Wangedrag Britse militairen in West-Duitsland baart zorg Grootse kernproef in VS. op handen VOOR DE VROUW VEELSOORTIGE woningsnufjes Dorpen voor kinderen Honderden soldaten voor krijgsraad verschenen ontharing? depilan VARIA - VARIA Bagage-tips Kranten praatten alles goed. „Ploegschaar ploegt 300 meter diep Bewaar uw schoonheid 1 Vernietiging van 10000 exemplaren ruimtevaart Uitgaven voor onderwijs Amerikaanse fascisten gearresteerd Meisjeskamer Bij de zoon Nieuwe vindingen Voor iedereen een thuis 9 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 JULI 1962 9 Het aantal incidenten tussen manschappen van het Britse Rijn- leger in Duitsland en de burgerbevolking neemt nog steeds toe. Hon derden Britse soldaten zijn in de afgelopen weken voor vernieling, baldadigheid en mishandeling voor Britse krijgsraden verschenen, in diverse Westduitse garnizoenssteden houden de burgers protest vergaderingen en in de Engelse pers staan opgewonden reportages pro en contra de Britse troepen in Duitsland. Het zijn onaangename verschijnselen, die de NAVO-overheden grote zorgen baren. Centrum van de spanningen in de Bondsrepubliek is Minden, waar een Schots regiment, de „Cameronian", gelegerd is. rende, echte en onechte anti-Duitse ge. De soldaten van dit regiment staan niet al te best bekend. Het zijn meest havenarbeiders, dokwerkers e.d., erg vechtlustig, ongedisciplineerd, die snel uit de band springen en die maar een paar glazen Duits bier nodig hebben om openlijk baldadig te worden. Zij hebben nu bij herhaling in massa straatschenderij gepleegd, vernielin gen aangericht, burgers mishandeld en slag geleverd met de politie. De herrie is eigenlijk begonnen om een jonge dienster in een der grootste cafés van de stad. Zij werd lastig gevallen door een boven zijn theewater geraakte Schot. Het jonge meisje riep de portier te hulp, die de weerbarstige Schot bui ten zette. Deze zwoer zich te zullen wre ken en ging zijn kameraden halen. Eni ge tijd later renden ongeveer tweehon derd Schotten naar het betrokken café waar zij een grote ravage aanrichtten, letterlijk alles kort en klein sloegen, eigenaar en personeel mishandelden en zich van flessen drank meester maakten. Totaal door het dolle heen, wierpen zij zich tenslotte op de te hulp gekomen po litie. De Britse militaire politie kwam in groten getale de Duitse politie bijstaan en na enkele uren van verwoede gevech ten werd de rust hersteld. Honderdze venendertig Schotten werden in de ge vangenis opgesloten en zullen nu met de krijgsraad kennis maken. Aangezien de verwikkelingen met man manschappen xan het Britse Rijnle- ger reeds maanden aan de orde zijn, de^ den de gebeurtenissen in Minden de maat overlopen en de Duitse autoriteiten en de pers protesteerden met verontwaar diging tegen deze voortdurende wange dragingen. De Britse pers heeft de gebeurtenis sen eerst min of meer doodgezwegen, minimaliseerde ze later. Generaal Ja mes Cassels, commandant van het Brit se Rijn leger reisdehaar Bonden om bij de militaire autoriteiten, die stren ge bestraffing der soldaten haddèn be volen, voor zijn manschappen in de bres te springen. Toen begon de En gelse pers onder leiding van de Times een campagne, waarin de houding der Britse soldaten werd vergoelijkt, om dat Duitsland nu eenmaal geen aange naam garnizoen voor Britse soldaten zou zijn. Wat echter moeilijk vol te houden is, daar de Britse troepen in Duitsland een comfort genieten, dat voor in Engeland gelegen troepen onvoorstelbaar is. Toen stelde de Times vast, dat de verlenging van de diensttijd met zes maanden de recruten zeer ernstig ontevreden heeft gemaakt en dat het wantrouwen jegens een volk, dat zeventien jaar geleden nog de vijand van Engeland was, de zaken niet heeft verbeterd. voelens. Maar met de lichtzinnige uit eenzettingen van generaal Cassels en de houding der Britse pers is de Britse re gering allesbehalve gelukkig. Zij heeft de Britse autoriteiten in Duitsland opge dragen op gestrenge wijze een einde aan de misdragingen van de Britse soldaten te maken. Maar dezen voelen zich schijn baar door het Britse thuisfront gesterkt en de incidenten nemen toe inplaats van af. Nieuwe ernstige botsingen tussen soldaten en burgers zijn voorgekomen. In Hovelhof kwamen bloedige inciden ten voor tussen soldaten van de „Royal Ulster Rifles" en Duitse arbeiders. In Minden tuigden manschappen van de Cameronian en Italiaanse arbeiders el kaar af, terwijl manschappen van het Lancashire-regiment in Hilden een hele winkelstad terroriseerden. In Minden werden, behalve de gemelde massale in cidenten, in zes maanden meer dan zestig gevallen van individuele overvallen van Britse soldaten op vrouwen en meisjes en nachtelijke passanten geregistreerd. Vele eigendommen van de stad en van particulieren werden vernield. Gebrek aan discipline Een delegatie van twaalf Schotse afge vaardigden is naar Duitsland getogen om ter plaatse de zaken te gaan onderzoe ken. Zij is tot de conclusie gekomen, dat men ze serieuzer moet nemen dan in een deel der Engelse pers het geval is. De Daily Mail heeft in een speciale repor tage geconstateerd, dat niet alleen veel mankeert aan de discipline, maar dat ook bevoorrading, uitrusting en paraat heid der troepen veel te wensen laten. Deskundigen beschouwen de verveling waaraan de Britse soldaten veelal zijn overgeleverd als de voornaamste oorza ken van de incidenten. Toch hebben de Britse autoriteiten er op gewezen, dat men het nu ook weer niet moet voorstellen, alsof het wange drag der Britse troepen regel geworden is. Dit is, in vergelijking tot het gedrag der troepen in al die jaren van ht ver blijf in Duitsland en de in het algemeen goede verhouding tot de Duitse bevol king, maar een uitzondering op de re gel. Maar wel is het benauwend voor de beoordeling van de onderlinge verhou dingen in het Britse Rijnleger, dat een op de zeventig soldaten voor wangedrag en erger voor de krijgsraad moet ver schijnen en dat dit aantal sinds januari buiten de huidige incidenten om, reeds 400 bedraagt. De Observer trok er de conclusie uit, dat de Britse commandant met zijn vergoelijging der gebeurtenis sen niet heeft bijgedragen tot een ver betering van de toestand. Het blad noemt het een ernstige fout dat de jonge Britse soldaten door de toon en de inhoud van vele Britse bladen over Duitsland op een dwaalspoor worden ge bracht. Deze jonge lieden hebben weinig besef van hun positie als Navosoldaat, die naast de Duitse Navo-soldaat staat. Zij menen veel meer, dat ze als bezet tingssoldaat naar Duitsland gaan en ge dragen zich, in contact met de Duitse bevolking, veelal ook zo. (Advertentie) Maar dan modern, veilig, snel «n mild flltt de prettig geparfumeerd* 'm Hamol produkt uit Zwitserland tube 1.50 en 2.95 Slecht ogenblik Nu vallen deze incidenten op dit ogen blik bijzonder slecht. De beruchte Bea- verbrook-pers en de linkse bladen vin den er gretig voedsel in voor hun cam pagne voor de terugtrekking van het Britse Rijnleger uit Duitsland, van wel ke campagne lord Montgomery de lei ding heeft genomen. Aan de hand van de verklaringen van generaal Cassels, die de incidenten in Duitsland als on betekenend voorstelde en de houding van de Duitse burgers vergeleek met die van nozems, voert een deel van de Brit se pers thans een campagne, waarin ste vig gespeculeerd wordt op de sluime- Advertentie) De Amerikanen zijn voornemens zeer binnenkort de grootste onder aardse ontploffing uit de geschie denis te ontketenen. Dit experi ment met de codenaam „Sedan" is onderdeel van het programma „Ploegschaar" waarvoor de Ame rikaanse commissie voor atoom energie 10 miljoen dollar heeft aangevraagd. „Ploegschaar" werd in 1957 in studie genomen. Het program betreft het vreedzaam gebruik van de kernenergie. Geopperd is dat kerntoestellen kunnen worden gebruikt als super-bulldozers voor bijvoorbeeld het graven van zeeha vens, of het blootleggen van mineralen. Indien tijdig toestemming van het Witte huis wordt verkregen, kan het ex periment Sedan worden gehouden voor het eind van de volgende week op het proefterrein van de commissie voor atoomenergie in Nevada. De ontploffing zal van de orde van 100 kiloton zijn. Dit is een explosie kracht van tenminste 100.000 ton tnt. De ontploffing zal worden ontketend op een diepte van meer dan 300 meter. De radio-actieve verontreiniging die bij deze proef optreedt, zal betrekkelijk ge ring zijn. Doeltreffende benutting van kernont ploffingen voor het welzijn van de mens hangt in hoge mate af van het maken van ladingen die radio-actief „zuiver" zijn. De serie atoomproeven die de Ame rikanen momenteel nemen in het gebied van de Stille Oceaan, is mede op dat doel gericht „Sedan" zal de tweede ontploffing zijn van -het program Ploegschaar. Op 10 december van het vorig jaar liet de commissie voor atoomenergie een kern toestel ontploffen te Carlsbad in New- Mexico. De explosiekracht bij deze proef was echter van de orde van 3000 ton tnt. De commissie voor atoomenergie wil in het thans begonnen boekjaar twee Ploegschaar-experimenten nemen en in het volgend boekjaar nog een. Met Se dan alleen al is een bedrag van 1,2 mil joen dollar gemoeid. De commissie voor atoomenergie heeft berekend dat een toestel van 100 kiloton dat op slechts 200 meter onder het aard oppervlak tot ontploffing wordt ge bracht, een gat zou slaan met een door snede van ruim 500 meter en een diepte van circa 120 meter. Een andere bere kening is dat men met behulp van kern toestellen een kanaal door Midden-Ame- rika zou kunnen graven voor ongeveer 20 procent van de kosten welke met het graven op de „ouderwetse" manier zou den zijn gemoeid. Laat die jeugdige frisheid van uw huid niet verwelken! Verzorg uw huid met Vitamol, de wereldberoemde vitamine-cosmetica. Dan houden (wetenschappelijk toegevoegde) opbouwstoffen uw huidcellen jong dan blijft ow huid gezond, lévend. En een levende huid 15 móói. Vraag naar Vitamol! Vitamol crèmes in tuben en potten: 4.25 - 5.90 Vitamol fait, tonic, komkommermelk, massage-olie: 5.50 Het Amerikaanse voorlichtingsbureau heeft 10.000 exemplaren van een pamflet over Amerikaanse verrichtingen in de ruimte tot pulp laten vermalen. De re denis, datzij een beschrijving en foto's bevatten van twee satellieten waarover het Pentagon het stilzwijgen bewaart. Dit feit werd eerst ontdekt, nadat enkele exemplaren naar Amerikaanse ambassa des in het buitenland waren gezonden. De betreffende satellieten zijn de Mi- das, ontworpen om met infrarode instru menten de lancering van projectielen waar te nemen en de Samos, waarmee „de aard van de globe" moet worden onder zocht. Blijkens een recente publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de overheid (rijk, gemeente en pro vincies) in 1959 een bedrag van 2.063 miljoen gulden uitgegeven voor het on derwijs, de wetenschap en de cultuur, dat is 198 miljoen meer dan in 1958. Van het totaal was 86 pet. bestemd voor on derwijs, 4 pet. voor wetenschap en 10 pet. voor cultuur. Bij de uitgaven voor het onderwijs na men de investeringsuitgaven met 29 pet. toe ten opzichte van het voorgaande jaar en de exploitatie-uitgaven (de personeels uitgaven en de lopende materiële uitga ven) met 6 pet. Per hoofd van de bevolking kostte het onderwijs in 1959 156,86 (in 1948 143,55). Voor wetenschap en cultuur waren deze bedragen resp. 24,90 en 23,19. vitamin# voor uw huid BESLIST OVER UW SCHOONHEID met zwarte das en hakenkruisen op Twee mannen, gekleed in nazi-uniform de mouw, zijn door de politie in Miami gearresteerd. De beide mannen zeiden lid te zijn van de Amerikaanse Nazi-partij. Zij liepen in de binnenstad van Miami met borden waarop antisemitische leuzen stonden. De politie heeft de beide nazi's, Roger Foss (34) en Gene Shalander (23) in staat van beschuldiging gesteld terzake van aanval op een politieman, wanordelijk gedrag en uitlokken van ongeregeldhe den. m-ï"VW~r'rrr'~m* -■■■ - 'Aft*-'--UK**""* i_Ltd. -- -■ De Stichting Goed Wonen, die als doelstelling heeft de woon- cultuur in Nederland te bevor deren, richt van tijd tot tijd in nieuwe wijken van verschillen de steden woningen in. Iedere belangstellende (en dat is menig jong echtpaar) kan een kijkje komen nemen en daarbij ken nis maken met nieuwe „uitvin dingen" op woongebied. Dezer dagen móchten wij een bezoek brengen aan zulk een woning, die deel uitmaakt van een complex van 384 keuzewo ningen, ontworpen door de Bouw- en Woningtoezichtdienst te Utrecht. Binnen drie weken was het huis ingericht volgens advies van mevrouw L. Haf- kamp-Cosijn, binnenhuisarchi- tecte, en ieder kon in dit een voudig, maar vernuftig ingerich te huis zijn hart ophalen aan In de meisjeskamer is o.a. dit werkblad aangebracht, dat zich uit stekend leent als bureautje, waaraan twee meisjes rustig kunnen studeren. In de zomermaanden, juist als de belangstelling van de gezinsleden meer is gericht op het leven buitens huis, wordt menige huisvrouw gecon fronteerd met een binnenhuis-pro bleem. Bijna alle kinderen hebben dezer dagen een mijlpaal bereikt: ze ne- quenties met zich mee, dat er bij het men afscheid van een klas of een school. Dit brengt dikwijls conse- begin van het nieuwe studiejaar een eigen kamertje zal moeten worden betrokken, of tenminste een studie ruimte zal moeten worden gevonden. De oplossing van allerlei kleine woonvraagstukken weet Goed Wonen te geven. De modelwoning, die wij bezochten, is ingericht voor een gezin bestaande uit vader, moeder, twee dochters, die de middelbare school bezoeken en een zoon, die nog lager ondewijs volgt. De woning bestaat uit een huis kamer, keuken en 3 slaapkamers: een voor de ouders, een voor de meisjes en een voor de zoon. Er is een grote verscheidenheid aan materialen gebruikt. Dit heeft men met opzet gedaan om hiermee te wijzen op een groot aantal moge lijkheden. Bovendien kan de bezoeker in de kamers folders vinden, waarin diver se manieren van inrichting worden aangestipt. Aangezien ons uitgangspunt de stu derende kinderen zijn, gaan wij u eerst bij de twee meisjes binnen brengen. In deze kamer hebben ze volop de gelgenheid zich ernstig aan de studie te zetten. Er is een royaal werkblad gemaakt met daarboven aan de muur een bord van zacht board; Elvis Presley en Perry Como kunnen dan (glimlachend) een oogje in het zeil houden op het werk van de dochters. De kleurencombinatie van helrode gordijnen en bedden met groene de kens en weer helrode kussens geeft de kamer een gedurfde vrolijkheid, die bij jonge meisjes past. Een lange spiegel ontbrak niet temidden van de verschillende voor meisjes zo nood zakelijke voorwerpen. Niet helemaal nieuw, maar erg handig vonden we het klerenrek in de kast. In een plasticbuis (zoals die voor elektrische leidingen wordt gebruikt) waren een paar gaatjes gemaakt, zoadt deze kan worden opgehangen aan een gordijnrail. Vooral in een diepe kast is dit erg praktisch, want de buis, waaraan de hangertjes met kleren hangen, kan aan de rail naar voren gescho ven worden. Op de jongensslaapkamer is even als bij de ouders ter bescherming van de wand een plastic bekledings materiaal aangebracht, waardoor de opstand achter het bed kan verval len. Verder is er voor de zoon een handig bed geconstrueerd. Twee hout blokjes, tegen de muur gespijkerd zijn hiervoor de basis. In de vrij Wij kunnen nog éven zomer vie ren in: sportieve pantalons, die „marinette" of „pattes d'éléfant" hetenhetgeen wil zeggen dat ze naar 'onder toe uitlopen; strandsandalen die met steentjes zijn bezet; strandblazers met 6 knopen en op gestikte zakken van badstof, wol len linnen, marineblauw flanel of geschoren camel; grote stola's van nylon zomerbont en dito bolerootjes; geheel gehaakte rechte zomerjur ken met brede vierkante hals, schouderbandjes, en laag doorge regen ceintuur, te dragen over een onderjurk van pastelgetinte pongézijde; een „sportieve" cocktailrok met bretels van brokaat aan de zwarte rok; een korseletceintuur bij een jurk met ruime rok. Plastic iichtleidingsbuis en gordijn rails. kleine smalle kamer kan de spiraal van het bed op deze blokjes rusten, zodat men geen last kan hebben van pootjes, hetgeen in een kleine kamer van belang is. Een „doe het zelf"-kast heeft ook een plaatsje gevonden, omdat er in de kamer een kast ontbrak; junior kan hem zelf in elkaar zetten als hij een knutselaar is en een behulp zame vader heeft. De vloerbedekking in deze kamer is gemaakt van hardboard platen, dat is goedkoop terwijl het tevens een goede ondervloer vormt voor even tueel ander materiaal later. Een greep uit de „nieuwe uitvin dingen": In de woonkamer is langs een muur een zelfgemaakt blad aan gebracht, dat men voor allerlei doel einden kan gebruiken; een van de foto's geeft hiervan een beeld. Men kan het als bank gebruiken met een stel gezellige kussens er op. Het kan als tafel dienen, terwijl hier bv. het theeservies een plaatsje kan krijgen. Onder het blad kunnen laden wor den gemaakt (ze zijn los in de handel verkrijgbaar) die kunnen dienen voor servetten, breiwerk enz. In de woonkamer heeft Goed Wo nen een wand „behangen" met foto's die een beeld geven van wat er mo gelijk is in de huiskamer en welke meubelen het meest geschikt zijn. In andere kamers kan men weer maquettes zien, die een opstelling van meubelen laten zien, anders dan de opstelling die de architecte mevr. Hafkamp heeft uitgebeeld. Er ligt hier in het hart van het huis een prachtig getint vilttapijt op de vloer. Maar de vloerbedekking, die in de slaapkamer van het ouder paar is gelegd, twisted mat, zou ook heel goed in de woonkamer kun nen liggen. „In onze kinderdorpen worden soms achtjarigen opgenomen, die al in twin tig verpleeginrichtingen geweest zyn. Zij zijn vertwijfeld en hebben min derwaardigheidscomplexen. Zij wan trouwen iedereen, die zich met hen bemoeien wil". Met deze woorden schilderde de vader van de Duitse SOS-kinderdorpen, Hermann Gmeiner de nood van de regeringskinderen, die door het verblijf in verschillende te huizen en inrichtingen langzamerhand psychisch labiel geworden zijn, het geen tot uitdrukking komt in een ziekelijke geldingsdrang en ernstige complexen. Gmeiner beleefde, toen hij na de oorlog in Innsbrück medicijnen stu deerde, hoe kinderen door de dood of door het falen van de ouders on vermijdelijk in onoverkomelijke moeilijkheden geraakten. Hoe jonge mensen, die normale huiselijke om standigheden moesten missen, wan hopig werden. In deze jaren werd hij zich bewust van zijn grote taak: Een moderne rijksopvoeding te scheppen, zogenaamde „kinder dorpen" te stichten, waarin het van de ene opvoedingsinrichting naai de andere gesleepte kind een blijvend thuis en door liefderijke moederlijke verzorging zijn psychisch evenwicht zou terugkrijgen. Er zijn in de Duitse Bondsrepubliek thans 5 SOS-kinderdorpen en onlangs werd in Hamburg de eerste steen voor het zesde dorp gelegd. Met de stichting van dit dorp wil Gmeiner de gedachte van een „moderne op voeding, die ongeveer gelijk is aan die in een normaal gezin" ook -in Noord-Duitsland verwezenlijken. In de SOS-kinderdorpen worden de kinderen opgevoed volgens de aller nieuwste inzichten van de pedago gie en zij zullen de staat, de kerk en rijks- en particuliere instituten duidelijk moeten maken, hoe de op voeding in tehuizen-weeshuizen zoals die tot nu toe ter hand werd geno men, moet worden gewijzigd, leven van de kinderen m de dorps gemeenschappen waarin elk li chamelijk gezond, maar desalniette min psychisch ziek kind kan worden opgenomen is zoveel mogelijk ge assimileerd met haar alledaagse le ven van andere kinderen. In zelfstandige „gezinnen" onder gebracht, leven zij met z'n negenen in één huishouding en worden zij door een „moeder" (Deze taak wordt ver vuld door weduwen en. ongehuwde vrouwen) verzorgd, die volgens ei gen inzicht met de haar ter be schikking gestelde middelen de huis houding voert. Als „moeder" hebben tot nu toe vooral praktisch werk zame en minder psychologisch ge schoolde vrouwen zeer voldaan. Zij worden bij hun werk gesteund door de dorpsleider, die meestal peda goog is, alsmede door de dorpson derwijzer, die zich met de ambachte lijke opleiding van de kinderen bezig houdt. De zogenaamde „tantes" hebben dezelfde kwaliteiten als de moeders en vervangen deze bij afwezigheid of ziekte. In het huis zelf is het mannelijke element niet vertegen woordigd en Gmeiner is van mening, dat dit principe in de praktijk zeer goed heeft voldaan. Een verstandige huis moeder zal bij het kof fers pakken een lijstje aanleggen en boven aan zal zij schrijven: medi cijnen. Voor het geval haar hoofd omloopt en zij het lijstje kwijt is, of voor de enkele niet zó verstandige huismoeders volgt hier nog eens een herinnering: Jodium, het ontsmet tingsmiddel bij uitstek, jodiumzalf en steriel ver bandgaas voor allerlei verwondingen. Hydrofiele windsels voor het verbinden van grote re lichaamsdelen en elas. tische windsels voor ver stuikingen. Wondpleister, te gebrui ken als snelverband; hechtpleister ter bevesti ging van kleine gaasjes. Preparaten tegen inge wandstoornissen (zowel tegen verstopping als te gen diarree). Tabletten tegen ver koudheid of griepjes. Een koortsthermometer. Zonnebrandolie en een verkoelend smeersel te gen pijn bij verbranding (nooit olie gebruiken als de huid pijnlijk is). Een verdelgingsmiddel tegen insekten of een in- sektenolie (citronella). Een schaar en veilig heidsspelden. Niet onmiddellijk in de medicijnkist, maar toch wel dicht erbij zouden wij inpakken: losse in- legzooltjes van geprepa reerd karton; anti-tran- spiratiemiddelen, w.o. de aërospuit, als een ver frissing voor de voeten (desgewenst door de ny lonkous heen). Voor bril- ledragers: een reserve- bril. Voor slechte slapers: oorproppen, die alle ge luid dempen en 'n zwart of donkerblauw breed zijden lint om bij onvol doende af te sluiten ra men toch donker te sla pen (men knoopt het los om; wie erom lacht, weet niet wat slapeloos heid is). U kunt het mooi vinden of niet, maar een strandmode, die aan buikdanseres sen doet denken, is de dernier-cri van St.-Tropez (dus van alle mondaine bad plaatsen ter wereld). Een hoog- of laag- gesloten, zeer kort bloesje of bolerootje wordt gedragen op een zeer laag be ginnende, strakke driekwart pantalon. Gelukkig zijn er voor jeugdige figuur tjes ook nog andere mogelijkheden (links) en zelfs voor schonen, die wat te camoufleren hebben is er de zee mansbroek met wijd jack (rechts). Twee aardige teenagerhoedjes. Links een groen huiletje met bruine, zijden strik en rechts een hoedje in de kleur van berkenhout met groene band.

de Stem | 1962 | | pagina 5