Besluiten voor Europese landbouwmarkt genomen Bonn beraadslaagt: doen of niet doen CANISAN Geen titel of jota ,Weg-op-poten' lost verkeersprobleem van Dusseldorp op KLEUR- SP0ELING THUIS ZELF DOEN L Ziek, en toch zingen! Kardinaal Wyszynski sprak via microfoon aan staf Dr. Mansholt te Middelburg GEZOND MET wet in voorbereiding UW HAAR; a n e Middelen aanwezig Uibricht wil Westduitse miljarden Adoela en Tsjombe hebben weer ruzie IN BELGIE Radiopiraten- E.E.G. akkoord over hulp aan Afrika Nieuw X-15 record Begin van stad der toekomst Nederland op 1 juni L157.995 t.v.'s en 2.595.300 radio s POLY-COLOR BEURS VAN AMSTERDAM Beleggingsmarkt flauw t t DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 JUNI 1962 Mevr. Mansholt neemt een boeket rozen in ontvangst. (Van onze redacteur) Het is mij een vreugde te kunnen mededelen, dat woensdagavond in de Europese ministerraad, na een grote gezamenlijke krachtsin spanning, alle noodzakelijke besluiten zijn genomen, die het mogelijk maken dat op 30 juli a.s. de gemeenschappelijke Europese landbouw markt in werking kan gaan treden. Deze mededeling, gedaan door dr. S.L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commisie, gistermiddag tijdens zijn referaat in de veilinghal in Middelburg, verwekte een spontaan applaus. Voor 30 juli zijn regelingen getroffen voor een aantal produkten als granen, gevogelte en fruit; in november a.s. hoopt men zuivel- produkten, rundvlees en rijst aan deze lijst toe te kunnen voegen. Voor 1963 is voorzien, dat praktisch alle landbouwprodukten „Euro pees" zijn geworden, terwijl in 1970 de gemeenschappelijke Europese markt een totale werkelijkheid zal moeten zijn. gemeenschappelijke landbouw twee pun ten als fundamenteel dient aan te nemen nl.: 1. zij moet gebaseerd zijn op ver edeling der produktie, en 2. het gezins bedrijf moet grondslag zijn. De gezinsbedrijven achtte de heer Mansholt van grote economische bete kenis. Eerst zullen deze bedrijven echter Het referaat van de heer Mansholt vormde het belangrijkste onderdeel van de algemene vergadering, die de CBTB gisteren in Middelburg hield. Onder de genodigden, die de grote veilinghal ge heel vulden, waren naast een groot aan tal autoriteiten op landbouwgebied, ook aanwezig de oud-minister ir. C. Staf, directeur-generaal v-an r-de yNed» Heide-* maatschappij, de landbouwattaehés van België en Frankrijk en de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. De Casembroot. „Nu wij vlak voor het in werking stellen van de gemeenschappelijke markt politiek staan, is het tijd om vast te stellen hoe de zaken staan," aldus stelde dr. Mans holt het onderwerp -van zijn rede. Voor onze toekomstdroom, één, gestabiliseerde. Europese landbouwmarkt zijn nu de mid delen aanwezig. Zij werden reeds vervat in het verdrag van Rome. Een vraag is of wij de mogelijkheden wel ten volle zullen uitputten en kunnen wij de boeren in de toekomst een goed bestaan verzekeren? De heer Mansholt was er van overtuigd, dat er een rede lijke kans is welvaart ook voor de land bouw te bereiken mits zij ten volle aan haar gestelde verplichtingen voldoet. Een landbouwbeleid komt niet tot stand door het van overheidswege te dicterqn, maar moet uit zichzelf groeien. Een zaak hierbij is dat de ontwikkeling door de boer wordt begrepen en verstaan. Over een aantal jaren zal de Friese boer aan dezelfde regulaties zijn onderworpen als een boer op Sicilië. De spreker betoogde, dat de Europese (Advertentie) op rationele wijze economisch welvarend moeten worden gemaakt door gebruik te maken van alle middelen van weten schap en techniek, die heden ten dage aan de boer ter beschikking kan worden gesteld. Ook oordeelde de heer Mansholt de sociale verbetering van het platte land een noodzaak om ontvolking tegen te gaan. Hij waarschuwde tegen te grote bevolkingsconcentraties waarbij hij als voorbeeld. de Europoort-accumulatie noemde. De jongeren die uit de agrarische gebieden afvloeien omdat de rationalise ring van de landbouw hen een bestaan als boer niet meer mogelijk maakt, zul len op de juiste wijze onderlegd moeten worden voor overheveling naar nadere bedrijfstakken. Uitdrukkelijk stelde de spreker vast, dat het inkomen van de boeren, de tuin ders en de arbeiders in deze bedrijfs takken nog te laag is waardoor nog steeds naar een optimaal prijspeil zal moeten worden gestreefd. Hij verzekerde dat de landbouworganisatie zich ernstig met dit probleem bezighoudt. De overheid zal door garanties het in komen van de boer moeten blijven ver zekeren. Indien men een zo groot moge lijke pi'oduktie van de landbouw wil en de overschotten wil laten afvloeien naar onderontwikkelde gebieden waar honger wordt geleden, dat zal dit ten laste van het gemeen moeten komen en niet van de landbouw. Terugkomend op de huidige stand van Europese landbouweenwording, bracht de heer Miansholt hulde aan de Franse mi nister van landbouw, die een zeer be langrijk aandeel in het gunstige verloop der concretisering der plannen heeft ge had. Het verschuiven van de datum van inwerktreding van 1 naar 30 juli vindt slechts zijn oorzaak in praktische, voor al administratieve moeilijkheden, bij de aangesloten landen. Sprekend over de mogelijkheden voor Nederland, waarschuwde hij de boeren, dat zij de zeven en een half jaar die nog voor de voltooiing resten, ten volle no dig zullen hebben voor aanpassing. De bescherming van hogerhand zal afnemen maar zij, die over een goede eigen afzet organisaties het juiste antwoord moeten nemen welvaren, daar men niet* meer aan contingenten zal zijn gebonden. De gemeenschappelijke markt is een uitdaging waarop de boeren met hun oi-ganisaties het uiste antwoord moeten geven. De heer Mansholt besloot zijn rede met een beschouwing over de toe- ti-eding van nog andere Europese landen tot de markt, als Engeland en Noorwegen en de specifieke problemen die met de aansluiting van elk land apart samenhan gen. Als dank bood de heer mr. B.W. Bies heuvel. voorzitter van CBTB, de heer Mansholt een fraaie „Makkumer"-schaal aan terwijl mevrouw Mansholt bedacht werd met een boeket rozen. Politici en economen in de Duit se Bondsrepubliek staan voor een beslissing, waarvan de gevolgen van groot belang kunnen zijn voor de kwestie-Berlijn en daarmede voor de gehele Oost-Westsituatie; De autoriteiten van de door de Rassen bezette zone van Duits land hebben om een krediet van drie miljard mark gevraagd. De wensen van Oostelijke zijde, die slechts vaag aangeduid werden, hebben in de eerste plaats betrekking op dc le vering van steenkool en industriegoede ren. Slechts ongeveer vijf procent van het totaalbedrag wil men besteden aan de levering van landbouwprodukten, tex- tielgoederen en chemicaliën. Het krediet zal een looptijd van tien jaar hebben. Na een zekere tijd wil Oost-Duitsland begin nen met de terugbetaling door levering van Russische aardolie. Officieel heeft de Bondsregering haar standpunt ten opzichte van dit verzoek nog niet bepaald. Het ministerie van Economische zaken in Bonn heeft alleen bekendgemaakt, ,,dat bij alle besluiten dezelfde overwegingen beslissend zullen zijn, die tot nu toe het economische con tact met de Sovjetzone hebben bepaald". Daarmede wordt bedoeld, dat West- Du itsland in eerste instantie de noodlij dende zonebevolkmg wil helpen. Het handelsverdrag met, de autoriteiten in Uost-Berlijn is voor het Westen altijd al leen maar van zeer geringe economische betekenis geweest. Ook thans zou West- Duitsland zonder te letten op eventuele financiële verliezen bereid zijn, levens ein geneesmiddelen ter beschikking te stellen. Maar de Oostduitse machtheb bers wensen geen brood voor de honger lijdende mensen, maar hoogwaardige in dustriegoederen. Men wil met behulp van Westduits kapitaal de fouten van de zogenaamde socialistische" economie weer goedmaken. Het Oostduitse regime komt met het verzoek om „ontwikkelingshulp" op een ogenblik, dat de Oost-Westsituatie bui tengewoon gespannen is. Zonder twijfel is dit de laatste wanhopige poging, de totale economische ineenstorting te voor komen. Schuld aan Moskou Kredietaanvragen bij de landen van het Oostelijke blok bleven zonder resul taat, China heeft alle grondstoffen- en levensmiddelenleveranties naar Oost- Duitsland stopgezet, Rusland is niet be reid verdere leningen te verstrekken, daar de schulden van Oost-Duitsland aan de Sovjet-Unie in de laatste zestien maanden opliepen tot 3,3 miljard roebel. Ook een poging in Engeland een lening af te sluiten mislukte. Op eigen terrein daalt de produktie- capaciteit ondertussen onrustbarend snel- Misoogsten als gevolg van de gedwongen collectivering van de landbouw doen overal crises in de levensmiddelenvoor ziening ontstaan. De Duitse Bondsrepu bliek voelt zich in zekere z.in verplicht, de nood te verzachten. Maar of men er toe zal overgaan behalve levensmiddelen en medicamenten ook steenkool en indu striegoederen te leveren, hangt zeker niet in de laatste plaats af van het be grip, dat de Oostduitse machthebbers voor de huidige toestand aan de dag leg gen. Volgens de opvatting van bevoegde kringen zal West-Duitsland alleen aan de wensen tegemoet kunnen komen, wan neer ook het Oosten concessies doét. West-Duitsland heeft recht op bepaalde garanties, die zullen leiden tot een ver betering van de kwestie-Berlijn en een vergemakkelijking van het verkeer in geheel Duitsland. De dappere Franse zangeres Edith Piaf is weer op de planken. Met groot suc ces is zij opgetreden in Reims en Caen. Op de foto wordt Edith Piaf over vermoeid na haar optreden in Caen naar het hotel teruggebracht door Claude Figus, een van de zangers tij dens de tournee. (Advertentie) Volledig vitamiaenprepuut voor honden, Verkrijgbaar bij: Prü» 195 per 5X soa. „FAUNA" Beekstraat 45, Breda Molenstraat 119, Zundert Jos de Jong, Dreet 57, Breda/Princenhage P. Meeuwissen, Haagdijk 213, Breda A. Roovers, Haagdijk 251', Breda Chr. Willemsen, Ginnekenweg 79, Breda Pre-mier Adoela van Kongo en pre mier Tsjombe van Katanga hebben gis teren hun overleg in Leopoldstad over wederopneming van Katanga in het ge heel van Kongo plotseling afgebroken, nadat Tsjombe het Kongolese leger er van had beschuldigd dat het een offen sief had ingezet tegen de Katangese ste den Kongolo en Boudewijnstad. De breuk is gekomen op het ogenblik dat Adoela en Tsjombe spraken over op richting van een Kongolees-Katangese commissie ter uitwerking van financiële en economische regelingen tussen Kongo en Katanga. Tot dusver hebben Adoela en Tsjombe overeenkomst boreikt over vereniging van de Katangese gendarmerie met het Kongolese leger, en het vervoersvraag stuk van Katangese mineralen naar het buitenland. „Ter naleving van de internationale conventies" heeft de Belgische minister van de P.T.T., Busieau, thans by de Bel gische senaat een wetsontwerp inge diend om de oprichting van zgn. pira tenzenders te verbieden. Het ontwerp bepaalt, dat het verbo den is rechtstreeks of onrechtstreeks over te gaan tot de oprichting van of tot de medewerking aan „leve-ring, opstel ling, behoud, werking of onderhoud van radio-omroepzenders die bestemd zijn om opgericht te worden aan boord van schepen, boten of luchtvaartuigen, zelfs indien deze niet van Belgische nationali teit zijn. evenals het realiseren of bekos tigen van programma's of aankondigin gen. die bestemd zijn om door derge lijke zendstations te worden uitgezon den of het doorgeven van enigerlei be richt aan deze stations". Buitenlanders die aan deze piraten zenders meewerken, kunnen volgens het ontwerp worden aangehouden indien zij België betreden. Voor overtreding van deze maatregel vraagt de Belgische re gering boeten die tot 100.000 B. fr. of 1 jaar gevangenisstraf kunnen gaan. Het hoge bedrag der boete wordt gemoti veerd met het argument dat men boeten moet opleggen die de mogelijke winst overtreffen. Indien dit wietsontwerp <Joor het Bel gische parlement wordt goedgekeurd en na het gunstige advies van de Raad vari "'State, het hoogste jtfndische advies lichaam kan dienaangaande nog weinig twijfel bestaan loopt de Vlaamse pi ratenzender „Radio Uilenspiegel" een zeer grote kans nooit in de ether te zul len komen. Het schip ligt op het ogen blik in het Antwerpse Willemdok om er de laatste ombouwwerkzaamhlden te ondergaan vooraleer althans volgens 3e plannen verankerd te worden in de buurt van Knokke juist buiten de Belgische territoriale wateren. De E.E.G.-ministers hebben donder dag in Brussel in beginsel overeenstem ming bereikt over financiële hulp van in totaal 780 miljoen dollar aan de geasso cieerde overzeese gebieden in de komen de vyf jaar. Dit is byna 200 miljoen dol lar meer clan deze landen in de jaren 19581982 hebben gekregen. Naar ver luidt zal de Nederlandse bijdrage in de komende vijf jaar minder zijn dan in de eerste periode, nl. 66 miljoen dollar te gen 70 miljoen. De 581 miljoen dollar van het hulp fonds voor de eerste vijf jaar waren ge heel voor giften bestemd. Met het nieu we fonds zal dat niet helemaal het ge val zijn. Circa 100 miljoen zou in de vorm van gemakkelijke leningen via de Europese investeringsbank en door de zes E.E.G.-landen worden verstrekt. Nederland heeft er van het begin af aan op gewezen, dat het in de eerste vijf jaar verhoudingsgewijs veel te veel heeft betaald, vergeleken met Italië, Duitsland en Frankrijk. De E.E.G.-commissie had aanvankelijk om circa een miljard dollar gevraagd. De Afrikanen zijn oorspronkelijk uitge gaan van een bedrag van omstreeks an derhalf miljard dollar. Op handelspolitiek gebied is, zij hot niet volledig, tegemoet gekomen aan de verlangens van Nederland, Duitsland en Italië. Voor een aantal belangrijke tro pische produkten als koffie en cacao zal het gemeenschappelijk buitentarief ten aanzien van niet-geassocieerde landen worden verlaagd of opgeschort met 40 procent. De Amerikaanse majoor Bob White heeft gisteren met het experimentele vliegtuig X15 een nieuw wereldhoogte- record gevestigd. Na door een „moeder schip" in de vlucht te zijn gelanceerd, bereikte hij in slechts 165 seconden een hoogte van naar schatting 250.000 voet (76.000 meter). Het record stond sinds twee maanden op naam van testpiloot Joe Walker, met een hoogte van 246.700 voet. Dit record was eveneens met een X15 gevestigd. In Dusseldorp is, nadat men an derhalf jaar aan de aanleg had gewerkt, één der modernste via ductwegen van Europa voox het verkeer opengesteld. De grote vooruitstrevende stad aan de Rijn heeft hiermede niet alleen een deel van haar eigen verkeerspro blemen kunnen oplossen, maar vooral de viaductwegenbouw een voorbeeld van betekenis gegeven. Direct al bij de opening van de ,,Uru- pa", de grote tentoonstelling op drukke- rijgebied, kwamen de tentoonstellingsbe zoekers van heinde en verre over de pas voltooide viaductweg naar het ex positieterrein. Van een verkeersknoop punt in het noorden van de binnenstad af loopt de nieuwe verkeersader op een hoogte van zeven meter over het centrum heen en mondt hij in tweeën ge splitst uit op de brede uitvalswegen in zuidelijke en oostelijke richting. Met een viaductweg, die slechts een lengte van 670 meter heeft, hebben de Dusseldorp- se stedebouwkundigen het doorgaande verkeer van de moeilijke en tijdroven de weg door de binnenstad verlost. Dit is volgens prof. Friedrich Tamms niet Op 1 juni 1962 bedroeg het aantal aan gegeven televisietoestellen 1.157.995 ta- gen 1.141.000 op 1 mei (t.m. 20 juni 1.166.316j. Er waren op 1 juni 1962 2.593.300 geregistreerde radiotoestellen tegen 2.592.440 op 1 mei j.l. Het aantal aansluitingen op de draad omroep bedroeg op 1 juni 472.598 tegen 474.053 op 1 mei j.l. (Advertentie; TUBE 1.95 Daar volgens dc nieuwe regelingen betreffende openluchtbijeenkomsten in Polen geen vaste lu)dsprekerinstallatie gebruikt kon worden, sprak kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, voor een microfoon, die met wit lmt aan ziin staf was gebonden. Zijn woorden werden weergegeven door luidsprekers, welke door priesters werden gedragen. De kardinaal sprak de bevolking vjn Warschau toe bij gelegenheid van de viering van Sacramentsdag. De bijeenkomst werd bezocht door 150.000 mensen die langs de route stonden, waar de processie langs trok. Het verkeer werd vijf'uur gestremd. kardinaal zei in een korte toespraak, dat de menigte door haar aanwezig heid getuigenis aflegde van haar gelooi. alleen voor Dusseldorp zelfdoch even zeer voor andere grote Europese ste den dé meest 'geschikte verkeerstech nische oplossing. Door middel van bre de snelverkeerswegen, in de trant van de stedelijke „Autobahnen", zal de ver keersstroom naar de city worden ge leid en van daaruit, indien mogelijk, boven de grond door het centrum voe ren. „Duizendpoot" noemen de Dusseldor- pers hun nieuwe aanwinst, alhoewel de viaductweg slechts door 21 pijlers wordt gedragen.. Zelfs de 10,5 meter brede driebaanswegen, even voor de splitsin gen, rusten op slechts één van gewapend beton vervaardigde pijler. De ruimte tussen deze pijlers biedt zodoende uit stekend ruimte voor de acht onveran derd gebleven dwarsverbindingen. Het nauwelijks één meter dikke, uit voorge spannen beton gemaakte, wegdek doet bij de eerste aanblik angstwekkend dun aan. Desondanks is de viaductweg bij maximale verkeersdichtheid op vracht auto's van 3,5 ton berekend; dit komt overeen met een totaalbelasting van 20.000 ton en een maximaal draagver mogen van 35.000 ton. Voor afsluiting aan de zijkanten werd hier in plaats van de gebruikelijke niet veerkrachtige balustrades gebruik ge maakt van strak gespannen staaldraden. Door de grotere stabiliteit en elasticiteit hoopt mén ongelukken van grote om vang te kunnen voorkomen. Verder zorgt een verhoogde trottoirband voor voldoen de bescherming tegen ongevallen. Er is evenwel niets dat afbreuk doet aan de prachtige vormgeving van deze hooggelegen verkeersweg, die de Dussel- dorpse stedebouwkundigen aanduiden als de eerste wezenlijke stap op weg naar een modelstad der toekomst. De beurs heeft gisterenmiddag ver rast door een flauwe stemming in de staatsfondsen. Er was in deze sector aanbod, waartegenover slechts vraag aan wezigwas op een voor deze afdeling sterk verlaagd niveau, vergeleken met het slot van eergisteren. Deze flauwe tendens wordt in verband gebracht met het min of meer mislukken van de uit gifte van 50. miljoen AVz pet. obligatie Nederlandse Antillen tegen honderd pro cent, waarop eergisteren werd ingeschre ven. Hierbij komt nog, dat gelden moe ten worden vrijgemaakt voor de inschrij ving .op de PhiHpsaandelen. Aanvankelijk heeft de beurs gedacht, dat bovengenoemde lening er grif in zou gaan. Dit nu is, gezin de inschrijvingen, tegen gevallen. De handel in de staats fondsen droeg een kalm karakter, hoe wel er meer werd omgezet dan de laat ste tijd het geval is geweest. De tendentie op de overige beleggings markt was eveneens aan de flauwe kant. De internationale waarden gaven lichte •koersafbrokkelingen te zien. In de scheepvaartafdeling was het zeer stil bij een nauwelijks prijshouden de stemming. 20-6 21-6 n Nrri. '59 4V« 97H 96'i Ned. '47 3Ca 8TVa 86 4/2 AKU A 336,50 3363J Hoogovens cA 558 549 Va Philips GBA 578 573 1/nilever cA 135,10 134.10 Kon. OJie A 126.90 125.90 Scheepv, Unie A 123 120 A'dam "Bk A 360 356 Kon.-Zout. cA 731 726 NABF.URSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Kon. Olie 125.20—126.50: Phi lips 567 gb—5711/2; Unilever 132.00 gb— 133.50: Hoogovens claims Philips 196 gb—202 gl. Terwijl wij enerzijds naar Amerikaanse zeden hoe langer hoe vlotter wor den en in radio en tv elkaar gewoon aanspre ken met jij en jou en Jan en Piet en Theo en Maud, handhaven we aan de andere kant een merkwaardige vorm van decorum. Het is in Ne derland nog altijd nodig, een boekje te raadplegen voor men overgaat tot het aanspreken of aan schrijven van een Hoge Persoon. Nu wil ik hier mee niet beweren, dat dit in andere landen niet het geval zou zijn. Ik beschik niet over veel documentatiemateriaal daaromtrent, maar ik weet wèl, dat een Ita liaan een man op ulo niveau al gauw „dottore" begint te noemen. Italië echter is een land, waar men van onderscheidin gen houdt; een enkele blik op een stationsbord toont aan. dat men er gewone, directe, aller- directste, vlugge, vlug gere, snelle, allersnelste en exprestreinen kent. Van een Nederlander echter ver wacht men nuchterheid, zoal niet in anti-alcoholische dan toch in algemene zin. Toch treffen we de merkwaar digste aanspreeknormen aan. Ten dele behoren deze tot de organische ver scheidenheid van de taal, ten dele tot de verzameling zeden, die wij met onzin" kunnen omschrijven. Wat de eerste betreft bestond er vroeger ver schil tussen een gehuwde juffrouw en een gehuwde mevrouw. Een gehuwde juffrouw was toen een arme gehuwde dame, een gehuwde mevrouw een rijke idem. Het spreekt echter vanzelf, dat hier de grens tussen taainuance ring en onzin al een behoorlijk stuk overschreden was. Thans wordt een getrouwde dame algemeen als me vrouw erkend, ongeacht het inkomen van haar man. Er bestaat echter nog steeds een duidelijk verschil tussen een vent, een man en een heer. Een kind ziet het, althans in de week. Gelukkig heeft de welvaart voor zo danige nivellering gezorgd, dat venten en mannen in onze dagen op zondag ook heren zijn. Uiteraard bedoel ik uiterlijke heren; geen heren in ka rakter of verkeer. Het is verheugend, dat wij van de mode thans tegen elk mannelijk mens meneermogen zeg gen. Goedendag, vent," tegen een grote bokser zou niet klinken. Volgen echter thans de door de landszeden gedecreteerde onderscheidingen. In het verleden nam mijn leraar-Grieks die van Vlaamse herkomst was, wel eens stelling tegen de weelderige titu latuur-jungle die in Nederland te bloeien staat. „Waarom," zei hij, „heeft bij u toch iedereen een andere titel; bij ons zegt de dienstbode gewoon madame tegen de koningin en zij zegt madame terug." Ook in dit opzicht is tegenwoordig veel veranderd; wij mogen tegen de koningin mevrouw zeggen. Gaat men echter wat lager op de ladder zitten rondkijken, dan tekent de onzin zich pas scherp af tegen de hemel van het maatschap pelijk leven. Zo is bijvoorbeeld een baron, jonkheer of ridder een Hoog welgeboren Heer en een graaf een Hooggeboren Heer. Het kleine stukje .wel" blijft weg. Misschien komt het, omdat men aan een graaf goed genoeg kan zien. dat hij wèl geboren is, maar vreemd blijf ik het vinden. Terstond zij opgemerkt, dat fotografen en calli- grafen niet onder deze titulatuur val len, voor hen geldt gewoon de aan spreektitel „meneer". Nu is het ver der zo, dat iemand die aan mij iets kwijt wil - hetzij een stofzuiger, een encyclopedie of enige blikjes zalm altijd „WelEdelgeboren" voor mijn naam zet. Volgens het lijstje in de zak agenda geldt dit etiket namelijk voor niet-adellijke, aanzienlijke personen. Juist daarom echter betreur ik het telkens, zo genoemd te worden. Ik hoor daarin de spotlach „Je bent wèl aanzienlijk, maar toch lekker niet van adel". Nu kan ik daartegenover stellen, dat ik best aanzienlijk kan zijn zonder van adel te zijn, maar dat is een schrale troost. Immers, als ik van adel was, was ik aanzienlijker. Bovendien vind ik het een vervelend epitheton, omdat het niet af is. Ik hoor de puntjes erachter. Iemand die zegt „wèl edel geborenbedoelt daar iets mee. Het kan zün „wèl edel ge boren, maar overigens helemaal niet belangrijk". Het kan ook aldus wor den uitgelegd: „wèl edel geboren, maar sindsdien lelijk aan lager wal geraakt". En dit terwijl mijn maatschappelijke reputatie toch vlekkeloos is; ik drinfc niet en sla mijn vrouw niet, noch jaag ik mijn iknderen de straat op om te gaan bedelen. Het zou me daar om bijzonder verheugen, als leveran ciers of zij die dit hopen te worden, voortaan in aan mij gerichte circu laires deze aanspreektitel achterwege zouden willen laten. Wij kennen ver der nog aanduidingen als weledelge- leerd, weledelzeergeleerd, hooggeleerd, hoogedelgestreng, weledelgestreng, hoogedelachtbaar, edelachtbaar en ex cellent. Om van het fijne onderscheid tussen Hoogwelgeboren en Weihoog geboren maar niet te spreken. Zeer merkwaardige gewoonten hebben wij. Ik zou willen weten, wie dit alles ver zonnen heeft, want het kwelt mij. dat ik nooit hoger kom dan „meneer" of het pijnlijke weledelgeboren heer". Hierbij heb ik slechts één troost: noch Sint Petrus noch de belastingwetgever houden rekening met de titulatuur. Voor beide hoge autoriteiten zijn wij allen gelijk. En nu ik deze woorden neerschrijf, vraag ik mij af, hoe wij dc Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap moeten aanspreken. Er is er maar één en dat maakt het moeilijk. Maar hoe dit ook zij, ik kan mij niét voorstellen, dat zo'n secre taresse 's morgens zegt: „Öoedenmor- gen, Hoge Autoriteit." Noch, dat de man daarop antwoordt: Goedenmor- gen, laag meisje." Y ORICK

de Stem | 1962 | | pagina 13