Ons land komt Soekarno verder tegemoet In beginsel wordt overdracht aan vaard De muur wordt hoe langer hoe dikker Zeeuwse Canada- te Brussel in reizigers stapten straalvliegtuig ID OAS eist dat Europeanen zich zullen hergroeperen Groot aantal para's gaf zich over Met list door de muur OP WEG NAAR HUN KINDEREN OVERZEE AANSLAG OP DE GAULLE VERIJDELD Gesprek over Nieuw-Guinea spoedig weer op gang ig bewaart! I MEUWSEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Djakarta wenst echter eerst nog militair succes V«MÏI0\ weer Vijf Italianen gedood door benzol dampen Desondanks toch massale uittocht Bankroet bedreigt Mickey Rooney Voor 1,5 miljoen Fransen: korter werken en loonsverhoging Zonnige perioden VADERDAG Invoerrechten op nieuwe aardappelen K ti® 102e JAARGANG No- 24003 Uitgave: N. V. Uitg My. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, rrir. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland. VRIJDAG 15 JUNI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voo' de Zeeuwse Ei landen: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 Bij bureaus Terneuzen [Jsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) De Nederlandse regering is, naar verluidt, thans bereid de Indonesische formule voor de hervatting van het gesprek over Nieuw-Guinea over te nemen. Dit houdt dus in, dat Neder land in beginsel bereid is Djakarta de overdracht over Nieuw- Guinca toe te zeggen nog voordat absolute garanties zijn ver kregen voor het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's. Aan een hervatting van de onderhandelingen staat dus op het ogenblik niets meer in de weg. „Als wij maar aan de onderhan delingstafel gaan zitten, ben iK er van overtuigd, dat er een be vredigende regeling kan worden getroffen", verklaarde zodoende de Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. Van Royen, toen hij gistermiddag via Schiphol naa: Amerika terugvloog, „Er is geen enkele reden voor Indonesië om Nederland te wantrouwen", zei dr. Van Royen ook nog. Is Djakarta echter wel bereid om wer kelijk te onderhandelen? Op dit punt heeft men in politieke kringen in Den Haag een grote dosis twijfel. Die twijfel is gegrond op de nega tieve reacties tot dusverre van Indo nesië op allerlei oproepen, openlijk en achter de schermen gedaan, om de on derhandelingen weer te hervatten. DE NIEUWE pauselijke nuntius, mgr. Antonio Riberi heeft gisteren aan Fran co zijn geloofsbrieven overhandigd. Ri beri is de derde nuntius bij Spanje ge accrediteerd sedert het bewind van Franco in 1938 door het Vaticaan werd erkend. IN EEN PROCES tegen zes vroegere SS-officieren van het beruchte „Einsatz- kommando Ost" zijn donderdag straffen geëist variërend van levenslange gevan genisstraf tot vijf jaar dwangarbeid. De beschuldiging luidt medeplichtigheid aan moord op 18.500 joden. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE te Genève is donderdag voor een maand verdaagd. De volgende bijeenkomst zal op maandag 16 juli gehouden worden. DE REGERING van Israël zal de me moires van Adolf Eichmann niet over dragen aan familieleden of wie anders ook ter publicatie. AAN BOORD van het motorschip Porto Torres is een leger van miljoenen mie ren vertrokken naar Sardinië om strijd te leveren tegen een insectenplaag wel ke de bossen op dat eiland bedreigt. IN EEN BRIEF aan zijn Japanse collega Ikeda, heeft de Russische premier Kroest- jev er de Verenigde Staten van beticht door het nemen van atoomproeven boven de Stille Oceaan te pogen voorbereidin gen te treffen voor een onverhoedse aan val op de Sovjet-Unie. (Advertentie) Men acht het niet uitgesloten, dat achter deze sabotagetaktiek plannen schuil gaan voor militaire acties. Vol gens deze gedachtengang zou Indonesië eerst nog een militair succes willen be halen alvorens tot de conferentietafel terug te keren. Gisteren nog heeft president Soekar no verklaard, dat hij tot de slotsom ge komen is, dat de kwestie-Nieuw-Guinea moeilijk zal zijn op te lossen, tenzy In donesië de Nederlandse militaire macht in dat gebied vernietigt". De strijdkrachten zullen bevel krijgen de noodzakelijke voorbereidingen te ma ken „voor de werkelijke uitvoering van het bevel van het volk westelijk Nieuw- Guiea te bevrijden." Prestige-kwestie De behoefte aan een werkelijk mili tair succes van enige betekenis is al lang duidelijk bij Soekarno. Hij meent voor zijn prestige een wapenfeit nodig te hebben. Tot dusverre hebben de Indonesische operaties rond Nieuw-Guinea echter bij zonder weinig opgeleverd. Gezien de militaire verhoudingen in dat gebied kon Djakarta ook moeilijk iets meer bereiken. Thans is er evenwel een wijziging geko men in de militaire situatie. Met de hoogst moderne vliegtuigen welke hij onlangs van Rusland heeft gekregen kan Soekarno een gevaarlijke uithaal doen naar Nieuw-Guinea. Deze vliegtuigsteun vormt voornamelijk een bedreiging voor de schepen van de Kon. Marine. De Russische straalbommenwerpers zijn uit gerust met zgn. air-to-ground-raketten, waarmee ze ver buiten het bereik van het luchtdoelgeschut der Nederlandse marineschepen een aanval kunnen inzet ten. Op korte termijn Dr. Van Royen is naar Washington te ruggekeerd met instructies, die er geen twijfel over laten bestaan, dat Neder land thans streeft naar een oplossing op zo kort mogelijke termijn. De taktiek van het langzaamaan-on- derhandelen, die eerst door mr. Luns werd aangehangen schijnt nu verlaten te zijn. In Den Haag hoopt men, dat met name Amerika in een en ander aanlei ding zal zien om nogmaals druk uit te oefenen op Djakarta. Overmacht Zou Soekarno echter Oostindisch doof blijven en duidelijk op verdere agressie aansturen dan komt het moment, zo zegt men in Den Haag, om het Indone- sië-geschil aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Amerika heeft Nederland tot nu toe steeds gevraagd niet naar de V.N. te gaan. In politieke kringen staat men thans op het standpunt, dat Nederland terzake ook duidelijk een eigen verantwoordelijk heid heeft. Die verantwoordelijkheid kan met zich brengen, dat Nederland binnen afzienbare tijd de V.N. formeel te hulp moet roepen. Het zal intussen duidelijk zijn, dat het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's niet zonder meer als ballast overboord is ge gooid. De regering hoopt nog steeds de beloften aan de Papoea's zo goed mo gelijk te kunnen nakomen. Gezien even wel de ontwikkelingen op politiek en militair gebied is een andere onderhan- Voorzien van nieuwe instructies is dr. Van Royen gisteren van Schiphol teruggereisd naar Washington. We zien hem hier hij zijn vertrek, uitgeleide geleide gedaan door zijn zoon en zijn dochter. delingstaktiek noodzakelijk geworden, wil men althans een situatie vermijden, dat er helemaal niets meer voor de Papoea's kan worden gedaan. Intussen is op Nieuw-Guinea de basis gelegd voor een nieuw conflict, wil men althans de „Indonesian Herald" geloven, De Indonesian Herald dan, een blad dat nauwe betrekkingen onderhoudt met het Indonesische ministerie van buiten landse zaken, noemde gisteren de over dracht van twee grensdorpen in Neder- lands Nieuw-Guinea aan Australië „eer roof by daglicht". Volgens het blad hebben de Nederlan ders voorzien, dat Indonesië de twee dor pen stellig zal opeisen en dat dit een spanning zal veroorzaken tussen Indone sië en Australië. Het betreft de dorpen Waris en Jafi met een inwonertal van 3.000. De post De Nederlandse militairen in Nieuw- Guinea zullen vanaf 23 juni hun brieven onder de tien gram ongefrankeerd kun nen inleveren. De post wordt ongefran keerd per vliegtuig naar Amsterdam ver zonden en vandaar op de snelst moge lijke wijze gedistribueerd. Vijf personen zijn om het leven geko men en vijfendertig moesten medisch worden behandeld na het inademen van giftige benzoldampen in schoenfabrieken te Vigevano in Italië. De autoriteiten hebben gelast de werkplaatsen, waarvan er in deze stad 840 zijn met 30.000 ar beiders, hangende een onderzoek te sluiten. De O.A.S. heeft de Europese bevolking van wesEMgerië donderdag in een piratenuitzending bevel gegeven tot „onverwijlde hergroepering'* in vijf steden van het district Oran. ,,Oran, Mostaganem, Perregaux, d'Arzew en Sidi Bel Abbes, zullen tot territoriaal gebied worden verklaard en militair worden verdedigd", aldus het in een clandestiene radio-uitzending te Oran gegeven bevel. Dit dreigement wordt door waar nemers beschouwd als een reactie op de verklaringen van de Algerijnse rebellen- regering, waarin gezegd wordt, dat de Europeanen in het gebied dat volgende maand onafhankelijk wordt, geen uit zonderingspositie zal worden toegekend. De Europese leiders in Algerië heb ben in het overleg met de F.L.N.- rebellen als vredesvoorwaarde verdeling van het gebied, of een speciale status voor hun volgelingen gesteld. Het rebellenbewind wees beide punten woensdag j.l. op bruuske wijze af. De O.A.S. te Oran deelde de Europe anen mee dat „gedetailleerde orders binnen korte tijd zullen volgen". Desondanks vormde in Algiers, waar de terreur donderdag praktisch op nihil stond, de massale uittocht van Europe anen een schril contrast met de dreigen de radio-uitzending te Oran. Buiten het kantoor van de „Air Algeria" wachtten rijen van meer dan 200 personen op plaatsbewijzen voor een luchtreis naar Frankrijk. E'ij de bureaus van maatschappijen waren de rijen nog langer. De O.A.S. heeft igsteren haar politiek van verschroeide aarde voortgezet en een loods van een scheepvaartmaat schappij in Algiers in brand gestoken. Later werd het arbeidsbureau in Bab- El-Oued door twee plasticbommen ern stig beschadigd, terwijl de O.A.S. voor de tweede maal in 24 uur brand sticht te in een kantoor van het bestuur voor de Sahara. Meer dan duizend man Oostber- lijnse arbeiders zijn gisteren onder bewaking van .vopo's en grepo's aan het werk geweest om de muur door Berlijn te versterken. Wat de gevechten op Nieuw- Guinea betreft het volgende: Een groot aantal Indonesische para chutisten heeft zich in de nacht van woensdag op donderdag over gegeven. Dit staat in een officieel communiqué, te Hollandia uitge geven. De para's gaven zich over aan de westkust van Nieuw-Gui nea, nog in het bezit van hun vol le wapenuitrusting. De Indonesische parachutisten gaven zich over onder dekking van het pamflet dat door de Nederl. strijdkrachten bo ven het desbetreffende infiltratiegebied per vliegtuig was verspreid. De para's zwaaiden met witte parachutelappen ten teken van overgave. Onder hen bevindt zich kapitein Kartawi, de commandant van het parachutistenbataljon „Banten- graiders 454". In het gebruikelijke communiqué van Hollandia wordt gezegd, dat „de mili taire acties tegen de parachutisten in het afgelopen etmaal zijn voortgezet". En kele Indonesiërs zijn daarbij gedood. Volgens de westelijke autoriteiten wer den op 30 plaatsen werkzaamheden aan de muur en de versperringen verricht. Op een punt werkten 200 man aan de bouw van schietnesten. Op andere pun ten werden bomen gekapt om een beter schooasveld te krijgen en werden kaze matten en borstweringen opgeworpen. De verhoogde activiteit aan de muur volgde op een weekend van massale en succesvolle uitbreekpogingen. Het groot ste deel daarvan werd echter gedaan met behulp van tunnels onder de muur door. Volgens „Die Welt" zijn in het afge lopen weekend 54 Oostberlyners naar het westen gevlucht. Volgens gezagheb bende kringen in West-Berlijn is ten minste één tunnel nog niet door de Oostduitse politie ontdekt. De Oostduitsers hebben gisteren voorts twee machinegeweren in stelling ge bracht om te voorkomen, dat arbeiders naar het westen zouden vluchten tij dens het werk. Naar het zich laat aanzien zijn de ver nieuwingen aan de muur er vooral op gericht de Oostduitse grenswachten be scherming te bieden als zij schieten op vluchtelingen en de Westberlijnse politie terug schiet. Overal in en bij de muur zijn schiet- sleuven gemaakt in ramen, muren, wal len en stellingen. Er zijn meer dan 100 houten uitkijkposten opgericht in par ken, kerkhoven, velden en straten. De vrienden van de thans 39-jarige Mickey Rooney hebben de hoofden bij elkaar gestoken om de voormalige film acteur van een financiële catastrofe te redden. Hij bezit nog slechts 500 dollar, terwijl zijn schulden de hoogte van 465.000 dollar hebben bereikt. In zijn meer dan 30 jaar lange carrière verdien de Rooney meer dan 12 miljoen dollar. De Franse regering heeft gisteren loonsverhogingen en een kortere werk week voorgeschreven voor ongeveer an derhalf miljoen arbeiders in de genatio. naliseerde industrieën. Het Franse ministerie van Arbeid zei, dat de loonsverhogingen, variërend van 1.03 tot 1,2 procent zouden toevallen aan 300.000 spoorweg-arbeiders die ook zullen profiteren van een inkorting van hun 48-urige werkweek met twee uur 200.000 werknemers in de gas- en elek triciteitsbedrijven en 1 miljoen rijksamb tenaren in andere diensten. De loonsverbeteringen gaan in op 1 juli. De Franse regering verbond aan de toezegging de waarschuwing, dat geen verdere loononderhandelingen zouden worden gehouden alvorens in de herfst scheepvaart- van dit jaar de algemene loonsituatie onder de loep zal zijn genomen. (Van onze speciale verslaggever). (Advertentie) Weersverwachting van het K.N.M.I. 2 tot vanavond, opgemaakt donderdag- 2 avond 23.15 uur: Zonnige perioden en warm weer maar in de hogere niveaus meer bewol- 2 king, vooral in het noorden van het land een kleine kans op een onweers- bui. Zwakke tot matige, af en toe 2 vry krachtige wind tussen zuid en 2 zuidwest, maar langs de kust tijde- 2 lijk zeewind. 2 Verwachting van het Belgisch Weer- 2 2 kundig instituut: 2 2 Lichte tot matige z.w.-wind, bewolkt 2 2 tot mooi weer. België: maximum tem- 2 2 Peraturen van 11 tot 27 graden. 2 2 Vandaag: zon onder 21.01, maan op 2 2 17.58. Morgen: zon op 4.19, maan on- 2 2 der 3.38. 2 Vader verdient het ver wend te worden! Moeder en de jongelui kiezen bij MEUWSEN iets extra's. Want vader is tóch een beetje ijdel. Een das, overhemd, sok ken, een weekend-shirt? Alles voor Vader! bij kunt u uitstekend terecht! BREDA: EINDSTRAAT 19 Verbouwereerd en nauwelijks besef fend wat hun overkwam, stapten gister middag op de luchthaven Brussel-Natio naal 164 Brabantse en Zeeuwse ouders en familieleden van emigranten in de zilveren Boeing 707, die hen zeven uur later zou afzetten in Montreal. Het was de grootste groep emigrantenouders, die ooit uit Nederland vertrokken is. Op de trap keerden zy zich nog eenmaal om om vrienden en verwanten boven op het platform vaarwel te wuiven. Naar dit ogenblik hadden zij maanden uitge zien. Gezagvoerder Jean Libert contro leerde voor het laatst zijn machine. Met oorverdovend lawaai kwamen de vier geweldige straalmotoren tot leven. Even later, om kwart over twaalf hief zich de 140 ton wegende kolos naar de strakblauwe hemel om met een snelheid van 800 tot 900 kilometer per uur de wereldreizigers uit de dorpen en steden van het Brabantse en Zeeuwse land naar Canada te brengen. Daar zagen sommigen nog gisteravond hun kinde ren na jaren terug. Sommigen, want de meesten staat aan de overkant van de Atlantische Oceaan nog een lange reis te wachten. De Dongense pastoor Frans van Beek hoven bijvoorbeeld, die naar Seattle aan de westkust van Canada reist en in Montreal weer op het vliegtuig stapt. „Ik heb al heel wat gereisd", zei hij, „maar alleen binnen Europa". Dit uit stapje naar ee:.i ander continent be schouwde hij als „de" reis van zijn leven. Hij is geen twintig meer, dit „pastoorke", en al heeft hij dan in de tweeënzeventig jaar van zijn leven al heel wat afgereisd, het opwindende voor uitzicht van dit vliegtochtje per straal vliegtuig kleurde hem. de wangen rood. Of was het de warmte? Want héét was het. In de bussen die het gezelschap naar Brussel brachten, maar ook in de wachtkamers van de luchthaven, waar Sabena-employés paspoorten en tickets controleerden. De hitte -erhoogde de emoties die met zo'n vertrek nu eenmaal gepaard gaan. f Mijn paraplu De zenuwen van de door de bank niet meer zo jonge reizigers en reizigsters de gemiddelde leeftijd van de groep die gisteren vertrok bedroeg 68 jaar; de oudste passagier, de Bredanaar P. C. Wagemakers is de tachtig gepasseerd raakten tot het uiterste gespannen in de wachtkamers. Daar bad op verzoek van de aartsbisschop van Mechelen, mgr. L. .Morel bisschop van 't Chinese Suy-Yuan maar na 47 jaar missiearbeid door de rode machthebbers het land uitgezet, het reisgebed en gaf hij de vertrekken- den zijn zegen. Iedereen dacht. d~t nu het grote ogenblik gekomen was. En iedereen verdrong zich voor de deur, die naar het vliegveld leidde. In het al gemeen geharrewar leek iedereen be nauwd geen plaats meer te kunnen vin den in de Boeing. „We vertrekken over twee minuutjes", kondigde de stewardess aan. Die twee minuutjes werden wel een kwartier. En de tassen weer maar op de grond gezet en het gesprek her vat. Totdat de deur openging en de oud jes naar buiten ijlden, alsof hun kinde ren daar te wachten stonden. Natuurlijk werd inderhaast iets vergeten. „Ver draaid, mijn paraplu!" riep de Brabant se boer,' die al halverwege de trap naar het vliegtuig was. Spoorslags rende hij over het witte betonnen veld waarboven de zomerhitte de lucht deed trillen, te rug naar de wachtkamer. Dag Jan, dag Marie Boven aan de trap deed Rien Krens, manager van de Katholieke Vereniging van ouders en familieleden van emigran ten in de Bisdommen Breda en Den Bosch („een onmogelijk lange naam", zegt hij zelf) de passagiers uitgeleide. Ze kennnen hem allemaal en hij hen. „Dag Jan, dag Marie, houd-oe-eige- maar-taai-hoor!". Hij weet precies hoe hij ze moet aanpakken. Verschillende reizen heeft hij dan ook zelf meege maakt. „De meesten hebben nog nooit gevlogen", vertelt hij ons later, „som migen hebben nog nooit in een trein ge zeten. Er zijn er bij die in het vliegtuig hun jas aan en hun hoed ophouden, als gold het een tripje met de bus van Steenbergen naar Roosendaal..". Op de valreep praten we nog even met Pater Theo v. d. Eisen, die meeging als geestelijk leider. Wat hij te doen heeft? De mensen moeten voorbereid worden op de ontmoeting met hun kin deren, zegt hij. Ze moeten erop bedacht zijn dat ze zich aan moeten passen. Hun kinderen hebben een gezin gekregen en een heel andere levenswijs aangenomen. Voor pater van den Eisen, die bisschop pelijk commissaris voor de emigratie is, is de reis niet zo'n evenement. Hij gaat voor de zevende keer. „Met de auto sjouw ik kriskras door Canada", vertelt hij. „Families bezoeken en Nederlandse priesters die daar wer ken". Voor een prikje Dank zij de vereniging-met-de-lange- naam reizen de emigrantenouders voor een prikje. Een retourvlucht naar Mon treal in een Sabena-Boeing kost hun slechts 800 gulden. Normaal is het tarief 1870 gulden. De reis, verzorgd door het reisbureau Raptim, wordt gemaakt met een chartervliegtuig. Gisteren vertrok ken 164 personen en zaterdag stappen nog eens 87 personen in het vliegtuig. Zij zullen er wat langer over doen, want zij vliegen niet in een straalvliegtuig, maar in een „doodgewone" DC 7 C. Als reisleiders gingen gisteren mee de heren Th. Wassing en G. de Kok. Zaterdag worden de honneurs waargenomen door de Roosendaler H. Theunissen. Op 17 augustus staat de eerste groep weer op Brussel-Nationaal. De tweede groep komt terug op 20 augustus. De Boeing vliegt linea-recta, de DC maakt een stop op Shannon. Staan Gistermorgen zijn de passagiers door vier bussen van de Zuid-Ooster op enkele centrale punten opgehaald en naar Brussel gebracht. Het was dit onderdeel van de organisatie, waarop menigeen kritiek had. Het bleek bijvoorbeeld, dat de bus die via Breda, Roosendaal en Nispen reed, niet alle passagiers een zit plaats bood, zodat sommigen de lange bustocht naar Brussel staande hebben moeten maken. Voor belangstellenden zij vermeld, dat de Vlaamse televisie op vrijdag avond 22 juni een apart programma aan dit evenement zal wijden, dat onder de titel „Tussen hemel en aarde" op het beeldscherm wordt gebracht. Vorige week zyn cameramensen zelfs naar Brabant getrokken om de Canada-reizi gers te filmen in hun milieu. De Neder landse televisie toonde geen belang stelling. Minstens 22 Oostduitsers zyn dins dag door een vanuit West-Berlijn gegraven tunnel naar het westen ontsnapt. Zy werden later gevolgd door nog een groep van twaalf. De foto toont de Westberlyners, die hun graafwerk een poosje hebben onderbroken om in de tunnel wat te slapen alvorens het zware werk voort te zetten. By de vluchtelingen bevonden zich familieleden van de mamien, die de tunnel hebben gegra ven. Bij aankomst van president De Gaulle van Frankryk in Vesoul in het oosten van het land, is een komplot het tweede in minder dan een maand tegen zyn leven onthuld. De Gaulle maakt weer een van zijn bekende rond reizen en bezoekt ongeveer veertig steden. Officiële kringen deelden mee, dat zes leden van een O.A.S.-commando woensdag bij Vesoul waren gearresteerd op verdenking van het beramen van een aanslag op het leven van het staats hoofd. Enkele O.A.S.'ers wisten te ont snappen. De voorzorgsmaatregelen rond de president zyn uitgebreid. Voor nieuwe aardappelen uit E.E.G.- landen is op het ogenblik het verlaagde invoerrecht van 1.2 procent van kracht. Deze tijdelijke verlaging, die op 15 juni zou eindigen, is nu verlengd tot 30 juni. Onder normale omstandigheden zou het invoerrecht voor E.E.G.-landen 6,5 procent zijn geweest. Ook voor nieuwe aardappelen uit niet- E.E.G.landen geldt op het ogenblik een verlaagd invoerrecht, namelijk 8 procent. Deze verlaging wordt niet verlengd op 16 juni gaat het normale invoerrecht van 13,3 procent gelden.

de Stem | 1962 | | pagina 1