>AAG Oud-deken van Goes legt steen voor nieuwe r.-k. li.b.s. Gistermorgen is broeder Silvester (82) overleden heetman Jaarrede mr. Biesheuvel voor boeren en tuinders Eerste steen voor nieuwe kloostervleugel te Hulst R.-k. onderwijskrachten I voor 30e keer bijeen Sagbïad Sïej&ïcm Raad 's-Heer Arendskerke oefent kritiek uit op onteigeningscommissie avond I GRANT ietser ixel telukt Waar DAMES ZOMER PANTALONS 90 Aanwinst Mij. De Schelde Nieuw gebouw bedrijfs geneeskundige dienst Terugkrabbelen Onder handelingen 4 uur Uw g van [prijsvraag ;:it te zijn TENS MATER rgen Kennis voor eigen Zeeuwse volk kunt U profiteren van deze unieke aanbieding In AlvernoHuybergen Geboren te Hontenisse Vergadering C.B.T.B. te Middelburg Te Goes Staatssecretaris Rooi vink opent Voordracht voor directeur van r.-k. h.b.s. Goes DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 JUNI 1962 l'morgen om kwirt ongeval plaats vilde zich met zijn verk begeven. De |oek Joost de Moor- verleende hij ech- In een juist passe de Z.V.T.M. die komend richting |Le vaart reed hij dan der bus op. De Ig remde, kon niet ngelukkige nog een meegesleept. ;rleed H. ter plaat- I s ongehuwd. hentie) «KOOIE GOES ceum zijn geslaagd Groot, Kloetinge ider, C. Noordhoek, a en J. van Oosten, F. Schuringa, mis, Kloetinge J. W. Wisse, Goe». ►MINISTRATIE de voor het examen ie I de heer F. Smet ETTEN het Onbevlekt Hart slaagden voor het nes: A.M.M. Avon- VI. Bovée, Fijnaart; oven; C.M. v. Delft, eraerts, Breda: C.J. o.A.E.M. van Gurp, 'an Harssel, Et.ten; •1. Breda: J.A. Hoes, mnis, Zundert; A.M. V.M. Kooijman, Bre- nr; C.H.S.M. Kroes, Breda; A.A.M.A. d; E.A.A. Meeuwis- A. v. d. Meiracker, L. M. L. Nouwens, en, Teteringen; J.L. irecht; M.C.A. Pou- Reijns. St.-Jansteen; echt; M.A. Schelle- Schnellen. Breda; Namen; Y.S. Tigge- Topper. Katwijk irheijen, Eindhoven; Itten; C.W.C.M. Vis- rlam, Alkmaar; J.H. tentie) 1 nmrfogr u» Z*nd een briefkaart aan K2r, Singel 44 Amjterdam (afd.lt) en U ontvangt om gaand de Vlekken- Vraagbaak K2r. (Plak 0.25 extra aan d« adreskant voor adm. kosten) i vlekken neeste stoffenI 23 juni, zijn de voor de provincie Hansweert 6.46 en n 6.03 en 18.26 uur; frl uur Wemeldinge daag )e woeste hoogte e beste vijanden, a.l. bastian Kneipp, de Zeeuwse christelijke brt Crescendo uur Keizers en ko- b Vluziekuitv., 16 j. uur Kermisschieting acht der vergelding,. 9.30 uur Papa, zo'n e schrik van de 0 uur De linkshan- H j- Schieting 10 en 21 uur Die ip schieting ^ermisschieting beste vijanden, a.l., uur De dief van bastian Kneipp, de 55 55 De oud-deken van Goes, de z.e.h. R. Nieveen van Dijkum, heeft gis termorgen aan de Fruitlaan te Goes een gedenksteen gezegend en ingemetseld naast de al goed als zodanig te herkennen hoofdingang van de in aanbouw zijnde nieuwe katholieke h.b.s.: het St.-Willibror- duscollege. „Eindelijk., na onbeschrijfelijke tegenslagen", zei oud-deken Nie veen van Dijkum, nadat hij met een troffel de sappige specie had aangebracht en de zware gedenk steen er stevig tegen aan had ge drukt. De oud-deken herinnerde eraan, dat er vóór 1950 in het Zeeuwse gebied bo- ven de Westerschelde alleen een katho lieke ulo was als vorm van voortgezet katholiek onderwijs. Dit gedeelte was geheel van een katholieke middelbare school verstoken. ..De gevolgen bleven", aldus oud-deken Nieveen van Dijkum, ,,niet uit". Spreker dankte hierna de provinciaal overste van de paters van de "H.H. Har ten voor zijn bereidheid om zijn leraren ter beschikking te stellen van de in 1950 van start gegane katholieke h.b.s. te Goes. Ook richtte hij dankwoorden tot de provinciaal overste van de Jezuïeten, die pater H. Hamer als directeur voor Goes wilde afstaan. Leerlingen van de r.-k. H.B.S. bezich. tigen de in aanbouw zijnde school. Oud-deken Nieveen van Dijkum felici teerde het schoolbestuur met deze be langrijke dag. Hij spoorde de leerlingen aan om de kennis, die zij op de katho lieke h.b.s. opdoen, later ten behoeve van het eigen Zeeuwse volk" uit te dragen. Tevoren had de heer J. Roose, voor zitter van het schoolbestuur, de geno digden, de leerkrachten en de bijna 300 leerlingen welkom geheten. Onder die genodigden bevonden zich o a. burge meester mr. F. Huber van Goes, wet houder mevrouw J. Griep-Duinker en ge meentesecretaris M. Taillie namens het gemeentebestuur, pater L. Brinkhof s.s.c-c., provinciaal overste van de pa ters van de H.H. Harten en pater J. Westermann sj., provinciaal overste van de paters Jezuieten. De heer Roose zei, dat de oud-deken ook in figuurlijke zin de eerste steen legger van de katholieke h.b.s. in Goes is geweest en dat hij daarom al leen al de aangewezen persoon was om de gedenksteen in te metselen. De heer Roose toonde zich vervolgens zeer erkentelijk voor de bijzonder vlot te medewerking, die van het ministe rie van o.k. en w. steeds is verkre gen. Hierna gingen genodigden en leerlingen de nieuwe h.b.s- in aanbouw bezichti gen. Het gebouw heeft een gesloten carré-vorm met in het centrum een flinke binnenplaats. De nieuwe h.b.s. zal tien leslokalen, vijf vaklokalen en een overblijflokaal bevatten. De gymnastiek zaal zal tevens aula zijn. April 1963 De h.b.s. wordt gebouwd naar een ont werp van 't architectenbureau Thunnis- sen-Kranendonk-Thunnissen. De aanne mers, de gebroeders Everaers van den Berg uit Steenbergen, hopen de h.b.s- in april 1963 klaar te hebben. Zij kampen momenteel wel met een gebrek aan vol doende personeel. Vooral timmerlieden worden op het ogenblik node gemist. De foto toont de oud-deken tijdens het aanbrengen van de steen. Zonder inrichting zal het gebouwencom plex ruim één miljoen gaan kosten. Vóór de steenlegging plaats had droeg deken C. Holtkamp van Goes in de pa rochiekerk aldaar een plechtige Hoog mis op. Hij werd daai'bij geassisteerd door pater H. Hamer s.j., directeur van de school, als diaken, en pater J. Kenge s.s.c.c., onderdirecteur, als sub-diaken. Het jongenskoor van de Katholieke Zeeuwse Koorschool, dat onder leiding staat van de heer E. Heyblok, bracht de Missa Brevis in D van W- A. Mozart ten gehore. De leerlingen hadden de rest van de dag vrijaf. Zaterdagavond zal er voor de leerlin gen uit de hoogste klassen een z.g. leer- lingenfuif bij gelegenheid van deze steenlegging worden georganiseerd. (Advertentie) Alleen morgen, zaterdag Diverse soorten, kwaliteiten en kleuren. Perfecte pas vorm, keurig afgewerkt. Ideaal voor hobby - tuinieren - week-end en vakantie. Nu voor een bijzonder lage prijs slechts (Advertentie) Een nieuwe service die U volmaakte zekerheid schenkt Wij testen elke brillant met de modernste apparatuur op kleur. zuiverheid, slijpproporties, afwerking, gewicht en fluorescentie. Bij aankoop ontvangt u deze gegevens in een volledig beschrijvend certificaat met diagrammen en microfoto's. Bij sieraden met brillant krijgt u een uitvoerig taxatierapport met foto. Losse 1 karaat brillanten 1500.-tot 3000.-. Exceptionele kwaliteiten iets hoger. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam „De moderne..-en vaak ingewikkelde samenleving, dc problemen van het huidige bedrijfsleven en de landbouw politiek maken het voor de Nederlandse boeren en tuinders tot geen gemakke lijke taak om alles wat hun bedryf raakt te volgen en te begrijpen". Met deze woorden leidde de heer mr. B. W. Biesheuvel zijn rede in op de algemene vergadering van dc C.B.T.B., die dit jaar Middelburg als plaats van samen komt had gekozen. de landelijk voorzitter, die leden - en genodigden gistermorgen in de veiling hal toesprak, behandelde allereerst de internationale samenwerking. Zijn te vredenheid uitsprekend over de Euro pese eenwording markeerde hij het be lang van een verschuiving naar een breder internationaal landbouwbeleid met de opmerking, dat drie van de tien Nederlandse boeren nu reeds voor een buitenlandse consument werken. Wij willen echter waarschuwen, aldus dé heer Biesheuvel, tegen het feit. dat men bij de opbouw van Europese systemen van marktorganisatie, de juiste harmo nie tussen gezonde concurrentie en ge leidelijke aanpassing niet uit het oog verliest. Hij vroeg aandacht voor het feit, dat nog te weinig wordt beseft dat grote delen van het Europese platteland tot het sociaal en materieel ondervoede deel van de E.E.G. behoren. In het overgrote deel van de landbouw wordt slechts 50 a 60 procent verdiend van wat de gemiddelde Europeaan verdient. Op het platteland is dikwijls sprake Voor de rede van dr. Mans- holt voor de C.B.T.B. te Mid delburg, zie pag. 7. van relatieve armoede. Er is geen reden tot bezorgdheid voor de Nederlandse boer en tuinder door de Europese politiek, vond de heer Biesheuvel, maar wel onderstreepte hij de factor, dat de kwaliteitsconcurrentie zal toenemen. Uitvoerig ging hij ook in op het land bouwbeleid 1962/'63. Hij achtte een krachtiger aanpak van dc structurele verbeteringen op het platteland van overheidswege nood zakelijk voor een versterking van de concurrentiepositie van de land- en tuinbouw. De heer Biesheuvel, sprekend over het prijsbeleid van gegarandeerde produk- ten, noemde ook een niet-gegarandeerd produkt, dat de laatste maanden onder het prijsbeleid is gevallen, n.l. de aard appel. Hij had begrip voor de maat regelen. die getroffen zijn voor de oude oogst, hoewel hij een maximumprijs een zeer forse maatregel noemde. Het ging hem echter te ver, dat ook nog be perkende maatregelen voor de nieuwe oogst gelden. In het vervolg van zijn rede behandel de de heer Biesheuvel nog vele pro blemen, organisatorische kwesties, landbouwonderwijs e.d. In Schuttershof te Goes is gis teren de dertigste Katholieke On derwijzersdag voor Zeeland ge houden. De ongeveer driehonderd onder wijskrachten uit het kleuter-, la ger en u.l.o.-onderwijs hebben eerst in de dekenale kerk te Goes een II. Mis bijgewoond. Daarna1 werden ze door de voor zitterde heer J. Ver wilghen uit Terneuzen, in Schuttershof ver welkomd. De heer Verwilghen bracht nog naar voren dat het initiatief tot een Kaholieke On derwijzersdag in Zeeland destijds in Zeeuwsch-Vlaanderen is ge- horen. Drs. W. de Hey van het Katholiek Pedagogisch Bureau hield vervol gens een lezing over het onderwerp ..Hoe leer ik mijn kinderen ken nen?" Pas door het kind te leren kennen kan de leerkracht het kind in zijn ontwikkeling als mens ver szeilen. aldus drs. De Hey. De leerkrachten zullen de leerlingen, die aan hun zorgen zijn toever trouwd, voortdurend moeten af tasten, hun sterke en zwakke zij den analyseren, de capaciteiten van de leerlingen toetsen aan de leer stof. De inleider gaf zijn mening weer mw.r het observeren van de kleu ter zowel als van het iets oudere kind. Over het algemeen kunnen dezelfde maatstaven worden aan gelegd, zij het voor kleuters meest al in iets mindere mate. Het leren kennen van de leer lingen achtte spreker een eerste vereiste voor de leerkracht. Hij moet immérs vaak adviezen ge ven bij een beoordeling voor een verdere opleiding van de kinderen. Nadat de onderwijzers en onder wijzeressen wat gegeten hadden bracht het Amstel toneel voor hen d ethriller „Valstrik voor een man alleen" van Robert Thomas ten tonele: een successtuk, dat al lang op het repertoire van enkele be kende toneelgezelschappen staat. In tegenwoordigheid van o.a. pater overste der Lazaristen, architect Jos. van Driesschc, aannemer F. Lambert (Stoppeldijk), de heer F. de Vos (firma Eggermont) en een aantal arbeiders, heeft deken A. Koopmans gisteren de eerste steen ingemetseld en ingewijd van de nieuwe vleugel aan het Karmelietes senklooster te Hulst. Deze nieuwbouw, die 420 m2 be slaat, behelst o.m. een kapel met zusterkoor en sacristie, benevens di verse kamers. Deken Koopmans herinnerde er terloops even aan, dat de zusters Karmelietessen sinds hun vestiging te Hulst (27 jaar geleden) feitelijk van-slonde-af-aan met ruimtegebrek hebben gekampt. Iljj zag bij de start van deze nieuwbouw dan ook alle reden tot een speciale felicitatie, die hij vergezeld liet gaan van de wens, dat de nonnekes straks in dit nieuwe milieu hun arbeid met Gods rjjkste zegen zullen mogen voortzetten. (Van onze redacteur) Gisterenmorgen, eigenlijk nog onver wacht, is in het juvenaat-noviciaat Al verno te Huijbergen broeder Silvester overleden. Het is bijna onmogelijk om alles uit het rijke leven van deze in nemende nroeaor te vertellen. ïviaar bovenal staat bekend zijn oprechte goed heid en zijn bescheiden wijze van op treden. Zijn leven heeft een stempel ge drukt op vele honderden andere mensen. Een stempel, waarvan de gehele christe lijke maatschappij in ons land nog dage lijks de invloed ondergaat. Geboren op 7 maart 1880 te Hontenisse in Zeeland trad Eduardus Cornelis de Maat op 29 juni 1896 in de orde van de broeders van Huijbergen. Negenentwintig augustus van dat jaar werd hij gekleed, waarna zijn eerste professie volgde op 3 september 1898. De grote professie deed broeder Silvester op 2 sept. 1900. Reeds in 1911 werd hij geroepen tot een belangrijke taak. Van augustus tot' december van dat jaar was hij vicarus van de congregatie. In december 1911 werd hij algemeen overste, een taak die hij zou blijven vervullen tot augustus 1939. Bij hernieuwde keuze van het ka pittel der congregatie werd hem steeds opnieuw deze leidende functie toever trouwd. Bij het vijfenzeventigjarig bestaan van de orde in 1929, werden zijn grote ver diensten door het burgerlijk bestuur er kend en verleende men hem de orde var Oranje-Nassau. Rijk bestuur Er is onder het bestuur van broed Silvester veel gebeurd. De uitbouw de orde was voor hem van het groot belang. Deze inzichten hebben geres teerd in een groot aantal vernieuwing Zo verhuisde, tussen 1917 en 1919, de kweekschool uit de kleine behuizing in Bergen op Zoom, naar Breda. Het werd daar een ruim complex, dat nu in het hele land bekend staat om de goede op leiding. Het instituut in Huijbergen werd vernieuwd en uitgebreid. Ér kwam een nieuw generalaat en noviciaat Alverno alsmede een nieuwe u.l.o. en een nieuw juvenaat. Op Alverno na werd dit alles in 1944 tot de grond toe verwoest door de terugtrekkende Duitse troepen. On der het bèstuur van broeder Silvester kwamen er huizen van de congregatie in Amsterdam en Haaren. Hij stichtte b.l.o. scholen in Breda, Bergen op Zoom en Hulst, terwijl onder zijn leiding even eens andere b.l.o.-scholen door de broe ders werden aanvaard. Ook de nazorg- werkplaats in Breda Don Bosco is onder deze broeder tot stand gekomen. Over fle grenzen De blik van broeder Silvester bleef niet beperkt tot de horizon van hei eigen land. Hij keek ver over de gren zen en onder zijn bestuur kwam ook het missiewerk in Indonesië tot stand Hij stichtte huizen te Singkawang (Borneo), Pontianak (Borneo), Ban- djermasin (Borneo). Blitar (Java) Meerdere malen is hij naar deze pos ten geweest 'om zichzelf er van te overtuigen, dat alles in orde was. Wie nu denkt, dat met het emeritaat een einde kwam aan de activiteiten van broeder Silvester, vergist zich. Tot zijn 80e jaar trok hij jaarlijks de scholen af om te spreken over de roeping en om te vertellen van zijn congregatie. Dit propagandistisch werk maakte hem be kend en bemind bij velen. Hij zorgde er bovendien op deze manier voor, dat de klassen van het juvenaat steeds goed bezet waren. Broeder Silvester is gisterenmorgen gestorven. Een mens die met grote liefde en belangstelling voor zijn medemens zijn werk op deze wereld heeft verricht. Broeder Clemens de huidige overste van de congregatie vertelde ons, dat het hem had gefrappeerd dat broeder Silvester stierf op Sacramentsdag. „Zijn grote devotie", aldus broeder Clemens, „was steeds het H. Sacrament." (Advertentie) L halfzwaar De Staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, zal vrijdag 29 juni a.s. het nieuwe gebouw van de bedrijfs geneeskundige dienst van de Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" in gebruik stellen. Het nieuwe medische centrum van de werf is gebouwd bij de hoofdingang aan de Van Dishoeckstraat. Het ontwerp Is van de architect ir. N. Luning Frak. Een bijzonderheid van het gebouw, waar de bedrijfsarts, dokter J. Stum- phius, de scepter gaat zwaaien, is het ontbreken van gangen. De ruimte is ge vuld met een groot aantal grotere en kleinere vertrekken, waarbij een ruime wachtzaal, die verfraaid is met een mozaiek, vervaardigd door mejuffrouw Verschoor, leerlinge van de kunstnijver- heidsacademie te Rotterdam. Een belangrijke aanwinst voor de ge neeskundige dienst, is ook het grote en prima geoutilleerde laboratorium. De oorarts beschikt over een geluiddichte afdeling, die gelegen is tussen de admi nistratie en het archief. Ook de afdeling fysische therapie is goed bedacht met een zaal. waar b.v. een groot aantal mensen tegelijkertijd een hoogtezon- behandeling kunnen krijgen. In het gebouw treft, men voorts aan een verbandkamer, bij de vele kleine ongelukjes, die regelmatig op een zo groot bedrijf voorkomen, de meest ge bruikte afdeling en een röntgenafdeling, waar het gehele personeel periodiek kan worden doorgelicht. De oogarts beschikt over de modernste apparatuur, o.m. een magneet voor het verwijderen van in het oog gekomen staalsplinters e.d. en instrumenten voor het meten van opgetreden verblinding door laslicht. Uiteraard zijn ook de nodige spreekkamers, kleedruimten en douchecellen in de plannen opgenomen. De congregatie van de paters van de H.H. Harten heeft het bestuur van de katholieke h.b.s. te Goes een voordracht gedaan voor de benoeming van een nieuwe directeur wanneer de huidige directeur, pater H. Hamer s.j. op het einde van het volgend schooljaar met pensioen zal gaan. De voorgedragene is pater L. Kenge ss.ee., de tegenwoordige onder-directeur van de school. Pater J. van Waasbergen ss.ee., de vroegere pater prefect van de school, die namens de congregatie zitting had in het bestuur van de school, heeft per 15 juni j.l. om gezondsheidsredenen ontslag aangevraagd en gekregen. In diens plaats is benoemd pater B. Nieuwe Weme ss.ee, te St.-Oedenrode. Met dit gebouw, geheel aangepast aan de moderne eisen op medisch gebied, zal de bedrijfsgeneeskundige dienst van de ..Schelde" ongetwijfeld veel eer in leggen terwijl zij met deze faciliteiten in staat wordt gesteld haar belangrijke werk voor de bijna vier duizend man personeel op optimale wijze te ver richten. [Ae verklaringen van de Antwerpse schepen Delwaide over de Schelde- Rijnverbinding hebben nog eens dui delijk gemaakt, waar de schoen nog altijd wringt bij de slepende onder handelingen. Er is het convenu tussen de Kamers van Koophandel van Antwerpen en Rotterdam, maar het stadsbestuur ziet daarin juist een struikelsteen. Dit convenu beveelt immers alleen maar de doorsteek van de Kreekrakdam aan, doch over een vervolg van de vaarweg door de Eendracht spreekt het niet. De Belgische regering heeft die vaar weg door de Eendracht wel bepleit in haar nota aan Den Haag. Antwerpen is er voor dan ook nog bij St. Philipsland de doorsteek aan te brengen, waarmee het dus geheel teruggrijpt op het plan- Van Konijnenburg uit de twintiger ja ren. De Belgische regering heeft dit laatste verlangen echter niet overge nomen De vraag rijst, waarom dit oude plan-Van Konijnenburg nu nog op zo veel weerstand stuit. Indertijd, toen een nationaal comité zich met hart en vurigheid verzette tegen het Moerdijk kanaal-concept van Van Karnebeek werd juist dit plan-Van Ko nijnenburg als een aanvaardbaar al ternatief gepropageerd. Ook de Rot terdamse havenkringen stonden daar achter. Dit was nu een waarlijk na tionale oplossing. Thans echter komt men in die kringen niet verder dan de doorsteek door de Kreekrakdam. Voor de rest moeten dan nog de om wegen gelden via Keeten, Mastgat, Zijpe, Krammer en Volkerak. Het is een terugkrabbelen op hetgeen men eertijds als „de" nationale oplossing bejubelde, dat niet sympathiek aan doet en allerminst strookt met een goede Benelux-gezindheid. En intussen zit ook West-Brabant ermee, dat voor definitieve plannen inzake de ontplooiingen langs de Schelde-oevers mede afhankelijk is van hetgeen de Nederlands-Belgische onderhandelingen zullen opleveren. Qnze parlementaire medewerker kon digde vorige week reeds aan, dat dr. Van Royen met nieuwe instructies naar Washington was getogen. Sinds dien is openbaar geworden, dat Ne derland ook is overgestapt naar de formule: aanvaarding in beginsel van het plan-Bunker. Dat is Soekarno nog weer niet genoeg en hij zit te chicane ren en te rekken, om aan het direct zenden van onderhandelaars te ontko men. Doch nu schijnen de regering in Washington en Oe Thant langzamer hand echt kwaad te worden. Ze oefe nen nu eenzijdig pressie uit op Djakar ta en verhopen daarvan succes. De volgende week zouden de onderhan delingen nu kunnen beginnen. We moeten het nog eerst zien voor we het geloven. Maar ook als de onderhande laars eenmaal weer aan tafel zitten, zijn er nog altijd ernstige zwarighe den te verwachten. Want we vrezen, dat de Indonesiërs de datum van een plebisciet onder de Papoea-bevolking naar een verre toekomst willen ver schuiven en inzake de voorwaarden, waaronder dit zal plaats hebben, ook maar liever in het vage blijven. We weten allen, hoe spoedig de RTC-over- cenkomsten weer opgerold werden. Nederland is echter in een positie van onmacht gedrongen en daar moet het dan maar een restje van de goede be ginselen nog uit trachten te redden. Op de regering in Den Haag kan niet slaan wat de Sydney Morning Herald bitter opmerkte: Sinds Miinchen heeft de wereld niet meer zulk een eer loze en gevaarlijke politiek meege maakt van verzoening met beginsel loze en wetteloze agressie". Dat mogen anderen zich aantrekken. Tydeiis de raadsvergadering: van niet met deze tendens meegaat. De 's-Heer Arendskerke is een voorstel aan de orde gekomen tot onteigening van enkele percelen grond ter realisering van het partiële uitbreidingsplan in onderdelen voor Nieuwdorp. In de afgelopen periode was overeen stemming bereikt met de heer M. Nagel- kerke inzake aankoop van een hem toe behorend perceel grond in dit uitbrei dingsplan voor 7,per M2; deze prys is in overeenstemming met de grond prijs van bet eerste uitbreidingsplan te Lewedorp. De onteigeningscommissie had deze grond geschat op 5,— per M2. De heer De Kooning (K.V.P.) achtte deze prijs te laag, daar volgens de door be langhebbende aangewezen taxateurs deze prijs 10,-- per M2 zou moeten bedragen. ,,Er is" aldus de heer Ver donk (K.V.P.), ,,toen gedreigd met ont eigening hij vond het dan ook loyaal van de heer Nagelkerke, dat deze met de thans voorgestelde prijs akkoord is gegaan. De voorzitter was van mening, dat de gemeente geen grond kan aankopen voor een prijs van 10,— per M2. als de ge meente deze zelf voor 7.— verkoopt. Wethouder Hommes (A.R.) meende, dat de commissie voortreffelijk werk heeft verricht en dat het gemeente bestuur steeds op bijzonder prettige wijze met haar heeft samengewerkt. Andere methode Het is, aldus zei de heer Verdonk (K.V.P.) echter bekend, dat de parti culieren geenszins tevreden ziin over de adviezen door de commissie uitgebracht. De heer Lindenbergh (V.V.D.l sprak de hoop uit, dat men er toe zal besluiten een andere methode te volgen. Volgens hem is de enig juiste weg, dat én de taxateur van betrokkene én die van de gemeente samen om de tafel gaan zit ten en in overleg de grondprijs vast stellen: volgens hem is dan geen ont eigening meer nodig. Verder merkte spreker nog op, dat alle grondprijzen naar boven gaan. doch dat de commissie voorzitter bestreed deze zienswijze en deelde mee, dat de commissie zodanig is samengesteld, dat hierin ook een vertegenwoordiger namens de eigenaren zitting beeft. Na nog enige verdere discussie besloot, de raad met algemene stemmen over te gaan tot onteigening. De door de vier bijzondere scholen in de gemeente ingediende aanvraag om vergoeding in de exploitatiekosten voor gewoon lager onderwijs over 1961 werden overeenkomstig het voorstel van b. en w. vastgesteld. Het uitbreidingsplan van 's-Heer Hendrikskinderen houdt een aanzienlijke verbreding in van de bestaande Oude Rijksweg aldaar. De raad besloot de Oude Rijksweg ongewijzigd te laten, zo dat de voortuintjes van de woningen gelegen aan de oostzijde van deze straat intact zullen blijven Voor de bouw' van een nieuw lijken huisje op de algemene begraafplaats te Nieuwdorp werd een krediet uitgetrok ken van 4.000. Van de P.Z.E.M. was een verzoek ontvangen om principiële medewerking bij de financiering van aansluiting van onrendabele percelen in deze gemeente. De voorzitter was echter wel even ge schrokken van de cijfers die hiermede gemoeid zijn. Hij adviseerde evenwel het verzoek in te willigen. Het was volgens hem van het allergrootste belang, dat ieder perceel in de gemeente, hoe ver ook verwijderd van de bebouwde kom, aangesloten wordt op het elektriciteits net. De heer De Kooning (K.V.P.) acht te een bedrag van 500,— vermeerderd met 84,— per ha grond door belang hebbende te storten te boog. Wethouder Hommes (A.R.i bracht hier tegen in. dat de P.Z.E.M. reeds 3Ï rt> van de kosten bedraagt en de provincie 10 Volgens hem blijft hier vooral het rijk ill gebreke. Er is n.l. een wetsontwerp aanhangig geweest, waarbij het rijk 40 van de kosten zou dragen i.v.m. financiële consequenties is dit ontwerp in de ijskast geraakt. Deze aansluitingen zullen evenwel nooit rendabel zijn. zo dat de P.Z.E.M. steeds een exploitatie verlies zal lijden.

de Stem | 1962 | | pagina 3