ajgbtaO Nog addertjes onder het gras Ijzer vretersgarde in Oran wil strijd niet staken vandaag* Anti-kernbomdemonstratie In zaak Sprang-Capelle weer twintig jaar geëist Indonesië verdiept zich van „aanvaarden in definitie EEUWIG JEUGDIGE MARLENE MAC(HINIST) MILLAN Casablanca-landen geven Algerië steun in de rug PRIJSVRAAG DAGBLAD DE STEM Ik handelde alleen uit angst Politiek die niet serieus meer is Wegenwachter slachtoffer van verkeer Files korter Slag om Frankrijk? Tour de France 1962 DAGBLAD VOOR. ZEELAND MANSHOLT LOOPT KWAAD WEG UIT EEG-VERGADERING NIEUWE PREMIER IN ZUID-KOREA Fares: „Begraaf uw achterdocht Koeler Ruim f 10.000,- aan prijzen geen Felle verdachte: Jk ben moordenaar Uit angst Nasoetion: Wij hadden so graag een wapenfeit Met moord gespeeld 102e JAARGANG No. 24006 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr, A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau -\c Zppuwse Ei Jan den: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, is maandagavond in Brussel woedend weggelopen uit een bijeenkomst van de E.E.G.-ministerraad. Hij verklaarde dat hij geen genoegen kon nemen met de manier waarop de E.E.G.-ministers een aanvullende begroting (nodig voor het aantrekken van 300 man nieuw perso neel) beknotten. Hij zei dat hij zonder voldoende gekwalificeerd personeel niet de verantwoordelijkheid voor de uitvoe ring van de E.E.G.-landbouwpolitiek kon nemen en dat hij dinsdag aan de minis ters van Landbouw der zes landen zou moeten voorstellen de invoering van de landbouwreglementen uit te stellen. Aan verwondingen, die hij had opge lopen bij een aanrijding, is gistermiddag in het academisch ziekenhuis te Utrecht de 31-jarige wegenwachter J. van Mil- ligen uit Breukelen overleden. De aanrijding gebeurde vrijdagmiddag op Rijksweg 2 bij het viaduct te Maars- sen op de baan Amsterdam-Utrecht. De heer van Milligen was daar op de par- keerstrook aan het werk onder de motor kap van een auto uit Heerlen, die motor- pech had. Hij was net aan het werk gegaan, toen uit de richting Utrecht een zware vrachtauto met open laadbak, oe- stuurd door de 51-jarige H. v. B. uit Til burg, naderde. Het rechtervoorgedeelte van de laadbak greep de vooroverge bogen wegenwachter in de rechterheup, waardoor hij werd meegesleurd, met het hoofd tegen de laadbak sloeg en ver volgens tegen de grond werd gesmakt. Met een open rechterheupfractuur en een zware schedelbasisfractuur werd de heer van Milligen naar het ziekenhuis ver voerd, nadat eerste hulp was verleend door een passerend arts. De heer van Milligen was gehuwd en had twee kinderen. Generaal Park Tsjoeng He-e, de „ster ke man" van Zuid-Korea, heeft gisteren het premierschap op zich genomen, zo dat hij thans hoofd van de militaire jun ta zowel als voorzitter van de raad van ministers is. Park is benoemd door de junta. (Advertentie) De afdelingen van de O.A.S. in de Algerijnse steden Oran en Bone hebben bekendgemaakt dat zij zich niet gebonden achten door het bestand dat j.l. zondag in Algiers is gesloten tussen de geheime leger- organisatie en de mohammedanen. Het akkoord van Algiers werd „nutteloos en illusoir" genoemd. „Het opperbevel van de O.A.S. is de mening toegedaan dat de besprekingen tussen vertegenwoordigers van de F.L.N. en de O.A.S. in Algiers alleen de zone Algiers binden, waar de situatie verschilt van die in het gebied van Oran en Constantine", werd gezegd. Uit deze gang van zaken blijkt dus de juistheid van het gerucht dat er geen eensgezindheid binnen de O.A.S. heerste en er zal dus rekening moeten worden gehouden met voortzetting van de ter reur in het oostelijk en westelijk deel van het land. In een piratenuitzending van de O.A.S. in Oran werd nog gezegd: „De O.A.S. in Oran zet de strijd voort. Oran is van mening dat de enige waarborg voor de Europeanen kan liggen in de toewijzing of de verovering van een vrije zone". In Oran wenst men dus nog steeds vast te houden aan het idee van split sing van het land in de een of andere vorm. „Iedere andere oplossing leidt slechts tot een onbekende situatie, waar van het tragisch resultaat reeds kan worden voorspeld. De uitvoering van ons plan is vertraagd door redenen welke we onmogelijk kunnen onthullen. Doch de bevolking van Oran dient te weten, zo herhalen we nogmaals, dat niets is veranderd. De O.A..S waakt over haar en op de een of andere manier zal de O.A.S. winnen", aldus de radio in Oran. Men was er zondag niet zeker van dat het Algerijnse bevrijdingsfront F.L.N. na de verklaring welke namens het voor lopige bestuur was afgelegd, zijn instem ming met het akkoord zou betuigen. Men wist al dat het voorlopige bestuur ver deeld was over de vraag of het akkoord moest worden goedgekeurd. Met enige spanning werd daarom gewacht op een radiorede van de president van het voor lopige bewind, Abderrahman Fares. Deze rede viel positief uit. „Laat Fransen en Algerijnen massaal „ja" stemmen voor een onafhankelijk Algerië", zo riep hij uit. „Laat ieder zijn achterdocht begraven in het belang van een grote verzoening tussen de beide gemeenschappen". Over de amnestie en andere voor waarden van het akkoord zei Fares, dat deze punten reeds vervat waren in de akkoorden van Evian. „Dit akkoord be vat werkelijke en solide waarborgen voor de Europeanen en het geeft hen de verzekering dat de onafhankelijke Alge rijnse regering deze waarborgen zal na komen", zei hij. Na de wapenstilstand is het in Algiers en omgeving rustig geweest en men heeft zelfs aan de korter wordende files voor de boekingskantoren van de lucht vaart- en scheepvaartmaatschappijen kunnen merken dat er een zekere ont spanning heerst. De gunstige symptomen daarvan bemerkte men trouwens ook op de effectenbeurzen in Europa. De enige gewelddaad welke in Algiers werd gepleegd betrof een bankoverval. In Oran werden tien van dergelijke overvallen gepleegd. Een versteviging van de integri teit van het toekomstige, onafhan kelijke Algerië zal wellicht ook het resultaat zijn van een besluit van de raad van de Arabische liga, de zoge- OP HET DEZER dagen in Salzburg en Wenen gehouden wereld-dierenbescher mingscongres heeft de Oostenrijkse mi nister van justitie meegedeeld dat voor Oostenrijk een nieuwe wex op de dieren bescherming wordt voorbereid. DE KOGELVRIJE glazen kooi, waarin Adolf Eichmann gedurende zijn berech ting heeft vertoefd, is overgedragen aan het museum betreffende de naziterreur m de buurt van Acre. ISRAËLISCHE toeristen mogen volgens nieuwe regeling vierhonderd dollar n het buitenland besteden, tegen laatste lijk 250 dollar. De door Israëli's meest bezochte landen zijn Italië, Zwitserland, Frankrijk en Engeland. PRINSES BEATRIX heeft gisterenmor gen de openingszitting bijgewoond van i o minarium Erasmianum", dat van 18 tot en met 29 juni 1962 gehouden wordt te Noordwijk aan Zee. 23 MENSEN zijn om het leven gekomen en 47 gewond toen een bus met Hindoe pelgrims maandagmorgen vroeg op 100 km van Jammu in Kasjmier in een ravijn stortte. J Weersverwachting, medegedeeld i door het K.N.M.I., geldig tot van- t avond J Koeler weer met zonnige perioden gaar plaatselijk ook enkele buien J Matige tot krachtige zuidwestelijke f wind. t J Vandaag zon onder 21.03 uur, J maan op 22.12 uur. t Morgen zon op 4.19 uur, maan onder 6.48 uur. t i Een sensatie is het optreden van de actrice Mariene Dietrich in het Kur- haus te Scheveningen geweest. Hier zien wij haar terwijl zij een ovatie van het geestdriftige publiek in ont vangst nam. naamde „Casablaneagroep". Deze heeft in Cairo besloten, dat pogingen om Algerië te verdelen zullen wor den beschouwd als agressie jegens alle Arabische stalen. Dit besluit kan men zien als een indirecte waar schuwing aan het adres van de O.A.S.-leiders in Oran, voor het ge val dezen een afscheidingsactie zou den ondernemen. In Franse regeringskringen wordt dan ook gevreesd dat het spel nog niet uit is en dat er van verzoening tussen het moe derland en de extremisten nog geen sprake zal zijn. De republiek van presi dent De Gaulle is in gevaar, aldus waar nemers in Parijs, zolang er O.A.S.'ers rondlopen die een „slag om Frankrijk' in de zin hebben en het staatshoofd naar het leven staan. Gevreesd wordt dat wraakbeluste elementen van de O.A.S. zich zullen verbinden met de anti-De Gaullegroep, welke geleid wordt door oud-premier Georges Bidault en de voor malige medewerker van De Gaulle, Jacques Soustelle. Dit verklaart mede de onverzoenlijke houding van De Gaulle jegens de O.A.S. Een deel van de Franse luchtmacht en marinebasis in Bizerta zal tegen het eind van deze maand aan de Tunesiërs worden overgedragen, zo wordt van ge woonlijk welingelichte zijde in Tunis vernomen. Tot de over te dragen inrich tingen behoren het arsenaal te Menzel Bourguiba, waarvan de Tunesiërs een scheepswerf willen maken, en een hos pitaal van 500 bedden. Premier Kroestjev van de Sovjet-Unie is gisteren voor een officieel bezoek van acht dagen aan Roemenië in Boekarest aangekomen. Het is voor de tweede maal binnen een maand dat de Sovjet-premier een Balkanstaat bezoekt. In mei was hij in Eulgarije. De Russische premier werd begroet door de voorzitter van de Roemeense communistische partij. Gheorghiu-Dej. Een hartelijke omhelzing tussen beiden volgde. (Advertentie) Ook dit jaar organiseert ons blad voor zijn abonnees een grote Tour de France-prijsvraag, echter met een nieuwe, geheel originele opzet. DINSDAG 19 JUNI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de geheie oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) Meer dan honderd leden van de com missie tegen de kernwapenen uit West- minster in Londen, hebben een rea listische demonstratie gegeven van I waartoe een aanval met een kernwapen I Een half uur hielden zij hun stille kan leiden, door aan de oever van de demonstratie vol, toen sloeg de Big Ben Theems te Westminster als slaehtof- acht uur in de morgen en „herrezen fers van een kern-aanval te poseren. I zij uit de dood". (Van onze verslaggever) „Ik heb de gebroeders van Zeist niet met voorbedachten rade en in koelen bloede gedood. Ik ben geen moordenaar", riep maandagmorgen een agressieve verdachte Mari v.d. Sch. uit Sprang voor het Bosscha Hof uit, waar in beroep de dubbel- moord op de gebroeders Hendrik en Antonie van Zeist diende, die vorig jaar 2 september Sprang- Capelle en verre omgeving in op schudding bracht en waarvoor de 26-jarige Mari v.d. Sch. bij von nis van de Bossche rechtbank 15 maart j.l. tot twintig jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering, onvoorwaar delijk, was veroordeeld. De procureur-generaal van het Bos- schehof, mr. dr. M. de Vries, eiste gis teren op alle punten bevestiging van het vonnis van de rechtbank. „Waarom bent u in beroep gekomen, verdachte?" Deze vraag stelde de president van het hof, mr. W. van Roo- zendaal aan de verdachte. „Omdat ik niet met voorbedachten rade en in koelen bloede deze mensen om het leven heb gebracht", zei Mari v. d. Sch. De enige getuige, F. W., adjudant van de districtsrecherche, bevestigde op nieuw dat verdachte op 29 september in volkomen rust en zonder enige dwan/ had verklaard, dat hij van plan was ge weest de broers de hersens in te slaan als ze hem geen uitstel van terugbeta ling zouden geven van de f 550 die hij had geleend van Hendrik. .,Er was maar een mogelijkheid", al dus luidde toen de verklaring van de verdachte, „hen de hersens inslaan". Op 2 oktober had verdachte dezelfde verkla ring opnieuw afgelegd en op 4 oktober nog eens voor de rechter-commissaris. Op 6 oktober trok de verdachte deze verklaring echter in na een onderhoud met zijn advocaat. „Verdachte was bang van zijn advocaat", aldus meende getui ge, adjudant W. Verdachte reageerde hierop bijzonder agressief. „Er was met de broers Van Zeist niet te praten. Ze hadden het geld niet nodig. Als ze me uitstel hadden gegeven, was er niks gebeurd. Nu ik ermee". „U bent klaarblijkelijk alleen maar vervuld van die geldkwestie en mensen levens tellen bij u niet", voegde de pre sident verdachte toe. In zijn verhoor bleef de verdachte in zijn agressieve en brutale houding vol harden. „Ik heb dat gewicht alleen mee genomen om de gebroeders Van Zeist te dreigen. Ik ben niet van huis gegaan met het plan ze te doden. Ik raakte in het gesprek met hen helemaal overstuur „Uit angst, ja", aldus de president. „Omdat u bang was van uw hoge voet stuk te vallen in Srpang-Capelle, waar u als de voorbeeldige spaarzame v. d. Sch. stond aangeschreven. Dat was uw angst. Daarom hebt u die oude mensen gedood. Is het niet zo?" Verdachte bleef hierop het antwoord schuldig, maar trok onmiddellijk daarop fel van leer tegen de verklaringen van adjudant W. „Deze man heeft hier mein edige verklaringen afgelegd", riep hij uit. „U bent wel brutaal", interrumpeerde Waarop wachten Soekarno en zijn aanhang van klewangwetten de staatsdienaren nog? Deze vraag is de laatste dagen herhaalde malen gesteld. Nadat Nederland formeel heeft laten weten dat het plan- Bunker thans aanvaardbaar is en dat er dus met Indonesië gepraat kan worden, laat Djakarta weten dat men eerst wil uitzoeken wat sr nu precies van de Bunker-for mule is aanvaard. Men talmt in Indonesië, dat is duide lijk. Maar waarom? Twee telegrammen van Oe Thant aan Soekarno- om nu ein delijk eens tot zaken te komen hadden nog geen resultaat. Nederland heeft gis teren via onze vertegenwoordiger in de V.N. laten weten dat „aanvaarding" in het Nederlands precies hetzelfde bete kent als in de bahasa Indonesia en dat het de gewone gang van zaken is dat twee partijen, die beiden een basisfor mule voor een gesprek hebben geaccep teerd, aan tafel gaan zitten. Mochten er nog vaagheden zijn omtrent het begrip „aanvaarden", dan vormen onderhande lingen juist het geschikte middel om daaromtrent klaarheid te scheppen. Indonesië is echter niet verder geko men dan tot een opdracht aan zijn V.N.- vertegenwoordige-r om bij Oe Thant te informeren wat Nederland van Bunkers voorstellen heeft aanvaard. „Wij willen een vergelijking maken", zei minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio. Een woordvoerder van de Amerikaanse rege ring zei gisteren: „Er kan nu toch wer kelijk geen excuus meer worden gevon-» 55 den om de onderhandelingen nog langer uit te stellen". Deze bekeerling sprak als particulier persoon en niet „ex cathe dra". Wat minister van Defensie, Nasoetion, dezer dagen in een herdenkingsrede over de Indonesische intenties mededeelde, stemt niet bepaald tot optimisme. Na soetion roemde de sterke vloot, de ster ke luchtmacht en de kwieke landmacht van Indonesië en hij Het doorschemeren dat men het in Indonesië bijzonder zou waarderen als eindelijk en dan voor het eerst in de geschiedenis een overwin ning met de wapens op een blanke te genstander zou worden bevochten. Onzekerheid In Nieuw-Guinea zelf heerst enige on zekerheid omtrent de toekomst. Er wordt daar gesproken over de mogelijk heid van een tweede Kongo, aangezien verschillende Papoealeiders er niet voor voelen zich te laten overdragen aan een vreemde staat op grond van een plan dat door een vreemde Amerikaan is uit gebroed. Juist onder de Papoea's is de belangstelling voor het toekomstig lot van het eiland groter dan men ooit had durven denken. Maar het wordt betwij feld of er in Nieuw-Guinea zo zwaar aan het recht tot zelfbeschikking wordt getild dat de Papoea's een nationale on afhankelijkheidsbeweging op de been zullen kunnen brengen. Er is grote poli tieke verdeeldheid naast politieke on kunde. Enige opschudding is er veroorzaakt door een bericht van de Australische ra dio, dat Nederland onlangs twee dorpen, Waris en Jafi, aan de grens met Austra lisch Nieuw-Guinea, aan Australië zou hebben overgedragen. Drie leden van de Nieuw-Guinearaad hebben hierover vra gen aan gouverneur Platteel gesteld. De Australische regering heeft gisteren ont kend dat er een overdracht van dorpen heeft plaatsgevonden. Wel is er over dit probleem gesproken en wel met betrek king tot een grensafbakeningskwestie uit 1936, welke echter door geen van de partijen erg hoog wordt opgenomen. Australië wil het aan de bevolking van de betrokken dorpen overlaten tot we-lk deel van Nieuw-Guinea zij wenst te be horen. Shell bedreigd Uit Indonesië kwam gisteren het be richt, dat de vakbond van olie-arbeiders op Oost-Java de regering heeft verzocht de Shell, die bezig is om via Soerabaja haar deskundigen en kostbare installa ties af te voeren, te nationaliseren. Der gelijke vakbondsmoties komen altijd op het moment dat de regering in Djakarta over naasting van bedrijven prakki zeert Binnenkort zal de commandant van de Russische luchtmacht Indonesië bezoe ken. Hij komt stellig niet alleen om een wajangspel te zien. Officieel heet dit be zoek een „tegenvisite", aangezien eerder in dit jaar een Indonesische luchtmacht- autoriteit in Moskou is geweest. de president, die verdachte vervolgens voorhield hoe hij bij de confrontatie staande tussen de twee lijken van zijn slachtoffers in God als getuige had aan geroepen dat hij hun dood niet op zijn geweten had. Verdachte reageerde hier bijzonder fel: „Dat is gelogen!" Uit de letterlijke tekst van het proces verbaal bleek dat verdachte God niet als getuige had aangeroepen. „Mijn requisitoir kan uiterst eenvoudig en kort zijn", aldus de procureur-gene raal, mr. dr. M. de Vries, „al was het alleen maar omdat verdachte niet zou kunnen zeggen, dat zijn beweringen hier indruk hebben gemaakt. Want buiten de verdachte en zijn raadsman zal er nie mand in deze zaal zijn, die geloof hecht aan wat verdachte beweert. Verdachte heeft gespeeld met de gedachte de broers Van Zeist te doden, als zij niet aan zijn wensen tegemoet zouden komen. Wij hebben hier het is mijn over tuiging te doen met moord. Thans wil deze verdachte niet de man zijn, die een moord heeft bedreven, zoals hij ook niet de man wilde zyn, die in schulden stak. Ik ga op deze zinsbegoocheling niet ver der in". Mr. dr. M. de Vries eiste ten slotte op alle punten bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De raadsman mr. Scheefhals verzocht het hof een volledig hernieuwd psychia trisch onderzoek. Op een brief van een gestichtspredikant, waarin deze als zijn oordeel uitsprak dat verdachte v. d. Sch. niet met voorbedachten rade tewerk was gegaan, reageerde de procureur-gene raal: „Mijn respect voor deze gestichts predikant, maar ik hoop toch dat pre dikanten en rechtsgeleerden elk op hun eigen terrein blijven". De verdachte had het laatste woord, waarin hij nogmaals agressief he-t „voor bedachten rade" van zich afsmeet. „Ik ben geen moordenaar". Huilend werd ver dachte weggeleid. Op 27 juni zal het hof uitspraak doen. In Bromley heeft premier Harold MacMillan een feest van de conser vatieve partij bijgewoond. Op het terrein maakte de eerste minister een rit met een miniatuur spoortje, waar bij hij zelfs als machinist mocht optreden.

de Stem | 1962 | | pagina 1