Maatschappelijk leven mag toekijken ZlllcI-Afrika, ongecensureerd HOLS Figurine" houdt slank Democraat oom Paul Minister Cals begint al PRIJSVRAAG DAGBLAD DE STEM Hoge autoriteit stelt bij Hoogovens ondersoek in Vernieuwing Uitgaansverbod in Algiers vanaf vandaag ingetrokken Tour de Frqnce 1962 SOVJET-GENERAAL (nr.4) OVERLEDEN Staalplaat met 30 pet korting? NKVD-help er geroyeerd DAGBLAD VOOR ZEELAND Advieslawine foimQ\v#eer vandaag- Zelfde weertype Ben Kheddain Sidi bel Abbes heerst muiterij Ruim f 10.000,- aan prijzen WEER VLUCHTELING NEERGESCHOTEN AAN DE ZONEGRENS Cassatieberoep Worms verworpen Vier W.-Duitse Starfighters verongelukt Eerste Kamer aanvaardt volkshuis ves ting Miljoenenregen voor Euratom Ontaarde ouders lieten baby verhongeren SPEURTOCHT NAAR DUIKBOOT-IN-NOOD 102e JAARGANG No. 24007 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 20 JUNI 1962 Uitgave: N. V. Uitg. My. Neerlandia D:»*-«eur- H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A C. v. Dongen, C. J v. Hootegem air. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 1 0.56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vooi de Zeeuwse Ei landen: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeiiwsoh-Vlaanderen: HTTT-.ST Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bjjbureaus TemeuzenIJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MAMMOET KREEG FIKSE TIK (Van onze parlementaire redacteur) Het parlement is onlangs met de industrie op stap geweest, dit parlementaire industrie- bezoek heeft wel een communis tisch Eerste-Kamerlid mee gedaan, niet een afgevaardigde van de C.P.N.-fractie uit de Tweede Kamer. Hoe komt dat informeerde de communist Bak ker gisteren op hoge toon in de Tweede Kamer. Is de senaat soms democra tischer dan de Tweede Kamer Dat bleek niet het geval te zijn. Aan de zieke communis tische fractie-voorzitter in de Tweede Kamer, Paul de Groot, I ONDER DE GORDEL strie- ufocfcjjf concessies te doen lunis- i (Van onze parlementaire redacteur) Het onderwijs kan zich niet bevredigend ontwikkelen als het niet gedragen wordt door het maatschappelijk leven. Aan deze gedachte, die ten grondslag ligt aan de Mammoetwet, is gisteren in de Tweede Kamer bij de hervatting van het Mammoetdebat een zware sJag toe gebracht. De Kamer bleek namelijk in grote meerderheid niet bereid mee te werken aan de instelling van een of meer maatschappelijke organen. In plaats van deze adviesinstanties, die ouders, leraren en schoolbesturen gelegenheid hadden kunnen bicden om mee te praten den, °zei kamervo^zittepKortdn- en mee te denken over de verdere onderwijsvernieuwing is er door horst. Ik vermoed dat de heer een amendement-Van Bennekom (A.R.) een bepaling in de Mam- De Groot de uitnodiging niet op moetwct gekomen, waardoor de huidige ontoereikende advies activiteiten bestendigd blijven. Minister Cals en de K.V.P.-fractie, de grote voorvechters voor maatschappelijke organen, waren door deze gang van zaken „zeer teleurgesteld". Zij legden zich er echter bil neer. democratische wijze heeft door gezonden, gnuifde dr. Korten- horst. De Kamer lachte. Bakker werd boos. Om zijn verlegenheid te verbergen suggereerde hij dat de Kamer lachte omdat Paul de Groot ziek is. Luide protesten. Om geen enkel misverstand te laten bestaan maak ik van deze gelegenheid gebruik om de heer De Groot beterschap te wensen, verklaarde dr. Kortenhorst plech tig. Mr. Cals probeerde de nederlaag nog wat te verzachten door haar te interpre teren als een concessie, die de mammoet- tegenstanders op andere onderdelen tot DE REGERING van de Sovjet-Unie heeft dc leeftijd waarop Russische jon gens in dienst kunnen worden geroepen, verlaagd tot 17 jaar. De minimumleeftijd was voorheen 18 jaar. DE BRITSE douane heeft een Australi sche vrouw aangehouden die in haar motorjachtje voor een waarde van een half miljoen aan horloges het land wilde binnensmokkelen. Het jacht kwam uit Hoek van Holland. IN DE GEBIEDEN van Kenya waar veel koffie wordt verbouwd, is onder de ar beiders op de plantages een staking uit gebroken. Er wordt door 85 procent van de arbeiders aan de staking deelgeno men. EEN NIEUWE weersatelliet van de Amerikanen, de Tiros 5, is gisteren om half vier in een baan om de aarde ge komen. TIJDENS militaire oefeningen op een terrein in Schotland is een tank uit el kaar gesprongen. Van de vijf militairen die de tank bemanden kwamen er drie om het leven. (Advertentie) J Weersverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I., geldig tot vanavond: i Aanvankelijk flinke opklaringen, t maar later toenemende bewolking J J"?* Kans op enige regen. Zuidweste- J t lyke wind. Weinig verandering in t i temperatuur. t J Het Belgisch weerkundig instituut verwacht: J Aanvankelijk bewolkt met flinke op- t klaringen, later toenemende bewol- J King. Maximumtemperaturen van 16-21 graden. t Vandaag: zon onder 21.03 uur. Maan op 22.58 uur. J Morgen: zon op 4.19 uur. Maan onder J 7.59 uur. 5 Minister Cals werd achter de rege ringstafel bijgestaan door mr. J.G.M. Broekman (links), directeur-generaal van het onderwijs. een zekere soepelheid zou moeten ver plichten. Zal 's ministers verwachting in vervulling gaan? De Mammoetwet telt 117 artikelen. Er zijn meer dan 100 wij zigingsvoorstellen op ingediend. Door bij artikel 3 reeds door de knieën te gaan zou mr. Cals zijn tegenstanders wel eens het gevoel hebben kunnen geven dat hij tot iedere concessie bereid is mits de mammoet maar de eindstreep haalt. Maar hoe zal die mammoet er dan op de eindstreep uitzien? Als een zebra? „U hebt met verbazingwekkende snel heid principes over boord gegooid", zei mevr. Van Someren Downer (V.V.D.) tot minister Cals. De socialist Vermeer liet zich in dezelfde geest uit. Wat had de kamer dan gewild?, vroeg mr. Cals. U had op uw standpunt moeten blijven staan, zei men van liberale zijde. Dan was de Mammoetwet echter gestrand en mr. Cals van het politieke toneel verdwenen. Stuurt de V.V.D. daarop aan? De komende dagen zullen het uitwijzen. De kwestie van de maatschappelijke organen is daarom zo belangrijk, omdat de onderwijsvernieuwing, die de Mam moetwet voor het gehele voortgezet on derwijs tot stand wil brengen, slechts re aliseerbaar is, wanneer het maatschap pelijk leven als geheel erbij wordt inge schakeld. Tot dusverre is het onderwijs voornamelijk een aangelegenheid van de onderwijsorganisaties geweest. Zij kun nen dank zij het amendement-Van Ben nekom blijven adviseren. Maar is dat voldoende? De socialist Vermeer wist een motie door te drukken (alleen de K.V.P. en A.R. waren er tegen) die de Onderwijsraad wil reorganiseren in die zin, dat meer maatschappelijke groepe ringen bij de advieswerkzaamheden van de raad worden ingeschakeld. Dit alter natief bevredigt echter niet. De Onder wijsraad adviseert over het gehele on derwijs. De politie in Algiers heeft het uit gaansverbod, dat daar nog steeds van kracht was, opgeheven. Dit is besloten met het oog op de verminderde span ning en om mee te werken aan de terug keer tot een normale toestand. De wegversperringen in het gebied zullen worden weggenomen. De speciale maatregelen met betrek king tot het parkeren van auto's zullen eveneens worden opgeheven. In Oran woedt de terreur van de O.A.S. nog in volle hevigheid. Bij een beschieting op dinsdagmiddag van de mohammedaanse wijk met mor tiergranaten zijn 18 militairen gewond. De toestand van 7 van hen is ernstig. Eén van de granaten trof een post waar leden van de veiligheidstroepen zich bevonden. Er zijn nog geen berich ten over slachtoffers onder de moham medanen. Andere granaten raakten een tank van een oliemaatschappij. De olie tank vatte evenwel geen vlam. Het algemeen verbond van Algerijnse arbeiders heeft dinsdag alle Algerijnse arbeiders opgeroepen met ingang van woensdag 20 juni het werk te hervatten. Ben Khedda, de premier van de „voor lopige Algerijnse regering" in balling schap, heeft een communiqué doen uit geven waarin hij zegt dat. tien dagen voor liet referendum de kwestie van dc handhaving van de veiligheid de toe stand in Algerië overheerst. Het com muniqué spreekt van „een bedreiging die aan de dag treedt in de streek van Oran en een muiterij van Franse troe pen in het gebied van Sidi bel Abbes. „In die zone treden muitende Franse troepen gewapenderhand op tegen de Algerijnen, in flagrante schending van het akkoord van Evian". Ingevolge een oproep van Europese extremistische elementen wil men in Oran en Mers el Kebir een van de rest van Algerië afgescheiden sector instel len die zal steunen op de, deels openlijke ?n deel geheime hulp van zekere groe pen van het Franse leger, aldus het communiqué van Ben Khedda. De Franse hoge commissaris in Ro- cher Noir, het bestuurscentrum bij Al giers, heeft de bewering in het commu niqué over muiterij van Franse troepen echter tegengesproken. Ben Khedda heeft in Cairo de topcon ferentie van de zogenaamde Casablanca- staten bijgewoond. Alleen al over het lager onderwijs worden per jaar 6000 a 7000 adviezen uitgebracht. Bij een dergelijke hoeveel heid werk komt men er niet toe het voortgezet onderwijs, dat thans het meest behoefte heeft aan vernieuwing meer aandacht te schenken. Waarom wil de kamer voor het voort gezet onderwijs geen afzonderlijke maatschappelijke organen? Sommigen zien hierin een typische uiting van spe cifiek katholieke staatsopvattingen. Dat is onjuist, constateerde mr. Cals. De S.D.A.P. heeft bijvoorbeeld destijds reeds gepleit voor een duidelijker maat schappelijke begeleiding van het onder wijs. Anderen, met name de liberalen, vrezen dat de maatschappelijke organen tot een P.B.O.-instituut zullen uitgroeien. Minister Cals heeft overigens voor die vrees wel enige aanleiding gegeven door in het verleden te attenderen op de mo gelijkheid van verordenende bevoegd heid voor de maatschappelijke organerv Tenslotte speelt bij deze kwestie nog het latente wantrouwen tussen voorstanders van het bijzonder en he-t openbaar on derwijs. Van K.V.P.-zijde zijn de maatschappe lijke organen een conditio sine qua non genoemd. Een alles beheersende voor waarde dus. Mr. Cals wist de K.V.P.-fractie uitein delijk genoegen te doen nemen met een sterk verwaterde weergave ervan. Daar mee heeft de K.V.P.-fractie te kennen gegeven, dat zij tot compromissen ge neigd is als de Mammoetwet maar over de eindstreep komt. In de politiek zijn compromissen onvermijdelijk. Een teveel aan compromissen zou de uiteindelijke mammoet echter wel eens kunnen dena tureren. (Advertentie) Ook dit jaar organiseert ons blad voor zijn abonnees een grote Tour de France-prijsvraag, echter met een nieuwe, geheel originele opzet. Een Oostduitser die gisteren probeer de aan de grens van Oost-Berlijn met de Franse sector van West-Berlijn naar het Westen te vluchten, is getroffen door een van de drie kogels die Vopo's hem achterna zonden. Het incident vond plaats om kwart over een gisterenmor gen. De Westberlijnse politie had geen idee omtrent de conditie van de bescho ten vluchteling. Het Amerikaanse garnizoen in West- Berlijn heeft gisteren ter onderstreping van zijn recht op vrij verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn, driedui zend soldaten en vijfhonderd voertuigen door de corridor laten trekken. Generaal Alexis Antonov, hoofd van de generale staf van het Warschaupact, is begin deze week overleden. Dit is in een officieel communiqué in Moskou be kendgemaakt. Generaal Antonov was te vens de eerste plaatsvervanger van de chefstaf van het Russische leger en hij had zitting in de opperste Sovjet. Ge neraal Antonov, die in 1945 als hoofd van de generale staf deelnam aan de conferentie van Jalta, is 66 jaar gewor den. Hij is de vierde militaire autoriteit die sinds vorige maand in Rusland is ge storven. De Hoge Raad heeft gisteren het cas satieberoep verworpen van de Haagse schroothandelaar L. Worms tegen het arrest van het gerechtshof in Den Haag waarbij hij tot f 250.- boete is veroor deeld wegens smaad ten aanzien van de heer D. P. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit. De heer Worms had aan het gerechts hof overlegging van een justitieel rap port inzake getuigenverklaringen ge vraagd, doch het hof heeft deze overleg ging geweigerd op grond dat het rapport deel uitmaakt van het resultaat van het administratief onderzoek van de justitie. Vier straaljagers van de Westduitse luchtmacht zijn gisteren bij Frechen in het gebied van Keulen neergestort. De vier piloten waaronder een Amerikaanse luchtmachtofficier, kwamen om het leven. De wrakstukken kwamen terecht in een open bruinkoolmijn. De verongelukte toe stellen waren Startfighters F 104-G, het modernste toestel waarover de West duitse luchtmacht beschikt. Het ongeluk is waarschijnlijk ontstaan doordat de toestellen met elkaar in bot sing kwamen. De vier straaljagers waren opgestegen om te oefenen voor een op treden, dat vandaag plaats zou vinden ter gelegenheid van de officiële inge bruikneming van het eerste Westduitse luchteskader dat geheel uit Starfighters bestaat. Wegens het verongelukken der vier straaljagers is de plechtigheid af gelast. (Van onze parlementaire redactie) De senaat heeft gistermiddag met 46 stemmen voor en 2 communistische stem men tegen de begroting van minister v. Aartsen (volkshuisvesting en bouwnij verheid) aanvaard. De heer Broeksz (P.v.d.A.) zei in een stemverklaring dat zijn fractie tegen het beleid van de minister is, ook al stemt zij voor de begroting. Hij zei aan tegen stemmen geen behoefte te hebben omdat er als onveranderlijk politiek feit een door de Tweede Kamer aangenomen motie-Andriessen (K.V.P.) ligt, waarin de minister gevraagd wordt het aantal te bouwen woningwetwoningen met 3000 uit te breiden en wel ten koste van het aantal premiewoningen. De hoge autoriteit van de E.G.K.S. zal een onderzoek instellen naar de prys- concessies, die door de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens by de verkoop van carrosserieplaten aan de auto-industrie werden gedaan. „Hoogovens" heeft weliswaar bij de le- Een „life-scene" uit de documen taire film over Zuid-Afrika, welke door een Deense cineast in het ge heim is opgenomen. Men ziet hier een demonstratie tegen de nieuwe sabo- tagewet, welke de doodstraf toelaat voor betrekkelijk onschuldige ver grijpen, zoals staken, demonstreren pamfletten verspreiden en agitatie makenDe demonstranten hebben voor het stadhuis van Johannesburg poppen opgehangendie de toekom stige slachtoffers voorstellenWelke misdaadzij begaan hebbenleest men op de borden op hun borst vering van koudgewalste dunne platen en kleine balken aan de Nederlandse autofabriek D.A.F. en de Duitse carros seriebouwer Karmann welke aan de D.A.F. levert de in Luxemburg aan gemelde lijstprijzen berekend, doch ge lijktijdig aanzienlijke kortingen, gaande tot 30 procent, toegestaan. Er wordt thans onderzocht of dit overtredingen waren van het discriminatieverbod van, het E.G.K.S.-verdrag, of zogenaamde veroorloofde „aanpassingstransacties" aan offertes van concurrenten. De „Hoogovens" heeft bij wijze van commentaar op bovenstaand bericht, ver wezen naar een vroegere mededeling, van de volgende inhoud: „Bij onze leveringen van hoogwaardig carrosseriemateriaal wordt in overeen stemming met de regels van het E.G.K S.-verdrag, door ons gebruik gemaakt van het recht tot prijsaanpassing. Bij deze transacties is geen sprake van dub bele facturen. Een gedeelte van onze leveringen aan de D.A.F. vindt op aanwijzing van de D.A.F. rechtstreeks plaats aan buiten landse persbedrijven. De daaruit ver vaardigde carrosserie-onderdelen komen in veredelingsverkeer naar Nederland terug. Ten behoeve van de door de dou ane opgelegde materiaalidentificatie wor den grensdocumenten opgemaakt, waar onder een factuurformulier. De daarin opgenomen geldswaarde staat los van de t© betalen invoerrechten over de toege voegde waarde en behoeft dus fiscaal gezien en mede om commerciële redenen niet overeen te stemmen met de factuur- waarde. Het gaat hierbij derhalve niet om dub bele facturen, doch om een werkelijke factuur en een grensdocument". Volgens een in Moskou verschijnend blad is een gepensioneerde Russische ambtenaar kort geleden uit de commu nistische partij gestoten. Dit is gebeurd omdat hij tijdens het Stalin-regime onschuldige personen aan de N.K.V.D. (de Sovjet-gestapo) had over geleverd. Zijn slachtoffers werden zonder uitzondering vermoord. Er waren „op rechte communisten" onder hen. Na 1953 werden zij gerehabiliteerd. Het is voor het eerst dat de Russische pers melding maakt van een royement wegens het aangeven van mensen tijdens de Stali nistische zuiveringscampagne. De geroyeerde communist. Machin, ver klaarde: „Ik dacht dat het onze plicht was mensen aan te geven". In Muenchen is een Figurinege opend, een instituut waar de dames met behulp van diverse toestellen in beweging kunnen zijn om een goed figuur te houden In totaal staan zestig verschillende apparaten opge steld. Twaalf assistenten geven aan- wijzigingen. De ministerraad van de Europese ge meenschappen heeft besloten 425 mil joen dollar beschikbaar te stellen voor het tweede vijfjarenplan van „Eura tom" voor wetenschappelijk en tech nisch onderzoek. Van dit bedrag is 19 miljoen dollar bestemd voor het Eura- tomcentrum te Petten. De Nederlandse bijdrage aan het totale- bedrag beloopt 29.375.000 dollar (6,9 procent). Voor het eerste vijfjarenplan van Euratom, dat in de periode 19581962 is uitgevoerd, was bij de opstelling van het Euratomverdrag 215 miljoen dollar uit getrokken. Voor het tweede program had de Euratomcommissie 480 miljoen gevraagd, doch de ministers zijn bij de bespreking der hoofdstukken op 425 miljoen uitgekomen. Dit is een resultaat waarmee iedereen dinsdag ingenomen was, ook de Euratomcommissie-. Minis ter De Pous, die voor Nederland de mi nisterraad bijwoonde, verklaarde na af loop dat er een goed, evenwichtig resul taat is bereikt. Hij kon bijzonder tevre den zijn, want de sommen die de minis ters uiteindelijk over de diverse hoofd stukken van het Euratomprogram heb ben vastgesteld, kwamen vrijwel geheel overeen met wat Nederland nodig achtte. De Haagse politie heeft de 30-jarige steigermaker B. J. v. d. B. en zijn 28- jarige echtgenote A. v. d. B.-H. gearres teerd en opgesloten, verdacht van het onthouden van het nodige levensonder houd aan hun jongste kind, een meisje van 6 maanden. Vorige week donderdag kwam by de politie de melding binnen, dat in een woning in de Kemperstraat onbeschrijf lijke toestanden heersten. Het jongste kind (het echtpaar heeft 5 kinde-ren gehad) bleek de dag tevoren te zijn overleden: totaal verhongerd en uitgedroogd. Het overleden kind lag in een wieg, die op deze benaming nauwe lijks recht had. Ook de vier andere kinr deren van het echtpaar, drie jongens en een meisje beneden zes jaar, bleken to taal vervuild doch niet ondervoed tq zijn. De inspecteur van politie, die belast is met het onderzoek, verklaarde dat de- toestanden in de woning hem deden den ken aan die in het beruchte concentra tiekamp Bergen-Belsen. Wat de ouders heeft bewogen om hun jongste kind, dat bij de geboorte 6 pond woog en bij het overlijden nog maar 4 pond en 2 ons, te laten verhongeren, is nog niet bekend. De justitie heeft de vier andere kinde ren toevertrouwd aan de Sint-Vincen- tiusvereniging. Zij zijn ondergebracht in huize Terbeek in Lisse. Het stoffelijk overschot van de baby is in tegenwoor digheid van de ouders ter aarde besteld. Vliegtuigen, helikopters en vaartuigen van kustwacht en marine hebben maan dagnacht koortsachtig gezocht naar een ondergedoken onderzeeër die volgens alarmberichten voor de kust van Massa chusetts (V.S.) in brand stond. De speurtocht heeft echter niets opge leverd. Men had blijkbaar met een „vals alarm" te maken. (Advertentie) VAKANTIE-AANBIEDINO ».n 15 m.i tol t okt. i f. HOLS VLEES BLIK 2 hele blikken t. 1.60 «anten t 1.7» 3 hei™ blikken 3 f. 0.90 eaman t. 2.» HOLS GEZOND»VOOR KAT EN H0N0

de Stem | 1962 | | pagina 1