Ex-generaal Gardy uit Oran gevlucht Dr. H.J. A. vandaag 60 jaar Waar blijft de f 1000 beloning voor het signaleren van de Zwarte Ruiter LIQUIDEERT DE O.A.S. ZICHZELF Regering en stichting hervatten loonbeleid Kwestie dateert van 1955 {Schoolreizen van Parijs j naar Nederland afgelast Opnieuw-berechting Salan waarschuwing aan OAS Russische examenvreugde ZAAK Fins brood goed voor de tanden reportages :N Sprang-Capelle terugverwezen 12 De Stem DACRIAD VOOR ZEELAND Nog steeds koud Het referendum Vanwege Algiers President-directeur „Neerlandia'' Flesje inkt naar een Da Vinei Westduitse economie in gevaar SER-advies zal er los van staan AMERIKA waarschuwt China Rotterdammer voerde illegaal vuurwapens in Buitenlandse geneesmiddelen aan banden kofier. iet koffer, corrigerende Ie motor. Inachine! open envelop, ge- t, aan Pfaff, Den folder met de af- es. i mmmmmm* op 13 dagen een foto van n Tourberg in onze krant ld foto's van renners zijn, ook betrekking hebben op nkrijk. doet natuurlijk allen mee) van een renner of van de lie renner of de naam van tot en met 14. (Indien de den, moet U de woorden f Wolf. aam van de berg worden >lgorde 13, 1, 12, 5, 10, 6. 9, gendarische man, die zeer a op de daarvoor bestemde wijze, hetzij in rijm- hetzij eert het Dagblad De Stem alsmede een zeer geestige U een goede kans in aan- LLEEN ABONNEES VAN bedrijf alsmede hun huis- geleverd te zijn, hetzij op ïdaal, Molenstraat 45; Ber- iVaalwijk, Grotestraat 189; traat 24; Oostburg, Nieuw- mHIER AFKNIPPEN iam van de door de Tour lersoon. op geestige en/of origl- aag: „Waarom organiseert ar zjjn „Tour de France- 3 14 2 8 11 4 7 :ijde gelegd) ...«.HIER AFKNIPPEN de uitslag kan niet wor- rrespondeerd. Prijzen in unnen noch worden ge- :h in geld worden uitge- ;t Dagblad De k U kunt dan 102e JAARGANG No. 24014 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 14 timen- Postgiro 278841. DONDERDAG 28 JUNI 1962 Abonnementsprijs 1 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) TAKTIEK VERSCHROEIDE AARDE OPGEGEVEN „Ik GEEF U bevel Je vernielingen te onderbreken, die zijn voorbereid I en die de lijdensweg van degenen, die met angst wachten op het ogenblik van inscheping, kunnen verergeren". Met deze woorden heeft de voormalige kolonel Dufour, thans leider van de O.A.S., zich via een piratenuitzending voor radio Oran tot de „speciale afdelingen van het geheime leger" gericht. Hij voegde aan deze mededeling toe te rekenen op de discipline van de leden. Deze mededeling betekent, dat de taktiek der verschroeide aarde in Oran niet meer zal worden toegepast. Naar men aanneemt was de O.A.S. van plan om na de algehele uittocht der Europeanen, de stad volledig te verwoesten. In hoeverre hier sprake is van een einde van de terreur moet worden af gewacht. In ieder geval is het grote nieuws zowel in Algerië en Frankrijk meer dan verheugd ontvangen. Men heeft in Rochor Noir enige reserve aan de dag gelegd, wat betreft de discipline van de troepen van Dufour. Anderzijds zijn er officiële instanties, die ervan overtuigd zijn, dat de maatregel van Dufour het einde inluidt van de O.A.S. Veelzeggend is in dit verband, dat ex- generaal Gardy, die het hoofd van de O.A.S. in Oran wordt genoemd, met onbekende bestemming is vertrokken. Een deel van zijn burgerlijke staf is met hem uit Oran vertrokken. Gardy wordt tot de meest fanatieke O.A.S.-leiders ge rekend. Om het uitwijken van ex-generaal Gardy te vergemakkelijken zou de O.A.S. de telefonische verbindingen hebben verbroken, via een bom in het centrale telefoonkantoor. Algerijnse nationalisten te Rocher Noir hebben te kennen gegeven, dat er van een akkoord met de O.A.S. te Oran geen sprake is. ,,De organisatie heeft zich overgegeven na f»en vernielings campagne, die het karakter had van zelfmoord", aldus verklaarden zij. De Franse hoge commissaris in Alge rië, Christian Fouchet heeft woensdag avond te Oran verklaard: ,,In 't gehele gebied van Oran keren de normale toe standen weer. Ik ben ervan overtuigd dat in de komende uren in Oran zelf het gezonde verstand zal zegevieren over de dwaasheid der afgelopen dagen. Dit zal dan het resultaat zijn van de krachtsinspanning van enkele mannen van goede wil, die in hun streven door de autoriteiten werden gesterkt. „Een ieder, die zich thans op een verantwoordelijke post bevindt, blijve het noodzakelijke werk verrichten om rust en orde in Oran en omgeving te doen terugkeren", aldus Fouchets be kendmaking. De O.A.S.-leider Susini zei woensdag avond over de nieuwe situatie: „Het is noodzakelijk dat degenen, die vertrok ken zijn, terugkeren en dat zij, die er nog zjjn hier blijven. Nu Dufour in Oran bevel heeft gegeven het vuren te sta- IN DE bestuursvergadering van het Produktschap voor zuivel is gisteren meegedeeld, dat per 1 juli de melk prijzen in de niet-gerationaliseerde ge bieden in het westen des lands met een cent per liter omhoog gaan, terwijl ze in de gerationaliseerde gebieden gelijk blijven. DE AMSTERDAMSE zedenpolitie heeft eer. 42-jarige getrouwde vrouw uit de hoofdstad gearresteerd onder verdenking van het plegen van abortus met dode lijke afloop. Het slachtoffer was een 36- jarige getrouwde vrouw uit deze stad. EEN 22-JARIGE niet nader genoemde student in de medicijnen uit Nederland is gisteren in Stockholm veroordeeld tot vier maanden dwangarbeid wegens handel in verdovende middelen. DE AMERIKAANSE dienst voor lucht en ruimtevaart (NASA) heeft de kapitein-luitenant ter zee Walter C. Schirra aangewezen om in het laatst van de zomer een ruimteschip te be sturen. dat zes maal om de aarde zal draaien. OP 10 AUGUSTUS wordt de onderzee bootjager hr. ms Utrecht" in Den Helder terugverwacht uit Nieuw-Guinea. Het schip is daar maandag vertrokken en doet de volgende havens aan Guam, Midway, Pearl-Harbor, San Diego, Balbao, Christobal en Willemstad. Verwachting van het KNMI geldig! tot hedenavond, opgemaakt woens- 2 dagavond 23.15 uur: 2 Aanvankelijk half tot zwaar bewolkt! met enige regen of motregen; van net 2 noorden uit echter opklaringen maar 2 ook enkele buien Matige tot krach-2 tige wind tussen west en noordwest.! Koud weer. 2 Vandaag zon onder 21.04, maan onder J 17.03; morgen zon op 4.22, maan op 2 2.49. ken, kan niets meer de overeenkomst, die tussen de O.A.S., en de F.L.N. is gesloten, tegenhouden. Wij wensen ons zelf geluk met de uitkomst van de be raadslagingen van de Algerijnse rege ring. Algerijnen, Mohammedanen en Euro peanen, de vrede is in aantocht, hebt vertrouwen, uw toekomst ligt hier". In Algerië worden de laatste voor bereidingen getroffen voor het referen dum van zondag 1 juli aanstaande. Toch hebben al bijna 200.000 man hun stem uitgebracht. Het betreft hier Europese en mohammedaanse Algerijnen, die in Frankrijk wonen. Deze stemmen zullen woensdagavond per vliegtuig naar Algerië worden overgebracht. In totaal brengen iets meer dan 350.000 Algerijnen ir. Frankrijk, Tunesië, Marokko, Enge land, West-Duitsland en België hun stem per post uit. Mgr. Duval, de katholieke aartsbis schop van Algiers, heeft dinsdag j.l. zijn gelovigen in Algerië Europeanen in begrepen dringend op het hart ge drukt deel te nemen aan het referendum, dat zondag wordt gehouden. Een van de leiders van de Algerijnse revolutie en minister van staat in de voorlopige Algerijnse regering, Mohamed Khider, heeft zijn ontslag aangeboden. Dit ontslag aldus waarnemers zou ernstige repercussies kunnen hebben voor de voorlopige regering. INBREKERS hebben te Monaco uit de villa van de Zwitserse industrieel Brug- ger schilderijen van Caravaggio en Breughel de jongere ontvreemd. 2 Uit de politieke situatie in Algiers is voor 800 Parijse schoolkinderen een enorme teleurstelling voort- gevloeid hun schoolreisje per vlieg- tuig naar Nederland is afgelast. 2 Alle vliegtuigen, die de luchtvaart- 2 maatschappij U.A.T. voor charter- 2 vluchten beschikbaar had zijn n.l. 2 door de Franse regering gevorderd ten behoeve van het vervoer van vluchtelingen uit Oran. Het idee schoolreis-door-de-lucht is overigens een geweldig succes ge- 2 bleken. Op 19 en 21 juni brachten 2 twee toestellen in totaal 200 Franse 2 kinderen naar Schiphol. 2 Na een enerverende en prachtige 2 dag vlogen zij 's avonds weer terug naar Parijs. Gisteren stond weer een vlucht op het programma. Vandaag 2 zelfs drie en in de daarop volgende 2 dagen vier. zodat in totaal 1000 2 kinderen een dag in ons land zouden 2 doorbrengen. Al deze vluchten zijn 2 thans geannuleerd. DE jubilaris van de dag is voor onze krant zonder twijfel dr. H. J. A. Hermens, president- directeur van de N.V. Uitgevers maatschappij Neerlandia, die van daag zijn zestigste verjaardag viert Zestig jaar is beslist geen leeftijd meer waar het adjectief eerbiedwaardig voor past. Integendeel. Wie de heer Hermens in zijn werk kent, zal de zestig ste verjaardag eerder de drempel vinden waarachter de tweede jeugd begint. Een enorme vitaliteit, in toom gehouden door een gedegen ervaring van een groot aantal jaren is het kenmerk van het werken van dr. Hermens. Hoe zeer zijn inzicht en werkkracht worden gewaar deerd blijkt wel uit de vele beroepen die van de zijde van het organisatie leven op hem zijn gedaan en uit de vele functies die hij naast zijn drukke dagelijks werk vervult. Deze „bijzaken" vullen heel wat kranteregels. De belangrijkste zijn bestuurslid van de Nederlandse Dagblad pers, van de r.-k. Vereniging van Drukkerspatroons en lid van het hoofd bestuur van de Federatie van Werk geversorganisaties in het drukkersbedrijf voorzitter van de Raad van tucht in het advertentiewezen, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Werkgevers vereniging, afdeling Utrecht, penning meester van het Bonifaciuslyceum en van St.-Adelbert, afdeling Utrecht. Dat is, zoals gezegd, een greep uit de activiteiten van de heer Hermans buiten zijn belangrijkste werk, zijn functie van president-directeur van „Neerlandia". RUIM eenentwintig jaar zetelt de heer Hermens thans op de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht om precies te zijn op 1 april 1941 kwam dr Hermens Dij de maatschappij. Dat was tijdens het directoraat van de heer F. H. H. H. Herold. Zijn functie was adjunct-directeur. Op 1 mei 1948 werd de heer Hermens benoemd tot directeur- generaal van de uitgeversmaatschappij. Dit ging betekenen de zorg voor een handelsdrukkerij en voor twee dag bladen, „Dagblad De Stem" in Breda en de „Gazet van Limburg (thans „De Nieuwe Limburger") in Maastricht. In 1960 kwam daar een derde blad bij, Khider was een van de mannen, die met Mohammed Ben Bella in Frankrijk gevangen heeft gezeten. Hij is een van de negen leden van de regering, die van het begin van de Algerijnse revo lutie af deel hebben uitgemaakt van het voorlopige kabinet. De reden van zijn zich terugtrekken is nog niet bekend. Een DC-4 van Schiphol is gisteravond naar Algiers vertrokken om mee te helpen Europeanen uit Algerië te evacueren. Vier vliegers, vier stewar dessen en een monteur gaan met de machine mee. Het toestel is gehuurd door de Franse luchtvaartmaatschappij Air France. Er moeten 50 personen vervoerd worden en er wordt vijfmaal heen en weer gevlogen naar Oran en Algiers. De Franse minister van voorlichting Alain Peyrefitte maakte na de kabinets zitting van gistermorgen bekend, dat pre sident De Gaulle persoonlijk Algerië on afhankelijk zal verklaren als de uitslag van de volksstemming vaststaat. Be trouwbare zegslieden hebben verklaard, dat De Gaulle plannen beraamt om de O.A.S. de genadeslag toe te brengen voordat de geheime leger-organisatie nieuwe plannen tegen de Franse rege ring ten uitvoer kan brengen. De campagne voor het referendum dat 1 juli a.s. in Algerië zal worden gehouden om over de toekomst van het land te beslissen, is in volle gang. Deze campagne heeft o.m. een run op de Algerijnse nationale vlaggen doen ontstaan. Deze straatkoopman in Algiers maakt goede zaken met deze vlaggenverkoop. In de National Gallery te Londen heeft een museumbezoeker een flesje inkt naar een tekening van Leonardo da Vinei gegooiu. Het flesje brak gelukkig niet, maar deed de doorschijnende laag plastic op de tekening barsten waardoor „een krasje van weinig betekenis" werd veroorzaakt. Een in Londen wonende Duitser, Franz Weng, 56 jaar en zich „artiest" noemende, is in staat van be schuldiging gesteld. Hij moet vandaag voor de rechter verschijnen. President De Gaulle is er zich van bewust, dat het opnieuw berechten van ex-generaal Salan buiten Frankrijk de schijn kan wekken, dat Salan koste wat kost ter dood gebracht moet worden. Het nieuwe proces is echter als een waarschu wing bedoeld tegen die leden van het geheime leger, die na hun vlucht uit Algerië tegen hem samenzweren. Ook de vroegere premier Georges Bidault zal terecht moeten staan als de Franse politie er ooit in slaagt hem aan te houden. West-Duitsland is op weg te gaan lij den aan wat economisch gezien de „Britse ziekte" kan worden genoemd en zal waarschijnlijk hetzelfde geneesmid del moeten innemen als Groot-Brittan- nië, zo heeft de president van de Deut sche Bundesbank, K. Blessing, gisteren te Frankfort meegedeeld. Onder de Brit se ziekte moet worden verstaan het ver schijnsel van tekorten op de betalings balans en daling van de conjunctuur. „We naderen snel het punt waarop we ons geen zorgen meer behoeven te ma ken over overschotten op de betalings balans, maar wel over tekorten", aldus Blessing. De Westduitse lonen zijn op het ogen blik na de Zweedse de hoogste van Eu ropa, de Westduitse werkweek de kort ste, het arbeidsmoreel is gedaald en het aantal zieken ligt ver boven normaal, zo verklaarde Blessing. Tegelijkertijd zijn er meer eisen voor hogere lonen, hogere pensioenen, meer subsidies en grotere bewapening. Blessings remedie: „We zullen, tenzij we spoedig tot rede komen, dezelfde soort medicijn moeten innemen als de Britten hebben moeten doen: een zelf correctie via tekorten op de betalings balans en een verzwakking van de eco nomie". (Van onze Haagse redactie) Vroeger dan werd verwacht zullen regering en bedrijfsleven (stichting van de Arbeid) weer besprekingen gaan voeren over de toestand van onze natio nale economie en de gevolgen daarvan voor het in 1963 te voeren loonbeleid. De eerste bijeenkomst zal namelijk reeds in juli plaatshebben, vermoedelijk Op vrijdag de dertiende De besprekingen worden gehouden op Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft in de zaak tegen de 27-jarige M. van der S. uit Sprang-Capelle, die op 18 juni in hoger beroep terechtstond onder beschuldiging van moord op de gebroeders van Zeist te Sprang-Capelle, een interlocutoir arrest gewezen. Het hof heeft de zaak terugverwezen naar de rechter-commissaris met de opdracht een psychiatrisch onderzoek te doen instellen in de observatiekliniek voor gevangenen in Utrecht. De Amerikaanse regering heeft China gewaarschuwd dat de Verenigde Staten zich verbonden hebben nationalistisch- China tegen een eventuele aanval te be schermen. Het defensieverdrag tussen de Ver enigde Staten en nationalistisch-China verplicht de V.S. het aan de nationalis ten toebehorende gebied, zoals Formosa en de Pescadores, tc verdedigen. President Kennedy heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie in Wash ington gezegd, dat de toestand in de Straat van Formosa „een zaak van ern stige bezorgdheid" voor de Verenigde Staten is. „De Verenigde Staten zullen de stap pen nemen, die nodig geacht worden om Formosa en de Pescadores te verdedigen" aldus Kenedy, „maar wij zijn tegen gebruik van geweld daarginds". uitnodiging van de regering. Gehoopt wordt dat men het evenals vorig jaar november op kasteel Oud-Wassenaar het geval was weer eens zal kunnen worden over maatregelen en gedrags regels betreffende de toekomstige loon- en prijsontwikkeling. Van regeringszijde zal weer aan de besprekingen worden deelgenomen door minister Veldkamp (Soc. Zaken) en diens staatssecretaris Roolvink, minis ter De Pous (Econ. Zaken) en minister Zijlstra (Financiën). Ook de Stichting van de Arbeid zal weer in volle sterkte aantreden. De besprekingen moeten geheel los worden gezien van het beraad van de sociaal economische raad (S.E.R.) over een advies aan de regering betreffende nieuwe maatstaven voor het loonbeleid. Zoals bekend wordt op het ogenblik i hard aan de totstandkoming van dit ad vies gewerkt, aan de hand van een rap port van de zgn. commissie-Schouten. De kans is zeker aanwezig dat dit advies eerst volgend jaar in de loonpolitiek een rol zal kunnen gaan spelen. De bespreking in juli naar alle waarschijnlijkheid niet op kasteel Oud- Wassenaar maar op het ministerie van Sociale Zaken worden gehouden. De recherche in Rotterdam heeft het onderzoek in de zaak betreffende de illegale wapenhandel beëindigd. Alleen al in Rotterdam zijn 180 wapens in be slag genomen, waaronder nieuwe revol vers, pistolen, bren- en stenguns, Duitse machinepistolen en zelfs een Russisch machinegeweer, dat door een oud- Koreastrijder buit was gemaakt. De centrale figuur in deze handel, de 31-jarige instrumentmaker E. S. uit Rotterdam, werd enkele dagen geleden gearresteerd. De man, die in het wapen vak zit, had een voorlopige vergunning om wapens te importeren. De politie vermoedt dat nij duizenden guldens aan de illegale handel heeft verdiend. Hij verkocht onder andere pistolen met een waarde van 80 gulden voor 240 gulden, het drievoudige. Zelfs minderjarigen kwamen door toedoen van S. in het bezit van vuurwapens. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan kochten in het al gemeen alleen verzamelaars de wapens met soms grote partijen munitie. Deskundigen menen dat het mogelijk is met de in beslag genomen voor werpen een yolledige compagnie te be wapenen. De vreugde om een met goed gevolg afgelegd examen is in Moskou even groot als in Amsterdam. Op het Rode Plein dansen een ry geslaag den dolgelukkig hand in hand over de enorme ruimte na de uren van teistering. (Van onze Haagse redactie) Er zullen nog dit jaar op grond van de geneesmiddelenwet een aantal uit voeringsbesluiten worden genomen die beogen een einde te maken aan de thans zo goed als ongecontroleerde invoer van buitenlandse geneesmiddelen Dit ge schiedt naar aanleiding van de gerucht makende Softenon-Conterganaffaire, het slaapmiddel dat naar men aanneemt oorzaak is van de geboorte van enkele duizenden misvormde baby s in West- Duitsland. Ook in België en Nederland is Softenon verkrijgbaar geweest. De verkoop ervan ir. Nederland heeft nog geen aanwijs baar schadelijke gevolgen opgeleverd. Softenon is overigens in november vorig jaar reeds uit de handel genomen en vernietigd. (Eigen nieuwsdienst) Zeven jaar is het geleden dat „De Zwarte Ruiter", bijnaam voor zekere Gruyters uit Mierlo-Hout voor zijn rechters verscheen. De man, die eind 1954 en begin 1955 het gehele Brabantse politie-apparaat onder zenuwachtige druk plaatste met zijn misdrijven, kreeg vyf- tien jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. Gruyters pleegde op 16 november 1954 een roofoverval op het postkantoor van Ravenstein. Hij schoot daarbij de de pothouder, de heer J. van Dieten neer, die in het ziekenhuis te Oss overleed. Mej. Bol, thans werkzaam bij een con cern te Oss, doch toen op het postkan toor te Ravenstein, vluchtte weg zodra de overvaller met het pistool in de aan slag het kantoor binnenkwam. Tal van misdrijven w.o. brandstichting te Neer angel kwamen op naam van De Zwarte Ruiter. Het politie-apparaat in Neder land, doch vooral in Brabant, de een felle jacht. De directie van de PTT stelde 1000 gulden ter beschikking van de officier van justitie in Den Bosch, uit te loven aan degene, op wiens aanwijzingen tot arrestatie van de Zwarte Ruiter kon worden overgegaan. Zeven jaren zijn verstreken, maar nie mand weet wie die 1000 gulden beloning heeft ontvangen. Dezer dagen spraken wij twee personen, die nauw betrokken zijn geweest bij de arrestatie op 7 januari De heer Theo Cammann (vader van de in Schotland verblijvende Ineke Camann vertelt: „Op 6 januari 1955 waren wij met een aantal stamgasten in café Casino aan ds St.-Josephstraat in Tilburg. De dochter van de exploitant kwam op een gegeven moment binnenhollen met de kreet: er ontketen- zit iemand aan de auto van de heer Höhner te morrelen. We renden naar buiten. Er zat iemand in de auto. Toen wij op enkele tientallen meters genaderd waren trok de man een revolver. Hij schoot op mij. Ik liet me plat op de grond vallen. De kogels floten rond m'n oren. De schutter verdween. Zijn profiel geleek op dat van de Zwarte Ruiter. Meteen werd de politie in Tilburg ge alarmeerd. Met volledige bezetting werd in Tilburg een speurtocht gemaakt". De heer Schuermans deed het vol gende verhaal: „Op de ochtend van 7 januari zat een man in mijn café. Op de stoel naast hem lag een pakje, waarin, naar later bleek, een pistool van zwaar kaliber verborgen was. Toen ik de man eens nauwlettend gadesloeg werd ik wit om mijn neus. Het kon niet anders. Deze man moest de Zwarte Ruiter zijn." De heer Schuermans liep zijn café uit en belde bij een groentenhandelaar de politie op. Geheel verbouwereerd stak de Zwarte Ruiter de handen om hoog toen rechtercheurs binnentraden met de revolver in de aanslag. Maar. geen beloning voor de kaste lein, hoewel op zijn aanwijzing de Zwar te Ruiter gearresteerd werd. Ook niet voor de heer Cammann, die de politie meedeelde, dat de Zwarte Ruiter Tilburg was. De heer Schuermans heeft vooral in het eerste jaar na de berechting van de Zwarte Ruiter geïnformeerd naar de uitgeloofde beloning. Men zou het onder zoeken De heer Cammann vroeg er weer naar, toen hij bij de Tilburgse recherche kwam in verband met zijn minderjarige doch ter, die met Herman Kusters naar Gret na Green vertrok. Hij kreeg te horen, dat aangaande die beloning wel corres pondentie gevoerd was, doch het juiste van de zaak kon men niet vertellen. „Het Centrum". Na deze fusie kreeg de uitgeversmaatschappij een driehoofdige hoofddirectie, gevormd door dr. Hermens, de heer J. D. C. L. Groot en de heer J. P. van Vonderen. De heer Hermens trad en treedt binnen dit drie manschap op als president-directeur. TA E concentratie van meer dagbladen bij „Neerlandia" zal door de heer Hermens ongetwijfeld zijn toege juicht. Zijn loopbaan heeft zich sedert 1924 vrijwel ononderbroken bewogen op het terrein van de dagbladpers, zij het op het specifieke terrein van de exploi tatie en de reclame. In 1924 koos de heer Hermens zijn richting toen hij bij de firma Wuifing te Amsterdam kennis maakte met reclame. Bij het bedrijf van Leonard Lang te Amsterdam werd die kennismaking nog verder verdiept en verstevigd, zelfs in die mate, dat de heer Hermens die economie had gestudeerd aan de Handelshogeschool te Rotterdam de problematiek van de reclame uit koos voor zijn proefschrift waar hij in 1949 op promoveerde tot doctor in de economie. Het proefschrift was getiteld De bedrijfs-economische betekenis van de reclame. TTET proefschrift is geen eendags- 11 vlieg geworden, het is nog steeds het handboek waar jongeren uren, dagen, maanden over gebogen zitten als onderdeel van hun studie over het vak reclame en dat als ver plicht leerstuk geldt voor het examen tot verkrijging van de erkenning als advertentiebureau ingevolge de regelen voor het advertentiewezen. Een korte tijd is de heer Hermens directeur geweest van de uitgeversmaat schappij „Diligentia" te Amsterdam. Daarna verzekerde de Bond van adver teerders zich van de diensten van de specialist Hermens. Tien jaar lang was de heer Hermens directeur van deze bond. Toen stapte hij op de trein en reed naar Utrecht naar de Kromme Nieuwe Gracht waar hij tot de dag van vandaag nog zetelt en werkt zorgzaam bedachtzaam en consciëntieus. (Advertentie) In het hoge noorden wordt Finnbrod in speciale ovens diepdoorbakken tot de hopgste graad van krokantheid. Dit heerlijk brosse, knappende Finnbrod laat de tanden werken, wat zo gezond is voor het gebit. Finnbrod, gewoon met boter en broodbeleg, is een smakelijk ontbijt en een gezonde lunch. Het is voedzaam, maar zet niet aan. Koop zo'n pak, dat altijd kersvers blijft. Finnbrod. wit of bruin, bij élke broodmaaltijdl

de Stem | 1962 | | pagina 1