Ui bla3 Nieuwe tekst in tweede lesing Volgende week donderdag valt of staat mammoet Gevoel van onbehagen Adenauer: „Lang leve de Frans-Duitse entente F OPERATIE EGEL Politieke onrust in Brazilië Kroestjev: Dode modernisten zijn mooie modernisten.... DOUANE OP SPOOR VAN SMOKKELORGANISATIE TWEESPALT BEDREIGT ALGERIJNSE VRIJHEID P. v. d. A. trekt gelijk met katholieke vleugel Vuile-befjen-rechters in processie de laan uit Babbeltje over moderne kunst Vreugde en leed in de Tour DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuw spoor van gestolen Goya? Ijstijd-1962 Communisten in een kwade bui Noordwestelijke wind j Slangendokter en -eter AANVAL VAN LEEUW GESTORVEN DOMPTEUR NA inkster rijsvraag agina rr Meer arrestaties te verwachten „Triton" gaat tanken Merkwaardige uitspraak van federale hof Gelukwens voor Benny Goodman f 102e JAARGANG No. 24020 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 5 JULI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 1 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. He Zeeuwse Eilanden: GOES Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwseh- Vlaanderen- HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (Biibureaus Tern eu ze A IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Het Britse persbureau „Exchange Te legraph" heeft een anonieme brief ont vangen met een „etiket", dat van de achterkant van het door Goya geschil derde portret van de hertog van Welling ton zou zijn gehaald. Dit schilderij, dat op ruim 1.4 miljoen gulden geschat wordt is vorig jaar augustus gestolen uit de National Galery in Londen. In de brief wordt gevraagd de dieven te vergeven of anders het recht te verlenen Engeland te verlaten. Het etiket is hetzelfde als dat waarover gesproken werd in een andere anonieme brief, die het persbu reau Reuter het vorig jaar ontving. Hier in werd toen ook als voorwaarde voor te ruggave van het doek 1,4 miljoen gulden geëist, die besteed moesten worden voor liefdadige doeleinden. Het bewuste schilderij werd destijds aan een Amerikaanse oliekoning ver kocht. Dit bracht vele Britse pennen in beroering. Men vond het een schande, dat dit beroemde schilderij Engeland zou verlaten. Daarna kocht de regering het. 'J BIJ EEN wandeling over een sneeuw veld te Amsteg in Zwitserland is de 20- jarige Th. Visscher uit Zwolle in een af grond gevallen en om het leven geko men. TE BARNEVELD hebben de slagers be sloten voortaan hun winkels zaterdags om vier uur te sluiten. YOSSELE Schuhmacher, het joodse jon get je dat drie jaar geleden uit Israël naar Amerika is ontvoerd, is in gezel schap van zijn moeder per vliegtuig naar Israël teruggekeerd. DE REGERING van Thailand zal zich, zij het opder protest, neerleggen bij de uitspraak T v§n het internationaal ge rechtshof inzake de tempelruïne, die aan Cambodja is toegewezen. PRINS Norodom Sihanoek van Cambod ja heeft de Sovjet-Unie, de Chinese volksrepubliek en Laos ervan op de hoogte gesteld, dat het „totaal onmoge- lijk" zal zijn om de internationale con ferentie over Laos te Genève bij te wo nen. MINSTENS zes Zuidvietnamese solda ten en 20 communistische guerrillastrij ders zijn deze week bij gevechten in de omgeving van Saigon gesneuveld. IN EEN gisteren gepubliceerd witboek der Britse regering wordt gezegd, dat aan de B.B.C. het derde t.v.-kanaal is verleend, dat ook enkele programma's in kleur zal bevatten. Gehoopt wordt me dio 1964 te kunnen beginnen. Het is wel heel buitengewoon met de koude zo langzamerhand. De koude zet te al eind februari in en houdt nu -- 4.0 maand later nog steeds aan. De Sl? (n?aaft ,mei) was meer dan twee graden te koud en daarmee de koudste sinds 1888. Maar toen volgde een juni maand die boven normaal was. In 1855 waren de vier maanden samen kouder an m 1962. Wat we nu beleven is dus in meer dan 100 jaar niet voorgekomen. (Van onze parlementaire redactie) Volgende week donderdag valt in de Tweede Kamer de beslis sing over de Mammoetwet van minister Cals (O. K. en W.) De be windsman heeft een goede kans, dat hij het wetsontwerp het belangrijkste stuk wetgeving van zijn bijna tienjarig ministerschap veilig over de eindstreep krijgt. Zeker is dit echter nog niet. In de laatste fase van het nu al 17 dagen durende Mammoetdebat zijn de socialisten, met de K.V.P. de belangrijkste steunpunten van mr. Cals, wat ontstemd geraakf omdat de minister een aantal van hun wensen (betreffende openbaar onderwijs en humanistische vorming) niet heeft kunnen inwilligen. Van de socialistische onderwijsdeskun digen Kleijwegt en Tans, die zeer con structief aan de Mammoetwet hebben meegewerkt, mag intussen worden ver wacht, dat zij de gemoederen binnen hun fractie tot rust kunnen brengen. Zij zouden hun partijgenoten kunnen troos ten met de gedachte, dat mr. Cals niet alleen op socialistische tenen is gaan staan. De bewindsman van O. K. en W. heeft, wat dit betreft, de verdelende rechtvaardigheid betracht want hij heeft om zijn mammoet niet te deformeren ook vele wensen van K.V.P.-, A.R.- en V.V.D.-zijde moeten afwijzen. Vandaag worden de laatste artikelen van de Mammoetwet behandeld. Dat had gisteren afc kunnen gebeuren, ware het niet dat op een gegeven ogenblik bij de stemming over een technisch wijzigings voorstel de stemmen met 59 tegen 59 staakten, zodat er vandaag toch opnieuw gestemd moet worden. Gezien de nogal vele wijzigingen die er uiteindelijk in het wetsontwerp zijn aangebracht, komt het de volgende week in nieuwe tekst in tweede lezing in de kamer. Daarop volgt dan fractieberaad en uiteindelijk donderdag dus de eindstemming. Voor mr. Cals en het onderwijs is het te hopen, dat die eindstemming niet be ïnvloed zal worden door een nog vooraf gaand debat over de door de regering voorgestelde opheffing van de prijsbe- heersing op landbouwgronden. Zoals be kend wil de P.v.d.A. (en een deel der K.V.P.) hiervan niet weten. De kans zit erin, dat zowel bij de mammoet als bij deze landbouwkwestie de houding van de P.v.d.A. en de K.V.P. de doorslag zal geven, met de andere regeringspartijen dan min of meer in de contramine. Deze rooms-oppositionele samenwerking zou dan een voortreffe President De Gaulle en de West- duitse bondskanselier Adenauer hebben gisteren hun besprekingen voortgezet. Na het gesprek van gisterenmorgen, dat anderhalf uur duurde-, maakte de bondskanselier een tocht op de Seine en lunchte hij met Parijse gemeentelijke autoriteiten. Gisterenmiddag legde Ade nauer een krans bij het graf van de on bekende soldaat en daarna bezocht hij het kasteel van Versailles. In het stadhuis van Parijs zei Ade nauer in een toespraak, dat de verde ling van Duitsland, die hij gelijk stelde met de verdeling van Europa, slechts door het samenbundelen van krachten opgelost kan worden. Adenauer eindigde zijn rede met een „Lang leve en bloeie de Frans-Duitse entente!" De gisterenmorgen gevoerde bespre kingen tussen De Gaulle en Adenauer hebben, naar uit welingelichte Duitse bron verluidt, hoofdzakelijk betrekking gehad op defensiekwesties. De twee staatslieden zouden vooral de vraagstuk ken aangaande de NAVO en de positie van hun landen in dit bondgenootschap onder de loep genomen hebben. De bijeenkomst van gisterenmorgen was de laatste besloten samenkomst. Voor vandaag staat een bijeenkomst met deelneming van de Franse premier, de ministers van Buitenlandse Zaken der Weersverwachting geldig tot van- avond: Hier en daar opklaringen en plaatse- I Uk enkele buien. Dezelfde tempera- t luren ais gisteren of iets hogere. Ma- tige af en toe vrij krachtige noord- westelijke wind. Vandaag: zon onder 21.02 uur. Maan onder 23.04 uur. t Morgen: zon op 4.27 uur. Maan op J J 08 uur. J it Volgens het Chinese persbureau Nieuw- China is aan het medisch college van Kanton een 78-jarige arts, dr. Ho Hsiac Sjeng, verbonden, die geneesmiddelen heeft uitgevonden voor alle soorten slan genbeten en de dieren ook graag mag serveren als garnering van schotels ge stoomde rijst, Dr. Ho leerde slangenbeten te gene zen. omdat hij zelf dikwijls bij het van gen van dieren voor zijn avondmaal ge beten werd, aldus Nieuw-China. De dok ter heeft met zijn middeltjes al vijfdui zend mensen wegens slangenbeten be handeld en genezen. Dinsdag is in het rooms-katholieke ziekenhuis in Enschede overleden de 34- jarige dompteur Le Crocq. De heer Le Crocq, die onder de naam Michel Ste venson optrad in het circus Boltini, was tijdens een voorstelling in Zutphen za terdagavond jl. aangevallen door een van de Berberleeuwen. Hij liep daarbij verwondingen aan hoofd en hals op en moest naar het ziekenhuis in Zutphen worden vervoerd. Enkele uren later werd hij uit dit ziekenhuis ontslagen, doch moest na enige tijd toch weer wor den opgenomen, omdat het vermoeden bestond dat de heer Le Crocq bloedver giftiging had opgelopen. Later is hij naar het r.-k. ziekenhuis in Enschede over gebracht. twee landen en vooraanstaande advi seurs op het program. Communistische leden van de Parijse gemeenteraad hebben woensdag een de monstratie op touw gezet toen Adenauer een bezoek bracht aan het stadhuis. Terwijl de Westduitse leider zich naar een zaal begaf om Parijse functionaris sen te ontmoeten, hieven de communis ten de kreten „Hier geen revanchisten" en „Lange leve de Duitse Democratische Republiek" aan. Omstanders en andere leden van de raad vielen Adenauer, toen deze zijn rede hield, meteen bij met handgeklap. De communistische groep liep onmid dellijk weg en ging in een ander ver trek een krans leggen bij een gedenk steen ter nagedachtenis van de gemeen teraadsleden die tijdens de tweede we reldoorlog door de Duitsers werden ge dood. lijke afsluiting vormen van dit parle mentaire jaar. Gisteren is er opnieuw lang gerede, kaveld over een amendement, waarmee de K.V.P.'er Engelbertink een versoepe ling wilde bereiken van de getalsnormen in de planprocedure voor de subsidië ring van scholen. De heer Engelbertink had daarbij vooral het oog gericht op het platteland, waar het gezien de ge ringere bevolkingsdichtheid moeilijk kan zijn om te voldoen aan de aantallen leerlingen, benodigd om volgens de plan procedure in aanmerking te komen voor subsidie. Tenslotte werd het amende- ment-Engelbertink beperkt tot gymnasia en athenea in gemeenten op een afstand van minstens 10 km van een grotere (50.000 inwoners) stad. Een verdere ver soepeling van de planprocedure werd door mr. Cals beslist afgewezen met het motief, dat daardoor de juist voor het platteland belangrijke keuze van de meest gewenste school bemoeilijkt wordt. De K.V.P.-fractie ging tenslotte met de bewindsman akkoord maar niet dan nadat deze bijna een „onaanvaardbaar" over het oorspronkelijke amendement had uitgesproken. De verdere artikels- gewijze behandeling van het wetsont werp kenmerkte zich verder herhaalde lijk door slordigheidjes, die ook al in Vandaag beleeft onze pinkster prijsvraag zijn laatste fase. Een milde prijzenregen daalt nu op het verspreidingsgebied van onze krant neer. De lezer vindt elders in dit nummer de volle dige uitslag, het juryrapport enalvast een paar wenken voor de volgende pinksterprijs vraag. Bij de kabinetsformatie in Brazilië hebben zich moeilijkheden voorgedaan, doordat president Goulart verschillende kandidaten van de formateur „reactio nair" vindt en hen daarom niet wil be noemen. President Goulart is de mening toege daan dat de grondwet hem de bevoegd heden geeft kandidaat-ministers af te wijzen, doch formateur Maruo de An- drade bestrijdt dit. Dit meningsverschil heeft al tot re acties in het land geleid. Generaal Osvi- no Alves, de legercommandant in het gebied van Rio de Janeiro, heeft zijn troepen in alarmtoestand gebracht ten einde gereed te zijn voor „de verdedi- tl.ging van de grondwet". Hij verklaarde voorafgaande dagen de vraag deden rij-.^at president zou gehoorzamen, zen of alle afgevaardigden zich wel op De rechtse pers beschuldigt Goulart de meest geëigende wijze op het mam- er echter van, dat hij de democratische moetdebat hebben voorbereid. instellingen bedreigt. De arrestatie van een Belgische chauffeur met zijn bijrijder, die onder een lading turfstrooisel vijf ton boter naar België wilden smokkelen, heeft de douaneambtenaren op het spoor ge bracht van een smokkelorganisatie. Er zijn intussen nog twee arrestaties ge volgd, terwijl in een vrieshuis in Lex- mond nog eens 2000 kg boter kon wor den achterhaald. De beide andere ar restanten zijn de eigenaar van het vries huis en zijn zoon. De Belg, die met zijn lading turf strooisel uit Duitsland onderweg was De Amerikaanse atoomonderzeeboot Triton die 30 maanden achtereen dienst heeft gedaan, zal voor het eerst gaan „tanken". Het schip werd destijds be roemd omdat het onder water een reis om de wereld maakte. Het schip zal niet alleen nieuwe brand stof krijgen, het zal ook een algehele technische schoonmaakbeurt krijgen, want dat is in die 30 maanden ook nog niet gebeurd. De kosten van het werk zullen worden betaald uit de gunning van een contract van 4.8 miljoen dollar door de Ameri kaanse marine aan General Dynamics, Connecticut. naar België, heeft in het vrieshuis te Lexmond de vijf ton smokkelwaar gela den. De douanebeambten hadden echter al enige tijd geleden lucht gekregen van dit smokkelkomplot en zodoende kon de wagen reeds in de buurt van Gorinchem worden aangehouden. Nadat de bestuurder en de bijrijder in. arrest wareri gesteld is de auto o- vergebracht naar Tilburg, waar de sub inspectie der invoerrechten en accijnzen van de douane is gevestigd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort en er kunnen waarschijnlijk meer arrestaties worden verwacht- De doua ne dankt het succes voor een groot deel aan de medewerking van de po litie in Lexmond. 300.000 Westduitse postbeambten zijn begonnen aan een stiptheidsactie, de operatie egel". Hiermede bedoelen zij, $at zij hun stekels opzetten als pro test tegen het loonbeleid van de fede rale regering. De „stekels" zijn in dit geval de voorschriften, die punctueel worden nageleefd, met het gevolg, dat het soepele verloop van de werkzaam heden ver te zoeken is. Zo is de post beambte, die de brievenbussen leegt bijvoorbeeld naar een oud voorschrift verplicht de bus schoon te houden. De maatregel wordt nu nauwgezet nageleefd; doch dit vergt kostbare tijd met gevolg dat het lichtingsschema volkomen „in de soep" loopt. Het Westduitse parlement heeft een commissie van drie gevormd die tot taak heeft het „dossier-Fraenkel" te openen. Fraenkel, die sedert maart procureur- generaal in de Bondsrepubliek is, wordt door de Oostduitse pers beschuldigd van deelname aan de nazi-rechtspraak. Fraenkel is, zolang de zaak duurt, met verlof gezonden. Hij was bereid ontslag te nemen, maar de minister van Justitie heeft in de ontslagaanvrage niet bewil ligd. Het aantal rechters en openbare aan klagers in West-Duitsland dat zich be- Het door oorlog en terreur getekende Algerië staat op de tweede dag van zyn onafhankelijkheid voor nieuwe moeilijk heden. In het oostelijk deel van het land is de eis gesteld dat de Algerijnse rege ring zou worden omver geworpen. Kolonel Tahar n'Biri, een nationalisti sche guerrillacommandant, riep in ï^at- na, ten zuiden van Constantine, een pers conferentie bijeen, waarop hij premier Youssef ben Khedda van de Algerijnse voorlopige regering (GPRA) beschuldig de van het voeren van een contra-revo lutie. Hij pleitte voor steun aan Mo Premier Kroestjev heeft bijna een uur lang vertoefd op de re ceptie welke de Amerikaanse ambassade gisteren heeft gehou den ter gelegenheid van dc Amerikaanse onafhankelijkheids-,,,.,,,,,, Goodman bracht hier tegen in dag. De premier woonde vorig jazz te begrijpen, verklaarde de pre- minr /-J 4 I,«4 a::j ir i jaar deze receptie ook bij. Kroestjev bracht een heildronk uit op president Kennedy en wenste het Amerikaanse volk vrede en succes. Over de politiek sprak de premier bijna niet. Hij vertelde aan de journa listen die hem omringden dat hij in augustus met vakantie zou gaan en dat hij nog met zijn kleinkinderen on derhandelt over de vraag of het de Krim of de Kaukasus moet worden. „Dit te regelen is niet minder moeilijk dan het met de Ver. Staten eens te worden over het Duitse probleem", zei hij. Toen hem werd gervaagd of hij dacht dat men wat het Duitse pro bleem betreft iets was gevorderd, was het antwoord: „Ik geloof van wel". Kroestjev leek goed geluimd en hij had een levendig gesprek met de Amerikaan Benny Goodman, die met zijn band een Russische tournee maakt. Kroestjev, die in mei het openings concert van de „King of Swing" had bijgewoond, merkte op: „Ik zag u op een afstand en wens u geluk met uw geslaagde tournee;'. Goodman ant woordde dat hij blij was in de premier een „nieuwe jazzfan" te kunnen be groeten. Kroestjev protesteerde en zei dat hij dat niet was. „Ik begrijp jazz niet. Ik houd van echte muziek". Toen Goodman antwoordde dat het tijd kost mier dat het geen tijd kost goede mu ziek te begrijpen. „Van wat voor soort muziek houdt u?", vroeg Goodman. Kroestjev antwoordde dat hij van Mozart hield. Goodman zei: „Ik ook!" „En toch speelt u deze lelijke mu ziek?", vroeg Kroestjev. Goodman leg de uit dat in Amerika de mensen met de jazz opgroeien. „Er zijn verschil lende mensen in Amerika. U kunt niet beweren dat iedere Amerikaan een liefhebber van jazz is. Velen houden KROESTJEV ..experimenteel... er van echte muziek", hield de pre mier vol. „Ik herinner me dat toen ik met president Eisenhower sprak over moderne schilderkunst, hij opmerkte: „Ik krijg er buikpijn van". Ik ant woordde dat dat met mij ook het geval was". dat kunstenaars steeds alles vooruit moe ten zijn en hij veronderstelde dat zelfs Gaugin en Matisse in hun eigen tijd die zelfde kritiek hebben ontmoet. „Ik ben niet goed op de hoogte van de kunsten, maar ik geloof dat goede kunst altyd herkend is", sprak de pre mier. Goodman gooide het toen over een andere boeg. Hy zei dat er by nieuwe experimenten in de kunst altijd de hoop is dat er iets goeds en dieps uit zal ovortkomen. „Wanneer de mensen die deze vreselyke dingen schilderen doodgaan, is er al iets gewonnen één slechte schilder minder", antwoordde Kroestjev. Kroestjev: „Als een man op zijn rug ligt en met ziji> benen in de lucht trapt, kan men dan van een schepping spreken?" Goodman: „Als hij het goed doet ja". Kroestjev: „Dat is allemaal goed en wel voor een circus, maar wat zouden de mensen denken als u dit ook ging doen?" Goodman antwoordde dat hij de vio list Yehudi Menuhin, die yoga be oefent, op zijn hoofd heeft zien staan. „Men heeft mij in India verteld dat Nehroe dat ook doet", aldus Kroest jev „Maar als men op straat op zijn handen gaat lopen, zou dat helemaal mis zijn. En dat wilde ik maar zeg gen". hammed ben Bella, de dissidente vice- premier in de GPRA. N'Biri heeft ongeveer 3000 man onder zijn bevel. Betrouwbare zegslieden ach ten het evenwel mogelijk dat zijn troe penmacht is versterkt door het grote aantal deserteurs van de plaatselijke po litiemacht. In Rocher Noir werd vernomen dat de GPRA waarschijnlijk spoedig formeel de macht zal delen met het voorlopige be wind. Dit uit Europeanen en moslems bestaande bestuur werd in maart ge vormd nadat tussen Frankrijk en het FLN een staakt-het-vuren-overeenkomst was gesloten. Het zal aan het bewind blijven tot een nationale assemblee (over ongeveer drie weken) is gekozen. De Fransen proberen de GPRA vast in het zadel te helpen om een mogelijke coup tegen Ben Khedda door Ben Bella en diens aanhangers te voorkomen. Volgens geruchten zal Abderahman Fares, voorzitter van het bestuur, waar schijnlijk aftreden om plaats te maken voor Ben Khedda. Mohammed Khidder, een andere ex- minister, die evenals Ben Bella uit de GPRA trad omdat deze „te zachtmoedig" tegenover de OAS zou zijn geweest, ar riveerde dinsdag in Marokko. Volgens sommige zegslieden zal hij trachten de steun te verkrijgen van de 10.000 Alge rijnse guerrillastrijders voor Ben Bella. Een rechter van instructie in Parijs heeft gisteren ex-generaal Raoul Salan ondervraagd, als voorspel tot een nieuw proces. Het Franse parlement had een reeks vragen voor Salan opgesteld betreffende oud-premier Georges Bidault, thans ver moedelijk hoofd van de OAS, alvorens zou worden gestemd over opheffing van diens parlementaire onschendbaarheid. Salan heeft toegegeven dat hy op 4 mei een brief heeft geschreven aan de penningmeester van de OAS in Algerië, waarin hij deze opdroeg 1 miljoen francs over te maken aan Georges Bi dault, die hij zyn opvolger aan het hoofd van de OAS noemde. zondigd heeft aan de strafrechtpleging van de nazi's en deswege vrijwillig met pensioen kan gaan, neemt nog steeds toe. Gisteren hebben wederom zestien rechters en vijf openbare aanklagers hun toga aan de kapstok gehangen. Aan deze lieden zullen geen pijnlijke vragen wor den gesteld. Zij zelf mogen evenmin vra gen stellen, zodat er wel nimmer een officieel antwoord zal komen op de vraag waarom de Westduitse justitie zich 17 jaar lang van de juristen-met- vuile-beffen heeft bediend. Het werkelijke probleem waarom het hier gaat wordt trouwens evenmin op gelost. Dit geldt de vraag hoe en wan neer de door een wetgever uitgevaar digde wetten moeten worden toegepast en aan welke algemene rechlsbegiifselen zij moeten worden getoetst. De Duitse rechters hebben tijdens het derde rijk gevonnist volgens de wetten die zij in die tijd hadden te handhaven. Om aan onontwarbare juridische knopen te ont komen geldt bij de hele ontslagkwestie het motto: „Mijn naam is Haas, ik weet van niets". Het voorgaande wordt in een bijzon der daglicht geplaatst door een uitspraak van het federale hooggerechtshof in Karlsruhe, dat gisteren bepaald heeft dat een man die in 1940 op bevel van een nazi-rechtbank werd gesteriliseerd, volgens een wettige mataregel zijn ver minking had opgelopen en dat hij der halve niet op een schadevergoeding hoefde te rekenen. Het betrof hier een man met een erfelijke afwijking. Ten aanzien van deze mensen bepaalde de naziwet dat het hen belet moest worden een nageslacht te verwekken. (Advertentie) RIK VAN LOOY Hoe jammer Rik van Looy, groot animator in de Ronde van Frankrijk, die gisteren haar He etappe beleefde, heeft aan de voet van de Pyreneeën, door het noodlot ge troffen, het strijdperk moeten verlaten. Een zestigtal kilometers vóór de finish, die in Pau was getrokken, werd de we- reldkamipoen op de weg door schuld van een motorrijder bij een valpartij be trokken, Hij kon spoedig weer op de fiets en bereikte met hulp van ploeg- makkers de hoofdmacht. Kort daarna stapte hij op advies van de Tourdokter echter weer af. Een kwetsuur aan de nieren werd geconstateerd en een heli kopter vervoerde de „Keizer van He renthals" naar het ziekenhuis in Pau. Hij zal acht dagen in observatie moeten blijven. Heerste er, begrijpelijk, grote versla genheid in het Belgische kamp, vreugde was daartegenover volop te constateren bij de kleine Nederlandse kolonie. Na een schitterende race legde Henk Nij- dam beslag op de tweede plaats, vol doende om de Spaanse leider Momene de gele trui te ontnemen. Onze landge noten behielden bovendien de eerste plaats in het ploegenklassement. (Voor Juitvoeriger nieuws zie Tourpagina).

de Stem | 1962 | | pagina 1