DE KERK IN HET MIDDEN Teilhard de Chardins werken van 'n vraagteken voorzien 1 „Ik ben geen Duitse prins maar Nederlands onderdaan' SKODA Latijn en landstaal heetman de SKODA Combi staat altijd voor U klaar Fusie van de lutheranen in Amerika Nederlandse presidente I.BK.PJ. Vijfjarenplan voor 1 a t ij 11 s- Amerika Evolutieleer en synthese Internationale KAJ solidair met Spaanse arbeiders Mgr. Ariëns De noodkist van Sint-Servatius KERK IN CHILI DRAAGT HAAR GRONDBEZIT VRIJWILLIG OVER Een aderlating van betekenis "de schatkamer onder de lijnbaan Liturgische kalender Nieuw leger uit volmaakte chaos Storm over Japan Ruzie om jonge katten HAARCRÈME Solo-tocht over oceaan Britse Nazi-leider geschorst C EEN VEILIGE KEUZE DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 JULI 1962 (Advertentie) Zal een Nederlandse priester, die feitelijk nog in onze tijd staat, tot de eer der altaren worden verheven? Het is mgr. dr. Alfons Ariëns op wie wij doelen en voor wiens zalig verklaring door een groot aantal katholieken wordt geijverd. Om het leven en werken van mgr. Ariëns in de herinnering wakker te roepen heeft pater E. Lohman OFM een levensschets van de grote pries ter geschreven. In het kort wordt verteld hoe mgr. Ariëns van paro chie-zielzorger de toeverlaat van dui zenden werd in een tijdperk dat de ontstuimige groei van het socialis me beleefde een socialisme waar op mgr. Ariëns antwoordde met de eeuwenoude, door hem waarlijk door leefde waarheden van het Evangelie. Het boekje informeert de lezer ook over de stand van het zaligver klaringsproces en geeft zelfs no veengebeden. Interessant is net te weten dat pater Lohman postulator van het zaligverklaringsproces is. Het boekje is uitgegeven door het Ariënscomité te Utrecht. Het schrijn waarin de relikwieën rusten van Sint-Servatius, de grote verkondiger die in de 4e eeuw het christelijk geloof naar de zuidelijke Nederlanden bracht, staat deze maand in het middelpunt van de be langstelling. De noodkist (zo ge noemd omdat hij vroeger in tijden van rampspoed in een grote boete processie werd meegedragen) zal weer het luisterrijke middelpunt zijn van de Maastrichtse heiligdomsvaart. De noodkist is op sublieme wijze ge restaureerd. Maar niet om dit feit nemen duizenden mensen aan de heiligdomsvaart, welke eens in de zeven jaren wordt gehouden, deel. De heiligdomsvaarten, waarbij ook andere relieken in een kleurrijke en bijzonder devote processie worden meegevoerd, heeft een traditie welke zich verliest in de duisternis van eeuwen. Ter gelegenheid van de komende heiligdomsvaart hebben prof. dr. J. J. M. Timmers en de fotograaf F. H Lahaye een boekje samengesteld dat over de noodkist en over de heiligdomsvaart vertelt. Het fraai uitgevoerde boekje beschrijft niet al leen het leven van St.-Servaas, dat omgeven is door legenden, de histo rie van de noodkist en de boetpro cessies. maar het wijdt ook tal van foto's aan de noodkist zelf. Een ont roerend stuk middeleeuwse devotie vindt men in dit monumentale re liekschrijn terug. Het was immers in de eerste plaats de devotie en niet het vakmanschap welke de makers van het schrijn geïnspireerd heeft. Dat deze gedachte tot uidrukking wordt gebracht is de verdienste van het boekje. Afgevaardigden, die ruim 3,2 mil joen lutheranen van vier kerkge nootschappen vertegenwoordigen, zijn begonnen met de formaliteiten tot de vorming van de Lutheraanse kerk in Amerika. De vier genootschappen die de fusie zullen aangaan, zijn de Ameri kaanse Evangelisch Lutheraanse kerk, de Augustana Lutheraanse kerk, de Verenigde Lutheraanse kerk in Amerika, en de Finse Evan gelische Lutheraanse kerk. Vereniging van alle Amerikaanse lutheranene is het doel van de fusie. Ans Balvoort, voorzitster van de Katholieke Jonge Boerinnen in Ne derland, is in Home gekozen tot pre sidente van de Internationale Be weging van de Katholieke Platte- landsjeugd. Naast haar staat als president de Braziliaan Arlindo San- dri. In Jordaanse kranten wordt ge meld dat in het hout van een olijf boom in Bethlehem, die groeit op de plaats waar voigens de overle vering Christus werd geboren, een afbeelding van Christus en de maagd Maria is gegroeid. Vrijdag werd bij het doorzagen van de wortel van deze boom de afbeelding van eén engel en een koe bij de kribbe opgemerkt. Dc bisschoppen van Chili hebben een nieuwe en zeer praktische stap gezet op de weg naar de overdracht van het kerkelijk grondbezit aan de pachters. Dezer dagen heeft de bisschop van Talca, mgr. Errazuritz, een coöpe ratie van boeren opgericht; 17 pach tersgezinnen, die een grote boerde rij van het diocees bewerken, maken van deze coöperatie deel uit. Volgend jaar moet de coöperatie al het land aan deze 17 pachters in eigendom hebben overgedragen. Dit is één der resultaten van het principiële besluit van de Chileense bisschoppen, die vorig jaar decem ber hun goedkeuring gaven aan een uitgebreid plan voor landbouwher vorming. Elk bisdom is afzonderllijk met de uitwerking van dit plan bezig. Het bisdom Talca is nu het eerste, dat tot praktische verwezenlijking is overgegaan. Het kerkelijk grondbezit is in Chili lang niet zo groot als algemeen verondersteld werd. De overdracht ervan aan de pachters stelt de bis schoppen toch voor heel wat finan ciële problemen. Tot dusver kon de kerk uit de opbrengst van haar Seminaristen uit veertien lan den worden momenteel door een Duitse hoogleraar opgeleid tot concilie-stenograaf. Zij zullen zich gaan bedienen van een speciaal voor het concilie ontwikkeld snel- schrift. Men heeft stenografen van ver schillende nationaliteit gekozen omdat het Latijn (de concilie-voer taal) zo sterk door de landstaal van de sprekers wordt beïnvloed dat het soms onverstaanbaar is. Men heeft ivat dit betreft erva ring opgedaan tijdens de con sistories onder paus Pius XII, waarbij een Spaanse bisschop zijn Duitse confrater van beledigingen verdacht omdat deze het Latijnse woord verus (waarachtiguit sprak als ferus (wreedaardig). De Duitse bisschop op zijn beurt was er verwonderd over dat de Span jaarden zo olijk over „bibere" drinkenspraken, als zij ,,vivere" (leven) bedoelden. Zuld"Amerika. Hiermee zal een bedrag gemoeid zijn van onge veer 175 miljoen gulden, waarvoor een beroep zal worden gedaan op heel de kerk. De meeste nadruk zal echter gelegd worden op de voor naamste oorzaak van de nood der kerk in Zuid-Amerika: het gebrek aan priesters en religieuzen De vijf terreinen waarop hulp ver leend wordt, zijn: 1. Recruterine en opleiding van priesters, religieuzen en leken; 2. Massale organisatie van het godsdienstonderricht 3 Verbete ring van het bestaande godsdiensten derwijs; 4. Versterking van de spe ciale activiteiten der kerk en 5 Gro ter gebruik van pers, radio, film en televisie voor de evangelisatie en de voorlichting. De werken van de in 1955 over leden Franse jezuiet, pater Teil hard de Chardin hebben nim mer over gebrek aan belang stelling te klagen gehad. (Wij herinneren ons zelfs vurige dis cussies in onze krant). De, in teresse voor het werk van de Franse pater heeft een nieuwe impuls gekregen als gevolg van een waarschuwing van de op- perse congregatie van het H. Officie, waarin wordt gezegd, dat Teilhard de Chardins wer ken ernstige dwalingen op wijs- gerig gebied bevatten. Tot goed begrip dient gezegd te worden dat de Chardins werken niet verboden zijn. Het H. Officie geeft alleen een waarschuwing tegen mo gelijke verkeerde interpretatie van de katholieke geloofsleer. Verder laat dit eerbiedwaardige college de wetenschappelijke inhoud van de be doelde werken onaangetast. De waar schuwing geldt echter weer wel de wijze waarop Teilhard de Chardin begrippen en termen uit zijn evolu tie-theorie overbrengt naar wijsge rig en theologisch gebied. Het was Teilhard de Chardins le venswerk, een evolutieleer te ont wikkelen, die het primaatschap van de geest handhaaft in tegenstelling tot de evolutieleer van Darwin en anderen, die de wereld ziet als een stoffelijk bouwwerk waarin de geest amper aan zijn trek komt. De Kerk heeft zich tegen deze ma terialistische evolutieleer ten sterk ste gekant, maar bezat daarvoor, behalve uiteraard haar theologisch gefundeerd antwoord, onvoldoende natuurwetenschappelijke argumen ten. De geleerden, gelovig of niet, gingen daarom zoeken naar een har monie tussen het gegeven van de Kerk, namelijk dat de natuur een Godsgewrocht is en Darwins theorie Pat». ^fü'us! op spontane evolutie. Pater Teilhard de Chardin is de- d»Comwille van een synthese heef? gldaan 3nte P°Eing daartoe Toch meent het H. Officie dat hij bet afdoende argument niet heeft kunnen vinden en dat men dus, met andere woorden, voorlopig op zijn uitgangsstelling zal moeten terug keien om wellicht een nieuwe en betere aanval op het Darwinisme ïT... Vnnen ondernemen. Dat het H Officie hiermee dwars tegen de opinie van vele Teilhardiens ingaat getuigt voor het feit dat men in het Vaticaan de kwestie van enorm be lang acht. Men is zeer bezorgd over de mogelijkheid dat de lezers van Teilhard de Chardins werken hun geloof zullen zien plaatsmaken voor een kwasie-weten. De problemen welke Teilhard de Chardin heeft doorvorst, zijn van zulk een immense diepte dat gene raties van geleerden er het hoofd over zullen breken. Voor deze ge leerden zijn Teilhard de Chardins werken zonder twijfel schitterend materiaal, stoutmoedige sprongen van een grote geest, maar zij vor men niet het laatste woord. een fascinerende tentoonstelling voor iedereen die van mooie dingen houdt toegang vrij! edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 rotterdam Onmiddellijk achter de geallieerde legers maakte de prins zijn intocht in de pas bevrijde gebieden, waar hem steeds een uitbundig onthaal wachtte. grondbezit talrijke ondernemingen financieren, zoals haar duizend scho len met meer dan 260.000 leer lingen en haar 250 sociaal-charita- tive instellingenf Het kerkelijk grond bezit in Chili is ongeveer 6000 ha groot, waarvan echter niet alles in cultuur is gebracht. Om de gronden echter met zoveel mogelijk effect te kunnen overdragen, hebben de bis schoppen landbouwdeskundigen aan getrokken om na te gaan welke niet- bewerkte gronden alsnog in cultuur gebracht kunnen worden. De kerk in Chili gaat hiermee voor aan in de nationale landbouwhervor ming, welke door regering en parle ment serieus bestudeerd wordt. Met betrekking tot de ernstige si tuatie waarin de arbeiders in Spanje verkeren, heeft de internationale katholieke arbeiders jeugdbeweging als teken van haar solidariteit met de Spaanse leiders en alle stakers een verklaring gepubliceerd waarin ze de inhoud van haar manifest van 1957 opnieuw bekrachtigt. De internationale K.A.J. verklaart zich bovendien volkomen akkoord met het manifest van de Spaanse K.A.J. en de Spaanse Katholieke Ar beidersbeweging (HOAC), dat op 8 mei jl. is gepubliceerd. ZONDAG 8 JULI. Groen. Vierde zon dag na Pinksteren. Tijdeigen. Mis Dominus. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Gezinslezing: Hand. 15, 22—39. MAANDAG 9 JULI. Rood. H.H. Mar telaren van Gorcum. (Deze heili gen stierven in 1572 op weg van Gorcum naar Brielle de martel dood. Zij verdedigden vooral het oppergezag van de paus en de H. Eucharistie. In 1867 werden zij heilig verklaard). Gezinslezing: Hand. 15, 4016, 24. DINSDAG 10 JULI. Rood. H.H. Ze ven Broeders en Hufina en Se- cunda. (De broers waren kinderen van de H. Felicitas. Omstreeks 162 stierven zij te Rome de marteldood. De maagden Rufina en Secunda werden omstreeks 257 om het le ren gebracht). Gezinslezing: Hand. 16, 25—17,9. WOENSDAG 11 JULI. Groen Mis van de vierde zondag na Pinkste ren: Dominus, zonder Gloria. Twee de gebed H. Pius I. (Deze paus be stuurde de kerk van 140 tot 155, toen hij de marteldood stierf). Bre da: Wit. Zegepraal van de H. Nor- bertus. (Ter herinnering aan de zegepraal, die de H. Norbertus heeft behaald op de ketterij van Tanchelm, die de leer over de Eucharistie verwierp). Tweede ge bed H. Pius I. Gezinslezing: Hand. 17, 10—34. DONDERDAG 12 JULI. Wit. H. Jo annes Gualbertus. (Omstreeks 995 te Florence geboren. Hij stichtte daar het klooster Vallombrosa en stierf er in 1073). Tweede gebed H.H. Nabor en Felix. (Omstreeks 303 stierven zij te Milaan de mar teldood). Gezinslezing: Hand. 18, 1—22. VRIJDAG 13 JULI. Groen Mis van de vierde zondag na Pinksteren: Dominus, zonder Gloria. Gezins lezing: Hand. 18, 23—19, 22. ZATERDAG 14 JULI. Wit. H. Bona- ventura. (In 1221 bij Viterbo ge boren. Hij was een tijdgenoot van de H. Thomas van Aquino. Om zijn geleerdheid noemde men hem de serafijnse leraar". Hij werd generale overste en kardinaal. Tij dens de algemene kerkvergadering van Lyon in 1274 stierf hij) Ge zinslezing: Hand. 19, 23—40. Onbeschrijflijk was de ver slagenheid van het Neder landse volk op die gedenk waardige meidag van 1940, toen de Nederlandse ko ninklijke familie uitweek naar veiliger oorden. Pas later zou de geschie denis leren, dat het onge twijfeld harde besluit om de smaad aan te durven van zo genaamd gevlucht te zijn, slechts in het landsbelang was gevallen. Er was slechts één middel om het tanende moreel in het vaderland te redden: de prins te verzoe ken naar Nederland terug te keren. Deze aarzelde geen ogenblik. Toen begon voor hem een periode, waarin hij zijn waarachtig Nederlanderschap bewees, want dit was zijn devies: (Van onze redacteur) „Ik ga straks terug naar Nederland. Ik kan niet in Londen blijven, terwijl zij daar nog vechten. Ik ga terug. Wilt u dat morgen aan moeder zeggen?", vroeg de prins aan de heer Van 't Sant, die met I de veiligheid van onze koninklijke familie belast was. „Waarom zegt u haar dat zelf niet?" „Als ze mij dan vraagt niet te gaan, wordt het voor mij zo moei- lijk, want IK GA!" was het antwoord. Nog diezelfde nacht vertrok hij naar het geteisterde Nederland. I De regeringstroepen bij Breda hadden al gecapituleerd. De Duitsers rukten in snel tempo op naar Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaande- ren. Weldra volgde de totale afbraak, de Nederlandse troepen vlucht ten naar het zuiden en diep teleurgesteld keerde de prins terug naar Londen. Daar met behulp van de overzeese I rijksdelen, enkele fanatieke patriotten, onze koopvaardijvloot, goudvoorraad en marine werken aan de uiteindelijke be vrijding werd zijn zware taak. Weldra kwamen de eerste Amerikaanse en Britse oorlogsindustrieën op gang, werd in Engeland de 16-urige werkdag inge voerd en werd uit een handjevol Engel se en Poolse piloten de RAF opgericht. Alleen met ons zwaar gehavende, ge faalde en verouderde leger verging het minder rooskleurig. Uit deze chaos een nieuw, strijdbaar Nederlands leger op te bouwen was de opdracht, die de prins kreeg van koningin Wilhelmina en wij len koning George VI van Engeland. Daartoe werd hij aangesteld tot hoofd verbindingsofficier tussen de geallieerde |en Nederlandse strijdkrachten. Reorganisatie Met enthousiasme wierp hij zich op Izijn nieuwe taak. Hij begreep, dat het tot stand brengen van een telegrafische 'verbinding met het bezette vaderland een eerste vereiste was. Hij kende de tekortkomingen van het Nederlandse le- I ger en wist hoe deze te corrigeren. Uit de vele opbouwende kritiek, advie- Izen en gesprekken met name van de zg. Engelandvaarders (vrijwilligers uit Ne- derlands-Indië) werd hem spoedig duide lijk, dat het Nederlandse leger op geheel andere leest geschoeid diende te worden. Daartoe stelde hij Engelse, dus bekwa me en ervaren adviseurs aan om hem bij te staan zijn leger grondig te reorga niseren. Hij zorgde voor een goede uit rusting, training en leiding en weldra werd de befaamde prinses Irene-brigade geboren, die bij de invasie in Norman- I dië zo'n baanbrekend werk heeft verricht Ook de oprichting van een Nederlands vliegeskader had zijn volle aandacht. De totstandkoming van het befaamde 320e en 322e Squadron, die bestonden uit in het buitenland opgeleide jonge mannen, is grotendeels zijn werk geweest. Uit deze tijd dateren zijn liefde voor de lucht vaart en 't behalen van zijn brevet om uit eigen ervaring aan deze squadrons lei- I ding te kunnen geven. Victorie in zicht Intussen keerden de oorlogskansen. Het achtste leger rolde de Duitse troe pen in Griekenland en Noord-Afrika op en bewoog zich snel noordwaarts. Langs de kust stoomde de Nederlandse koop vaardij op om de geallieerden van voed sel en wapenen te voorzjen en in de lucht vloog de prins over de frontlinie om getuige te zijn van de snel oprukken de bevrijdingslegers en de chaotische toestanden onder de Duitse bezettings- „Prins Bernhard in oorlogstijd2 is een nieuwe Elsevier-uitgave van 2 de hand van mevrouw Mt. Brave- Maks, die. door haar vroegere junctie van secretaresse van onze prins beter dan wie ook in staat 2 is hem te schetsen als verzets- 2 strijderprins-gemaal en mens. Zij schroomt daarbij niet ook zijn menselijke tekortkomingen te ver- melden en wil geenszins de indruk 2 wekken, dat alleen de prinselijke 2 activiteiten zaligmakend waren, hoe belangrijk ze ook voor ons volk en onze natie geweest zijn. Het boek rekent voorgoed aj met 2 het sprookje van de zg. passieve 2 rol van ons koningshuis tijdens de oorlog. Dat is ook de reden, waar- om deze uitgave in een dringende 2 behoefte voorziet. Bijgaande pu- 2 bliceren wij een verhaal, waarvan 2 de gegevens aan bedoeld werk zijn ontleend. troepen. Men kan slechts gissen naar de gedachten, die toen in hem moeten zijn omgegaan. Onmiddellijk voegde hij zich bij generaal Eisenhower, onder wiens leiding de Amerikanen, Brit ten en Fransen zich beraadden over de manier waarop Zuid-Europa be vrijd zou kunnen worden. Steeds duide lijker begon de geallieerde overwinning zich af te tekenen. Er restte nog één groot probleem. Wie zou in het tijdperk, dat ligt tussen het wegtrekken van de Duitsers en het weer functioneren van de wettige burgerlijke bestuursorganen het gezag uitoefenen? In Londen ondertekende de prins hier toe het besluit tot oprichting van het ..Militair Gezag" en in Nederland eisten de verzetsorganisaties deze bestuurstaak voor zjch op. Opperbevelhebber Voor het geval de Duitsers zich niet zonder meer zouden overgeven, Neder land een strijdtoneel zou worden en de illegaliteit zich openlijk aan de zijde der geallieerden zou scharen dienden de ondergrondse strijdkrachten gecoördi neerd te zijn en onder strakke leiding te staan van een Nederlands opperbevel hebber. Hiertoe benoemde koningin Wil helmina op 3 september 1944 haar schoonzoon, die begreep, dat het van primair belang was het contact tussen het bevrijde en nog bezette deel van Ne derland te bevorderen. Hij maakte vluchten boven het oorlogsfront, was de schakel tussen de oprukkende geallieer de legers en de illegale eenheden en bezocht bevrijde gemeenten om orde te brengen in de chaos, die ontstond, zo dra de bezetter verjaagd was. Uit deze tijd dateert ook de hongerwin ter, waarvoor prinses Juliana in Canada om geld, kleding en voedselpakketten bedelde. Koningin Wilhelmina deed zulks in Engeland en prins Bernhard confron teerde de wereld met foto's en kranten knipsels, over de ellende, met als gevolg, dat een stroom van buitenlandse hulp ons land bereikte. De prins zorgde voor de distributie van al deze goederen, die waren opgeslagen in zijn hoofdkwartier te Breda. Besprekingen Intussen werden de Duitsers steeds meer in het nauw gedreven en wilden zijn „om grotere ellende voor westelijk Nederland te voorkomen" onderhande lingen aanknopen met de geallieerden, teneinde dit gebied te neutraliseren. Zulks onder bedreiging van omvangrijke inundaties. Legio zijn de besprekingen, die de De prins bestudeert met enkele officie ren de route naar de zo juist bevrijde gebieden. (Advertentie) prins toen heeft gevoerd met nationale en internationale autoriteiten om klaar heid te brengen in de toen ontstane si tuatie. Ook was ,,Der Biesterfeld", zo als de Duitsers hem smalend noemden, aanwezig bij de eerste geheime onder handelingen tussen een geallieerde en een Duitse delegatie om de Duitse ca pitulatie voor te bereiden. Ook de top conferentie", die na de geheime onder handelingen volgde, werd door hem bij gewoond, want hij wist precies op welke wijze de koppige Duitsers op de meest efficiënte wijze aangepakt moesten wor den. Bij de slotonderhandelingen in ho tel „De Wereld" in Wageningen was een doodvermoeide prins der Nederlanden de grote triomfator. (Advertentie) PRINS BERNHARD IN OORLOGSTIJD Het door de publikaties in dag en weekbladen nü al zo bekend geworden boek van Mevrouw Brave-Maks, secretaresse van Prins Bernhard in de oorlogs jaren, is verschenen! Een boeiend geschreven, open hartig boek over het belangrijke werk, de activiteit en de per soonlijkheid van onze Prins, die óók in de oorlogsjaren en tij dens de bevrijding zoveel voor ons land en volk heeft kunnen doen. Een boek om te bezitten, voor nü en voor later. Fraaie uitvoering, geïll. met exclusieve foto's. In linnen band 8,90 Overal in de boekhandel ver krijgbaar. Een uitgave van ELSEVIER te AMSTERDAM Een hevige storm heeft het zuidelijk deel van Japan geteisterd en dood en vernieling gezaaid. Volgens het persbureau Kyodo zijn minstens 24 mensen om het leven ge komen en worden er vijf vermist. De storm ging vergezeld van een he vige stortbui die meer dan 44.000 wonin gen onder water deed staan. Duizenden hectaren akkerland stonden blank. Er werd grote sch&de aan de te velde staande gewassen aangericht. De politie in de Amerikaanse plaats Silverdale in Pennsylvania heeft een 12- jarige jongen aangehouden, die bij een ruzie om een gevonden nest jonge kat ten een 10-jarig meisje zou hebben dood gestoken. De jongen zal door een psy chiater worden onderzocht, voordat be sloten wordt of hij terecht zal moeten staan. (Advertentie) BIO DOP EEN PRODUKT VAN L'QRÉAL DE PARIS Frank Chichester, een Brit, Is erin geslaagd de Atlantische oceaan geheel alleen in zijn jacht over te steken in een recordtijd van 33 dagen en 15 uur. De 60-jarige Chichester, die vier jaar geleden slechts enkele weken te leven werd gegeven, arriveerde gisternacht om 2 uur (onze tijd) in New York. Hij was op 1 juni om 11 uur (onze tijd) uit Plymouth in Engeland vertrokken. Hij verbeterde aldus zijn eigen record, veertig dagen, .dat hij twee jaar geleden vestigde. Hij had gehoopt het in dertig dagen te kunnen doen, maar de weers omstandigheden gedurende het laatste gedeelte van zijn overtocht speelden hem parten. De leider van de Engelse nationaal- socialistische partij, Colin Jordan, is ge schorst van zijn functie als onderwijzer in Conventry. Tijdens een bijeenkomst van zijn partij op Trafalgar Square in Londen, waren ongeregeldheden voorge vallen. De 39-jarige Jordan zei als commen taar op deze maatregel: „Ik zal vechten zo lang ik kan. Ik heb de politiek altijd thuis gelaten, en wanneer ik eventueel wordt ontslagen zal dit eerder worden veroorzaakt door vooroordeel dan door kritiek op mijn lesgeven". De beweging van Jordan streeft naar het uitwijzen van alle joden en gekleurde immigranten uit Engeland. draagvermogen 400 kg laadruimte met neer. geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat Super motor: 1221 cc - 47 pk - 125 km/u. geheel compleet f 6475. 1202 Combi 6975,1202 Bestelwagen f 5575,Skoda Octavia f 5250,P H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* —III 'l®%T DEALERS: Fa. A. A. v. d. ZWAARD, Koninginnestraat 63, Breda, tel. 36084 Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Gar. J. JOOSSE ZN., Rijksweg 24G, Nieuw- en St. Joosland, tel. 318 Garage LIGTVOET ZN., Bredaseweg 23, Oosferhout, tel. 3880 Fa. W. J. v. KAAM, Antwerpsestraat 373, Berqen od Zoom tel 4775 KANTERS- Automobielbedrijf, Bredaseweg 36, Etten Tel 2254 Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030

de Stem | 1962 | | pagina 13