2095.- CL! mi HENK NIJDAM nu in de lucratieve gele trui MIJN MENING EDDIE PAUWELS zegeviert in Pau Jan Janssen werd vierde in de eindsprint )F I Ned. dominerend Veel valpartijen in Kleine Ronde aan de orde Wie nu kopman in Faema-team? Pechvogel op Ned. ruggen mm m PORTRET VRAAG DAAD KLEUR UITSPRAAK ETAPPES HULPJE BETALING! Ontroostbaar Week rust voor Rik van Looij Dick van Rijn oiirpnijS ura a ej U~oto 8 Gijsel gaf op Knops sterk klimmer door JEF VAN DE VIJVER 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 JULI 1962 IN ONZE 2500 m2 44 TILBURG Liesje en Loesje de California tweeling. Tour SENSATIE IN GROTE TOUR: RIK VAN LOOIJ NAAR HUIS PAU, woensdagavond. (Van een speciale ver slaggever). Het noodlot heeft toegeslagen. Kik van Looy, op wie de Belgen al hun hoop hadden gevestigd om nu eindelijk na 1939 weer eens een Tour winnaar te kunnen bejubelen, heeft in het voor portaal van de Pyreneeën door de onervarenheid van een motorrijder zijn eerste en misschien ook vel zijn laatste Ronde van Frankrijk in het zic- enhuis van Pau beëindigd. Er is een schok door e karavaan gegaan, toen het bericht van Van Looy's opgeven door de Tourradio bekend werd gemaakt. Want het heengaan van Van Looy betekent méér dan alleen het uitvallen van de man, die als de enige werkelijke concurrent van Jacques Anquetil kon worden beschouwd. Zelfs als men in aanmerking neemt, dat Van Looy door zijn nederlaag in de tijdrit naar La Rochclle mentaal mischien te zeer geknakt was om zelf nog de Tour te winnen, dan is zijn uittocht toch een groot verlies. Want Rik van Looy had nog een belangrijke rol kunnen spelen in het spel om een van zijn plocgmakkers naar voren te schuiven, bijvoorbeeld Sjef Planckacrt, die nu wel als opvolger van de wereldkampioen zal wordcil uitverkoren. Jammer, heel jammer, dat Van Looy er niet meer bij is. Het gebeurde op de smalle bochtige weg, even voor het charmante Pyreneeën-dorp Bidarry (35 km). Een motorrijder van een Franse krant, een nieuweling in dit zeer moeilijke vak, raakte in het peloton verzeild en werd door de renners opzij gedrongen. De man raakte het hoofd kwijt, kwam met zijn stuur in aanraking met een muur en viel midden tussen de renners. Een twintigtal coureurs, o.w. Dick Enthoven, buitelden over eikaar heen. Slechts één bleef er even lig gen: Rik van Looy. De consternatie in de karavaan was groot. Volgauto's stopten pardoes midden op de weg en er dreigde een chaos te' ontstaan. Aanvankelijk leek het niet ern stig. Van Looy stapte na cpkelc ogen blikken weer op de fiets en ging tezamen met een aantal van zijn plocgmakkers, die op hun kopman waren blijven wach ten, op pad en het duurde niet lang of het groepje had de hoofdmacht bereikt. Er was echter iets niet in orde met de wereldkampioen op de weg. Hij raakte bloed kwijt en toen werd de Tourdokter Dumas geroepen. Deze raadde Van Looy aan niet verder te rijden, maar voorlopig wilde de Belg nog niet van opgeven weten. Bijna een uur later was het echter zover. Opnieuw was dokter Dumas met gierende sirene door de volgerskara vaan geworsteld en ditmaal werd zyn advies niet door Van Looy in de wind geslagen. De Belg stapte af, nam plaats in de ambulance en werd korte tydTater door de begeleidende helikopter van het Rode Kruis naar het ziekenhuis in Pau gevlogen. Zeer waarschijnlijk heeft van Looy op nieuw een nierbloeding bij deze valpartij opgelopen. Opnieuw, want ook deze win ter, terugkomend van West-Berlijn, was van Looy op de autobaan in de Oostduit- se zone betrokkenbij een auto-ongeluk Toen kreeg hij óók een nierbloeding en er werd zelfs over gesproken dat de we reldkampioen zijn wielercarrière zou moe ten beëindigen. Het zou bijzonder triest zijn, als van Looy nu, door zijn ongeluk in de Tour de France, werkelijk aan het einde van zijn loopbaan zou zijn gekomen. Hij had al nooit veel zin gehad in het grote avontuur en slechts onder de aandrang van zijn fabrieksbaas was van Looy dit maal bezweken. Laten wij hopen, Hik, dat het allemaal meevalt, die wielerwe- reld kan je niet missen. De motorrijder heeft zich verder in de etappe niet meer laten zien. Het is on waarschijnlijk, dat we hem in het ver dere verloop van deze ronde zullen ont moeten. De man werd namelijk door Jacques Goddet „uitgenodigd" om 's avonds verantwoording te komen afleg gen en de Tourbaas kennende, betekent dit wel dat de „motard" naar een ander baantje zal moeten omzien. Het wordt trouwens hoog tijd, dat aan het instituut van de motorrijders, die als muggen om de renners zwermen, eens paal en perk wordt gesteld. Deze mensen zijn een ge vaar voor eenieder in de karavaan. Zij zijn vrijbuiters, die zich niets van de Tourwetten aantrekken en hun aantal is de laatste jaren onrustbarend geste gen. De Belgen in de karavaan waren niet te troosten. Zelfs niet door de ritzege van hun landgenoot Eddy Pauwels, die even als het vorig jaar op het autocircuit van Pau de ereronde deed. Met een voor sprong van meer dan vier minuten was Pauwels in zijn eentje over de eindstreep gegaan, maar zijn overwinning kon geen vreugde brengen in het Belgische kamp. Men treurde over het verlies van Rik van Looy. De ploeg van Van Looy werd vandaag wel zwaar geteisterd, want na de leider behoorde Huub Zilverberg mèt Planckaert en Ar- mand Desmet tot de voornaamste troeven van de Faema's. Maar in de rit van Bayonne naar Pau werd Zilverberg teruggeslagen. In de afdaling van de Cote de Barcus, de tweede col in deze etappe, was Zil verberg op jacht gegaan achter de Duit ser Wolfshohl aan, die uit de hoofdmacht was ontsnapt. Het werd een droevig avontuur voor de Nederlander, die in een bocht glipte en onderuit ging. Hij werd bloedend gewond aan de linkerarm en het linkerbeen en voordat hij weer op de fiets zat, was het peloton voorbij gesneld. Wel bleef Roger Baens op de onfortuinlijke Goirlenaar wachten en kwamen zij in het gezelschap van Dick Enthoven door pech achtergeraakt, Elena en Manzonoi, maar Zliverberg en zijn makkers verloren meer dan 5 m. op de grote mannen, 't Kostte onze landgenoot 15 plaatsen in het algemeen klassement waarin hij nu een achterstand van 11 min. 4 sec. op gele truidrager Willy Schroeders heeft. De andere Nederlan ders eindigden allen in het grote pelo ton, dat tenslotte een winst van 4 minU- ten en 26 sec. aan Pauwels liet. Ondanks het feit, dat deze donderdag de grote Pyreneeën-etappele met de Tourmalet, de Peyresourde en de Aspin op hgt programma staat, was er weer In het hospitaal van Pau is we reldkampioen Rik van Looy onder zocht. De Belg heeft een gekneusde nier. Slechts voldoende rust kan ge nezing brengen. Tevens heeft de we reldkampioen een kneuzing aan de rechterzijde van de borstholte. Rik II zal acht dagen in observatie moeten blijven en kan misschien over drie weken de training weer hervatten. Gelukkig zal deze val (reeds eerder bij een auto-ongeluk kneusde hij een nier) geen nadelige gevolgen voor zijn verdere wielercarrière heb ben. Zijn vrouw, onmiddellijk ge waarschuwd, is naar het hospitaal in Pau vertrokken. veel strijdlust in de rit naar Pau. Al na enkele kilometers trachtte van Looy zijn positie in de klassering te verbeteren. Hij sprong weg en reed met Ioulin reeds een tijdlang honderd meter voor 't pe loton uit, waarin Jacques Anquetil al zijn manschappen verzamelde om de aanval te weerstaan. Na elf kilometer was dat inderdaad gebeurd. Toen lieten Enthoven en Piet van Est zich zien. Tezamen trok ken zij er tussenuit, gevolgd door Wolfs hohl. die zijn positie als leider in het bergklassement met hand en tand ver dedigde. Maar nadat eerst Enthoven zich had laten terugvallen, staakten al spoe dig ook de beide anderen hun poging. Even vóór het drama van Looy begon, waren Eddy Pauwels en de Fransman Rohrbach op hol geslagen. Twee onbe langrijke figuren in de klassering. Maar hun vlucht had méér succes. Binnen tien kilometer lagen zij 1 min. 35 sec. voor op de Italiaan Barale, die in zijn eentje het gat probeerde te overbruggen, en anderhalve minuut op het peloton, dat na de val van van Looy geen interesse meer scheen te hebben voor het tweetal voorop. De voorsprong van Pauwels en Rohr bach groeide dan ook gestadig. Op de Col d'Osquich (79) behorende tot de derde categorie, was Pauwels het eerst boven, op tien meter gevolgd door Rohr bach, die een veelbelovend klimmer leek te worden. Barale lag op vier en halve minuut, het peloton, aangevoerd door Bahamontes,Wolfshohl, Plankckaert en Zilverberg was bijna zes en halve mi nuut achter. Rohrbach begon echter steeds moeilijker te draaien. Op de Cote de Barcus (100 km) ging hij nog iets eerder dan Pauwels over de top, maar daarna was het met de Fransman ge- Wielrenners verstaan de kunst van het vallen" en meestal komen ze er zonder kleerscheuren van af. Gisteren was er weer een valpartijmaar nu waren de gevolgen desastreus, althans voor Rik van Looy. Het blijft hard labeur voor de dwangarbeiders van de weg! daan. Op 25 km van de finish werd Rohrbach gelost en verloor snel terrein Hij kon tenslotte niet eens meer in de hoofdmacht meekomen, die in de slot fase nog twee minuten van de voor sprong van Pauwels afknabbelde. In zijn eentje, met een achterstand van 5 min, 15 sec. op zijn vluchtmakker, ging Rohr bach over de finish. Niémand zag hem, Dick van Rijn grijpt er bij de wielerreportages van de Kleine Tour iedere dag glansrijk naast. In de jongste reportage wist hij helemaal niet welke Fransman als eerste over de streep ging. Het gevolg was, dat Van Rijn ook niet wist dat Henk Nijdam de gele trui toekwam. Trou wens Van Rijn was zich van de aan wezigheid van Nijdam helemaal niet bewust. Hij smeet die met Van Kreuningen door elkaar.- Het was een trieste reportage, waarin over de vierde in plaats van over de derde etappe werd gesproken, en waarin het ging over Henk Janssen inplaats van Jan Janssen. Het is stellig voor niemand een probleem geweest de renners, die dinsdag en woensdag in dit hoekje stonden afgedrukt, te vinden. Het zal eveneens niet al te veel problemen geven de hierbij afgebeelde renner thuis te wijzen. De renner is een Fransman, die er op rekent voor de derde maal de Tour zege te gaan behalen. Hij is op weg zulks te doen, want hij reed de jongste zondag reeds een fantastische tijdrit. Daarbij heeft hij de beschikking over een uitstekende ploeg. En er volgen nog enkele tijdritten waarin hij zijn ongetwijfeld fantastische kwaliteiten kan ten toon spreiden. Voor de ren ner is het te hopen, dat hij na zijn nederlaag in de Ronde van Spanje inderdaad tot de Tour-overwinning komt. Hebt u zijn achternaam gevon den? Vul dan zijn naam in op uw Tourformulier. Morgen ver schijnt de negende foto. PAU, woensdagavond. (Van een speciale verslag gever.) Een grootse, twee kilometer lange achtervolging op het autocircuit van Pau leverde Henk Nijdam woensdag in de derde etappe van de Tour de l'Avenir behalve een tweede plaats in het dag klassement óók de gele trui op. Bij de eerste door komst voor de tribunes was er nog niets, dat daarop wees. De Fransman Pierre Matignon en de Luxemburger Hent- ges, in de straten van Pau ontvlucht, passeerden toen met een geringe voorsprong op het vele renners tellende eerste peloton, waaruit een Oranjetrui zich juist losmaakte. Lex van Kreuningen ging achter het tweetal aan. In een flits werd de Utrechter evenwel gepasseerd door een van zijn eigen ploeggenoten: Henk Nijdam. Van Kreuningen zag in dat de wereldkampioen achtervolging bij de amateurs méér kansen zou hebben dan hij en daarom bepaalde hii zich er toe, de overige coureurs zo veel mogelijk af te stoppen. In een angstwekkend hoog tempo liep Nijdam op de leiders in. Toch zou zijn poging mislukt zijn, ais niet Hentges kort voor de finish een lekke band had gekregen Nu was de tweede plaats voor de 26-jarige coureur uit Eelderwoide, want Matignon was niet meer te bereiken. De dertig seconden bonificatie waren niettemin voldoende om de gele trui over te nemen van de Spanjaard Momenc, aangezien dze zich in het tweede peloton bevond dat vrij veel terrein had verloren. Jan Hugens. die - evenals trouwens alle overige Nederlanders - in het pelo ton zat dat vier seconden na Nijdam over de streep raasde, klom bovendien op naar de derde plaats in de algemene rang schikking achter Nijdam en de Fransman Carton. De Belgen waren de grote animators geweest in deze rit. Heeds na 15 km gingen twee van hen, Willy Leenaerts en Gerard Vastiau op avontuur uit. ver gezeld van de Spanjaard Luis Mayroal en de Fransman Christian Paillier. Mayo ral deed geen kop, om de gele trui van zijn co-equipier Momene zo min mogelijk in gevaar te brengen, maar desondanks groeide de voorsprong snel. In Saint-Jean Pied-de Port (na 51 km) lag het kwartet twee minuten voor op een tweede groep met o.a. Jan Jans sen, de Fin Aliutalathi (opnieuw zeer strijdlustig) en de Spanjaard Garcia. Het peloton volgde op 4 1/2 minuut. Voor de Nederlanders had Radio Tour inmiddels het minder prettige bericht omgeroepen, dat Raf Gysel de strijd had gestaakt. Gysel, een coureur met opvallend weinig wilskracht en incasseringsvermogen, was dinsdag reeds als een der laatsten bin nengekomen. Toen hij voor de start van de derde etappe verklaarde naar huis te zullen gaan als het woensdag niet beter ging, was het niet moeilijk meer om te voorspellen, dat hij Pau niet zou halen. Nederland ging dus van dat moment af met zeven coureurs, doch verschil maak te dat nauwelijks. Op de top van de Osquich, een col van de derde categorie, bleek namelijk reeds dat de overige Oranjemannen zich geducht waren gaan Mayoral passeerde als eerste, op vijf seconden gevolgd door Leenaerts en Vas tiau. terwijl Paillier 25 seconden had moeten prijsgeven. Uit de tweede groep hadden zich de opvallend goed klimmen de Spanjaard Garcia en de Portugees Simoes losgemaakt. Zij kregen tijdens de afdaling Paillier te pakken, waarna het drietal gezamenlijk de jacht voortzette. De ravitaillering in Mauleon-Soule (91.5 km) kon de strijd geen moment doen af nemen. Integendeel. Steeds meer ren ners lieten het peloton met de gele trui drager achter zich en van hen rukten vooral Leo Knops, Jan Hugens en de Spanjaard Velez in snel tempo op. Het leidende drietal handhaafde zich toch nog tot na de top van de Cote de Barcus (56 km voor de finish), hoewel de zeer goed draaiende Leo Knops reeds tot op één minuut was genaderd. Hij had vijf seconden voorsprong op een groepje met Janssen, Velez, Garcia en Simoes. Nijdam en De Jóng begonnen met zes anderen 1 min. 45 sec. na de leiders aan de afdaling. Alvorens een hergroepering tot stand kwam, vormde zich nog een kopgroep van negen renners met Leo Knops, die zich louter bepaalde tot meerijden om dat de Belden met drie man naar de zin van Nederland veel te sterk waren vertegenwoordigd. Successievelijk kwa men alle groepjes bijeen, zodat tenslotte een groot veld was ontstaan, waarin zich alle Nederlanders bevonden. Verstraeten en Van Kreuningen waren namelijk met Succes „overgewipt" uit het peloton, dat meer dan 2 min. achter stand had. De Jong had kort tevoren in gezelschap van een aantal anderen de sprong gemaakt. Toen was het nog slechts de vraag, wie de trui van Momene zou overnemen. De Fransman Carton was de troonpreten dent met de meeste kansen. Hij stond tweede in het klassement met vier se conden voorsprong op Nijdam, Hugens, Bazire en Gomez del Moral. De krachtsexplosie van Nijdam was er echter de oorzaak van, dat voor de tweede maal in drie dagen een Nederlander het leiderstricot veroverde. Voor Frankrijk was er een troost in de vorm van de ritzege en de eerste plaats in het dagploegenklassement. De vreugde in de ploeg van Jefke Jansen was er nauwelijks minder om. Henk Nijdam, de tuinderszoon uit Eelderwoide, is dus in de Kleine Tour drager geworden van de gele trui. Het zal vooral de Fransen niet verbazen, want in de kolommen van l'Equipe heeft de renner de laatste weken zeer veel publiciteit gekregen. Hij wordt algemeen als favoriet voor de eindzege vooropgezet. Henk Nijdam (het is een vraag of hij voldoende klimcapacitei- ten heeft om zich te handhaven) is een logische favoriet. Hij is niet voor niets wereldkampioen achtervolging. Knappe achter volgers bewijzen op dit ogenblik hun waarde op de weg. Zo Rudi Altig, zo ook Peter Post. Door zijn zege in Olympia's Tour on derstreepte Nijdam nog eens zijn bijzondere kwaliteiten. De Franse pers baseert Nijdams kansen vooral op het feit dat Henk veertien dagen geleden in Parijs een wedstrijd won, waar in de sterkste Franse amateurs aantraden. Hij versloeg iedereen met minuten. Henri schreef terug „Neen, ik ben een stuk beter De renner in de Tour krijgen vele brieven. Ook Henri Angladeeen Frans idool. Een supporter vroeg hem: „Zijn gij nog dezelfde renner als in 1959?". In Frankrijk is het heel normaal dat pastoors en kapelaans vurige wielersupporters zijn. De pastoor van het dorpje Saint Christophe is er zo één. Hij schreef een brief aan André Darrigade, het kind van de streek, waarip hij hem verzocht bij de door tocht in Saint Christophe voorop te rijden. André gaf aan het verzoek van de pastoor gehoor en snelde als eerste door het meergenoemde gehucht. Van pure vreugde begon de pastoor na de doortocht van de karavaan de klok te luiden. De dorpsbewoners wisten niet wat er aan de hand was en trokken in drommen naar het kerkje. Daar wachtte de pastoor hen op. ..André zat vooraan, mannen Kom, wij maken er een feestdag van", riep de pastoor, die in de namiddag als eerste eindigde in een zeer snel opgezette en zeer snel gereden dorpswielerkoers. HENK NIJDAM in eretrui Adolphe Deledda was in de jaren onmiddellijk na de tweede wereld oorlog een zeer ordentelijk renner. Zo als zovele anderen kan ook hij maar geen afscheid nemen van het métier. Als chauffeur van ploegbaas Bernard Gauthicr (Liberia-Grammont) plaatst Adolphe menige opmerking. Hij zei tegen de viervoudige winnaar van Bordeaux Parijs „Wat wordt er toch ontzettend hard gefietst in deze Tour. Ik geloof nooit zo hard te hebben gereden". „Dat klopt", antwoordde Gautliier. „Jij hebt daarom ook de Tour nooit gewonnen André Darrigade is blijkbaar bijzonder geliefd bij de Franse clerus. In Lucon ontving de ren ner tenminste het bezoek van monseigneur Caseaux, de bis schop. De journalisten hadden gauw een verklaring voor dit be zoek. Caseaux en Darrigade zijn beiden van Dax. De journalisten, waren meer nieuwsgierig naar het gesprek, dat zich tussen de bisschop en de wielrenner ont wikkelde en zij stelden zich der halve op „luisterafstand" op. „Hoe gaat het André?", vroeg de bisschop. „Zeer goed, monseigneur!" „Het spijt me, zoon, maar ik ben daar niet helemaal zeker van". „Wat bedoelt u, monseigneur?" „Toen ik u in vorige ronden sprak waart gij steeds in de kleur van de zondagen na Pinksteren". Even aarzelde „Darri", maar hij zei daarna: „Ik droeg, zon dag, nog een wit petje monseig neur en daaronder een gele trui. Is dat geen reclame?" De bisschop en de renner lach ten. De journalisten ook. Sinds enkele dagen is nu ook Monsieur Charles Courtehoul in de karavaan gearriveerd. Deze man heeft een zeer bijzondere taak in het uitgebreide circus van Jacques Goddet. Charles is namelijk de man, die de renners moet afduwen als zij aan een tijdrit beginnen. Een handige journalist heeft uitge rekend, dat Courtehoul op een mid dagje zo ongeveer honderd ton aan wielrenners en materiaal de wed strijd instuurt. „Voor Charles is het een en ander toch wel gevaarlijk, want hij kan er het lidmaatschap van zijn club door verspelen", schreef de handige" journalist. Niemand begreep daar aanvanke lijk iets van, maar later wel, want Charles is lid van de „Vereniging van Mannen van Honderd Kilo". E3D «^^«UMOULOU TONTACOj VlCilBiJAC Tlourdes WGELtS- GA20ST J* PIERREFITTE^lBARÈGESl nestalasT- 'BAZAN^F ASPIN „arreau YOURMALEN I O PE YRESQURDE^^iScSoH Het grote spel gaat vandaag be ginnen. De renners rijden de 12e etappe van Pau naar Saint Gaudens. De afstand bedraagt 207.5 kilometer. Het zou niet veel zijn, indien er niet zoveel geklommen moest worden. Allereerst moeten de renners over de Tourmalet (2113 m, 1e categorie): vervolgens over de Aspin (1489 m, 3e categorie) en ten slotte over de Peyresourde (1563 m, 2e categorie). De renners van de Kleine Tour krijgen als belangrijkste obstakel alleen de' Pe resourde voor de wielen geschoven. i,Er is voor mij in deze Ronde van Frankrijk maar één favoriet en dat is Jacques An quetil, de meest complete ren ner. Een Tour is geen klassie ker, geen strijd om de wereld titel, het is een heel bij zondera wedstrijd. Ik wilde het echter niet zo zeer hebben over de favorieten als wel over de Nederlanders. Na de periode-Pellenaars be schikten wij plotseling over geen klasserenners meer. Wij zijn en ik geloof dat het goed is dit duidelijk te onderstrepen de inzinking volkomen te boven. Wij hebben als klein wieler- land een stel renners, waarop Italië en Spanje jaloers kunnen zijn. De bewijzen worden niet alleen geleverd in de Grote Tour, maar vooral ook in de Kleine Tour. Ik hoop, dat Jacques God det zijn oorspronkelijke belofte gestand zal doen. Ik hoop, dat hij na een merkenronde opnieuw een landenronde zal brengen. Overigens.... de belangstelling voor de Tour is er naar mijn gevoel volledig. Mijn hotelgasten praten de hele dag over niets anders.... zelfs de Duitsers hebben het er over. Sjonge, wat hebben die lui van de radio en televisie zich vergist, zeg!"

de Stem | 1962 | | pagina 7