DE KERK IN HET MIDDEN Concilie van liefde en hoop Werk in Nw.-Guinea aflopende zaak. maar wanneer... en hoe GRANT De broederschap van de en....dr. Dooley P'ln \ëüj\ Ontvolking op berg Athos AMBTENAREN ZIJN HET HIEROVER EENS: Nog aarzeling om gezinnen naar Nederland te sturenï HAARCRÈME Aktentas met documenten verdwenen Felle aanval in Pools blad op katholieke kerk Leken-leraren in het godsdienstonderricht Liturgische kalender Albert Schweitzer: Eén in lijden" Russische kerk bevreesd voor infiltraties Paus geeft de grote lijn aan Voorbereidingen bijna voltooid Toestand drukt arbeidslust Hoger salaris voor wethouders van hoofdstad Cape Canaveral kampt met ruimtegebrek half zwaar Dokwerkers in Y.S. eisen werkweek van dertig uur Ontwikkelingsplan van de Ver. Naties DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 JUNI 1962 ider orti- ling een der- dere loos. reld de rotsen. Spring!" fluisterende toon. vas nauwelijks no- ram. wiens krach- r geheel waren te- kon zijn ongeduld bedwingen en was 'en forse zwaai op esprongen. Het Poolse blad „Zycie Warszawy" heeft de Rooms-Katholieke Kerk be schuldigd van pogingen het volk te verdelen in een groep gelovigen en een groep ongelovigen door aan te zetten tot onverdraagzaamheid. Het blad schreeft dit in een commen taar op het herderlijk schrijven dat onlangs in de Poolse kerken werd voorgelezen en waarin de christenen onder meer op het hart gebonden werd zich te weer te stellen tegen de ontkerstening, speciaal onder de jeugd. „De Kerk is bezig de jongere gene raties te verliezen en roept daarom op tot actie om ongelovigen te be keren. Er komen conflicten voor tussen onverdraagzame, gelovige ouders en niet gelovige kinderen. Dit gebeurt zo vaak, dat men reeds spreekt van een verontrustend sociaal aspect. Het belang hiervan reikt veel verder dan tot het huisgezin. Het is in feite reeds een poging geworden om de maat schappij te verdelen". Het blad constateerde „maar onge loof is reeds enkele duizenden jaren ouder dan het rooms-katholieke ge loof, dat overigens maar een minus cuul deel omvat van het christelijk geloof". Het blad citeerde uit paus Joannes' „Mater et Magistra" de verklaring, dat de katholieken welwillend moes ten staan tegenover andersdenkenden. „Dus zelfs de hoogste autoriteit in de Kerk heeft een opvatting die ver schilt van die van hen die pogingen doen de eenheid van de Poolse natie te doorbreken", aldus zegt het blad listig. De Grieks-Orthodoxe Kerk heeft thans ook leken ingeschakeld voor het godsdienstonderricht, dat tot dusver uitsluitend door priesters ge geven werd. Zij heeft voor leken een reeks cursussen voor de opleiding tot godsdienstleraar geopend, waarvoor grote belangstelling bestaat. Op het ogenblik nemen aan deze cursussen 108 jonge mannen en 149 meisjes deel. ZONDAG 17 juni. Wit. Feest van de Allerheiligste Drievuldigheid. Tijd eigen. Mis Benedicta. Credo. Prefa^ tie van de H. Drievuldigheid. Ge zinslezing: Hand. 7,30-53. MAANDAG 18. Wit. H. Ephraëm. (Deze heilige is omstreeks 306 in Mesopotamië geboren. Hij is de groot ste van de Syrische kerkelijke schrijvers. Vooral is hij bekend om zijn prachtige hymnen. Hij stierf te Edessa in 373), Tweede gebed H.H. Marcus en Marcellianus. (Deze mar telaren. waren broers en diakens in de kerk van Rome. Zij stierven samen omstreeks 300 onder het bewind van keizer Diocletianus)Gezinslezing: Hand. 7,54-8,13. DINSDAG 19. Wit. H. Juliana. (Zij werd in 1270 te Florence geboren uit het adellijk geslacht van de Fal- coniëri. Zij trad in het klooster van de Mantellaten, wijdde zich aan de verzorging van de zieken en had een grote liefde tot de H. Eucharistie) Tweede gebed H.H. Gervasius en Protasius. (Twee broers, zonen van de H.H. Vitalis en Valeria. Zij stier ven omstreeks 170 te Milaan de mar teldood). Gezinslezing: Hand. 8,14-40. WOENSDAG 20. Groen. Mis van de eerste zondag na Pinksteren. Tijd' eigen. Mis Domine zonder Gloria. Tweede gebed H. Silverius. (Be stuurde als paus de Kerk van 536- 538. Door keizerin Theodora van Constantinopel werd hij verbannen. Na veel lijden en ontberingen stierf hij de marteldood). Breda: Wit. Mirakuleuze H. Hostie. Tweede ge bed H. Silverius, Gewone Prefatie. Gezinslezing: Joh. 6,22-47. DONDERDAG 21. Wit. H. Sacra mentsdag. Tijdeigen. Mis Cibavit. Sequentia. Credo. Gewone Prefatie. Gezinslezing: Joh. 6,22-47. VRIJDAG 22. Wit. H. Paulinus. (Om streeks 353 te Bordeaux geboren. Eerst was hij stadhouder van Nola en na zijn doopsel priester en bis schop. Hij schreef prachtige gezan gen). Gezinslezing: Joh. 6,48-71. ZATERDAG 23. Paars. Vigilie van de H. Joannes de Doper. Gezins lezing: Mt. 11,1-19. Op ieder volk rust ex bepaald eti ket, een stereotypie noemt men dat, waarnaar andere volkeren het beoor delen. Zo noemt men de Duitsers militairistisch en slaafs. Fransen on gedisciplineerd en amoureus. Italianen drankzuchtig en romantisch, Engelsen stijf en behoudzuchtig, Nederlanders lomp en sluw en Amerikanen zakelijk gehaast en spijkerhard. Van deze nationale stereotypieën komt in de praktijk maar heel wei nig uit. Slechts in enkele gevallen blijkt er sprake te zijn van een karak tertrek welke voor een groot deel van het volk representatief is. En vreemd genoeg is dat maar zelden een negatieve karaktertrek. Bij de Ame rikanen is het bijvoorbeeld het ver mogen om grootheid te bewonderen. Grootheid die zich uit in kolossale technische scheppingen, maar ook ziele-grootheid, die wij beter met edelmoedigheid kunnen aanduiden. De doorsnee-Amerikaan bewondert de pionier, onverschillig of het nu een astronaut, een arts of een zendeling is. Wij kregen daar een indruk van bij lezing van een boek dat geschreven is door de Amerikaanse arts Thomas Dooley, die een privé-stunt onderno men heeft door tezamen met een half dozijn helpers naar de rimboe van Laos te trekken teneinde daar de door ziekten geteisterde bevolking belange loos te helpen. Alhoewel katholiek en Amerikaan ging Dooley naar Laos zonder de bedoeling mensen tot het katholicisme te brengen of om ze te het Amerikanisme te bekeren. Hij wees elke binding, zowel met de mis sie als met de regering van zijn land beslist van de hand. ,,Mijn verblijf in Laos dient geen ander doel dan mensen te helpen die van niemand anders hulp krijgen", zei hij. „Het enige waarmee ik mij tot in het diepst van mijn ziel verwant voel dat is met de broederschap van de pijn". De broederschap van de pijn. Zij is zo genoemd door dr. Albert Schweitzer die zei: „Over de hele wereld is er één ding steeds gelijk en dat is de pijn. De pijn, het lijden, verbindt gekleurde en blanke rassen, rijken en armen, jonge en oude men sen". Dooley vroeg en kreeg van zijn medeburgers een ongelooflijk om vangrijke steun. Het is deze omvang rijke steun die de Amerikanen hun pioniers van missie, zending of van welke humanitaire instelling ook, verlenen, welke de Europese missi onarissen doet zeggen: „Waar de A« merikaanse zending verschijnt, daar worden wij door de bevolking nauwe lijks meer opgemerkt". Het zou onbillijk zijn, dit feit de Amerikanen te .verwijten. Hun thuis front is rijker en waarschijnlijk edel moediger, zoals blijkt uit wait dr. Dooley vertelt over de spontane, to taal belangeloze steun die hij van zijn landgenoten ontving. Zij begrepen dat het enige waarmee zij hem, die alle ontberingen ging lijden, konden hel pen bestond uit de grootst mogelijke materiële steun. Dezelfde overvloe dige materiële en morele steun welke men tijdens de oorlog de soldaten meegaf. Men voelde als het ware aan, dat men tegen het humanitaire werk in vreemde landen door landgenoten die werkelijk alles hebben opgeofferd terwille van mensen die lijden zonder uitzicht op enige hulp, geen neen mocht zeggen. Zodoende weten de Amerikanen hoe zij hun geloofs- of landgenoten die in de vreemde wer ken een ruggesteuntje moeten geven. En wat was in Dooley's geval het resultaat? Dat er, nadat hjj na vijf tien maanden uit Laos terugkeerde, er in het leven van duizenden door ziekte, honger en rampen geteisterde mensen iets essentieels veranderd was. Het Amerikaanse medische team dat zonder enige bijbedoeling, de jun gle was ingetrokken, had gezondheid gebracht. Het had haar geld, dat slijk der aarde omgezet in gezondheid. Zonder Dooley en zonder de dollars zouden intussen duizenden Laotianen in pijn gestorven zijn. Nu leven zij nog. En ook een Laotiaan wil leven. Hij kent ook zijn geluk en zijn smart, zelfs dieper en fundamenteler dan wij. Nederland heeft honderden Dooley's die in de rimboe werken. Wij kennen hun naam meestal niet eens, tenzij ze tot onze familie of parochie behoren. Tezamen vormen zij de Memisa, een bekende naam maar een tamelijk ge zichtsloze organisatie. Men geeft ge makkelijker gebed en gift aan de apostel Dooley dan aan een organisa tie. Maar bedenk, dat Memisa door toedoen van jonge en oude, idealis tische en wanhopige of sceptische artsen, zusters en broeders en talrijke anonieme helpers, evenzeer als Dooley tot de broederschap van de pijn be hoort. Helaas staan onze Nederlandse Dooley's te vaak tegenover de broe derschap van de pijn met lege handen. De Russische orthodoxe patriarch van Moskou, Alexej, heeft in een pre dikatie tijdens een bisschopswijding in zijn kathedraal gewezen op de grote verantwoordelijkheid van de bisschop in de keuze van zijn pries ters. De bisschop dient ervoor te waken, aldus patriarch Alexej, dat alleen jongemannen, die het ambt waardig zijn, de priesterwijding ont vangen. De predikatie staat afgedrukt in het mededelingenblad van het patri archaat. De patriarch verklaart: „Wij behoeven u niet eraan te herinneren dat er op het ogenblik personen zijn die in het kerkelijk ambt binnen dringen om er beter van te worden en met onjuiste en zelfs verraderlijke bedoelingen". Dit is reeds de tweede maal, dat van de zijde van het Moskouse patri archaat tegen infiltratie gewaar schuwd wordt. Kort geleden waar schuwde metropoliet Nikodem tegen het binnendringen van ongewenste elementen in de clerus. Ofschoon beide hoogwaardigheids bekleders geen namen noemen of schuldigen aanwijzen, is hun waar schuwing duidelijk gericht tegen de tactiek der communistische leiders, die sedert jaren proberen de Ortho doxe Kerk van binnenuit te ver zwakken. De synode van de Griekse Kerk heeft zich tot de metropolieten van Griekenland gericht met het verzoek de monniken van de berg Athos, die buiten hun kloosters in de zielzorg werkzaam zijn, weer naar Athos terug te zenden. De reden van hun verzoek is, dat het aantal monniken op de berg voort durend afneemt. Talrijke kloosters en kluizen staan leeg. Bij een offi ciële telling is gebleken, dat het aan tal monniken, dat in 1951 nog 3.086 bedroeg, vorig jaar was gedaald tot 2.687. Deze week is in het Vatikaan de zevende en iaatste zitting begonnen van de centrale com missie ter voorbereiding van het Tweede Vatikaanse Con cilie. Deze zitting wordt van bijzondere betekenis geacht, omdat zij volle aandacht zal besteden aan twee kwesties, welke van groot belang kun nen zijn voor de toekomst der Kerk, namelijk het lekenapos- tolaat en de verhouding der katholieken tot de christelijke niet-katholieke Kerken. De Centrale Commissie heeft de voorstellen hiervoor ontvangen van het Concilie-secretariaat voor de christelijke eenheid en van de Commissie voor het Lekenapostolaat. totInBnde^e zevend5 welke duurt dan maandae a-s., zullen meer d?" z®yent'g schemata afgewerkt wor- v°rmen het materiaal, waar- da Sn 8 ^oan,2es de definitievè agen- voor het Concilie kiest. heebh0»lde, waamemers in het Vatikaan de hennen gegeven, dat noch voorstellen van het secretariaat noch die van de commissie voor Leken apostolaat overdreven verwachtingen wittigen. Het gaat er niet zozeer om, dat de Concilievaders straks besluiten zulJ-en.nemen alswel dat zij algemene richtlijnen zullen formuleren, welke het denken en handelen van de Kerk in de na-concihe-periode zullen bepalen. De kwestie van het lekenapostolaat komt onder een speciaal en zeer be langrijk aspect aan de orde, namelijk het oecumenisch apostolaat van de leek. Verder heeft het secretariaat aanbeve lingen gedaan om de liturgie der Ka tholieke Kerk, waar nodig aan te pas sen aan de wensen der christelijke Ker ken. De betekenis van het Woord Gods" in de oecumenische contacten is eveneens aan nadere beschouwing on derworpen, een zaak die de prediking in het gewone leven positief kan beïn vloeden. Vele niet-katholieken hebben in de loop der jaren ook wensen ten aanzien van het gemengde huwelijk ge uit, hetgeen voor het Secretariaat aan leiding geworden is deze zaak van oe cumenisch standpunt aan de Concilie vaders voor te leggen. Andere commis sies hebben ditzelfde punt overigens vanuit liturgisch oogpunt en vanuit het kerkelijk recht bezien. Het Secretariaat voor de eenheid heeft het tenslotte ook nuttig geacht dat het Concilie mogelijk misschien kort maar in ieder geval ernstig aandacht zal besteden aan de verhouding der Kerk ten aanzien van de Joden. Letimotiv Intussen heeft de paus zelf enkele aanwijzingen gegeven omtrent de zeer moeilijke vraag, waarvoor hij zich ge steld ziet op het ogenblik dat de een- trale commissie de ongeveer 70 ter be spreking voorgedragen punten heeft doorgenomen, namelijk, welke lijn er in het Concilie moet komen. Hij heeft enkele gedachten hierover geuit in een toespraak, tot Curie-kardinalen. ,,Op dit ogenblik nu de mens in tegenstelling met een paar eeuwen ge leden duidelijk inziet, dat hij zijn geluk niet kan verwachten van de suc cessen der wetenschap en techniek, moet het als een beschikking van de Goddelijke Voorzienigheid worden ge zien, dat de Kerk Haar stem laat ho ren en de troost van haar leer en de christelijke samenleving aanbiedt". Letterlijk zeide de paus daarna: „Het komende Concilie zal niet alle punten van de christelijke leer opnieuw gaan belichten Maar wel moet de Kerk die punten belichten, welke Haar getuige nis van Christus doen afleggen, zonder dat zij de mens van zijn vooruitgang beroven." De paus zoekt op theologisch gebied met name die punten naar voren te brengen, welke de uitzichtloze mens nieuwe moed kan geven; een Concilie dus van liefde en hoop. Bij alle onzekerheid over de toekomst bestaat er onder de over grote meerderheid van de ruim 2500 Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea volgens ingewijden geen twijfel meer over één ding: dat hun tropische carrière een aflopende zaak is en dat de belang rijkste vraag alleen nog maar is wanneer die afloopt en op welke wijze. Het aantal ambtenaren, dat hun ge zinnen vervroegd naar Nederland laat gaan, groeit gestadig, waarbij gebruik wordt gemaakt van de soepeler gewor den toepassing der voorschriften. Tot voor kort konden gezinnen van ambte naren alleen voortijdig vertrekken, in dien dat noodzakelijk werd geacht we gens gezondheidsredenen of studie van de kinderen. Thans kunnen „dringende omstandigheden" worden aangevoerd, die in het algemeen zó ruim worden opgevat dat het er vrijwel op neerkomt dat vrouwen en kinderen die willen vertrekken, kunnen gaan, ook al is het hoofd van het gezin nog lang niet aan Europees verlof toe. Dat de tendentie tot gezinsscheiding geen massale omvang heeft aangeno men komt onder meer doordat dit grote financiële offers meebrengt. Het onder brengen van de vrouwen en kinderen in Nederland moet veelal geschieden in gemeubileerde woningen of kamers en voor de kosten daarvan schrikken velen terug. De vakverenigingen hebben er daarom bij het gouvernement op aange drongen, om in deze gevallen een duur- tetoeslag te verlenen in de vorm van huurcompensatie, opdat de ambtenaren in staat worden gesteld een beslissing te nemen op grondslag van de werke lijke overwegingen en niet op die van de financiële consequenties. „Voor komen moet worden, dat men zich om financiële redenen risico's op de hals haalt", aldus een ambtenaar. Daarnaast is er nog een andere oor zaak van de weifelende houding van velen: de onzekerheid, hoe lang zij van hun gezinnen zijn gescheiden als zij vrouwen en kinderen nu naar Neder land laten vertrekken. T egenstelling Het is begrijpelijk, dat in deze situa tie de omstandigheden loodzwaar druk ken op het ambtelijke apparaat. Naast een kern van hen die, ondanks het ont breken van elk uitzicht, onverstoorbaar enthousiast verder werken aan hun taak, heeft het werk van vele ambte naren te lijden onder de huidige toe stand. Deze, vooral te Hollandia waar het ambtelijke apparaat is geconcentreerd tot uitdrukking komende sfeer wordt sterker, naarmate meer vrouwen en kinderen vooruit worden gezonden en er meer mannen alleen achterblijven. Ove rigens wordt het besluit daartoe meestal ingegeven door de overweging, dat thans het vertrek rustig kan worden Met 20 stemmen voor en 7 tegen (CPN en PSP) heeft de Amsterdamse gemeente raad besloten G.S. van Noord-Holland te berichten, dat hij zich kan verenigen met het voornemen de jaarwedde van de wethouders per 1 januari 1962 vast te stellen op f 24.000. Sinds 1 september 1956 bedroeg het salaris van een Am sterdamse wethouder f20.000. (Advertentie) voorbereid en men niet weet wat de toe komst zal brengen. Een lichtpuntje zijn voor velen de ga ranties van de regering voor het geval, dat een loopbaan door de omstandig heden moet worden afgebroken. Toch blijft de achterdocht niet onbelangrijk. Tekenend hiervoor is de tegenstelling, die wordt gezien in de Nederlandse ga ranties en de bepalingen in het voorstel van de heer Bunker. Volgens het voor- stel-Bunker zouden in het overgangs jaar onder het gezag van de Verenigde Naties alle hoge Nederlandse functio narissen worden vervangen. Men vraagt zich af ook omdat in het voorstel- Bunker niet worden gesproken over het handhaven van de Nederlandse strijd krachten of er geen gevaar bestaat voor een gezagsvacuüm, en of in het algemeen door dit voorstel de garanties aan de Nederlandse ambtenaren niet in gevaar worden gebracht. De verklarin gen van Nederlandse zijde over de mo gelijkheid, dat het Nederlandse ambte narenapparaat tijdelijk in Nieuw-Guinea aanwezig zal blijven na een eventuele overdracht der soevereiniteit aan een in ternationaal lichaam, hebben trouwens tot weinig positieve reacties geleid. Animo neemt af Hoewel door de naar schatting 20.000, zoals het wordt genoemd „bij het ar beidsproces ingeschakelde" Papoea's de ontwikkelingen druk worden besproken, is van reacties hunnerzijds niet veel te bespeuren en gaan ze hun eigen gang. Invloed op hun werk dat veelal nog van bescheiden aard is is niet merk baar. Maar de gevolgen van een ver minderde werklust onder de Nederland se ambtenaren kunnen zich ook hier voelbaar maken. Het aantal dezer Papoea-ambtenaren en beambten bij de verschillende dien sten van het gouvernement is, na de uittocht van de Indische Nederlanders van het vorige jaar, snel toegenomen en via spoedopleidingen zijn velen hunner in staat gesteld de opengevallen lagere functies te vervullen, vooral op admi nistratief gebied. Meer dan om hun po litieke toekomst maken de werkende Pa poea's zich zorgen over de regeling der arbeidsvoorwaarden en een nieuwe sa larisregeling. In politiek opzicht laat volgens sommige schattingen van de meer ontwikkelde inheemse bevolking 80 procent de toestand onverschillig en denkt 20 procent in termen van bewust pro-Nederland of pro-Indonesië. Wat de arbeidsvoorwaarden betreft is het tot dusverre zo dat in een bedrijf, waarin Nederlanders en Chinezen werkzaam zijn, de arbeidsvoorwaar den wel zijn geregeld, doch dat voor in dezelfde onderneming werkzame Papoea's geen enkele regeling geldt. Aan een arbeidsrecht voor Papoea's wordt thans gewerkt; hiervoor zullen twee ambtelijke deskundigen uit Ne derland naar Nieuw-Guinea komen. In de afgelopen maanden Is overigens wel geconstateerd, dat de animo onder de studerende Papoea's door de poli tieke ontwikkelingen is afgenomen. Dit wordt hieraan toegeschreven, dat zij, meer dan hun overige landgenoten, aan de hand van de radio en de kranten de situatie hebben gevolgd en daaruit voor zichzelf conclusies hebben getrok ken. Voorzover kan worden gesproken van reacties van de gemiddelde Papoea, de ze zijn volgens deskundigen dat deze mensen voorzover zij niet bewust pro- Indonesisch zijn, overtuigd van de goe de bedoelingen der Nederlanders, en dat de huidige moeilijke omstandigheden veroorzaakt zijn buiten de schuld van hen, die in Nieuw-Guinea werken. (Advertentie) (Advertentie) BIO DOP EEN PRODUKT VAN L'QRÉAL DE PARIS De directeur van het Nationale Bureau voor de Lucht- en Ruimtevaart (NASA), in de V.S., heeft de ruimtevaartcommissie van de senaat verzocht de ruimtehaven te Cape Canaveral met ongeveer 6000 ha te mogen uitbreiden om de lanceer- inrichting van de Titan III te huisvesten. De uitbreiding zal 32.000.000 dollar kosten. De NASA had reeds eerder ver zocht het terrein van de ruimtehaven te mogen uitbreiden ten behoeve van de lancering van raketten van het type Saturnus en Nova. Indien aan dit ver zoek zal worden voldaan, zal het ter rein vijfmaal zo groot worden als thans. Pet. «enqritas BC™ JOjJ cm; niet te lang,niet te kort, nèt goed! De internationale vereniging van dok werkers heeft bij de opening van de onderhandelingen met de New Yorkse Shipping Association een werkweek van 30 uur geëist voor de Amerikaanse ha venarbeiders die aan een deel van de kust aan de Atlantische Oceaan werken. De vereniging eiste voorts dat de ha venarbeiders dubbel loon voor overwerk zouden krijgen. De onderhandelingen hebben betrek, king op een nieuwe arbeidsovereen komst. De oude loopt op 30 september af. De New Yorkse Shipping Association noemde de eisen „onmogelijk" en „on verantwoordelijk". (Advertentie) De waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft don derdag een plan ingediend tot uitvoering van een tienjarig ontwikkelingsproject voor versnelling van sociale en econo mische vooruitgang in ontwikkelingslan den. De algemene vergadering nam in december van het vorige jaar het besluit tot uitvoering van een dergelijk tien jarenplan. De denkbeelden van de secre taris-generaal, die zijn neergelegd in een rapport dat volgende maand door de eco nomische en sociale raad van de volke- renorganiastie zal worden besproken, zijn in een zestal punten samengevat. Hierin worden o.m. de volgende voorstellen ge daan: systematisch onderzoek, ontwik keling en aanwending van hulpbronnen in ontwikkelingsgebieden, vergroting der export uit deze gebieden en een aanbod van kapitaal op aannemelijke voor waarden. Een aktentas met documenten betref fende geheime handelsovereenkomsten die onlangs tussen de V.S., Engeland en Korea zijn gesloten is woensdag uit een hotel te Stockholm verdwenen. De poli tie verklaarde dat de aktentas, die door een Koreaanse handelsdelegatie naar Stockholm was gebracht „waarschijnlijk" was gestolen. In de aktentas bevonden zich behalve de documenten enkele pas poorten en 2.000 Amerikaanse dollars. De Koreaanse handelsdelegatie kwam woensdag in Zweden aan en nam haar intrek in het „Bromma"-hotel te Stock holm. De leden van de delegatie, die zich op de hoogte wilden stellen van de toestand in Zweden, waren van plan tien dagen in het land te blijven. De politie verklaarde dat de aktentas uit het hotel was verdwenen toen d,e Koreanen uit waren. (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 9