Volkstheater G.S. bevorderen bouw overdekt zwembad ZEVIBEL: Bussen kampen met te smalle Stationsbrug Middelburg Landbouwschuur te Zaamslag afgebrand JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Bestuurscommissie Landbouwschap naar Land van Saeftinge i 14 .iff® ïiw*} biaartfevolle textiel! Let op Het nieuwe etiket met de gouden rand: Dit is Amstel Pils '62 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 JULI 1962 ENER door W. VAN DER STEEN De Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. de Casembroot, heeft gistermorgen twee jonge Amerikanen ontvangen, die in het kader van de uit wisselingsstichting Young Men Christian Association een bezoek van twee maan den aan Nederland brengen. Deze week brengen de 17-jarige Margaret Schofield en de 16-jarige Bruce Barret uit Long Beach geheel in Zeiand door. Zij verblyven in Goes bij particulieren. Het werd een heel plezierig gesprek. De Commissaris wist de jongelui niet alleen een heleboel over ons land te vertellen, hij verbaasde zijn gasten ook met een verhaal over de spoorwegen in Amerika waarvan zij nog wel wat konden leren. „A most charming man", aldus de reactie van Bruce en Margaret. Volgend jaar zullen twee leden van het Christelijk Jongeren Verbond naar Amerika worden „uitgewisseld". De Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" koes tert grote plannen t.a.v. haar dertigste (dus jubileum-) nationale tentoonstelling die op 14 en 15 september te 's-Hertogenbosch staat gehouden te worden. De voorbereidingen voor deze gebeurtenis zijn bereids in volle gang: er is reeds een groot aantal aangiften binnengekomen en uit binnen- en buitenland zijn al vele informaties ingewonnen omtrent het programma. En dit programma voor deze jubileum tentoonstelling belooft heel wat Het geheel der beide dagen zal een 'feeste lijk karakter dragen Zowel voor de vooravond der tentoonstelling op 13 september als voor de eerste dag en de avond van 14 september zijn bijzondere plannen in voorbereiding. Dit geldt natuurlijk ook voor de twee- resLeiijiver zajn uau uuii levureii. Daar zal dan weer zijn het grote défilé van alle bekroonde paarden, het presen teren der nieuwe kampioenen, de show met vier-, acht-, zestien- en tweeënder- tig^-spannen enz. Hoogtepunten Daarnaast zullen er weer andere -u uuvuuinjn wwn. vuui uc iwee- hoogtepunten zijn, zoals een demonstra- de dag der tentoonstelling op 15 septem- tie met paardenwerktuigen, de uitslag ber waarop in de voormiddag de uiter- der prijsvraag „Wie wordt kampioen? mafo cuanrionijo lroni'i'nrfr.M rlnw nl-»Pn npt m oocolo «-"v-i waarop m uc vuumuuudg ue uiter mate spannende keuringen der stamva ders en der vierspannen alsmede de fi nale in de strijd om de nationale kam pioenschappen der hengsten en merries naar een zekere climax zullen voeren. Deze climax wordt dan des voormid dags in de diverse demonstraties gevon den, welke demonstraties in hun opzet Vandaag verstrekt de sociale pot van onze 1-2-3-puzzel vier nieuwe uit keringen. Hier zijn de gelukkigen: c™NTIEWERK PAROCHIE ?Tnn ?TINUS' PRINCENHAGE, }n augustus zullen weer zo'n loo kinderen uit de grotere gezinnen «?n on Geestelijke Unie, in groepen van 30 een dag of vijf gaan kampe ren, Voor de kinderen een pleziérige vakantie en voor de grote gezinnen een ontlasting. Hieraan willen wii be bijdragèn 8 graag een ste™" E.V.V., RIJEN, 75.-. De finan- mele stand bij de „Elf Vlugge Voet ballers IS niet zo gunstig. Toch zou deze club. die in 1958 werd opge richt en nu reeds drie elftallen telt graag meedoen aan de zaterdag- jeugdcompetitie van de K.N.V.B. Wij hopen met onze bijdrage de jon- gens hiertoe in staat te stellen. DE VOGELVRIENDEN, OSSEN- DRECHT. 75.-. De Ossendrechtse vogelvereniging houdt jaarlijks een tentoonstelling. Dit kost de Vogel vrienden niet alleen veel inspanning maar ook veel geld. Wij hopen met onze bijdrage deze traditie te besten digen. FANFAREKORPS ,,CON AFFEZIO- NE", KWADENDAMME, 75.-. De ze fanfare, die, gestoken in Zeeuw- se kostuums, op de Expo in Brussel en voor de t.v. heeft opgetreden, da teert va 1911. Noodzakelijke vernieu wing van instrumenten en kostuums stelt het korps voor zware financiële lasten, waarin wij gaarne tegemoet willen komen. Morgen worden de namen bekend gemaakt van de laatste vijf uitverko renen van deze keer. En w^cÖ,t u even met nieuwe aan vragen Eerst moeten diegenen aan ae beurt komen, wier aanvragen nog m portefeuille zijn piyonaag YY IC WU1UI tt-cUIlJJlUCII en het massale optreden van de Neder landse boerenjeugd. Doch bijzonder spectaculair en indruk wekkend belooft dit jaar te zullen wor den een imposante demonstratie door de Franse staatsstoeterjjen. In voorbereiding is namelijk een gro te show van alle Franse paardenrassen tijdens de namiddagdemonstraties van de tweede dag der tentoonstelling, zater dag 15 september. Hierbij zullen ongeveer zestig heng sten aangespannen worden voorgereden in twee-, vier- en zes-spannen. Daaron der zijn p.m. dieren van de volgende rassen: Ardennais, Percheron, Boulon- nais, Breton, Comtois, Mayennais, Nor- mand, Cobe-Normand Anglo-Arabe Trotteur-Frangais. Dus zowel warm bloed- als koudbloed-rassen zullen wor den gepresenteerd. Voor deze unieke demonstratie, die nog nooit tevoren buiten Frankrijk werd vertoond, is alle medewerking toegezegd door het Franse ministerie van land bouw, de directie der Franse staatsstoe- terijen en de ambassade van Frankrijk in Nederland. Het belooft dus wel wat midden-sep tember in 's-Hertogenbosch. Het voortbestaan van de Zeeuw se Visserijschool is door gebrek aan belangstelling op het spel ko men te staan. Dit kan men lezen in het jaarverslag 1961 van de ZEVI- BEL. Volgens het verslag zou het wel zeer te betreuren zijn wan neer, na zoveel moeite, dit onder wijs voor de vissers verloren zou moeten gaan. De verslaggevers wijzen er op dat steeds meer eisen aan het varen en vissen gesteld zul len worden. Een diploma van een Visserijschool biedt waarborgen voor deskundig varen en vissen en zou in de toekomst nog wel eens nodig kunnen zijn voor he verkrijgen van vestigingsvergun ningen, aldus het verslag. De voorgenomen vestiging van een fabriek te Goes van La Bride Industrielle uit Feluy (België) gaat niet door. De gemeente heeft herhaaldelijk over de vestiging nadere inlichtingen gevraagd. Steeds kwam er maar geen antwoord. Een laatste brief, waarin een ultimatum voor antwoord werd gesteld, heeft even min tot een reactie geleid. Het gaat er nu naar uitzien dat hout handel Van Riessen zich t.z.t. op het voor de Belgen gereserveerde gedeelte van het havenindustrieterrein zal gaan vestigen. Houthandel Van Riessen zal izch nood gedwongen elders moeten gaan vestigen wanneer de westelijke spoorlijn en de rondweg in het kader van de infra structuurwerken van Goes zullen wor den uitgevoerd. Voor de heer Van Ries sen is de nu vrij gekomen plaats dan „het minst ongunstige terrein". Deze uit lating bewijst wel, dat de heer Van Ries sen helemaal niet graag weggaat van de plaats waar hij nu gevestigd is. De onzekerheid waarin hij momenteel verkeert belemmert overigens zijn uit breidingsplannen. Hij heeft namelijk al een half jaar de bouwvergunning op zak om zijn gehele werkterrein onderdak te brengen. De heer Van Riessen heeft nu maar te wachten op de spoorlijn en de rondweg. Donderdagmiddag omstreeks half vijf voer het 1000 ton metende, met grind geladen, motorschip Rea van schipper Rensen uit Terneuzen in het vaarwater Slaak ter hoogte van Bruinisse op weg naar België. Daar bemerkte de benedendeks verblij vende vrouw van de schipper, dat de motor van het vaartuig plotseling meer lawaai begon te maken. De schipper, die een onderzoek instel de, bemerkte tot zijn grote schrik, dat de achterpiek en de machinekamer vol water liepen. De passerende sleepboot Nicole werd aangeroepen en deze nam. de Rea op sleeptouw naar de vluchthaven te Brui nisse. Het vaartuig Rea begon steeds die per te liggen en het water begon de woonruimte binnen te dringen. Omstreeks zeventien uur liep men de vluchthaven van Zijpe binnen, waar het in zinkende toestand verkerende vaar tuig werd gemeerd. Door de sleepboten Etna en Sprenger, die beiden pompmateriaal aan boord had den, werd getracht om de Rea boven water te houden. Hun pogingen faalden echter, want om achttien uur verdween dè Rea onder water. De schipper, zijn vrouw en vier kinde ren konden tijdig overstappen op de Nicole. Een gedeelte van de inboedel kon nog worden gered. Het wrak van het ge zonken vaartuig levert geen gevaar voor de scheepvaart op. Inbraken Vlissingen opgelost De dader van vier inbraken in het villa-park en aan de Badhuisstraat in Vlissingen is gevat. De man, de 32-jarige ongehuwde los- werkman C. van V. uit Nuenen in Noordbrabant, zonder vaste verblijfplaats is in de afgelopen nacht in Groningen gearresteerd. Zoals gemeld bedroeg de buit bij de inbraken slechts f 31. De politie was er achter gekomen, dat de dader het uitsluitend begrepen had op alleenstaande woningen of hoekhui zen. Men ontdekte bovendien, dat hij er een vaste werkwijze op na hield. De man moet goed overweg gekund hebben met honden, want bij zijn insluipingen sloeg een hond niet aan. Het dier deed dit wel toen een politieagent zich tot de woning, waarin de hond verbleef, toe gang verschafte. De Vlissingse politie is ook de hotel- registers nagegaan en kwam inderdaad bij een hotel terecht waar een verdachte persoon enkele nachten geslapen had, terwijl hij aan de eigenaar verteld had, dat hij wellicht maar één nacht zou blijven. Verder werd bij een van de wo ningen, waar ingebroken was een grote schoenafdruk gevonden. De politie in Vlissingen schakelde daarna het bureau opsporingsbijstand in Den Haag in, waar men tot de overtui ging was gekomen, dat deze schoenaf druk ook aangetroffen is in Rotterdam en Wassenaar. Ook daar waren namelijk inbraken gepleegd. In de afgelopen nacht nu is de dader van V. in Groningen aangehouden. Hij heeft bekend de inbraken in Vlissingen en die in Rotterdam en Wassenaar te hebben gepleegd. Als opvolger van wijlen G.W.J. de Graaff benoemde de Ambachtsheerlijk heid „Oud en Nieuw-Vossemeer en Vrij- berghe" tot haar rentmeester de burge meester van Poortvliet, de heer W.J. van Doorn, zulks met ingang van 1 juli jl. Rond 80 jaar is het rentmeesterschap van deze Ambachtsheerlijkheid in han den geweest van de familie De Graaf té Oud-Vossemeer. Een nauwgezet vervulde functie,, Jaarlijks vergadert deze Am bachtsheerlijkheid (een naamloze ven nootschap) in het Ambachtshuis te Oud- Vosseméer. De voorzitter woont te Mid delburg en in verband met zijn hoge leeftijd werd voor ditmaal van de traditie afgeweken en in Middelburg vergaderd, waar burgemeester Van Doorn in de ont stane vacature werd benoemd. Poortvliets burgemeester heeft meer dere streekfuncties, is onder andere hoofdingelande van het waterschap Tho len (voor de bebouwde sector), voorzitter van de commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen en voorzitter van de Sociaal Agrarische Commissie van de Streekver- betering Tholen. Het ligt in het voor nemen van de nieuwe rentmeester op gezette tijden in Oud-Vossemeer zitting te houden. Het bezit van deze Ambachts heerlijkheid bestaat in hoofdzaak uit dij ken en schorren langs de rivier, die oud van Nieuw-Vossemeer scheidt en in de polder Vrijberghe. (Advertentie) Het Reizend Volkstheater oogstte met zijn opvoeringen van de enige klucht, die Shakespeare schreef in de tuin van het Rubenshuis te Antwerpen, een uit bundig succes. Rik Jacobs, de spelleider van het» R.V. T., heeft zich in een tiental jaren ont wikkeld als de beste Shakespeare-regis- seur van Vlaanderen. De Getemde Feeks is een echte klucht met pittige, geurige Shakespeare-saus overgoten. Battista, een rijk edelman van Padua, heeft twee dochters, Katheria en Bianca, de eerste stug en opstandig, de tweede zeer lieftallig. Twee edelen dingen naar Bianca's hand: Hortensio en Gremio. De vader wil echter zijn jongste dochter niet kwijt alvorens de oudste aan de man is. Hij wijst het verzoek van de twee vrijers af en verzoekt hun om hem een muziekleraar te zenden voor Bianca. De medeminnaars worden aldus door het lot tot vrienden en ze besluiten hun krachten te verenigen om een echtge noot voor de feeksachtige Katherina te vinden. Ze vinden deze in Petruccio, een rijk man uit Verona, die naar Padua is ge komen om van het leven te genieten en een vrouw te zoeken. Hij wordt de man die aangewezen is om de „lieve feeks' 'te temmen. Hortensio een van de vrijers van Gedeputeerde Staten zijn bereid in het kader van de infra-structuur de totstand koming van een overdekt zwembad voor Walcheren en de Bevelanden te bevor deren. Binnenkort zullen de gemeente besturen worden gepolst over hun be langstelling voor dit streekzwembad. G. S. hebben hierover reeds contact opgenomen met het gemeentebestuur van Vlissingen. In die plaats leeft de gedachte aan de bouw van een overdekt zwembad al langer. Ook Middelburg heeft al eerder interesse getoond. Er is in deze kring ook reeds een fonds ge sticht om het plan te verwezenlijken. Gedeputeerde Staten willen dit plan nu kennelijk in een groter verband af gewerkt zien. De totstandkoming van het overdekt zwembad zou op deze manier versneld kunnen worden. De Hansweertenaar Joan Simons, büna 52 jaar oud, zal zondag a.s. in zijn geboorteplaats, tevens de woon plaats van zyn moeder, zijn zilveren priesterfeest vieren. In de parochie kerk zal om half elf een plechtige hoogmis met assistentie worden op gedragen. Direct na de plechtigheid zal er aan de pastorie te Hansweert een receptie worden gehouden. Joan Simons begon zijn studies aan het seminarie der Lazaristen te Wern- houtsburg. Na twee jaar vertrok hij naar het klein-seminarie Hageveld. Na zes jaar studies aldaar verhuisde hij naar het groot-seminarie te Evreux in Frankrijk. Op 29 juni 1937 werd hij priester gewijd. Zijn eerste H. Mis droeg hij te Hansweert op. Zijn eerste standplaats als kapelaan werd Le Navarre. Korte tijd was hij daar werkzaam toen hij reeds naar Neubourg moest vertrekken. Ook daar was zijn verblijf van korte duur. De bisschop stelde hem aan als pastoor te Le Beaux de Breteuil, ter wijl onder zijn pastoraat nog vier bijparochies ressorteerden. Al deze parochies dienden per fiets te worden bewerkt. Daarenboven was de paro chie Le Beaux de Breteuil een paro chie waar sinds dertig jaar geen pries ter meer permanent was gevestigd. De moeilijkheden kwamen al vlug. De pastoj-ie bleek bewoond te zijn door een fanatiek communist die hals starrig weigerde deze te ontruimen. Noodgedwongen moest pastoor Simons zijn intrek nemen in een woning die in Nederland geclassificeerd zou worden als bouwvallig. Met man en JOAN SIMONS priester, zakenman en econoom macht heeft hij de restauratie der kerk aangepakt en dank zij zijn on uitblusbaar enthousiasme heeft hij de kerk, die totaal in verval was, weten te restaureren. Toen hij na tien jaar de parochie vaarwel moest zeggen, kon hij terugzien op een bij zonder geslaagd pastoraat Een nieuwe, bijna bovenmenselijke taak wachtte hem echter weer: pas toor te worden in Francheville, een parochie waar de toestand hopeloos bleek te zijn, het kerkgebouw totaal onderkomen en het geloofsleven bij zonder slap. De priester-zakenman- econoom heeft daar met zoveel bezie ling gewerkt, dat de parochie nieuw leven is ingeblazen. De ramen in de kerk moesten nodig hersteld worden. Na eerst een bezoek gebracht te heb ben aan een fabriek waar kerkramen in beton werden gefabriceerd en waar de ogen goed opengehouden werden door de pastoor en zijn gevolg, is hij met de jeugd begonnen zelf voor zijn kerk dergelijke ramen te maken. Zo ook heeft hij gerestaureerd, ver nieuwd of hersteld het hoofdaltaar en debiechtstoelen, elektrisch licht aangelegd, een kruisweg gemaakt, vloeren gemaakt etc. Ook nieuwe kerkbanken zijn er gekomen. Een ba rones in de directe omgeving had heel wat bomen liggen die op zijn vraag aan de kerk geschonken wer den .Zo kwamen er goedkope nieuwe banken. Bij het maken van een Ma- ria-altaar vond men houten heiligen beelden uit de middeleeuwen. Thans bestaat in Francheville een bloeiende parochie. Bij zijn komst kwam het voor dat op zondagmorgen tien parochianen ter kerke kwamen. Het contact met de mensen is gesta dig gegroeid. Zijn arbeid is vrucht baar geweest. De kerk is op zondag weer gevuld. Bianca verschijnt als de muziek leraar. Gremio meent een hulp te heb ben gevonden in een jong edelman uit Pisa, Lucentio, die Bianca op straat heeft ontmoet en zelf in liefde voor haar ontvlamd is. En zo ontstaan er nóg meer verwarringen tussen minnaars, die din gen naar de hand van Bianca. Petruccio slaagt er inderdaad in de feeks te temmen en de respectievelijke paartjes die in het stuk ontstaan, sluiten deze meesterlijke klucht zonnig af. We hopen dat voor dit grandioos to- neelgebeuren een overweldigende be langstelling zal bestaan. Dit stuk zal prachtig monteren tegen het mooie stadhuis op de markt en be gint zaterdag 7 juli a.s. om 8 uur. De kans bestaat dat dit toneelgebeuren tot een jaarlijkse traditie groeien zal. Uit het jaarverslag van de ZEVI BEL blijkt dat de riisco's voor de visserij van zich nog altijd in de Zeeuw se wateren bevindende mijnen (woensdag is er nog een bij Wemel- dinge aangespoeld) niet onderschat mogen worden. In het verslag wordt de vraag ge steld of de vergoeding voor de schade die ontstaan kan bij het opvissen van een mijn, niet op bevredigender wijze kan worden geregeld. Passagiers missen trein De N.V. Streekvervoer Walcheren heeft blijkens het jaarverslag 1961 een bijzonder goed jaar achter de rug. De reizigers betaalden voor hun vervoer ruim 1,25 miljoen gulden, op 1948 na de hoogste vervoersopbrengst na de oorlog. De 29 bussen legden in 1961 nagenoeg 2 miljoen kilometer af. De N.V. heeft wel bijzonder te kam pen gehad met de gespannen toestand op de arbeidsmarkt. Er was een verloop van 15 procent tegen 5 procent in 1960. De uitvoering van de dienstregeling heeft vooral in de seizoenmaanden veel hinder ondervonden van de verkeersop stoppingen bij de te smalle Stationsbrug te Middelburg, dikwijls met het gevolg, dat de reizigers hun trein- en busaanslui tingen misten. Het verzoek van de N.V. aan de Delta dienst van Rijkswaterstaat om de weg Vrouwenpolder-strand te mogen berijden werd afgewezen. Vele vakantiegangers zijn hiervan 's zomers de dupe. Er zal over 1961 een dividend van 8 procent worden uitgekeerd. In de nacht van woensdag op donder dag is de kapitale landbouwschuur van de heer J. de Kraker, wonende in de Zaamslagpolder nabij Zaamslagveer, een prooi der vlammen geworden. Drie com bines, een zaaimachine, een landbouw trekker, een stro-pers, wagens en enige kleine landbouwwerktuigen zijn eveneens bij de brand vernield. De brandweer stond machteloos tegen de door de sterke wind zeer snel uit breidende vuurzee. Men kon zich alleen bepalen tot het nathouden van de voor gevel van het vlakbij gelegen woonhuis, dat evenwel door de windrichting geen gevaar liep. De schade, waartegen de heer de Kraker verzekerd was, bedraagt onge veer f 125.000. De oorzaak is nog niet bekend. Tn België is men een stapje verder ge- komen met de uitvoering van de E3- weg, die het Roergebied via Eindho ven en Antwerpen met Noord-Frank rijk moet verbinden. Men heeft kun nen lezen, dat een wetsontwerp de bouw van autosnelwegen in concessie zal mogelijk maken. Als dit ontwerp nog vóór de Kamervakantie behandeld wordt, kan men spoedig beginnen. Een intercommunale maatschappij van pro vincies en grote gemeenten is met het oog op de E3-weg al opgericht. Voor het traject tussen Antwerpen en Turnhout liggen de plannen mèt de onteigeningsbepalingen al klaar. Dit is nog niet het geval voor het grotere traject AntwerpenFranse grens. Daar liggen deze zaken ook veel moeilijker, alhoewel de aanleg van de E3-weg er niet minder dringend is, zoals uit een verkeerstellingsrapport met betrek king tot het goederenvervoer is geble ken, dat het seminarie voor toegepaste economie van de Gentse universiteit heeft uitgebracht. Daar het verkrijgen van gronden voor de aanleg van de weg nu zoveel gemakkelijker ligt ten oosten van Ant werpen, mag men aannemen, dat de uitvoering van het E3-traject van Ant werpen tot de Nederlandse grens di rect kan worden aangevat en in ieder geval niet lang meer op zich zal la ten wachten. Daarom dient nu ook zo spoedig mogelijk een Nederlands-Bel gische overeenkomst te worden ge troffen, waarin het punt van aanslui ting aan de grens tussen het Neder landse en het Belgische deel van de E3-weg wordt vastgelegd. Aangezien dit feitelijk maar een diplomatieke for maliteit is, waarmee geen geld en toch zeker geen kapitaal is gemoeid, kan dit nu wel eens vlot zijn beslag krij gen, dunkt ons. Dit kan dan tevens bevorderlijk zijn voor een beginsel overeenkomst met betrekking tot het Postelkanaal! Hoewel -de E3-weg op Nederlands gebied nog slechts is aangepakt bezui den Eindhoven tussen Veldhoven en Geldrop. vindt men thans westelijk van Veldhoven de gemoderniseerde provinciale weg naar Reusel. Ligt het punt van aansluiting aan de grens voor de E3-weg vast, dan weet men in België precies, waaraan men toe is en kan er vanuit het geschiktste punt van het Belgische E3-traject een voorlopi ge verbinding met de provinciale weg ReuselVeldhoven tot stand brengen. Vooral om deze reden mag de juiste bepaling van de grensovergang nu dringend worden genoemd. r)e telling van het vrachtvervoer op de huidige weg van Antwerpen naar de Franse grens, waarover net seminarie voor toegepaste economie van de Gentse universiteit een rapport uitbracht, heeft ook enkele «^omsten laten zien, welk,e v°or,N®der1^ teressant zijn. Er bleek b.v., dat het grensoverschrijdend vervoer voor 53 2 pet. met Nederlandse voertuigen plaats vond. In de richting Nederland betrof dit 63 pet. van de ladingen, in de rich ting Frankrijk 48 pet. Waarmee dan wel is aangetoond, dat de aanleg van de E3-weg in België ook Nederlandse belangen dient. Er is nog een merkwaardige vast stelling gedaan, dat nl. 76 pet. van de vrachtwagens, die in Antwerpen naai de (toekomstige) E3-weg rijden, van het noorden komen. Dat duidt er op, dat de overgang van de E3-weg over (of onder) de Schelde beter noordelijk dan zuidelijk van Antwerpen te pro jecteren is. Van het vrachtvervoer, dat vanuit Oost-Vlaanderen naar Antwerpen gaat, heeft een kwart een verdere bestem ming en hiervan gaat 32 pet. richting Roosendaal, 29 pet. richting Breda en 20 pet. richting Turnhout en Eindho ven, waaruit de rapporteur, de heer Anselin, terecht besluit, dat de aanslui tingen naar noord-Nederland minstens even belangrijk zijn als die in ooste lijke richting. Dit maakt de nieuwe weg AntwerpenBreda en de Zoomse weg dringend. Nog een gewichtig punt is, dat van het verkeer naar Frankrijk via Kort- rijk 41 pet. afkomstig is uit Zeeland, Noord- en Zuid-Holland. Daarmee wordt volgens de rapporteur het pro bleem gesteld van een rechtstreekse verbinding RotterdamGent via Zee land. Zo ziet men, dat ook in België al aandrang opkomt tot verwezenlij king van een vaste oeververbinding van de Westerschelde. Men mag het in Den Haag wel in de oren knopen. (Advertentie) DE BETERE VIRGINIA De bestuurscommissie van het Land bouwschap zal maandag a.s. een excursie naar het Land van Saeftinge maken. De excursie zal worden gehouden in ver band met het feit, dat de georganiseerde Landbouw een spoedige inpoldering van het Land van Saeftinge dringend ge wenst acht. Om half elf maandag zullen de leden van de bestuurscommissie officieel door het gemeentebestuur van Clinge worden ontvangen. Daarna volgt een inleiding over de historie van het land van Saef tinge door de heer P. Brand uit Hulst. De excursie door het Land van Saef tinge zal duren van één uur tot half vijf.

de Stem | 1962 | | pagina 5