Zaterdag te Westkapel Ie kampioenschap ringrijden Zeer veel goederen gestolen ontdekt Nederlandse vrouw raakt F geboeid door cosmetica Technische snufjes voor de vakantie Aantal paarden vermindert animo bij jeugd verflauwt ontharing? depilan SchoonheidsstancL graadmeter voor belangstelling Opgepast bij zwemmen in het zuiden l^eióL Prinselijke prijs LADDERVRIJE Eerste wisselcollecties Plattelandsbibliotheek Door staking bij Ford 70000 werklozen AUTOMATIE enne DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 JUNI 1962 veelvuldig uit de „suukerkom" (een mengsel met brandewijn) gesnoept, dat al spoedig de meeste ringstekers in de taveerne te vinden waren in plaats van op de baan. Het is werkelijk te hopen dat voor het behoud van dit zo typische en aantrek kelijke element van de Zeeuwse folklore een middel wordt gevonden. Een teken aan de wand is bijvoorbeeld ook, dat voor de kampioenschappen 2e klasse, die op 21 juli in Aagtekerke wor den gehouden, slechts een kleine vijftig deelnemers zullen inschrijven. Arne- muiden, dat telkenjare haar ringrijderij had, moest de oude traditie verbreken omdat het aantal aanmeldingen (8!) niet meer de moeite loonde. Door een concentratie (lees ver mindering) van het aantal wed strijden trachten de Zeeuwse ring- rijders het attractieve van deze sportieve gebeurtenissen te behou den. Een, gelukkige, aanwinst is d; sjeesringrijderij, die in Middelburg wordt gehouden en die in de wei nige jaren van haar bestaan reeds een traditie is geworden. Bij de 460 leden die de Zeeuwse Bond telt, zijn 300 rijders. Koude- kerke is ongetwijfeld de kroon draagster. Onder haar inwoners telt dit betrekkelijk kleine dorpje niet minder dan zeventig lanciers Sympathiek door haar simpelheid is in Koudekerke het gebruik, om een verdeling van het altijd grote aantal deelnemers te krijgen, de rijders in twee groepen te schei den, getrouwden en vrijgezellen! Een ringlijder in actie (Van onze redacteur) Het ringrijden, een van de weinige nog springlevende folkloristi sche evenementen uit het Zeeuwse verleden, lijdt aan een, zij het haast onmerkbare, kwaal, namelijk bloedarmoede. Enerzijds het dier, het stoere Zeeuwse werkpaard, het „knol", die een gaandeweg zeld zamer verschijning op de hofsteden wordt en anderzijds de verflau wende animo van de boerenzoons voor deze ruige landelijke sport. Wel dreunen elk jaar nog in vele steden en dorpen de zware paardehoeven over de banen en worden de lansen geheven, (wie ontkomt aan een vergelijking met de middeleeuwse steektoernooien) maar de toekomst werpt vele vragen op. baan zijn twee schrijvers. Op een groot Zaterdag 23 juni zal in West-Kapellc echter van dit enigszins pessimistisch klinkende geluid weinig te bespeu: ~n zijn. De burgemeester van de „diekers", T. H. de Meester, heeft zijn zin gekre gen en op deze dag komen Zeelands bes te ringrijders naar dit dorp om het kam pioenschap voor de le klasse, zowel per soonlijk als voor drietallen, te be twisten. Er zal hard gestreden worden want de eer en de prijzen zijn de inspanning ten volle waard. Voor de drietallen, der steden en dor pen zijn er een zilveren medaille, be schikbaar gesteld door Z. K. H. de prins der Nederlanden, een wisselbeker, een herinneringsmedaille en een zilveren medaille, die geschonken is door de com missaris der koningin in Zeeland. Vorig jaar is bij de drietallen West- Kapelle kampioen geworden met 71 punten, het hoogste aantal ooit behaald. Dit drietal wordt gevormd door de drie gebroeders Leen, Sam en Jacob Minder- houd. Leen de beste man, heeft al enkele keren het persoonlijk kampioenschap behaald en zal, wanneer hij dit jaar op nieuw de eerste plaats bereikt, de zilve ren wisselbeker voor goed in eigendom krijgen. Zesti; rijders Maar ook Middelburg (vorig jaar punten) en Veere zijn kandidaten waar ernstig rekening mee dient te worden gehouden. Van Veere is ongetwijfeld Wim Maljers de beste ringsteker. In totaal nemen twintig drietallen deel, zestig rijders dus, waarbij die van St.-Laurens en Zoutelande ook tot de kanshebbers moeten worden gerekend. 's Morgens om negen uur zal het eer ste knol door de baan galopperen. De deelnemers die volgens voorschrift al len in wit tenue gestoken moeten zijn, met om het middel een oranje sjerp, rijden elk dertig beurten. Ingewikkeld is de procedure niet, want wie de meeste ringen steekt is kampioen. Er wordt tegelijkertijd op twee banen bij het Westkapelse stadhuis gereden. Op elke (Advertentie) Let bi] aankoop van Uw naadloze nylons op dit herkenningsembleem. U loopt dan geen enkel risicol uitslagenbord kunnen de belangstellen den van minuut tot minuut de standen lezen. Een aparte figuur op de baan is ook de „ringoppasser". Voor deze kampioen schappen zijn het de beste van Zeeland, W. van Sluis uit Koudekerke en Jan Vader uit Domburg. Het juist instellen van de ring, dat de ryder aan het begin van de baan door een beweging van zijn lans aangeeft en vele andere typische werkzaamheden, maken het inderdaad tot een bijzonder vak. „Suukerkom" Het ringrijden heeft in de loop der tijd I een groei van het kermisachtige naar het meer sportieve karakter doorge maakt. Het .,riengrieje" had in vroeger jaren meestal plaats na de oogst. Nog maar nauwelijks begonnen werd al zo' t De stichting Centrale Plattelandsbi bliotheek voor Zeeland heeft het jaar verslag over 1961 uitgegeven. Daarin staat o.m. vermeld, dat in dat jaar een begin is gemaakt met het verstrekken van wisselcollecties aan rust- en be jaardentehuizen alsmede aan de land bouwscholen in Zeeland. Op deze wijze wordt getracht ook in de tehuizen en op deze scholen te komen tot een zowel kwalitatief als kwantitatief betere en meer verantwoorde lectuurvoorziening. Het boekenbezit steeg met 494 en werd op 6822, stuks gebracht. Gespecificeerd zijn er 3545 romans, 1145 studieboeken, 1913 jeugdverhalen en 224 studieboeken voor de jeugd. In 1961 sloten zich bibliotheken uit Nisse, Heinkenszand 's Heer Arendsker- ke, Borssele, Wilhelminadorp en Schore- Vlake bij de Centrale aan. Oostburg en Rilland Bath sloten zich opnieuw aan. Breskens en Sas van Gent zijn afgevallen. De begroting 1962 sluit met een nadelig saldo van 2400 gulden. (Advertentie) Maar dan modern, veilig, snel en mild ■Mt de prettig geparfumeerde i Hamol produkt uit Zwitserland tube 1.50 en 2.95 De Amsterdamse politie heeft in tige voorwerpen, waarvan de politie ver moedt dat ze eveneens door B. gestolen Noordwijk de 36-jarige hotelbe diende G. B. gearresteerd, die er van verdacht wordt een reeks dief stallen te hebben gepleegd. Bij drie huiszoekingen, in Amsterdam, Zandvoort en Noordwijk heeft men een assortiment goederen ge vonden, uiteenlopend van stenen tot kousen, van geisers tot kost bare oude boeken van dozen met paardenhaar tot bordjes „verbo den roken", van kolenkitten tot krijt en van tandpasta tot kande laars en grammofoonplaten. Op een bouwterrein in Noordwijk, waar de gearresteerde een huis liet bou wen, werden herhaaldelijk goederen vermist, zoals gereedschappen, leidingen en elektriciteitsmeters, Een onderzoek bracht aan het licht dat in de reeds gereedzijnde kamers van het buis een soort opslagplaats was inge richt waar alle vermiste goederen ge vonden werden. Dit was voor de politie voldoende om B. te arresteren. Bij zijn arrestatie had hij fwee koffers bij zich met goederen die hij in Wassenaar ge stolen had. De verbazing van de politiemannen over de unieke verzameling kostbare en minder kostbare goederen werd nog groter toen zij een inval deden in een kamer van een Amsterdamse vriendin van B., de 33-jarige ana liste R. D. Zij had haar meubels naar elders over gebracht om ruimte te maken voor do zen en kisten met de meest vreemdsoor- De staking van 3.200 arbeiders bij de walsfabriek van Ford motor co. te Wal ton Hills in de staat Ohio, die zes juni door de vakbond United Auto Workers is uitgeroepen, heeft het produktieappa- raat volledig in de war gestuurd. Ford heeft rond 67.000 anderen naar huis moeten sturen omdat dit kernpunt in zijn schema uitviel. Alle onderdelen vervaardigende fabrie ken zijn vorige week gesloten. zijn. Ook op een adres in Zandvoort waar de analiste vaak kwam, trof de politie een voorraad aan. De vrouw is aange houden, verdacht van heling. De politie kan nog met geen mogelijk heid zeggen welke waarde de totale buit vertegenwoordigt. Men heeft zeker twee dagen nodig om alle voorwerpen met vrachtauto's naar een speciaal vrijge maakte ruimte in het hoofdbureau van politie te Amsterdam te vervoeren. (Advertentie) In Albion, Michigan, zal binnenkort begonnen worden met de bouw van een nieuwe fabriek voor de produktie van zuurstof en waterstof. Het zal een con tinubedrijf worden, waarvan de bouw kosten 3,7 miljoen dollar zullen bedra gen. ,,Air Reduction co", die de fabriek laat bouwen, is op een na de grootste in dustrie op dit gebied in de V.S. De on derneming bezit 150 fabrieken die samen een omzet hebben van 225 miljoen dol lar. Dit nieuwste bedrijf zal geheel ge automatiseerd worden. Er zullen on geveer 15 mensen werken, tien in de fabriek (misschien zelfs maar acht) en zes op de administratie. Deze staf zal het miljoenenbedrijf dag en nacht aan de gang houden. De statistiek zegt dat nog lang niet alle Neder landse vrouwen schoonheidsmiddelen gébruiken; maar als er gegevens waren over het gébruik van cosmeticauitsluitend door vrouwen tussen 18 en 40 jaardan zou het percentage dicht bij het maxi mum liggen. De oudere generatie die het gebruik van schoon heidspreparaten niet in de jeugd heeft geleerdvindt dat zij wel oud kan worden zonder die poespas. Maar de jongere die haar plaats gaat innemen doet dat met make-up in de tas en crèmes op de wastafel. Belangstelling toont thans nagenoeg élke vrouw; want ook heftige afwijzing en spottende beschou wing verraadt belangstelling In het grote warenhuis was voor de duur van een week een speciale schoonheidsstand opgezet, midden in de loop van entree naar trap; een nieuw merk werd gelanceerd waarbij men gratis advies en make-up kon krijgen. Op een drukke zaterdag heb ben wij in die stand geassisteerd en er honderden vrouwen van alle leef tijden over de potjes en flesjes heen in de ogen gekeken. Vijf lavendelblauwe schoonheids specialisten weerden zich tussen de rose tule, spiegels, flonkerende fles sen en schilderachtige boeketten op dit geurend sprookjeseiland temidden van een golvende mensenzee. Bijna geen enkele vrouw en weinig mannen gingen voorbij zonder een reactie te tonen. De jongsten Het meest dorstend naar schoon heid zijn de jongsten. Zeven jaar oud was het jongetje dat, een klein zusje op de heup torsend, 's morgens een half uur om de stand zwierf en 's mid dags te*rug kwam met een rijksdaal der om voor moeders verjaardag een cadeautje te kopen. Meisjes van twaalf, gewapend met een ongelooflijke brutaliteit, bedien den zich royaal uit de doosjes en maakten elkaar op: terwijl de mon den oranje werden en de oogleden blauw, groeide uit zo'n spichtige uk een vreemd wezentje dat zowaar al reeds ,,sex" ten toon spréidde, nog door geen enkele rijpheid gesteund. ,,Ik heb thuis alles al behalve mas cara," bekende ons een onderkruip- stertje dat zich uitgaf voor veertien. „Alles" bleek bij nadere beschouwing een grote verzameling proefpotjes met rouge, oogschaduw, lippenrood, links en rechts bij elkaar gebedeld, maar voor reinigingspreparaten (om haar gezicht weer schoon te maken) had ze geen belangstelling. Geïnteresseerde tieners De tieners die dichter bij 10 dan bij 20 staan, drinken de woorden van de adviseuse in of het orakeltaal is. De argelozen blijven op een afstandje staan en knikken peinzend; anderen stellen zich zo op, dat ze zichzelf voortdurend in de spiegel kunnen zien. De meeste meisjes die naar vol wassenheid toegaan, hebben kennis van deze zaken. Hebben zij smette loze etalagejaponnetjes aan, dan is haar schoonheidstechniek onverbeter lijk; maar zijn ze gekleed in span- Ongetwijfeld zult u uw vakantie plannen al hebben gemaakt of u bent er druk mee bezig. Wellicht kunnen wy u wat bepaalde artikelen be treft een beetje de helpende hand bieden en dan willen wij ons vooral richten tot degenen, die op de een of andere wijze kamperen, of dat nu op eenvoudige of op luxe wyze geschiedt. Even de batterij-recorder erbij en u vergeet de vakantie-vogeltjes nooit meer. Scheer-batterij-apparaat Een onvolkomenheid van vele cam pings is een tekort aan stopcontacten. Wanneer de tent niet op een camping wordt opgeslagen of bij watersport, is van een stopcontact in het geheel geen sprake en waar blijft dan het goed verzorgd uiterlijk waaraan uw omgeving zo gewend is geraakt? Hiervoor nu is een oplossing gevon den in een scheerapparaat, dat op twee batterijtjes van 1,5 volt loopt, die in de bijbehorende cassette zijn opgeborgen. Deze cassette bevat bo vendien een spiegeltje, een schoon- maakborsteltje en een „druk-op-de- knop-systeem" om het snoer op te rollen. Het kost u, zonder batterijtjes, maar die zullen u financieel de das niet om doen, 42,— compleet met cassette. En het heeft dezelfde capa citeit als een elektrisch scheerappa raat. Rood-wit-licht Het pechduiveltje kan ook 's avonds zijn slag slaan en u dwingen in het donker een wiel te verwisselen of een defect onder de motorkap te verhel pen. Ook daaraan heeft deze Neder landse industrie gedacht en de „Trou- blelite" geconstrueerd. De buiten landse naam moet u maar vergeven, die staat in verband met onze ex port. Het is een lichtbron die u bij staat wanneer u moeilijkheden heeft. Hij heeft twee vèr-stralende lenzen: wit en rood licht ook te gebruiken bij het uitvallen van een achterlicht waar u maar wilt. De sterke mag neet kleeft muurvast op alle metalen delen van de auto en wijkt zelfs on der het rijden niet van zijn plaats. De gestrande auto staat nu niet als een onverlicht obstakel langs de weg en reparaties kunnen zonder gevaar worden verricht. Deze „Troublelite" kan ook als tentverlichting worden gebruikt, want hij kleeft of hangt waar u maar wilt en er staat u 8 meter snoer ter beschikking. Een uit komst ook voor degenen, die gewend zijn in het donker pas op een cam ping aan te komen. Volledigheids halve de prijs van dit nuttige Neder landse produkt: 14,50. Batterij-recorder Hebt u wanneer u de kleurrijke dia's van uw vakantie vertoonde nooit eens gedacht: kon ik de bijpas sende geluiden ook maar reproduce ren, dan zat ik weer midden in die vakantie? Die typische zuidelijke mu ziek, of het geluid van de zee tegen de fjorden of een gesprek met inwo ners van dat pittoreske Spaanse plaatsje. Maar dat kan, wanneer u zich een batterij-recorder aanschaft van dezelfde Nederlandse fabrikant die het batterij-scheerapparaat heeft ontwikkeld. Deze recorder is gemak kelijk mee te nemen, want de afme tingen zijn maar 200 x 270 x 85 milli meter en het gewicht is licht. Het kan met een dragriem over de schouder worden gedragen en dan tijdens de wandeling worden bediend. Zo kun nen er bijvoorbeeld vogelgeluiden mee worden opgenomen. Natuuhrlijk is de ze recorder ook voor vele andere doel einden geschikt: het ongemerkt op nemen van de stemmen van kinderen bij hun spel, het vastleggen van in terviews en lessen. Er kan ook muziek op wor den opgenomen, die later kan worden afgedraaid. Hieraan willen we dan wel de waar schuwing verbinden: laat de muziek die u zo mooi vindt niet op volle sterkte schallen. An deren, die genieten van de rust en de stilte van de natuur, zullen dat minder waarderen. Hetzelfde geldt voor de por table radio. Velen stellen er prijs op in de vrije natuur nu eens van nieuwsberichten ver stoken te blijven. Laat het klank volume dus nooit sterker zijn dan dat van de stem van u en uw echtgenoot in een normaal gesprek. Volledigheidshalve willen wij ook nog noemen de transistor batterij- grammofoon voor vakantie, uitstapjes en andere evenementen, waarop be hoefte aan muziek bestaat en waar geen stopcontacten zijn. Deze speelt dus op elke plaats, dank zij batterijen. broeken met slobbertruien, bekroond door slordige haren, dan is weliswaar de verfpot niet gespaard, maar de reinigingscrème een onbekend artikel. Twee vriendinnen die best een hulp middel zouden kunnen gebruiken, ko men steunend op elkaar om raad vragen. Onder de bescheiden make up die de specialiste haar geeft, bloei en zij op. Toekijkende meisjes sma len, maar een aardige jongeman met een jagershoedje op, kijkt van de trap af nog eens om en dat was deze meisjes nog nooit overkomen, of schoon ze er zeker de leeftijd voor hadden! Verliefde paren slenteren langs. Nu eens blijft de jongeman lankmoedig staan terwijl de gedachten van zijn aangebedene afdwalen naar de schoonheid; ofwel hij beijvert zich om haar te adviseren en de specialiste de bevestiging van zijn oordeel te vragen. Getrouwd en graag mooi Er is een echtpaar waarvan de man dromerig glimlacht als hij ziet hoe de adviseuse zijn vrouw over de wang strijkt; maar een ander waar van de man, de boodschappenmand met worteltjes torsend, al van ver de stand in het oog gekregen heeft en eromheen wil manoeuvreren. Het lukt hem niet. Een vermoeide, afgetobde jonge vrouw kijkt onzeker, schichtig, niet gelukkig. Haar man staat er min achtend bij. Ze geeft haar hand alsof ze bij een waarzegster is. De specia liste praat haar schoonheid aan en spreekt haar moed in terwijl zij strijkt over de hand. De moede ogen be ginnen te geloven en lichten op. De man laat zijn afzijdigheid varen en wordt geïnteresseerd. Als zij een lichte make-up krijgt klimt verwon dering achter zijn ogen. Lijkt 't maar zo of houdt hij haar arm vriendelijk vast bij het heengaan? Het bespreken van schoonheidspro blemen schijnt te leiden tot grote vertrouwelijkheid, zelfs in een waren huis vol rumoer; gefluisterde ont hullingen geven een kijk op de achter grond van menig schoonheidspro bleem. Vrouwen met vertwijfelde ogen proberen zich te verfraaien om te redden wat er te redden is. kin derloze vrouwen die haar teleurstel ling te boven zijn, maken zich mooi ter wille van haar man; oudere da mes met twee trouwringen aan één vinger, verbergen achter een keurig verzorgd uiterlijk haar gemis. Sommige vrouwen gebruiken wel schoonheidsmiddelen, maar zo slordig dat ze niet eens weten welk merk. De meesten maken de kapitale fout wel een en ander (soms veel) op haar gezicht te smeren als make-up. maar het er niet met zorg weer af te halen. Na het beschouwen van honderden vrouwengezichten is één ding duide lijk: de meeste schoonheidszorgen behoeven haar gebit en haar haren, maar daaryoor staan wij niet in deze stand. Moeder en dochter Als aan het eind van de dag de vragende ogen, de sprekende mon den, de tastende handen één warre ling worden van kleuren, gedruis en geuren, ebt de stroom weg; en dan komt de laatste klant. Een moeder loodst haar schoorvoe tend meisje, alreeds een volwassen jonge vrouw, naar onze stand. Een oorlogsbom heeft haar nog vóór e twee jaar oud was het gezicht ver minkt. „Het was zo'n beeldig kind", zegt de moeder, ,,de mensen bleven staan om naar haar te kijken. En nu blijven ze weer staan Het hart van de moeder is samen geknepen van mededogen. De plas tisch chirurg heeft al wonderen aan dit gezicht verricht. Maar toch zou er nog wat aan te verbeteren zijn met make-up? Maar zeker. De kunstmatig ingeplante wenkbrauw kan bijgetekend worden en van vorm gelijk gemaakt aan de andere. Het te grote oog kan ogenschijnlijk wor den verkleind met een dunne lijn en wat ogenschaduw; de gehavende huid kan verzacht worden en licht bedekt; de mooie gave mond kunnen we accentueren. Vele malen mogen wy ons deze dag afgevraagd hebben of de moderne schoonheidszorg ons geluk vergroot of verkleint. Op dit ogenblik is er maar één antwoord: het wordt ge geven door de blik van verrassing en nieuwe moed uit de jonge ogen; door de bewogenheid van de enigszins getrooste moeder. Tuinpak, bedoeld om in te tuinieren en daarom vervaar digd van snel gewassen en ge droogd dralon. De grote zak voor op het geruite jak maakt het de tuinierster gemakkelijk om klein gereedschap in te bergen Ieder jaar moet een groot aan tal Nederlandse vakantieganger» vroegtijdig teruggebracht worden. Dat is nagenoeg steeds om gezond heidsredenen. Uit de cijfers blijkt nu dat de meeste gevallen voorko men in de gebieden van Zuid-Eu ropa (Rivièra en de Italiaanse Me ren). 75% van deze repatriëringen vindt plaats in het voorjaar of de vroege zomer; van ruim de helft is de oorzaak een hartaanval. "Wanneer we nagaan onder welke omstandigheden deze ziektebeelden optraden, dan blijkt dat men vóór de hartaanval steeds gezwommen heeft in koud water. Het is na tuurlijk verleidelijk om, wanneer men lange tijd in een warme auto heeft gezeten en snakt naar wat verfrissing, een duik te nemen in het lokkende water. Maar al is men dan in de „warme streken" van Europa, men moet bedenken dat in deze tijd van het jaar zelfs daar het water nog niet op temperatuur is. De geregistreerde gevallen héb ben heel dikwijls betrekking op nog jonge mensen, zodat IEDEREEN uiterst voorzichtig te werk dient te gaan. Laat men zich niet verkijken op de situatie, het staat vast dat het water in de Middellandse Zee en de Italiaanse Meren nog aan zienlijk kouder is dan de nu reed» zonnige omgeving. De wekelijkse pagina voor de vrouw in een vooraanstaand en serieus Frans dagblad, brengt mode uit de eerste hand. Zojuist I lazen wij de suggesties voor het reisseizoen. Wij zien daaruit hoe- 1 veel er op dit gebied nog te le- ren valt. Tot nu toe meenden wij dat een reismantel, of een tail- J leur voor de reis, geschikt was voor elk vervoermiddel behalve voor de auto (autokleding wordt allang als een apart soort be- schouwd). Maar thans hebben wij wij gezien dat er reiskleding be- staat voor het vliegtuig, voor de I trein, en voor de boot. Telkens is de mantel, het tailleur, de hoed vervaardigd volgens de laatste coupe en uit de nieuwste materia- len, en toch zijn er subtiele ver- schillen die de perfectioniste in staat stellen het enige juiste op haar reis te dragen. Goede reis en rust uit van de zorgen! De Franse mode probeert deze zomer de jonge meis jes te bewegen tot het dragen van hoedjes. Men be grijpt, de beste kans te maken als de hoofddeksels niet al te damesachtig zijn, en daarom werden o.a. deze gezellige modellen ontworpen: links een sportief model van wildleer, midden stro gegarneerd met een appeltje; rechts veel stiksels en een toef bloemen voor het hoedje dat achterover staat.

de Stem | 1962 | | pagina 9