Plan Lillo straks openluchtmuseum A Word één-twee-drie prijswinnaar! Nü fotograferen met Q[|Q|{ Nieuwe silo Ter neuzen Bravo, „Breede Brug"! POT BLIJFT STAAN Xf m i Houding overheid rem voor ontwikkeling dagbladpers BRflUd BOEKENPLANK CB9BSB3QQDQI jst. i li 1H .v| I B Sc 1 I 1 D E 1 1 F 1 r 1 G 1 1 1 H 1 I 1 1 1 i 1 1 1 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 JUNI 1962 Landingsbaan en startbaan van lucht Comm. troepen nabij Quemoy en Matsu Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea Antwerpen raakt polders kwijt De schok Opgave puzzel no. 193 Gemotiveerde oplossing 221332132323 r I kwartje per kolom"! 4 kolommen f I.- Centrum sUki t vorming Rapport over wet vervreemding 1 andbouwgronden E .E .G.-landbouw start eind juli De Amerikaanse „General Dynamics Corporation" heeft te Los Angeles mee gedeeld, dat zij na vier jaar van voorbe reidende studie klaar is voor het ma ken van een vliegtuig dat kan opstijgen van en dalen op „een rolbaan van lucht". Het vliegtuig kan zowel van een land- als van een wateroppervlak opereren zonder dat de betalende lading er ongun stig door wordt beïnvloed zoals bij ge wone amfibietoestellen het geval is. Het vliegtuig maakt zijn eigen lucht kussen dat het als start- of landingsbaan gebruikt. Het kan dit luchtkussen op verscheidene soorten ondergrond vormen, zoals een opengemaakte plaats in het oerwoud, een ijsschots, een omgeploegd stuk land en water waarin allerlei voor werpen drijven. Eén van de ontwerpers, Reeder, zei echter, dat bij proeven moet blijken of het idee in de praktijk volledig bruik baar is. De mensen, die in het voorjaar enige dagen uit Terneuzen zijn weggeweest zullen bij hun thuiskomst verbaasd heb ben opgekeken. Met recht hebben opgekeken, naar een gebouw, dat met drie meter tege lijk per dag uit de grond is opgerezen. Het is de nieuwe silo van Terneuzen. Deze silo is gebouwd volgens het schuif- beton systeem, zodat binnen enkele da gen het landschap werd beheerst door een helderwitte, metershoge kolos. Hoge ambtenaren te Washington heb ben meegedeeld dat de Amerikaanse re gering in ernstige mate verontrust is over de grootscheepse militaire versterking op het vasteland van de communistisch- Chinese volksrepubliek ter hoogte van de door nationalistisch-China bezette eilanden Quemoy en Matsu. Uit geheime informaties van de afge lopen twee weken is gebleken, dat de Chinese communisten grote aantallen sol daten naar de provincie Fukien hebben overgebracht. Zij achtten het niet onmo gelijk dat de troepenbewegingen een voorbereiding betekenen tot een aanval op de nationalisten als tegenzet op de Amerikaanse operaties in zuidoost-Azië. De Verenigde Staten hebben namelijk hun troepenmacht in genoemd gebied met het oog op de recente ontwikkelin gen in Laos aanzienlijk uitgebreid. Men dacht te Washington in eerste in stantie dat de communistische activitei ten geschiedden uit vrees voor een in val van het nationalistische leger van Tsjang Kai Tsjek. Deze indruk is echter gewijzigd omdat uit de wijze en de plaats van de verster king een offensieve bedoeling zou spre ken. In Den Haag is besloten tot de op richting van de stichting Nationaal Thuis front Nieuw-Guinea. In deze stichting nemen deel de drie koninklijke vereni gingen „Onze Vloot", „Ons leger" en „Onze Luchtmacht", het Rode Kruis, de Nederlandse Sportfederatie, het Natio naal Olympisch Comité, de Kon. Vereni ging „Oost en West", het Humanistisch Thuisfront en het Veteranen Legioen Ne derland. De vergadering waarin tot de oprichting werd besloten werd tevens bij gewoond door vertegenwoordigers van het protestants interkerkelijk en het nationaal r.-k. thuisfront. De stichting stelt zich ten doel, een zo ruim mogelijke aanvulling te geven op de werkzaamheden van de officiële wel zijnszorg zowel als op die van de parti culiere reeds bestaande thuisfrontorga nisaties voor de in Nieuw-Guinea gele gerde Nederlandse militairen. Het minis terie van defensie heeft in beginsel alle mogelijke medewerking toegezegd, zo werd na afloop van de vergadering mee gedeeld. „Een prachtig initiatief van een paar jonge kunstenaars benijdenswaardig vol" illusies, een brug te slaan tussen beel dende kunst en publiek; zeker in Zee land met zijn in hoofdzaak agrarische bevolking. Met een bewonderingswaar- dige aanpak is al ploeterend een niet helemaal gaaf interieur van een leeg staand herenhuis, Havenpark 21, te Zierikzee, met lofwaardige mate riële steun van de N.V. Koninklijke Zeelandia. omgetoverd in een „Kunst galerij" „De Breede Brug". Schuilen er voor andere kunstenaars in plaatsen als Middelburg, Vlissingen, Goes of ter neuzen geen soortgelijke mogelijkheden in samenwerking met grote bedrijven? Een twaalftal jonge kunstenaars dan, ernstige zoekers, leden van de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars, zich bewust van de oneindige rijkdom der talloze „wegen" in de moderne, beel dende kunst, zeker ook door de vele nieuwe expressie-middelen, d.w.z. ma teriaalgebruik, tonen hier in 69 wer ken hun creatieve drang. Voorwaar zonder overdijving, een oase in onze niet weinig materialistische tijd, enerzijds berstens vol kitsch, anderzijds van hui zen met lege wanden waartegen hoog stens pover een plantje. Te vele bewo ners, ook financieel krachtige, ontzeg gen zich het rijke bezit van een kunst werk, waarvan dag in dag uit in hun woning zou kunnen worden genoten. De jongeren staan er iets beter voor, omdat zij de laatste decenia door hun tijd begrijpende tekenleraren in hun kunstzinnige vorming o.a. door het be zoeken van tentoonstellingen uitstekend kunnen worden geholpen. Gelukkig is daar momenteel in Zeeland weer wat meer gelegenheid toe, want naast Zie rikzee is er, de tentoonstelling van Cor Verdonschot in het raadhuis van Hulst, die van Piet de Bodt in de watertoren te Terneuzen, die van Zandleven in de Schotse Huizen te Veere naast de be kende kunstzaal van Lier aldaar en last but not least opent 22 juni „Het (Van onze Belgische correspondent) Over één, hoogstens twee generaties zal er zo goed als niets meer overblijven van het de Antwerpenaren vertrouwde landschap van de Scheldepolders. leder jaar happen de havenuitbreiding en de industrialisatie tientallen of honderden hectaren uit het gebied, waar honder den jaren lang de polderboeren van de noordelijke Antwerpse gemeenten zoals VVilmarsdonk, Oosterweel, Berendrecht, Lillo en Zandvliet hun gewassen heb ben geplant, hun graan hebben gezaaid en hun vee hebben geweid. En ook de overzijde van de stroom, het Oost- vlaamse poldergebied wordt niet door de industrialisatie gespaard, want aan die kant komen eveneens grootse projecten tot stand Cultuurhistorisch zou het van het poetste belang zijn, indien Antwen>en althans het polderse aspect in een minia tuur-weergave voor de toekomst zou willen bewaren. Hiertoe bestaat trouwens een ruime mogelijkheid. Graaf Daniel Le Grelle, gemeenteraadslid van de stad Antwerpen, heeft voorgesteld dat Lillo- Fort als polders openluchtmuseum zou worden erkend en tegen aftakeling ge vrijwaard.. Lillo is de vroegere zelfstan dige gemeente die grotendeels ten offer valt aan het huidige tienjarenplan voor ae uitbreiding van de Antwerpse haven: Lillo-Dorp en Lillo-Kruisweg zullen wel dra volkomen verdwenen zijn. Lillo-Fort daarentegen, een gehucht vlak bij de stroom en beheerst door het historische Spaanse fort en de witte stenen molen, valt buiten de industrialisatiezone. Deze landelijke enclave van ettelijke tien tallen hectaren die reeds in de huidige toestand zeer schilderachtig is, zou met betrekkelijk geringe kosten kunnen „ver edeld" worden tot een geheel dat wer kelijk representatief is voor het traditio nele Antwerpse polderlandschap. In de bestaande jachthaven kunnen zoals te Enkhuizen nog oude vissersboten in hun natuurlijk kader worden tentoon gesteld. Graaf Le Grelle zou het cultuur historisch patroon zo onvervalst moge lijk willen bewaren zonder de toeristi sche oogmerken te vergeten. Ter plaatse kan een zeer origineel recreatiegebied ontstaan, als doelwit voor Scheldetoch- ten vanuit Antwerpen. De besturen van de stad en de provincie Antwerpen stel len veel belang in dit plan. Inmiddels groeit op dit ogenblik aan de Antwerpse linkeroever reeds een ander openluchtmuseum, gewijd aan de scheep- en zeevaart. Op een terrein van 3 hectaren, vlak naast de ankerplaats van het vroegere Belgische zeilschip „Mercator", thans als museumschip i gericht, worden allerlei voorwerpen van scheep- en zeevaart opgesteld. Scheeps- boeien en scheepsankers vormen het eer ste bezit, maar nadien zal een maquette worden uitgewerkt van de Schelde tus sen Antwerpen en Vlissingen. Een stelsel van luidsprekers zal de bezoekers ver tellen wat er allemaal voor bijzonder heden te zien zjjn. LOUIS HEYMANS Zeeuws Museufn" te Middelburg met haar eerste tentoonstelling „Toorop in Zeeland". Er is dus reden tot optimis me. Teneinde dit kunstgebeuren zo effi ciënt mogelijk te stimuleren prachtig zou in onze eilanden-provincie het ten toonstellingswezen door een mobiel ka rakter geperfectioneerd kunnen wor den is het nodig, dat naast de vele steun van overheidswege, zoveel mo gelijk Zeeuwen, via het gironummer 97721 van de Amsterdamse Bank N.V. te Middelburg, t.g.v. Het Zeeuws Mu seumfonds, hun steentje bijdragen. Zo kunnen wij zelfs met geringe in spanning, als wij Zeeuwen het maar eendrachtig doen, de culturele welvaart in ons gewest bevorderen en vermoe delijk wel meer bijeen brengen dan tot nog toe f 11.000, (Advertentie) Dit is een merkwaardige roman van de Duitse schrijfster Ingeborg Drewitz. Als uitgangspunt is er de zelfmoord van een man, die gedreven werd tot het lenigen van sociale noden in een grote stad, maar die de nood van de vrouw, waarmee hij leefde niet begreep. Deze zelfmoord komt als eenvoudig feit zon der kennis van de achtergronden als schokkend feit voor een eerzaam boek houder, die er ook anderen bij betrekt. Ze gaan na, welke afgronden van on begrip en leed erachter schuilen. Het wordt als het ware een obsessie, die ook hun eigen levens door elkaar schudt, de armoede van hun rustige en geëerde existenties ontmaskert. In 'n geserreerd en poëtisch gekleurd proza wordt hier verslag gedaan van belangrijke psycho logische verkenningen, die tevens een boeiend verhaal vormen en iedere lezer voor gewichtige vragen stellen. Een pas klare oplossing wordt niet aan de hand gedaan zoals er ook geen eigenlijke ontknoping in het verhaal is. Maar als tijdsbeeld is dit een belangrijk boek, dat aandachtige lezing en herlezing ver dient. Een aanwinst voor de Diamant- reeks van de uitgeverij Nelissen. Er was deze week geen enkele foutloze inzending en er is een bedrag van 1.203,63 in de pot. Voor de volgende ronde (puzzel nr. 193) is er dus een grote pot te winnen en wij behoeven u niet aan te sporen juist nu weer mee te doen. De sociale pot is met 243,58 aangegroeid tot 260.716,36. N$ UsjUM fi\ EN 1 lens 2 lenzen 1 kijkers 2 periscopen til .'*£«.0-4 EE M Hl» U* num In •Am InnillM EEN, TWEE OFO**.; POSTBUS 250# AMSTERDAM i BELANGRIJK! Deze puzzel „Eén, twee of drie" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zijn van „Eén, twee of drie", postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten zijn gel dig. De prijswinnaars krijgen direct bericht De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt A Tuinkabouter (kabouterfiguur van aarde werk of gips, zoals wel in tuinen opgesteld wordt) is nauwkeuriger dan „tuinbeeld" (2). B Windhaan (weerhaan, windwijzer in de gedaante van een haan) heeft de voorkeur boven het meer algemene „windwijzer". Een windwijzer kan verschillende vormen hebben (2). C Een modepop is iemand, die zich streng volgens de mode kleedt en dit woord heeft dus betrekking op een persoon. Etalage figuur is hier beter (1). D De afgebeelde paardekop is gemonteerd op een voetstukje en aldus is gevormd een stuk voor het schaakspel, genaamd paard (3). E De welbekende „gaper" is een houten beeld met gapende mond en vaak met uitgestoken tong (3). F De speelkaart met een vrouwenfiguur wordt vrouw genoemd (2). G Deze mascotte (dier of voorwerp dat mee gevoerd wordt als gelukaanbrengend) is geen speelgoed (1). H Deze gevelsteen is uitgevoerd in reliëf (stuk verheven beeldwerk) (3). I Alleen lokvogel (voorwerp in de ge daante van een vogel) is van toepassing. Een lokeend (tamme levende eend, die wilde eenden naar een kooi lokt) is dit nagemaakte dier beslist niet (2). J De vogelverschrikker is in principe bedoeld om vogels af te schrikken. Afgezien van het feit, dat enkele brutale vogels zich daarvan niets aantrekken is afschrikwek kend juist. Een vogelverschrikker is in de ogen van de mensen potsierlijk (lach wekkend) (3). K Alleen kunstaas (nagemaakt aas) is goed. „Kunstvlieg" is geen' bestaand Nederlands woord (2). L Deze man is getatouëerd. Hierdoor is hij echter ook getekend (van anderen onder scheiden door een bijzonder teken aan het lichaam) (3). Zie voor algemene voorwaarden onze krant van 1 juni j.l. 1 (Advertentie) Een commissie heeft op verzoek van het Centrum voor staatkundige vorming rapport uitgebracht over de wet ver vreemding landbouwgronden, die 1 ja nuari 1963 zal komen te vervallen. Uit dit rapport blijkt, dat over het al dan niet handhaven van de prijsbeheersing van landbouwgronden de meningen in de commissie verdeeld zijn. Drie leden zijn van oordeel, dat deze prijsbeheersing niet langer dient te worden gehandhaafd. Twee leden blijven ook in de toekomst prijsbeïnvloeding bij vervreemding van landbouwgronden noodzakelijk achten. Deze leden vinden het voorts ongewenst, dat de voortdurende schaarste aan land bouwgrond zich zou openbaren in relatief hoge prijzen van lanwbouwprodukten. Het wil de commissie bovendien voor komen, dat alhoewel het thans geldende systeem van publiekrechtelijke toetsing door de Grondkamer grotere waarborgen biedt voor een afdoende werking van het voorkeursrecht van de pachter, het in het regeringsontwerp voorgestane stel sel aanvaardbaar is. Eén druk op de ontspan knop. Klik... en U heeft een mooie scherpe toto gemaakt. prima geschikt voor kleur opnamen. "12 opnamen op royaal formaat 6x6 "aantrekkelijke prijs: Click I, met meniskus- lens en ingebouwd geel- filter f 19.75 Click II, met Achromat 8.8 f 25.* Voor briljant* zwart-wit foto's Agfa Isopan F 17 DIN of isopan ISS 21 OINé De ministers van de Europese Zes heb ben woensdag te Brussel de laatste hand gelegd aan de gemeenschappelijke land bouwpolitiek, die eind juli ten uitvoer kan worden gelegd. Aansluitend op het spektaculaire ak koord dat 14 januari werd bereikt heb ben de ministers van landbouw zich met hun deskundigen zes maanden lang over de honderden bepalingen gebogen, die de overeenkomst met zich mee bracht. Frankrijks Edgard Pisani, voorzitter van de landbouwconferentie, kondigde woensdagavond in de Belgische hoofdstad op triomfantelijke wijze aan: „Heren, wij zijn het eens geworden over alle pun ten die nog openstonden. Wij hebben een werk, dat vele mensen in de wereld voor onmogelijk te verwezenlijken hiel den, volbracht". Pisani voegde hier echter aan toe dat de datum, waarop de nieuwe regels van kracht zouden worden een maand was verschoven. „Gezien de overvloed van technische problemen zijn wij niet in staat om de regeling per 1 juli in te voeren, zoals dat in eerste instantie was voorzien. Dit is uitgesteld tot eind juli". Pisani wees erop dat deze vertraging niet verkeerd moest worden uitgelegd. „Het zou onjuist zijn om te stellen dat Europa een maand achter is geraakt", zo meende hij. De houding van de overheid betekent een rem voor de ontwikkeling van de dagbladpers in ons land en de door haar gegeven voorlichting. Dit wordt geconstateerd in het jaarverslag van de Nederlandse Dagbladpers over het jaar 1961. Met verschillende voor de ontwikke ling van het dagbladwezen zeer belang rijke onderwerpen wordt niet of nauwe lijks rekening gehouden. In dit opzicht noemt het jaarverslag onderwerpen als televisie-reclame, de regelen voor het advertentie-wezen, EEG-invoerrechten en -contingenten voor krantenpapier en omzetbelasting op krantenpapier. Ook het probleem van eventuele doorbereke ning van de extra-loonkosten in ver band met de invoering van de vijfdaagse werkweek en het feit, dat de abonne mentsprijzen aan de lage kant zijn door een bepaalde gevolgde politiek heeft de aandacht van de overheid niet of on voldoende geboeid. Het jaarverslag concludeert o.m. dat de staatssecretarissen de belangen van de pers bij invoering van tv-reclame wel zeer economisch benaderen. Het signaleert bovendien het feit, dat de tv- nota erg lichtvaardig heenstapt over de gevaren, die de pers bedreigen bij de in voering van reclame-tv. Als het zóver is, acht het bestuur van de NDP het van eminent belang, dat in ruime mate aan dacht wordt geschonken aan een vol doende bescherming van de pers tegen de gevolgen daarvan, opdat de gezonde financiële positie en onafhankelijkheid van de pers ook daadwerkelijk zal wor den veilig gesteld. Het betrekken van de persorganen bij de exploitatie van reclame-tv lijkt daartoe de aangewezen weg. Het hoge tarief van de omzetbe lasting bij invoer van krantenpapier bleef de Nederlandse dagbladonderne mingen een doorn in het oog. Wat in Nederland met betrekking tot de be lasting op rotatiepapier gebeurt, gaat lijnrecht in tegen het in het in de Westerse wereld vrijwel algemeen gel dende principe, dat de grondstoffen voor de pers zoveel mogelijk onbelast dienen te blijven. In 1961 gebruikten de Nederlandse dagbladen in totaal 127.718 ton papier. Dit is 10.4% meer dan in 1960, een toeneming die geringer is dan de groei van het verbruik in het jaar daarvoor. Dit is het gevolg van het feit, dat de stijging van de advertentie-inkomsten in 1961 duidelijk achterbleef bij die in 1960. (Advertenties) Nieuw. Braun fuehteirculator. s Zomers, 's winters, altijd een aangename frisse atmosfeer. Ge heel nieuw, tochtvrij schoepenrad- systeem. Veel nieuwe toepassin. gen thuis en in bedrijf. Interessan. te bijzonderheden in folder 2059 bij Braun N.V., A'dam-C* tel.6395/.

de Stem | 1962 | | pagina 5