Men spreekt er in Washington hardop over HET KOOP DIT WEEKEND ferrania DR. KORTENHORST REMT MAMMOETGEMURMEL" Iedere dag: muurdrama Geruchten over nieuwe parachutistenlanding hamol weer VOORDELIG SALDO VOOR NEDERLAND GESPREK TEN HUIZE VAN FAMILIELID VAN ONZE AMBASSADEUR, DR. ROYEN? Morele steun van Rusland Strawi'nsky in Hamburg evenement van het jaar „TOUR'-PRIJSVRAAG DAGBLAD DE STEM Minister Luns wees Duits gehoor op E. ferran/acotor Details straks onder de hamer De Havo-school zelfstandig dagblad voor zeeland CHINESE HULP AAN ALBANIË Opgeruimd staat netjes verwijst honden naar goot O.A.S. in Oran herziet zijn beslissing Berlijn Consternatie vandaag* Zuidwestelijke wind Te vlug af? Kartelvorming zeer gevaarlijk Kwestie Demka- DAF afgedaan Succesjes Twee doden bij scheepsbrand GRONDVERKOOP AAN BUITENLAND Meeste verkopen in Zeeland en Limburg Twee Duitsers gedood bij verkeersongeval 102e JAARGANG No. 24009 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E H. 8 Brader. Hoofdredacteur: J J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A C. v. Dongen, C. J v. Hootegem nar. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Ste m VRIJDAG 22 JUNI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 pei week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienliiRp reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor rie /pPiiwse Ei 'anden: GOES Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeejwscb-Vlaanderen' HTJLST Steenstraat 14 telefoon 2377 Bij bureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) OVERLEG ZOU DINSDAG A.S. WORDEN HERVAT De O.A.S. van Oran heeft donderdag avond in een piratenuitzending ver klaard, dat zij „in geen geval de over eenkomst van Algiers zal goedkeuren en dat de O.A.S. op de een of andere manier zal overwinnen". In een andere uitzending dreigde zij dat haar leden het vuur zullen openen op de veilig heidsstrijdkrachten, die blijven optre den tegen mohammedanen of Europea nen. Van welingelichte zijde in Rocher Noir was daarvoor meegedeeld, dat er in Oran nog steeds onderhandeld werd tussen vertegenwoordigers van het ge heime leger en mohammedaanse natio nalisten. Dit overleg zou gevoerd wor den „binnen het kader van de overeen komsten van Evian". De O.A.S. in Oran zou haar eisen wat gematigd hebben. Volgens functionarissen in Rocher Noir had de O.A.S. het plan om de vijf grote steden in West-Algerië te verdedi gen laten varen. De „gewone man" zou er maar weinig enthousiasme voor op gebracht hebben. In plaats hiervan dreigde de O.A.S. nu bij de onderhan delingen met een mogelijke uittocht van alle Europeanen in Oran en met de verwoesting van de stad. Vernomen werd dat het vreemdelin genlegioen op 1 juli volledig uit zijn ba kermat Sidi bel Abbes verdwenen zal zijn. Het legioen is op het ogenblik rond 17.000 man sterk. Over drie jaar zal het nog maar half zo sterk zijn. Het Oostduitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft beweerd dat afgelo pen zaterdag een „massale" ontvluch tingspoging naar West-Berlijn is ver ijdeld. „Negen misdadige werklozen", die een groep mensen met een vracht wagen door de versperringen zouden hebben willen rijden, zijn volgens de communistische autoriteiten in hechte nis genomen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren toen hij Berlijn bezocht beloofd, dat de Verenigde tSaten hun belofte West- Berlijn te verdedigen, zullen inlossen Rusk zou echter blijven pogen het ge schil om Berlijn te regelen met de Rus sen door middel van onderhandelingen Wat gisteren nog als een ietwat vreemd gerucht werd gefluisterd, wordt vandaag in Washington hardop gezegd. Dinsdag a.s. zullen aldus wordt in kringen van het State Department verwacht, de be sprekingen tussen Nederland en Indonesië over de kwestie Nieuw- Guinea worden hervat. De besprekingen zouden plaatsvinden in een buitenhuis van de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. Van Royen alzo niet op neutraal terrein. Een bezoek dat de Nederlandse afge vaardigde in de V.N., mr. C.W.A. Schürmann gisteren aan secretaris generaal Oe Thant heeft afgelegd wijst er al op, dat er iets gaande is. Volgens een voorzichtig communiqué hebben de twee heren een aantal technische details met betrekking tot het overleg besproken. Het voorste] om dinsdag het overleg te hervatten is afkomstig van de Amerikaanse regering. De weg tot de besprekingen is ge opend door de correspondentie tussen Oe Thant en Soekarno. Nadat eerstge noemde had bevestigd dat er omtrent de aanvaarding door Nederland van het plan-Bunker geen misverstand mogelijk was, kon Soekarno moeilijk anders doen dan toestemmen in het sturen van een onderhandelaar. Intussen hebben staatssecretaris Bot en ambassadeur Van Royen niets nage laten om de Amerikanen in te lichten over de Nederlandse visie op de zaak. Zij hebben o.m. een bezoek gebracht aan onderminister Averell Harriman (Bui tenlandse Zaken), die eerder in deze week als zijn mening te kennen heeft gegeven, dat de Russen groot belang hebben bij een conflict met de wapens om Nieuw-Guinea. Voor deze veronder stelling is nieuw bewijs geleverd. Giste ren heeft de chef van de Russische luchtmacht, op bezoek in Indonesië, op niet mis te verstane wijze de aanspra ken van Indonesië op Nieuw-Guinea on derstreept en Soekarno de morele steun van Moskou toegezegd. De veel gehoorde mening dat Soekar no zich schoorvoetend naar de confe-ren- tietafel begeeft omdat hij tijd wil win nen heeft in Nieuw-Guinea enige con sternatie teweeggebracht. Er gaan ge ruchten over nieuwe landingen van pa rachutisten, wier opdracht het zou zijn om voor het begin van de onderhande lingen waar dan ook in Nieuw-Guinea een bruggehoofd te vormen. Duidelijke aanwijzingen zijn er nog niet, maar het heeft de aandacht getrokken dat bij de voortgezette acties tegen parachutisten in de rimboe opvallend veel uitrustings stukken werden buitgemaakt. De lan dingen van verse guerrillatroepen zou den hebben plaatsgehad in de Vogelkop. Er zijn geen tekenen van verhoogde paraatheid. Men spreekt zichzelf moed VOLGENS EEN Egyptisch nieuwsblad hebben grote groepen witte mieren, die enige dorpen in de provincie Beheira in Neder-Egypte binnen vielen, vier kinde ren gedood en een aantal huizen ver woest. Zolang de mierenkoningin niet is gevonden zijn de verdelgingspogingen weinig effectief. KONINGIN ELIZABETH en haar ge maal zullen in februari-maart 1963 een bezoek brengen aan Nieuw-Zeeland en Australië. DE KEULSE brandweer heeft donder dag met grote zijden spek een lek in het 400 ton metende vrachtschip „Rhe- nus 2" gedicht, dat door onbekende oor zaak bij het invaren van de haven Keu- len-Muelheim was ontstaan. DE 240 BEWONERS van het eilandje Naoeroe in de Stille Oceaan, dat onder beheerschap van de V.N. staat, hebben de oprichting van een soevereine Naoe- roestaat voorgesteld. OP LONDON Airport gebruikt men thans een luidsprekerwagen die opgeno men geluiden van in nood verkerende vogels laat horen om de vogels van het vliegveld weg te houden. Advertenties) J Weersverwachting geldig tot van- J t avond: Half tot zwaar bewolkt en later voornamelijk in het noordwesten i hier en daar wat lichte regen of mot- J regen. Matige later krachtige zuid- i J westelijke wind. Weinig verandering t in temperatuur. J Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan op 23.38 uur. t Morgen: zon op 4.19 uur. Maan on- der 9.15 uur. In verband met de Strawinsky-week in Hamburg, zal de tachtigjarige com ponist en dirigent 24 juni het orkest leiden van de Hamburgse Staatsopera bij een van de uitvoeringen van zijn balletten. Igor Strawinsky met zijn vrouw Vera en de choreograaf George Balanchine op de luchthaven. in met de bewering dat een nieuwe ope ratie van Indonesische zijde, doch dan met groot vertoon, pas zal beginnen als het overleg in Amerika geen resultaat oplevert. Bij de achtervolging van infiltranten waarvan er tien werden gedood en een aantal werd uitgeschakeld door toedoen van een zelfstandige Papoeapatrouille, is de Nederlandse marinier H. G. C. Wientjes uit Haaksbergen door een ko gel in beide benen getroffen. De ver wonding is niet ernstig. Op politiek gebied is er in Nieuw- Guinea ook het een en ander aan de hand. Maandag a.s. begint een ver gadering van de Nieuw-Guinearaad, op de vooravond dus van het over leg in Amerika. Herhaaldelijk hoort men beweren dat de Nieuw-Guinea raad de heren aan de conferentieta fel te vlug af wil zijn, door de onaf hankelijkheid uit te roepen. De gevolgen van een dergelijke stap zouden ernstig zijn. Indonesië zal het natuurlijk als een doorgestoken kaart beschouwen en geen nadere argumenten behoeven om zijn zo vaak herhaalde dreigementen over een invasie in daden om te zetten. Van belang is hierbij ook hetgeen er gebeurt in Australisch Nieuw-Guinea. De vertegenwoordigers van het volk in dat deel van Nieuw-Guinea hebben ech ter omstandig verklaard dat zij nog niet rijp zijn voor zelfbestuur. Op een vergadering van de Internatio nale Arbeidsorganisatie in Genève, wil de de Indonesische afgevaardigde het Nieuw-Guineaconflict onder de aan dacht brengen. De voorzitter riep de af gevaardigde echter tot de orde. (Advertenties) De fantastische georganiseerd door het Voor bijzonderheden zie elders in dit blad. (Advertentie) P 24 - P 27 P 30 P 33 |jÉ| de zwart wit film die alles kan. FERRANIACOLOR Voor briljante kleurendia's FERRANIACOIOR N 27 voor natuurgetrouwe kleurenafdrukken. Minister mr. J. M. A. H. Luns, die ter gelegenheid van de Kieler Woche in Kiel vertoeft, heeft daar gezegd dat het toetreden van Groot-Brittannië tot de E.E.G. van de grootste betekenis is voor toenemende wasdom en bloei van de Europese gemeenschap. Hij zei verder in zijn voordracht dat de Europese eenheid een zo groot mo gelijk aantal vrije Europese landen moest omvatten. De ideale oplossing zou het volledige lidmaatschap van de E.E. G. zijn voor alle landen die aan het in tegratieproces van Europa willen deel nemen. Daarbij moest landen, die van wege hun politieke neutraliteit het lid maatschap nog niet in volle omvang op zich konden nemen, niet de deur worden gewezen. Minister Luns trok wat de integratie van Europa betreft lering uit de ge schiedenis van de Hanze. Zonder de handelsprestaties van de Hanze zou het reeds toentertijd betrekkelijk dicht be volkte Europa niet levensvatbaar ge weest zijn. Alleen een vergaande integratie van de nationale belangen en de nationale politiek kan standhouden in een veel omvattend systeem van internationale samenwerking. Daarin ligt de grote be tekenis van de Europese gemeenschap. „De geschiedenis van de Hanze leert' aldus minister Luns, „dat een samen werking van Europese landen die zich kunstmatig tot een deel van Europa be perkt, op den duur geen levenskracht zal bezitten. Daarom moeten alle landen, die aan de integratie willen deelnemen, de mo gelijkheid hiertoe krijgen. Na een over eenstemming over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. moet het moge lijk zijn het in betrekkelijk korte tijd in de kring van zeven landen eens te worden over een ontwerpverdrag voor een politieke unie. Ware eenheid kan echter slechts op echte gelijkheid berus ten. Kartelvorming van kleine groepen binnen de gemeenschap moet vermeden worden. De in recente perspublikaties genoem de stukken, die betrekking zouden heb ben op transacties tussen de D.A.F. en de Demka en die aan de officier van justitie te Den Haag zijn overhandigd, zijn geen aanleiding tot het instellen van een opsporingsonderzoek tegen de D.A. F. of de Demka en zijn dit ook niet ge weest. Dit blijkt uit een mededeling van de officier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket in Den Haag. MISLUKKING UITGESLOTEN. 55 (Van onze parlementaire, redacteur) Als kamervoorzitter Kortenhorst zijn zin krijgt, wordt hij de verdere behan deling van de Mammoetwet alleen nog gediscussieerd over een aantal knelpun ten en wordt over detailkwesties bij stem ming heslist. Dr. Kortenhorst heeft daartoe gisteren in het openbaar, zonder vooroverleg met mr. Cals (O. K. en W.) en de onderwijsspecialisten een voorstel gedaan. De bedoeling daarvan was natuurlijk de „mammoettemmers" onder druk te zetten. Of die opzet slaagt zal komende dinsdag blijken als het mammoetdebat wordt voortgezet. Na drie dagen verga deren zijn nog slechts negen van de 117 artikelen der Mammoetwet afgehandeld. Laat het tempo van de mammoetbe handeling veel te wensen over, over het resultaat tot dusverre mag minister Cals niet ontevreden zijn. Hij heeft op één punt (maatschappelijke organen) een grote concessie moeten doen maar op vele andere onderdelen heeft hij succes geboekt. Het is overigens opvallend, dat de mammoet tot dusverre in hoofdzaak wordt gesteund door de K.V.P. en P.v.d. A., waarbij met name socialistische woordvoerders als Tans en Kleijwegt blijk geven van een constructieve instel ling. Tot de Cals-succesjes van gisteren be hoorde de verwerping van een wijzi gingsvoorstel, dat de bedoeling had het Grieks als verplicht leervak op de Bêta-afdeling van het gymnasium te handhaven. Dank zij de steun van de K.V.P. (op 8 man na) en de P.v.d.A. (twee uitgezonderd) krijgt mr. Cals zijn zin en wordt Grieks voor de bèta's fa cultatief gesteld. Een compromisvoor- stel-Tans (P.v.d.A.) zorgde er verder voor, dat de havo-school als zelfstandig schooltype met vijfjarige cursusduur kan worden ingevoerd terwijl het daarnaast mogelijk wordt havo-afdelin gen te verbinden aan gymnasia, lycea e.d. Zoals bekend wordt met de havo een voortzetting beoogd van de huidige h.b.s., met dien verstande dan dat de havo uitsluitend bedoeld is als een af geronde maatschappij-opleiding. Het atheneum wordt de h.b.s., die vfcor ver der wetenschappelijk onderwijs opleidt. Tot de havo behoort eveneens de m.m.s. Mej. Nolte (K.V.P.) wist met een amen dement te bereiken, dat er straks ook een dergelijke school (dan wel een ge mengde school) voor jongens kan ko men. Dit schooltype zal, eveneens dank zij mej. Nolte, minder aandacht besteden aan de exacte vakken als wiskunde e.d. waardoor meer tijd vrijkomt voor b.v. taalstudies. De K.V.P.-afgevaardigde slaagde er evenwel niet in de duur van de mavo-scholen (de opvolger van de mulo) tot uitsluitend vier jaar te beper ken. De cursusduur blijft dus drie of vier jaar. Bij het in brand raken van het 3893 ton metende Zweedse vrachtschip „Ag- ne", vijftien mijl ten westen van het Oostduitse Baltische zee-eiland Ruegen, zijn gisteren twee bemanningsleden om het leven gekomen. De resterende 29 be manningsleden werden gered door een Nederlands en een Brits schip, en een oorlogsschip van onbekende nationali teit. De brand aan boord van de Agne is intussen bedwongen. De oorzaak is niet bekend. Volgens scheepvaartkringen in Kiel brank de brand uit in de machine kamer, waardoor vier mannen werden ingesloten. Twee wisten te ontsnappen. Nadat Albanië het Russische commu nistische blok de rug heeft toegekeerd, tracht het op goede voet te blijven met communistisch China. Foto boven: Een Noordkoreaanse boer geeft aan Albanese meisjes aanwijzin gen bij de aanplant van rijst. Foto onder: Moskou verleende finan ciële bijstand om in Tirana de bouw van een cultureel centrum mogelijk te maken. De bouw staat nu stil. Ove rigens staat het standbeeld van Jozef Stalin hier nog op zijn plaats. VANDAAG ZULLEN de hogere ambte naren in Italië in staking gaan om hun eisen voor hogere salarissen en her waardering van het werk kracht bij te zetten. De Italiaanse kranten zijn giste ren weer verschenen na een staking van 48 uur van de drukkers. (Van onze parlementaire redactie) Tegenover aankopen van agra rische grond en gebouwen door buitenlanders die zich voorna melijk voordoen in Zeeland en Lim burg staan nóg grotere aan kopen door Nederlanders in het buitenland. In Zeeland en Limburg resul teert de balans dan ook in een saldo ten gunste van Nederland. Voor Brabant zijn geen gegevens beschikbaar. Dit schrijven minister Beerman (justi tie) en minister Marijnen (landbouw) in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp wij ziging van de pachtwet i.v.m. het ver vallen van de wet vervreemding land bouwgronden. In dit schrijven worden over deze aan kopen en verkopen de volgende cijfers gegeven: In Zeeland werd door Nederlanders aan Belgen verkocht gedurende 1958 t. m. 1961: los land 120 hectare en boer derijen 139 hectare. Verkocht door Bel gen aan Nederlanders (dezelfde periode) los land 81 hectare en boerderijen 194 hectare. Een voordelig saldo dus van 16 hectare. In Limburg werd door Nederlanders aan Belgen verkocht gedurende 1957 t.m. 1961: los land 24 hectare en boerderijen 72 hectare. Verkocht door Belgen aan Nederlanders in dezelfde periode: los land 217 hectare en boerderijen 285 hectare. Een gunstig saldo dus van 406 hectare. Verkocht door Nederlanders aan Duit sers: los land 36 hectare. Ve-rkocht door Duitsers aan Nederlanders: los land 14 hectare. Een nadelig saldo dus van 22 hectare. In Limburg kwamen in de periode 1957 t.m. 1961 ook transacties voor waar bij door Nederlanders grond werd ver kocht aan in het zgn. zelfkant-gebied wonende personen. Het gaat hier om een oppervlakte los land ter grootte van 27.39.77 hectare, terwijl in omgekeerde richting 7.43.34 hectare werd overgedra gen. Voor wat de provincie Noordbrabant betreft heeft de grondkamer van deze provincie meegedeeld, dat het aantal verkopen aan buitenlanders in verhou ding tot het totale aantal overdrachten praktisch kan worden verwaarloosd. In de overige provincies kwamen grondtransacties met buitenlanders slechts sporadisch of in het geheel niet voor. Gelet op al deze gegevens verwachten de beide ministers niet, dat de buiten landse vraag een sterke prijsopdrijving teweeg zal brengen. Naarmate de prijzen immers zouden stijgen, wordt het voor buitenlanders minder aantrekkelijk Ne derlandse grond te kopen, zo wordt op gemerkt. Bij een verkeersongeval te Susteren zijn gisteren twee pe-rsonen gedood, één zwaar gewond en één kreeg een shock. Alle vier zijn Duitsers. Het ongeluk gebeurde op een weg waar het verkeer wegens werkzaamhe den die in uitvoering zijn over één baan wordt geleid. Een truck met oplegger schoof op het andere deel van de rij baan. De Duitse personenauto, die uit de tegengestelde richting kwam, botste op de oplegger. Het actie-comité „Opgeruimd staat netjes" te Amsterdam heeft 160.000 brieven verstuurd aan de bazen van honden in het gehele land. De laatste 28.000 brieven, aan Amsterdamse hondenbazen, zijn vandaag verzonden. In de brief wordt erop gewezen dat in alle steden en daarbuiten de vervuiling van de trottoirs door honden ernstige afmetingen heeft aangenomen. Geconstateerd wordt dat helaas niet alle honden blijk geven van burgerzin en verantwoordelijk heidsgevoel, ondanks de bescherming die de dieren tegenwoordig genieten. „Gelukkig is het probleem niet onoplosbaar. Alle deskundigen zijn het e<r over eens dat met weinig moeite elke hond geleerd kan worden zijn behoefte in de straatgoot, naast het trottoir, te doen", aldus de brief. Er wordt bij de hondenbazen op aangedrongen de honden in deze richting te instrueren.

de Stem | 1962 | | pagina 1