Ook onder ZWARTE baas wil Tanganjika niet harder werken KORT Felix von Eckardt exit Britten winden zich op over de E.E.G. en het „verraad"... Onsportieve Monty mengt zich in strijd Heiligdomsvaart Maastricht: 8 tot en met 22 juli van Dodelijke ongelukken Winkeldievegge tot vier dagen veroordeeld LIEVER GEEN MAN, DAN GEEN AFRIKAAN - KOSTE WAT HET KOST: AFRIKANISEREN Dreigen met de zweep.... als de blanke dat eens gedurfd had.... Tïen jaar aan de top Glorie en roem van in Empire gevaar Monsterverbond Zelotisme Noch voor, noch tegen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 JULI 1962 13 Ambtenaren moesten weg Senaat: Waarom geen bouwwet? Gemakzucht Onnodig lijden Belofte Rijkdommen van Christus uitdragen mm MONTGOMERY advertenties in de Times: niet doen! 13 De Afrikaanse leiders van Tanganjika zien zich gesteld tegenover dezelfde problemen waarmee het koloniale bewind indertijd wor stelde. Bovenaan de lijst dezer problemen staat de ingeboren gemakzucht van de gemiddelde Afrikaan. Tweede punt is de last van het moeten besturen van onderdanen die tot verschillende rassen behoren Afrikanen, Aziaten en Europeanen zonder nochtans de indruk te wekken dat een dezer groepen voorgetrokken wordt. En dan is er het financiële vraagstuk: hoe aan genoeg geld te komen om de levens standaard van de duizenden Afrikanen die onderwijs, medische zorg, betere behuizing en meer voedsei nodig hebben, te verhogen. Eèn ding heeft de zwarte regering voor: zij kan zich maatregelen veroor loven die nimmer eerder zouden zijn geduld. Het zou een storm in de Verenigde Naties veroorzaken indien b.v. een Brits politicus met de zweep zou drei gen om de Afrikanen tot harder werken aan te sporen. Toch is zulk een be dreiging onlangs geuit door een Afri kaans vooraanstaand leider- Het was de bestuursambtenaar voor Dar Es Salaam, Abbas Sykes, die mee deelde dat hij voornemens was elke hoek van zijn bestuursgebied te bezoeken om de mensen het belang van harder wer ken onder ogen te brengen. Hij zei dat veel oudere mensen voorstanders wa ren van de oude Duitse methode van het hanteren van zwepen Hij wilde niet voorstellen dat die weer zou moeten worden ingevoerd, maar als er geen an dere manier was om luie mensen har der te laten werken, dan zou het idee niet slecht zijn, vond hij. Een van de krachtigste critici van De Eerste Kamer heeft gisteren een aardige reeks kritische notities geplaatst bij het ontwerp voor een nieuwe Wo ningwet. Praktisch alle woordvoerders, met in de voorhoede de k.V.p.-senator Kraayvanger, wezen erop dat de wo ningwet op zichzelf een te vaag gere gelde materie is, in plaats waarvan men liever een „Bouwwet" had gezien. Zo schrijft de nieuwe Woningwet (alweer) niet imperatief aan de gemeenten voor om in de bouwverordeningen bepalingen inzake geluidsisolatie op te nemen. Zelfs de V.V.D., bij monde van de heer De Wilde, bleek voorstander van een wet telijke regeling van het bouwwezen. Bij de behandeling van het wetsont werp inzake de ruimtelijke ordening brak de socialistische senator In 't Veld een lans voor het Amsterdamse Bijlmer meerplan. Hij vroeg minister Van Aart- sen ook om een S.E.R.-advies uit te lok ken over de stijging van de grondprij- HET PARLEMENT van Brazilië heeft Auro de Moura Andrade, een 47-jarige koffieplanter en veeboer, tot premier en kabinetsformateur gekozen. het bestuur van de venlose eerste divisie-voetbalclub V.V.V. heeft dezer dagen twee spelers van PSV ge contracteerd. Het zijn de 24-jarige Wil ly Heesakker, die meestal op de rechtsbinnenplaats opereert, en de 21- jarige rechtsbuiten Evert Lafaire. WERELDKAMPIOEN zwaargewicht Floyd Patterson en zijn uitdager Sonny Liston hebben maandagavond in Chi cago de contracten getekend voor hun titelgevecht op 25 september a.s- even eens te Chicago. BENFICA, de tweevoudige winnaar van net toernooi om de Europese beker, heeft een nieuwe trainer aangetrok ken. Het is de Chileen Fernando Rie- ra, vorig seizoen trainer van het na tionale Chileense elftal. DE VERGADERING waarin VSV zou stemmen over de fusie met „Storm vogels" is maandagavond niet doorge gaan. Er waren onvoldoende stemge rechtigde leden aanwezig. Volgende week woensdag of donderdag hoopt men over de fusie te gaan stemmen. ARSENAL EN TORINO zijn het zo goed als eens over de overschrijving van middenvoor Joe Baker van de Itali aanse naar de Engelse club. Geloofd wordt, dat het transferbedrag in de buurt van 70.000 pond ligt. DE 22-JARIGE Henk Schols, die bij Zwolse Boys als rechtsbuiten en mid denvoor speelde, is op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. DE BESTUREN van de Zwolse tweed^- divisieclubs PEC en Zwolse Boys zijn het na een vergadering met een „com missie van goede diensten" onder voor zitterschap van de burgemeester van Zwolle, J. Roeien, in principe eens geworden over een fusie. LEIPZIG verbeterde de Oostduitse Karin Beyer het wereldrecord over 110 y^ds schoolslag met een tijd van 1 min. lw-2 sec, Het oude record stond met J min. 19,5 sec. op naam van haar tandgenote Barbara Goebel. het kolonialisme is altijd geweest John Nwakangale. thans districtscommissaris voor de zuidelijke hooglanden van Tanganjika. Hij spreekt nu over „werk verschaffing" aan notoire leeglopers onder zijn ras Hij zegt ook, dat wanneer eenmaal een werkschema is uitgestip peld, iedereen die er zich aan onttrekt uit luiheid zal worden gestraft. De befaamde nationalist Julius Nye- rere heeft het evenmin op de gemak zucht van zijn volkje. Hij zegt dat als het er niet beter van wordt, dit aan de eigen gemakzucht te wijten is. Tot dusver heeft het volk van Tan ganjika over deze taal van zijn leiders niet gemord. Maar er zijn wel klachten over Afrikanen die leidende posities zijn gaan bekleden en nu een houding tegen over hun minderen aannemen die gelijk is aan die veel vroegere kolonisten. Een Afrikaanse krant schreef dat deze hooggeplaatste Afrikanen hemel en aarde bewogen hadden om hogerop te komen, en nu anderen verhinderden naar ditzelfde te streven. Veel Afrikaanse arbeiders kunnen niet anders dan het gevoel hebben dat ze niet beter af zijn dan tevoren. Ze heb ben gauw moeten ervaren dat de baas de baas is ongeacht diens huidskleur. En, paradoxaal genoeg, het heeft er de schijn van dat de nieuwe baas niet zo vaderlijk of plooibaar is als de vroegere. Ministers in de regering van Tan ganjika hebben herhaaldelijk in het par lement gepleit voor het vermijden van rassenvooroordeel. De reeds eerder ge noemde Julius Nyerere dreigde, toen hü nog premier was, met aftreden, om dat hij niet van plan was discriminerend op te treden jegens Europeanen of Azi aten. Maar niet allen in Tanganjika denken er zo over, en het zijn vooral de Aziaten die daaronder lijden. Velen dezer Aziaten werden in Tan ganjika geboren. Ze genieten daarom, als volwaardige burgers van het land, dezelfde rechten en kansen als de Tan- ganjikaanse Afrikanen. Maar in rijks- en andere diensten verliezen Aziaten hun betrekking of wor den zij uitgesloten van promotie- In alle sectoren van het leven in Tanganjika is de leus nu: „Afrikaniseer". De regering in Dar Es Salaam heeft gezegd dat deze politiek niet zal worden voortgezet indien ze een ernstige situa tie zou scheppen. Maar het ligt voor de hand dat de druk van de massa der Afrikaanse arbeiders te zwaar is om te weerstaan. De gemeenteraad van Dar Es Salaam zit op de gemeentesecretaris na, zonder hoofdambtenaren. De verdwenen amb tenaren zijn niet vervangen, omdat men wacht tot men geschikte Afrikanen kan aantrekken. Maar die melden zich niet, en de stad is er de dupe van. De gemeenteraad van Dar Es Salaam is gewaarschuwd dat het nastreven van een Afrikanisatiepolitiek gaat ten koste van de gezondheid der ingezetenen. Het hoofd van de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst heeft ge klaagd dat zijn dienst al een jaar zon der een bekwaam hoofdambtenaar zit, waardoor duizenden Afrikanen onnodig veel lijden aan tbc. Er was een ge schikte kandidaat, volgens genoemd hoofd van dienst, maar de gemeente raad vond hem niet goed genoeg. Hij was geen Afrikaan..* Abbas Sykes zegt hiervan: „Laat ons die Afrikanisatie een ogenblik vergeten en proberen iemand te krij gen die bevoegd is. Is het geen Afri kaan, dan ieder ander. We mogen de mensen niet laten lijden enkel en alleen omdat wij koste was het kost Afrikaniseren willen." Enkele dagen later evenwel stond er een ander op, die op een persconferen tie zei dat het juist de weinig bezielde Afrikanisering was die de gezondheids dienst niet op volle toeren had kunnen doen draaien ter bestrijding van de tbc. Deze spreker, raadslid B.S. Kajoenoe- mele, voorzitter van de financiële com missie, zei dat de gezondheidsdienst al tijd een eigenwijze personeelspolitiek had gevolgd en daarom geen krachten vond. Voor de onafhankelijkheid verzeker den de Tanganjikaanse nationalisten die nu de regering vormen, dat de grond eigenaren ongemoeid zouden worden ge laten Nu echter hebben ze overigens met de beste bedoelingen het vrije grondbezit afgeschaft en alle land ver pacht om er zeker van te zijn dat geen terrein braak ligt. Maar deze maatregel heeft zich al doen voelen wat Tanganjika's economie JULIUS NYERERE ...weg met de gemakzucht... betreft. Het probleem dat de regering pijnigt: hoe genoeg geld bij elkaar te krijgen om de levensstandaard te ver hogen, is erdoor vergroot. Zakenlieden zeggen dat men niet veel zin heeft om nieuwe gebouwen neer te zetten indien geen vrij grondbezit wordt erkend. En ook de buitenlandse investe ringspolitiek heeft te lijden. Veel inves teerders zijn van mening dat als er een verandering kan worden aangebracht in de grondpolitiek, dit ook kan worden ge daan ten aanzien van de politiek met betrekking tot geïnvesteerd kapitaal. De regering in Dar Es Salaam heeft beloofd dat particulier kapitaal niet zal worden aangetast. Ze maakt zich zo veel zorgen over het gebrek aan inves tering, dat deze belofte ongetwijfeld op recht is. Zonder investeringskapitaal kunnen er geen plannen op lange termijn ten aanzien van beter onderwijs en betere medische verzorging worden gemaakt. Op het ogenblik wordt Tanganjika van alle kanten geholpen, maar de regering weet maar al te goed dat dit niet zo kan doorgaan. En nu is het maar de vraag of de zwarte regering van Tanganjika al deze vraagstukken beter zal kunnen op lossen dan de verdreven blanke. (Van een medewerker) Felix von EckarcNr- de man die het filmdraaiboek schreef over Bis- mareks afdanking, ;s »u zelf gevallen van de top die hij tien jaar geleden had bereikt. Gedurende een decennium was Von Eckardt pers chef van de Westduitse regering in Bonn. Hij was als zodanig de man die bondskanselier Adenauers politieke beslissingen bekendmaakte en voor de wereld toelichtte. Von Eckardts naam was in het bui tenland even bekend als die van Aden auer en zijn economische tsaar prof. Ludwig Erhard. Maar. zoals in zijn tijd Bismarck, van wie hij alles weet, is Von Eckardt uit de gratie geraakt. Sinds enkele dagen is hij federaal verbindingsman voor West Berlijn. Iedereen heeft door dat hij ach teruit is gezet. Vertrouwen verspeeld Bonn was vertrouwd geraakt met de kleine figuur van Von Eckardt met zijn sjieke vesten en zijn woordspelingen. Maar ergens verloor hij Adenauers ver trouwen. De kanselier heeft niet eens moeite gedaan een kiesdistrict te vin den dat Von Eckardt in de herfst aan een parlementszetel zou kunnen helpen. Adenauers officiële bezoek begin juli aan Frankrijk is diens eerste buitenland se reis sinds 1952 waaraan Von Eckhardt geen deel neemt. De perschef placht Adenauers redevoeringen op te stellen, diens uitlatingen nader te verklaren of af te zwakken en over zijn gezondheid te waken. Het is niet duidelijk wat tussen Aden auer en Von Eckardt is voorgevallen. Misschien is het zo, dat Adenauer, die met het klimmen der jaren achterdoch tiger wordt, Von Eckardt niet heeft ge wild in de kleine groep vertrouwelingen die hem omringt. Adenauers eerste vier perschefs wa ren allen niet langer dan zes maanden als zodanig in functie. Toen kwam Von Eckardt. Hij had na de oorlog in Bre men het dagblad „Weser Kurier" opge richt cn tegen 1952 dc „Bremer Nach- richten" nieuw leven ingeblazen. Von Eckardt werd Adenauers kwar tiermeester. In 1953 bereidde hij de reis van de bondftanselier naar de Verenig de Staten voor. In 1955 besliste Aden auer dat Von Eckardt nog nuttiger werk kon doen, en hij zond hem naar dc Verenigde Naties om er Duitslands zaak te bepleiten. Maar de opvolger van de perschef in Bonn bleek een mislukking en Von Eckardt werd teruggehaald. Het was Von Eckardt, die Adenauers zegenrijke verkiezingscampagnes van 1953 en 1957 achter de schermen leidde. Verleden jaar was de perschef voor zich zelf bezig. Hij was kandidaat voor Aden auers christen-democratische partij het geen voor het eerst in zijn leven was dat Von Eckardt zich bij een politieke par tij aansloot. Von Eckardt was kandidaat in een so cialistisch bolwerk. Maar waar dc chris ten-democraten overal terugliepen, niet zo in Von Eckards district. Bij de vol gende verkiezingen krijgt de socialist een duw die hem van zijn zetel zal doen vallen, zo voorspellen politieke waarnemers. Sinds vele jaren Het geslacht Von Eckardt heeft al gedurende vele generaties diplomaten en journalisten opgeleverd. Felix reis de in de jaren twintig als verslaggever al heel de wereld rond, waarna hij Duits persattaché in Brussel werd. Op de dag dat Hitier aan de macht kwam trok Von Eckardt zich uit diplomatie en journalistiek terug. Hij werd scenarioschrijver. Hij schreef 25 draaiboeken, waaronder „Het ont slag", een historische film over Bis marck. Hij maakte het originele sce nario voor „Jud Suess". De nazi's ver wierpen het omdat het pro-joods was. Vn Eckardt schakelde over op het fok ken van renpaarden. Die zaak ging naar de maan toen de oorlog ten einde liep. Maar het betekende ook, dat Von Eck ardt weer in de journalistiek kon terug gaan. De „Frankfurter Allgemeine Zeitung" Westduitslands „degelijkste" en daarom „saaiste" dagblad, gaf Von Eckardt het complimenteuze uitgeleide: „Zijn char me nam journalisten en ook de bonds kanselier voor zich in. Charme en hu mor zijn zaken die in Duitsland de wenk brauwen doen fronsen, omdat de Duit sers de man respecteren die effen spreekt over ernstige dingen en zich overtuigd toont, van wat hij zegt. Maar desniette min is er iets aan te voeren voor char- Gisterenmiddag is op de Prinsengracht in Amsterdam een 84-jarige man door het glazen dakraam van een met draad glas voorzien plat gevallen. Bij aan komst in het Wihelminagasthuis bleek hij reeds te zijn overleden. Bij het station Deventer is gisteren morgen de 23-jarige Amerikaan W. l. Wheat door een trein overreden en spoedig daarna aan de opgelopen ver wondingen bezweken. De jongeman was zonder dat iemand het merkte, uit de Nordwestexpress gestapt en daarbij overreden door een er achter komende trein. PIET VERAART van de Wouwsche Plantage heeft be sloten met de wielrennerij te stoppen. Dit seizoen kwam Veraart voor het eerst als' amateur op de proppen, maar de successen bleven achterwege. DE RONDE VAN het IJssel- meer, in 1955 voor het laatst verreden, Ab Geldermans was toen triomfator, keert terug op de wielerkalender. Het wordt een zuivere amateurwedstrijd, die op 7, 8 en 9 september verreden zal worden Geen zitting van de Bredase politie rechter is compleet zonder de winkel dievegge. Zy staat voor het groene hekje en buigt deemoedig het hoofd onder de strenge blikken van officier van justitie en rechter. Als vrouwentranen in staat waren het recht te vermurwen en als die rechter nu maar eens overtuigd kon zyn, dat het „nooit meer gebeuren zal". Maar een rechter heeft een heel aparte kijk op de mens: hij weet te veel van hem. Hij maakt hem te veel mee in allerlei grote en kleine déraillementen. Hij is te goed overtuigd van de men selijke zwakheid, waartegen hij de maat schappij beschermen moet. Ook tegen de zwakheid van de vrouw, die op markt of winkel de handen niet thuis kan houden en in een onbewaakt ogenblik zich ver grijpt aan de winkelwaar, die tegenwoor dig zo aanlokkelijk en te kust en te keur ligt uitgestald. De advocaat van de Tilburgse dame, die dinsdag voor de Bredase politierech ter terechtstond, wierp als gewoonlijk de schuld op die uitstalling. Het is een argument, dat niet veel indruk meer maakt. Maar hij voegde er aan toe, dat hij in dit speciale geval de indruk had, dat de betreffende Tilburgse zaak er op uit was een eventuele dievegge de kans te geven haar daad te voltooien om dan triomfantelijk in te grijpen. En daar verzette zich de advocaat tegen. „Zwakke mensen mogen niet uitgelokt worden," meende hij, „deze verdachte is verleid door de zaak zelf. Het gaat niet aan iemand stiekem zijn gang te laten gaan en dan de zware hand der gerechtigheid op iemands schouder te leggen. Derge lijke mensen moet gewezen worden op het verkeerde, dat zij van plan zijn te gaan doen." En hij eindigde ietwat pa thetisch: „Zij is verleid door de betref fende firma." De moeilijkheid lijkt ons, dat amper bewezen kan worden dat iemand het ge baar maakt een winkeldiefstal te gaan plegen. Het gevaar bestaat bovendien dat de speurende chef zich vergist en een dame hogelijk beledigt, van wie hij meent dat zij wil gaan stelen. Dan is het mid del erger dan de kwaal. Het betoog maakte geen indruk op de politierechter, die in dit geval kwam tot een straf van vier dagen gevangenis met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Zij was 1 juni reeds voor eenzelfde feit veroordeeld. Er was toen dertig gulden uit de bus gekomen of een week. De politierechter hief zijn handen in een snel gebaar omhoog: „Waar moet dat naar toe?" De officier van justitie had onbewogen een hele week geëist. De vrouw verliet de zaal met een zak doek voor de ogen, zij keek niemand aan. Ook haar advocaat niet, die langzaam achter haar aan de zaal uitdrentelde... ETTEN KRIJGT WEER een prof ronde en wel op zaterdag 28 juli a.s. Het comité, met Kees van Haperen als motor, is druk doende met het aanwerven van coureurs, óók buitenlandse. Diezelfde dag is er- tevens een koers voor nieuwelingen. (Eigen buitenlandse dienst) Het nationale duel tussen voor- en tegenstanders van Engelands toetreden tot de Europese Economische Gemeenschap ontwikkelt zich op dit ogenblik tot ongetwijfeld de meest dramatische strijd irt de Britse politiek sinds de tweede wereldoorlog. Alle sentimenten en ressentimenten welke in brede kringen van het Engelse volk ge wekt zijn door de langzame afbraak van het Empire, het verloren gaan van de vroegere wereldmacht en het verlies der overzeese kolo niën en rijksdelen, harsten nu uit in een bijna redeloze en blinde strijd tegen Engelands toetreden tot een gemeenschap waarin het slechts één van velen zal zijn. -J raad zijn aan de bloedsbroeders in het Het is het opgeven van de traditionele me en humor, en met het heengaan van I splendid isolation", het is een erken- Von Eckardt zal Bonn veel aan kleur ning van de gelijkwaardigheid van an- inboeten.'dere landen aan Engeland, het zou ver- (Van onze speciale verslaggever) Rondom het graf van Sint Ser- vaas wordt van zondag 8 tot en met zondag 22 juli de Heilig domsvaart gehouden, een reli gieus gebeuren dat iedere zeven jaar in Maastricht wordt gevierd. Tijdens deze dagen van geloofs- bezinning en geloofsvernieuwing worden meer dan honderddui zend pelgrims uit Nederland, België en Duitsland in de stad van Sint Servaas verwacht. Reisdoel van deze internationale pelgrimage is het graf van deze eerste geloofsverkondiger in noordelijk Euro pa en de eerste bisschop van Maastricht in de crypte van de Sint- Servaaskerk, waar de Maastrichtse stadspatroon in het jaar 384 begraven werd. Het algemeen thema van de Heiligdomsvaart 1962, die zaterdag, 7 juli, met het overbrengen van de relie ken van de schatkamer naar de Sint- Servaaskerk door zijne eminentie Bernardus kardinaal Alfrink, aarts bisschop van Utrecht plechtig geopend wordt, is „de rijkdommen van Christus uitdagen". Vele autoriteiten De oudste stad van Nederland maakt zich op om kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders, pelgrims en bezoekers een feestelijke ontvangst te bereiden. Kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders die gedurende de Heiligdomsvaart de stad bezoeken zijn o.a. met Bernardus kardinaal Alfrink. mgr. P. C. Schoenmaeckers, wij bisschop van Mechelen-Brussel, mgr W. M. Bekkers, bisschop van Den Bósch, mgr. G. H. baron van Zuylen bisschop van Luik, mgr. dr. J.Pohl Schneider, bisschop van Aken, mgr. G. Beltrami, apostolisch nuntius- Internuntius uit Den Haag en mgr. P. Moors, bisschop van Roermond. In de monumentale kerken van de Maastrichtse binnenstad zullen iedere dag plechtige diensten worden gehou den. In de pittoreske pandtuin van de Sint-Servaaskerk en in de parochies rond de oude stadskern worden 's avonds openluchtspelen opgevoerd. Zaal. en kerkconcerten staan op het programma en vele congressen wor den er gehouden. Luisterrijke stoet Op de drie zondagen, 3, 15 en 22 juli, trekt een luisterrijke Heiligdomsvaart stoet met praalwagens, gekostumeerde groepen en muziekgezelschappen door de stad. In deze processie wordt op artistieke wijze het verloop van de heilsgeschie denis, vanaf de eerste belofte aan Abraham tot de verwachting van Christus' wederkomst in heerlijkheid uitgebeeld. In de stoet worden de kost bare relieken, o.a. het pas gerestau reerde 12de eeuwse reliekschrijn, de noodkist, meegedragen Na de kerkelijke plechtigheden heb ben er iedere dag reliektoningen plaats. De bedevaarten en congressen vormen een der belangrijkste onder delen van deze heiligdomsvaart. Er is een congres van het volksmissie comité, een internationaal priester- treffen met priesters uit veertig West- europese bisdommen, een „grenz- conveniat" in samenwerking met het katholiek genootschap voor internatio nale betrekkingen, een congres voor politiebeambten uit de bisdommen Luik, Aken en Roermond, een Brazilië- congres voor religieuzen, een interna tionaal jongeren weekend, een inter nationaal lekentreffen m^t deelnemers uit België, Frankrijk, Luxemburg. Zwitserland, Oostenrijk, Luitsland en Nederland en een ontmoeting van Indiase studenten van diverse West- europese universiteiten met Nijmeegse studenten in het kader van het ..Summer-Holyday Camp" van de UNESCO. Bedevaarten Bedevaarten worden onder andere verwacht uit de bisdommen Luik, Aken, Keulen, Trier, een bedevaart van 62 verschillende orden en congre gaties van Nederlandse vrouwelijke religieuzen, de Nederlandse nationale bedevaart onder leiding van het Nederlands episcopaat, een bedevaart van doofstommen uit Sint-Michiels gestel, de misdienaarsvereniging uit München-Gladbach, tienduizenden leden van de Limburgse K.A.B. en de Nederlandse katholieke sportbond, dekenale en parochiële bedevaarten uit Limburg en de grensgebieden van België en Duitsland. Kunst Vanaf 8 juli tot einde september wordt onder de naam „Lente van de christelijke kunst" een unieke exposi tie gehouden in het Maastrichtse Bonnefantenmuseum. Een tentoonstel ling van oud-christelijke en vroeg middeleeuwse kunst met 200 kunst voorwerpen uit de Vaticaanse musea, uit particuliere collecties en uit diverse musea van Italië, België, Duitsland, Luxemburg en Nederland Nog nim mer was in Maastricht een collectie kunst uit deze periode bijeen, zo boei end en rijk aan afwisseling als deze expositie.. Concerten Aan kerk- en zaalconcerten verlenen medewerking het koor en orkest van de Belgische radio en televisie uit Brussel een uitvoering van de vespers van Claudio Monteverdi in het kader van het Holland-Festival het „Aachener Domchor", de „Maas trichter Staar", het Limburgs Sym- phonie Orkest, de Heerlense Orato- riumvereniging, het Maastrichts man nenkoor, het Maastrichts Kamerkoor, de muziekkring „Obrecht" uit Amster dam, de organisten Marie Claire Alain uit Parijs en Th. Franssen uit Maastricht en er is een carillonconcert door Staf Nees uit Mechelen (B.). Commonwealth, in Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, waarbij men dan maar gemakkelijk over het hoofd ziet, dat de ze bloedsbroeders al jarenlang hun ei gen weg gaan en tegelegenertijd niet schroomden eigen politiek te voeren, al was die voor Engeland ook nadelig. Al is het Commonwealth ook nog slechts een geraamte, een schim van wat het eens was, in de geest van vele Engelsen belichaamt de Commonwealth-gedachte nog altijd Engelands nationale trots, het Empire en dat is nog zo sterk, dat elke realistische politicus in Engeland daar terdege rekening mee moet houden. Tegelijkertijd herinneren de Common- wealth-landen zich, dat er nog zoiets als een Commonwealth bestaat. Zoals op dit ogenblik, nu de labour-premier van Aus tralië Menzies en de conservatieve pre mier van Nieuw-Zeeland John Marshall met alle mogelijke middelen trachten te verhinderen dat Engeland lid van de E.E.G. wordt, omdat dit hun niet van pas komt. Dat zij met hun actie de En gelse regering in grote verlegenheid brengen is duidelijk. Toen dezer dagen de eerste concrete overeenkomst met het oog op het toetre den van Engeland werd gepubliceerd, volgens welke de Engelse regering zich verplicht, de tolbegunstigingen voor in- dustrieprodukten uit het Commonwealth geleidelijk tot 1970 af te schaffen, publi ceerden Menzies en Marshall een verkla ring, waarin zij deze overeenkomst hef tig aanvielen. Zij eisten, dat deze over eenkomst in geen geval van toepassing zou zijn op die levensmiddelen, die bij voorkeursregeling in Engeland vanuit Australië en Nieuw-Zeeland worden in gevoerd en waarvan het wel en wee van de landbouw dezer landen afhgngt. Het is een merkwaardige coalitie van vijanden van de E.E.G. welke zich heeft verbonden, een waar monsterverbond. De leider is de 83-jarige in Canada ge boren lord Beaverbrook wiens dagblad concern tegen de E.E.G. te keer gaat met alle middelen en dat zijn lang niet allemaal de fraaiste. Dagelijks trekken zijn dagbladen alle registers open van de Britse nationale trots, het Britse chauvinisme en... haat tegen de „stran ger", de vreemdeling. Zij zyn niet alleen predikers van de kruistocht tot redding van het Empire, maar tezelfdertijd anti- Duits, anti-Frans, anti-Europees, anti- Amerikaans, anti-Nato en anti-commu nistisch. Doorgaans zijn velen in Engeland het met dit wat al te vergaande zelotisme niet eens, maar nu het tegen de toetre ding tot de E.E.G. gaat, scharen zich zelfs de diehards van de arbeiderspartij onder Beaverbrooks vaan. Een van de coryfeeën van deze coalitie tegen de E.E.G. is de 75-jarige veldmaarschalk Lord Montgomery. Natuurlijk, overal waar iets absurds aan de hand is, staat Montgomery vooraan. Sinds Montgomery in strijd met alle fatsoen en sportiviteit zijn mede-generaals uit de tweede we reldoorlog als klungelaars heeft uitgete kend in zijn memoires, maar vooral sinds hij dikke vrienden is geworden met Kroestjev, Mao tse Toeng en Tsjoe en Lai en voortdurend vriendelijkheden aan het adres der communisten lanceert, neemt nog maar een uiterst klein deel van het Engelse volk hem serieus. Maar dat kan niet verhinderen, dat Montgo mery vervaarlijk tegen de E.E.G. briest en daarmee waarschijnlijk bij de ultra's succes oogst. Hij plaatst o-a. in de „Ti mes" voortdurend grote advertenties waarin hij eindeloze reeksen argumenten tegen de E.E.G. aanvoert en halleluja's aanheft over de uitzonderlijke, onverge lijkelijke waarde van het Britse ras. Terwijl de Labours nooit bijzonder voor de Commonwealth-gedachte gepor teerd geweest zijn welke zij nuchter als verleden tijd beschouwen zijn het nu juist de radicaalste, meest revolutio naire elementen op de linkervleugel, die propagandistische redevoeringen houden over het Commonwealth, zoals men die tot nog toe slechts van de rechtervleu gel der Tories hoorde. Niemand, die de Britse politiek kent, zou een coalitie van Michael Foot, Robert Menzies, Sydney Silverman, Lord Beaverbrook, Shinwell en Montgomery voor mogelijk gehouden hebben. De afschuw voor de E.E.G. heeft dit tot stand gebracht. Hun gele deren worden nu ook nog versterkt door Nehroe, premier van India en president Nkroemah van Ghana. Beide landen zijn eigenlijk nog maar naam-leden van het Commonwealth en gaan al lang hun ei gen gang in de buitenlandse politiek. Maar nu menen ze toch het recht te hebben, Engeland in het Commonwealth tot de orde te roepen. Tot nog toe heeft de Labour-partij nog geen officieel standpunt tegenover de E.E.G. ingenomen. Gaitskell, die zich op dit ogenblik als een ezel tussen twee hooischelven voelt, wil uit de situatie zoveel mogelijk politieke munt slaan- Hij beweegt zich tussen wat zijn ver stand zegt en wat de politiek hem biedt. Hij heeft zich opnieuw op de vlakte ge houden met de volgende verklaring: „Noch voor, noch tegen Engelands toe treden tot de E.E.G. zijn de argumenten zo overweldigend, dat wij een beslissing zouden treffen, voor we alle voorwaar den kennen. Tenslotte zal de beslissing zeer zwaar zijn en niet zonder tranen vallen". Het is wel duidelijk, dat Engelands toetreden tot de E.E.G. bij de parle mentsverkiezingen beslist gaat worden. Men acht bet zeer wel mogelijk dat Gaitskell om zuiver verkiezingsredenen dan tegen de E.E.G. zal toornen met hulp van elementen als Beaverbrook en Montgomery,

de Stem | 1962 | | pagina 3