Consequentie van conflict in FLN Para in krijgsgevangenschap Franse troepen paladijnen van de Algerijnse eenheid Geruchten over nieuwe para landingen ontkend Thailand staakt boycot 14-landenconferentie Prinsessen naar de West Bataljon ordetroepen met officieren gedeserteerd Desertie Exodus Versterkingen Begrip Referendum: 99,7 pet. JA Jongen uit de trein gevallen Pan American voor 100.000e maal de Oceaan over Nerveuze stemming in Hollandia Steeds kortere communiqués DAGBLAD VOOR ZEELAND Laos erkent vüf (rode) regeringen Kroestjev geeft Peking steun Slippende auto doodt militair Twaalfjarige knaap onder vrachtauto Vijftig kilo opium buit van Rotterdamse politie Koud Nederlandse toerist omgekomen in Zwitserland 200 kinderen van vluchtelingen logeren op de Veluwe 102e JAARGANG No. 24018 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen DINSDAG 3 JULI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) Even verwarrend als verontrustend zijn de jongste berichten uit Alge- rië over de daar uitgebroken machtsstrijd tussen de premier van de voorlopige Algerijnse regering, Ben Khedda, en de vice-premier, Ben Bella. Aan de vooravond van het Algerijnse referendum, dat een overweldigend „ja" voor de onafhankelijkheid op basis van de Evian- akkoorden heeft opgeleverd, moest premier Ben Khedda enkele snelle besluiten nemen om de stoot onder de gordel die Ben Bella hem wilde toedienen, te neutraliseren. Na het ontslag van drie kopstukken van het Algerijnse bevrijdingsleger, dat Ben Bella bij het plegen van zijn staatsgreep moest helpen, heeft de Algerijnse premier de gehele generale staf van het bevrijdingsleger naar huis gezonden. Het leeu- wcaandeel van dit bevrijdingsleger bevindt zich buiten Algerië en het is een dramatische omstandigheid dat het aan de Franse garni zoenen langs de Algerijnse grens is, om dit bevrijdingsleger daar te houden. Met het referendum is het moment aangebroken waarop het bevrijdingsle ger zegevierend Algerië wil binnentrek ken om het loon naar werken in ont vangst te nemen. Dit leger, de enige ge organiseerde strijdmacht welke thans in Algerië aanwezig is, behalve de zich af zijdig houdende Franse troepenmacht, is tijdens de bevrijdingsoorlog „de vuist" van de enige hecht opgebouwde politie ke partij in Algerië, de F.L.N., geweest. Het lijdt geen twijfel of de F.L.N. zal in de kortste keren aan de Algerijnse touwtjes gaan trekken. De vraag is al leen hoe het gezicht van de F.L.N. eruit zal zien. Ben Bella vertegenwoordigt in deze partij het strijdbare element, dat op kor te termijn met ingrijpende sociale her vormingen wil beginnen. Ben Khedda representeert de gematigde groepering. De controverse tussen de bedde leiders dateert al van lang geleden. De aanhang van Ben Bella zit voor het merendeel buiten Algerië. Zij wordt gevormd door soldaten die nog niet in de strijd zijn geweest. Ben Khedda heeft in het binnenland zijn sterkste posities, met name in het partij-apparaat van de F.L.N. De Ben Bella-aanhangers beschikken over voldoende wapens om het op een treffen met de ordestrijdkrachten in Al gerië te kunnen laten aankomen. Boven dien beschikken zij over een vijfde co lonne in Algerië, zelfs in de ordestryd- krachten. Zondagnacht is een bataljon van deze troepen onder leiding van zyn Europese officieren gedeserteerd. Franse troepen bewaken nu de gren zen en het is hun zorg om de F.L.N.- soldaten, die mogelijkerwijs de nog on geboren Algerijnse onafhankelijkheid zullen belagen, buiten het land te hou den. De buiten Algerië verblijvende troe pen zijn niet onder het gezag van de voorlopige regering gebracht, ondanks het feit dat hun commandanten zijn ont slagen of gedegradeerd. Zij beroepen zich erop dat Ben Khedda geen regering op zijn eentje vormt. Ben Bella bevindt zich in de positie die voor hem Soustelle heeft ingenomen: leider in ballingschap. Vandaag wordt de intocht van Ben Khedda en zijn ministers in Algiers ver wacht. (De voorlopige regering zetelde tot dusverre in Tunis). De zegevierende intocht van de F.L.N.-bataljons zal wel beperkt blijven tot een parade van en kele bataljons. Dat zal dan het zichtbare gevolg zijn van een referendum dat vol gens de laatste tellingen 99,7 pet. ja- stemmen heeft opgeleverd. Ben Khedda heeft in een toespraak een beroep op het Algerijnse bevrij dingsleger gedaan om de leiding van zijn regering te blijven aanvaarden ter wille van de zaak van een verenigd Algerië. sneld tempo het land verlaten. Tragische taferelen doen zich bij het afscheid van Algerië, dat voor duizenden kolonisten meer is geweest dan een tweede vader land, voor. De O.A.S.'ers, ontnuchterd en verbitterd, lopen openlijk tussen de eva cués mee naar de wachtende vliegtui gen. Per dag verlaten 3000 Fransen en Al gerijnen, die angst voor de toekomst hebben, het land. Een internationale luchtbrug haalt de kolonisten op en brengt ze naar het Franse moederland dat de meesten van hen vreemd is. Tot het trieste naspel van het Algerië- drama behoort ook de zelfmoord van ge neraal René de Larrainat, president van het Franse militaire hooggerechtshof, dat is opgericht ter berechting van O.A.S.-leiders. De generaal, een trouw Gaullist, achtte zich de dupe van een lastercampagne. In een afscheidsbrief aan president De Gaulle schreef De Lar- minat: „Ik ben tegen mijn taak niet op gewassen". Aan de Frans-Italiaanse grens heeft de politie gisteren een O.A.S.-leider, de voortvluchtige Antoine Andros, gearres teerd. In Parijs verluidt, dat oud-minister Jean Marcel Jeanneney, de eerste diplo matieke vertegenwoordiger van Frank rijk in Algerië zal zijn. De nee-stemmers zijn vooral te vinden 'onder de Fransen die momenteel in ver- DRIE BRIEVEN van Vincent van Gogh zijn op een veiling in Londen verkocht voor ruim 12.000 gulden. Het waren brieven die Van Gogh aan zijn huisbaas heeft geschreven. GISTEREN is bondskanselier Adenauer in Parijs aangekomen voor zijn eerste officiële bezoek aan de Franse hoofd stad. Adenauer is al 15 keer in Parijs geweest, doch nooit officieel. IN HET gebied waar de Amerikanen hun kernexplosies plegen te houden, is gisteren een onbekende duikboot gesig naleerd. De marine heeft een klein jacht waarop zich anti-kernbomdemonstranten bevonden, uit het proefgebied moeten verwijderen. Dit is een Indonesische para, die enkele dagen geleden nabij Merauke is gevangen genomen. Met een jeep wordt hij naar de politiekazerne te Merauke gevoerd. Om hem te blind doeken is hem de camouflagekap van een helm over het gelaat getrokken. Thailand heeft besloten een afvaardi ging te zenden naar de veertien-landen- conferentie over Laos te Genève. De regering te Bangkok had vorige maand besloten de conferentie te boy cotten omdat zij het niet eens was met de uitspraak van het internationaal ge rechtshof in Den Haag volgens welke de tempel Preah Vihear niet onder de soe vereiniteit van Thailand maar onder die van Cambodja valt. Volgens een Thailandse woordvoerder hadden bevriende landen er bij de rege ring te Bangkok op aangedrongen deel te nemen aan de conferentie. „De Thai landse regering, die zich bewust is van het belang van een vreedzame regeling van het Laotiaanse vraagstuk voor de vrede en het evenwicht in Zuidoost- Azië, heeft besloten een delegatie te zenden", aldus de woordvoerder. In regeringskringen te Bangkok werd vernomen, dat de Thailandse ambassa- Een beeld uit de Kasba van Algiers: Hoogspanning bij het beschilderen van spandoeken en feestversiering, die de feesten rond de onafhankelijk heid zullen opluisteren. HET EILAND waar de befaamde rum vandaan komt, Jamaica, wordt op 6 augustus a.s, een onafhankelijke staat, na 300 jaar lang een Britse kroonkolonie te zijn geweest. DE V.S. zullen op 4 juli opnieuw een po ging ondernemen om een kernbom, die door een raket gelanceerd zal worden, in de dampkring boven het Johnstoneiland tot ontploffing te brengen. Het is de derde maal dat een dergelijke proef on dernomen wordt. VIJFTIEN van de vijfentwintig ampul len vergif die vrijdag van een bodenwa gen in de Vlamingstraat in Den Haag waren ontvreemd, zijn teruggevonden. De vijftienjarige scholier P. van Dijk uit Ommen is gisterenmiddag om twin tig minuten voor twee te Westenholte (gemeente Zwollerkerspel) uit de trein Kampen-Zwolle gevallen en op slag ge dood. De jongen, die een school in Kampen bezocht en dagelijks op en neer reisde, heeft een naar buiten open gaand por tier geopend. Toen de wind vat op het portier kreeg, sloeg het met geweld open en daarbij werd de jongen naar buiten gesleurd. Een broertje van het slacht offer zat in dezelfde trein en zag het on geluk gebeuren. De trein, die op weg was naar Zwolle, had 25 minuten ver traging. In een toespraak tot het Sovjetvolk heeft premier Kroestjev gisteren ver klaard dat de vriendschap tussen China en Rusland onverbrekelijk is. Kroestjev riep in herinnering dat Moskou al op het hoogtepunt van de spanning in de Straat van Formosa in het jaar 1958 heeft gewaarschuwd dat de Sovjet-Unie aan de kant van China stond. Hij wilde die waarschuwing thans herhalen. deur te Bonn. Vireck Garanama, op dracht heeft gekregen naar Genève te gaan. De nieuwe coalitieregering van Laos heeft maandag officieel meegedeeld dat zij de regeringen van Oost-Duitsland, Polen, Tsjecho-Slowakije, communis tisch China en communistisch' Noord- Vietnam heeft erkend. In he-t betrokken communiqué wordt gezegd dat deze erkenning voortvloeit uit de politiek van „vrede en neutrali teit", die bij de installatie van de coali tieregering is afgekondigd. Laos zal ambassadeurs met deze lan den uitwisselen wanneer het besluit door koning Savang Vatthana is goed gekeurd. Vandaag bereikt de luchtvaart een nieuwe mijlpaal. Dan voert Pan Ameri can World Airways haar 100.000e passa- giersvlucht over de Atlantische Oceaan uit. De Boeing 707, die deze vlucht maakt, zal via Londen, Frankfort, het Midden- en Verre Oosten rond de aard bol naar San Francisco vliegen. Het vertrek van Idlewild zal een heel ander beeld opleveren dan dat van de historische eerste vlucht, waarmee Pan American 23 jaar geleden op woensdag 28 juni 1939 de commerciële luchtvaart over de Atlantische Oceaan opende. Toen waren er 5000 toeschouwers. Een mars- band speelde vrolijke wijsjes, terwijl de 22 passagiers aan boord gingen van de Dixie-clipper, een vliegboot, die 250 km per uur kon halen. Met dit toestel, een Boeing 314, vlogen ze via de Azoren en Lissabon in 29 uur en 20 minuten naar Marseille. De Boeing-straalmachine „America", die 161 passagiers kan ver voeren, zal morgen in dezelfde tijd drie kwart van haar reis rond de wereld af leggen. Een slippende auto, die het rijwielpad aan de linkerzijde van de weg van Grave naar Nijmegen opschoot, heeft daar twee militairen op een bromfiets gegrepen. Eén van hen, de 45-jarige ser- geant-majoor-instructeur D. W. A. El- fring, kwam direct bij de botsing om het leven. Zijn duopassagier, de 43-jarige sergeant-majoor A. E. Kraak, werd ge« wond. De heer Elfring was afkomstig uit Amersfoort. In de Zeehavenlaan te Dordrecht is maandagmiddag de twaalfjarige scholier P. Bakker door een vrachtauto gegre pen en dodelijk verwond. De. jongen was van achter een gepar keerde auto de rijweg opgelopen zonder op het verkeer te letten. De Rotterdamse recherche heeft giste ren in samenwerking met ambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen een partij van bijna 50 kg opium in be slag genomen aan boord van een Ne derlands schip, dat enkele dagen gele den uit het Verre Oosten in de Rotter damse haven is aangekomen. De opium was verborgen in de machinekamer. De partij vertegenwoordigt een „zwarte" waarde van veertigduizend gulden. De indruk is dat de opium bestemd was voor doorvoer. De hoeveelheid is een van de groot ste die de Rotterdamse recherche in de laatste jaren heeft aangetroffen. Het „record is nog steeds een partij van 75 kg, welke twee jaar geleden werd ont dekt. Er zijn in deze zaak nog geen ar restaties verricht. Weersverwachting, geldig tot avond, medegedeeld door het M.I.: van- K.N. Krachtige tot hard aanwakkerende 1 noordwestelijke wind. Plaatselijk en- kele buien. Temperaturen ver bene- den normaal, van 13 graden aan de kust tot omstreeks 15 graden in het 1 binnenland. Vandaag: zon onder 21.03 uur. Maan i onder 21.18 uur. i Morgen: zon op 4.26 uur. Maan op 1 6.58 uur. De 51-jarige Nederlandse toerist Jo hannes Beerepoot uit Haarlem, is om het leven gekomen tijdens een eenzame klimtocht bij Wildhaus. Zijn lijk werd zaterdag gevonden -hal verwege de helling van de 2072 meter hoge Gamserrug aan de voet van een steile helling. De schoenen van de toerist, alsmede de werktuigen die hij bij zich had, wa ren niet geschikt voor klimpartijen, al dus de Zwitserse politie. De Nederlandse patrouilles heb ben tot dusver nog geen contact kunnen maken met de Indonesi sche parachutisten die de vorige week donderdagmiddag ten noor den van Kaimana zijn geland. Wel is een aantal uitrustingsstukken in de omgeving aangetroffen. In het communiqué van maandag wordt over de actie in het gebied van Kaimana niets meegedeeld. In Hollandia heeft het gedurende het weekeinde gegonsd van de geruchten over nieuwe landingen van parachutis ten. Hierbij werd een aantal plaatsen met name genoemd, en wel het op een vijftigtal kilometers van Hollandia gele gen Genjem, het meer naar het westen aan de kust gelegen Sarmi. en het on der in de Vogelkop aan de Geelvinkbaai liggende Wasior. Een militaire woordvoerder te Hollan dia verklaarde dat „al deze berichten elke grond van waarheid missen", i De nieuwe climax in de stroom van geruchten, die ook gevoed wordt door de op Nieuw-Guinea gerichte propagan da van de Indonesische radio, kwam aan het einde van een bewogen week met berichten over nieuwe landingen bij Me rauke en de aankondiging van een nieu we Indonesische actie bij Kaimana. De communiqués over het verloop van de tegenacties worden de laatste tijd steeds beknopter. De militaire autoriteiten zeggen: „Wij ontvangen weinig gegevens van de plaatselijke commandanten, aangezien de Indonesische parachutisten zich terug trekken en trachten het contact met Ne derlandse strijdkrachten te vermijden". "Wel is er een nieuw vuurgevecht met parachutisten geweest in de omgeving van Merauke. Een para is gesneuveld. De Indonesiërs trokken zich terug met achterlating van enkele uitrustingsstuk ken. D© hier gelande para's verwijderen zich steeds verder van Merauke. Zij worden ernstig gehinderd door het feit dat als gevolg van de late inzet van de droge tijd nog grote gebieden onder wa ter staan. In de Vogelkop zijn de af gelopen weken versterkingen aangeko men van amfibische eenheden van de mariniers. Hierdoor zijn „krachtige Ne derlandse patrouilles" vrijgemaakt voor de voortzetting van de acties tegen de hier overgebleven para's. Het aantal thans op Nieuw-Guinea aanwezige parachutisten wordt geschat op driehonderd a driehonderd vijftig. De hoop dat de sinds donderdag jl vermiste Dakota nog zal worden gevon den, wordt steeds geringer. De speur tochten door vliegtuigen boven het ge bied waar het toestel is zoek geraakt hebben geen enkel resultaat opgeleverd. De nasporingen worden toch voortge zet. In Haagse kringen is vernomen dat er goede redenen zijn om aan te nemen dat er een einde komt aan Westduitse leveranties aan Indonesië van goederen die Nederland als strategische goederen beschouwt. Het zou hier om orders gaan die dateren van vóór de Indonesische militaire operaties op Nieuw-Guinea. Beëindiging van dit soort leveranties zal zeker ten goede komen aan de ver houding tussen Nederland en West' Duitsland. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gis teren aangedrongen op beter begrip tus sen Australië en Indonesië. Indonesië is verstoord over de scherpe kritiek in Australië naar aanleiding van het recente bezoek van de Australische minister van Defensie, Townley, aan In donesië. Soebandrio heeft gezegd dat Indone sië nog wel eens tot de slotsom zou kun nen komen dat Australië geen vriend schappelijke betrekkingen wenste met Indonesië. Hij wees er op, dat in de In donesische pers nimmer scherpe opmer kingen waren gemaakt over Australië. Sinds die eerste vlucht heeft Pan American ruim 3,5 miljoen passagiers over de Atlantische Oceaan gebracht. Tegenwoordig voert de maatschappij 204 transatlantische passagiersvluchten per week uit. De 100.000 vlucht zal worden uitge voerd door een bemanning, waarvan twee gezagvoerders en een boordwerk tuigkundige deel uitmaken, die 23 jaar geleden ook de Dixie-clipper over da oceaan hebben gevlogen. D© stewardess kan zich daar echter niet op beroemen. Zij viert morgen juist haar 23e verjaar dag, want ze werd op de dag van de eer ste vlucht geboren Met het aantal van 100.000 heeft Pan American meer transatlantische vluchten gemaakt dan de twee maatschappijen, die in het verkeer over de oceaan op haar volgen, tezamen. Door bemiddeling van het comité „Mensen in nood" zijn tot dusver 193 vluchtelingenkinderen bij pleegouders in gemeenten op de noord- en de noord- west-Veluwe voor een tijdelijk verblijf ondergebracht. Honderd van deze kinde ren, die na afloop van dit tijdelijk ver blijf naar hun ouders terugkeerden, ko men binnenkort terug voor een nieuwe vakantie van zes weken bij hun Veluwse weldoeners. De hoge kosten die deze actie mee brengt worden door de plaatselijke be volking en bedrijven royaal gedragen. Dit jaar zullen buiten de reeds ver richte hulpacties nog 50 kinderen uit vluchtelingenkampen in de omgeving van Villach (Oostenrijks-Italiaanse grens) voor een vakantie naar de noor delijke en noordwestelijke Veluwe wor den gehaald. Ook hiervoor is het geld re-eds door de plaatselijke bevolking en bedrijven beschikbaar gesteld. Gisterenmorgen zijn de prinsessen Irene en Margriet van Schiphol naar de West verti ken. Uitgeleide gedaan door H.M. de 1 ningin en prinses Beatrix begaven zij zich aan boord van de DC-8 „Daniël Beroulli" met bestemming New York. Daar zullen zij overstappen naar Paramaribo. Vandaag worden zij op het vliegveld Zanderij in Suriname ver wacht. Het is het eerste bezoek dat deze beide prinsessen aan Suriname en daar na aan de Antillen zullen brengen. De prinsessen zullen twee weken in Suriname zijn en dan naar de Neder landse Antillen gaan, waar zij op 17 juli worden verwacht. Ook daar blijven zij' twee weken. In de West, waar men zich op dit eer ste bezoek van de prinsessen bijzonder verheugt, zijn alle vqefrbereidingen voor een grote ontvangst reeds getroffen. Reeds eerder hebben leden van onze koninklijke familie officiële bezoeken aan de rijksdelen in de West gebracht. Koningin en prins waren er in oktober en november 1955, kroonprinses BeaUi* in februari 1958.

de Stem | 1962 | | pagina 1