Vrije van Sluis'' bouwt te Cadzand-haven gemaal Frauduleuze transacties tussen DAF en DEMKA 1.25 Waterbeheersingsplan is op komst rate Rioolgemaal in gebruik Hoedt U voor fouten in l het verkeer BOEKENPLANK Misdadig Motorpompinstallatie uit eigen fonds N.O.B.-congres te Tilburg Spuitgasten strijden in Breda om erepalm Verkoopverbod Softenon P voor Bondsrepubliek wil joden een zoenoffer brengen Zoeloe zonder speer Israels gestalte volgens de bijbel ALLEEN MORGEN ZATERDAG LUXUEUS SLAAPKAMERAMEUBLEMENT Goei volk Grieks en Latijns woordenboek SleJItcfu Over het Kanaal VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 JUNI 1962 (Van onze verlaggever) „Na een zware regenval duurt het soms weken voordat het water in mijn land weer op het gewenste peil is," merkte een der deelnemers aan de algemene vergadering van het waterschap „Het Vrye van Sluis" op. Hij onderstreepte hier mee het belang van het besluit van de vergadering te Cadzand-haven een ge maal te bouwen. De voorzitter, J. B. Becu, verzocht reeds in zij" openingswoord, voor wat betreft dit voorstel niet teveel obstakels op te werpen, doch gunstig te beschikken, zodat geen tyd verloren gaat. Vooral in de „natte" jaren 1960 en 1961 is de aandrang van de betrokkenen op het waterschap groot geweest. Met dit besluit zjjn de waterbeheersingsplannen voor een belangrijk gedeelte van west- Zeeuwsch-Vlaanderen een grote stap in de goede richting gekomen. van Gedeputeerde heeft aanvaard. Voorts deelde de voorzitter mee, dat de reke ningen van 1961 ditmaal niet met een groot batig saldo sluiten, maar zelfs een gering verlies vertonen. Door het uitblij ven van de nieuwe bijdragewet, die uit keringen beoogt van de provincie aan waterschappen voor verbetering en onder houd van wegen, is er geen sprake van een hogere uitkering. Zelfs is de bijdrage met 13.000 gedaald. De jaarlijkse subsi die voor wegverbetering beloopt 375.000. gelijk aan 16 km weg. De wegvernieuwing en -verbetering zal dit jaar tot deze af stand beperkt blijven, waardoor het we genplan een jaar wordt vertraagd. De Wel gingen stemmen in de vergadering op tegen mogelijke overheidsbepalingen bij een nog aan te vragen subsidie. „Wan neer we subsidie aanvragen laten we ons de wet voorschrijven". Dijkgraaf Becu billijkte het feit. dat de overheid enige voorwaarden hecht aan de grote bedragen, die zij ter beschikking stelt. Het plan werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, waarmee om tijd te winnen, wordt vooruit gelopen op het waterbeheersingsplan. Ook vreest het waterschap, dat wachten op subsidie van rijkswege lang zal dui*en. Om dit euvel voorlopig te omzeilen zal de motorpomp installatie uit eigen fonds worden gefi nancierd. Naar globale raming zal met het gehele project 'n bedrag van 500.000 zijn gemoeid. Ook de plannen voor het gemaal Nieuwersluis en het sluisplan no. 7 verkeren in verschillende stadia van voorbereiding. De Deltawerken, die te Nieuwersluis zullen plaatsvinden, scheppen een moge lijkheid dit werk in samenwerking met de Deltadienst gecoördineerd, en voor het waterschap op economische wijze, te doen plaatsvinden. Voor wat betreft het wa terbeheersingsplan kon voorzitter Becu meedelen, dat de Heide Mij. een groot aantal gegevens heeft verzameld en ver werkt. Zodra begrotingen e.d. gereed zijn zal een plan worden ingediend. Ogenblik stilte De heer Becu had eerder een ogenblik stilte gevraagd om het tragisch ontvallen te gedenken van C. Vercrayen, gezworene van het Vrije van Sluis. Met applaus stemde de vergadering er mee in een fe licitatietelegram te sturen aan oud-hoofd ingeland J. van Dongen, die de functie 2 U zult dat een-twee-drie misschien 3 2 niet zo in de gaten hebben, maar de 3 2 op straat surveillerende politie-agen- 3 2 ten in Zeeland hebben vandaag voor 3 2 het eerst een heel apart boekje op 2 zak. Een boekje dat in enkele andere 2 delen van Nederland al eerder is ge- 2 bruikt. Het ding had daar zo'n succes 2 dat er vanaf vandaag in geheel Ne- 2 derland mee gewerkt gaat worden. 2 Het gaat hier om de „Regeling 2 transactie in handen der politie" zoals 2 het officieel heet. Vertaald betekent 2 het dat U uw overtredingen op straat, 2 wanneer ze tenminste niet van al te ernstige aard zijn en wanneer ze op heterdaad zijn geconstateerd, meteen kunt betalen. De regeling kent drie 2 bedragen: f 2.50 voor voetgangers en fietsers, f 5.— voor bromfietsers en motorrijders en f 7.50 voor auto- mobilisten. De politie mag niet van deze be- dragen afwijken. Zij is overigens niet verplicht maar bevoegd om de kwi- tanties aan te bieden. U op uw beurt bent niet verplicht het vastgestelde bedrag te betalen. U kunt het te al- len tijde voor de rechter gooien als U meent, dat U daarmee iets opschiet. In Middelburg, Vlissingen, Goes, 2 Terneuzen, Zierikzee, Oostburg, 1 2 Hulst, Axel en Sas van Gent 'al het 2 voortaan ook mogelijk zijn uw rijks- 2 daalders of een veelvoud daarvan I 2 uiterlijk de dag na de constatering 2 van de overtreding te betalen op de 2 politiebureaus in genoemde plaatsen. 2 In tegenstelling tot andere delen I 2 van het land is de Koninklijke Ma- 2 rechaussee niet bevoegd met deze 2 bonboekjes op zak te lopen, 2 Zoals gezegd gaat het hier vooral 2 om lichte overtredingen, die alle ter 2 inzage liggen op elk politiebureau in 2 Zeeland. 2 De politie mag geen cash-kwitan- 2 ties aanbieden aan personen beneden 2 achttien jaar. 2 De bedoeling van de regeling is 2 duidelijk. Het Openbaar Ministerie 2 wil op deze manier een snelle af- 2 doening van lichte verkeersovertre- 2 dingen bewerkstelligen. Hierbij zij 2 nog opgemerkt dat U uw recht op de 2 normale schikkingsprocedure be- 2 houdt. 2 Voor de politie brengt deze rege- 2 ling als voordeel met zich mee, dat 2 zij méér tijd krijgt om te surveilleren, 2 dat zij dus meer fouten zal zien en 2 dientengevolge meer rijksdaalders bij 2 de Zeeuwen uit de zak zal kloppen, j Zoudt U dus haaks in het verkeer, j Zo niet. houdt dan uw rijksdaalders vast gereed. meerdere km weg, die de laatste twee jaar werden verbeterd, kwamen voor de volle honderd procent voor eigen reke ning. Onteigening De heer Becu ging nader in op de ont eigeningskwesties. De vergoedingen, die momenteel worden uitgekeerd, lopen van honderd gulden voor niet-opbren- gende gronden tot 5000 voor de beste cultuurgronden. „Het verkopen van grond betekent soms meer slachtoffer zijn dan direct belanghebbende, doordat moet worden aangekocht op basis van onteige ning", aldus de heer Becu. Aangezien er bij deze kwestie nog ver- warrings- en meningsverschillen bestaan zal de aangelegenheid t.z.t. in provinciaal verband met het landbouwschap nader worden bekeken. Voorshands achtte de voorzitter het wenselijk het huidige sys teem van aankoop, op basis van de agra rische opbrengstwaarde, onveranderd te handhaven. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd werd eervol ontslag verleend aan de ontvanger van het water schap, de heer A. G. Calon. De heer Vrije van Sluis is verbonden, haalde Calon, die sinds de oprichting aan het enkele treffende herinneringen uit de bewogen jaren van het waterschap op. Bij stemming werd in zijn plaats ge kozen de heer E. J. J. Mangnus. In de namiddag maakte het gezelschap een excursie naar verschillende plaatsen in het waterschap, waar werkzaamheden aan de gang zijn. (Van onze Haagse redactie) Van de zijde van de raad van bestuur van D.A.F. in Eindhoven is ontkend, dat er tussen deze fa briek en de staalfabriek Demka in Utrecht frauduleuze transacties zijn uitgevoerd. Volgens gisteren verschenen be richten zou namelijk bij leveran ties van de Demka aan de D.A.F. gebruik gemaakt zijn van dubbele facturen om op die wijze ten eigen financiële bate ontduiking van het E.G.K.S.-verdrag mogelijk te ma ken. Ook van de zijde van de Demka is ons gisteren verzekerd, „dat op dit bedrijf nimmer sprake is geweest van het maken van dub bele facturen". Niettemin blijkt reeds een onderzoek naar deze zaak gaande te zijn door de justi tie en de hoge autoriteit van de E.G.K.S. Zonder dat hij dit zelf gewild heeft blijkt ook in deze zaak de door de schrootaffaire bekend geworden Hage naar Louis Worms een belangrijke figuur te zijn. Hij is telefonisch benaderd door een ontslagen administrateur bij de DAF. Deze bood hem fotokopieën aan van boekhoudkundige gegevens, waarmee Worms in de schrootaffaire ,,zijn voor deel zou kunnen doen." Worms schakel de een Haagse hoofdinspecteur van po litie in, nadat hij de onbekende telefo nist gevraagd had hem terug te bellen. Toen deze hieraan voldeed kon de poli tie achter de identiteit van de man ko men en op zijn verblijfplaats, een Eind- hovense hotelkamer, een aantal fotoko pieën en documenten in beslag nemen. Uit deze kopieën zou het gebruik van dubbele facturen blijken, die dienden om prijsvoorschriften van de hoge autoriteit der E.G.K.S. te ontduiken. De betrok ken werknemer zou dit materiaal verza meld hebben om er self tezijnertijd voor deel mee te kunnen behalen. VOORBARIG De Hoge Autoriteit laat zich hangen de het onderzoek nog niet uit over de vraag of inderdaad frauduleuze hande lingen zijn gepleegd. Mocht dit wel het geval blijken te zijn dan zouden door de Hoge Autoriteit aan de betrokkenen hoge boeten kunnen worden opgelegd. Het onderzoek van de Hoge Autoriteit is ingesteld op grond van door de heer Worms gedane mededelingen. Door de Haagse officier van justitie mr. Maris zijn inmiddels de berichten over deze zaak „voorbarig en betreurenswaardig" genoemd. Het justitionele onderzoek duurt echter voort. De NOB, nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer en weg transport, belegt op 28 juni a.s. te Til burg het vijftiende beroepsvervoercon- gres. De bijeenkomst zal plaatsvinden in de Stadsschouwburg aldaar, waar burgemeester mr. C. J. G. Becht om half elf 's morgens de opening zal ver richten. Het congresonderwerp is „De liberalisatie van het wegvervoer in de Beneluxlanden". Dit thema zal achter eenvolgens worden behandeld door de Belgische minister van verkeerswezen, z.e. A. Bertrand, en door de Nederland se staatssecretaris van verkeer en wa terstaat, z.e. E. G. Stijkel. De morgenbijeenkomst zal onder lei ding staan van de heer E. van Donke laar, algemeen voorzitter van de NOD. Aansluitend op deze bijeenkomst zullen er 's middags enkele excursies worden gemaakt naar Antwerpen, waar het ge zelschap o.a. bezoeken zal brengen aan de Antwerpse Transport-Ferry-Service, de fabriek van General Motors en aan de haven. Rond half zeven 's avonds zal er in Tilburg een gemeenschappelijke congresmaaltijd zijn. (Advertentie) Zaterdag 16 juni worden op een zorg vuldig geheim gehouden plaats in Breda de gewestelijke brandweerwedstrijden in de klasse 1 en la gehouden. Na melding in de brandweerkazerne zullen de deel nemende groepen naar het strijdtoneel worden geleid. De wedstrijd zal gaan tussen zestien gemeentelijke en negen bedrijfsteams. De bedrijfsbrandweer van ..De Schelde" uti Vlissingen behoort ook tot de deelne mers. De Belgisdhe minister van Volksge zondheid, Custers, heeft medegedeeld, dat de uit 1818 daterende wetgeving op de geneeskunde en de wetgeving van 1921 op de controle van giftige produkten en slaapmiddelen volledig her zien zullen worden. In afwachting daar van heeft hij veiligheidsmaatregelen toegezegd om een voorlopig verbod mo gelijk te maken van geneesmiddelen waarvan men meent dat ze schadelijk zijn. Deze maatregelen zijn het gevolg van de grote beroering die in België is verwekt door het zg. „Softenon"-drama in Luik. De Westduitse regering is bereid aan joden over de gehele wereld die door het nazibewind zijn benadeeld, schade vergoedingen tot een gezamenlijk be drag van 322 miljoen dollar uit te keren. Dit wordt door Israëlische bladen *n een bericht uit Bonn gemeld. De verde ling van het bedrag, waarmee alle aan spraken zouden zijn geregeld, zal vol gens deze bladen op een conferentie in Londen worden besproken. De Westduit se regering heeft tot dustfer aan Israël herstelbetalingen gedaan tot een bedrag van meer dan 800 miljoen dollar en aan individuele aanspraken van Israëli's on geveer 450 miljoen. Zierikzee RAADSVERGADERING Tegen dinsdag 19 juni is een raads vergadering van de gemeente Zierikzee uitgeschreven. Op de agenda staan voor stellen tot aankoop en verkoop van gronden, een voorstel tot aanvaarding van een legaat van wijlen mej. J. Ver steeg, tot benoeming van een regentes voor het Burgerweeshuis en tot onbe woonbaarverklaring van het pand Rave- straat 8. Tevens wordt voorgesteld öij de openbare ulo-school te benoemen de heer G. T. Kroese en bij de openbare lagere school de heer H., H. van der Wolf. Dan zijn er voorstellen tot subsidie verlening aan het Groene Kruis, de speeltuinvereniging „De Molleman", de Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg en aan het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellingsoorden. De behandeling van dit laatste voorstel is al eerder aan de orde geweest doch werd toen door de raad aangehouden. (Advertentie) LUCKY STRIKE-de échte Amerikaan van wereldklasse en kwaliteit. Steek een Lucky op - in alle landen een graag gezien gebaar. THE WORLD FAMOUS AMERICAN CISARETTE Ronald Harwood vertelt in „Zoeloe zon der speer" de wederwaardigheden van een jonge neger, die bij een familie te Kaapstad in dienst is. Behalve door zijn huidskleur komt hij ook in moeilijk heden door zijn verwantschap met een nationalistische leider. Hij wordt een martelaar tegen wil en dank, die bo vendien de broosheid van zijn al te ge makkelijke „vriendschappen" met en kele al te luchthartige meisjes moet er varen. De stijl van deze roman is bondig en direct, maar door het gebrek aan kies heid van de schrijver op het punt van woordkeus en situatie-beschrijving laat het boek geen prettige smaak achter. Het is uitgegeven door Elsevier. (Advertentie) Het volk van Israël heeft in zijn lange geschiedenis verschillende sociologische fases doorgemaakt, die telkens diepe sporen nalieten. Maar dit volk draagt ook een geheim in zich, waarvan het leeft, een roeping die het ontvangt en die de oorzaak is van de geestelijke een heid van zijn geschiedenis: de God der Vaderen is zijn Beschermende God, tast baar nabij en werkzaam tegenwoordig. Jahweh heeft dit volk tot Zijn volk uit verkoren en heeft het langzaam gevormd door grote leiders. Zij vormden het tot een eenheid in politiek en godsdienstig opzicht. Dat het Volk Gods een biddend volk was, bewijst nog heden ten dage het psalterium, dat met zijn rijk geva rieerd karakter tegemoet komt aan alle aspiraties van het religieus gemoed. Heel de Bijbel door constateren we een verwachting, een hoopvol uitzien naar iets wat nog komen moet. de tijd van het messiaanse heil, het Nieuwe Ver bond. Maar dit Heilsplan van God be treft niet uitsluitend het joodse volk, het heeft eon universeel perspectief. Nochtans, al stond Israël open voor andere volken, deze openheid had haar grenzen, die pas wegvallen bij de komst van Hem in Wie het Oude zijn vervul ling en voltooiing vindt. Van de oude schriften is Jezus het laatste geheim, het wezenlijke middelpunt. Dit al te summier getekende beeld van Israël wordt door A. Gélin uitstekend uitgewerkt in dit nummer van de Credo- reeks. Vele citaten vergemakkelijken en veraangenamen de lezing van dit ten zeerste aan te bevelen werkje. (Standaard boekhandel) J.H f*-*** Suwide bekleding. Breed twee-persoons ledi kant met sterke staaldraadmatras. Aange bouwde nachtkastjes, tafeltje en 2 stoelen in de kleuren grijs/blauw en grijs/cerise. Normaal kost 'n dergelijke slaapkamer 390,- maar door 'n sterke inkoopactie alléén morgen voor slechts .fc.ïJU,"' VROOM OREESMANN BREDA BERCEN OP ZOOM OOSTERHOUT Gisteren werd te Middelburg op het klein industrieterrein het centrale rioolgemaal met persleiding naar de W ester schelde officieel in gebruik ge steld. Gedeputeerde Kaland, die de opening verrichtte, sloot hiermee zijn periode van wethouderschap officieel af. De persleiding heeft een lengte van Onder de titel „Goej Volk" heeft Lo- dewijk van Woensel enkele schetsjes ver zameld, die in dialect geschreven zijn. Leuke gevalletjes, soms niet meer dan een uitgewerkte anekdote. Zoals b.v. „Nol van den Broek in Rome". Uit de volgende pasasge kan men de aard van deze humor proeven: Daor huisde den Heilige Vader de Paus rustig in z'n Fattikaon, laas op z'n gemak den „Osservatore" lijk wij ons „Woensel Veuruit" lézen en in de zommer trok ie z'n eige terug op z'nen buiten in Castel Gandolfo. wijteweg van al 't geroezemoes van de grote stad. Antoon Coolen heeft ongetwijfeld zijn goede hart laten spreken toen hij kort voor zijn dood een voorwoord voor dit bundeltje schreef. Voor hen, die studie maken van onze streektalen, kan net boekje wellicht zijn nut hebben. „De Pelgrim" te Eindhoven gaf het een keu rig uiterlijk met illustraties van Jan Kuhr. Tn de serie Vlaamse pockets van de uitgeverij Heideland te Hasselt zijn een Nederlands-Grieks en een Nederlands- Latijns woordenboek opgenomen. Het eerste is samengesteld door dr. Gaston H. Halsberghe, wiens „Zoeklicht op het oude Athene" in dezelfde reeks ver scheen. Hij heeft niet naar volledigheid gestreefd-, maar slechts die woorden op genomen welke leerlingen van humaniora en middelbare scholen nodig kunnen hebben. De leerboeken werden daarbij als basis gebruikt. Voor het tweede boekje werkte dr. Halsberghe samen met drs. H. Verbrug- gen. Ook hierin vindt de leerling alle woorden, die hij bij de thema's nodig kan hebben. Beide pockets kunnen zo wel in Vlaanderen als in Nederland een uitnemend hulpmiddel zijn bij de studie van de klassieke talen. 6,3 km en de totale kosten bedroegen drie en een kwart miljoen gulden. De bouw van het gemaal heeft 2 jaar ge duurd. Het ontwerp van deze bouw is van het hoofd van de afdeling waterbouw van de dienst van gemeentewerken Middelburg, de heer A. Minderhoud. De botiw van dit gemaal met perslei ding was noodzakelijk door het tot stand komen van het Drie-eilanden plan, waardoor Middelburg zijn vrije lozing van afvalwater in de Zandkreek verloren zag gaan. A/Iinister Korthals heeft de toene mende wenselijkheid van een vaste oeververbinding van de Wester- schelde bij het tot stand komen van een Kanaalbrug of -tunnel tussen Do ver en Calais min of meer gebagatel liseerd. Het treft nu wel bijzonder, dat zo pas de Franse oud-minister van open bare werken Jules Moch in Londen een pleidooi heeft gehouden voor de vaste oeververbinding van het Kanaal en wel in de vorm van een brug. Zoals de Londense correspondent van „La Métropole" weet te melden, deed de Franse oud-minister dit aan de hand van statistieken, die wel enige indruk moesten maken. Bij de gegeven verhoudingen tussen Frankrijk enerzijds en Engeland, Be nelux en West-Duitsland anderzijds, wat de bevolkingen, nationale pro- duktie en verkeersmiddelen betreft, zouden de connecties tussen Frankrijk en Engeland het moeten winnen van die tussen Frankrijk en West-Duits land of Benelux. Maar juist het om gekeerde is het geval. Tussen Frankrijk en Engeland pas seren b.v. per jaar 310.000 auto's, tus sen Frankrijk en Benelux 3.400.000 en tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek 3.100.000. Het verkeer tussen Frankrijk en Engeland bedraagt dus maar een tiende van dat met Benelux of West- Duitsland. Ook als men naar het aantal reizi gers kijkt, blijft het Frans-Engels ver keer veel geringer, nl. slechts een kwart van dat tussen Frankrijk en West-Duitsland of Benelux. Bij vergelijking van de handels bewegingen blijkt het handelsverkeer per hoofd der bevolking tussen Frank rijk en Engeland weer maar 30 pet. uit te maken van het Franse handels verkeer met Benelux of de Bonds republiek. Zeer merkwaardig is bo vendien, dat de handel van Frankrijk met Engeland van 1911 tot 1959 in goudwaarde met 36 pet. achteruitging, daarentegen die met Benelux 60 pet. omhoog liep en die met West-Duits land zelfs met 160 pet. De heer Moch heeft de Britten wel overtuigende cijfers voorgeschoteld om hen te bewegen door een Kanaal oeververbinding hun contacten met het Europese vasteland eens op een wat beter peil te brengen. Nochtans is de Britse verkeersminister de heer Marples nog steeds niet tot een besluit gekomen. Dit wordt na ruggespraak met Parijs pas over enkele maanden verwacht. Maar één ding mag men wel voor spellen: Als de Engelsen een keer over de brug of door de tunnel van het Kanaal komen in evenredige verhou ding met het grensverkeer tussen Frankrijk en West-Duitsland of Bene lux, kan er bij Antwerpen een ge drang ontstaan, dat zelfs minister Korthals naar nieuwe wegen moet gaan zoeken. £)e OAS heeft altijd op het standpunt gestaan dat met de „moorde naars" van de FLN niet viel te onder handelen, en zij nam het De Gaulle enorm kwalijk, dat hij met de Alge rijnse verzetsbeweging in contact trad. De OAS heeft haar principe nu echter verloochend door met diezelfde FLN besprekingen te gaan voeren over een uitbreiding van de akkoorden van Evian. De Franse regering is zo lank moedig geweest, daarvoor geen stokje te steken, al kon de OAS daarin een zekere erkenning zien van een officiële status van haar moordenaarsorgani satie. Nu is er echter door de leider van de voorlopige Algerijnse regering Ben Khedda categorisch verklaard, dat de akkoorden van Evian moeten blijven zoals ze zijn. Dat betekent dus een verloochening van de gevoerde be sprekingen. Prompt daarop heeft de OAS haar misdadige karakter nog eens extra onderstreept door de aankondi ging, dat ze bij niet-inwilliging van haar eisen een kostbaar Frans bezit, de oliebronnen in de Sahara zal ver nielen. Terwijl de Fransen in Algerië aangezegd krijgen, dat ze hun hele hebben en houden moeten verbran den alvorens naar Frankrijk terug te keren. Hier ziet men. dat het eigen gelijk voor de desperado's van de OAS zwaar der weegt dan het geluk en de wel vaart van Algerië èn Frankrijk beide. Het is een lugubere zelfmoordtactiek, welke aan krankzinnigheid grenst. Zullen matmen als Bidault en Soustelle, die in ballingschap zijn gegaan, om hun solidariteit met de OAS t.e be tuigen, zich met zulk een criminele tactiek verenigen? de spaarbank met volledige bankservice IË

de Stem | 1962 | | pagina 5