JAN JANSSEN wordt door bandenpech teruggeslagen Zege voor aartsvijand van RIK-VAN LOOIJ Klassement ongewijzigd Grote Wimbledon- figuur Enthousiasme voor Ab ^sloto 7 Emiel Verstraete en Jan Hugens in voorste rijen PORTRET ETAPPES WENS VONDST ENQUETE ANTWOORD VERSLAG In Kleine Ronde Nederland le Henk Nijdam 4e in Bayonne Willy Schroeders houdt gele trui MIJN MENING Valpartijen oitrprijH/raacf Oranje herstelt zich Knap staaltje Van kop af door JAN PIJNENBURG DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 JULI 1962 Tour SNELLE WILLY VANNITSEN OVERWINNAAR TE BAYONNE BAYONNE, 3 juli. (Van een speciale verslag gever). Waar blijven zij, de geroutineerde Tourrijders? Op de smalle betonnen wielerpiste in de stad Bayonne, die haar naam heeft geschonken aan een heerlijke soort ham, won Willy Vannitsen dinsdagmiddag de tiende etappe in de spurt van bijna het gehele peloton. En daarmee had voor de zesde maal in tien dagen een debutant beslag gelegd op de ritzege. Alleen André Darrigade, Robert Cazala, de Italiaan Mineri, de Belg Daems en Jacques Anquetil hebben in dit eerste ge deelte van de Tour vóór de bergen overwinnin gen kunnen behalen. Er is nu een situatie geschapen, die in vorige jaren onbestaanbaar was. Zij zqn er nog wel, de ritwinnaars van 1961. Om er maar een paar te noemen: Planckaert, Stablinski, Forestier, Carlesi en Pauwels, maar hun rijk is geëindigd met de komst van de merkenploegen, die tal van goede weg- en baansprinters hebben meegebracht. De resultaten van de afgelopen tien dagen spreken voor zichzelf. Hetzelfde geldt trou wens in nog sterker mate ten aanzien van de dragers van de gele trui. Alleen André Darrigade heeft drie van de tien dagen het gouden maillot om de schouders gehad, maar voor het overige was dit be geerde kledingstuk in handen van nieuwkomers: Altig en Schroeders, en Ab Geldermans, die, ook al is dit dan zijn derde Tour met zijn 26 jaar zeker nog niet tot de routiniers gerekend mag worden. De jeugd heeft in een stormachtige aanval de grote namen van het nabije verleden opzij gedrongen. De wielersport en in het bijzonder de Tour de France kan dit alleen maar ten goede komen. Rudy Altig leek op de 500 meter lange piste in Bayonne zijn derde etappezege te gaan behalen. Hij was in derde positie de baan opge komen, spurtte verwoed, maar hij was te vroeg begonnen. Bovendien kon de Duitser niet goed uit de voeten met de fiets van Pierre Ever- aert, die zijn rijwiel een paar kilometer vóór de eindstreep aan de Duitser had afgestaan, toen in diervs achterwiel en spaak brak. Rik van Looy, die aan het wiel van de wereldkampioen achtervolging was meegegaan, in de hoop nu eindelijk eens zijn faam met een overwin ning te kunnen onderstrepen, had op het verkeerde paard gegokt. Want buitenom kwamen de Italiaan Benedetti en de Belg Vannitsen, van welk tweetal Vannitsen het scherpst geslepen eindschot bleek te hebben. Altig eindigde op de derde plaats en had daarmee toch bereikt, dat zijn positie in het puntenklassement zelfs nog werd ver sterkt. Want nu Darrigade het eens zonder de steun van Bas Malie paard moest doen, kwam hij niet verder dan een 16e plaats. En juist op baantjes als hier in Bayonne, in het voorportaal van de Pyreneeën, heeft „Dede" in het verleden zovele overwinningen behaald. De reactie op de drie voorgaande da-in de schaduw van nieuwe opgegroeide gen, waarin het tempo tot ongekende bomen, hoogten was gestegen, is niet uitgeble- TZ I ven. De etappe van Bordeaux naar Bayonne, over de haast eindeloze rechte wegen door Des Landes, werd door de renners tot de rustdag verklaard, waar naar de vermoeide karavaan dagenlang heeft uitgezien. Eindelijk namen de ren ners het er van en konden de volgers ongestoord een dagje luieren, soms ver vooruit rijdend om rustig te gaan lun chen, want men voelde het wel: vandaag zou er niet veel gebeuren. Met de bergen in het vooruitzicht, had het veld een adempauze ingelast die, ondanks de hit te, de gehele karavaan goed heeft ge daan. Helemaal zonder activiteiten ging het toch niet. Vrijwel onmiddellijk na het startschot in de buitenwijken van Bor deaux lanceerde een klein groepje ren ners een aanval, maar nadat er nog vier kilometer waren afgelegd, had de „coa litie" de rust hersteld. In gesloten for matie trok het veld door de Puch, waar een simpel, maar indrukwekkend monu ment herinnering levend houdt aan de verschrikkkelijke bosbrand, die hier in de zomer van 1949 heeft gewoed. Niet minder dan 80 helpers verloren het leven bij deze brand die 130.000 hectaren bos verwoestte. De bewoners van Des Lan des zal deze verschrikking hun leven lang bijblijven. Maar de natuur heeft zich in de afgelopen dertien jaar weer voor een goed deel hersteld en dus kon Dit was weer zo'n ouderwetse Tour etappe om bij in slaap te vallen. Zelfs in de rennerskaravaan werd er af en toe gedommeld en dat kwam de Italiaan Cal- vanin duur te staan. Zonder dat er enige gegronde aanleiding toe bestond, stortte Galvanin plotseling tegen het plaveisel en liep daarbij een aantal verwondingen op. Die gingen hem tenslotte zoveel hin deren, dat hij met zes minuten achter stand in Bayonne binnenkwam. Pas na 75 km kwam er weer enig leven ui het veld. Een twaalftal renners o.w. Frangois Mahé, Bruni, Van den Berghen 2?mi ™aakzame drager van de gele trui, Willy Schroeders, trachtten aan de aan dacht van de anderen te ontsnappen, maar kregen geen kans. Het duurde weer 50 km voordat een nieuwe groep met Bas Maliepaard. Piet van Est en Robert Cazala een poging waagden. Dat was enkele kilometers na de ravitaillering in Castets (113). Zij namen 100 meter maar toen Dar rigade in een vertwijfelde poging om dan in zijn geboorteland tenminste de gele trui te heroveren met Benedetti naar dit bruggehoofd wilde springen, zetten Schroeders en Van Looy zich aan het hoofd van het veld en trokken dit weer bij. Er was geen ontkomen aan, ook niet den de renners af en toe wat bijkomen voor Cazala, Milesi en Pauwels na 136 km in St. Geours de Marenne: evenmin vlucht voor Roger Daems en de Italiaan Barale. in de laatste tien kilometer op de smalle bochtige wegen naar Bayonne. Schroeders was zó gecharmeerd van de gele trui, dat hij, met be hulp van Van Looy geen enkele toestond. Bijna het volle dige peloton, waarin zich ook alle Nederlanders bevonden, kwam op de baan in Bayonne aan en dus kwam er bijna geen enkele wijzi ging in het algemeen klassement. Snapshot van de finish te Bayonne. V.l.n.r. de Italiaan Benedetti, die twee de is geworden; winnaar Vannitsen, de Fransman Graczyk, die als vijfde eindigde; de Fransman Viot, die vierde werd en de Duitser Rudi Altig, die beslag legde op de derde plaats. Neen, nu is het toch echt niet moeilijk om de achternaam te vinden van de hiernaast afge beelde renner. Hij is dit jaar niet in de Tour de France aan wezig. Zeer waarschijnlijk is het, dat hij, gezien zijn leeftijd, niet meer in de Tour zal komen. Hij speelde er echter een grote rol in, want hij was de eerste Nederlander, die ooit een gele trui veroverde. Heel lang had hij daar op dat moment geen plezier van, want een dag later viel deze Nederlandse renner in een diep ravijn. Omdat deze coureur echter van „ijzer" was en is, kwam hij er praktisch zonder kleerscheuren af. Wie is de renner op deze foto? BAYONNE, dinsdagavond. (Van een speciale verslaggever). De tactiek van de Nederlandse equipe in de Ronde van de Toekomst slaagt tot dusverre voortreffelijk. „Gokken op het ploegenklasse- ment" was het devies van Jefke Jansen. Welnu, in Bayonne reed na de aankomst van de tweede rit voor de tweede maal in successie het Oranje team een ererondje als winnaar van de dagploegenprijs. Met twee overwinningen is de eerste plaats dus momenteel stevig in handen van Nederland. Dat Jan Janssen zijn in Bordeaux veroverde gele trui af moest staan aan de Spanjaard José Momene Campo, kortweg Momene genaamd, was voor de Noot dorper persoonlijk natuurlek niet zo leuk, maar een ramp betekende het aller minst. In de kopgroep van veertien renners, die met een aanzienlijke voorsprong finishten, bevonden zich namelijk niet minder dan drie landgenoten Henk Nijdam, Miel Verstraete en Jan Hugens. gezet, waarbij eerst een groep met de Jongh, Hugens en Verstraete aansluiting kreeg en even later óók Van Kreuningen die in gezelschap van vijf andere cou reurs 'n succesvolle sprong naar de kop maakte. Toen tenslotte de balans kon worden opgemaakt bleek, dat de kop groep uit ongeveer 50 renners bestond en met dit grote aantal was het niet ver wonderlijk, dat het peloton weldra de rust kon herstellen. Bij de ravitaillering in Castets (na 113.5 km) kwam de her groepering tot stand, waarna men dacht wel even rustig te kunnen gaan eten. Het kwam er nauwelijks van. Op het moment dat het peloton de staart van de kopgroep bereikte, werd er voorin op nieuw fel gedemarreerd. Lex van Kreu ningen en Kees de Jongh behoorden tot de rustverstoorders, alsmede Miel Ver straete. De eerste twee vielen terug, maar hun vervangers stonden klaar. De etappe van deze dinsdag heeft in het teken gestaan van een groot aantal ontsnappingen. Van rust was geen sprake Zodra een groepje was teruggehaald, na men een aantal anderen het offensief over. De Nederlandse formatie heeft niet de bedoeling gehad de trui van Janssen met hand en tand te verdedigen. Hugens, Nijdam en Van Kreuningen, eveneens goed geklasseerd, zouden om beurten mee in de aanval gaan, als zij daar de kans toe kregen en in de praktijk lukte dit plan uitstekend. Nijdam was waakzaam, toen na nau welijks tien kilometer een groep met o.a. Gomez del Moral en Petterson het peloton achter zich liet. Van Kreuningen maakte deel uit van een uit 19 renners bestaand leidend peloton, dat zich na 36 km afscheidde. In de grote slag, welke na ruim 60 km ontbrandde, bleken na het optrekken van de kruitdamp welge teld vier landgenoten van de partij te zijn. De gang van zaken scheen aanvanke lijk voor Nederland niet zo gunstig. Twaalf man, onder wie de Fransen Ba- zire en Arze, de Belg Vastiau en de Fin Hautelahti, namen de leiding en zes an deren bij wie Jaisli, de actieve Gomez del Moral en Carton, een van de Franse troeven, volgden spoedig. De oranjeploeg was snel van de schrik bekomen. Een tegen-offensief werd in- Henk Nijdam toonde de volgers zijn klasse, door uit het peloton gekomen in één ruk door te „stomen" naar voren en zich na een felle jacht bij de kopgroep te voegen. Jan Hugens volgde, tezamen met een Fransman even later zijn voor beeld. Het plan van Jefke Jansen was volledig geslaagd. Drie Nederlanders vóórin tegen twee Fransen, terwijl de overige landen slechte door één man wa ren vertegenwoordigd. Dat de Span jaard Momene en de Italiaan Partesotti daar nog bij kwamen, was voor het ploegenklassement van weinig belang. Indien de vlucht zou slagen, was de eer ste plaats zeker voor Nederland. Het liep allemaal voortreffelijk. Steeds groter werd het verschil met de hoofd macht en reeds ver vóór Bayonne was het duidelijk, dat de veertien koplopers niet meer achterhaald zouden worden. De winst werd nog uitgebreid tijdens de beklimming van de Cöte Cours ruim 20 kilometer voro de finish. Op de smalle bochtige wegen konden de vluchters be ter uit de voeten dan de grote hoofd macht en op de top, waar Gomez del Moral als eerste doorkwam, gevolgd door Heeb en Carton, bedroeg de winst reeds ongeveer drie minuten. Daar kwam nog méér dan een minuut bij in de laatste fase van de strijd, toen enkele malen een renner alleen trachtte weg te komen. Gezamenlijk arriveerden de veertien op de wielerbaan te Bayonne. De Span jaard Momene nam de leiding, Henk Nijdam kwam in een gunstige derde po sitie de eerste ronde uit. De man uit Eelderwolde, die bij een etappezege de gele trui zou hebben veroverd, indien althans Momene geen bonificatie zou krijgen, had echter niet voldoende re serves meer voor een eindsprint. Heel verwonderlijk was dit niet, aangezien het zware werk in de kopgroep hoofdza kelijk door de Nederlanders was opge knapt. Tot verrassing van velen, en óók van zich zelf, zegevierde Momene van kop af, zodat hij tevens leider werd in de algemene rangschikking. Na hem flitsten in volgorde de Italiaan Pogiali Gomez del Moral en Henk Nijdam over de eindstreep. De overige Nederlanders zaten in het ruim vier minuten later binnenkomende eerste peloton met uitzondering van Lex van Kreuningen en Raf Gysel, Van Kreuningen ,die steeds voorin te vinden was geweest, had te veel van zijn krach ten gevergd. Hij bevond zich in het tweede peloton, maar was toch niet de laatste Oranje-man. Vele minuten later arriveerde namelijk pas Raf Gysel. De in België woonachtige Nederlander maakte een zeer vermoeide indruk, maar op een vraag of hij gelost was, had hy toch nog een spits antwoord klaar: „Ge lost, welnee, ik heb de laatste 40 kilo meter alleen gereden". ictiefoto van John G. Fraser, de jon gere broer van Neale Fraser. genomen tijdens de kwartfinales op Wimbledon. John is hier in strijd gewikkeld met Ken Fletcher, die hij in de derde set met 6-4, 6-1, 6-4 wist te verslaan, waardoor hij de halve finale bereikte. Ook broer Neale bereikte de halve finale door te winnen van de Mexicaan R. H. Osuna. „Ik heb sinds de start in Nancy geprobeerd om een etappezege te behalen. In Spa was ik er dicht bij en in Herenthals ook Maar nu is het dan eindelijk ge lukt", zei een begrijpelijk enthou siaste Willy Vannitsen na zijn zege in Bayonne. Eindelijk kreeg de op de 8e februari 1935 in Goyer bij Luik geboren renner zijn overwinning. Met enkele centi meters versloeg hij de snelle Italiaan Rino Benedetti. De zege van Vannitsen is verwonderlijk, want Belgische journalisten waren voor de aanvang van de tour van mening, dat Willy het geen vijf etappes vol zou houden. De reden van deze veroordeling is de wispelturigheid van deze Belg. Hij is helemaal niet het type van de dwangarbeider, maar dat van de flyer. Vannitsen en dat bewees hij in deze tour al voldoende is een bijzonder knappe sprinter. De renners van de grote en kleine tour rijden vandaag weer op het zelfde parkoers. Zij trekken van Bayonne naar Pau over een afstand van 155,5 kilometer. Het is de laatste etappe alvorens de grote bergen in 't geding komen. Als voorproefje moet er een berg worden genomen van de derde categorie, de Osquich. Jean Craczyk, die in Bordeaux- weer een naast een etappezege greep, is de kamergenoot van onze eigen Ab Geldermans. De beide renners zyn dikke vrienden. Zij spreken nergens anders over dan over de tour. Maan dagavond, nadat Willy Schroeders de gele trui had bemachtigd, had de volgende kamerconversatie plaats tussen de twee genoemde heren. Jean Craczyk: ,,Ik hoop nog eens een keer naast de gele truidrager te mogen slapen". Ab Geldermans gaf dit fijnzinnige antwoord: „Ik ook!". WILLY VANNITSEN sprintzege Eén van de vragen, die na een tien tal etappes getrouw aan de renners wordt voorgelegd, luidt ,,Wie wint de Tour In de afgelopen dagen werd elke renner verzocht hierop een antwoord te geven. De stemming was zeer ver deeld, maar Jacques Anquetil ver wierf alles bij elkaar toch eenendertig stemmen. Guillaume Driessens, de ploegleider van Rik van Looy, stemde op Jacques. Evenzo Rudi Altig, Hans Junkermann, Jean Craczyck, maar ook Jacques Anquetil. Aan de renners worden door de heren-journalisten talrijke vragen voorgelegd. Zij worden verzocht te vertellen wie er wel en wie er niet in vorm is. Ook de huidige Franse kampioenJean Stablinksky, werd als kamergenoot van Jacques Anquetil aan de tand gevoeld. „Wat denkt u van Jacques vroeg een reporter. „Rij is in topvorm, want hij ligt 's nachts stil in bed," zei Stablinksky. Sinds de aanvang van de Tour z|jn de Belgische journalisten in topvorm. Zy schryven kolommen, neen dagelijks pagina's over Rik van Looy, de on- klopbare, de werker, de wereld kampioen en wat al niet meer. De objectiviteit verliezen de bladen niet uit het oog. In de rit naar Bordeaux reed Willy Schroeders, deel uitmakend van een kopgroep van vyf renners, tot tweemaal toe plat, Huub Zilverberg pikte zyn Belgische teamgenoot telkens op en sleurde hem terug aan de leiding. Wat blokletterde echter de Gazet van Antwerpen ,,Rik van Looy rijdt Willy Schroeders in de gele trui". Een journalist van L'Equipe vond in een hotelgang, na een be zoek te hebben gebracht aan de renners van Rafael Geminiani, een portefeuille. Als eerlijk vinder probeerde de journalist door het raadplegen van enige paperassen de eigenaar te achterhalen. Hij slaagde hierin wonderwel. De portefeuille bleek eigendom te zijn van de Duitser Rudi Altig. In het ding bevonden zich een foto van Rudi's vrouw, zijn dochtertje en van.. Jacques Anquetil. „Naar mijn gevoel kan Jacques Anquetil deze tour niet verliezen. De Normandiër reed het vorige jaar slecht. Hij had toen de hulp nodig van Charly Gaul om er te komen, maar hij kwam er. Wie nu ziet welke fantastische tijdrit Anquetil kan rijden, ziet meteen in welke grootse vorm de Fransman is. Anquetil heeft in deze tour nog helemaal niets geleden. Hij be schikt over een uitstekende ploegeen ploeg, die zeker niet zwakker is dan die van Rik van Looy. Een feit is, dat Anquetil een stuk beter klimt dan Van Looy. Daarom baseer ik mede mijn tourvoorspelling. Voor wat de Nederlanders be treft, zij doen het uitstekend. Huub Zilverberg, die ik zeer goed ken, valt mij elke dag weer mee. Die stille jongens is een coureur van formaat aan het worden. De handtekening van landgenoot Ab Geldermans staat bij de handtekeningen jagers rond de tourkaravaan hoog genoteerd. Als Ab even niet in het zadel zit draaien er steeds weer enthou siaste wielervrienden om hem heen.

de Stem | 1962 | | pagina 7