Door kou en arbeidstijdverkorting: STRAALREUS VOOR DE LUFTHANSA Indonesië gereed voor invasie Franse parlement loopt de zaal uit Van Westberlijns café naar kast in „Oost": twee dagen graven flmtotia S] vandaag» Produktie blijft aanzienlijk achter op de ramingen Spaanse politieke situatie zal zich niet snel wijzigen Lekker eten en slank blijven Chef-staf Jani verklaart Protest tegen Europapolitiek Baby (in plastic hak) kreeg slaappil om niet te huilen DAGBLAD VOOR ZEELAND Bunkers bij muur in Oost-Berlijn Beperking afgifte goedkeuringen Klein vriendje voor klein jochie Alleen Gaullisten bleven zitten v/eer WARMER Zingende Zusjes kort geding in BALLING ROBLES MEENT: „Leger nog aan L ranco s zijde vrijetijdsverf kwaliteitsverf EUROVISIE 102e JAARGANG No. 24002 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 14 JUNI 1962 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vooi /.ppuwsp Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGj_Nieuwstraat 41 - telefoon 2893)_ 1962 WORDT SLECHT VAN AARTSEN ....niet optimistisch.... De Westberlijnse politie heeft gisteren meegedeeld, dat Oostduitse arbeiders on der toezicht van Vopo's zes bunkerach tige versterkingen hebben aangelegd aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn In de dichtgemetselde vensters van hui zen langs de grens tussen Oost- en West- Berlijn zijn schietopeningen gemaakt, zijn schietopeningen gemaakt. Het Oostberlijnse persbureau ADN heeft meegedeeld, dat Tsjechoslowakije eremedailles heeft verleend aan de twee Oostduitse agenten die bijna een 15-ja- rige Oostberlijner hadden gedood toen hij probeerde te vluchten. De jongen werd door zeven kogels getroffen toen hij een grenskanaal overzwom. Hij her stelt momenteel in een Westberlijns zie kenhuis. BOUWJAAR (Van onze parlementaire redactie) De verwachtingen over de in 1962 te behalen bouwproduktie kunnen niet optimistisch zijn De wanverhouding tussen de hoeveelheid werk in uitvoering en de beschikbare bouwcapaciteit is blijkens recente cijfers momenteel zeer groot. Volgens ramingen zal de produktie in 1962 dan ook 250 miljoen gulden achterblijven op de ramingen van het bouwprogramma 1961 (200 miljoen). De woningbouw die meer dan de helft van het bouwprogramma omvat, zal echter normaal doorgaan." Dit zei minister Van Aartsen (volks huisvesting en bouwnijverheid) gister avond in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting. Als oor zaken van dit verschijnsel noemde de minister de uitzonderlijk slechte weers omstandigheden en ten dele ook de medio 1961 ingevoerde werktijdverkorting. In het eerste kwartaal van 1962 bedroeg het aantal produktieve uren slechts 285 te gen 435 in hetzelfde tijdvak van 1961. Een belangrijke oorzaak is ook het feit dat de groei van de bouwcapaciteit ach terblijft bij de verwachtingen. Als ge volg van dit alles zal de afgifte van rijksgoedkeuringen in 1962 aanzienlijk sterker moeten worden beperkt dan voorheen. „Dit betekent, dat slechts in die gevallen rijksgoedkeuringen zullen worden verleend, waarin dit met het oog op de continuïteit van de plaatselijke bouwactiviteit onvermijdelijk is" aldus de minister. Hij zei, dat het op de bouw markt zijnde werk in de overige gebou wensectoren normaal voortgang zal vin den en het goedkeuringsvolume voor kleinere werken niet verder zal wor den beperkt. Benen op de grond Opbouwende kritiek op zijn beleid kreeg minister Van Aartsen gisteren met name te horen van senator Kraay- vanger (K.V.P.). Hij wilde de minister de illusie ontnemen, dat er op korte termijn een einde zou kunnen komen aan de subsidiëring van de woningbouw. ,,Daar durft de regering toch zelf wel nauwelijks in te geloven", zei hij. „Laat de regering liever met beide benen op de grond staan. Het duurt zeker nog 10 jaar voor wie aan ongesub sidieerde bouw toe zijn", 't Stuitte hem ook tegen de borst dat de subsidies hun doel veelal niet bereiken, omdat een deel terecht komt waar het niet nodig is. „Dit deel groeit onder het huidige beleid nog ieder jaar", aldus de K.V.P.- senator. Het kernpunt was voor hem of we nu het bouwen of het wonen zullen subsi diëren. Ir Kraayvanger koos het laatste. De minister zegde hem hierop toe deze zwenking naar subsidiëring van het wonen te zullen laten bestuderen. Hij gaf echter reeds te kennen dat aan een dergelijke subsidiëring enorme moeilijkheden zullen vastzitten, omdat een veel meer individuele gerichte be oordeling bij de subsidie-toekenning nodig zou zijn. Voor wat het woningbouwprogram voor de toekomst betreft zei ir. Kraay vanger te denken aan een plan van 45 a 50.000 woningwetwoningen, 15000 premiewoningen voor eigen individuele bewoning en 10.000 vrije sector woningen. De woningwetwoningen zou den beschikbaar moeten zijn voor in komens tot 8.000,de premie woningen voor de inkomensgroep van 8.000 tot 15.000 en de vrije-sector- woningen voor de hogere inkomens Bittere toon De heer Broeksz (P. v. d. A.) was meer bitter van toon in zijn kritiek. Hij verweet minister v. Aartsen halsstarrig vast te houden aan verkeerde uitgangs punten en een „huiveringwekkend con servatief beleid" te voeren, dat onvol doende sociaal gericht is. Hij zei ook, dat de regering hoognodig dient op te treden tegen de stijging der grond prijzen. Volgens minister Van Aartsen is deze stijging te wijten aan hogere kosten voor het bouwrijp maken. De stijging van de bouwkosten weet hij aan produktiviteits- verlies en aan loonstijgingen. Hij zag op dit punt geen enkele relatie met de huurverhogingen. Zijn bouwprogramma tegen de heer Broeksz verdedigend, zei minister Van Aartsen zyn program van 90.000 wonin gen voor 1962 een „ambitieus program ma" te vinden. Htf wees er op, dat er bovendien nog tot een bedrag van 1.800 miljoen aan aanvragen voor rijksgoedkeuringen lopen, waarvan 470 miljoen en 558 miljoen in de sectoren van nijverheid en handel. „Ik wil deze sectoren toch niet verder besnoeien", aldus de minister. Op verzoek van de heer Haken (CPN) zal volgende week dinsdag hoofdelijk over de begroting van volkshuisvesting worden gestemd. Indonesië's operationele chef staf, generaal-majoor Achmad Ja ni, heeft gisteren namens presi dent Soekarno in Djakarta ver klaard, dat de strijdkrachten is op gedragen op elk ogenblik gereed te zijn om een invasie op grote schaal op Nieuw-Guinea uit te voeren. Op de vraag of dit betekende, dat de deur voor onderhandelingen met Neder land was dichtgeslagen, antwoordde Ja ni: „De deur blijft open, al is het minder wijd". Jani gaf te kennen dat Indonesië's standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea „onwrikbaar als voorheen" was. Soekarno heeft tijdens een bijeen komst van de bevrijdingsstaf bovendien verklaard, dat het zenden van Neder landse versterkingen naar Nieuw-Gui nea er niet op wijst, dat Nederland be reid is het geschil op vreedzame wijze bij te leggen. Soebandrio deed daar nog een schepje bovenop met te verklaren dat het moeilijk zal zijn de kwestie te regelen als niet eerst de militaire kracht van de Nederlanders wordt ge broken. Er is tenslotte ook nog een verklaring afgelegd door de voorzitter van het In donesische parlement Kartawinate. Deze zou verklaard hebben, dat Nederland nu bereid scheen onderhandelingen op ba sis van het plan-Bunker aan te gaan. „Maar", voegde hij eraan toe, „wat ook de resultaten zouden zijn, het uit drie punten bestaande volkscommando zal moeten worden uitgevoerd." Hij gaf hoog op over de kracht van de Indonesische strijdkrachten, die volgens hem in staat zouden zijn dorp na dorp op Nieuw- Guinea te bevrijden. Intussen vraagt men zich in Hollandia af of de Indonesiërs de komende dagen een nieuwe luchtlanding zullen trachten uit te voeren. Het is nu bijna een maand geleden dat de laatste landing van In donesische parachutisten geschiedde en de opkomende maan zou eventuele nieu we Indonesische acties kunnen inleiden. Tot nu toe is hiervan echter niets ge bleken. Langs de kust zijn verdere voor zorgsmaatregelen genomen o.a. is de luchtverdediging versterkt. Een Indonesische infiltrant heeft zich gewapend met een uit vliegtuigen uitgestrooid pamflet overgegeven. De man bleek zeer verzwakt. Nabij Temi- naboean is opnieuw een Indonesische pa rachutist gevangen genomen. In het kader van de aflossingen der schepen zal de jager h.m.s. Overijssel op 15 juni naar Nieuw-Guinea vertrek ken. Een driehonderdtal leden van de Franse Nationale Vergadering heeft gisteren boos een parle- mentszitting verlaten, uit protest tegen de Europapolitiek van pre sident Charles de Gaulle. Het in cident deed zich voor tijdens de beraadslagingen over de buiten landse politiek. De weggelopen afgevaardigden protes teerden ook tegen premier Pompidou's weigering om het gistermiddag begon nen en twee dagen durende debat met een stemming te mogen afsluiten. Nadat de minister van buitenlandse zaken Maurice Couve de Murville een langdurige regeringsverklaring over de buitenlandse politiek van De Gaulle': regering had afgelegd, las Maurice-René Simonnet, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Assem blee en lid van de katholieke, sterk Eu ropees denkende republikeinse volksbe weging, een door 280 afgevaardigden on dertekende verklaring voor, waarin werd gepleit voor vroegtijdige creatie van een volledig geïntegreerd, politiek verenigd Europa. De verklaring protesteerde te gen het feit, dat men aan het einde van het debat over buitenlandse zaken niet zou mogen stemmen. Toen Simonnet klaar was, verliet hy de zaal, gevolgd door vrywel de ge hele MRP-fractie, allet communisten, socialisten en uiterst rechtsen, en een groot deel van de onafhankelijken (con- servatieven) nlleen de afgevaardigden van de Gaullistische unie voor de nieuwe re publiek (U.N.R.) bleven, onthutst, in hun banken zitten. Premier Pompidou, in verlegenheid gebracht, zei, dat hij niets anders had gedaan dan zich houden aan „een strikte uitleg" van de grondwet van de vijfde republiek. Hij herinnerde eraan, dat de Kamer pas twee maanden geleden haar vertrouwen in de regeringspolitiek had uitgedrukt en hij sprak de hoop uit, dat dat nu nog zo was. De zitting werd hierna onderbroken. In Couve de Murvilles verklaringen stond, dat Frankrijk zijn plannen voor een politiek verenigd Europa zou door zetten, ongeacht al of niet toetreden van Engeland tot de Euromarkt. De vierjarige Michel uit Amsterdam heeft vriendschap gesloten met een miniem wild konijntje, dat hij heeft gevonden in een bunker op de heide onder Hilversum. (Advertentie) Weersverwachting, meegedeeld door 2 net K.N.M.I., geldig tot donderdag-2 1 no opgemaakt woensdagavond 2 23.15 uur: t ^.onn'ge perioden, maar ook een 2 kleine kans op een onweersbui. Zwan- J ke tot matige wind, overwegend tus- sen zuidoost en zuidwest. Vrij warm.* V erwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: neerslag in het noorden van 2 België. Maximum temperaturen van 5 2 18 tot 25 graden. 2 2 Vandaag: zon onder 21.01 uur, maan 2 °P 16.50 uur. Morgen zon op 4.19 uur, maan onder 3.09 uur. 2 Er is langzamerhand het een en ander uitgelekt over de wat mysterieuze tunnel waardoor ve le Oostberlijners de vrijheid be reikten. Het blijkt dat zes jon gens in West-Berlijn, die vrien den en familieleden hadden in Oost-Berlijn de tunnel gegraven hebben, opdat deze vrienden naar het Westen konden ontkomen. Zeventien mensen ontsnapten door de tunnel gedurende het af gelopen weekeinde. Het totaal aantal vluchtelingen, dat gedurende de pinksterdagen naar West-Berlijn ontkwam wordt geschat op 45. Officiële gegevens zijn niet be.- schikbaar, omdat men in West-Berlijn bijzonder voorzichtig is met het aan geven van geslaagde ontsnappingen, om zo achtergebleven vrienden een kans te geven dezelfde route te volgen naar de vrijheid. Het werk van de zes Berlijnse jonge lui echter werd nu wel genoemd om dat men vrij zeker weet. dat de Oost- Berlijnse opo's de tunnel hebben ge vonden. De zes jongens lieten gisteren hun tunnel zien aan een verslaggever van U.P.I., die er een eindweegs inkroop. De jongens waren begonnen in de kelder van een café in West-Berlyn. Zij werkten in twee groepen van drie man en waren uitgerust met een zinken badkuip, scheppen en drie luchtbedden. Telkens sliep een ploeg van drie man twee uur en werkte de andere ploeg. Men verzamelde de weggegraven aar de in de kuip, die dan werd versleept naar het begin van de tunnel, waar de aarde werd opg«slagen. Zaterdagnacht kwamen zij aan waar zij wezen moesten, in een klerenhok in Oost-Berlijn. De tunnel kwam daar uit achter een kast, die vol textiel lag. De jongens braken de achterwand weg, maar lieten de planken volgetast staan. In Oost-Berlijn deed de telefoon de rest. Zeventien vrienden en familiele den werden opgebeld. Er werden sche ma's voor de ontsnapping opgesteld. De $roep bestond uit vrouwen, kin deren en een zuigeling van vier maan- den. Een van de gravers was de vader van deze baby. Hij had zijn kind nog nooit gezien. De groep ging in twee ploegen, die een dag na elkaar door de tunnel kro pen. De zuigeling werd in een plastic bak verpakt meegevoerd. Om te voor komen dat het wakker zou worden en zou gaan huilen, had de moeder, een verpleegster, het een slaapmiddel gege ven. Een dag nadat de laatste groep dooi de tunnel was gegaan, ontdekten de vopo's het bestaan ervan. De jongens hadden twee dagen en nachten gewerkt om de 20 meter lange tunnel gereed te krijgen. Van slapen was niet veel gekomen tijdens het werk vlak bij de ingang van de tunnel, waar vochtige lucht hing. De andere vluchtelingen van het pink- sterweekeinde zo werd vernomen bestonden uit een groepje van drie jongens en een groep van 25 mensen. De jongens hadden ook een tunnel gegra ven, waarbij gebruik was gemaakt van eetlepels. In het manifest van de 280 stond, dat nu geen uiting kon worden gegeven aan de heersende gevoelens door middel van een stemming, men op deze manier uit drukking wilde geven aan de wens, dat Frankrijk de weg van de Europese een heid inslaat, een eenheid die een demo cratische gemeenschap van volkeren, en niet zoals De Gaulle wil een reeks conferenties tussen regeringen in de di plomatieke trant van weleer, inhoudt. Het manifest pleitte voor doortrek king van de beginselen van de EEG naar het terrein van buitenlandse zaken en defensie. Voorts voor een Europees ka binet met stemmingsbevoegdheid krach tens het meerderheidsbeginsel, en een Europees parlement gekozen door uni versele verkiezingen. Het manifest stelde dat alleen een ver enigd Europa, gelijk deelgenoot van Amerika binnen de Atlantische gemeen schap, de toekomst van Frankrijks vrij heden en de vrede zou behouden. Dit is een uit fiberglas en balsahout vervaardigd model schaal 1 op 40 van een bijzonder snel nieuw straal- verkeersvliegtuig, dat door ingenieurs van de Duitse Lufthansais ontwor pen. De machine, welke omstreeks 1970 in produktie kan worden geno men, krijgt een snelheid van mach. 3, d.w.z. ongeveer 3600 km per uur en zal plaats bieden aan 100 tot 150 passagiers. Voor de president van de Haagse Rechtbank zal donderdagmorgen a.s. een kort geding dienen, ingesteld door de maatschappij voor grammofoonplaten C-N. Rood N.V. te Rijswijk (Z.H.) tegen de zingende zusjes „de Selvera's" ter zake van contractbreuk. De eiseres stelt, dat Iaatsgenoemden een contract hebben aangegaan tot 1 ju li 1963, doch dat gedaagden dit met in gang van 1 juli a.s. hebben opgezegd. Voorts zou door gedaagden geweigerd worden mee te werken aan de opname van kerstliederen op een langspeelplaat, benevens aan het vervaardigen van een enkelzijdige plaat. Geëist wordt, dat het contract wordt nagekomen tot 1 juli 1963 en anders tenminste de medewer king aan beide genoemde opnamen wordt bevolen. Ti 9 I 59 José-Maria Gil Robles, de leider van de Spaanse christen-democra ten, heeft tijdens een interview voor het Franse dagblad „Figaro" gezegd, dat „de beste oplossing voor Spanje een monarchie zou zijn, die met de regels van de de mocratie rekening houdt. Gil Robles heeft, zoals bekend, de verbanning verkozen boven een gedwon gen verblijf op de Canarische eilanden. Voor deze keus werd hij door de rege ring te Madrid gesteld na zijn deelne ming aan het congres van de Europese beweging te München. Als essentieel zag hij, dat „de geëmi greerde Spanjaarden hebben begrepen, dat de grondslagen voor een discussie, die door de binnenlandse oppositie wa ren voorbereid, aanvaardbaar zijn". De gezichtspunten bleken overeen te stem men voor wat betreft een geleidelijke en geweldloze politieke evolutie. De ontwikkeling in Spanje hangt volgens Robles af van de houding van het leger. „Dit staat nog altijd aan de zyde van generaal Franco". „Het is niet mogelijk zich een beeld te vormen van de werkelijke kracht van de verschillende oppositionele stro mingen in Spanje". Gil Robles gelooft echter, dat de christen-democraten op de steun van velen kunnen rekenen. „Helaas is iedere politieke beweging in Spanje op het ogenblik ondergronds. Dit is een voordeel voor uiterst links, de meer gematigde politieke elementen worden hierdoor echter benadeeld". Gevraagd naar de houding van de Spaanse clerus, zegt Gil Robles, dat volgens hem deze en in het bij zonder de jonge priesters sym pathie heeft voor een politiek, die door de leerstellingen van de Kerk is geïnspireerd en die zich er op toe legt vrede en rechtvaardigheid in de toekomst te verzekeren. Tenslotte merkt Gil Robles nog op, dat hij geen snelle evolutie in de poli tieke toestand in Spanje verwacht. (Advertenties) Moderne overvloed werkt zware maal tijden in de hand (om niet te zeggen: in de maag). Gevolg: maagklachten, te zwaar gewicht e.d. Het Finse Finnbrod ondervangt dit. Dit krokante, voedzame brood bevat alle kracht van de rogge- korreJ en ontvette melk. Het is voed zaam, ma^r zet niet aan. Daarom is Finnbrod zo heerlijk bij het ontbijt, zo gezond bij de lunch. Wit oi bruin, met boter en normaal beleg. Koop een pak! Het blijft kersvers. 47 kleurstalen lOct in de winkel Maandag 18 juni: Wereldkampioenschappen voetbal in Chili. Dinsdag 19 juni: Finale wereldkampioenschap pen voetballen in Chili.

de Stem | 1962 | | pagina 1