ird" ob... Soekarno geeft Oe Thant antwoord Basisformuleoverdracht dan pas zelfbeschikking Kankersterfte onder vrouwen neemt af onder mannen toe DE prijsvraag „Bekering" van Oran nog mogelijk Je mag driemaal raden... Bijziende bijenkoningin) K Artisjokoorlog in Bretagne EEN ZACHT DUWTJE UIT WASHINGTON „Opeenvolging van stappen5 LAOTIAANSE PRINSEN werken legen de klok Oorzaak Laatste fase van concilie- voorbereiding Voorkeur voor buitenlands brood Klap Weense artsen zijn in staking In 19602600 doden door longkanker Protest tegen ijskastacties 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND Eiercn-surplus uit de markt? Zacht weer Beroep Nederlandse zeeman R. (levenslang) verworpen Mes op tafel nu 30ste juni snel nadert Si'garettenomzet 4 procent gedaald Regering: geen verlenging wet vervreemding landbouwgrond RADIO-ACTIVITEIT EN ONZE LANDBOUW k dat mijn haar Sunsilkecht e shampoo die ir zorgt Sunsilk keuze biedt uit end soepel en lijk! bij Uw haar. voedende lanacrcme: malkaar:j Voor droog haar Rose Sunsilk Blauw e nieuwe eroken? merkt U wel? ennen-frisheid. e geur van VIM- kkelijk. 't Is een ruiken kunt! 102e JAARGANG No- 24008 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg M«. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 2234) (4 lijnen) - Postgiro 278841. Tita9 DONDERDAG 21 JUNI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, f 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Me-d. 1,05) Bij con trad aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de 'Zeeuwse F.i-anden: GOES Klekstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeejwsch-Vlaanderen- HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (Biibureaus TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 260) OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) In Bretagne woedt weer de artisjokoorlog. Dit jaarlijks geschil wordt veroorzaakt door 'n seizoens daling der prijzen, veroorzaakt door steeds weer overvloedige oogsten. Naar schatting duizend hoeren, boos om de lage prijzen, omsin gelden gisteren het spoorwegdepot te Saint Pol de Léon, om het vervoer van artisjokken te beletten naar Parijs, waar de marktprijs thans 30 tot 50 centimes per pond is. De boeren blokkeerden de toe gang tot het depot met vracht auto's, tractors en handwagen. Toch kwam één autolading arti sjokken er door. Vervolgens drong een groep boeren het station bin nen. De artisjokken werden rond gestrooid en een gevecht ontstond met boeren die de zending wilden versturen. De politie scheidde de partijen en dreef de aanvallers het station uit. Boze boeren gooiden 211 ton artisjokken in de hoofdstraat van Saint Pol de Léon neer, nadat een nieuwe prijsdaling bekend was ge worden. Over een lengte van zeker een halve kilometer ging het pla veisel schuil onder de artisjokken. (30 miljoen stuks) Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisterenmiddag telegrafisch aan de minister van Landbouw verzocht om dertig miljoen eieren uit de markt te nemen. Dit als reactie op het instellen van een minimuminvoerprijs voor eie ren door Duitsland. Deze eieren zouden door de regering moeten worden over genomen tegen de kostprijs, hetgeen vol gens berekening van het Landbouw' schap van de overheid een uitgave van drie en een half miljoen gulden zou ver gen. Door het uit de markt nemen van deze dertig miljoen eieren zal tweeder de van de afzet worden onttrokken aan de gebruikelijke bestemming, namelijk de export naar West-Duitsland. Meege deeld werd, dat er slechts weinig moge lijkheden zijn om aan deze eieren nog een bestemming te geven. Misschien kan men ze in de fruitkoelhuizen opslaan, maar deze moeten vóór september zijn ontruimd. Radio Indonesia heeft gisteren de inhoud van het antwoord dat president Soekarno aan Oe Thant op diens telegrammen heeft gezonden, bekendgemaakt. Het Indonesische staatshoofd heeft toch nog een middeltje gevonden om het begin van rechtstreekse onderhandelingen naar een later tijdstip te verschuiven. Hij heeft de secretaris-generaal van de V.N. namelijk gevraagd om „verdere opheldering" over de Nederlandse bereidheid om, uitgaande van het plan-Bunker, het overleg inzake Nieuw-Gui- nea te hervatten. Een plezierige kant aan dit tamelijk botte antwoord is, dat Soe karno in vrij vage termen heeft uitgelegd wat hij zelf van de onder handelingen verwacht. Het gaat hem om het recht van zelfbeschik king voor de Papoea-bevolking. Hij ziet het zo, dat er over dit zelf beschikkingsrecht pas iets zal worden beslist als het gebied reeds aan Indonesië zal zijn overgedragen. Oe Thant heeft Soekarno daarop laten weten, dat Nederland naar zijn oordeel het beginsel van een etappegewijze overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië aanvaardt. Tegen het einde van het tweede jaar zal het bestuur volledig aan Indonesië worden overgedragen. Het plan-Bunker voorziet, zoals be kend is, in een overgangsperiode onder toezicht van de Verenigde Naties, voor Nieuw-Guinea definitief in andere han den overgaat. De prelude tot verkiezin gen over de toekomst van Nieuw-Gui nea zou in de overgangsfase al klinken. Soekarno is waarschijnlijk van me ning dat hij met een wingewest, dat al in behoorlijke mate op zijn zelfstandig heid is voorbereid, niet veel kan begin nen en vandaar dat hij het bovenge noemde beginsel eerst overdragen, dan pas over zelfbeschikking praten een basis-interpretatie van het plan- Bunker noemt. Als Nederland nu deze zelfde basis interpretatie wil overnemen, aldus de Het rechtse bewind in Laos heeft zijn eis dat de nieuwe coalitieregering geen macht mag uitoefenen zolang het bur gerlijke en militaire bestuur in de recht se, de neutralistische en de linkse zone niet is geïntegreerd, laten vallen. Het rechtse bewind blijft echter op zijn standpunt staan dat de coalitierege ring de goedkeuring moet hebben van de rechtse nationale vergadering. Dinsdag had de aangewezen premier van de voorlopige coalitieregering, de neutralistische prins Soevanna Phoema, de rechtsen ervan beschuldigd, dat zij de totstandkoming van de coalitie had den getorpedeerd door te eisen dat ge noemde twee punten in een proclamatie van de koning zouden worden opgeno men. De drie fracties hebben tot morgen de tijd met het opruimen van struikelblok ken voor de proclamatie. Indonesische president, dan valt er te praten. Om niet helemaal de schijn te wekken dat hij. het spel van alles of niets bedrijft, heeft Soekarno in zijn antwoord aan Oe Thant ook zuurzoet opgemerkt, dat hij de Nederlandse aan vaarding in beginsel van het plan-Bun ker een stap voorwaarts acht. „Maar", zo voegde hij eraan toe, „deze eerste stap behoort een opeenvolging van stap pen te stimuleren, die een oplossing van de kwestie West-Irian inhoudt". Om deze brutale „basis-interpretatie" nog enigszins te motiveren, heeft Soe karno Oe Thant medegedeeld, dat de „ervaringen die wij bij zovele overeen komsten in het verleden met Nederland hebben opgedaan, waarbij na een debat in het Nederlandse parlement de oor spronkelijke interpretatie werd gewij zigd", de oorzaak vormden van zijn ge remdheid. DE WESTDUITSE politie is op zoek naar een man die twee jongens heeft laten verdrinken. De kinderen waren aan het spelen met een luchtbed dat aan de man toebehoorde. De eigenaar keerde het bed in het water om en liet de kinderen, die niet konden zwemmen, aan hun lot over. IN GHANA zijn 152 mensen, merendeels politieke tegenstanders van president Kwame Nkroemah, uit preventieve hechtenis ontslagen. Vorige vrijlatingen meegerekend zijn praktisch alle opposi- tionelen in Ghana weer vrij. EEN SPAANSE aalmoezenier, José Bai- los, staat in Madrid voor een krijgsraad terecht omdat hij in verband met de stakingen en ongeregeldheden in Spanje cie zijde van de arbeiders heeft gekozen. DOKTERS in Melbourne, Australië, heb ben ontdekt dat aspirine levensgevaar lijk kan zijn als het wordt toegediend maanden€r0n j°nSer zÜn dan negen ONBEVESTIGDE berichten uit Zuid- Amerika melden dat dr. Francois Du- valier, president van Haïti, zou zijn ver moord. In officiële Engelse kringen kon hiervan geen bevestiging gekregen wor den. Weersverwachting medegedeeld door K.N.M.I., geldig tot vanavond, J opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Veel bewolking met enkele versprei- t jje opklaringen, maar geen regen van t betekenis. Matige, langs de kust af J en toe krachtige zuidwestelijke wind. 4 Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan J op 23.38 uur. J t Morgen: zon op 4.19 uur. Maan on- der 9.15 uur. 4 Paus Joannes XXIII heeft gisteren de voorbereidingsprocedure van het op 11 oktober beginnende tweede Vaticaanse concilie afgesloten. Het laatste onder werp dat op de negende dag van de ze vende zittingsperiode aan de orde kwam. was bespreking van een rapport over oecumenische activiteiten, dat is opge steld door de theologische commissie. Paus Joannes maakte op 25 januari 1959 voor het eerst gewag van bijeen roeping van een kerkvergadering. Op 17 mei 1959 werden voorbereidende com missies opgericht, op 5 juni 1960 de cen trale commissie en dertien commissies en secretariaten. De centrale commissie, waarin kardi nalen, patriarchen, bisschoppen en ge mijterde abten zitting hebben, heeft ze ven zittingen gehouden die elk 1 week tot 10 dagen duurden. (Advertentie) Na de patatten uit België en het ijs uit Italië, doet thans Finnbrod uit Finland zijn intrede - het brood dat altijd kersvers is en blijft. Finnbrod wordt nl van bin nen uit diepdoorbakken en is daardoor heerlijk krokant. Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan. Het wordt bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk en gist of eiwit. Finnbrod met boter en normaal broodbeleg is heerlijk bij het ontbijt, gezond bij de lunch. Koop een pak. wit of bruin! Premier Nikita Kroestjev brengt zoals men weet een bezoek aan Roemenië. „Drie maal radenschijnt de Rus sische staatsman te zeggen tegen de Roemeense partijleider G. Gheorgiu- De belofte van zelfbeschikking voor de Papoea's wil Soekarno uiter aard graag by voorbaat geven. HU heeft soortgelyke beloften ten aan zien van alle Indonesische deelsta ten in 1950 ook gegeven en talryke politici die deze beloften indertijd serieus namen zijn nadien van het toneel verdwenen. Vanuit Washington wordt er op de Indonesische president zachte druk uit geoefend. President Kennedy en rpe mier Menzies van Australië hebben in een gemeenschappelijke verklaring ge zegd het erover eens te zijn, dat een vreedzame oplossing van het Nieuw- Guineageschil in het belang van alle be trokkenen zou zijn. Voor premier Menzies is dit al een hele stap. In het Australische parlement wordt hij herhaaldelijk door de opposi tie bestookt met lastige vragen inzake de mening van de regering met be trekking tot de Indonesische agressie te gen Nieuw-Guinea. Gisteren werd ge vraagd of het juist is, dat een Austra lische minister, Athol Townley (defen sie) bij een bezoek aan Indonesië het uniform van het Indonesische leger heeft rondgelopen. „Een klap in het ge zicht van de Nederlanders", noemde de oppositieleider het. Van het „strijdtoneel" valt weinig nieuws te melden. De patrouillegang vindt normaal doorgang. De medewer king van de bevolking is groot. In Kaimana is een korporaal gewond geraakt doordat een munitiekist op zijn hoofd viel. De gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. Platteel, heetf besloten de faciliteiten voor geschenkzendingen aan Nederland se militairen te verruimen. Goederen or persoonlijk gebruik, verpakt in pakketten die niet meer dan 10 kg we gen, mogen zonder invoerechten wor den ingevoerd, ongeacht de waarde wel ke zy, in geld uitgedrukt, vertegenwoor digen. Voor de marine is het verzendadres: Amsterdam, Centraal Station. Voor de K.L. en de luchtmacht is dit: Napo 5500, Utrecht station. Men moet op het pakket vermelden: „Militair geschenkpakket". De douaneformulieren moeten wel wor den ingevuld. De dokters in Wenen zijn woensdag morgen in staking gegaan uit protest tegen een nieuw ontwerp voor sociale verzekering, waarbij hun positie wordt T ...gelijk getrokken en zij vastgestelde Dej, terwijl hij hem een bol aanbiedt maandelijkse toelagen zullen ontvangen. als herinnering aan een maanschot De staking is totaal, alleen ernstige ge- door de Sovjet-Unie. vallen worden in de ziekenhuizen be- 1 handeld. Het House of Lords, Engelands hoog ste hof van beroep, heeft gisteren het beroep tegen zijn vonnis van de- Neder landse zeeman H. W. R. verworpen. De 29-jarige varensgezel van het Neder landse m.s. Wiema werd, zoals men weet, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op het dienstmeisje mej. Margaret Hughes te Menai Bridge in Noord-Wales. Mej. Hughes werd gewurgd aangetroffen even voordat de Wiema uit Menai Bridge naar Liverpool vertrok. R. stelde dat een brief aan zijn vrouw, die hij aan een bemanningslid van de Wiema had meegegeven om op de post te doen, maar die in handen van de po litie te Liverpool was gegeven, niet als bewijsstuk kon worden toegelaten. Deze brief stond volgens de advocaat gelijk aan een bekentenis. De procureur-gene raal, sir John Hobson, zei dat er nooit een wet heeft bestaan volgens welke mededelingen van een man aan zijn vrouw niet als bewijsstuk konden wor den toegelaten. Europese vakbondsleiders in Oran hebben gisteren bekendgemaakt dat zy de onmiddellijke evacuatie van alle Europeanen uit het gebied van Oran zullen bewerkstelligen, als er niet bin nen 24 uur een hergroepering van de Fransen in een autonoom gebied rondom deze stad komt. De vakbondsleiders, die hun bekend making via pamfletten deden, achtten een dergelijke maatrege-1 nodig om groepsmoord op de Europeanen" te voorkomen. De vakbondsleiders distan tieerden zich in hun verklaring van het in Algiers gesloten akkoord tussen de O.A.S. en het F.L.N. Er zullen ongetwijfeld nog dramati sche beslissingen in Algerië genomen moeten worden. De O.A.S. in Algiers eist dat binnen 48 uur met de rekrute ring van Europeanen in het veiligheids- le-ger wordt begonnen. Talmt men met deze rekrutering, dan zal de O.A.S. stra tegische gebieden (er wordt waarschijn lijk gedoeld op Oran en Mers el Kebir) ombouwen tot versterkingen en het dus op een barricadenoorlog laten aanko men. Het is duidelijk dat de O.A.S. de toe zeggingen van de zijde van het voorlopi- Uit gegevens die het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft ver strekt over het aantal sterfgevallen door kanker in Nederland blykt dat van 1930 tot 1960 het aantal overleden vrouwelijke kankerpatiënten van 50 jaar en ouder is gedaald van 695 tot 616 per 100.000 vrouwen en het aantal overleden mannelijke kankerpatiënten boven de 50 is gestegen van 704 tot 815 per 100.000 mannen. In een artikel „Kankersterfte in Ne derland" in het orgaan van de Neder landse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds. zegt dok ter L. Meinsma, directeur van de cen trale kankerregistratie te Amsterdam, dat „de gunstige ontwikkeling die deze cijfers voor de vrouwen te zien geven o.a. is te danken aan de verdere ver betering van de chirurgische ingre pen en van de behandeling met de apparatuur voor bestralingstherapie, maar niet in de laatste plaats dank zij het grote vertrouwen dat de vrouwen blijkbaar in de loop der jaren hebben gekregen in deze genezingsmogelijk heden. De verschillen tussen de cijfers van de kankersterfte der mannen en vrou wen zijn moeilijk te verklaren. Be dacht moet worden dat de vooruitgang in de therapie van kanker bij de man nen van geringere invloed is (ge weest) dan bij de vrouwen. De ver schillende lokalisaties die vrij gunsti ge genezingsmogelijkheden bieden zijn bij de brouwen groter in aantal dan bij de mannen. Met de voorlichting in de afgelopen jaren zijn ook meer vrouwen bereikt dan mannen. Vooral de schrikbarende stijging van longkanker, met vrij slechte be handelingsmogelijkheden, mag niet uit het oog verloren worden. Deze vorm van kanker, die in 1930 187 slachtof fers maakte, eiste in 1960 ruim 2600 mensenlevens. Het in 1960 bestaande verschil tussen de totale aantallen sterfgevallen van mannen en vrouwen wordt hiermede ten dele verklaard. Wanneer de preventie van longkan ker krachtiger dan tot dusverre zou worden nagestreefd, dus het roken van sigaretten aanzienlyk beperkt zou worden, dan zouden alleen reeds daar door de gunstige resultaten van de vrouwen geëvenaard kunnen worden", aldus de directeur van de centrale kankerregistratie. (Van onze Haagse redactie) De geldomzet bij de sigarettenverkoop is in de eerste vier maan den van dit jaar 4 pro cent teruggelopen ver geleken met dezelfde periode in 1961. De to tale geldomzet van si garen is in dezelfde periode met 3 procent gestegen. De teruggang van de geldomzet in sigaretten wordt gewe ten aan de tot nu toe verschenen publikaties in binnen- en buiten land over de gevolgen van het roken. Er zal naar wij ver nemen in de toekomst in Nederland vooral van medische zijde meer voorlichting over het rookvraagstuk gegeven worden. De militair ge neeskundige dienst wijst de Nederlandse mili tairen reeds op moge lijke gevolgen van overmatig rokeno.a. door vertoning van een film getiteld „roken en kanker". Het is even wel niet te verwachten dat de overheid de hier gevestigde tabakver werkende industrieën beperkende maatregelen zal opleggen. In het buitenland, met name in Engeland en Italië, gebeurt dit wel. ge bestuur van Algerië gehonoreerd wenst te zien. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten dat een aantal O.A.S.- aanhangers een veilig politiek dak bo ven het hoofd zoekt, nu bekend is ge maakt dat het moederland zich tegen over de O.A.S. even onverzoenlijk als vroeger toont. Men wil dit voor 30 juni bereikt hebben. Na die datum konden de O.A.S.'ers met al hun nieuwe politieke ambities wel eens tussen de wal en het schip vallen. De geheime vrees daarvoor bezielt zelfs „de kolonels" in Oran, over wie vreemde geruchten de ronde doen. Som migen hunner zouden al gevlucht zijn. Anderen hellen over naar de opvatting dat een spoedige tenuitvoerlegging van het akkoord van zondag jl. alles op het laatste nippertje nog kan redden. Wordt er in Algiers spoed gemaakt met de inlijving van Europeanen in het Veiligheidsleger dan is het mogelijk dat Oran zich te elfder ure nog bekeert. Voor dit doel wordt en daarop wij zen het pamflet van de vakbondslei ders in Oran en de verklaring van de O.A.S.-leiding in Algiers nu in Alge rijnse stijl onderhandeld met het mes op tafel. De toestand in Algiers was gisteren evenwichtiger dan de laatste jaren het geval is geweest. Uit Parijs komt het bericht dat van daag het nieuwe militaire tribunaal, dat is ingesteld om O.A.S.-misdadigers te berechten, voor het eerst zitting zal ne men. Een leidende terrorist uit Algiers, Roger Degueldre, zal al eerste voor de groene tafel komen. Vijf jonge moham medaanse studenten die veertig dagen geleden door de O.A.S. waren ontvoerd, zijn gisteren vrijgelaten. Zij verklaarden goed behandeld te zijn. Na een serie zware explosies is een felle brand uitgebroken in de opslag plaats van aardgas aan de rand van Oran. Verondersteld wordt dat de op slagtanks zijn opgeblazen door de O.A.S. De commissie van overleg van d middenstandsvakcentrales heeft bij d staatssecretaris van Economische Zaken geprotesteerd tegen de acties van enke le grootwinkelbedrijven in de levens middelensector waarbij deze hun afne mers duurzame verbruiksgoederen, zo als ijskasten, aanbieden tegen lagere prijzen dan de normale winkelprijzen. De middenstandsvakcentrales menen dat bij deze acties een prijszetting wordt ge volgd, waarbij geen rekening is gehou den met de voor de gespecialiseerde handel in deze artikelen noodzakelijke winstmarge. De normale verhoudingen in de betrokken bedrijfstakkén kunnen hierdoor worden verstoord. De bonden vragen zich af of hiertegen nadere wettelijke voorzieningen moge lijk zijn. Een bleke automobilist, wegzwenkende fietsers en verkeerspolitie, die de rij baan afzet: ditmaal niet het tafereel van het zoveelste verkeersongeluk maar opgewonden beroering om een zwerm woest-zoemende bijen, die zich op een achterlicht van een geparkeerde wagen in een straat in Maastricht hadden genesteld. Verleid door de helle reflectie van het rode glas was de bijenkoningin op het achterlicht aangekoerst, kennelijk in de mening dat het een lokkende bloem betrof want bijen kunnen kleuren „zien". De haar begeleidende darren hadden het voorbeeld tot schrik van de eigenaar van de auto blindelings gevolgd. Er was een imker voor nodig om het achterlicht van een zoemende massa weer in een verkeersinstrument te veranderen: de bijenkenner veegde zonder pardon de zwerm in een korf. De regering staat sterk afwijzend te genover verlenging van de geldigheids duur van de wet op de vervreemding van landbouwgronden met nog eens vier jaar. Dit delen de ministers van justitie en van landbouw en visserij mee in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer bij het wetsontwerp tot wijziging van de pachtwet in verband met het vervallen van de eerstgenoemde wet op 1 januari 1963. Hiermee antwoorden zij een groot aantal leden uit de Tweede Kamer die de bepaling van hun uiteindelijk standpunt ten aanzien van het wetsont werp afhankelijk stellen van het stand punt van de regering, voor het geval het wetsontwerp zodanig zou worden geamendeerd, dat de wet op de ver vreemding van landbouwgronden eerst zou vervallen op 1 jahuari 1967 en de wijziging van de pachtwet dientengevol ge op datzelfde tijdstip in werking zou treden. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) De landbouwcommissie van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa heeft besloten een studie te laten verrichten over de invloed van radio activiteit door kernontploffingen op de agrarische produktie. Het Engelse lid van de commissie Lord Stonehaven zal als specialist deze studie ter hand nemen en er verslag over uit brengen. Op een persconferentie in Den Haag zei lord Stonehaven de huidige voorzorgsmaatregelen tegen radioactieve besmetting van landbouwproducten meer dan voldoende te achten. Tour de France 1962 PRIJSVRAAG DAGBLAD DE STEM van het jaar voor onze abonnees ZIE ONS BLAD VAN MORGEN

de Stem | 1962 | | pagina 1