Pier Tania verwierf faam om zijn harde openhartigheid Zwart p Wit De beursbengels: :JE HEBT ZE!: Minter en Hinter en de verdwijn-kast Fantastische verhalen op Vlaamse beeldbuis Terugblik Naar Canada „Voor boer en tuinder" voor 50ste maal op tv xzNILLM ÊJ 2offezeffd Radiootje spelen Geen herhalingen Missa Latanica van pater Dijker Karei Prior dient aanklacht in tegen impresario NILLMIJ LUCHTVAARTMEETING OP VLAAMSE T.V. Stem-feuilleton PROFESSOR ROMME erc-doclor in Tilburg Vier monniken vrijgesproken NILLMU SER OORDEELT: Geen wijziging in samenstelling bedrijfscie metaal Ouders omgekomen baby worden voorgeleid Nieuw avontuur van M inter en Hinter DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 JUNI 1962 IN de vele jaren, dat wij de oud- journaalredacteur Pier Tania kennen, hebben wij hem leren waarderen om twee bijzondere karaktereigenschappen n.l. om zijn zelfstandig denken en om zijn kritische nuchterheid. Dit zijn onontbeerlijke eigenschap' pen voor deze televisieman, die niet alleen een voortreffelijk presentator is, maar zich in nog geen twee jaren tijds naam ver wierf als regisseur van documen' taires over de schrootaffaire, de probleemgebieden, de taalstrijd in België en de gehuwde werkende vrouw. Hij is een sterk journalist, die op goede en objectieve wijze zijn onafhanke lijke mening durft te formuleren in korte, kernachtige zinnen. "VTaandagmiddag vertrok hij met een -L'J DC-8 van Schiphol naar Canada, waar hij een documentaire gaat ma ken over Montreal en de Nederlandse emigranten, die in dit onmetelijke land een goed bestaan zochten. Maar voor het toestel zich van het platform verhief, hadden wij een gesprek met hem over zijn plannen. Een van de meest succesvolle pro gramma's van de Vlaamse Televisie, dat morgen om 14 uur voor de vijftig ste maal op de beeldbuis komt, is zeker „Voor boer en Tuinder". Na iedere uitzending van dit veertiendaag se programma volgt een lawine van brieven, waaronder talloze uit Neder land, Frankrijk en zelfs Duitsland. Op de prijsvragen, die soms in deze uit-j zending voorkomen, komen gemiddeld 5000 antwoorden binnen. Ook de stede-' ling is zich voor deze agrarische uit- j zendingen gaan interesseren en dat' er op deze wijze een brug geslagen wordt tussen stad en land is iets wat de initiatiefnemers van deze serie met dankbaarheid vervult. Onder deze omstandigheden kan het niet anders of de vijftigste uitzending gaat een feestelijk cachet krijgen, zij het dan op bescheiden wijze. Het wordt een soort caleidoscoopprogramma on der de titel (ontleend aan Weremeus Bunings Ballade van de Boer) ,,Hij ploegde voort". O.a. werken mede de letterkundige André Demedts, zelf een boerenzoon, en dr. J. Goossenaerts die een werk publiceerde, ,,De taal van en om het landbouwbedrijf". (Advertentie) Geef Uw kind een goede kans levensverzekering Hoe ontzaglijk welvarend wij zijn blijkt wel uit de reusachtige omelet die het landbouwschap wil gaan aan richten. Nederland zit namelijk met een dertig miljoen eieren in de maag. Die kunnen de markt niet op, niet om dat we ze niet betalen kunnen maar omdat ze, daar komt het dan eigenlijk op neer, te goedkoop zijn. En nu wil het Landbouwschap dat de regering die dertig miljoen eieren „uit de markt neemt". Dat wil zeggenin zee gooit of klutst of zo. In elk geval moeten ze verdwijnen. ..Dan zal de eiersituatie per 1 juli gunstiger zijn", zegt het schap, dat het toch wel een beetje van eieren maakt. De toestand wordt beter, zegt het, als die dertig miljoen eieren verdwij nen. Een simpel mens zou redeneren: hoe meer eieren we kunnen eten, hoe beter het is. Maar dat is dus niet zo: als die eieren, hoe vers ze ook mochten zijn, de markt bederven dan moeten ze verdwijnen. Het gaat dan niet meer om de eieren maar om het belang van de markt. Als een andere oplossing noemt het Landbouwschap ook nog even terloops ofzet naar onderontwikkelde landen". Kijk, het is aardig dat we daar nog even aan denken. Wij hier hebben a.o.w., huur compensatie, een vrije za terdag en dertig miljoen eieren teveel. We zouden ze gewoon op de vuilnis hoop kunnen gooien, om de markt lek- her gezond te houden, maar plotse ling bedenken we: o ja, zeg. er zijn nog landen waar ze misschien best die eieren zouden willen hebben. Waar kinderen rondlopen die nog nooit de kans gekregen hebben een ei te eten. Vv e zouden die dertig miljoen eieren ius heen kunnen sturen en men ~ai aaar onze over ontwikkelde en hoogbeschaafde welvaartsstaat onge twijfeld uiterst dankbaar zijn voor het gebaar. Kijk zeg, de Nederlanders stu ren ons eieren. Ze kunnen er zelf niets mee doen en daarom krijgen wij ze. Als die eieren hun markt niet in ge vaar zouden brengen, hadden we ze nooit gekregen, maar nu is het toch maar een treffend staaltje van naas tenliefde. Als nu het vervoer naar die onder- ontwikkelde landen maar niet te duur Want dan kunnen we ons de luxe van de naastenliefde niet permitteren. Het gaat tenslotte in de eerste plaats om de markt en de economie. Dat is het hele eieren eten. PRAET-MAECKER „Tk beperk me niet tot een nauwkeurig A omlijnd programma, want in de praktijk blijkt dan vaak, dat ik te veel hooi op mijn vork heb willen nemen". Pier Tania is 37 jaar en Amsterdam mer van geboorte. Zijn vader was een Fries. Nadat hij in de hoofdstad de HBS had doorlopen vatte hij het plan op om te gaan studeren in de Neder landse Letteren. Zijn leraar, dr. Hel- linga, thans hoogleraar, had zijn in teresse gewekt voor deze studierich ting. Maar de oorlog verhinderde dit voornemen en samen met prof. Hel- linga heeft Pier lange tijd onderge doken gezeten in het landelijk Doorn spijk. Kort na de bevrijding moest hij in militaire dienst en al spoedig werd hij aangewezen voor de selectietest als contactofficier bij de Legervoor- lichtingsdienst. Na een cursus in Kijk duin werd hij in oktober van hetzelfde jaar beëdigd als tweede luitenant. Spoedig daarop vertrok hij naar het toenmalige Nederlands Indië, waar hij op Java voorlichtingsofficier werd. Daarna werd hij aangesteld als hoofd van de legervoorlichtingsdienst voor Oost-Indonesië en Nieuw-Guinea, met als standplaats Makassar. Luite nant Tania had een geheel eigen op vatting over het woord voorlichting. Hij schonk de „jongens" op alle pos ten informatie en het meest recente nieuws, zowel uit het moederland als van de operaties in de Archipel. Zij gaven daarvoor een soldatenblad uit, dat ,,De Wacht" heette en een enorme lezersschare telde. Op een gegeven moment kwamen ze op het idee een strijdkrachtenpro gramma te gaan verzorgen. In Ma kassar beschikten ze over een kleine buitgemaakte Jappen-zender van 300 watt. ,,Wij hebben toen zelf geleerd radiootje te spelen en wij hebben daar enkele jaren met veel elan en grote inventiviteit heerlijke programma's uitgezonden". In 1950 na zijn terugkeer in het vader land solliciteerde Pier naar een beurs om zijn oude voornemen om te gaan studeren in daden te kunnen omzetten. Hij was een van de zeer velen, die waren gerepatrieerd en zich tot de studie voelden aangetrokken. Het luk te niet en Pier Tania solliciteerde bij de Radio Nieuwsdienst, waar hij als redacteur-nieuwslezer werd aangesteld Voor het NTS-journaal zijn intrede deed bij de televisiekijkers, maakte Pier in zijn vrije tijd de journaalteks ten voor de AVRO-tv. Dank zij deze ervaring kon hij met een kans op succes solliciteren bij de NTS. Samen met de pas benoemde hoofdredacteur Carel Enkelaar heeft hij in die eerste maanden de vuurdoop ondergaan met een reportage over het bezoek van ons koninklijk paar aan de West. Slechts drie jaar heeft Pier het op de journaalredactie kunnen uithouden. Hij vond dat dit journaalnieuws, dat uiteraard uit zeer korte vraaggesprek ken of commentaren bestond hem een te grote beperking oplegde. Hij wilde graag speurtochten maken naar onder werpen, die zich zouden lenen voor een echte tv-documentaire. In 1960 trad hij daarom als regisseur in dienst van de televisie-sectie van de VARA. Eerst maakte hij zich ver trouwd met het werk achter de regie tafel en werkte mede aan de presenta tie van „Anders dan anderen" en de bekende reisrubriek van dr. L. van Egeraat. De programmaleiding schonk hem toen de kans om zelfstandig een documentaire te maken. Met zijn aan pak van de affaire-Worms wist hij toen in een slag een goede naam te ver werven. Vorig jaar reisde hij met Netty Rosenfeld en cameraman Frans Verhey naar het verre Australië, waar zij in een maand tijds meer dan tien duizend kilometer reisden om bezoe ken af te leggen aan de vele Neder landse emigranten en hun gezinnen. Het werd een moordende jakkerpartij, waarin ze praktisch geen vrije tijd voor zichzelf hadden. In Nederland teruggekeerd bracht Tania bijna twee er een halve maand in de montage kamer door om zijn documentaires samen te stellen. De reacties waren onverdeeld gunstig en daarom besloot de VARA om dit jaar een drietal do cumentaires over Canada te gaan ma ken. Tania's voornaamste zorg is nu, om niet in herhalingen te vallen en zijn filmstof zo te beperken, dat men een afgerond beeld krijgt van een der vele facetten van dit enorm grote land. Daarom bracht hij de vorige maand reeds een bezoek van drie weken aan de miljoenensteden Montreal. Ottawa en Toronto. Hij heeft daar tientallen gesprekken gevoerd over de technische coördinatie van zijn programma. De CBC (Canadian Broadcasting Compa ny) stelde joyeus haar archiefmateri aal ter beschikking, maar Tania wilde op deze trip geen reisfilm maken. Daarom heeft hij besloten zich te be perken tot de stad Montreal, waar 2 miljoen mensen wonen en het immense platteland daaromheen. ,,Ik kan je verzekeren, dat we onze uiterste best zullen doen om dit prach tige en verfrissende vakwerk zo goed mogelijk te benaderen", zo besloot Pier Tania. PIER TANIA naar Canada •Zondagavond 1 juli om 21.30 uur start de Vlaamse t.v. met een nieuwe we kelijkse serie verfilmde fantastische verhalen. Deze reeks bleek het vorig seizoen zeer succesrijk te zijn en onder dezelfde titel „Twilight Zone" keert ze nu op het scherm terug. Voor 1 juli koos men „De onzichtbare came ra". •Zondagmiddag om 14.35 uur zal voor 'J de KRO-microfoon door het koor van de H. Hartkerk in Breda o.l.v. Leo Hanssen en m.m.v. leerlingen van de meisjes-ulo Virgo Maria" o.l.v. mej. R. Lansu en van dr Martien van Tol, orgel, de Missa Latanica van pater Matthieu Dijker A. A. worden uitge voerd. De KRO voldoet hiermede aan de op zich genomen verplichting om op voor dracht van de Pascal-Schmeits-stich- ting een opdracht te verlenen aan een der twee componisten, aan wie in 1959 een aanmoedigingsprijs werd toege kend. De jury van de Pascal-Schmeits- stichting stelde eenstemmig voor aan de KRO om aan pater M. Dijker A.A. deze opdracht te geven. In de te ver vaardigen compositie moest het volk een eigen stem kunnen hebben, waar door het streven naar de gemeen schapsviering zich metterdaad zou kunnen uiten. Wegens aantasting in eer en goede naam heeft de bekende tv-producer van de AVRO, de heer Karei Prior, een aanklacht ingediend tegen de im presario, de heer H. Hofman. Laatst genoemde had de heer Prior ervan be schuldigd steekpenningen te hebben aangenomen bij het sluiten van con tracten met Franse artiesten, die zou den optreden in het televisieprogram ma „Domino". Van AVRO-zijde deelde men ons mede, dat het hier een kwestie betreft, waarin deze groep geen partij is. (Advertentie) Voorzorg voorkomt zorg levensverzekering Morgen organiseert de Belgische lucht macht te Klein Brogel in de Kempen een internationale luchtvaartmeeting, die vanaf 16.15 uur door de Vlaamse t.v. wordt uitgezonden. Naast de Bel gische acrobatische ploeg „De rode Duivels" en andere gelijksoortige teams uit Frankrijk, Engeland, Duits land en Amerika, zullen alle eenhe den van de Belgische luchtmacht er aan deelnemen. Ter gelegenheid van de twintigste ver jaardag van de oprichting van de eer ste parachutisteneenheden, zal het ba taljon de Belgische para-commando's eveneens van de partij zijn. Ook zullen nieuwe vlietuigtypen en afweerraketten worden voorgesteld. I Zaterdagavond speelt op Hilversum I 402 m om 20.05 uur de mariniers kapel. Malando en zijn orkest komen om 20.40 uur voor de microfoon. Om 21.50 uur volgt „Hoe vindt u het?" en om 22.40 uur „Sfeer en ritme" door Ger van Leeuwen. Tenslotte is er om 23.10 uur de rubriek ,,'t Is allemaal show". Op Hilversum II 298 m biedt de KRO om 19.55 uur „Populaire klas sieken" en om 21 uur het programma „De platenkoffer". Om 23 uur volgt de rubriek „Meesterwerken der religieuze muziek" en tot slot om 23.45 uur de suite van Jean Baptiste Lully. Zondagochtend is er om 8.30 uur op Hilversum I de rubriek „Weer of geen weer" en om 11 uur het programma Zondagmorgen zonder zorgen". Om 13.20 uur volgt „Op de plaat rust" en het Radiofilharmonisch orkest musi ceert o.l.v. Tibor Paul om 14.10 uur. De befaamde „Maastreechter Staar" kunt u om 15.25 uur beluisteren. De avond wordt om 20.05 uur ingezet met „Muziek uit drie windstreken", gevolgd om 20.45 uur door de eenakter „De hitte golf". Om 22 uur is er het programma „Rijkdom der welluidendheid" en om 23 uur zingt Mieke Telkamp met piano begeleiding van Peter Kellenbach. De KRO zendt op Hilversum II om 8.30 uur de hoogmis uit, welke wordt opgedragen in de kerk van St.-Jan de Doper te Waalwijk. Eddy Calvert speelt om 12.25 uur. Daarna volgen om 13 uur de avonturen van „De Oelewappers". Om 14.35 uur wordt de Missa Latanica van Matthieu Dijker A.A. uitgevoerd door het koor van de H. Hartkerk te Breda. Om 15.25 uur kunt u luisteren naar „Muzikale miniaturen". De avond wordt ingezet met een pro gramma „Een avond in Portugal" dat om 20 uur wordt uitgezonden. Om 21.30 uur volgt „Do-re-mi" en om 22.55 uur musiceert het Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink m.m.v. Irmgard See- fried, sopraan. LEKKER Enkele Zweedse geleerden hebben onderzocht of bladeren en gras voe dingswaarde hebben. Ze kwamen tot de ontdekking, dat deze „gerechten" goed eetbaar en gezond waren. Sinds dien worden in Zweden massa's gras koekjes vervaardigd. IRRITEREND In negentien Engelse ziekenhui zen is onder de patiënten een on derzoek ingesteld naar de meest irriterende geluiden. Stofzuigers, kerkklokken en auto's bleken zeer hinderlijk. De meeste klachten kwa men echter over het getrippel van naaldhakjes op de gangen. VREEMD Margot Fonteyn (43), Britse prima ballerina, kreeg een voor danseressen zeldzame onderscheiding: de univer siteit van Cambridge verleende haar de waardigheid van doctor (honoris causa) in de rechten. Niemand weet hoe Margot dat voor elkaar heeft ge danst. ONDERDUIKER Alvara Margenas (29), werd bij wedstrijden in onder-water-zwemmen in de Mexicaanse stad Bihuahua schit terend winnaar. Bescheiden weerde hy alle gelukwensen af en nog besche; den er onttrok hij zich aan de vanzell sprekende belangstelling van de foto grafen. Maar die mannetjes hielden vol en de volgende dag bracht §*n plaatselijke krant in grote opmaak de foto van de nieuwe kampioen. Spoedig kreeg Margenas bezoek van gendarmen die hem prompt arres teerden. Hy bleek vyf jaar geleden de plaat te hebben gepoetst in de gevan genis van Mexico City en leefde al die tjjd ondergedoken. Hij kon evenwel niet aan de bekoring weerstaan zich te laten inschrijven voor de onderwar terkampioenschappen. „Troost u maar. U bent niet de enige ontevreden klant in onze zaak" en om 20.30 uur presenteert de KRO de rubriek „Woord en beeld". Ko van Dijk speelt om 20.40 uur de hoofdrol in de eenakter „Requiem voor een vo gel". Het Amsterdams kunstmaandor- kest musiceert om 21.15 uur, waarna om 22 uur de filmserie „Strijd tegen het onrecht" wordt vertoond. Tenslotte houdt rector D. Coppes om 22.30 uur de epi loog. Zaterdagmiddag om 15 uur geeft dr. v. Egeraat „Tips voor uw vakantie". Om 15.25 uur volgt de Amerikaanse tv-film „Het leven is vol verrassingen" en om 15.50 uur de Tsjechische tekenfilm „De mens zoekt zijn weg naar de bodem der zee". Om 16.10 uur is er een nieuwe film in de wild-westserie „Wells fargo" waarna om 16.35 uur Eeco Schuller spreekt over de luchtvaart. Bert Gart- hoff verzorgt om 17 uur het programma „De kijkdoos" voor de jeugd. Zaterdagavond om 19.30 uur is er de teenagerrubriek „Top of flop". Na het journaal brengt de VARA om 20.20 uur „Mit musik kommt alles wieder". Om 21.10 uur is er een nieuwe afleve ring van de Franse politiefilm over in specteur Leclerc. Tot besluit wordt om 21.35 uur de tweekamp „Willens en we tens" uitgezonden. Zondagavond vertoont om 19.30 uur her NTS-journaal zijn weekoverzicht. Om 20 uur volgt de rubriek „Sport in beeld" 27) „Nee, Bob", lichtte Diephout hem met iets van deelneming in zijn stem in. „Het was jouw mededinger Bea was kennelijk verlegen met de situatie, om dat wij er bij waren en daarom speel de ze een geslaagd stukje toneel. Heel logisch en daar hoef je niet kwaad om te zijn. Zij gaf die zogenaamde bakker een week uitstel, herinner je je dat nog? Dat betekent, dat zij een week wil nadenken over haar besluit, al dan niet met hem in zee te gaan. Het bewijst intussen, dat ze niet erg happig is..„. Hoewel.-.ze schijnt hem toch zeker niet te haten, zoals jij eerst veronderstelde." „Wat een ploert!" barstte Bob uit. „Die vent heeft zeker een plank van heb ik jou daar voor z'n kop. Hij zal het toch niet door gehad hebben van die klap en die verkleedpartij?" „Nee", klonk Diephouts antwoord po sitief. „Ik hoorde hem zeggen, dat hij van die nachtelijke affaire niets be greep, maar dat het hem geen snars kon schelen, wat de reden was van die scène. Hij vróeg haar gewoon, alsof het om een nieuwe haring ging. Bob kookte van woede. „Zij gaf hem een week uitstel? Ze had de horen moe ten neergooien. Nog geen kwartier daar voor had ze mij!" Hij hield zich snel in. „Had ze jou soms ook een week uitstel gevraagd?" informeerde Diephout met een meewarig gezicht. „Verdorie, ja", riep Bob. „Dat was vlak voor dat telefoontje." Inwendig gnuifde Diephout. Hij wist niet, dat de zaken zo scherp stonden. Het maakte de vooruitzichten alleen maar beter. „Ik vrees", zei hij, „dat jullie zo on geveer gelijke papieren hebben bij Bea. De markt is oer-willig, naar twee kan ten zou je zo zeggen. Ik zie kans voor jou, om met één slag de winst te in casseren, als ik dat zo zeggen mag." Bob had wat verstoord gekeken, toen de beurstermen klonken, want de zaak was voor hem van zeer subtiele aard- Toch vergat hij zijn wrevel, toen hij bemerkte, dat Diephout het blijkbaar goed met hem meende. „Er is namelijk iets gebeurd, dat de hele toestand veranderen kan, als we niet een beetje...nu ja.„een beetje in een bepaalde richting gaan werken, om de zaken een zetje te geven." „Hoe zo?" vroeg Bob. „Bea...maar denk er om: geen woord, tegen niemand...is erfgename geworden van het aandelenpakket van mevrouw Haanstra. De oude mevrouw moet de laatste tijd wat eigenaardig geweest zijn: zij heeft herhaaldelijk haar testament veranderd. Eerst moet Van Voorst ju nior universeel erfgenaam geweest zijn. Daarna weer niet. Wat er precies tus sen die twee voorgevallen is, weet ik niet- Maar een feit is, dat Bea - die zij immers zo graag mocht - alle aan delen van de fabriek erft. Van Voorst krijgt een legaat; met anderen. Je zult wel begrijpep, waarom die Van Voorst er zo als de kippen bij was, om Bea op te bellen. Hij zal wel op de hoogte geweest zijn. Volgens mij was het een bevlieging van de oude mevrouw, maar intussen boft Bea er bij. Ik gun het haar, daar niet van." Bob dacht een ogenblik na. Toen barst te hij los: „Die schoft, die Ronald, heeft dat geweten! Hij zou erven, dus zeker ook die aandelen: dat heeft hij zelf gezegd op die fuif. En daarom vergeet hij nu die oplawaai in het por tiek zo vlot. Logisch. Er zitten me wat tonnen voor hem aan vast. Voor zo'n prijs laat ie zich desnoods villen, de geldhaai! Diephout boog het hoofd in wijsheid. Inwendig schaterde hij. Bob tippelde met wijd open ogen de val binnen. „Ik vrees dat het is, zoals jij zegt", zei hij langzaam, „en in een normaal geval, dus als Van Voorst junior niet de ex-erfgenaam van zijn tante was ge weest, zou Bea van zoveel berekening en sluwheid (sic, dacht Diephout met zelfkennis) walgen en hem nooit meer aankijken. Waarschijnlijk zou ze hem dan zelf graag om zijn oren slaan." „Dat weet ik zeker", riep Bob. „Maar nu liggen de zaken even anders want de oude dame heeft haar lieve neef niet onterfd omdat ze zo'n hekel aan hem had. Nee, vast niet: zij wilde al leen maar, dat hij het geld en de aan delen (centjes krijgt hij toch, dus heb maar geen medelijden met hem) ver standig zou beheren. Nu heeft ze echt iets voor een oude dame zitten wikken en wegen. Ze wist, dat Bea heel wat zakelijker is dan haar neef, maar bovendien werd ze gewaar, dat neefje lief onze juffrouw Evenblij bijzonder graag mocht. Ze dacht nu, Bea een zet je in de door haar gewenste richting te geven, door haar bij testament die zeepziederjj of wat is het? over te doen. Dat is een soort familiebezit en de oude tante gebruikte het nu, om een nieuwe familieband te smeden. Die zeepziederij is dus eigenlijk haar prijs voor Bea's jawoord aan de jonge Van Voorst. Kun je me volgen?" Bob recapituleerde: „Dus Bea erft de „weduweaandelen" en hij wat centen en de boedel en zo, en Tante hoopt, dat Ronald en Bea het familiebezit samen zullen voegen. Ze dacht zeker, dat Bea zich om dat geld verplicht zal voelen: dat die de intentie wel zal snappen?" „Ik geloof: ja", antwoordde Diephout nadrukkelijk. „Je snapt, dat die malle laatste wil de zaak verandert. Bea was erg op de oude mevrouw gesteld en... ze is niet afkerig van de jonge Van Voorst. Dus wat ligt voor de hand? Dat zij binnen een week „ja" tegen hem zegt. Bob keek heel somber. „Rotter dan het nu is, kon het nooit worden", mompelde hij droevig. „Tja", merkte Diephout wijsgerig op, we hebben nu eenmaal met mensen te maken én die doen soms dingen die we niet konden voorzien." „Maar", begon Bob, ,,u zag een licht puntje, zei u daarnet?" „Hoe weet het dan vroeg Bob prompt. „Logisch, dat je dat vraagt. Ik heb het.„nu ja, je zwijgt erover, heb je be loofd... van de baas gehoord. Ik denk, dat de oude mevrouw hem nog om ad vies gevraagd heeft. In ieder geval: hij weet het, en de notaris zal het na tuurlijk ook weten...en dan ik en nu jij ook. O ja, Van Voorst junior ook nog. Die moet op een of andere manier lucht van het geval gekregen hebben. Misschien heeft zijn tante hem wel bij zich ontboden en hem toen de huid vol gescholden, en hem alvast ingelicht, wat ze van plan was te doen." (Bijtijds her innerde Diephout zich dit kleine detail. Het was oppassen, want hij had met een denkend mens te doen. Hoewel, als het om vrouwen ging. waren die gedachten gemakkelijk te beïnvloeden). „Bea hoort het op z'n vroegst over een week", zo ging de procuratiehouder van de degelijke en hoogst betrouwbare zaak Van Markesteyn voort: „Dat is ook de gelegenheid, om haar kandidaat gemaal te ontmoeten. (wordt vervolgd) „Riedels en fiedels" vormde de hoofd- sciioiei in net televisieprogramma van oe NCRV. Het was een uitzending van Ne derlandse muziek met enkele verrassend aardige werkjes, maar ook met een stel weinig geslaagde muziekjes. De arrange menten (o.m. van Bert Paige en Kees Bruyn) maakten echter veel goed. Ze werden ook uitstekend gespeeld door het strijkorkest van Harry de Groot. De tv- presentatie was ver beneden de maat en het noemen van de decorbouwer was gewoonweg onzinnig, omdat er van een decor nauwelijks sprake was. In de rubriek Attentie werd o.m. aan dacht besteed aan het verband tussen roken en longkanker, aan de mogelijk heden tot het beoefenen van de water sport in ons land en aan de problemen van Amsterdam met betrekking tot de krotopruiming. Een Vlaamse uitzending over de dichter Richard Minne maakte het avondprogramma compleet. E.B. Ter gelegenheid van het zevende lustrum van de katholieke econo mische hogeschool in Tilburg zul len tijdens de viering van de „Dies natalis" op donderdag 15 novem ber eredoctoraten worden verleend aan prof. mr. C-.P.M. Romme uit Bloemend sal en aan prof. Colin Clark, hoogleeraar aan de univer siteit van Oxford. (Advertentie) Later van niemand afhankelijk door een MM MM! MJM M M van PM a MmMmMwM M%M levensverzekering Vier kapucijner monniken, beschuldigd van medeplichtigheid aan misdaden van de Maffia, zijn door een Siciliaanse rechtbank vrijgesproken. De drie leken die met hen terecht stonden, en die werden beschuldigd van het plegen der misdaden, kregen ge vangenisstraffen variërend van 14 tot 30 jaar. Het publiek applaudisseerde, toen de monniken werden vrijgesproken» Deze zaak dateerde van 1958. (Advertentie) Jong verzekerd, voordelig verzekerd levensverzekering (Van onze Haagse redactie) De Sociaal Economische Raad is van oordeel dat geen wijziging moet worden aangebracht in het ledental en de samen stelling van de bedrijfscommissie voor de metaalindustrie en de elektronische industrie. De raad weigert daardoor te voldoen aan het verzoek van de Neder landse bond van middelbare en hogere technici om in de bedrijfscommissie ver tegenwoordigd te zijn. De raad heeft eenzelfde afwijzend standpunt ook reeds in juli 1960 inge nomen. De raad is n.l. nog steeds van oordeel dat deze bond niet groot genoeg is om voor een zetel in de bedrijfscom missie in aanmerking te komen. De S.E.R. heeft thans besloten de ver ordening regelende bedrijfscommissie voor onbepaalde tijd vast te stellen. De Haagse politie heeft het verhoor van de ouders van de vorige week woensdag als gevolg van ernstige ver waarlozing overleden baby thans afge sloten. De dertigjarige steigermaker B. J. van den B. en zijn 28-j. echtgenote A. van den B.-H. zullen hedenochtend voor de officier van justitie in Den Haag worden geleid. Over de resultaten van het onderzoek in deze zaak heeft de politie na afge lopen woensdag haar eerste indrukken te hebben weergegeven, zich nog niet uitgelaten. „Minter en Hinter en de verdwijn-kast" heet het nieuwe stripverhaal, waarin de helden uit het zwiergeit-drama op nieuw gaan optreden. Wat ze nu gaan beleven is zo mogelijk nog wonderlijker en sensationeler dan hun voorbijs escapades. We gaan meteen maar van start. 12. Na de lange, hete zomer, was ook in het dorpje Pebbel het najaar geko men. De gele bladeren huppelden met de wind mee over straat, als uitgelaten honden, die eindelijk van hun riem zijn bevrijd en maakten een smeerboel van jewelste. Vooral bij de benzinepomp van Hendrikus Naaldhout, want daar bleven ze in de olievlekken vastkleven en moes ten worden weggeveegd. Dit karweitje werd opgeknapt door twee jongetjes, die elke middag na school bij de benzinepomp te werk wa ren gesteld om klanten te bedienen. Nu kwamen er haast nooit auto's langs en dat was een beetje droevig, want ze moesten het van de fooitjes hebben. „Minter," zei het ene jongetje, „we moeten achtenzestig gulden betalen en we hebben al zevenentwintg verdiend. Hoeveel blijft er over?" „Moet 't uit het hoofd?" vroeg Minter. „Nee, laten we het in ons ruitjes- schrift opschrijven", bedacht Hinter, „kom mee". Ze liepen naar binnen, waar hun schooltassen lagen en begonnen de moei lijke som in hun rekenschrift te zetten. Maar terwijl ze met de tong uit de mond zaten te cijferen, klonk buiten ineens een ongeduldig getoeter

de Stem | 1962 | | pagina 5