225 BURGEMEESTER ZEGT: HANDEN AF VAN VEERE GRATIS FOLDER Muzikale promoties op bondsconc. Westdorpe cXvcC R.-k. Harmonieën en fanfares vergaderden in Breda Zinker voor Sas van Gent Wijziging bouwtekeningen nu voor de rechtbank De toekomst van Veere in een wisselende wereld t f 9 Verenigingen uil bisdom Breda Oude gevels hangen me de keel uit EXAMENS <5 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 18 JUNI 1962 (Advertentie) toen georg friedrich handel, teleurgesteld door de mislukking van zijn opera-experimenten, Londen verliet voor een gezondheidskuur in Aken en Johann Sebastian Bach, cantor te Leipzig, bezig was met het componeren van de beroemde „Hohe Messe" toen Joseph Haydn als jongetje van 5 jaar bij een familielid de eerste beginselen van de muziek ging leren, en de befaamde vioolbouwer Antonio Stradivarius overleed toen, in het jaar 1737, nu 225 jaar geleden werd de grondslag gelegd voor het bankiershuis F. van Lanschot. Acht generatieszonder onderbreking, volgde de zoon de vader op in de leiding van deze particuliere bank, die een belangrijke rol vervult in bankzaken op nationaal en internationaal niveau. rvövw W&/W4 F. van Lanschot, Bankiers 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Tilburg. Affiliatie in Amsterdam: Vermeer Co, Bankiers „Een schilderij van Rembrandt moet men geen geweld aandoen door er een Karei Appel naast te hangen. Een parel moet men niet kunstmatig vergroten, dan is het mooie er af. Zo is het ook met Veere en niet anders. Meer en meer kom ik tot de overtuiging en deze groeit bij mij met de dag dat ons parool dient te zijn: han den af van Veere. Dit omdat het een unicum is in ons land." Dit heeft burgemeester I. F. de Beer Poortugael van Veere zater dag gezegd tijdens de jaarvergade ring van de vereniging Vrienden van Veere. De burgemeester sprak tijdens die bijeenkomst over de toekomst van Veere. Het „venijn" zat in de staart van de lezing van de heer Den Beer Poortu gael. Hij zei: „De gemeenteraad van Veere evenals de gemeenteraden van Vrouwenpolder en Serooskerke hebben zich akkoord verklaard met de derde wijziging van de minister van Binnen landse Zaken om behalve Vrouwenpol der, inclusief Gapinge, ook nog Seroos kerke bij Veere te voegen. Alsdan wordt Veere opgeheven en er wordt een nieu we gemeente gevormd, bestaande uit het oude Veere, Vrouwenpolder, Seroos kerke en Gapinge, naar mijn smaak voor één gemeentebestuur een veel te groot verzorgingsgebied. Om u de waarheid te zeggen hoort eigenlijk niets bij Veere omdat het kleine Veere een zeer apart karakter heeft met een zeer eigen stads- schoon". De burgemeester achtte Veere voor de toekomst dan pas gewaarborgd wanneer er een nationaal monument van Veere zou worden gemaakt. De heer Den Beer Poortugael toonde zich vooral bezorgd over de mogelijkheid dat bij een samenvoeging van de ge noemde plaatsen een nieuw gemeente huis gebouwd zou moeten worden en dat het stadhuis te Veere ..zou degraderen tot een bezienswaardigheid, een soort van museum en geen natuurlijke functie meer zou hebben". De burgemeester deed een dringend beroep op de verga dering een telegram te sturen naar de minister waarin zou worden aangedron gen op de veiligstelling van het stad huis van Veere als centrum van het bestuur. zover zij nog bestaan, hersteld worden. Zij zullen van een dubbele rij bomen en een wandelpad worden voorzien. Voorts heeft men in Veere een strand in te richten voor 't parkeren van auto's. Naast de Capveerse Toren zal accom modatie worden aangebracht voor het aanleggen van jachten. Een appart probleem is volgens de burgemeester het parkeren van het steeds toenemende aantal auto's. „Het liefst had ik alle bezoekende automobielen buiten Veere op een daarvoor behoor lijk ingericht parkeerterrein". Er is nu een plan om het oude sportterrein naast de Campveerse Toren te bestraten en in te richten voor het parkeren van autos. ..Dit zal zeker soelaas brengen maar of het mooi zal staan meen ik te moeten betwijfelen. Liever had ik daar ter plaatse een miniatuur-golfterrein met een tweetal tennisbanen aangebracht ge zien, die nu geprojecteerd zijn op het terrein tegenover de z.g. „Spuikom". Tenslotte zou de heer Den Beer Poor tugael het toejuichen wanneer de al lang buiten gebruik zijnde Grote Kerk te Veere voor culturele manifestaties ge bruikt zou kunnen worden. De burgemeester heeft tijdens zijn causerie dus enkele toch wel specifiek eigen inzichten naar voren gebracht, die veelal niet door anderen gedeeld worden. Een en ander bewijst dat-ve len zich bezig houden met het „om kleden" van Veere. Over de grote lijn van de nieuwe jurkdie zij aan moet, bestaat geen misverstand. De een of de ander zou alleen een roesje of een De heer v. d. Sande en zyn zoon voor hun garnalenpuf-fabriek In Veere. strik ergens anders aangebracht wil len hebben. Het gaat erom dat Veere niet ach terblijft nu er zulke belangrijke re creatieve kansen liggen aan het Veer se meer en Veere zal volgens de burge meester als het enige oude stadje hier een rol van betekenis kunnen spelen mits, zo zei hij, het spel goed gespeeld wordt. In vuurlinie Veere ligt volgens de burgemeester momenteel in de vuurlinie der verande ringen. „Veere is zich aan het omkle den om zich straks in een nieuw kleed te presenteren. Deze verkleedpartij duurt ons langer dan ons lief is", aldus de eerste burger. De vissershaven Veere moet door de afsluiting van het Veerse Gat een jacht haven worden, waarin ligplaats zal zijn voor meer dan 100 jachten. Een erf pachtkwestie heeft de metamorfose op gehouden maar na het lopende jacht seizoen zal de omschakeling toch flink kunnen worden aangepakt. De burgemeester wil ondanks de be drijvigheid, die een jachtvloot met zich De burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael. meebrengt toch graag een zekere rust in Veere handhaven. Hy zou daarom in de haven en in de onmiddellijke omgeving van zijn stadje het liefst een maximum vaar-snelheid willen instellen, waardoor waterskiën in dat gebied verboden wordt. Voorts wees de burgemeester er op dat de levensvatbaarheid in Veere ver hoogd moet worden. Hij toonde zich ver rukt over de vestiging van de „Jacht werf Veere" in de oude, grote vlieg- loods. -. Hij attendeerde verder op het nieuwe uitreidingsplan dat is voorbereid. Een van de het eerst te realiseren onder- nieuwe uitbreidingsplan dat is voorbereid, galows en een hotel of motel in de om geving van het terrein waarop nu de garnalenpuf fabriek staat. De besprekin gen om deze fabriek uit te kopen zijn reeds in een vergevorderd stadium, al dus de burgemeester. De heêr Den Beer Poortugael betreur de het dat op het terrein „tussen de wallen", op de groenstrook van Veere, middenstandswoningen in blokjes van twee gebouwd zullen worden. Hij vond dit plan, dat de goedkeuring van de raad en de PPD heeft „geheel en al fout". Hij voelde meer voor de bouw van deze woningen tussen Zandijk en Veere. De Wallen Van Veere zullen, voor Een harteiyk welkomstwoord van bur gemeester van Waes vormde de opening van het federatief bondsconcours te Westdorpe van de r.-k. Bond van Har monie- en Fanfaregezelschappen in het bisdom Breda. Voorzitter de Beleir bood de burge meester van Westdorpe het erevoorzit terschap aan van de muziekvereniging ..Eikels worden Bomen" uit Westdorpe, die djtmaal hèt concours mocht organi seren. Burgemeester van der Meer uit Steen bergen sprak als voorzitter van de r.-k. bond. Namens de afdeling West-Vlaan- deren dankte burgemeester Reuser uit St.-Jansteen. Van de in totaal tien deelnemende ge zelschappen hebben vier gezelschappen een eerste prijs met promotie gekregen. Namelijk de fanfare St.-Martinus uit Achtmaal, die naar de derde afdeling gaat en de harmonie St.-Cecilia uit Kloosterzande gaat met 306 punten naar de eerste afdeling harmonieën. Uitslag: 4e afdeling fanfare: 's-Heeren- hoek 228 p., tweede prijs; St.-Martinus te Achtmaal 313 p.. Ie prijs met pro motie. Derde afdeling fanfare: Fanfare Èx- celsior te Terhole 264 p., eerste prijs; Fanfare Aurora, Woensdrecht 288 p., Ie prijs met promotie. Tweede afdeling fanfare: Kunst na Arbeid, Schijf 267 p., Ie prijs; Eikels worden Bomen, Westdorpe 269 p., Ie prijs. Tweede afdeling harmonie: St.-Cecilia, Kloosterzande 306 p., Ie prijs met pro motie. Afdeling uitmuntendheid fanfare: St.- Franciscus van Assisië, Sluiskil 290 p., Ie prijs. Eere-af deling harmonie: Concordia, Bergen op Zoom 188 p., Ie prijs; Wel doen door vermaak, Clinge, le prijs met promotie, 307 p. In Sas van Gent wordt momenteel hard gewerkt om een zinker onder door de Wcstkanaalarm te leggen. De ze zinker dient voor de afvoer van het rioolwater van Oost-Sas van Gent Diep in de grond staan de arbeiders te zweten om de zware betonnen buizen vakkundig aan elkaar te zet ten. Hetgeen niet meevalt met het warme en drukkende weer van de laatste dagen. De zinker zal een niet geringe ver betering betekenen voor de bewoners van Sas van Gent. Helemaal ideaal zal de situatie natuurlijk pas zijn als ook het rioolpompgemaal in gereed heid zal zijn gebracht. (Advertentie) Op de algemene vergadering van de r.-k. bond van harmonie- en fanfarege- zelsrhappen zaterdag in de Beurs te Breda gehouden heeft de voorzitter, bur gemeester mr. J. M. v. d. Meer uit Steenbergen, zijn teleurstelling uitge sproken over de afwezigheid van het bestuur van de harmonie Concordia te Ginnekeii. „We staan aan de vooravond van het jaarlijks bondsconcours, dat deze keer door Concordia op 24 juni en 1 juli wordt georganiseerd en we had den zo graag met het bestuur van deze afdeling nog enkele details doorgeno men", aldus de voorzitter. m Een van deze punten was rfe toela tingstermijn voor het bondgfebneours. Uit een mededeling van secretaris-pen ningmeester Th. v. Osta uit Roosendaal bleek, dat op het laatste ogenblik zich nog enkele verenigingen voor deelname hebben gemeld. Dit heeft de organisatie van bondswege zeer bemoeilijkt en daar om zal in de toekomst nauwlettend wor den toegezien op de termijn van in schrijving. Uit het openingswoord van de voor zitter. maar ook uit het jaarverslag van de heer v. Osta kwam weer eens dui delijk de gezonde groei van de Bredase bond tot uiting, ondanks het feit, dat het gezelschap de Trommelaere van Roe- sendaele heeft gemeend de gelederen te moeten verlaten. De afdelingen St.-Wil- lebrord en Philippine kampen met moei lijkheden, waarvoor nog geen oplossing kon worden gevonden. De vergadering schonk bijzonder aandacht aan de oplei dingsmogelijkheden voor muzikanten, waarin met betrekking tot de subsidi ering een gunstige wijziging kon worden aangebracht. Besproken werd ook een eventuele verzekering tegen W.A. tegen over derden. Voor de organisatie van het bondscon cours 1963 meldden zich de afdelingen Standdaarbuiten en Prinsenbeek, waar respectievelijk de harmonie Oefening honderd en Amor Musae vijfenzeventig jaar bestaan. Het jaarlijks drumband concours zal in 1963 te Raamsdonksveer worden gehouden. Opnieuw heeft de zaak van het pand dat in de Middelburgse volksmond de naam van ,,Het huis met de groene pilaren" kreeg, voor het gerecht ge diend. Thans in hoger beroep voor de Middelburgse rechtbank. De belang rijkste getuige, die ter zitting verscheen, was architect P. Götzen, die zijn mening over open gevels niet onder stoelen of banken stak. ,,Die oude gevels hier in Middelburg hangen mij langzamerhand de keel uit", verklaarde deze getuige, ,,Ik ben modern ingesteld. Dit wil niet zeggen, dat ik geen waardering heb voor monumenten, maar tegenwoordig moet je bedrijfspanden modern optrek ken. Ik weet wel, het is hier in Middel burg een stryd die al jaren speelt, maar daarom wordt het tfód, dat er eens verandering komt De verdachte in deze zaak. de eige naar van ,,Het huis met de groene pilaren", C. J. M., was in hoger beroep gegaan, omdat hij zich niet verenigen kon met het vonnis van de kantonrech ter. Deze had M. een onvoorwaardelijke geldboete opgelegd van 200 gulden, om dat hij bewezen achtte, dat de Middel burgse zakenman in februari 1961 zonder schriftelijke vergunning van b. en w. zijn winkelpand aan de Lange Delft had veranderd, in elk geval dat hij in af wijking van een verleende schriftelijke vergunning van het college de gevel van het pand open had laten maken. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, verweet getuige G., dat hij de schoonheidscölnmissie en dus ook b. en w. om de tuin geleid had. ,,A!s men goed had gekeken had men kun nen constateren, dat ik een gevel in vaste vorm had ontworpen, waarbij echter de mogelijkheid bestond deze open te draaien". De raadsman van M., mr. M. A. Terwoert, stelde de vraag hoe ligt nu het strafrechterlijk aspect. Is M. schul dig, omdat de man, aan wie hij een opdracht had gegeven, slimmigheidjes (die dus niet oirbaar waren) had uit gevoerd? Het antwoord kreeg hij van de officier van justitie „Mijns inziens heeft de kantonrechter verdachte terecht ver oordeeld. M. wist. dat de architect een afwijking in de tekening had gemaakt. Er is bewust afgeweken van het, goed gekeurde plan. De architect wilde zijn zin doordrijven en M. was van de ver andering op de hoogte." De officier vorderde bevestiging van het vomiis van de kantonrechter. Mr. Terwoert daarentegen meende, dat hier sprake was van afwezigheid van alle schuld. Uitspraak 27 juni. Lichten De Schledamse koopman J. de G. stond terecht op verdenking op hoogst onachtzame wyze te hebben nagelaten de verlichting van zijn auto te ontsteken. Het gevolg van deze nalatigheid was ge weest, dat de motorrijder K., die tegen de onverlichte wagen reed, om het leven kwam. Dit ongeluk gebeurde op II januari van dit jaar bij Zijpe op Schouwen. De G. had zijn wagen in een file neer- j gezet en was daarna naar het veerhuis! gegaan. De veerdienst Zijpe-Annai Jacobapolder was gestremd en er was geen kijk op, dat De G. nog over zou kunnen. Op een gegeven ogenblik echter was De G.'s auto de laatste in de file. Ter zitting bekende verdachte vergeten te hebben de lichten te ontsteken. Toen hij weer naar zijn auto terugwandelde was het te laat De officier van justitie, mr. J. L Andreae, meende, dat De G. hoogst onvoorzichtig en onachtzaam te werk was gegaan. Hij eiste een boete van 200 gulden. Na het pleidooi van mr. Ubbing bepaalde de president, mr. P. v. Empel, de uitspraak op 27 juni. In hoger beroep stond nog terecht de Middelburgse chauffeur B. W. Hij was door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van 35 gulden en een jaar (een gedeelte voorwaardelijk) ontzegging van de rijbevoegdheid, omdat hij een ander, die niet over een rijbewijs be- j schikte, zijn auto had laten besturen. Er was evenwel een aanrijding ontstaan. W. verklaarde ter zitting, dat hij naast de bestuurder had gezeten en dat de handrem in het midden zit. De officier, mr. A. W. Rosingh, eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De raadsman, mr. F. K. Adriaanse, bracht naar voren, dat de man-achter- het-stuur op het punt stond rij-examen te doen. Hij vroeg de rechtbank W. een geheel voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak 27 juni. HANDELSAVONDSCHOOL MIDDELBURG Aan de Middelbare Handelsavond school te Middelburg slaagden voor het eindexamen 5-jarige cursus 10 leerlin gen, terwijl 3 moesten worden afgewezen. De geslaagden zijn: P. Boonman. A. Cyvat, L. Jobse, D. Kole, K. Laport, M. Leijnse, A. v. Schaik, Q. de Vrie, W. Willebrordse en P. Wisse. Voor het eindexamen 3-jarige cursus slaagden 15 leerlingen; één leerling heeft herexamen, terwijl 5 moesten worden af gewezen. De namen der geslaagden zijn: J. Abrahamse, J. Bliek. M. Geldof, W. Jagt, D. Jobse, F. Ketelaars, J.v.d. Kuijl, P. Sinke. M. v.d. Slot, G. Verniel, H. de Voogd. W. Westerbeke, W. Weststrate, J. Willemse en M. Wolf. JANSENIUSLYCEUM HULST Aan het Janseniuslyceum te Hulst slaagden zaterdag voor het eindexamen h.b.s. b de volgende kandidaten: L. van Assche, Hengstdijk; S. de Baar, Graauw. L. Beerens, Hulst; W. van Camperi, Hulst; F. Lion, Axel; A. Strijdonck. Sluiskil; R. Verstraetcn. Sint-Janstern; F. Willaert, Nieuw-Namen en K. Wil- laert, Nieuw-Namen. KRAAMVERZORGSTER Aan het Centrum voor Kraamzorg voor Zuid- en Noord-Beveland en Tho- len zijn geslaagd voor het diploma kraamverzorgster de dames A. Bevelan der te Ossendrecht en L. van Dijk-West- strate te Kapelle. (Advertentie) Vraag de Vespa dealer met grammofoonplaatje! IMPORTEURS: IMPORT "NEGA" N.V. G.A.M. N.V. NEDESPA Rotterdam Soerweg 25 Roermond Telefoon 176600 Telefoon 4354 f irma M. J. JEREMIASSE Oost wal 21, Goes Tel. 01100 6063 VESPA-SCOOTERS VOOR DE REVELANDEN OOK VOOR ONDERDELEN Garage KERCKHAERT Vismarkt 5, Hulst Dealer: AUTO- en MOTORENBEDRUF KEES HUYBREGTS Blauwedijk 47, Middelburg, Telefoon 2155

de Stem | 1962 | | pagina 8