DE KERK Concilie-voorbereidingen na drie jaar ten einde P.K Europa in Picasso-stijl - Luns trok zijn schoen uit Doopritus in etappes IN HET MIDDEN Generale synode over de kernbewapening Eén N.S.-dienstregeling zomer en winter 1963 sAA 1 Dcfligc burcht 4, Vondeling, Friese vechtjas Grootste NS-project 13 13 Rumoer rond pater Jezuiet Jazz in de kerk Rassenprobleem ook op agenda Vrees voor de toekomst vcm Kerk in Laos GEEN KARTUIZERS NAAR NEDERLAND? KATHOLIEKEN IN ENGELAND Liturgische kalender Een veelheid van onderwerpen Symbool van Kwaliteit Taft-Hartley wet toegepast Softenon-smokkel in België Tweeduizend man tekort JE ZIET ZE WEER STEEDS HEER!! 1 ^rraaaó Q d f) /journaal DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 JUNI 1962 (Advertentie) De H. Stoel heeft onlangs by de creet verlof gegeven, het H. Doop sel aan volwassenen toe te dienen in verschillende etappes, geheel naar beschikking van de plaatseiyke or- dlnarissen. Deze reeks van plechtigheden kan over een langere tijd uitgestreken worden en wel naar gelang de voor uitgang die de catechumeen maakt in de geloofskennis. Deze nieuwe regeling die terug gaat tot de oud-christelijke traditie, waarbij de catechumenen geleide lijk naar het doopsel werden gevoerd, heeft de H. Stoel toegestaan op ver zoek van vele missiebisschoppen, maar ook van bisschoppen uit ge heel katholieke landen. Bovendien houdt deze maatregel verband met het groot aantal vol wassenen, dat in sommige streken in de katholieke Kerk wenst te wor den opgenomen. Zij is in wezen niets anders dan een spreiding van de li turgische handelingen, die bij de toediening van het doopsel in zwang zijn. De etappes, die de ritus van het H. Doopsel vormen zijn: de gees telijke voorbereiding van de priester en van de gelovigen, de eerste naam geving, de grondbeginselen van het geloof, de afzwering van de dwaling, de bekering tot God en het eerste kruisteken. De Vlaamse Jezuiet, pater Brauns is thans doelwit van felle aanvallen in een gedeelte van de Franstalige Belgische pers. Pater Brauns s.j. heeft namelijk in het openbaar zijn morele steun verleend aan de jonge lui, die hun betogingen tegen het houden van Franstalige preken in de Antwerpse H. Geestkerk hervat heb ben. Voor een paar zondagen heeft de betrokken parochiale geestelijk heid het gentleman's agreement" verbroken en nieuwe incidenten wa ren hiervan het vrijwel onvermijde lijke gevolg. Pater Brauns hekelde in een kan selrede de toestand van „voortdu rende schijnheiligheid" die in België in stand wordt gehouden. „In een ware christenheid dient volkomen liefde te heersen. Zy wordt in Bel gië verstoord door de onchristelijke verwaandheid van de bevoorrechte klasse. De liturgie heeft enkel zin als er een waarachtige sociale ge rechtigheid heerst en het is verre van christelijk wanneer een Frans talige kaste minachtend neerziet op het Vlaamse volk. Deze toestand is onduldbaar". En pater Brauns citeer de een tekst uit de H. Schrift: „Zijn het niet de rijken die u verdrukken en voor de rechtbank slepen?" De katholieke Antwerpse „La Mé- tropole" veroordeelt de houding van de Jezuiet „die zich er niet voor schroomde, de herrieschoppers eri rustverstoorders aan te moedigen en aldus zijn geestelijk kleed te bevui len". In de Verenigde Staten experimen teert men op steeds groter schaal met moderne jazz in het kergebouw. Het gebruik van een liturgie die op jazz-motieven steunt wordt steeds populairder in de episcopaalse, met hodistische en andere protestantse kerken. Een speciale liturgische jazz- dienst, gecomponeerd door Edgar Summerlin, is dezer dagen op ver zoek van de nationale Raad van Ker ken tot stand gekomen. Summerlins werk zal voor het eerst worden uitgevoerd in de Church of the Epiphany in Washington, als on derdeel van een internationaal jazz festival. Het moderamen van de generale synode van de Ned. Hervormde Kerk heeft medegedeeld, dat op de maandag a.s. beginnende vergade ring van de generale synode een rap port over het rassenvraagstuk in be spreking zal komen. Dit rapport is opgesteld naar aanleiding van de problemen, waarvoor sommige zus terkerken zich zien gesteld, bv. de kerken in Zuid-Afrika. Het probleem zal voorzichtig worden benaderd. De indeling van het geschrift is niet die van een strijdschrift. Het stelt het probleem en trekt recht, wat krom is in de wereldopinie. Het zal toch stelling nemen *£en aanzien van bepaalde uitingen en strevingen op dit punt. Dinsdagmorgen komt dan een ui terst belangrijk onderwerp aan de orde, namelijk dat van de kern bewapening. In '52 werd al een bro chure uitgegeven van de zijde van de Ned. Herv. Kerk over het vraag stuk van oorlog en vrede. Ook in 1956 kwam er een verklaring van de generale synode uit: „Hoe dienen wij de vrede?" Het huidige geschrift De katholieken van Laos maken zich zorgen over de toekomst, om dat zij weinig vertrouwen kunnen opbrengen voor de nieuwe regering van neutralisten, rechtsen en link sen. Zij verwachten, dat van een werkelijke neutraliteit weinig terecht zal komen, omdat zeer belangrijke regeringsposten in handen van com munisten zijn. De katholieken zijn bereid loyaal met de regering samen te werken en zij hopen maar. dat de regering metterdaad de godsdienstvrijheid zal handhaven. De communistische Pathet Lao staat zeer vijandig tegenover de gods dienst. De „Nederlandse" Karthuize, die sinds een aantal jaren te Oiilci in Italië is gegroeid, is door het defini- torium van de Orde der Kartuizers opgeheven. De Nederlandse monni ken zijn verspreid over diverse kloos ters van de Orde. Met de opheffing van Calci is de komst van Kart uizers naar Nederland een dubieuze zaak geworden. Sinds vele jaren ijvert voor de terugkeer van de Kartuizers de stichting „Dionysius de Kartuizer". De vraag wordt ge steld of wel de juiste weg bewandeld is om tot de stichting van een Kartuize in ons land te komen. Ma terieel zijn de meeste voorwaarden voor terugkeer van Kartuizers aan wezig: verzuimd werd het leven van de Kartuizers dermate beeldend voor te stellen, dat wellicht jonge idealis tische mensen zich tot dit leven zou den voelen aangetrokken. gaat niet nader in op het vraagstuk van oorlog en vrede in het alge meen, maar handelt nu speciaal over de houding van de kerk tot de kernbewapening. Verder zal er in de synodeverga dering nog een rapport behandeld worden over het maatschappelijk werk, waarbij ook is betrokken een in interkerkelijk overleg ontstaan overzicht van „legislatieve verlan gens in bijbels licht,".ten aanzien van het maatschappelijk werk. Meer dan 200 priestérs, voorname lijk wereldheren, maar ook vertegen woordigers van de voornaamste or den en congregaties hebben in Wind sor, in het Jezuïetencollege de kwestie van de oecumenische gedachten en gedragingen der katholieken in En geland aan een grondige bespreking onderworpen. Daarbij heeft de secre taris van kardinoal Bea, pater Tho mas Stranky, een Amerikaan, betoogd dat er bij de katholieken beslist be reidheid voorhanden moet zijn om kritiek van niet-katholieken op de Kerk te aanhoren en te aanvaarden. Natuurlijk kunnen deze laatsten de Kerk geen nieuwe leer bijbrengen zeide de secretaris, maar zij kunnen wel onze ogen openen voor zaken, waaraan de Kerk bij haar onderwijs voorbijgegaan is. Pater Johnson heeft de moeilijk heden omtrent de bijbel op een ander vlak gesteld: „Wat voor alles belang rijk is, is noch de bijbel noch de Kerk, zeide hij, maar de Almachtige God. Zijn handelen schept en kneedt een gemeenschap. En het volk drukt dan uit wat dit handelen van God voor zijn geweten betekent ofwel in de bijbel ofwel in het dogma, maar beide zijn uitdrukking van het Woord Gods, Onze Heer". ZONDAG 24 JUNI. Wit. Geboorte van de H. Joannes de Doper. P'eesteigen. Mis De ventre. Twee de gebed van de tweede zondag na Pinksteren. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Gezinslezing: Mt. 14. 1—12. MAANDAG 25 JUNI. Wit. H. Wilhel mus. (Deze abt werd in 1085 te Ver- celli geboren, Hij is de stichter van de Orde der Benediktijnen- "Eremieten). Gezinslezing: Hand. 9. 1—19. DINSDAG 26 JUNI. Rood. H.H. Joannes en Paulus. (In 362 wer den deze twee broers op bevel van Juliaan de Afvallige te Rome ge dood. Zij behoorden tot de keizer lijke officieren). Gezinslezing: Hand. 9, 2043. WOENSDAG 27 JUNI. Groen. Mis van de tweede zondag na Pink steren. Factus, zonder Gloria. Ge zinslezing: Hand. 11, 1—30. DONDERDAG 28 JUNI. Groen. Mis van de tweede zondag na Pink steren: Factus, zonder Gloria. Ge zinslezing: Hand. 12,1—24. VRIJDAG 29 JUNI. Wit. Feest van het Allerheiligst Hart van Jesus. Tijdeigen. Mis Cogitationes. Credo. Prefatie van het H. Hart. Gezins lezing: I Kor. 13, 1—13. ZATERDAG 30 JUNI. Rood. H.H. Petrus en Paulus. Credo. Prefatie van de Apostelen. Gezinslezing: Fil. 1, 1—25. Met de bespreking van 17 nieuwe schemata op haar laatste zitting heeft de cen trale commissie ter voorberei ding van het concilie in één jaar tijds de hele stof, die voor behandeling in het ko mende tweede Vaticaanse con cilie in aanmerking kan komen, kritisch doorgenomen en aan de H. Vader overgedragen. Hij zal nu de beslissing moeten nemen, welke kwesties op de voor lopige agenda van het concilie ge plaatst zullen worden. De paus ^ndt de stof thans verdeeld over ongeveer 75 schemata en ontwerpen van decreten. Maar omdat de on- aerwerpen dikwijls elkaar raken of tot n meer algemeen onderwerp kun nen worden herleid, is samenvoeging waarop hij zelf al eerder heeft aangedronen zeker mogelijk. Het wachten is dus op de agenda. j c^ntra*e oommissie heeft bij zonder hard moeten wreken en stu deren. gezien het feit, dat zij van 12 juni 1961 af het werk, dat 10 an dere commissies en 2 secretariaten in anderhalf jaar tijds hadden ver zameld, kritisch heeft moeten be zien. Het geldt hier het werk van bijna 600 deskundigen. Laatste zitting Onder de vele punten, die het con- cilie straks zal bespreken, behoren ook die welke in de laatste zitting van de centrale commissie aan de orde gekomen zijn. Daarvan nemen voorstellen, die handelen over de voornaamste levensstaten van de mens een voorname plaats in. De besproken voorstellen betreffen twee voorname punten: de kloosterstaat (of de staat van volmaaktheid zo als dat in de kerkelijke taal heet) en de huwelijkse staat. Ten aanzien van de kloosterstaat heeft de cen trale commissie aandacht besteed aan de drie types van kloosterleven. Bijzondere aandacht wordt echter gevraagd voor die moderne vorm, waarin katholieken zich wel in een gemeenschap verbinden, ook de evangelische raden volgen, maar verder eigenlijk hun gewone beroep blijven uitoefenen, wat men noemt de seculiere instituten. Eigenlijk is deze vorm van streven naar vol maaktheid van het eind van de 18e eeuw, maar Pius XII heeft, toen de seculiere instituten sterk opgang gingen maken, er in 1947 concrete regels voor gesteld. De ervaringen van de laatste jaren vormen een reden die instellingen eens te her zien, en tot op zekere hoogte ook de wetgeving en positie van het kloosterleven in de 20e eeuw. Ook aan het huwelijk heeft de centrale commissie aandacht be steed. Dit was reeds eerder ge beurd, toen het huwelijk als sacra ment, als juridisch feit, en het ge mengde huwelijk werden besproken. In deze laatste zitting is vooral de voorbereiding op het huwelijk aan de orde gekomen. De Kerk maakt zich bezorgd over de devaluatie van het huwelijk, welke zij over heel de wereld constateert. Het ziet er naar uit, dat het concilie zich zal af vragen wat het tegen deze ont waarding positief kan doen. Met name wordt eraan gedacht de pas toors' te belasten met een veel betere voorbereiding van de verloofden. Dat moet al beginnen met tijdige in structies van de jeugd. De betrok ken commissie denkt aan een lange periode. En die voorbereiding moet dan met een examen bekroond wor den waarbij de pastoor het niet te licht moet opnemen. Wat er in de centrale commissie behandeld is over het onderwys, doet vermoeden dat de deskundigen het nodig vinden een duidclykc uit spraak van het concilie te vernemen over het recht van de Kerk en van de ouders eigengericht onderwijs te geven. Dit recht is geen nieuwig heid, maar de situatie, waarin de katholieke scholen in vele landen ver keren, de opdringende opvatting, dat de staat alleen gerechtigd is scho len te stichten, dwingt tot verweer. Vooral in de jonge Afrikaanse lan den is de toestand niet rooskleurig. Zeer belangrijke discussies zijn in de laatste vergadering ook gevoerd over de Kerk, waaromtrent de theo logische commissie een zeer uit gebreid en door de beste theologen van de wereld samengesteld rapport ter tafel heeft gebracht. Hierin is dan onder andere de taak en de plaats van het wereldepiscopaat in de Kerk alsmede de nadere omschrij ving van de positie van de paus uit eengezet. Dezelfde commissie heeft, uitgaan de van het wezen der Kerk als mys tiek lichaam van Christus de een heid ter sprake gebracht. De cen trale commissie was van mening, dat met alle bovennatuurlijke en na tuurlijke middelen getracht moet worden de eenheid te herstellen. Zij deed dit op basis van het schema over de oecumene, dat de theologische commissie had uitge werkt; daarin werden de beginse len, die niet kunnen worden prijsge geven, omschreven en werden gren zen gesteld aan het gesprek over de eenwording in de leer. Wat de leken betreft heeft de centrale commissie kennis genomen van de beschrijving van heel het uit gebreide terrein van het leken-apos- tolaat in de katholieke actie, in de nationale en internationale katholieke organisaties en in de sociale en cha ritatieve sector. Het blijkt onmogelijk v.oor heel de Kerk geldende concrete regelingen te treffen, maar er zijn wel ten be hoeve van de concilie-vaders alge mene wegen aangegeven, volgens welke de hulp van de leken ten be hoeve van de Kerk per diocees en per natie effectiever kan verlopen. verantwoordelijk werk vereist concentratie De verantwoording voor het nieuwste Jet vliegtuigtype ligt in zijn handen! Hij is verantwoordelijk voor passagiers, vliegtuig en bemanning! Zijn taak ver eist voortdurende concentratie! De ge zagvoerder weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en na- tuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich om dat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! De staking van ruim tienduizend werk nemers bij de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „American Airlines", die vandaag zou beginnen, is voor zeker zes tig dagen uitgesteld door het ingrijpen van de Amerikaanse president. Deze paste de zogenaamde Taft-Hart- leywet toe volgens welke in dergelijke gevallen een commissie van onderzoek dertig dagen tijd moet hebben om een onderzoek naar het geschil in te stellen. Hierop volgt nog een periode van dertig dagen waarin de arbeiders aan het werk, moeten blijven, teneinde de onderhande laars tijd te geven om tot overeenstem ming te geraken. Het Jaarverslag over 1961 van de Nederlandse Spoorwegen toont duidelijk de moeilijkheden, die gerezen zijn in verband met personeelstekort en de behoefte aan nog betere outillage voor reizigers- en personenvervoer. Gememoreerd wordt bijvoorbeeld de zomerdienstregeling van dat jaar, die het normale peil van regelmaat ernstig verstoorde. Zo ernstig waren deze moeilllkhcdeii dat voor de winterdlenst van dat jaar teruggegrepen moest worden naar de voorgaande winterdienst. Thans streven de Nederlandse Spoorwegen naar een periode van stabilisering van de dienstregeling. Zodoende bestaat het voornemen om in mei 1963 over te gaan op één dienstregeling, die gedurende het gehele jaar geldig zal zijn. Volgens hel Belgische blad „Het laat ste nieuws" is aan de Belgisch-Duitse grens een sluikhandel ontstaan in Sof- tenon. Dit kalmeringsmiddel, dat de vorige week in België verboden werd na de geruchtmakende euthanasie-moord in Luik, zou in België nog steeds aftrek vinden als slaapmiddel, ondanks de vele berichten van de laatste tijd volgens welke misvormde kinderen zijn geboren, waarvan de moeder tijdens de zwanger schap Softenon had gebruikt. De Belgische vrouwenbond voor de verdediging der consumentenbelangen heeft na het Softenon-drama aangedron gen op een doeltreffend toezicht op ge neesmiddelen. De bond betreurt o.m. dat een officiële commissie van toezicht die twee jaar geleden is ingesteld, nog nooit vergaderd heeft. Personeelstekort en vrije zaterdag ver grootten de moeilijkheden slechts. Huim 700 personen verlieten de N.S.-dienst en dit gat kon slechts ten dele worden op gevuld door automatisering en werkbe- sparende methoden. De werving van ar beidskrachten in België bracht daarin amper soelaas. Eind 1961 waren 116 Bel gische arbeidskrachten in dienst. Het te kort aan personeel bedroeg einde 1961 niet minder dan 2000 man. Dit tekort doet zich het sterkst in het westen ge voelen. Voor wat de bedrijfsresultaten betreft: zowel de ontvangsten als de kosten zijn in het afgelopen jaar gestegen doch in een onderling ongunstige verhouding. De totale ontvangsten stegen weliswaar met 8,lmiljoen gulden tot 532.5 miljoen, maar daar tegenover stond een toene ming van de kosten met 20.6 miljoen tot 532.4 miljoen. De kostenstijging is voornamelijk toe te schrijven aan de ge stegen exploitatiekosten, die met 20.4 miljoen toenamen tot 439.6 miljoen. De voornaamste post hiervan wordt gevormd door de personeelsuitgaven, die aanzien lijk zijn gestegen. Het goederenvervoer moest zich aan passen aan de invoering van de vijf daagse werkweek. Daardoor is o.m. de behoefte aan goederenmateriaal geste gen en moest een groter aantal buiten landse wagens worden bijgehuurd. De toeneming der ontvangsten werd voornamelijk verkregen uit het reizigers- vervoer, waarvan de opbrengsten met 2.5 pet. stegen tot 2B0.7 miljoen. De opbrengsten uit het goederenvervoer daalden echter met 0.6 pet. tot 207 miljoen. De uitvoering van de zomer dienstregeling was daaraan debet. Meer reizen In het binnenlandse reizigersverkeer nam het aantal afgelegde reizen toe met 2.1 pet. en het aantal reizigerskilometers met 2.4 pet. Dit betekent dat het aantal reizen in 1961 niet minder dan 196.600.000 bedroeg en het aantal reizigerskilome ters 7.550 miljoen. De gemiddelde reisaf stand op enkele reisbiljetten bedroeg 71.4 kilometer, op retourbiljetten 33.6. In het zgn. grensoverschrijdend verkeer steeg het aantal afgelegde reizigerskilo meters exclusief geallieerd militair ver- EXPLOITATIEKOSTEN NS 1961 voer met 10.4 pet. Het totale aantal afgelegde reizen steeg met 2.3 pet. tot 200.5 miljoen: het aantal reizigerskilo meters tot 7.991 miljoen. Het verslag geeft bovendien een goede indruk van de interne activiteit, die de Nederlandse Spoorwegen aan de dag leg gen. Verbetering van baanvakken, aan schaf van nieuw materiaal, betere be waking overwegen, bouw van nieuwe emplacementen en nieuwe stations, dat alles gaat onverminderd voort om het bedrijf aan te passen aan de eisen, die deze tijd nu eenmaal stelt. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie). Wil de eenheid van Europa werkelijk bij alle lagen van de bevolking als een nastre venswaardig ideaal gaan le ven en anders mift die eenheid het noodzakelijk fun dament dan zullen de ijve- raars voor het verenigd Europa in meer verstaanbare taal moeten gaan spreken en ons een Europa schilderen als die welke ook Zeus kon be koren. Bij het tweedaags Europees debat, dat vorige week in de Tweede Kamer is gehouden is echter weer het tegendeel gebeurd. Het werd een oeverloze discussie. De Kamer sprak bijna twaalf uur, liet antwoord van regeringszyde duurde vijf uur. In die eindeloze woordenstroom vervormde Europa tot een Picasso-achtig schrikbeeld. Nauwelijks te herkennen nog. Ade nauer, der Alte, en president l'Europe c'est moi De Gaulle kwamen iets duidelijker naar voren op dit Europese panorama maar ook zy gingen tenslotte byna geheel schuil achter hopen onverkoopbare eieren, stiletto zwaaiende Italiaanse arbeiders, in prijs verlaagde brood roosters, lege aardappelschalen en zachte zomerboter als symbool voor b.z.'s houding tegenover Engeland. Even leek het er nog op of de Spaanse kwestie tekening in het beeld zou brengen. De discussie hierover kwam evenwel niet van de grond. Het was te laat geworden. Buiten stond 'n bus te wachten voor 'n „uitje" dat de werkgeversverbonden de Kamer had bereid. Europa werd eenzaam achtergelaten. „Caramba", zei ze. Minister Luns had ook haast. Hij moest naar het bal, dat de Britse ambassadeur Sir Andrew Noble gaf ter gelegenheid van het feit, dat honderd jaar geleden in het Haagse Westeinde vlak naast de kerk van de pater Jezuieten de Britse ambassade gevestigd werd. Misschien heeft mr. Luns in een van de voorname zalen van de ambassade in een schilderij de Europa teruggevonden die hem lief is. Het Europa van de Tweede Kamer heeft hem in ieder geval niet kunnen bekoren. Het deed hem pijn tot aan zijn tenen. Op een gegeven ogenblik trok hij achter de regerings tafel een schoen uit. Zou hij er mee als Kroestjev gaan timmeren? Neen. Hij keek er eens in en trok de schoen weer aan. De „vuurvreter" de uitdrukking is van prof. Von deling was bij dit Europees debat opvallend rustig. De benoeming van prof. dr. Anne Vondeling tot fractievoorzitter van de socialistische Tweede-Kamer fractie wordt algemeen als een ver standig keuze beschouwd. Deze in tellectuele Frie se vechtjas zal weliswaar de grote achterban van de P.v.d.A. niet zo sterk aanspreken als de meer robuus te mr. Burger, maar hij heeft kwaliteiten, die de P.v.d.A. zo wel tot een vol waardige oppo sitiepartij kun nen maken als eventueel tot regerings partner. De nieuwe so cialistische lei der draagt een naam, die de oorsprong van zyn familie wel heel precies weergeeft. Zijn overgrootvader was namelijk een vondeling. Die stamvader werd op 24 augustus 1818 als een vier uur oud borelingske naakt aange troffen in het aardappelloof op een akker nabij Wynjeterp. Vondeling een goede keuze nieuwe litteraire sociëteit De Witte. Een fors en strak en daardoor im posant bouwwerk waar achter hoge vensters de sociëteitsleden neerzien op de drukte van alle dag. Onder die leden bevinden zich vooraan staande figuren uit het ambtelijk leven, juristen, doktoren, Kamer leden, belangrijke zakenmensen en journalisten. Het preciese aantal le den is een clubgeheim. Het betreden van de sociëteitsruim ten is voor niet-leden een welhaast volslagen onmogelyklieid vanwege de deftige maar daarom niet minder vastberaden burchtbewakers in uni form, die vanuit hun loge by de in gang het gaan en komen met Argus ogen gadeslaan. Voor het vrouwelijk geslacht is „De Witte" helemaal ver boden terrein. Het zou niet lukken deze regel van het huis te schenden. Het heeft daarom in Den Haag op zien gebaard, dat onlangs het bestuur van De Witte na lang beraad is in gegaan op het verzoek van minister Visser (defensie) om in het socië teitsgebouw plaats in te ruimen voor een „interservice-mess". In deze mess zouden de in Den Haag zo talrijke (hoge) officieren van marine, land- en luchtmacht ge legenheid moeten hebben om te bor relen een hapje te eten. De tegen woordige interservice-mess is reeds lang te klein en zal trouwens binnen kort moeten verdwijnen vanwege saneringsplannen. - j Het kind, als Adam Vondeling in geschreven in de burgerlijke stand, groeide in het Friese op en vestigde zich later als boer in Appelscha. Daar staat nu een grote boerderij, die beheerd wordt door een Adam Von deling, de vader van de nieuwe so cialistische fractieleider. Afkom stig dus uit de boerenstand koos prof. Vondeling de landbouwrichting. Via Wageningen en dc illegaliteit kwam hij in de politiek terecht. In de Tweede-Kamerfractie der P.v.d.A. was hij jarenlang de agrarische des kundige. Dat deel van zijn politieke carrière werd voor korte tijd ove rigens bekroond met de ministers- steek (landbouw). De breuk in de brede basis bracht hem terug in de Kamerbanken. Zal hij er de man worden die Burgers breuk weer weet te lijmen? Een trotse burcht van eerbiedwaar digheid in Den Haag is nog altijd het in het hart van de residentie aan het Plein gelegen gebouw der Het is de bedoeling de interservice mess in te richten op de bovenste etages van het gebouw, waar zich o.a. de grote speelzaal bevindt. Het door defensie gehuurde gedeelte zal geheel nieuw worden ingericht en van modern meubilair worden voor zien. Hoe is het mogelijk, zegt deftig Den Haag gechoqueerd. Het grootste en meest kostbare project dat de Nederlandse Spoor wegen ten uitvoer zullen gaan bren gen. Dat kan gezegd worden van het Haagse stationsplan, dat in de wandeling kortweg „station Bezui- denhout" wordt genoemd. Ook de niet-Hagenaar kent wellicht reeds de Haagse stations „Hollands Spoor" en „Staatsspoor", Via het „H.S." lopen de lijnen van en naar Am sterdam en Rotterdam, richting noord-zuid dus. 't „S.S." is begin en eindpunt van het treinverkeer rich ting oost-west, van en naar Utrecht dus. Het station Bezuidenhout nu, dat naast het tot verdwijnen gedoem de station Staatsspoor gebouwd zal worden, zal belangrijke veranderin gen brengen in de verbinding tussen deze van elkaar geïsoleerde noord-zuid en oost-west lijnen. Het bezuidenhout-project zal, zo schatten de deskundigen voorzich tig zeker acht jaar van uitvoering vergen en de Nederlandse Spoor wegen alleen al een slordige f 45 miljoen gaan kosten. De aard en de omvang van de uit te voeren werken zijn dan ook van niet geringe betekenis. Na lange ja ren van studie en overleg met tal van instanties is men het eens ge worden over een programma dat voorziet in: De aanleg van drie nieuwe spoor lijnen. De bouw van drie nieuwe viaduc ten. De verbreding en verlenging van twee bestaande spoorbruggen. Het boüwen van een zeer uitge breid goederen- en douane-emplace ment en tenslotte het grootste karwei Het uit de grond stampen van een gloednieuw station Bezuidenhout. Vast staat reeds dat dit station 5 perrons zal krijgen en geheel door een staal- en glasconstructie over kapt zal worden. Speciaal voor de uitwerking van de stationsplannen is in het Haagse stadhuis al gerui me tijd een bouwbureau van de N.V. Spoorwegopbouw gevestigd. Pro bleem nummer één was destijds: hoe passen we het nieuwe station in in het wederopbouwplan van het door de oorlog zo zwaar getroffen Bezuidenhout. De bereikte oplossing houdt nu o.m. in. dat de in. en uit- vang van het station aan de Bezui- denhoutseweg komen te liggen, vlakbij een centrale bus- en tram halte. Het nieuwe station zal overigens evenals thans het Staatsspoor een eindstation zijn. Voor wat de drie nieuw aan te leg gen spoorlijnen betreft: twee hier van zullen het Bezuidenhout als uit gangspunt hebben. Via de eerste lijn komt een verbinding met het Rot terdamse station Hofplein tot stand, dat thans alleen vanaf het Hollands Spoor bereikbaar is. De nieuwe lijn behoeft slechts te worden aangelegd tot het Haagse buitenstationnnetje „Laan van Nieuw Oost-Indië". Daar vindt zij dan aansluiting op de be staande lijn vanaf het Hollands Spoor. Gedeeltelijk langs deze nieuwe ver binding lopend is de tweede nieuwe lyn geprojecteerd: de Schiphollyn. Of deze lijn terstond en gelyktijdig met alle andere werken uitgevoerd zal worden is echter nog een open vraag. Over een Haagse Schiphol lyn is door het ministerie van ver keer en waterstaat nog niet beslist. De derde nieuwe lijn loopt vanaf het Hollands Spoor naar de spoor lijn naar Utrecht. Het wordt een goed eren vervoerlijn langs het nieu we goederenemplacement. Deze nieuwe lijn kan van een veel grotere betekenis worden wanneer er ook personenvervoer over zou plaats hebben. Het reizigersverkeer uit het oosten zou dan op het Hol lands Spoor kunnen uitmonden en daar aansluiting hebben op de noord zuid lijn. Personenvervoer over deze lijn ligt echter nog niet in de bedoe ling. En zoals gezegd: Er zullen nog wel een jaar of acht verstrijken voor het ambitieuze miljoenenproject van de spoorwegen voor elkaar it.

de Stem | 1962 | | pagina 7