Wie begonnen is weet niemand te zeggen Nieuwe encycliek maant tot boete voor het concilie Ook U Bidault wordt vervolgd Indonesië zint wellicht op een militair bestand Knoopsgat zat dicht Roermonden aar trouwt met papoea-meisje MOSLIMS VUREN LUKRAAK, FRANSEN VLUCHTEN IN ALLE RICHTINGEN Australië nu gerustgesteld Zacht bedje I Ferhat Abbas Mammoetwet afgehandeld. Cals vraagt bezinning Actie 10 x 10 afgesloten Ruim 10.000,- aan prijzen 1 de Knorr-koks zit DAGBLAD VOOR ZEELAND Ferhat Abbas onder toezicht Adenauer-De Gaulle Eensgezind naar politieke unie Geruchten in Washington: j Kans op buien Het gaat niet India herovert land op rode Chinezen om het gelijk Een kruistocht van preken Waarnemers Bent U abonnee? Doe dan (gratis) mee Senaat over de huurverhoging PLUIMVEEHOUDERIJ ONTVANGT (NOG) GEEN RIJKSSTEUN Nu ook vers brood bij de kruidenier jmm 'V >t onder exclusiviteit heeft afgestaan >ffie, zoals r tot zijn UDBAND het kopje jpje koffie n smaak, jffiemelk, LEN iffen waar n het atie n.n.tii r 11 mui a 102e JAARGANG No. 24021 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes. mr H M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. c V R IJ D A G 6 JULI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vooi de ieeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen- HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BiibureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) HEVIGE REL IN ORAN VERSTOORT BEVRIJDINGSFEESTEN Naar schatting tussen de twintig en dertig moslims zijn gedood en verscheidene tien tallen anderen gewond geraakt bij een stampede in liet voormalige OAS-bolwerk Oran, waar gisteren de bevrijdingsfeesten werden gevierd. De algemene feestvreugde werd op wrede wijze verstoord door een schietpartij welke een uitbarsting van paniek tengevolge had. Gistermiddag dansten enkele honderdduizenden moslims met de groen-witte Algerijnse vlag over de boulevards van Oran. Plotseling klonken er schoten, waarop sommigen begonnen te roepen: „De O.S.A.!" Dit was het signaal voor een ongekende paniek. Moslimsol daten van de tijdelijke hulptroepen en van de F.L.N. begonnen in het wilde weg te vuren Franse soldaten antwoordden, niet minder ge schrokken, door hun machinegeweren en tommyguns leeg te schieten. Opeens klonk de strijdkreet: „Weg met de pied-noirs!" (De naam voor de in Algerië geboren Europeanen). De menigte begon dreigende bewegingen te maken en de mensenzee op het plein- Foch, waar de paniek een hoogtepunt bereikte, golfde heen en weer alsof er een orkaan woedde. President De Gaulle van Frankrijk en de Westduitse bondskanselier Adenauer hebben zich aan het eind van hun drie daags overleg te Parijs uitgesproken voor de vorming van een politieke Euro pese unie teneinde de resultaten, die op het economische vlak bereikt zijn, te consolideren. In een gemeenschappelijk communiqué gaven zij uiting aan hun hoop dat de te Brussel gevoerde onderhandelingen in zake de Britse toetreding tot de Euro- markt spoedig zouden slagen „zodat de Europese opbouw kan worden ver sterkt". „Het is wenselijk", aldus De Gaulle en Adenauer, „dat de besprekingen over de schepping van een politiek verbond zo spoedig mogelijk zullen worden hervat, opdat het op economisch gebied verrich te werk kan worden veilig gesteld". De Europeanen doodsbenauwd probeerden zich ove-ral te verschuilen. Zij moesten worden ontzet door de tij delijke hulptroepen. Later werden zij naar zwaar bewaakt gebouw overge bracht. Om drie uur in de middag werd be paald dat iedereen van de straat moest zijn. De woest voortrazende menigte werd door het snelle en koene optreden van plaatselijke militaire eenheden in klei ne groepen gesplitst en letterlijk naar huis gejaagd. Hier en daar dreigde er levensgevaar voor de Europeanen, maar gewelddaden werden niet gemeld. Wel schijnen enkele Franse soldaten gewond te zijn door het ongerichte vuur van de moslimtroepen. De FLN-soldaten zou den gericht vuur op de Fransen hebben afgegeven. Hoe dit bloedige incident is ontstaan wist niemand. Er werd gezegd dat de FLN-troepen op de tijdelijke ordetroepen zouden hebben geschoten, maar later werd dit weer ontkend. In de hoofdstad Algiers waren de Europeanen zo evrstandig om binnen te blijven toen duizenden moslims een overwinningsparade hielden waarbij het woest toeging. De Europeanen bewaar den zelfs hun kalmte toen de Algerijnen de patriottische standbeelden in het hart van hun eigen wijken met groenwitte vlaggen bedekten. Dit centrum is in de afgelopen maanden herhaaldelijk het to neel geweest van verschrikkelijke on lusten. De Algerijnen verkeerden in een toe stand van extase waaraan geen eind scheen te komen. Zij werden opgeroepen om tegen de avond hun feestelijkheden PRESIDENT KENNEDY heeft gisteren een nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou benoemd. Het is Foy D. Kohier, momenteel onderminister van Buitenlandse Zaken, een veteraan in di plomatieke dienst. DE AARTSBISSCHOP van Canterbury, dr. Ramsey, zal op 30 juli een bezoek aan Moskou brengen op uitnodiging van de patriarch van de Russisch orthodoxe kerk. OP DE ZEEDIJK in Amsterdam heeft de recherche twee Westindiërs aange houden. Zij worden ervan verdacht op 1 Luni een Engelse ingenieur in Am sterdam te hebben beroofd. DE CHINESE KUST heerst een stilte welke onheilspellend is. De daar geconcentreerde rode Chinezen, die een week geleden nog zo beweeglijk als mieren waren, zijn schijnbaar in slaap gevallen. DE AMERIKAANSE regering wil een beveiligingsmaatregel doorvoeren om te voorkomen dat de in Europa opgeslagen atoomkoppen voor raketten door onbe voegden worden afgevuurd. OP HET VLIEGVELD van Zurich is gisteren een Caravellë van de S.A.S. buiksgewijze geland. Het boegwiel was tosgeraakt. De machine kwam, zonder dat er gewonden vielen, tot stilstand. Weersverwachting, medegedeeld door t het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Afnemende wind uit noordwestelijke t i J^htingen. Tamelijk veel bewolking E? kuns op af en toe een buitje. 4 ets hogere maximumtemperaturen «an gisteren. t Het Belgisch weerkundig instituut t verwacht: hi? Perjoden met zon. maar J b>m 1Jk koel weer. Maximum- v™5eraturen van 12"16 graden. j^drl!;2|0unuronder 2101 uur- Maan 'lnTigen: ZOn °P 428 uur- Maan op i uur. t Officieel is nog steeds niet bekend of en wanneer de Indonesische onderhan delaar naar Washington zal komen om zijn eerste gesprek met onze ambassa deur dr. Van Royen te hebben. Wel gonst het van geruchten. De onderhan delaar (men noemt de naam van Adam Malik, Indonesisch ambassadeur in Mos kou) zou in zijn gesprek met dr. Van Royen tevens de sluiting van een be stand ter sprake willen brengen. In regeringskringen te Washington verluidt dat Indonesië zijn parachutisten niet eerder zal terugtrekken, alvorens ten aanzien van het compromisplan- Bunker volledige overeenstemming is bereikt. Tot het zover is, heeft Indonesië alle belang bij een militair bestand. Het kan tijdens de bestandsperiode de para chutisten bevoorraden en zo nodig nieu we infiltraties uitvoeren. Indonesië heeft in het verleden bewezen dat het een be stand beschouwt als een afspraak die slechts voor de ander geldt Een nieuw aspect in de Nieuw-Guinea - kwestie is de mogelijkheid dat er tussen Australië en Indonesië een niet-aanvals- verdrag zal worden gesloten. Tussen bei de landen zijn de betrekkingen aanzien lijk verbeterd sinds een bezoek dat de Australische minister van Buitenlandse Zaken aan Djakarta heeft gebracht. De Australische minister kreeg bij zijn be zoek de indruk dat de Indonesische agressie van de laatste tijd geen prelude tot een oorlog is, maar dat er achter het Indonesische klewanggezwaai iets anders schuilgaat. In Djakarta zou men hem dit in vertrouwen hebben medege. deeld. De Indonesische premier, Djoeanda, heeft gisteren in het parlement mee gedeeld dat de schuldenlast van Indo nesië door de Nieuw-Guinea-campagne geweldig is gestegen. De inflatie is nog niet tot staan gebracht. Er wordt over belastingverhoging gedacht en dat terwijl de kosten van levensonder houd alleen al in het laatste jaar met 225 procent zijn gestegen... In Hollandia is de vergadering van de Nieuw-Guinearaad voortgezet met een debat over het plan-Bunker, dat zijn eerste en enige pleitbezorger vond in de Parnaivoorzitter, E. Bonay. Hij eiste echter dat een Papoeadelegatie aan een conferentie tussen Nederland en Indone sië deelneemt. De heer Kaisiepo uitte een aanval op het Tweede-Kamerlid J. de Kadt, die bij ©en bezoek dat de Nieuw-Guinearaad aan Nederland bracht, verweten had dat zij leerlingen van het gouvernement wa ren. „De Kadt wilde ons niet eens de hand drukken", zei de heer Kaisiepo. Ook een voorstel voor een rechtstreeks gesprek met Indonesië kwam ter tafel. Eén der raadsleden opperde koelbloe dig: „Nu Indonesië de internationale wetten schendt, gelden voor ons de Pa poeawetten weer. Het motto is: „Orang makan orang". (Eet mekaar maar op). Het gouvernement in Hollandia maak te gisteren bekend dat in de buurt van Kaimana een groep van twintig Indone siërs vrijwel zonder bewapening door de jungle trekt. In het gebied van Merauke hebben de Nederlandse patrouilles, ge holpen door de bevolking, een aantal Indonesische para's in een hinderlaag gelokt. Daarbij zijn enkele Indonesiërs gesneuveld. Er werd o.a. een mortier buitgemaakt. Dit bericht werd aan alle correspon denten in Hollandia, behalve aan die van United Press International verstrekt. Nochtans ontlenen wij dit nieuws aan de UPI-nieuwsdienst Minister Visser heeft gisteren in de kamer medegedeeld, zo meldt onze par lementaire redactie, dat het kan voor komen dat de familieleden van militai ren op Nieuw-Guinea lange tijd geen post ontvangen. (De Waarheid had hier over een lang sensatieverhaal). Dit be tekent echter steeds dat de betrokkenen het naar huis schrijven te lang uitstel len. Als er iets gebeurd is wordt dit on middellijk aan de familieleden medege deeld. te staken en vandaag weer aan het werk te gaan. Het ziet er echter niet naar uit dat zij dit zullen doen. In Frankrijk is ex-premier Georges Bidault het onderwerp van alle gesprek ken. Het Franse parlement heeft de par lementaire onschendbaarheid van Bi dault, die ervan wordt beticht de OAS leiding van Salan te hebben overgeno men, opgeheven. Tegen Bidault, die nu vanuit het buitenland een anti-Gaullisti sche organisatie aanvoert, kan thans een rechtsgeding worden aangespannen. Aan de stemming in het parlement is een debat van vier en een half uur voor afgegaan. Bij stemming waren er 271 voorstanders van maatregelen tegen Bi dault. Door 72 afgevaardigden werd te gen gestemd. De vroegere premier van de voorlopi ge Algerijnse regering, Ferhat Abbas, is onder toezicht geplaatst en hij krijgt geen gelegenheid om het Algerijnse volk door middel van toespraken van zijn extreme denkbeelden in kennis te stel len. In Rabat (Marokko) hebben FLN- troepen de bureaus van de voorlopige Algerijnse regering overgenomen en aangekondigd het gezag van premier T en Khedda te zullen betwisten. De FLN-troepen willen dat de idealen van de Algerijnse revolutie, zoals die wer den geuit tijdens een bijeenkomst in Tri poli, weer tot hun recht zullen komen. De regering Ben Khedda vinden zij te lankmoedig. Welke van de twee groepen Ben Bella en Ben Khedda de meerderheid van het FLN-leger op zijn hand heeft is met geen mogelijkheid te zeggen. Het enige winstpunt voor Ben Khedda is, dat hij de steun van Frankrijk geniet en ten minste binnen het hek zit, in tegenstel ling tot Ben Bella, die vanuit het buiten land zijn troepen aanvuurt. Bij de opening van een nieuwe vleugel van het Haags gemeentemuseum deed de staatssecretaris van O .X. en W., mr. Y. Scholten, in een toespraak mededeling van de benoeming van de heer P. A. Frequin, administrateur van het museum, tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Mr. Scholten greep met een mesje kordaat in toen bleek, dat het knoopsgat van de heer Frequin dichtzat en de versierselen, behorende bij de onderscheiding niet konden worden bevestigd. Indische troepen hebben ongeveer 20 procent heroverd van het gebied dat destijds door troepen van de Chinese volksrepubliek werd bezet, omdat Pe king zei, dat het in feite Chinese grond was. De Indische troepen rukten in het noorden van Ladakh zo onverwacht op, dat de Chinezen volkomen verrast wa ren en niets terug deden. Daarom had de Indische actie een uitermate rustig verloop. Er werden acht nieuwe Indische grensposten ingericht. De Chinezen namen ook naderhand geen tegenmaatregelen. India heeft nu 2500 vierkante mijl te rug van de 12.000 die destijds door China werden bezet. (Van onze parlementaire redactie) Gisteren is de Tweede Kamer na 18 dagen vergaderen gereed gekomen met de behandeling van Mammoetwet. De eindstemming wordt, zoals reeds ge meld, tot de volgende week donderdag aangehouden. „Hoe de beslissing ook moge uitvallen, ik dank de kamer in ieder geval nu reeds voor de wyze waarop het overleg gevoerd is", zei mi nister Cals gisteren. De bewindsman prees zijn Mammoet wet nog eens aan als het sluitstuk op de vernieuwing van de onderwijswetgeving. „Dit is een nationale zaak", zei hij, „een gebiedende noodzaak voor de toekomst van jeugd en volk". Bij dit slotakkoord bespeelde mr. Cals alle registers van zijn overredingskracht. Hij was er duidelijk op uit de fracties zoveel mogelijk te appaiseren teneinde een meerderheid te verkrijgen. Daarbij onderstreepte hij vooral de onderwijs kundige betekenis van de Mammoetwet. Op de politieke gevolgen van een even tuele verwerping dan treedt mr. Cals af werd slechts zijdelings geatten deerd. Zij die ontevreden zijn omdat be- Paus Joannes XXIII heeft gis teren een encycliek laten verschij nen, welke begint met de woorden „Poenitentiam facere", Boete doen. De Paus roept daarin de hele katholieke wereld op om door ge bed en werken van boetvaardig heid, innerlijke en uiterlijke, van heel de christenheid verlichting van de concilievaders en het wel slagen van het concilie van God te verkrijgen. Paus Joannes betoogt, dat door heel de katholieke wereld een echte concilie geest moet groeien. Die geest moet be staan in bidden, goede werken en boete doen. Hij vraagt de bisschoppen een no vene te laten houden tot de H. Geest en verbindt een volle aflaat aan het houden van die noveen. Hij vraagt ook, dat over heel de wereld in alle bisdommen een ware kruistocht van preken over het concilie zal begin nen, om de geest die hij zo graag zou zien, tot leven te roepen. Deze kruis tocht moet met boetedoening gepaard gaan. De paus wijst er dan nog eens op, dat hij de vernieuwing van de christelijke geest als een der voornaamste doeleinden van het concilie ziet. Om die van God te vrkrijgen moeten we ook boete doen. Hij vraagt daarom de zieken, de lijden den, de zwakken hun lijden voor het welslagen van het concilie op te dragen. Heel het lekendom roept hij op het ver vullen van de dagelijkse plichten tot een offer voor het concilie te maken. Immers zo zegt hij, het concilie beoogt het ver lossingswerk in ons verder te voltooien. Welnu wij moeten deelnemen aan dit verlossingswerk door zelf ook boete te doen en het lijden vrijwillig te aan vaarden. Dan zegt de paus nog eens dat hij ook van het concilie verwacht een opbloei van de katholieke geloofsbeleving en een uitbreiding van het rijk Gods. Dat wil hij niet alleen door de persoonlijke deugd beoefening gerealiseerd zien, maar ook in het openbare leven, in de naleving van de christelijke verplichtingen en in een verjonging van het missionaire apos tolaat. Na nog een bijzonder beroep te jhebben gedaan op priesters en kloosterlingen, op de jeugd, de zieken en allen die lijden, spreekt de II. Vader de hoop uit dat het wonder van de hernieuwing van het aan schijn der aarde zich zal voltrekken. Dan is er ook een goede kans dat al degenen, die zich van de godsdienst heb ben afgekeerd en nog alleen maar oog hebben voor het aardse bestaan, zich hun godsdienstplichten weer bewust zullen worden. De internationale congregationalisti- sche raad, die in Rotterdam in algemene vergadering bijeen is, heeft zich gisteren uitgesproken voor het zenden van waar nemers naar het algemeen concilie, dat m oktober begint. Deze raad is hiermede de eerste internationale protestantse or ganisatie die zich over eventuele ver tegenwoordiging bij het concilie heeft uitgesproken. Een desbetreffende resolutie werd zon der tegenstemmen aangenomen. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michaël Ramsey, heeft onthuld dat hem was verzocht drie waarnemers aan te wyzen voor het concilie. Gestuurd zul len worden de bisschop van Ripon, dr. J.R.H. Moorman, dr. Frederik Grant, de vroegere deken van het seminarium Sea- bury-western te Evanston in Illinois, en Charles de Soysa, aartsdeken van Colom bo op Ceylon. „D.e diepe doctrinaire verschillen tus sen de kerk van Rome en onze eigen kerk doen niets af aan de opwekking aan alle christenen te bidden dat het con cilie met Gods zegen, de zaak van het christendom in* waarheid en recht moge dienen", aldus Ramsey. paalde wensen niet ingewilligd konden worden of omdat door hen ongewenst geachte wijzigingen zijn aangebracht, kregen van de minister te horen dat ook hij niet met alle beslissingen gelukkig is. „Maar het gaat hier niet om gelijk te krijgen", betoogde de bewindsman, „maar om ons onderwijs. Wat thans tot stand is gebracht is in onze verhoudin gen het best bereikbare", concludeerde hij. „Het gaat hier ook niet om een par- tijwet maar om een nationale wet". Zal de minister de ontevredenen (so cialisten en K.V.P.'ers), de twijfelaars (anti's) en de tegenstanders (C.H.U. en V.V.D.) uiteindelijk achter zich krijgen? Homerus citerend verzuchtte hij: „Zo bleef hij wikkend en wegend daar wach ten". Zijn beroep op alle partijen om dit wachten met een gunstig oordeel te be sluiten, sloot mr. Cals af met een wel verdiend compliment aan het adres van de socialist Kleijwegt, die zich als voor zitter van de bijzondere Mammoetcom missie zeer heeft beijverd om de behan deling van het wetsontwerp zo goed mo gelijk te doen verlopen. Kamervoorzitter Kortenhorst sloot zich hierbij van harte aan. Een inwoner van Breslau heeft zeventien jaar lang op een goud schat geslapen zonder er iets van te vermoeden. Dit kwam aan het licht, toen hij zijn matras, waarop hij sinds het einde van de oorlog had geslapen, liet repareren. Ver moed wordt, dat de gouden mun ten aan een tijdens de oorlog bij de strijd om Breslau omgekomen inwoner van Breslau hebben toe behoord. De voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, ds. N. O. Steenbeek, zal vandaag in het gemeentehuis te Lo- pik op symbolische wijze een cheque ten bedrage van f 2.000.000 overdragen aan de voorzitter van de N(ederlandse) Oir- ganisatie) V(oor) I(nternationale) B(ij- stand)De door de N.J.G. gevoerde „jeugdactie 10 x 10" wordt thans afge sloten. Er is een „fotoboek 10 x 10" in voorbereiding. kunt een van de vele prachtige prijzen winnen in de grot" Tour-de-France- prijsvraag van het DAGBLAD DE STEM onder anders Exclusief bankstel Televisietoestel Bromfietsen Fietsen Elektr. naaimachine Oliehaard Koelkast Smalfilmcamera 5000 sigaretten en vele andere prijzen. Vele leden van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer hebben blijkens het thans verschenen voorlopige verslag van de commissie voor het ont werp Huurwet, op het ontwerp geen kritiek van formele aard. Zij juichten het streven van de regering om tot nor malere verhoudingen op het gebied van de huurprijzen te komen toe. Intussen achtten zij het probleem van het bereiken van evenwichtshuren te ge compliceerd dan dat met huurverhogin gen zonder meer zal kunnen worden vol staan. Op welke wijze denkt de regering b.v. te kunnen bewerkstelligen dat de huur verhoging ten volle dienstba'ar zal wor den aan het bereiken van het beoogde doel? Aangezien deze leden op dit stuk nog in het ongewisse verkeren, wensten zij hun oordeel over de voorgestelde re geling voorshands op te schorten. (Van onze parlementaire redactie) Minister Marijnen (Landbouw) heeft gisterenmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld geen aanleiding te zien uit het landbouwegalisatiefonds gelden ter beschikking te stellen voor de Neder landse pluimveehouderij. Naar aanlei ding van vragen over de „noodtoestand" die is ontstaan door de invoering van een minimumprijsregeling voor eieren in Duitsland, zei mr. Marijnen voorts nog, dat tegenover de gedaalde export naar Duitsland een veel grotere uitvoer naar andere landen staat. „Maar komt de producent thans wel aan de produktie- prijs?", wilde dr. Van Meel (K.V.P.) weten. „Op het ogenblik wel", zei de minister. Over de uitkomst op langere termijn kon de bewindsman zich niet uitlaten. Alles hangt in dit verband af van de verdere ontwikkeling op de eier markt. (Advertentie) Diepdoorbakken Finnbrod, dat altijd kersvers blijft, is nu ook in de moderne levensmiddelenbedrijven verkrijgbaar. Koop een pak, wit of bruin. Heerlijk ont bijt, gezonde lunch. Bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk is het krachtvoeding, die toch niet aanzet. Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. Binnenkort zal de 22-jarige Roer mondenaar Jan Geraedts in het huwelijksbootje stappen met de 18-jarige Joke Akobiarek, een Papoea-meisje. Jan Geraedts heeft het meisje leren kennen tijdens zijn diensttijd op Nieuw-Guinea, waarvan hij twee weken geleden in Nederland is teruggekeerd. De Roermondenaar was vier maanden in Nieuw-Guinea, toen hij bij een militaire oefening het meisje met een vriendin zag wandelen. Hij maakte met haar een afspraakje om een filmvoorstelling bij te wo nen. ofschoon het volgens de voor schriften verboden is, dat militairen omgang hebben met de inheemse bevolking. De liefde voor het meisje - een dochter van een Papoea-dominee was echter zo groot, dat Jan het verbod negeerde, ook in de twintig volgende maan den, dat hij nog op Nieuw-Guinea verbleef, gedurende welke het paar verloofd raakte. Toen het tijdstip van zijn terugkeer begon te na deren, heeft Jan met een broer van Joke, die correspondent is van de Nieuivguinese radio- omroep, alle pogingen in het werk gesteld om nog in Nieuw-Guinea te kunnen trouwen. Dat lieten de voorschriften niet toe. Wel kon nog tijdig aan de nodige formaliteiten worden voldaan om het meisje mee naar Nederland te krijgen. Het reisje heeft Jan zelf moeten bekostigen. De huwelijksdatum hebben ze nog niet vastgesteld, maar het zal in ieder geval niet lang meer duren of de eerste Nederlander zal met een Papoea meisje een verbond voor het leven sluiten. (Met deugdelijke garanties voor het zelfbeschikkingsrecht.)

de Stem | 1962 | | pagina 1