Moeilijke jaren in verschiet voor Zuid-Rhodesië mirm Ietó anders dan aardappelen! NIEUW voor vader t Dictaturen horen niet thuis in de E.E.G. tomaft sata Knaap met aangezette arm uit ziekenhuis Afrikaans nationalisme is fel tegen federatie gekant Reisgeld in tabletvorm >rgen ver- akkelijke, k in vrije- japonnen, [pakken... 'e prijzen. IORGEN SWANTEX Terreur tegen Wa toets i s? 11 at.5-13 jr 6.90-9.75 13 jr 3.95-6.95 Blanken in zeer moeilijke positie pijproken - veilig 'genieten Brengt eerste sportshirt met 70% Terlenka - dus 70 méér plezier en gemak bij het dra gen en wassen! yehienka Spanje Handen wassen in onschuld Orthodox bisschop heilig verklaard Ierland (neutraal) maakt een kans GENEZINGSPROCES VERLOOPT GOED Kanaal trip per watertandem Geraamte uit zeventiende eeuw gevonden Nederlandse student in Zweden gearresteerd Uitlaatgassen en longkanker Surft* r<ft m vadetidag-mée met kamktm SILVIKRIN HAIR-LOTION I DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 JUNI 1962 i katoen. -13 jaar 3.95-5.95 vrg. 5-13 j.1 7.7 5 -2 6.7 5 n. 5-13 jr3.75-5.50 ort.4-13jr3.50-5.50 4-13 jr 4.95-7.50 en.5-13jr117 5-17.7 5 (Advertentie) Voor Zuid-Rhodesië breken moeilijke tijden aan. Het land wordt overrompeld door het onvermijdelijke historische proces, dat negen jaar geleden is ontstaan, toen, ondanks sterke Afrikaanse tegenstand, de federatie van Rhodesië en Nyassaland werd gevormd. Op het ogenblik wordt Nyassaland door deze tegenstand beheerst en na de algemene verkiezingen van oktober zal deze zich waarschijnlijk in Noord-Rhodesië doen gelden. nl 1953 zagen de kiezers van Zuid- Rhodesië de federatie als een economisch godsgeschenk, datvoorspoed en onge- droomde expansie beloofde. Gedurende enkele jaren leek het er op dat zij gelijk hadden. Tussen '54 .en '59 verheugde Zuid-Rhodesië zich in een hoogconjunc tuur, die hoogst zelden in Afrika voor kwam. Alleen al in Salisbury verre-zen nieuwe gebouwen als paddestoelen uit de grond. Talloze industrieën werden er gevestigd. De stad onderging een meta morfose. Binnen een korte tijd veran derde zij van een koloniale hoofdstad in een ultra-moderne stad met hoge wol kenkrabbers. Bulawaya, 350 km naar het zuidwesten, werd de werkplaats van Centraal-Afrika, en het grootste indu striële centrum tussen Pretoria en Cairo. De gewelddadigheden en onzeker heden in 1960 maakten aan de haus se een einde. De stro om immigranten gedurende zes jaar, die met hun ken nis en kapitaal van onschatbare waarde bleken voor de ontwikkeling van het land, is afgeremd. De bouw- industrie zakte in elkaar, de ontwik kelingsplannen werden niet meer uitgevoerd, en het land werd geteis terd door werkloosheid. De factoren die de neergang hebben veroorzaakt zullen zich waarschijnlijk in de toekomst nog zwaarder doen gelden. Aan de gelukkige dagen in de vijftiger jaren is onherroepelijk een einde geko men. De Britse minister voor Centraal- afrikaanse aangelegenheden. R. A. But ler heeft tijdens zijn reis in dat land vele Rhodesiërs ervan overtuigd dat de dagen van het bestaan van de federatie zijn geteld. Butler pleitte voor de voortzetting van de „wederzijdse afhankelijkheid" van Noord- en Zuid-Rhodesië, een vage term die in de hoofdstad van Zuid-Rhodesië gezien wordt als een gemeenschappelij ke marktregeling in los politiek ver band. De meeste in Zuid-Rhodesië wo nende Europeanen juichen dit voorstel toe. maar de Afrikaanse nationalistische leiders zij'n vastbesloten elke votrn van associatie te verwerpen zolang .de uit blanken bestaand© regering de macht in handen heeft. Zonder deze associatie ziét de toe komst voor Zuid-Rhodesië er weinig rooskleurig uit. Het is niet makkelijk om een middenweg te bewandelen tussen het extreme blanke nationalisme van het zuiden en het zwarte internationalisme van het noorden. Zuid-Rhodesië, ondanks zijn fagade van moderne industriële staat, is econo misch kwetsbaar. Het is waar dat het economisch leven in Zuid-Rhodesië be ter in evenwicht is dan in Noord-Rhode sië en Nyassaland. In 1960 heeft Zuid- (Advertentie) Rhodesië een oogst binnengehaald met een waarde van naar schatting 54.000.000 pond, mineralen gewonnen ter waarde van 27.500.000 pond en fabrieksgoederen geproduceerd voor 21.000.000 pond. Maai de industrieën van Zuid-Rhodesië han gen voor 8.750.000 pond van hun verdien sten af van de federale markt. Wanneer Zuid-Rhodesië plotseling zou terugvallen op zijn eigen hulpbronnen, met zich wre kende tarief muren en boycot vanuit Noord-Rhodesië en Nyassaland, zouden vele van de nieuwe industrieën gedoemd zijn te verdwijnen. Dan maar honger Het is een kleine troost voor de kolo nie dat zij als vergelding de 120.000 uit Nyassaland afkomstige arbeiders het land zou kunnen uitwijzen, en het toe zicht op de spoorweg naar het zuiden als wapen zou kunnen hanteren. Elke economische oorlog kan alleen de onsta biliteit van het land verergeren. De leider van de Afrikaanse natio nalistische volksunie „Zimbabwe", Joshua Nkomo, heeft bjj de Noord- rhodesischc Afrikanen gepleit voor het boycotten van de Zuidrhodesische goederen, zelfs wanneer de in de ko lonie werkende 100.000 fabrieksar beiders erdoor zouden worden getrof fen. „Wanneer dit honger van de Zuidrhodesische bevolking zou bete kenen, laat ze dan honger lijden", zei Nkomo. Nkomo is als politicus slim genoeg om zich te realiseren dat zoals de zaken op het ogenblik staan zijn partij weinig kans heeft de macht in handen te ne men. De blanken van Zuid-Rhode6ië hebben sinds .1923 een eigen regering gehad, en in tegenstelling met Noord. Rhodesië en Nyassaland, kan geen een zijdig optreden van de Britse regering hun die rechten ontnemen. De nieuwe grondwet van 1,961 onderstreept dit feit. Alleen interventie van buitenaf of een succesvolle revolutie binnen de kolonie, zouden de rechten teniet kunnen doen. De grondwet, die na de verkiezingen van het afgelopen jaar is aangenomen, maar door de Afrikaanse nationalisten wordt verworpen, biedt de kleurling een onbelangrijk deelgenootschap aan, juist negen jaar nadat het compagnonschap officieel regeringspolitiek was gewor den. Hét? biedt het vooruitzicht dat wel licht over een generatie Zuid-Rhodesië door kleurlingen wordt geregeerd. Hoe: revolutionair dit ook schijnt in het grote verband van blank Afrika, er bestaat geen hoop dat de negers in 1962 aanvaard zullen wor den, wanneer het gebied van de blanke overheersing gekrompen is tot het zuidelijkste deel van het Afrikaanse continent. Maar Nkomo weet dat uiteindelijk het geschenk van de macht in handen ligt van de 225.000 Europeanen. Op het ogenblik is men tegen nog meer concessies aan het zwarte natio nalisme. Een paar jaar van harde eco nomische feiten zullen hen wellicht weer van gedachten doen veranderen. Ge-plaatst tegenover de groeiende ge welddadigheden en economische depres sie in hun land, omgeven door vijandig gezinde zwarte regeringen die de Zuid rhodesische industrie kunnen maken en breken, zal Zuid-Rhodesië misschien enige macht moeten prijsgeven in ruil voor stabiliteit en voorspoed. Maar voordat dit geschiedt zal Zuid- Rhodesië nog meer onrust, gepaard met bloedvergieten, moeten doormaken. Het is onvermijdelijk dat dingen erger wor den eer zij verbeteren kunnen. Advertentie) EL-MIOR Voor de hanjlel: B. D. Lcefimi N.V.,Kerkitr„c 25 Amsterdam, TEL 020 - 3SC47-31227 Twee katholieke instellingen in Spanje hebben het nodig geacht zich nadrukkelijk en openlijk te distanti- eren van de politieke verwikkelingen, die zich de laatste tijd in Spanje voordoen. De nationale Katholieke Actie heeft verklaard: Het in de Spaanse pers verschenen bericht, als zou tijdens het Euro pees Congres te Muenchen de Ka tholieke Actie van Spanje zich de organisatrice van de recente stakin gen hebben genoemd, berust op on waarheid. De Katholieke Actie onder de ar beiders (HOAC) is een godsdienstig- apostolische vereniging en kan dus niet op het Congres in Muenchen vertegenwoordigd zijn geweest. Tegelijkertijd verschijnt er een ver klaring van Opus Dei, het religieuze instituut wier leden hetzij als pries ter, hetzij als leek gewoon hun beroep uitoefenen. Een verklaring van Opus Dei, waartegen vooral onder de studenten van de Universiteit van Madrid veel tegenstand bestaat, stelt vast, dat de congregatie geen enkele politieke of economische activiteit uitoefent. Dit betekent dat Opus Dei aan geen enkel persoon, aan geen enkele groep en ook aan geen enkel bestuur of politieke opvatting ge lieerd is. Dit kaartje geeft een beeld van de ligging der drie landen die de fede ratie vormen. Dit zijn de cijfers inzake oppervlakte en bevolking: Oppervlakte Blanken Zwarten Zuid-Khodesië 389.380 km2 223.000 2.830.000 Noord-Rhodesië 751.937 km2 76.000 2.350.000 Njassaland 122.776 km2 9.500 2.900.000 In elk van de drie gebieden wonen nog ongeveer 10.000 Aziaten en perso nen van gemengd bloed. Het patriarchaat en de synode van Constantinopel, de zetel van de ere- primaat der Orthodoxie, hebben bis schop Nektar Kephalos van Penta- polis heilig verklaard. Bisschop Nektar leefde van 1846 tot 1920. Hij stichtte het vrouwen klooster der H. Drievuldigheid op het Griekse eiland Aegina. Na zijn rectoraat aan een priesterseminarie wijdde hij zich geheel aan het klooster. Hij liet verscheidene zusters tot diacones wijden teneinde ze in staat te stellen in tijd van nood de H. Communie uit te reiken. Zijn stoffelijk overschot ligt begra ven in het klooster van Aegina, waar 30 zusters wonen. In kringen te Oesoemboera die als betrouwbaar worden aangemerkt, heeft men woensdag gezegd dat op het ogen blik in het gebied van Kiboeje in Roe- anda zeer vele leden van de Watoetsi- stam worden vermoord en mishandeld. Men zei in deze kringen dat het enige doel van deze acties is de Watoetsi's uit te roeien. De autoriteiten schijnen niets tegen dit optreden te ondernemen. Van officiële zijde zijn er geen be richten te krijgen over de toestand in het gebied van Kiboeje dat aan het Ki- voemeer ligt. De autoriteiten van Roean- da houden alle nieuws tegen. In de bovenaangeduide kringen te Oesoemboera zei men dat de Watoetsi's de wijk nemen naar een Kongolees eiland in het Kivoemeer, niet ver van Kiboeje. Mien voegde eraan toe het mogelijk te achten dat de Watoetsi's een aanval zul len ondernemen als Roeanda eenmaal onafhankelijk is en zij geen inmenging van Belgische troepen meer behoeven te vrezen. Vaderdag begint al vroeg, het beste is net goed genoeg,, (Advertentie) Afwisseling van spijs doet eten. Verras uw gezin morgen eens op iets anders. Verrukkelijk idee: macaroni, 'n rijst- of eiergerecht, vervolmaakt met nieuwe Knorr Tomatensaus. Kant-en-klaar! Tips en menu's op ieder zakje. Dat wordt g-e-n-i-e-t-e-n (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is in meerderheid van oordeel, dat Spanje en Portugal vanwege liet daar bestaande dictatoriale regime niet thuis horen in de EEG. Ook een associatie met de EEG werd afgewezen. ,,De EEG is veel meer dan een toe gangsbiljet tot een ruimere markt", be toogde de socialist Goedhart. ,,De EEG is op de eerste plaats een politieke aan gelegenheid". ,,In het democratische huis van Europa passen geen vertegen woordigers van dictaturen", zeiden ook mr. van Dijk (WD) en drs. van der Mei (CHU). Mr. van Dijk en de heer Goedhart drongen er bij de regering op aan in Madrid te protesteren tegen de maat regelen welke de Spaanse regering heeft genomen tegen de Spanjaarden, die zeer onlangs het congres van de Europese De 12-jarige Everett Knowles is uit het Massachusetts algemene ziekenhuis te Boston ontslagen waar op 3 mei chirurgen in een opzienbarende operatie van V/z uur zijn rechterarm die door een trein was afgerukt, weer aannaaiden. Volgens de artsen was een dergelijke operatie nog nooit tevoren met succes bekroond. Ten tijde van de operatie kreeg Everett een kans van „een op de miljoen" dat hij zijn arm zou behouden en er nog in enige mate gebruik van zou kunnen maken. De doktoren zijn momenteel hoopvoller gestemd. „Het gaat zo goed, dat het bijna beangstigend is," aldus verklaarde een van hen. Everett verloor zijn arm terwijl hij meereed met een goederentrein. Hij werd van de trein geworpen terwijl deze over een brug reed, waarbij zijn arm onder de wielen van de trein terechtkwam. Nu deze eerste operatie zo goed is geslaagd zal de volgende stap zijn de zenuwen van .zijn arm weer in verbin ding te brengen met die van zijn schou der, die nara het centrale zenuwstelsel leiden. Volgende maand zal men het gipsverband verwijderen en vaststellen in hoeverre de zenuwen in zijn arm beschadigd zijn. Als de beschadigingen meevallen zullen de zenuwen weer met elkaar verbonden worden, maar het zal nog een jaar of anderhalf duren voor men zal weten of deze tweede operatie geslaagd is en de zenuwen weer zijn aangegroeid. Dr. Donald Malt, die de eerste operatie heeft geleid, heeft verklaard, dat zelfs als de operaties gelukken, Everett toch nog zijn rechterarm slechts gedeeltelijk had „op een rit de heuvel zal kunnen gebruiken. ooit te kunnen freewheelen". Twee 20-jarige Engelse studenten zijn woensdagavond, door de zon verbrand, te Folkestone teruggekeerd van een tocht per watertandem over het Kanaal naar Frankrijk. De tandem was op twee vijf meter lange drijvers gemonteerd en werd aan gedreven door twee schoepen die in beweging werden gebracht door de pedalen van de tandem. De beide studenten, Ron Brooks en Jim Wood, verklaarden dat de tocht van acht uur en 55 minuten geleken op zonder beweging te München hebben bijge woond en daar op een wijziging van het regime in Spanje hebben aangedrongen. De heer Goedhart vroeg de afwijzing van Spanje en Portugal met redenen, te omkleden. Daarmee zouden wij de op positie Jn die landen een grote dienst belvijzen", oordeelde hij. ,,Dan weet men tenminste waarom het ons gaat om een herstel namelijk van de demo cratie in die landen". De liberaal van Dijk had ook bezwa ren tegen het toetreden van Ierland tot de EEG, voornamelijk vanwege de neu trale koers van dit land. De socialist Goedhart meende evenwel te weten, dat Ierland van plan zou zijn zich ook bij de NAVO aan te sluiten. Tijdens werkzaamheden in de bodem onder één der oude huizen in de binnen stad van Amersfoort stuitte men op on geveer een meter onder de vloer op een menselijk geraamte. Deskundigen van de rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek stelden aan de hand van de toestand waarin het gebit verkeerde vast, dat het overblijfselen betrof van een ge storvene omstreeks het einde van de zestiende of het begin zeventiende eeuw. Gezien het feit dat de vondst gedaan werd in de omgeving van de plaats waar in die tijd de zogenaamde r.-k. .schuilkerk stond, wordt aangenomen, dat het gevondene de stoffelijke resten zijn van een rondreizende franciscaner of jezuïeten priester, die in die tijd aan vervolging blootstonden. Het skelet was in een kist begraven gevuld met ongebluste kalk en geplaatst in de richting oost-west zoals bij christelijke begrafenissen gebruikelijk was. Een Nederlandse student in de medi cijnen die zijn Zweedse vakantie hoopte te financieren met de verkoop van nar cotische middelen, die hij uit Nederland had meegebracht, is in Zweden gear resteerd. Volgens de politie was de derde jaars student, wiens naam hangende het on derzoek niet bekend werd gemaakt, vorig jaar op het idee gekomen op deze wijze zijn vakantie te verlengen, toen hij Zwe den voor de eerste maal bezocht. Toen had hij voor eigen gebruik ver dovende middelen meegenomen. Hij ont dekte echter, dat de tabletten gemak kelijk tegen een hoge winst verkocht kon den worden. Hij werd aangehouden toen hij, nog in het bezit van 1.268 tabletten, enige hier van wilde overdoen aan een Zweedse handelaar. (Advertentie) De verontreiniging van de lucht door de uitlaatgassen van auto's speelt wel licht een rol bij de verwekking van longkanker, zo is woensdag verklaard in een rapport dat is ingediend bij het Amerikaanse Congres. Dr. Luther Terry, van de dienst voor Volksgezondheid, zei dat de kwestie van de verontreiniging van de lucht door uitlaatgassen werd bestudeerd en dat het nodig was al het mogelijke te doen om de verontreiniging tegen te gaan. In het rapport werd verklaard dat aan de hand van proeven met dieren was gebleken dat uitlaatgassen mede een rol speelden bij de verwekking van long kanker. moderne flacon f 3.95 een pracht cadeau Silvikrin Halr Lotion. Voor 't haar fris... iedere dag opnieuw. Gedistingeerde geur, niet te sterk, niet te zoet... voor vader juist goed! 'n Cadeau met karakter, met persoonlijkheid dat wordt gewaardeerd omdat het zelfvertrouwen geeft. Bovendien is Silvikrin Hair Lotion gezond voor zijn haar en het gaat roos tegen. Ook de prijs is prettig, slechts f 3.95 en daarvoor geeft u hem 'n grote, chique flacon. met biologische werking. s Voor vot on normaal haar Lotion "dry" - Voor droog haar Lotion "with oil".

de Stem | 1962 | | pagina 13