Meesterspionspionage ambtenarenj ob CANISAN Koninklijk kunstbezit op expositie voor publiek Tuinbouw-praktijk vergt theoretische opleiding Kamperen op de Dam GEHEIMEN-DIEVEN ZIJN GEEN ROMANTISCHE FIGUREN (I) Grensgeschil in Jerusalem Y ervoerpolitiek EEG op langere termijn Streekziekenhuis viert lustrum GEZOND MET 60 sigaretten in luxe verpakking f 3 60 sigaretten in luxe verpakking f 3 Slechts ogen en oren openhouden Klerenhanger Opleiding Solliciteren onmogelijk Afgestemd op het hedendaagse verkeer Nog een paar nachtjes slapen... Vaderdag! Fed. bondsconcours le Westdorpe De beveiliging kost nogal wat hoofdbrekens wereldmerk - from america s tobaccos (Advertentie) or- Met de zakken vol van dit soort „echte", zwaar uitgerustL spionnen, spullen, zo loopt iedere spion er bij... zoals Powers, op wie de Russen dit volgens de klassieke, verouderde, materiaal buitmaakten. Maar Powers maar zo heerlijk romantische opvat- is een witte raaf in de wereld van tingen. Ze zijn er nog wel, de de spionage. Door de recente uitwisseling van de Amerikaanse verkenningspiloot Francis Gary Powers tegen de Russische kolonel Rudolf Abel, een meesterspion die in de Verenigde Staten was betrapt, is nog eens duidelijk gebleken dat spionage nog altijd een belangrijk elementvormt in de koude oorlog. Gezaghebbende kringen te Washington schatten dat het centrale Amerikaanse bureau voor geheime dienst C.I.A. de regering-Kennedy jaarlijks ongeveer een miljard dollar kost. De Sovjet-Unie beschikt over een nog groter spionage-apparaat, dat bijgevolg aanzienlijk veel meer kost. De spionage als vak, of kunst, is een nieuw tijdperk binnenge treden, U-2 piloot Powers en Abel waren beiden agenten met een spectaculaire missie. Natuurlijk komen dergelijke missies verspreid nog voor, maar het overgrote deel van het huidige spionagewerk wordt gedaan door neutraal-uitziende mannen die buitenlandse publi katies spellen. Men zegt dat het werk dat ik in de tweede wereldoorlog voor de Verenigde Staten heb gedaan van onschatbare waarde is geweest bi, het samenstellen van een vernietigingsschema voor de petroleum industrie in Hitler-Duitsland. Geoefende landbouwkundigen, die ver trouwd zijn met de Russische methoden, hebben uit premier Kroestjevs recente uitbarstingen tegen diens deskundigen voor akkerbouw en veeteelt vele en belangrijke gegevens gedestilleerd. Ook het tussen de regels doorlezen van kranteberichten is een onderdeel van de hedendaagse spionage. De naam van een schijnbaar onbelang rijk lid van een Russische handelsmissie kan betekenisvol zijn voor een agent die weet dat de kameraad kort tevoren naar een Russisch satelïietland is getrokken om subversieve bewegingen de kop in te drukken. Het was inderdaad een gevaarlijke onderneming achter de vijandelijke linies, maar stelt u zich niet voor dat ik in obscure cafeetjes rondhing, wachtend op mannen met valse baarden en donkere brillen. Via mijn zakelijke contacten in de Duitse olie industrie was ik in staat om door simpelweg mijn ogen en oren open te houden een hoeveelheid feitenmateriaal te verzamelen waarmee de geallieerde plannenmakers zich een beeld konden vormen van hetgeen de Duitsers deden en op welke wijze zij konden worden vernietigd. Produktiecijfers, wijzigingen in de samstelling, de moeite die ik -moest doen voor het sluiten van een contract ofwel de gemakkelijke wijze waarop mij dit lukte, allemaal stukjes van een belang rijke legpuzzel die ons, naarmate we vor derden, een steeds duidelijker beeld ga ven van de Duitse olieproduktie. Deze tendens is de laatste jaren nog verder doorgevoerd. Daar is bijvoorbeeld de CÏA-agent die uit de wrakstukken van een op een vlucht naar Wenen neergestortte Rus sische gevechtsbommenwerper een vreemd uitziende kleerhanger opviste. De grote mannen achter de schermen in Amerika wisten dat dit soort hangers vervaardigd was uit een nieuwe metaal legering die tevens in de vleugels van de bommenwerper voorkwam. Naar verluidt wist men door nauw keurige analyse van het voorwerp en met behulp van schema's van andere Russische typen gevechtsvliegtuigen pre cies vast te stellen wat voor bewapening en instrumenten de bommenwerper mee voerde en welke snelheid en actieradius hij moest hebben. Volgens schattingen van deskundigen wordt 80 procent van het westelijke spionagemateriaal over Rusland openlijk vergaard. Hoewel de Russische leider vele zaken zelfs voor hun eigen bevolking geheim De Russen hebben het in de Verenigde Staten gemakkelijker dan hun westelijke broeders-in-de-spionage achter het IJze ren Gordijn. Washington kent tientallen Congresleden die allen hun eigen mili taire stokpaardje berijden. Alles wat een communistisch agent be hoeft te doen is naar het bureau van de Amerikaanse staatsdrukkerij te gaan en een exemplaar van de handelingen te halen. Bovendien zijn er bij elk willekeurig benzinestation landkaarten te krijgen, waarop, met uitzondering van modderige karresporen, alle wegen in de Verenigde Staten zijn aangegeven. Teneinde de inlichtingen die zij binnen krijgen zo gunstig mogelijk te exploiteren beschikken de Amerikaanse en Russische spionagediensten over een groot aantal deskundigen. De CIA heeft mensen in zijn staf die u alles kunnen vertellen over rijst velden in de Communistisch-Chinese Volksrepubliek, Tsjechoslowaaks machine' gereedschap, Russische uraniumproduk- tie, en ontelbare andere onderwerpen. Ze zouden u precies kunnen zeggen hoe veel een fles wodka in Kiev kost. De rekrutering en opleiding van dit legertje specialisten bezorgt zowel Rus sen als Amerikanen handen vol werk. Zelfs „witte" agenten (degenen die hun spionage in de vorm van een openbaar beroep uitoefenen) moeten emotioneel sterk, politiek betrouwbaar en intelligent zijn. De CIA begint haar speurtocht naar houden, worden sommige geheimen in nieuw talent onder jongerejaarsstudenten, bepaalde gevallen met vooropgezette po- litieke bedoeling, onthuld. °P .ÜPS .,v?n yoormahge agenten die Zop universitaire faculteiten zijn geplaatst, (Advertentie) begint de organisatie een nauwkeurig onderzoek naar antecedenten van poten tiële figuren uit de bovenste laag van het' collegejaar. Solliciteren fctf de ICA is onmogelijk. De uitverkorenen worden in hun laatste studiejaar benaderd, en worden indien zy geïnteresseerd zijn uitgenodigd om zich aan een serie van tests te onder werpen. Bij deze selectie valt reeds 20 procent af en vervolgens wordt dan nog 10 tot 15 procent wegens redenen van persoon lijke aard, zoals overmatig alcoholgebruik afgewezen. In Rusland worden kandidaten voor de spionagedienst op nog nauwkeuriger wijze aangewezen. Na aanbeveling door de partijorgani satie werken zij in verscheidene organen van partij en staatspolitie vóór hen wordt aangezegd dat zij voor nadere oefening zijn uitverkoren. Aangezien de communistische partij over een verbazingwekkende hoeveelheid feitenmateriaal over haar leden beschikt maakt zij zelden fouten. Wanneer u uit dit alles concludeert dat het vak van de spion langzamerhand niet veel romantischer is geworden dan het werk van een IBM-machine, dan hebt u het ver mis. De nieuwe uitgave van de spion is de man in het grys flanellen pak. (In het volgende artikel schrijft Eric Erickson over de „zwarte", of geheime spion.) Eric Erickson, een employé van een Zweedse oliemaatschappij, was tijdens de tweede wereldoorlog een van de meest succesvolle geallieerde spion nen. De inlichtingen die hy op zijn „handelsreizen" door Europa over de nazi-bezetters vergaarde, kon hij doorgeven aan geallieerde agenten in zijn vaderland. In hoge militaire kringen is men van mening dat hij de oorlog in Europa door zyn activiteiten met verscheidene maanden heeft kunnen bekorten. In een serie van drie exclusieve verhalen vertelt Erickson nu hoe potentiële spionnen worden geselecteerd en opgeleid, waarnaar zy zoeken, hoe zij de gewenste in lichtingen te pakken krijgen en waar om de grote machten in de wereld enorme bedragen spenderen aan spio- nage-organisaties. Het eerste verhaal is een portret van de spion in het grijs flanellen pak, die in bureaus en bibliotheken naar zaken van zijn gading zoekt. (Advertentie) En hij heeft nu al die speciale BITMEES TE R-tractatie voor Vader: een feestelijke assortiments kist met 11 fijne sigaren voor f. 4.- z° branden Vader rookt er goed van Ritmeesters met Vaderdag! .-..dat bewijst hun klasse Er valt in de laatste jaren in het agrarisch kleinbedrijf tot 10 ha in wes telijk Noordbrabant en de provincie Zee land een vrij sUrke overgang van de land- naar de tuinbouw op te merken. Dit blijkt o.a. uit de stijgende lijn van aanvoer en geldelijke omzet van de tuinbouwveilingen en de uitbreiding van èn de deelname aan het tuinbouwonder- wijs. Zo werd over 1961 op de grote RBT- veiling te Breda voor ruim 20 miljoen gulden en te Kapelle-Biezelinge voor meer dan 12 miljoen verhandeld. En bij de huidige ongekend hoge prij zen voor groenten en het schrale koude voorjaarsweer zal bij een mindere aan voer de financiële uitkomst voor de tuinders waarschijnlijk nog beter zijn dan die van het vorige jaar. Nu de sinds vele jaren geldende be perking voor de fruitteelt is afgeschaft en dit bedrijf wettelijk is vrijgegeven, is een sterke uitbreiding daarvan in dit gewest te verwachten, dat daarvoor wegens zijn bodem en klimaat zeer ge schikt is. Belangstellenden zullen echter slechts kans van slagen hebben, als zij daar voor zowel theoretisch als praktisch goed geschoold zijn. De tijd van de on geschoolden is gelukkig nagenoeg geheel voorbij, en bij emigratie worden zij als ongewenste vreemdelingen in het bui tenland niet meer toegelaten. Om enig overzicht te geven van de deelname aan het tuinbouwonderwijs in het gebied van de lezerskring van ,,De Stem" moge vermeld worden, dat bij de vele plaatselijke en interlocale tuinbouw wintercursussen met honderden deel nemers, zowel van jongeren als van ouderen, hiervoor thans bestaan: de fruitteeltvakschool te Steenbergen, die onlangs 44, en te Philippine die dit voor jaar ruim 40 geslaagden afleverde. En bii de lopende cursus moesten daar bij gebrek aan plaats weer meerdere gega digden geweigerd worden, terwijl hun leeftijd tot ruim 50 jaar loopt. Daarbij bestaan hier alleen al in NCB-verband vier r.-k. lagere tuinbouwscholen met de hierbij aangegeven leerlingen: te Bergen op Zoom 63, Oudenbosch 105, Princenhage 97 en Zundert 124. Bovendien hadden de tuinbouwafdelin gen aan de lagere landbouwscholen op 1 september 1960 te Etten-Leur 26, te Huiten 25 en te Ulvenhout 29 leerlingen. Als enige inrichting voor middelbaar on derwijs voor tuinbouw in Noordbrabant en Zeeland met een leertijd van twee winter-half jaren, en één lesdag per week in twee zomer-halfjaren, heeft de r.-k. middelbare land- en tuinbouwschool te Breda, thans een dubbele klas, terwijl vroeger één klas slechts matig bezet was. Als toelatingseisen worden gesteld, dat de leerling vóór 1 oktober 15 jaar is, en enige gevorderde ontwikkeling be zit. Deze school mag alleszins aan be langhebbenden worden aanbevolen. Wel jammer dat vele kleine tuinders nog steeds een te klein idee hebben omtrent het toekomstig welzijn van hun kinderen, en zich beperken tot een minder ont wikkelde opleiding, terwijl zij in de ge legenheid zijn hiermede een betere te verstrekken als waarborg voor een goe de toekomst. Terwijl het nu de tijd is voor opgave van nieuwe leerlingen voor dit lager en middelbaar tuinbouwonder wijs, is het nodig dit spoedig te doen. P. D. (Advertentie! VIE ESTER WERK EN VAN Z TOT A (Advertentie) Pasta I K2r I Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen Zondag 17 juni a.s. wordt het jaarlykse federatief bondsconcours gehouden van de r.-k. bond van harmonie- en fanfare gezelschappen in het bisdom Breda. Iedere twee jaar krijgt een Zeeuwsch- Vlaamse vereniging de eer om dit con cours te organiseren. Ditmaal is het de r.-k. muziekvereniging „Eikels worden Bomen" te Westdorpe. Het concours zal worden gehouden in het verenigingsgebouw Concordia, waar om kwart voor twee de officiële opening plaatsvindt door mr. J. M. v.d. Meer, burgemeester van Steenbergen. Vooraf wordt het bondsbestuur en achteraf de afdeling Zeeuwsch-Vlaande- ren ontvangen ten gemeentehuize. Vier Brabantse verenigingen zullen sa men met vijf uit Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren elkaar bekampen in de diverse afdelingen, om toch met een eerste prijs uit de bus te komen. Dat is dan altijd een voldoening na zovele malen repe teren. De Brabantse verenigingen zijn: St.- Martinus, Achtmaal; Aurora, Woens- drecht; Kunst na Arbeid, Schijf en har monie Concordia te Bergen op Zoom. Zeeuwsch-Vlaanderen is vertegenwoor digd door: Excelsior te Terhole; Eikels worden Bomen, Westdorpe; harmonie St. Cecilia, Kloosterzande; St.-Franciscus van Assisië, Sluiskil en Weldoen door Ver maak, te Clinge, Het slotconcert wordt verzorgd door Weldoen door Vermaak, met als ver plicht nummer „The Shipbuilders" van Peter Yorke. Als vrije werken is de keuze gevallen op „Vier Antwerpse schilders" en „Noordhollandse Paneeltjes". De jury bestaat uit de heren J. de Klerk te Haarlem, H. Arends te Aerdenhout en Sj. van Balkum te 's-Hertogenbosch. Aan de Israëlisch-Jordaanse grens die dwars door Jeruzalem loopt zyn giste ren voor het eerst in vier jaar tyds ge vechten uitgebroken tussen Israëlische en Jordaanse troepen- Zegslieden van de politie te Jeruza lem hebben verklaard, dat een Israëliër om het leven is gekomen en dat ver scheidene anderen verwondingen hebben opgelopen. Het gevecht had plaats bij de wijk Musrara in Jeruzalem. Uit betrouwbare bron is vernomen dat Israël met betrekking tot het incident een protest heeft ingediend bij de ge mengde Israëjisch-Jordaanse bestands commissie. Volgens de Israëlische versie was door Jordaniërs over de grens het vuur ge opend op een Israëlische patrouille. Een lid van die patrouille werd gedood en nog drie Israëli's raakten gewond, één hunner ernstig. De patrouille kreeg snel versterking en de rust werd toen her steld. Waarnemers van de Verenigde Na ties zijn uitgestuurd om een onderzoek in te stellen. Koningin Elizabeth van Engeland heeft haar goedkeuring gehecht aan plannen om het Britse publiek in de ge legenheid te stellen een deel van het koninklijke kunstbezit te aanschouwen. Een voormalig iinspecteur van Scot land Yard, William Warren is belast met de organisatie van een veiligheids- ssteem, dat de kunstschatten tegen diefstal zal moeten beschermen. Het zal echter nog wel enige tijd du- ren voordat dit systeem van alarm- schellen, elektronische apparatuur en permanente bewaking is uitgewerkt en het publiek zal worden toegelaten tot een verbouwde kapel, die met het Buckingham paleis is verbonden. Het zal de eerste maal zijn, dat het publiek toegang krijgt tot de paleisgron- den, zonder hiervoor een uitnodiging te hebben gekregen. T De kunstschatten van de koningin be horen tot de kostbaarste ter wereld. De koningin bezit duizenden schilderij en, waarvan er een 500 bijzonder waar devol worden geacht. Hiertoe behoren schilderijen van Rembrandt, Rubens en Van Dyck en vele tekeningen van Leo nardo da Vinei. Bovendien bevinden er zich vele beelden bij de verzameling, zeldzame porceleinen voorwerpen en an dere kunstvoorwerpen. De Amsterdammers hebben zich gis teren afgevraagd welke gemeentelijke dienst nu weer op de kleine steentjes" op de Dam ging opereren toen daar drie tenten werden opgezet. Maar het ten tenkamp had niets te maken met ka potte waterleidingbuizen of telefoonlei dingen. Zij dienden als demonstratie te gen het gebrek aan studentenkamers in de hoofdstad. Vijf studenten, die overi gens zelf een goede kamer hebben, be trokken het „kamp" dat met toestem ming van de gemeentelijke autoriteiten is opgeslagen. Het ligt in de bedoeling van de studenten een nacht in de tenten door te brengen en zelf op een pri mus hun maaltijden klaar te maken. Van slapen zal voor enkelen wel niet veel komen want voor het vijftal zijn slechts twee eenpersoons luchtbedden beschikbaar.... De EEG-ministerraad is gisteren in Brussel overeengekomen om in de twee de helft van september besluiten te ne men over het algemene kader van de toekomstige vervoerpolitiek van de Ge meenschap. Onder meer zullen zij dan ook een concreet actieprogram vaststel len voor de periode van 1963 tot en met 1965. Op langere termijn komt de oliepoli- tiek aan de orde. Wat dit laatste betreft, zal de Europese Commissie binnenkort aan de regeringen der zes EEG-landen voorstellen doen om voor de tijd na 1970 1) vrij verkeer toe te laten van ruwe olie en raffinaderijprodukten binnen de EEG zonder beperking op de hoeveelhe den en zonder douanetarieven en 2) vrije invoer toe te laten van ruwe olie en raffinaderijprodukten uit niet tot de EEG behorende landen met uitzonde ring van invoer uit landen van het oos telijk blok, waarvoor nog een gemeen schapscontingent moet worden vastge steld. Op het terrein van het kasteel „Hoe- kelum" bij Bennekom is een ontmoe tingsdag gehouden ter viering van het vijfjarig bestaan van het protestants- christelijk streekziekenhuis. Eregast op deze dag was Z.K.H. Prins Bern- hard, die als landcommandeur van de Johanniterorde in Nederland een Jo- hanniter-embleem onthulde, dat voort aan de gevel van het ziekenhuis zal sieren als symbool van de verbonden heid tussen het ziekenhuis en de orde. Na de plechtigheid begaf de prins zich met een klein gezelschap naar de prot.- chr. verpleegstersschool „Wester Eng", waar hij een rondgang maakte. O*. Volledig vitaminenpreparaat voor honden. Verkrijgbaar bij: Prijs 19j per 100 jrsm. „FAUNA" Beekstraat 45, Breda Molenstraat 119, Zundert Jas de Jong, Dreef 57, Breda/Princenhage P. Meeuwissen, Haagdijk 213, Breda a. Roovers, Haagdijk 251, Breda Chr. Willemsen, Ginnekenweg 79, Breda mijn haar silkecht fmpoo die gt Sunsilk biedt uit [soepel en Uw haar. ter de lanocr'emc: Voor droog haar Sunsilk Blauw T .Mt 1 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 JUNI 1962

de Stem | 1962 | | pagina 11