Expositie van an Toorop dwingt tot een bezoek Na 5 jaar eindelijk demping „haven te St.-Maartensdijk M-brigadiers trokken in optocht door Vlissingen theken" g water N>at. pluimveeteeltexpositie s-Hertogenbosch geopend ld. Walle&Zn. 55 Goede gedachte van Zeeuwsch Museum Middelburg Naam met een bekende klank Opening door mr. dr. Mes Een vuilnisbelt Vijfdaagse werkweek voor W.-G. Kr. in Grensdistrict I RECHTBANK ONTSLAAT WACHTMEESTERS VAN RECHTSVERVOLGING iPagblad He jiltem Quemoy Misgreep Isdiensten bnartsen S Tcrncuzense wint prijs in Concours Europiën van Alliance F ra n ca iSe Kerkenkaart Meningen over scheidende Jef van Dongen Nota over sport- accommodatie Elke dagbehalve zaterdagveiling in Kapelle leemt waar voor Cad- linchement en Zuidzan- |e Cadzand; voor Oost- lïurg dokter J.C. Hage X 01177-366; voor IJzen- fen Hoofdplaat dokter llijke; voor Axel dokter leuzen dokter Hoving; lie dokter R. Buwalda, Ir Goes dokter van der Ivoor Vlissingen dokter J)or Middelburg dokter Jg.g. 3543; voor Nieuw- (e dokter Kieviet, tel. 1 Driewegen. 's-Heeren- Ihof, tel. 01195-275; voor |Heer Arendskerke en kter van Maanen, tel. Jruiningen, Rilland-Bath iHansweert dokter Noo- voor Hoedekenskerke he dokter Kole, tel. leemt waar voor Hulst de heer P. Borm te bor Zaamslag en Axel fcn te Axel; voor Oost- froede de heer W. van Y tel. 01170-2693; voor fheer Gaheer, tel. 0195- vertentie) iministratie- en mranliekantoor 4T 20 HULST 01140-2824 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 JUNI 1962 Kmens llONDIUSLYCEUM RNEUZEN r.M.-afdeling van het slyceum te Terneuzen ;t eindexamen: n Pienbroek. I- van der Terneuzen. E. Kusee en amslag. Z. Pennings te r te Poortugaal (Z.-H.). re meisjesscool hulst [elbare meisjesschool te Ine Agten en Gerry Godelieve van Broeck ;n, Loes van Campen uit Cggermont en Ine Staal en Emmeke Lockefeer ij uit Hulst. Diversiteit isterdam universiteit te Amster- het doctoraal examen ^unde de heer T.A. de uit Vlissingen. >y, oostburg leiden HBS en MMS voor West deren St.-Eloy te Oost oor het eindexamen HBS lly Braet te Sluis, Willy denburg; Pierre v. Over- ïburg; Karei Ploum te UNIVERSITEIT suniversiteit te Leiden et kandidaatsexamen En- 'oussaint uit Terneuzen. \g 24 juni. zijn de hoog- )or de provincie Zeeland isweert 7.42 en 19.57 en 19.21 Vlissingen 6.28 ïldinge 8.11 en 20.32. uur Schieting De dief van Bagdad, a.l., lur Twee beste vijanden, w 20 uur De dief van De leeuw van Babyion, 20 uur Sebastian Kneipp kter, a.l. 20 uur De onschuldige 2-13 uur Openluchtconcert Mannenkoor uur Schieting rrein 14.30 uur Zebra uur Voetbaltoernooi v.v. fD 14.30 uur Luctor-Nieuw- f-k ïd 13.30 uur Schieting E uur Kermisbal, 18 J. Aaandag ïum 10-17 uur Tentoonst. D uur Jaarverg. coöp. ver. iu en accountantsver. mr Schieting lur Raadsverg. uur Kermisbal, 18 j. iëteit 19.30 uur Jaarverg. 50 uur Raadsverg. *T ur De ondergang van Billy de wip schieting 5 uur Kermisschieting uw 20 uur Tussen nacht 18 j. 20 uur De sheriff van Twee beste vijanden, a.l. Sebastian Kneipp. d« a.l. he 15 uur Kermisschieting Het was een goede gedachte van de leiding van het Zeeuwse Museum te Middelburg de eerste hier te houden tentoonstelling, die vrijdagmiddag ge opend werd en die vanaf maandag 25 Juni dagelijks voor het publiek toegan kelijk zal zijn, te wyden aan een gedeel te van het werk van J. H. Toorop. Jan Toorop immers heeft onder de Nederlandse beeldende kunstenaars, die In de jaren rond de eeuwwisseling leef de, by een vry talrijk publiek een be kende klank en zal dus ongetwijfeld be zoekers trekken uit de pvovincie zelf en daar buiten, die zich een ogenblik wil len verdiepen in de inspirerende In vloed die zijn verblijf in Zeeland, met name te Domburg, in de jaren tussen 1898 en 1923 op de kunstenaar heeft ge had. Uit het in die jaren ontstane en door Domburg en de Domburgse sfeer be paalde werken werd hier met de me dewerking van enkele grote musea, maar meer nog met die van vrienden en kennissen van Toorop uit die jaren of wel hun nazaten, een keuze gedaan, die in een der met veel zorg ingerichte be nedenzalen van het museum werd on dergebracht. Juisl begrip Wij zeiden het reeds in de aanvang: Jan Toorop is in brede kringen bekend, maar dan zoals vele kunstenaars uit de literatuur en de beeldende kunst, uit het verre en meer recente verleden bekend zijn: als naam. Doordat bij het onderwijs en bij alle mogelijke publikaties hun naam wordt genoemd, maar niet omdat men een juis te voorstelling, laat. staan een juist be grip, van hun werk heeft. Het grootste Zoals bekend organiseert de Alliance Frangaise jaarlijks in alle Europese lan den een „Concours Europeen de langue Frangaise" voor de beste leerlingen van scholen voor voorbereidend hoger en middebaar onderwijs. Het thema van de prijsvraag luidde dit jaar: „Wat ik als leeraar in de Franse taal- en letterkun de zou doen om mijn lessen voor de leerlingen aangenaam en nuttig te ma ken". Mej. G. Chierbeek uit Terneuzen zag haar inzending bekroond met een 'reis' naar en verblijf van acht dagen in Parijs op kosten van de Alliance Fran gaise. deel van het publiek zal Jan Toorop kennen van enkele reprodukties van tekeningen en schilderijen, die een gro te verbreiding vonden. Wat be-tekenen die paar reprodukties echter tegenover het overvloedige oeuvre, dat deze kun stenaar schonk? Zo goed als niets. Overzien wij dat oeuvre in vogel vlucht, zoals het zich ontwikkelde van het impressionisme via het neo-impres- sionisme naar het visionaire en monu mentale sterk geometrisch bepaalde re ligieuze en monumentale kunst van zijn laatste jaren, dan blijkt dat Toorop niet behoort tot de schildersfiguren van de allerhoogste rang. Daarvoor stond hij tijdens zijn leven te zeer bloot aan in vloeden van verschillende schilderkun stige stromingen. Behalve een ronduit geniale begaafdheid, bezat hij ook een bijzonder ontwikkeld aanpassingsvermo gen en een ongebreidelde lust tot expe rimenteren, die het specifiek eigene van zijn werk meermalen in gevaar bracht en wel zo, dat hem achteraf beschouwd, de titel van grand-maitre moest ont gaan. Boeiend Dit neemt echter niet weg dat we in Toorop een van de boeiendste schilders gestalten uit het recente verleden bezit ten die de religieuze kunst hier te lan de een machtige impuls gegeven heeft en die nog altijd fascineert door zijn streven de zichtbare werkelijkheid te doorbreken en door te dringen tot de geest daar in en daar achter. Hieraan danken we enkele ronduit magistrale zwart-krijttekeningen, zoals die der apostelen Simon. Judas en Pe trus en Andreas en Jacobus, die op de-ze tentoonstelling te zien zijn en waarop Toorop ons de volle maat van zijn kun nen toont. Zij ontstonden in Domburg. Walcherse boeren, waarmee de kunste naar in aanraking was gekomen, zaten er model voor. Zeeland mag trots zijn dat het Toorop tot deze tekeningen, door en door be zield, machtig van geestesgespannen ge laatsexpressie en van een zeldzaam tech nisch vermogen getuigend, heeft geïnspi reerd. Niet minder belangwekkend is de te kening Godsvertrouwen, die de Dombur genaar Pieter Provoost (Pier van Jille) weergeeft tegen de achtergrond van de Westkappelse toren. Toorops sterkste zijde, die ook telkens, zij het algemeen niet ten voordele daarvan, uit zijn schil derijen srpeekt, was zijn tekenkunst. Zo vallen ook hier op de bijzonder heldere tekeningen, die Pieter Provoost en boer en boerin aan tafel in zwart en gekleurd krijt voorstellen. Verder is hier een ge slaagde aquarel, Toorops dochter Charlie voorstellend, bezig te schilderen in de Zuidstraat te Domburg. Curiosa In de beste hier aanwezige, gepointil leerde of met korte toets gedane schilde rijen. waaronder In de Duinen, De Schelde bij Ve-ere en vooral het kleine duingezicht genoemd mogen worden, ziet men tot welke resultaten in olieverf deze kunstenaar op zonder meer diep zinnige pre-occupaties maar onbevangen schouwend en schilderend in staat was. Aangenaam wordt de tentoonstelling gecompleteerd met enkele curiosa uit Voor de Vlissingse en Souburgse melkbrigadiertjes is het groot feest geweest. Elfhonderd jongens en meisjes zijn door de Nederlandse Zuivelindustrie en de vereniging van melkhandelaren getrakteerd op een cabaretprogramma van Peter Pikos. Het cabaret werd ge geven in de Scheldehal. Ze hebben wel genoten. Jammer genoeg werkte het weer niet al te best mee. Voor de optocht, die door de stad werd gehouden had den de kinderen vlaggetjes en zon- nekleppen gekregen. De laatste ble ken overbodig, maar de stemming was ondanks een steeds dreigende regenbui opperbest. De leuze „met melk meer mans" werd door 1100 jonge kelen door Viissingens straten geroepen, ge gild en geschreeuwd. Om er een droge keel van te krijgen. Enfin, ook daar was wel „een fles melk aan te passen". „Ook een slokje?," vraagt een jon getje (foto boven) aan een lief meisje. ..Je groeit er van en wordt net zo dik als ik." Hoe zij door de straten van Vlis singen trokkentoont het plaatje hiernaast. Toorops Domburgse jaren, zoals foto's waarop wij hem zien met zijn vrienden uit Zeeland of daarbuiten, onder welke laatsten de schrijver Arthur van Schen- del, wiens door Toorop geschilderde por tret eveneens aanwezig is. Al met al een tentoonstelling, die re gionaal afgestemd als zy Is, natuurlijk de Zeeuwen op de eerste plaats aange naam, maar dwingend tot een bezoek verplicht, die daarenboven echter alle Nederlanders aangaat, omdat zy hier de zelden geboden gelegenheid hebben een bekende naam wezenlijke inhoud te ge ven door het persoonlijk aanschouwen van het werk, waardoor deze naam met recht blijvende klank en betekenis kreeg in de historie van onze schilder kunst. WILLEM ENSINCK (Van onze verslaggever) De voorzitter van de Stichting Zeeuws Museum, mr. dr. A. J. J. M. Mes, heeft gistermiddag de tentoonstelling van wer ken van Jan Toorop geopend. In zijn toe spraak tot de genodigden, waaronder de burgemeesters van Middelburg, Vlissin gen en Veere, noemde dr. Mes deze ex positie een gelukkig initiatief. Toorop in het begin misschien niet erkend, omdat hij voor zijn tijd te mo dern was, is toch ongetwijfeld de meest gereproduceerde kunstenaar geworden. De huidige expositie is geen volledige samenvatting van Toorop's werk, daar slechts werken met Zeeuwse, vooral Walcherse onderwerpen, werden geko zen, „toch geven zij," aldus dr. Mes, _,een goede indruk van het werk van deze kunstenaar". Sprekend over het museumgebouw zelf, wees de heer Mes op de inventarisatie welke momenteel onder leiding van de directeur, de heer dr. P. K. van Daalen aan de gang is. De reeds gereedgekomen stijlkamer achtte hij een grote vooruitgang. Hoewel in dit mooie patriciërshuis nog veel tot, stand kan worden gebracht, hoopte hij in de toekomst nog eens over een ander, moderner gebouw te kunnen beschikken. Eerder had de heer van Daalen het gezelschaps welkom geheten. Hij vroeg aandacht voor de Walcherse interieurka mer anno 1910 als eerste resultaat van de reorganisatie. Een gewaardeerd intermezzo vormde de voordracht van enkele gedichten van Boutens, o.m. „In de manteling bij Dom burg", door de heer Jan de Noot uit Veere. 2 De Stichting Katholieke Toeristen Zielzorg in Zeeland zal ten behoeve l van de katholieke toeristen een ker- t kenkaart in de vorm van een folder J gaan uitgeven in een oplaag van J 10.000. Op de kaart staan de toeristen- 1 oorden, de stranden, de strandkerken 2 en de parochiekerken in Zeeland aan- gegeven. De kerkenkaarten zullen aan de ingangen van de strandkerken worden uitgedeeld, waarschijnlijk voor het eerst op 8 juli a.s. (Advertentie) Chief Whip 20 Stuks f 1 „Weg nu met die vuile rommel", vinden de inwoners van St.-Maar- tensdijk. „Weg nu met die stinkboel", ver zuchten de omwonenden van de vijf jaar geleden al afgesloten ha ven, die gedurende die veel te lan ge periode tot een vuilnisbelt is geworden. Ook al stond er de eer ste week na afsluiting dan al het veelzeggend, maar weinig resul taat opleverend bordje; „verboden vuil te werpen". Die havendemping is nu dan aan besteed en wat de inwoners en het gemeentebestuur betreft, kan de laagste inschrijver (het aanne mersbedrijf J. van Vossen Zn. te St.-Annaland voor 309.000) mor gen al beginnen. Niet alleen omdat (Van onze verslaggever) Vrijdagmorgen heeft drs. W. Lcn- naerts, wethouder van financiën en be drijven van 's-Hertogenbosch in de Vee- markthallen de nationale pluimvee- teelttentoonstelling, die de pluimveehou- dersbond van de N.C.B. ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum tot en met 25 juni houdt, officieel geopend. Het is de eerste keer, dat een tentoonstelling van dit formaat wordt georganiseerd. Daarom kon de heer C. Simons, voor zitter van de pluimveehoudersbond van de N.C.B. gistermorgen in zijn welkomst woord terecht spreken van een evene ment, dat naar hij hoopte in de toekomst wellicht nog groter zal kunnen worden herhaald. „Immers de ontwikkeling gaat snel", aldus de heer Simons, .,en voort durend zullen onze pluimveehouders voorlichting nodig hebben op velerlei terrein. Een tentoonstelling als deze is een uitstekend middel daartoe". Drs. Leenaerts was er bijzonder ver heugd over, dat deze eerste belangrijke expositie in Den Bosch werd gehouden. Hij wees op het belang van de pluimvee teelt vor de nationale economie. Hij constateerde, dat Brabant beschikt over vele gezonde gemengde bedrijven, die bij bij uitstek geschikt zijn voor de fok kerij en vetmesterij. Hij opende de ex positie door op de knop van een rekorder te drukken, waarop luidruchtig hanen gekraai te beluisteren viel. De tentoonstelling heeft een bijzonder instructief karakter, omdat men er ken nis kan nemen van de nieuwe ontwikke lingen en vindingen op het terrein van hokkenbouw, ziektebestrijding, kuiken fokkerij broedmachines, voeding, me chanisatie en bedrijfsvoering. Een be zoek aan de tentoonstelling zal zeker wanneer zij door pluimveehouders in excursieverband wordt gezocht, bijzon der leerzaam zijn. Een gezicht op de haven dit gedeelte van de St.-Maarten- dijkse dorpskom er aantrekkelij ker gaat uitzien, maar ook omdat door aanleg van een weg het in dustrieterrein en het komend re creatiegebied in de Pluimpot ver der wordt ontsloten. Zorgenkind Die afgesloten oude haven, een direct gevolg van de in 1957 afgesloten Pluim pot, is sinds die tijd het zorgenkind ge weest van het bestuur van de „Smal- stad". Voor Rijkswaterstaat was name lijk met de afsluiting van de Pluimpot het probleem van deze zwakke plaats in de Thoolse zeewering opgelost. Ver dere bemoeienis, die de gemeente ten goede zou komen, bleef uit. Voor de demping van vaargeul en haven moest de plaatselijke overheid maar zorgen. En die was daartoe gaarne bereid. Als er maar centen voor op de groene tafel werden gelegd. In dat opzicht bleef men geheel afhankelijk van de rijksschatkist. Sint-Maartensdijk kreeg de aanwijzing als -sub-kerngemeente en daarmee nam de hoop weliswaar toe, dat ook die havendemping er wel zou komen, maar het is toch ruim medio 1962 geworden voor het „rond" zit. Nu zal deze Thoolse gemeente vanwege die kernaanwijzing 84,3 procent rijksbijdrage krijgen. De be groting voor dit werk was f280.000, zo dat St.-Maartensdijk In elk geval op f 237.000 mag rekenen. Het resterende be drag heeft- de raad al enige tijd geleden beschikbaar gesteld. Daarmee wordt dan weer een belangrijke stap gezet op de voor Sint-Maartensdijk toch wel vrij lange weg naar een verbeterde infra structuur. Voor wat de industrievestigingen be treft, zit er nu wel wat schot in. Naast de gevestigde kledingindustrie, de tim merfabriek en het confectieatelier liggen de plannen vast voor eén' constructie bedrijf en een metaalindustrie, terwijl nog een paar andere aanvragen in be handeling zijn. Het eerste „industrie terrein" is reeds volgeboekt en het nog beschikbare deel aan de overkant van de voormalige vaargeul wordt bouwrijp ge maakt. De aanleg van het sportcomplex is in volle gang. Er blijft voorts nog een ge bied van zes hectare recreatieterrein te ontginnen, waar. naast water en bos, het eerste officiële kampeerterrein van het eiland is geprojecteerd, waarop een groot parkeerterrein wordt aangelegd en waar slechts enkele tientallen meters verder de zeehengel kan worden uit gegooid in de Oosterschelde. Een gedeelte van de drie kilometer lange Pluimpotgeul is al gedicht. Nu zal dan ook het stuk volgen, dat het meest tegen de gemeentekom van Sint-Maar tensdijk ligt aangedrukt. Bovendien komt er nu een nieuwe verbindingsweg: enerzijds de toegang tot recreatiegebied en industrieterrein, anderzijds aanslui tend op het gemeentecentrum. Geen wonder dat de inwoners onge duldig naar deze aanbesteding (waarover elders) hebben uitgezien. Bij de kruisverenigingen leeft reeds geruime tijd de gedachte om voor de wijkverpleegsters een vijfdaagse werk week in te voeren. Ook het Grensdis trict van het Wit-Gele Kruis, bestaande uit de afdelingen Zuiddorpe, Nieuw-Na- men, Koewacht, St.-Jansteen en Clinge, heeft reeds door onderling overleg be sloten om hiertoe te komen. Natuurlijk zal er een uitzondering gemaakt moeten worden voor dringende en spoedeiseirde gevallen. Om in dergelijke urgente om standigheden op zaterdag en zondag, of liever na vrijdagavond zes uur tot maandagmorgen acht uur hulpverlening mogelijk te maken is genoemd district gesplitst in twee delen. Het ene deel om vat de parochies Zuiddorpe. Koewacht en Heikant, terwijl het andere deel om vat de parochies St.-Jansteen, Clinge, (Van onze redacteur) De waarnemend burgemeester van Aardenburg, de heer A. I. Catsman, sinds 14 juni als zodanig in functie wist beslist niet, dat we ook de mening gevraagd hadden van tijdelijk wethou der E. Lansu, die er op zijn beurt weer totaal onkundig van was, dat gemeente secretaris J. M. Paridaen inmiddels reeds tot onze informanten behoord had, zoals nog diverse •andere personen.... Desondanks vertelden ze in feite alle maal hetzelfde, toen we hen gister middag a-bout-portant de vraag voor legden, wat de a.s. maandag afscheid nemende burgervader J. M. A. C. van Dongen benoemd tot lid van Ge deputeerde Staten als bestuurlijke autoriteit voor de gemeente betekend heeft. Dit blijkt bepaald niet licht te wegen! Zijn veelzijdige aktiviteiten die maandag ongetwijfeld in den brede zul len worden belicht blijken twee op vallende kenmerken te dragen, waarop Si d^éÉÉÊWm JEF VAN DONGEN iedere „ondervraagde" ons gisteren ogenblikkelijk attendeerde a) Zijn enorme persoonlijke verdiensten voor de directe wederopbouw (in de particuliere sector!) van het zwaargetroffen Aarden burg na de tweede wereldoorlog en b) Zijn geslaagde poging om van de des tijds heterogene gemeenschap Aarden burg, Eede en St.-Kruis EEN gemeen schappelijk ..familie" te maken. „Voortreffelijk werk. was dit", oor deelt de heer Catsman, die overigens (begrijpelijk) nog niet teveel vooruit wilde lopen op hetgeen hij maandag middag tijdens de officiële afscheids bijeenkomst naar voren hoopt te brengen. Precies hetzelfde denkt secretaris Paridaen erover, die ons terloops nog even herinnert aan het feit. dat de victorie van de na-oorlogse particuliere herbouw niet in Alkmaar doch in Aar denburg begon, waar burgemeester v. Dongen dérmate stimulerend tewerk ging, dat zelfs het toenmalige Ministerie van Wederopbouw bijzonder geïnteres seerd bleek in de Stichting „Aarden burg herbouwt", die ten slotte resul teerde in de Stichting ,Zeeuwsch- VIaanderen herbouwt". En wanneer vandaag-de-dag de ge meente Aardenburg kan bogen op een sportcentrum, dat èlders vele jaloerse blikken veroorzaakt, dan ligt dat niet op de laatste plaats aan de scheidende burgervader, die met de opbrengst zijner vele spreekbeurten in den lande de financiële realisatie mogelijk maakte, aldus waarnemend wethouder Lansu, die daarnaast nog attendeert op de grote verdiensten van de heer v. Dongen als promotor der totstandkoming van de vlascoöperaties, waarom de Eedse vlasindustrie kompleet op de been raakte en Nieuw-Namen. Voor ieder deel zal e-r één zuster-wijkverpleegster ter be schikking zijn. Het ligt in de bedoeling om deze re geling te doen ingaan op vrijdagavond 29 juni a.s. des avonds om zes uur. Teneinde de leden van het Wit-Gele Kruis in de verscheidene parochies op de hoogte te houden van de dienstdoen de wijkverpleegster gedurende de week einden, zal dit ten allen tijde aan de wijkgebouwen bekendgemaakt worden. De wachtmeesters der rijkspolitie A. W. en D. B. O., beiden uit Beilen, die betrokken zijn geweest bij een schiet partij in Tiendevèen op 4 juni van het vong jaar, zijn gisteren door de arron dissementsrechtbank in Assen ontslagen van rechtsvervolging. Op de avond van die dag maakten pistoolschoten een einde aan het leven van de dertigjarige Tiendeveeense biel zenlegger B. Pekel. Aan W. en O. werd primair het op zettelijk toebrengen van zwaar lichame lijk letsel, de dood tengevolge hebbende, ten laste gelegd. De tenlastelegging is wel bewezen verklaard, maar er kon niet met zeker heid worden vastgesteld, wie het dode lijke schot heeft gelost. De rechtbank ontsloeg de wachtmees ters van rechtsvervolging, omdat zij ge handeld hebben overeenkomstig artikel 28 van de Politiewet en eveneens over eenkomstig de instructie van de minister van Justitie. Jaag die ondragelijke Rheumatiache Pijnen er uit! Dat lukt U met Kruschen Inderdaad - een simpele bloedzuiverende kuur doet wonderen. Naarmate de bloed zuiverende organen krachtiger gaan werken, daartoe aangespoord door Kru- schen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzuiverheid erin wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en u voelt u al gauw weer de oude. vief. fit en veerkrachtig. Wacht er niet mee. Begin uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. De Zeeuwse sportraad beoogt nog dit najaar, wanneer mogelijk voor het begin van de competitie, een sportaccommo datienota uit te geven. De nota, die in Zeeuwse sportkringen met grote be langstelling wordt tegemoet gezien, zal een overzicht geven van de huidige ac commodatie op sportgebied in Zeeland en de wenselijkheden van uitbreiding en .aanpassing. Quemoy en Matsoe, twee eilandjes voor de kust van Rood-China, ver schijnen weer in bet nieuws. Tijdens de campagne voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in 1960 zijn ze herhaaldelijk ter sprake geweest. Nixon verweet aan Kennedy, dat die aan Tsjang Kai Sjek geen garantie wilde geven van Amerikaanse steun voor het geval de Chinezen van het vasteland deze eilandjes zouden aan vallen. Kennedy zou de verdedigings linie willen leggen vóór Formosa en He eilandengroep van de Pescadoren. Helemaal klaar is het toen niet ge worden. wat Kennedy als president nu precies voor standpunt had in deze kwestie. In Washington is men nu be zorgd over een mogelijkheid, dat de president binnen korte tijd een beslis sing zou moeen nemen in deze kwes tie. De rode Chinezen trekken name lijk een grote macht van lucht- en landstrijdkrachten samen voor de kust tegenover de veelbesproken eilandjes. Met offensieve doeleinden? Of slechts, omdat men een uitval van nationa- listisch-China naar het vasteland vreest? Een feit is het, dat het be wind in Peking worstelt met onvoor stelbaar grote economische problemen. Hongersnood woedt in verscheidene delen van China. De massale uittocht naar Hongkong, die een tijdlang zelfs aangemoedigd werd door de commu nistische machthebbers, was er een welsprekend bewijs van. Dictaturen nu plegen in dergelijke benarde omstan digheden nogal eens hun toevlucht te nemen tot militaire avonturen. Die kunnen het volk afleiden van hun ac tuele noden en een doel voor ogen stellen, dat nationalistische geestdrift kan opwekken. Is dit thans ook het geval? De politiek van Peking heeft zich altijd door grote geheimzinnig heid gekenmerkt. Ai verscheidene ke ren hebben zware bombardementen op de kwestbare eilanden de indruk gewekt, dat een aanval op handen was en dan gebeurde er per slot toch niets. Ook nu valt er geen peil op te trekken. Amerika moet zich echter paraat houden en het zal er nu des te meer op gesteld zijn, dat in dezelfde hoek van de wereld het Nieuw-Gui- neageschil niet tot een groot conflict uitgroeit. £)e Waarheid is erg kwaad, omdat de PvdA haar petitionementsactie in Nieuw-Guinea heeft stop gezet. Het communistische blad mist een behoor lijke motivering voor het besluit. Voor een deel heeft het blad gelijk, want in bet petitionement werd ook let terlijk de eis gesteld: „Zend geen troe pen; breng de onderhandelingen niet in gevaar; voorkom een oorlog om Nieuw-Guinea". De troepenzendin gen gaan door en toch wordt het peti tionement stop gezet. Uit de opmerkingen van De Waar heid valt inmiddels af te leiden, hoe dit petitionement door de communis ten met welgevallen werd beschouwd en gesteund. Het kwam helemaal in hun straatje te pas. Hetzelfde geldt trouwens voor de pacifistisch-socialis- ten. Men moet aannemen, dat zij gre tig hun handtekeningen hebben gezet. Hoewel dus de actie tot ver buiten de kring van de PvdA steun onder vond, werden er in totaal ruim 600.000 handtekeningen verzameld. Op zich zelf wel een aanzienlijk getal, maar zoals het Parool signaleerde slechts ongeveer een-derde van het aantal PvdA-stemmers. Met getallen kan men nu eenmaal alles bewijzen, aldus het socialistische blad, maar het zou toch wel overdreven zijn om te zeggen, dat deze actie heeft geappelleerd aan een diep gevoel bij een brede massa der bevolking. Dat is duidelijk niet het geval geweest, maar daarvoor waren de verhoudingen dan ook niet zwart wit genoeg. Het petitionement is dus wel dui delijk een misgreep geweest. Het op positie-voeren gaat de PvdA toch maar slecht af. (Advertentie) Met ingang van komende week zal er weer dagelijks om 1 uur fruit worden geveild door de veiling in Kapelle-Bie- zelinge. Hiertoe is besloten in verband met de toename van het aanbod van aardbeien. Een uitzondering is gemaakt voor de zaterdag, want dan zal er geen veiling meer worden gehouden in Ka- pelle-Biezelinge. Wel is er een regeling getroffen om de aanvoer op zaterdagmorgen van en kele aan bederf onderhevige zacht-fruit- produkten mogelijk te maken. Het zijn de produkten aardbeien, frambozen en zwarte bessen welke zaterdagmorgen tot 10 uur aangevoerd kunnen worden door de telers, welke dit vrijdags heb ben opgegeven. Aardbeien, frambozen en zwarte bessen voor de industrie te leveren op zaterdagmorgen voor 10 uur, zullen namelijk vrijdagmiddag in voor- verknop worden verkocht. De telers moeten dan vooraf hun quantum voor de zaterdagmorgen opgeven. Verder zal er ook een mogelijkheid bestaan om vrijdags een monster van aardbeien of frambozen voor verse consumptie aan te voeren voor de levering op zaterdag morgen voor 10 uur. Op dinsdag en donderdag zullen de veilingen van industrieprodukten in Ka pelle plaatsvinden om half twaalf. De aanvoer moet van maandag tot vrijdag plaatsvinden voor half twaalf 's mor gens en eventuele avondleveringen kun nen gebeuren tot 6 uur.

de Stem | 1962 | | pagina 3