Gent ziet vooruit Mozaïek voor Overslag van mevr. Smeets, Sas van Gent, 6000 kg boter aan boord van Nederlands schip Grietje Schoutengroep viert koperen jubileum Mr. Pilaar heeft het niet gemakkelijk gehad Oostduitse grenspolitie mag niet meer schieten Keuring te Goes van Het Nederlandsche *NTAL ARBEIDSTERS Nieuwe zeesluis reeds als verwezenlijkt beschouwd „Deur '-draver Vluchtelingen nog vogelvrij Decoratie voor nieuwe lagere school snfabrieken n.v. 15 Ovezands meisje Beppie Martens wint hoofdprijs Piratenzenders kunnen aangepakt worden Vangst van Belgische veldwacht TE KLOOSTERZANDE Pessimistisch rapport over de p.b.o. Gronings aardgas naar Engeland? G.S. over ontslag griffier: Gemeente niet aansprakelijk voor schade Vijzelflat ARTISTEN VOOR „DE TROEP" K.L.M. ontslaat 100 telegrafisten Bredcinaar wierp bewaker omlaag één jaar celstraf Ir. Wellen s Afzetprobleem voor landbouw gecoördineerd benaderen EXAMENS WITTE SERINGEN "'".I Tel. 01102-651 plaatst worden studenten sn ouder )E FABRIEK sgeld en reisvergoeding duur zijn, want inmid- iad de Schuimer ook ingezien dat hij op de ze niet verder zou ko- En fluisterend, omdat daarbinnen wilde ver gaf hij bevel een am te halen en de deur ïmeien. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 JUNI 1962 15 (Van een bijzondere medewerker) Evenals de jaarvergadering van het Vlaams Economisch Verbond te Gent stond de vergadering van de Vereniging der Gentse Havenbelangen zaterdag jl. weer in het vreugdevol teken van de verbetering van het kanaal Gent-Terneu- zen. De werken voor de nieuwe zeesluis te Terneuzen zijn in gang gekomen. Het perspectief, dat schepen tot 50.000 ton de haven van Gent zullen aandoen, is nu zeer nabij. Het herstel van de tradi tionele boottocht door het kanaal onder streepte de goede verwachtingen welke men van de toekomst heeft. In de ogen van de president der asso ciatie, de heer Cl. Morraye, is deze naaste toekomst de voltooiing van de nieuwe zeesluis al verwezenlijkt. Hij riep meteen de Gentenaren en het stadsbe stuur op om verder te zien, d.w.z. van nu af aan alles er op te zetten door het leggen van contracten in het buiten land en anderszins, dat de commerciële en industriële mogelijkheden, welke met het verbeterde kanaal en de nieuwe zee sluis worden verworven, ook ten volle zullen worden benut. Deze oproep is herhaald in het nieuwe jaarboek der vereniging, thans in vier talen gedrukt, en natuurlijk ook voorzien van een grote kaart van het haven- en nijverheidsgebied, dat ten noorden van de stad Gent langs het kanaal in ont wikkeling is. Behalve deze oproep om al verder te zien dan de voltooiing van de zeesluis, bevatte de rede van de heer Morraye nog enkele andere aansporingen. Zo vroeg hij zeer ernstig de aandacht van de Belgische autoriteiten, dat. er toch gezorgd zou worden voor een snelle af werking van de kanaalverbetering op Belgisch gebied, met name wat betreft het kanaaltracé te Selzaete. Hij zag er gevaar in voor Gent, wan neer de voltooiing van de werken in België zou komen aanhinken achter die van de nieuwe zeesluis in Nederland. Hij dacht er natuurlijk aan, dat ook de Nederlandse kanaalzone van de nieuwe zeesluis en de kanaalverbetering mee profiteert en wel eens voor zou kunnen komen te liggen bij lang getreuzel in Selzaete. Nu, het is aan Brussel om bij de tijd te blijven. Het verder zien van de heer Morraye openbaarde zich nog in een afdwalen van zijn blik van het noorden naar het zuiden. Over het springen van de „Stop van Terneuzen" kon hij nu wel gerust zijn, maar in het zuiden hinderen Gent nog steeds andere stoppen, met name de stop van Valenciennes zei hij d.w.z. de gebrekkige waterwegverbinding via de Boven-Schelde met die Franse stad. Schepen Van den Daele vestigde tevens de aandacht op het bestaan van nog zo'n De gelukkige winnares van een nieuwe fiets De St.-Agnes-nijverheidsschool te Ovezande wachtte een bijzonder prettige verrassing. De leerlingen van die school hebben deelgeno men aan de opstelwedstrijd, welke was uitgeschreven door een fa briek te Apeldoorn. Beppie Mar tens (zie foto) uit Ovezande, twee dejaars primaire opleiding, won de hoofdprijs van deze wedstrijd, waaraan duizenden meisjes deel namen. Uit handen van een jurylid en een afgevaardigde van de fabriek mocht zij een splinternieuwe fiets in ontvangst ne men en een dagreis maken met haar klasgenoten en enkele leerkrachten. De dagreis is intussen gepland op 25 juli en het reisdoel is Amsterdam met Schiphol, een rondvaart, Artis, enz. De dynamische directrice was uiteraard met het prachtig resultaat in haar nop jes, vooral nu het een landelijke hoofd prijs uit duizenden inzendingen is, die haar school in het middelpunt van de belangstelling plaatst. „stop" in de verbinding via de Leie met Rijssel. Het gaat hier om de binnen vaart, de aan- en afvoer van Gent ten opzichte van Noord-Frankrijk, waar alle vervoer in de richting van Duinkerken gedirigeerd dreigt te worden, zodat de verbeteringen, die Gent bedoelt, nog wel wat voeten in de aarde zullen hebben. Schepen Van den Daele heeft ook het belang van Gent onderstreept bij een voortdurend goede behandeling van het kanaal Hansweert-Wemeldinge. Voor Gent blijft dit kanaal immers de toegang tot de Nederlandse binnenwateren en de Rijn. Een commissie van deskundigen op het gebied van radio en televisie uit de Raad van Europa heeft donderdag te Straatsburg overeenstemming bereikt over de tekst van een akkoord over maatregelen op Europees niveau tegen de exploitatie van piratenzenders. Alle piratenuitzendingen in Europa zullen een einde kunnen nemen indien het akkoord door de leden-landen wordt onderschreven. Behalve radio .Veroni ca" voor de kust van Scheveningen noemde men als piratenzenders radio ,,Merkur" in de Grote Belt, radio „Nord" voör de kust van Stockholm en eer commerciële radio, die uitzendt in de Sont. Radiouitzendingen van schepen en vliegtuigen waren buiten de territoria van de staten reeds verboden op grond van de internationale conventie betref fende verreschrijf-verbindingen, maar maatregelen om de in de conventie op genomen verbodsbepalingen te kunnen Er valt tenslotte nog te vermelden, dat |oen naleven, bestonden niet Volgens hftAw (\/l orv",,,n et A,'lr v-\ Ra - de heer Morraye sterk aandrong op de vorming van een vrijhaven, vrij van douaneformaliteiten, in Gent. Hij was bang, dat op dit punt „buurthavens" Gent de loef zouden afsteken. Aan welke havens hij precies dacht, kwam niet meer uit de verf. Wij zullen dat voorlopig dan ook maar in het midden laten. het ontwerp zal de vestiging van pira- tenstations op zee en in de lucht en de medewerking aan uitzendingen, ook in de vorm van financiering van commerciële programma's, strafbaar worden gesteld. Vandaag is het 12 1/2 jaar geleden dat de „Grietje Schoutengroep" werd opge richt. De gidsenleidsters Trees Stallaert en Annie van Wesemael startten inder tijd met twaalf meisjes. Hun aalmoeze nier was kapelaan Temmerman. Zij von den onderdak in het, schuurtje van de heer V. van Jale aan het Wilhelmina- plein, dat zij als clubhuis inrichtten. Het „logboek" van de groep naslaan de treffen we de namen van Elly Aars- sen en Rie van Campen, die op het ogen blik de groep leiden. Dat er veel belangstelling was bleek in 1952, toen er naast de bestaande gid- senvereniging een juniorenkring werd ;evormd n.l. de „Maartse Viooltjes". )eze jongere meisjes staan onder lei ding van de dames Annie van Wese mael en Gerarda de Schepper. De aan dacht van de gidsen strekte zich echter ook uit naar de meisjes van acht tot elf jaar en zo ontstond in 1953 de kabouter- groep, die zich later wegens zeer grote belangstelling in twee kringen splitste. Het schuurtje dat gpede diensten had be wezen werd te klein voor de steeds groeiende groep en zo trokken de meis jes naar de zolder van het parochiehuis. Er was weer „werk aan de winkel", want elke kring moest de beschikking hebben over een eigen afgeschoten ruim te. Bovendien was voor elke ruimte een eigen inventaris nodig. Allerlei acties, zoals de verkoop van corsages, de grab belton, een heitje voor een karweitje zorgden er voor dat de benodigde gelden bijeen kwamen. Er is door alle meisjes, maar vooral (Van onze Haagse redacteur) Er bestaat onder de werkgevers een uitgesproken voorkeur voor overleg met de werknemers op privaatrechtelijke ba sis en een weerstand tegen erkenning van de volledige medeverantwoordelijk heid van de werknemers. Hierdoor heeft de organisatie-commissie van de SER geen aanknopingspunten kunnen vinden om gezamenlijk met de betrokkenen te zoeken naar het wegnemen van „moge lijk praktische, psychologische en uit de wet op de bedrijfsorganisatie voort vloeiende bezwaren". Dit schrijft de organisatie-commissie in een rapport over de resultaten van het overleg met het bedrijfsleven in een aantal bedrijfstakken over de toepassing van de wet op de PBO in die bedrijfs takken. Volgens de commissie is in bedrijfs takken met een privaatrechtelijk over legorgaan de betekenis daarvan gering gebleven. De werknemersorganisaties staan er dan ook huiverig tegenover, zo wordt gezegd. (Van onze Haagse redactie) Thans blijkt men ook van Engelse zijde belangstelling te hebben voor eventuele imDort van het in Groningen gevonden aardgas. Enige tijd geleden zijn vertegenwoordigers van de Engelse gasindustrie hieromtrent hun voelhorens in ons land komen uitsteken. Er is contact geweest met de Nederlandse Aardolie maatschappij (Shell en Esso). Zoals bekend is deze N A.M. een der toekomstige exploitanten van het Groningse aardgas. Het ministerie van economische zaken in Den Haag be weert geen contacten met de Engelse vertegenwoordigers te hebben gehad. Er staat over een eventuele gas-export naar Engeland beslist nog niets vast. De gehele gaspolitiek van het ministerie wordt trouwens nog in nevèlen gehuld gehouden. Van Engelse zijde is gezegd dai een aardgasleiding samen met de geprojecteerde kanaaltunnel zou kunnen worden aangelegd. De bouw van de tunnel zou hierdoor bespoedigd worden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben Provinciale Staten in kennis yesteld van het verzoek van de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaarhem ontslag te verlenen uit zijn functie. Zoals reeds gemeld is de reden van dit verzoek het achteruitgaan van de gezondheid van mr. Pilaar. Volgens het schrijven van Gedeputeerde Staten heeft mr. Pilaar het be- tong der provincie zwaarder laten wegen dan het eigen belangHoewel het ons zeer ten harte gaat, dat een ambtsvervulling rnet een voorbeeldige trouw verricht op deze wijze een einde neemt achten wij ons geroepen uw vergadering voor te stellen het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze cn met dankbetuiging voor de vele aan de provincie verleende diensten te verlenenaldus schrijven G. S. Mr. j. m. Pilaar is m.i.v. 1 april 1951 tot griffier benoemd. Hy is van 16 juni 1929 af in vaste dienst bij de provinciale griffie. Van 1941 tot 1951 had hij de leiding van de 2e afdeling. „De periodegedurende welke mr. PtZaar belast was met de leiding van de provinciale griffieis niet gemakkelijk geiueest", aldus G.S. ,,In dit verband noemen wij slechts de watersnoodramp van l februari 1953, de moeilijkheden terzake van de huisvesting der griffie, welke door het betrekken van het nieuwe gebouw in mei 1960 werden op gelost, en niet in de laatste plaats de vele werkzaamheden die verricht zijn woeten worden in het kader van de ontwikkeling van Zeelandzo ver volgen G. S. Het ontslag zal 1 augustus ingaan. door de leidsters, altijd met veel animo en plezier gewerkt. Steeds betekende het een verlies, wanneer een leidster wegens huwelijk van de groep afscheid moest nemen. Zo staat er ook vandaag, on danks de grote feestvreugde een minder aangenaam punt op het program: het vertrek van een leidster. In de morgenuren is er een H. Mis, waarna 's middags om vijf uur de offi ciële opening plaatsvindt met een vlag- genparade. Daarna volgt een uitgebreid feestprogramma. Tevens is er op deze feestdag een reünie van alle oud-aalmoe zeniers en leidsters. De Belgische ryksveldwachterbrigade van Willebroek heeft tydens de nacht van woensdag op donderdag een Neder lands binnenschip aan de ketting gelegd. Toen twee rijksveldwachters in de sluis van het zeekanaal naar Brussel de boordpapieren wilden controleren van twee Nederlandse schepen, zagen zij in de duisternis vanaf een der lichters een man in het water springen, die krachtig zwemmend de andere oever bereikte. Hij verdween in de duisternis. Dit voorval wekte uiteraard de nieuws gierigheid van de rijkswachters, die de beide schepen eens nauwkeurig gingen bekijken. In het lege ruim van de „Ilni", die op weg was naar Brussel om daar te laden, ontdekten zij achter een voorhang van jute zakken een grote lading Nederland se boter, namelijk 6.000 kilogram. Meteen wisten de rijkswachters wat voor vis zij in het net hadden. De beide opvarenden van 't schip, eigenaar Albert S„ een Nederlander uit Sas van Gent, en de schippersknecht Roelf S„ een Nederlander, die in Antwerpen een kamertje bewoont, werden aan de tand gevoeld terwijl onverwijld de opsporings dienst uit Antwerpen gewaarschuwd werd. Albert S„ de eigenaar van het schip, beweerde bij zijn eerste ondervraging dat hij hoegenaamd niet wist hoe de boter aan boord van zijn lichter was gekomen. De man vertelde dat hij eerst in de sluis van Wintvam aan boord was ge stapt. Dat werd door zijn knecht be vestigd. De knecht ging echter spoedig door dé knieën en bekende, dat hij de smokkelboter geladen had te Wemel- dinge in het kanaal van Hansweert. Beide verdachten werden daarop onder aanhoudingsmandaat geplaatst en naar Antwerpen overgebracht, waar de eige naar later eveneens bekende. Inmiddels is de Antwerpse douane met een ongewoon probleem geconfronteerd. Aangeslagen smokkelauto's naar de op slagplaats te Antwerpen brengen is kinderspel, maar in het varen met een in beslag genomen binnenschip heeft zij tot dusverre bitter weinig ervaring. "De beambten van de opsporingsdienst toonden zich desondanks knappe schip persknechten en slaagden er in de Ilni Keilen, J. Lenshoek, Kloetinge 2d; Gloudien van Elsdiek, Gebr. J. en J. Smallegange, El- lewoutsdijk 3a; A. Rita d'Amice, C. Mol, waarde 3b. De letters A en B geven aan dat de be treffende merries een gebruikswaardecertifi caat A of B behaalden. In Goes werd de merrie-premiekeu ring gehouden van de Koninklijke Ver eniging „Het Nederlandsche Trekpaard" afdeling Zeeland. De uitslagen in de di verse categorieën luiden als volgt: 2-jarige merries, geboren 1960, kleine maat. Cindy van Monnikenhof, fa. D. Timmerman en Zn., Kattendijke la; Hannie van Waarde, C. Mol, Waarde 1 b; Hilda van Waarde, C. Mol, Waarde 2. 2-jarige merries, geb. 1960, grote maat: Sonja van Baron, A. Schrier, Kapelle la; Ingrid van Doolman, Jac. Simonse, Hein- kenszand lb; Clara van de Karnemelksput, P. H. Janse, Goes 2; Anja van onder de Lindeboom, A. Zandee, Wemeldinge 3. 3-jarige merries, geb. 1959. grote maat: Petra van Wissekerke, R. Scheele, Wisse- kerke 1; Ivcmne van Elsdiek, Gebr. J. en J. Smallegange. Ellewoutsdijk 2; Ada van onder de Lindeboom, A. Zandee. Wemel dinge 3a; Frida van Donkerzicht, Gebr. Leendertse Hlzn., Kamperland 3b. 4-jarige merries, geb. 1958, kleine maat: A. Nelly, A. Schrier, Kapelle 1; Honnie van Elsdiek, Gebr. J. en J. Smallegange. Elle woutsdijk 2; Soraya van Melo C. Mol, Waar de 3. 4-jarige merries, geb. 1958, grote maat: Astrid van Kapelle, J. van Overbeeke. Ka pelle 1; Usette van Welgelegen, J. Lenshoek, Kloetinge 4. 5-10 jarige merries, geb. 1957-1952, kleine maat: Xenia van Monnikenhof, fa. D. Tim merman en Zn., Kattendijke la; Veronica van Linguenda, J. van Overbeeke, Kapelle lb; Honnie van Swanenburg, B. de Maaker, Wolfaartsdijk lc; B. Dora v. Egchel, C. Mol, Waarde 2a; A. Gizy, A. Schrier, Kapelle 2b; Favorite van de Noordhoek, A. Sch/ier, Kapelle 2c; B. Clara van Waarde, C. Mol, Waarde 2d; Sonja van Cellie, D. Geschiere, Borssele 3a; Elza, P. v. d. Waart. Heinkens- zand 3b; Liza van Brunswijk, M. Verdonk en Zn., 's-Heerenhoek 3c. 5-10-jarige merries, geb. 1957-1952, grote maat: Elza van de Werrielaan, C. v. d. Dries, 's-Heerenhoek la; Astrid van de Berg, C. v. d. Linde, Kloetinge lb; Elonda van Ka pelle, J. van Overbeeke, Kapelle lc; A. Co- bie van Schoondijke, A. Schrier. Waarde 2a; Sonja van Wilgenhof. A. Schrier, Waarde 2b; Alice van Donkerzicht, Gebr. Leendertse Hlzn., Kamperland 2c; A. Irma, A. de Bart, Kloetinge 2d; A. Guida v. d. Karnemelks put, P. Janse, Goes 3a; Miranda v. d. Kreek rak, M. Verdonk en Zn., 's-Heerenhoek 3b; Astrid van het Dorp, Jac. Simonse, Hein- kenszand 3c; B. Helma, A. de Bart, 's-Hee renhoek 3d. Merries, ouder dan 10 jaar: A. Tosca van Monnikenhof, fa. D. Timmerman en Zn., Kattendijke la; Aïda van Coegors, J. Wa genaar, Kloetinge lb; A. Kato van Keilen, J. Lenshoek, Kloetinge lc; Mona van Melo, Gebr. Leendertse Hlzn., Kamperland 2a; B. Justine van Keilen, J. Lenshoek, Kloetinge 2b; A. Nicoline van Elsdiek, Gebr. J. en J._ Smallegange. Ellewoutsdijk 2c; B. Martha v.door radiotelefonie (spreken)! Doordat een christen-democra tisch parlementslid bij vergissing door de verkeerde deur ging, is de zogenaamde Fibag-affaire nog niet van de baan en zal de Westduitse minister van defensie Strauss zich nog eens voor de bijzondere parle mentaire commissie ten aanzien van deze zaak waarbij eventueel mis bruik van zijn functie inzake een bouwproject in het geding is moeten verantwoorden. De CDU-afgevaardigde Hans Ri- charts ging namelijk tegen zijn bedoeling door de „ja"-deur bij de hoofdelijke stemming over het voorstel van de socialistische op positie om de Fibag-zaak nog nader te onderzoeken. Ook bonds kanselier Adenauer zou bijna abu sievelijk deze deur doorgegaan zijn als een andere CDU-afgevaardigde hem niet op het laatste moment ge waarschuwd had donderdagmiddag te meren in het Wil lemdok, waar het aan de ketting werd gelegd. Vermoedelijk zal het in beslag ge nomen binnenschip, na gerechtelijke verbeurdverklaring, in het openbaar aan de meest biedende verkocht worden, zo als steeds geschiedt met verbeurd ver klaarde smokkelauto's. Het onderzoek wordt nog ijverig voort gezet omdat vermoed wordt dat deze laatste smokkelreis van de Ilni niet de eerste is geweest. De gemeente Amsterdam is niet aan sprakelijk voor de schade ontstaan bij de instorting van een deel van het flat gebouw in de Vijzelstraat in maart 1955 toen één der pilaren van de arcade waarop het gebouw rustte het begaf. Dit is één van de belangrijkste punten uit de arresten, die de civiele kamer van het Gerechtshof in Amsterdam gisteren heeft gewezen in een vijftal procedures over aansprakelijkheid en schadeloosstelling, die uit deze instorting zijn voortgevloeid. De rechtbank had in eerste instantie de gemeente voor de helft schuldig en voor de helft aansprakelijk verklaard. De aannemer is aansprakelijk voor de schade, die enkele bewoners en winkeliers hebben geleden (destijds op een ton geschat) en voorts zal hij te zamen met de huiseigenaar (N. V. Amstelstein) de zes mille moeten ver goeden aan de sociale verzekeringsbank, die deze aan een bij de instorting ge wond geraakte metselaar heeft uitge keerd. De huiseigenaar is alleen aan sprakelijk voor de vergoeding der schade aan de S.V B, Een groepje Nederlandse artiesten, dat binnenkort naar Nieuw-Guinea zal vertrekken om daar voor de Neder landse militairen op te treden, heeft zich donderdag in een kledingmagazijn in Den Haag op de grote reis voorbe reid door tropenkleding te kopen (het geen leuk werk was) en zich tegen pokken laten inenten (wat minder leuk was). V.l.n.r. Marita van de Marichi- ca's, Frans du Mee, An en Wim van de Wico's en Quita van de Marichica's. Deze jonge mannen zijn leden van het Franse Vreemdelingenlegioen, die zijn gedeserteerd door over boord te sprin gen toen het Franse schip waarmee zij van Algiers naar Madagascar wer den gebracht te Port Said het Suez- kanaal invoer. Vele leden van het legioen moesten Algerije verlaten nu het referendum nadert. Van de 140 telegrafisten, die thans nog bij de K.L.M. in dienst zyn zullen ca 100 man per 1 september op non- actief worden gesteld. In overleg met de betreffende vakverenigingen is een bevredigende regeling tot schadeloos stelling getroffen. De ontslagen zijn gegrond op het feit, dat de laatste jaren de communicatie techniek in de luchtvaart zich dusdanig ontwikkeld heeft, dat het contact tussen vliegtuig en grond sterk vereenvoudigd kop worden, waardoor de radio-telegrafie (morse) geleidelijk verdrongen werd bestemd voor mensen die zich op Oost- De Oostduitse autoriteiten hebben de politiemannen aan de Berlijnse sector grens verboden doelwitten in West-Ber- lyn onder vuur te nemen. Dit schrijft althans het orgaan van de Oostduitse communistische partij Neues Deutsch- land". Volgens het blad was het de grens wachters „streng verboden over de grens heen te schieten". Zij zullen echter op vluchtelingen blijven vuren zolang deze zich in Oost-Duitsland bevinden. De Westberlijnse politie bevestigde dat de Oostduitse grenswachters op dinsdag en woensdagavond vluchtelingen hadden beschoten, maar zei dat de kogels waren» duits grondgebied bevonden. (Van onze correspondent) De voorgevel van de woning Nas- saustraat 17 te Sas van Gent van de heer en mevrouw G. Smeets-Pols wordt gesierd door een mozaïeksteen waarop een rank blauw schip is af gebeeld. ,,Die heb ik zelf gemaakt", merkt mevrouw Smeets op als zij ziet dat haar bezoeker er belangstelling voor heeft. Nauwelyks gezeten zegt zij: „Ik maak nogal veel mozaïek. Ik doe het nog niet lang, maar ik doe het graag". Aan de muren hangen moderne schilderyen die zij zelf heeft gemaakt. Zy vertelt ervan in korte, krachtige zinnen. Zij vertelt dat zij weinig om con venties geeft. Zij heeft haar gezin en haar huis. Zij zorgt voor man en kind en doet verder waar zij zin in heeft schilderen, mozaïek, goede boeken lezen en naar klassieke mu ziek luisteren. „Het gedrag van de mensen kan mij soms zo kwaad ma ken dat ik het op mijn doek moet zetten", vertelt zij verder. „Dan be gin ik te tekenen. Met grote ruwe lijnen, afschuwelijke gezichten." Een ogenblik lijkt het of zij alleen maar het negatieve ziet in de wereld om haar heen. Later merken wij dat dit niet zo is. Het blad van de lage tafel voor ons is ook mozaïek. Het is een on geveer 5 cm dikke gewapend be tonplaat, die zowat tachtig kg weegt. Of zij weet dat wij denken „Is dat nou wel werk voor een vrouw", zegt zij „Mozaïek maken is heerlijk. Ie dere keer opnieuw is het een gevecht Iedere keer moet je zorgen dat je het wint." En dan vertelt zij hoe je beton moet maken en het zelfs dient te wapenen. Hoe de steentjes van te gels van allerlei kleur met een tang moeten worden geknipt. „In het begin weet je van te voren nooit precies wat de'uitslag zal zijn. Iedere keer is het een verrassing. Nu weet ik het zeker, omdat ik het al vrij veel gedaan heb. Ik vind het fantastisch hoe je zelf de kleuren kunt kiezen. Op het tafelblad staan allerlei figu ren en de kleureffecten zijn verras send. Dit is niet vanuit een negatie ve geest gemaakt. Voor de binnenkort te openen la gere school op Overslag heeft me vrouw Smeets de opdracht gekregen een mozaïek te maken met een voor stelling die bij de school past. Zij heeft het werk bijna klaar. Een voor stelling van land en zee met meeu wen, golven en een wijde hemel. Dit betekent Zeeland. Twee kinderen die de zon tegemoet gaan, een bloeien de boom met daaronder een tent met een vlag er cp. De blije onbezorgd heid van de jeugd die nog alles van het leven te verwachten heeft. Op haar „atelier" liggen drie fragmen ten. Het vierde ligt nog beneden te drogen. In Sas presteren ze het om al meer dan tien jaar een kunstkring te heb ben. Daar is een klein aantal „wer kende" leden die vroeger bij elkaar aan huis kwamen en nu een lokaal van de oude openbare school heb ben gekregen en daar voornamelijk schilderen. Zij houden ieder jaar tij dens de Sasse kermis een tentoon stelling en dan wordt er wat werk verkocht. Dat komen wij te weten van de heer Frantz Stevens die, 70 jaar oud, alleen in een splinternieu we woning nabij het Stevensbos woont. Hij was de oprichter en de promo tor. Tot voor kort tekende hij veel. Met jeen pijnlijke nauwkeurigheid staan zijn tekeningen op papier want hij was jarenlang een talentvol cli chétekenaar voor drukkerijen. In Brussel voornamelijk. Hij vertelt overde enkele talentvolle leden van de kunstkring. Daar hoort mevrouw Smeets ook bij. Niet alleen om haar tekenwerk, maar zeker ook om haar mozaïeken. In westelijke kringen werd de veron derstelling geuit dat de Sovjet-Unie Oost- Duitsland wellicht had verzocht een einde te maken aan de schietpartijen. In Oost-Berlijn begon gisteren het pro ces tegen een groep mensen, die had ge probeerd naar het westen te vluchten en degenen, die de vluchtelingen hadden bijgestaan. Drie van de vijf mensen, die als ter roristen en provocateurs" voor het ge recht werden gedaagd waren afkomstig uit West-Berlijn, Men beweerde, dat één van de gedaag den, een Westberlijnse student, op 18 juni betrokken was geweest bij een po ging om via een tunnel een ontsnapping te organiseren. Bij dit incident werd een communistische grenswachter gedood. De Oostduitsers maakten gebruik van het proces om hun bewering te staven dat de Westberlijnse autoriteiten terreur- aanvallen op Oost-Berlyn organiseerden en dat de Westberlijnse politie was be volen op Oostduitse grenswachters te schieten. De communisten herhaalden het drei gement dat het treinverkeer van en naar West-Bcrlijn zou worden bemoeilijkt in dien de Westberlijnse aanvallen op de onder communistische leiding staande bovengrondse spoorweg in West-Berlijn zouden worden voortgezet. De Westberlijnse politie verklaarde gis teren dat onbekenden 40 zitplaatsen van de bovengrondse treinen in West-Berlijn hadden vernield. Van officieuze zijde in Oost-Berlijn is donderdag vernomen, dat zeer binnen kort te Praag een voorbereidende con ferentie voor een vredesverdrag tussen Oost-Duitsland en de andere landen van het communistische blok zal beginnen. Men kon niet zeggen op welk niveau deze conferentie wordt gehouden. Een officiële bevestiging was donder dagochtend in Oost-Berlijn niet te krij gen. (Van onze rechtbankverslaggever) Conform de eis heeft de Bredase recht bank de 35-jarige meubelmaker L. A. H. uit Breda momenteel ter beschikking van de regering gesteld wegens po ging tot zware mishandeling veroordeeld tt een jaar gevangenisstraf. Op 24 juli van het vorige jaar had H. getracht in de gevangenis te Breda een bewaker over de balustrade van de eerste etage te gooien. De bewaker had zich vastge klemd aan de reling. Toen andere bewa kers op zijn hulpgeroep waren toegesneld had H. hem losgelaten. De herrie was ontstaan, doordat H. de bewaker er van verdacht zijn celdeur opzettelijk open gezet te hebben nadat hij naar de recreatiezaal was gebracht. H. had namelijk een kanarie los in zijn cel laten vliegen. De directeur-generaal van de land bouw, ir. J. Wellen, heeft gistermiddag in Utrecht voor de stichting voor de Nederlandse Zelfstandige Handel en Industrie een inleiding gehouden over do vraag, of de ondernemer in de agrarische sector wel voldoende belang stelling heeft voor de afzet van zijn produkten. Hij herinnerde eraan, dat het aantal landbouwbedrijven in Nederland de laat ste tien jaar is gedaald, in de klasse van een tot tien hectaren zelfs met 23 procent. De bruto-produktie van de over gebleven bedrijven is daarentegen sterk toegenomen Over de vraag, of de binnen- en buitenlandse markt de steeds groter wordende produktie nog wel kunnen op nemen, maakt de individuele order- nemer in de agrarische sector zich, volgens ir. Wallen, in het algemeen nog niet veel zorgen. Dit is ook niet nodig, maar hij acht het wel van het grootste belang, dat de ondernemers, de handel en de industrie zich gezamenlijk met dit vraagstuk bezighouden. Hij pleitte dan ook voor een gezamenlijk marktonder zoek in binnen- en buitenland. Ook in de coöperatieve sector zou men, volgens hem, nog veel kunnen doen ter be vordering van een goede binding tussen de ondernemer en de consument. MULO Op de vierde dag van het Mulo examen, te Goes in het Schuttershof ge houden, werden drie kandidaten afge wezen. Voor het diploma A slaagden de dames: J. Sanders (x), Westkapelle; J. J. R. Bierens (x), Nieuwdorp; B. L. Nagelkerke (x), 's-Heer Arendskerke; J. M. C. Joziasse (x), 's-Gravenpolder; C. M. Louwerse, Goes; L. J. den Exter (x), Terneuzen; W. van Drongelen (x) Terneuzen; J. M. Priemis, Noordwelle; E. P. Ponse (x), Kortgene; J. J. Noord- hoek. Kortgene; H. N. v. d. Plasse, Kort gene; J. L. M. Hoogerheide, Colijnsplaat; A. C. Vogelaar, Kortgene; W. B. Maas, Yerseke; C. J. de Schipper, Wemeldinge; Voor diploma A. slaagden de heren; J. F. de Kodde, Koudekerke; W. P. Adriaan- se (x), St. Laurens; M. Karelse <x), Borssele; P. J. Kriekaard (x), Goes; W. L. v. d. Male, Goes; A. P. Geschiere fx), Grijpskerke; K. L. Dieleman (x), Hoek; W. J. C. Verhulst, Kortgene; E. M. Bou- wense (x). Middelburg, L. J. Flieren- burg (x), Middelburg; Voor diploma B slaagden de dames: A. M. M. v. d. Berg (x), Zaamslag; A. L. C. van Strien, Mid delburg; J. M. Huijssoon, Middelburg; M. E. Kakebeke, Nieuw- en Sint Joos- land; C. G. J. Brouwer, Middelburg; Voor diploma B. slaagden de heren- J. P. H. Provoost (x), Axel; L. J. Karman (x>, Colijnsplaat; C, J. Mommaas (x) Vlissingen; J. L. Braet (x), Oost- eri West-Souburg; J. Scheerens. Oostburg; J. M. J. Wondergem, Kruiningen; W. H. A. van Kruiningen, Middelburg; P I Luteijn, Grijpskerke; W. A. L. Kruijssen Vlissingen. De met x aangeduide kandidaten zijn tevens geslaagd voor het middenstandis- diploma. DANSKUNST Voor het examen pedagoog op het ge bied van de danskunst is geslaagd C. Davidse uit Domburg. UNIVERSITEITEN Aan de rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het doctoraal examen tandheelkunde 2e gedeelte E. Brokx uit Dongen; de heer W. Maas uit Domburg slaagde voor het kandidaatsexamen wis kunde en natuurwetenschappen. Aan de r.-k. universiteit te Nijmegen zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen psychologie de dames C. Grosfeld uit Bergen op Zoom en M. Verbunt uit Tilburg. Aan de r.-k. economische hogeschool te Tilburg zijn geslaagd voor het kan didaatsexamen economische wetenschap pen J. Schreuder uit Breda; J. Menne uit ^Tilburg en M. Boenders uit Bergen op Zoom; voor het examen economische wetenschappen slaagde de heer P. Ruig- rok uit Tilburg. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid J. Vrijdag uit Tilburg. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde de heer T. Krans uit 's-Herto- genbosch voor het doctoraal gxamen geologie. WATERBOUWKUNDE Aan het Koninklijk Technicum te Arnhem slaagde voor het derde deel wa terbouwkunde de heer T. de Hond te 's- Heerenhoek. HEILGYMNASTE - MASSEUSE Te Den Haag slaagde voor het examen heilgymnaste - masseuse mej. L. d'Hondt uit Hulst. „ST.-ELOY" OOSTBURG Aan de r.-k. h.b.s. en m.m.s. „St.-Eloy" te Oostburg slaagden voor het m.m.s.-di- ploma: Paula Cammaert uit Hoofdplaat; Guus Hendriksen en Marie-Louise Van- derstallen uit IJzendijke: Gonnie Pari- daen uit Aardenburg en Marleen Wijf fels uit Waterlandkerkje.

de Stem | 1962 | | pagina 11