!N Twee anti-Spanje Kamer in De reis van hun leven moties Europa gaat de ruimte in Concurrentiepositie in E.E.G. verslechterd Selvera's in kort geding met gramofoonindustrie 14 ct Canadezen weer naar gaan zondag de stembus DDD .ND! Slot Europa-debat Tweede Kamer Kamperen voor het koninklijk paleis Uitbraakvrije „Rock ziet zijn reputatie bedreigd WERKLOOSHEIDSWEI NIET WIJZIGEN rf het zelf it Cetalac 12 i verkopen het! UISTJES U D .D z 2 t 2 z z 2 Sovjet-kerken vragen toelating tot wereldraad Meeleven met Spaanse delegatie Min. De Pous in Tweede Kamer HOOP INZAKE LAOS Br och ure-kwestie Kardinaal Alfrink stelt onderzoek in Ch ris ten-de m oer aten Europese parlement zijn ongerust Drie ontsnapten nog steeds vrij Begrafenis Kamerlid Th. Koersen 400 MAN Vlisco-personeel afgevloeid SUPER SENORITAS In hele land: Contante boete betaling mogelijk Liberale winst in t verschiet België verhoogt licentierechten bij kaas-import SER ME BEURS VAN AMSTERDAM Internationals licht verdeeld |C. du Pont-Mulders 11 Brandestraat 12 I Geertr uidenber g C. A. v. d. Kuyp Keizersdyk 81 Elaamsdonksveer liver en ontsmet uw id met de helder vloei- re D.D.D. De jeuk ha- lirt in enkele eeoon- li, de ziektekiemen rden gedood, de huid gieest. f 1.20 p. flacon. ïneest uw huid OEISTOF - BALSEM - ZEEP VAN HAREN Z ui ae X tC ui K ui ca H CA CL Z ui flg I Z H ui ca SA i buitengewoon kien voor u Iskostuum" staa> Ikantie-tenue ](tief. En altijd t en luchtig, jtuurlijk. Want u CC X CC UI ca SA ui IC X Z CC UI I— ui a b" u> Z ui 0£ X ca O tn CL. R VAN HAREN 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 JUNI 1962 15 Twaalf Europese landen hebben tijdens een conferentie in Parijs de ,,Esro" opgericht, de organisatie die van het oude werelddeel de nieuwste deelnemer in de race om de ruimte maakt. ESRO (European Space Research Organisa tion) heeft een ambititeus plan voor de lancering van raketten, en het in een baan brengen van kunstmanen rond de aarde en rond de maan. Frankrijk, Engeland, West-Duitsland, Italië, Zwitserland, Zweden, Noorwegen, Spanje, Denemarken, Oostenrijk, België en Nederland doen mee in het plan. Frankrijk, Engeland en West-Duitsland zullen elk gedeelten leveren van de drie-traps raketten, waarmee de kunst manen gelanceerd moeten worden. In Delft zal „ESTEC" worden ge vestigd, het Europese centrum voor ruimtevaart-technologie. In Darmstadt zal EDSACworden gevestigd, het Europese centrum voor de verwerking van gegevens van kunstmanen. Er zullen laboratoi'ia gevestigd worden in Italië. In Zweden zullen lanceerbases komen. (Van onze parlementaire redacteur) Aan het slot van het tweedaags Europa-debat in de Tweede Kamer zijn twee moties ingediend, die beiden beogen Portugal maar vooral Spanje buiten de Europese gemeenschap te houden. De ene motie werd ingediend door de socialist Goedhart en is mede ondertekend door afgevaardigden van de V.V.D., A.R. en C.H.U., de andere motie is afkomstig van de K.V.P. Zij kwam min of meer uit de lucht ge vallen. Van K.V.P.-7ijde was tot dusverre niet over het Spanje-pro- bleem gerept. Over beide moties wordt komende dinsdag gestemd. Vijf kerken in de Sovjet-Unie heb ben verzocht lid te mogen worden van de Wereldraad van Kerken. Het zijn de evangelisch-lutherse kerk van Letland, de Armeens-apostolische kerk, de evan gelisch-lutherse kerk van Estland, de orthodoxe kerk van Georgië en het ver bond van evangelisch-christelijke bap tisten van de Sovjet-Unie. Het bestuur van de Wereldraad zal deze verzoeken in behandeling nemen op zijn jaarver gadering, die van 7 tot 17 augustus in Parijs zal worden gehouden. Zoals be kend werd de Rusisch-orthodoxe kerk lid van de wereldraad op de derde assem blee van de raad, die het vorig jaar in Nieuw-Delhi is gehouden. De moties zyn voortgekomen uit me deleven iet de Spaanse delegatie, die haar actie voor een democratisch Span je op het onlangs gehouden Europa-con gres te München met verbanning en in ternering heeft moeten bekopen. Zij volgden op een mededeling van mi nister Luns (Buitenlandse Zaken), dat de Nederlandse regering haar standpunt nog niet heeft bepaald ten aanzien van de pogingen van Spanje om ook een plaatsje te veroveren binnen de welva rende Europese Gemeenschap. Deze toe lating staat in ieder geval niet hoog op onze prioriteitenlijst, zei mr. Luns. Maar kunt u dan geen protest la ten horen tegen de behandeling van de Spaanse Europa-delegatie vroeg men van P v.d.A.- en V.V.D.-zijde. Neen, meende minister Luns. Een dergelijk protest zou een inmenging betekenen in de binnenlandse aange legenheden van Spanje. Verschil in benadering Tegen het communisme spreekt u zich wel duidelijk uit", riep toen de so cialist Goedhart. „Waarom bent u zo te rughoudend en diplomatiek als het tegen het fascisme gaat?" „Een verschil in benadering behoeft zeker niet te duiden op meer of minder sympathie", antwoordde mr. Luns. „Te gen het communisme past een andere houding", zei hij, „want het communis me is er duidelijk op uit de vrije wereld te veroveren. Die agressiviteit zien we niet bij andere dictatoriale systemen. Vaagheid kan hier soms wijsheid zijn". De beide anti-Spanje-moties ge tuigen ook van een verschil in waar dering van het Spaanse vraagstuk binnen de Kamer. De P.v.d.A.-motie noemt Spanje met name. De KVP- motie doet dat niet. Zij bepaalt zich mm tot het opsommen van de democrati sche deugden waaraan ieder land moet voldoen, wil het tot de demo cratische Europese Gemeenschap toegelaten worden. Wij denken hierbij niet alleen aan lan den als Portugal en Spanje, zei dr. Schuijt (KVP) maar ook aan Joego-Sla- vië, Finland en Turkije. Waarom was de KVP-fractie niet als die van de rest der Kamer direct tegen Spanje gericht Niet alleen om ook Joego-Slavië buiten de deur te houden. De KVP-fractie ziet achter het Franco regime het Spaanse volk. Vele KVP'ers betwijfelen of het nu wel zo verstandig is Spanje in armoede van de rest van Europa af te zonderen. Die armoe kan een broedplaats zijn voor communistisch gevroet. De weg, die de KVP zou wil len gaan is een hervorming van het hui dige Spaanse systeem via de Europese Gemeenschap. Dit belangrijke aspect kwam echter tijdens het debat onvol- doende uit de verf. In eerste instantie had de KVP-fractie met geen woord ge rept over Spanje. Bij de replieken kwam dr. Schuijt plotseling met een motie. Waarom niet één motie? Naar buiten maken die twee moties natuurlijk een wat vreemde indruk. Met wat goede wil en politiek inzicht had er één gezamenlijke uitspraak uit de bus kunnen komen. De KVP verkoos echter haar eigen weg te gaan omdat zij door de P.v.d.A. niet betrokken was by de op stelling van de motie van die kant. Als grootste fractie kon de KVP zich dit ook moeilijk laten welgevallen. Dat de protestants-christelijke partijen de P.v.d.A.-motie ondersteunden, zou wel eens verklaard kunnen worden als een protest tegen de moeilijkheden welke protestanten in Spanje nog steeds in de weg worden gelegd. 'De neutralen Wat de toetreding van neutrale landen tot de E.E.G. betreft Zweden. Zwit serland, Oostenrijk en Ierland zei mr. Luns, dat de E.E.G. wel moet oppassen, dat haar beginselen niet verwateren. Binnenkort hebben de ..neutralen" een bespreking in Brussel. Laten we maar eens afwachten hoe zij zeil hun associa tie met de E.E.G. voorstellen, betoogde mr. Luns. Wat Ierland betreft, zei hij re den te hebben om aan te nemen, dat Ierland actief aan de E.E.G. zal deel nemen. Over een toetreding van Ierland tot de N.A.V.O. zijn, aldus mr. Luns, nog geen officiële uitspraken gedaan. „Wel hoort men hierover in Ierse kring sym pathieke geluiden." (Van onze parlementaire redacteur) Voor vandaag is op het gebied van de lonen de uiterste voorzich tigheid geboden. Deze waarschu wing baseerde minister De Pous (economische zaken) gisteren tij dens het Europa-debat in de Twee de Kamer mede op de verslechter de concurrentiepositie van Neder land binnen de E.E.G. In de laatste drie jaar Is het Neder landse concurrentievoordeel met liefst elf procent verminderd. De oorzaak hier van ligt in de stijging van de lonen, die in Nederland sneller gaat dan in de om liggende landen, terwijl de produktivi- teit achterblijft. Minister De Pous zag overigens de toe komst van de E.E.G. met vertrouwen te gemoet. Wel is er meer coördinatie nodig op allerlei terreinen. Het zorgenkind blijft echter voorlopig nog de landbouw. Er zijn tendenties gaande, betoogde mr. Marijnen (Landbouw) om met name in de verdelingssector langs de weg van de uitvoeringsbesluiten alsnog binnen te halen wat op 1 januari (toen over een gemeenschappelijk landbouwbeleid geen overeenstemming kon worden bereikt) niet bereikbaar was. Mr. Marijnen ver zekerde de Kamer, dat hij „hardnekkig weerstand" biedt aan deze tendenties bij de onderhandelingen welke thans in Brussel gaande zijn. „Er staan hier voor Nederland zeer belangrijke zaken op het spel". Wat de toelating van Engeland tot de E.E.G. betreft deelde minister Marijnen geheel de mening der Kamer, dat die toetreding niet „gekocht" mag worden met concessies aan de Engelse land bouw. De prijzen Over het prijseffect van de landbouw op de E.E.G. sprekende, zei minister „Ik deel uw verwachting, dat wij spoedig in staat zullen zijn een inter nationaal akkoord te sluiten, dat de op lossing van het Laotiaanse vraagstuk zal bezegelen." Dit heeft MacMillan ver klaard in een boodschap, die gisteren op het Kremlin aan Kroestjev is over handigd en die een antwoord vormt op een persoonlijk schrijven van de Russi sche premier. De neutralistische premier Soevanna Phoema is gisteren te Loeang Prabang aangekomen om de officiële installatie van zijn coalitieregering door koning Savong Vatthana a.s. maandag voor te bereiden. Marijnen, dat voorlopig alleen de brood prijs iets zal stijgen. Ten aanzien van eieren, varkens en slachtpluimvee ver wachtte hij op korte termijn geen prijs stijgingen. Wat er op langere termijn zal gebeu ren zal voornamelijk afhangen van de algemene prijstoenadering in EEG-ver- band. In de industriële sector zijn (door tariefsverlagingen) prijsverlagingen mogelijk. Deze prijsverlagingen zijn op ruime schaal aan de afnemers ten goede gekomen, oordeelde minister De Pous. Spectaculair waren die prijsverlagin gen overigens niet altijd. Een vijftien procentstariefsvermindering resulteert in een prijsdaling van anderhalf pro cent. Artikelen welke van de Europese prijsdruk geprofiteerd hebben zijn auto's, koelkasten, wasmachines, broodroosters, waterketels, snelkookpannen en parfums. In een aantal gevallen moest proces-ver baal worden opgemaakt alvorens de prijsverlaging werd doorgedreven. Voor de vice-president der Haagse rechtbank, mr. W. van Eek, diende gistermorgen een kort geding dat was ingesteld door de grammofoonplaten industrie C. M. Rood te Ryswijk (Z.-H.) tegen de „Selvera's". De grammofoon platenindustrie beschuldigde deze zingen de zusjes van contractbreuk. Namens de eiseres trad op mr. R. van der Ven uit Den Haag, die constateerde, dat de „Selvera's" haar succes voor een belangrijk deel hebben te danken aan Rood n.v„ die kosten noch moeiten ge spaard heeft om de meisjes bekendheid te verschaffen. Dat zulks is gelukt, adstrueerde pleiter door te wijzen op de enorme belangstelling, welke is ge kweekt bij het *~ubliek voor de grammo foonplaten. Aanvankelijk bestond een uitstekende verstandhouding, die echter geleidelijk is verslechterd. Toen voorgesteld werd een opname te maken van het uit het Duits vertaalde „Ouderpaar", werd dit door de meisjes geweigerd, omdat de tekst niet geschikt zou zijn. Nadrukke lijk stelde pleiter, dat het contract niet tijdig was opgezegd, zodat de „Selve ra's" nog aan hun contract zijn ge bonden. Namens de „Selvera's" betoogde mr. W. Voerman uit Amsterdam, dat aan de bepaling het contract drie maanden vóór beëindigen op te zeggen is voldaan. Pleiter betoogde, dat de n.v. Rood ge heel onverwachts de op te nemen num mers aankondigde, doch naliet de tekst toe te zenden. De Selvera's waren be reid tot medewerking om de liederen op te nemen, doch met verlenging van het contract konden ze in verband met verschillende bezwaren tegen n.v. Rood niet akkoord gaan. Naar pleiter meende, zou de n.v. niet op de juiste wijze de belangen van de „Selvera's" behartigen. Hij concludeerde tot afwijzing van de eis. Tijdens de replieken stelde mr. Van der Veen de vraag, of de „Selvera's" alsnog bereid zijn mede te werken aan opnamen voor 1 juli a.s. Na enig over leg verklaarden de „Selvera's", die lie zitting bijwoonden, zich in principe hier toe bereid, evenwel niet voor tien lied jes, zoals gevraagd werd. Op voorstel van de president werd de zitting afgebroken voor het plegen van verder overleg tussen partijen. De uitspraak bepaalde de president op 21 juni. In verband met de berichten dat het schrijven van de Nederlandse bisschop pen van december 1960 over thet con cilie in Italië uit de handel genomen is, deelde kardinaal Alfrink gisteren te Rome mee, dat hy een onderzoek naar deze kwestie instelt. Te zyner tyd zul len nadere mededelingen volgen. Enige studenten hebben donderdag ochtend in alle vroegte drie kampeer- tenten opgeslagen voor het konink lijk paleis in Amsterdam. I)e studenten willen de aandacht vestigen op de kamernood voor hen in Amsterdam. De bedoeling is, dat de studenten ook de nacht in de ten ten zullen doorbrengen. Het bestuur van de christen-democra tische fractie van het Europese parle ment heeft op een vergadering in Brus sel zijn ongerustheid uitgesproken'-over de berichten inzake een eventuele poli tieke unie van de drie grote landen der Europese gemeenschappen: Frankrijk, Italië en Duitsland. Het bestuur heeft een motie aangeno men waarin wordt verklaard, dat het grootste voorbehoud ten aanzien van dit soort denkbeelden geboden is. Een poli tieke unie van slechts drie der zes lan den zou een zware slag zijn voor de Eu. ropese zaak, die slechts op gemeenschap pelijke en democratische basis kan wor den opgebouwd, aldus de motie. Voor het eerst schynt een ontsnapping uit „The Rock", het tot gevangenis dienende fort op het eiland Alcatraz; geslaagd te zijn. Er is nog geen spoor van het drietal bankrovers dat maandagnacht uit zijn cellen is verdwenen. Uiteraard wordt naarstig naar hen gezocht. Men weet niet of de drie mannen nog in leven zijn of zijn omgekomen in de verrader lijke wateren van de baai van San Francisco rond de gevangenis waar de gevaarlijkste misdadigers van Amerika worden opgeborgen. Het stoffelijk overschot van het deze week overleden lid der Tweede Kamer, de heer Th. Koersen, zal zaterdag a.s. te kwart vóór één worden bijgezet in het familiegraf op de r.-k. begraafplaats „Buitenveldert" aan de Amstelveense- weg te Amsterdam. Tevoren heeft om 11 uur een requiem mis plaats in de parochiekerk van de heilige Petrus en Paulus aan de Kalver- straat te Amsterdam. Zo vertrokken gisteren van het vliegveld te Brussel Brabantse en Zeeuwse Canada-reizigers .Op pag. 1 berichten wij hierover uitvoerig. In de donderdagavond gehouden ver gadering van de ondernemingsraad van de n.v. P. F. van Vlissingen en co's Katoenfabrieken ie Helmond heeft de directie medegedeeld, dat de omvang van de personeelsbezetting is aange past aan de produktieomvang, die tot het einde van dit jaar is voorzien. Terwijl 1962 werd begonnen met onge veer 3700 medewerkers in Helmond, is dit aantal thans teruggebracht op het peil van 1960, namelijk 3300. Deze af vloeiing is geleidelijk tot stand gekomen mede tengevolge van het normale ver loop van het personeel, dat sinds het begin van 1962 niet meer is aangevuld. Omdat de omstandigheden op de Afrikaanse markten zich nog niet in slijpend hebben -ewijzigd en omdat de nu van Eur°Pese artikelen zeer te njden heeft gehad van het abnormale «oude voorjaar, is de opleving waarop lÜi begin van het jaar werd gehoopt, neiaas uitgebleven. Dit is de reden, "at tot bovengenoemde inkrimping moest worden besloten. De officiële theorie is dat de ont snapten hulp van buitenaf moeten heb ben gehad nadat zij de gevangenismuren hadden bedwongen. De ontsnapten, die maandenlang met lepels hebben ge werkt om het beton te overwinnen en die koppen van gips op hun brits hadden gelegd om enige tijd de indruk te wek ken dat zij nog in hun cellen waren, zullen wel te slim zijn geweest om de kleine kans te nemen dat zij zwemmend de wal zouden kunnen bereiken. Het getij en de stromingen in de baai zijn bijzonder verraderlijk. "Tenminste 20 gevangenen hebben zo lang de gevangenis bestaat getracht te ontsnappen. Zes van hen werden neer geschoten, drie zijn vermoedelijk ver dronken en de overigen werden gepakt. Slechts zes bereikten het water. Drie van hen werden in de baai gevangen genomen, een verdronk en twee die in 1937 verdwenen, zijn vermoedelijk mee gesleurd naar open zee. Onder de 264 gevangenen die nog in „■The Rock" vertoeven, heerst sedert de ontsnapping van het drietal eerder een neerslachtige dan een uitbundige stemming. Men weet maar al te goed dat de discipline wordt verscherpt na een incident van deze aard. (Van onze Haagse redactie) Vanaf vandaag, vrijdag, is voor het hele land het systeem van contante be taling bij beboeting mogelijk. Proeven, die reeds geruime tijd met dit zgn. trans- actie-systeem in verschillende grote ge meenten zijn gehouden, hebben de bruik baarheid van dit systeem bewezen. Daarom wil men er landelijk uitbreiding aan geven. De contante betaling van een boete zal alleen mogelijk zijn wanneer door een geüniformeerde politie-agent gebreken aan het voertuig of rijfouten van de be stuurder worden geconstateerd. De rege ling geldt ook voor voetgangers, die overtredingen begaan. Voor wat de boete zelf betreft is on derscheid gemaakt tussen drie catego rieën weggebruikers. Een boete van ƒ2.50 kan worden opgelegd aan voetgan gers en bestuurders van fietsen, een boete van 5.- aan bestuurders van bromfietsen en motorrijtuigen op twee wielen en een boete van 7.50 aan be stuurders van een motorrijtuig op meer dan twee wielen (auto's, vrachtauto's e.d.)- Een verplichting om contant te betalen heeft de bekeurde uiteraard niet, de po litie-agent is trouwens evenmin verplicht de transactieregeling toe te passen wan neer hij dit ongewenst acht. Het contant betalen van de boete is in geen geval mogelijk voor overtreders beneden de 18 jaar. Ook wanneer twee strafbare feiten zijn gepleegd kan de re geling niet toegepast worden. Maandag zullen 9.800.000 Canadezen ter stembus gaan om een nieuwe volks vertegenwoordiging te kiezen. Tevens zal gekozen moeten worden tussen de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson en de huidige pre mier John Diefenbaker voor de functie van ministerpresident- De samenstelling van de ontbonden Kamer was als volgt: conservatieven 203 zetels (een meerderheid, die nog niet eerder is voorgekomen), liberalen 51, CCF (socialisten) 8 en drie zetels onbe zet. zodat het totaal 265 bedraagt. De partijen, die aan de verkiezingen deelnemen zijn: 1. De conservatieve partij van John Diefenbaker, die in 1957 aan de macht kwam, na gedurende 22 jaar in de op positie te zijn geweest. 2. De liberale partij van Lester Pear- Het produktschap voor zuivel is ern stig verontrust over een met ingang van gisteren plotseling door België genomen maatregel, die, naar het produktschap meent, de uitvoer van Nederlandse kaas naar dat land nog verder zal bemoei lyken. Het gaat hier om het besluit de licen tierechten die bij de invoer van kaas in België verschuldigd zijn, te verhogen van vijf tot tien frank per kg. Als gevolg hiervan zal het prijspeil van de Neder landse kaas op de Belgische markt met 35 a 40 cent per kg stijgen. De Belgische maatregel wekt boven dien verwondering, aldus het Produkt schap, aangezien zij is getroffen aan de vooravond van de besprekingen over een gemeenschappelijk zuivelbeleid in de E.E.G. en zonder voorafgaand overleg. Nederland heeft gisteren langs diplo matieke weg bij de Belgische regering geprotesteerd tegen de maatregel. Door de verhoging van het licentierecht be gaat België geen overtreding van Bene- lux-regelingen, afgezien dan van het feit, dat het de maatregel van te voren aan Nederland had moeten melden, het geen niet geschied is. Aan Nederlandse zijde wordt nog na gegaan of er misschien tóch sprake is van overtreding van EEG-regelingen. (Van onze parlementaire redactie) De S.E.R. meent, blijkens een advies aan minister Veldkamp (sociale zaken) dat het onderscheid tussen wachtgeld en werkloosheidsverzekering in de werk loosheidswet te moeten handhaven. De S.E.R. is weliswaar met de minis ter van oordeel, dat het onderscheid kos- tenverzwarend werkt, maar dat het hui dige stelsel overigens niet onbevredigend werkt. De raad acht het niet opportuun of de wachtgeld- of werkloosheidsverzekering te laten vervallen. EEN ACHTTIENJARIGE OOSTDUITSE grensbewaker is in de nacht van woens dag op donderdag naar West-Berlijn ge vlucht waar hij politiek asiel verzocht. Woensdag sprong een opvarende van een Oostduits rivierschip. De man sprong over op een Westduitse douaneboot. DE FRANSE regering heeft erin toege stemd de werkweek van het Franse spoorwegpersoneel met twee uur tot 46 uur te bekorten. Dit zal gebeuren met ingang van 1 oktober. Daar komt nog een kleine loonsverhoging bij. son. Deze is een toonbeeld van opmer kelijke vitaliteit voor een partij, die vier jaar geleden verslagen werd. 3. De „Credit Social die bij de vo rige verkiezingen uit het Canadese par lement is verdwenen en tevoren 19 zetels bezette. Deze partij is geïnspireerd op de bijbel en staat een gegarandeerd mi nimum inkomen voor iedereen voor. Op het ogenblik is de partij aan de macht in Brits Columbia en Alberta. Ook in de provincie Quebec is zij zeer actief. 4. De „Nieuwe Democratische Partij" van Tommy Douglas, voortgekomen uit een samengaan tussen de Canadese ar beiderswereld en de CCF, Politieke waarnemers zijn het er over eens, dat er zich een duidelijke stroming ten gunste van de liberale partij ont wikkelt. Een minderheidsregering, libe raal of conservatief, zou het resultaat van de verkiezingen kunnen zijn. De stemming voor de internationale waarden is gistermiddag bij de opening licht verdeeld geweest. Evenals de vo rige beursdagen was het ook gisteren alleen de Philipshoek waar enige activi teit viel te bespeuren. In de overige hoeken van de hoofdfondsen was het zeer stil. Aandelen Philips openden op 390, circa drie punten lager ten opzichte van het slot van eergisteren. De claims op f 238, min vijf gulden. Het publiek blijft nog steeds de claims uit de markt nemen. Hiertegenover staat aanhoudend aanbod van Amerikaanse zijde zowel in de aandelen Philips als in de claims. Uni levers openden min zestig cent op f 134.60, daarentegen noteerden Kon. Olies tach tig cent hoger op f 125.80. AKU hield zich zeer goed op 337','2, plus twee pun ten. Hoogovens, die eergisteren reeds een koersverlies moesten incasseren van 25 punten, wareiï ook gisteren flauw. De koers op 560 stelde zich 21 punten be neden het voorgaande slot. De beurs is van mening dat het aanbod in deze hoek van buitenlandse zijde komt. Hiertegen over is niet voldoende vraag aanwezig om enige steun van betekenis te kunnen bieden. Gedurende de verdere beurs- duur kwam er in de openingskoersen van de hoofdfondsen weinig verandering meer. Ook gisteren ondervond het Damrak geen enkele steun uit Wall Street. Al daar viel eergisteren tegen het slot een inzinking waar te nemen, waardoor het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie aandelen op een nieuw dieptepunt in 1962 kwam. De Nederlandse hoofdfond sen konden zich in New York vrij goed handhaven. Dit beeld tekende zich gis teren dan ook op het Damrak voor de hoofdfondsen af, zoals boven aangehaald, behalve dan voor Hoogovens. Kon. Olie en Unilever noteerden beneden Ameri kaanse pariteit. De Westduitse beurzen waren wederom iets lager. In de scheepvaarthoek viel opnieuw weinig te beleven. De koersveranderin gen waren minimaal. Gisteren heerste er drukke handel op de beurs van New York. waardoor op nieuw de fondsen werden gedrukt. Geen enkele belanghebbende zag tekenen van steun, waaruit een opgaande beweging zou kunnen worden ingezet. Sommige deskundigen meenden, dat de verkla ring van president Kennedy, gedaan te genover het vredeskorps dat er geen in flatie meer zal komen, die aanleiding zal word entot prijzen 1 van twee of drie maal normaal, invloed kan hebben ge had op de verdere afbrokkeling. 13-6 14-6 Ned. '59 Ned. '47 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie Scheepv. Unie A'dam Bk Kon. Zout 4*4 3',2 A cA GBA cA A A A cA 98% 87% 335% 581 593 135.20 125 12578 365 726 98 887'a 336% 559 590 134.35 125.50 125% 357 726 NABEURS AKU Kon. Olie 124.60 gb126.00; Philips 578—588; Ph. claims 215—234; Unilever 130.00—133.10; Hoogoven» 545

de Stem | 1962 | | pagina 15