Directe presidentsverkiezingen De Gaulle tobt over het probleem van opvolging Viamol Proefgebied in Stille Oceaan tot gevarenzone verklaard Pinksterprijsvraag Van Royen terug - met bevoegdheden De Bountyvaart weer Algerijnse Fransen werd keus tussen reiskoffer en de doodskist bespaard Nieuwe kernexplosies op til Over 23 dagen Bloedige Pinksteren? Invasie van kampeerders ATTLEE UIT HET ZIEKENHUIS KAPITEIN RIJHINER: „DIE MAN IS EEN GOED SPION" Tegen heibaas 6 weken geëist Proeven met afweerraket Kwestie Nieuw-Guinea DAGBLAD VOOR ZEELAND CONSUMENTENBOND KOMT MET ENKELE STERKE TROEVEN Vijf partijen in Algerië Minder warm NOG EEN DIEFSTAL IN RIJKSMUSEUM St.-Adelbert en BKI besluiten tot samenwerking Weet adjudant meer van het geval-Aernout Samenwerking Bewaar deze krant zorgvuldig, VIENNA de slankste hoorbrfl Ook voor zwaar slechthorenden Optiek Jacobs Nwe. Haagdijk 25, Breda Fantastische Slaapkamershow Slaapkamertoonzalen LANGO n.v. 102e JAARGANG'No. 23999 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H- A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr A J. J. M. Mes. mr H M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 9 JUNI 1962 Abonnementsprijs 1 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per min (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 0J 1 1 tilii^u1 o 1 OOHO V Bureau voo' /.eenwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voqt Zeeuwsch Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 - (BnbureausTerneuzen Usbaanstraat 24 - telefoon 261)1 QQ. TBURG Nieuwstraa Voor de rechtbank in Den Haag is het kort geding tussen de importeur van „Lexington"-sigaretten en de Nederland se Consumentenbond voortgezet. Een getuige-deskundige voor de Con sumentenbond, dr. G.J. Leppink, verbon den aan T.N.O. was van oordeel, dat de statistische proeven die in opdracht van „Lexington" zijn genomen niet erg ge slaagd genoemd kunnen worden, omdat vermoedelijk de samenstelling van de sigaretten inmiddels is gewijzigd. Dr. J. S. P Bertram, die namens de bond het door Lexington gewraakte onderzoek had geleid, verklaarde dat geen gewicht kan worden toegekend aan tabellen en cijfers doch dat deze in onderlinge rangorde moeten worden gebracht, terwijl het ook een momentopname moet worden geacht. De internist dr. C. van Proosdy uit Hil versum, die onder meer een proefschrift heeft samengesteld omtrent het roken en de gezondheid, zei dat de invloed van teer en nicotine op het menselijk lichaam en de ontwikkeling van kanker door het roken wel vaststaan en dat daarover m Amerika vele publikaties zijn versche nen. Hij achtte dan ook de publikatie van de Consumentenbond van groot be lang voor de volksgezondheid. Namens „Lexington" werd meegedeeld dat geen wijziging is gebracht in de samenstelling der sigaretten voor de proeven welke „Lexington" heeft laten nemen. De president bepaalde de uitspraak op 22 juni of zoveel eerder als mogelijk. De 71-jarige Franse president, Charles de Gaulle, heeft gister avond in een radio- en televisierede laten doorschemeren dat hij zich zorgen maakt over de vraag wie hem als staatshoofd zal moeten opvolgen. In vier jaar tijds heeft De Gaulle meer dan wie ook van zijn voorgangers, een specifiek stempel op het Franse staatkundige leven gedrukt en er is hem alles aan gelegen, dat de republiek dit sempel behoudt. De gedachten van De Gaulle schijnen in de rich ting van het Amerikaanse systeem van presidentsverkiezingen te gaan. Daarvoor zijn grondwetswijzigingen nodig. De Gaulle vroeg het Franse volk hierover te zijner tijd in een referendum zijn mening te willen geven. In verband met het Hoogfeest van Pinksteren zal ons blad j maandag 11 juni niet; verschijnen. Directie Dagblad De Stem. GOTTLIEB DUTTWEILER, een Zwit serse rijkaard, is gisteren op 74-jarige leeftijd overleden. Zijn inkomen per jaar bedroeg de laatste tijd bijna een miljard dollar. Waar maar zaken werden ge daan was Duttweiler erbij om zijn graantje mee te pikken. IN BELGIë krijgt men als buitenlander geen wegenwacht-service meer als men geen internationale reis- en kredietbrief bij zich heeft. De A.N.W.B., die heel wat coulanter is, was hierover hogelijk ver baasd. EEN GLAZENWASSER uit Ottersum (18 jaar oud) heeft bekend een aanslag op een Nijmeegse kruidenier te hebben ge pleegd. Hij sloeg de man neer nadat deze hem na sluitingstijd twee pakjes shag had verkocht. Het doel was: gratis shag te kunnen roken. DRIE DESKUNDIGEN op het gebied van het verkeer hebben een plan inge diend om een eind te maken aan het verkeersvraagstuk in Utrecht. Gedeelte lijke demping van de Utrechtse singels en bouw van een tunnel zijn daarvoor nodig. DE MIJNWERKERS in het Roergebied willen op 14 juni een staking houden om kracht bij te zetten aan eisen voor een loonsverhoging van 10 procent. Dit kan het eerste arbeidsconflict in het Duitse kolenbekken sinds 1945 worden. „Directe vertrouwensstemmingen door het volk zijn in deze moderne tijd voor een republiek noodzakelijk", zo zei 'de Franse president, die hiermee het me rendeel van de Franse parlementariërs op de tenen is gaan staan, omdat het houden van herhaalde referendums de parlementaire democratie feitelijk krachteloos maakt. Door directe presi dentsverkiezingen in te stellen, zou De Gaulle ook het eerbiedwaardige college dat normaliter de president kiest het corps van 8000 kiesmannen, stuk voor stuk ambtsdragers tot een brokje folklore doen devalueren. In zijn rede maakte De Gaulle de ba lans op van wat hij in vier jaren in Frankrijk heeft gepresteerd. „In weer wil van stormen zijn wij een vrij, groots en eensgezind volk geweest", constateer de hij. „Dit moeten wij blijven". Bij de veranderingen die De Gaulle voor ogen staan is ook een plan om in Frankrijk het vice-presidentschap in te stellen. De Amerikaanse democratie heeft, ook wat dit betreft, model ge staan. Voorts somde De Gaulle de pro blemen op waarvoor Frankrijk zich ge steld ziet, waarbij hij uitweidde over zijn streven om van Frankrijk een geduchte atoommogendheid te maken, die elke aanvaller kan vernietigen. De Franse president was zo hoffelijk om erop te wijzen, dat Frankrijk bij het vernieti- gingskarwei de hulp van de andere wes telijke landen gaarne zal aanvaarden. Het Algerijnse vraagstuk, zo beloofde De Gaulle, zal binnen 23 dagen in hoofd zaak zijn opgelost. „Dank zy de krach tige regering welke onze natie sedert 1'958 bezit, is de Europeanen in Algerië de keus tussen de reiskoffer of de dood kist bespaard gebleven". In Algerië zet de O.A.S. zijn ver- schroeide-aardepolitiek op meedogenlo ze wijze voort. In Algiers waren openba re gebouwen en scholen het doelwit. Ook banken moesten het ontgelden. In een piratenuitzending heeft de O.A.S. een bloedig pinksterweekend beloofd Donderdagnacht was de termijn ver streken welke aan de Fransen in Algerië was gegeven om zich in een politieke partij in een onafhankelijk Algerië te kunnen vertegenwoordigen. De Franse belangenpartij is niet ko men opdagen. Algerië gaat nu zijn onaf hankelijkheid proberen waar te maken met behulp van vijf zuiver Algerijnse partijen, waaronder het F.L.N. de voor naamste plaats inneemt. Ook de commu nisten komen met een lijst. Er zijn vijf miljoen kiesgerechtigden in Algerië. Op het vliegveld Orly werd gisteren gedurende 12 uur gestaakt. (Advertentie) t medegedeeld door t het K.N.M.I., geldig tot vanavond: f in ae loop van de dag enkele vanuit i het noorden binnendrij veilde wolken- f velden, maar hoogstwaarschijnlijk i geen regen. Zwakke tot matige wind i uit noordelijke richtingen. Verder J droog en zonnig met maximumtem- Pera*uren van graden aan de kust I tot 22 graden in het binnenland. t V oor de pinksterdagen wordt er meer bewolking en lagere temperaturen verwacht. t Vandaag: zon onder 20.57 uur. J Morgen: zon op 4.21 uur, onder 20.58 uur. Maan op 12.27 uur, onder 1.24 t uur. t Maandag: zon op 4.20 uur, onder J 20.59 uur. Maan op 13.32 uur, onder J h45 uur. i Dinsdag: zon op 4.20 uur. Maan on- der 2.04 uur. Uit de historische afdeling van het rijksmuseum in Amsterdam wordt een ereteken met portretpenning van licht goud met groen en blauw email, date rend uit 1618, vermist. Uit het onderzoek en de verhoren van de politie is geble ken dat de keten mogelijk reeds enige tijd geleden werd ontvreemd. De dief stal werd evenwel donderdag pas ont dekt, nadat het bewakingspersoneel van het museum gealarmeerd door de dief stal van een houten beeldje enige dagen geleden, een strengere controle was gaan uitoefenen. De directie van het museum schat de waarde van de keten op 2.500. Gezien het zomerse weer en gezien het feit dat rond het middaguur gisteren alleen al aan de grenspost Zevenaar meer an 300 wagens met toeristen, voorname lijk uit Scandinavië en Duitsland, ons land zijn binnengekomen, verwacht de A.N.W.B. dat in het komende pinkster- weekeinde vele tienduizenden binnen-en buitenlandse kampeerders in Nederland hun tenten zullen opslaan. Van ze-ven uur af staat de kampeerinformatiedienst van de A.N.W.B. en A.N.V.V. in voort durend contact met de kampeerterreinen in ons land om de binnenkomende stroom kampeerders snel en efficient op de hoogte te stellen van de bezetting van alle in ons land gelegen kampeer en caravanterreinen. In verband met de te verwachten nog grotere drukte, en om kampeerders te leurstelling te besparen, dringt de A.N. W.B. er bij kampeerders op aan zich van tevoren van de bezetting van terreinen op de hoogte te stellen. Dit kan gebeu ren bij de A.N.W.B. (in de tijd dat de kantoren van deze toeristenbond gesloten zijn bij de alarmcentrale van de A.N. W.B.) en de bij de V.V.V.-kantoren. Londen dat dit jaar. evenals ons land. een van zijn koudste en natste lentes uit de geschiedenis heeft doorgemaakt, be leefde gisteren zijn warmste dag van het jaar. De thermometer is opgelopen tot 71 graden Fahrenheit. De St.-Adelbertvereniging en de i roepscentrale Katholieke Intellectuele (B.K.I.) hebben positief gereageerd o het schrijven van het episcopaat aan gaande de wenselijkheid van één groti katholieke centrale van beroeps, en vak organisaties. Adelbert en B.K.I. hebben verklaard, de oprichting van zo'n centrale voor te staan. De organisaties van hoger-leiding- gevende, mediale en uitvoerende werk nemers dienen daarin in daartoe ge- eigende groeperingen gebundeld, aan wezig te zijn. Zij moeten de garantie hebben dat zij volledig tot hun recht komen. Als een voorspel voor wat later nog op het stuk van integratie kan tot stand komen, hebben St.-Adelbert en B.K.I. besloten tot nauwe samenwerking. De zuiver-materiële belangenbehartiging wordt de zaak van B.K.I. Op uitnodiging van de K.A.B. zal op 14 juni a.s. te Utrecht een gesprek wor den gehouden tussen de K.A.B. en een twaalftal andere katholieke sociale or ganisaties over een mogelijk nieuwe structuur van het katholiek sociaal or ganisatiewezen. Aan het gesprek zal behalve door Adelbert en de B.K.I. worden deelgeno men door de werkende middenstand (W. M.), het K.O.V., de A.R.K.A., St.-Michaël de katholieke vereniging van mijnbe- ambten, een aantal katholieke leraren verenigingen en door de Katholieke Ne derlandse Journalistenkring. De 79-jarige lord Clement Attlee, die in het Koning Edward VII ziekenhuis voor officieren is geopereerd in ver- KONINGIN Elisabeth van België is gis teren te San Juan op Puerto Rico ge arriveerd. Zij wil daar het festival ter ere van de beroemde cellist Pablo Ca sals bijwonen. „Deze man is inderdaad een goede spion geweest, óók voor de Japanners! Zoals iedere goede spion heeft hij docu menten die hem dekken. Maar die heb ben geen waarde". Aldus reageerde ex-kapitein H. D. Rij- hiner (ridder M.W.O.), destijds hoofd van de veiligheidsdienst bij de Leger Produktie Bedrijven in Nederlands- Indië, op het bericht dat een adjudant van de Koninklijke Landmacht uit Bre da een smaadklacht heetf ingediend te gen de heer F. H. van der Putten uit Bussum. Deze adjudant wordt genoemd in het compromitterendè dossier dat de heer Van der Putten vorige week aan de minister van defensie heeft gezonden. Het uitvoerige verweer van de adju dant-aanklager heeft op ex-kapitein Rij- hiner, naar zijn zeggen, niet de minste indruk gemaakt. Hij vond het vreemd dat de betrokken militair eerst op ad vies van zijn meerderen heeft geweigerd iets te zeggen en nu opeens komt met een „te lang verhaal". Behalve de gepubliceerde beschuldi gingen bestaan er volgens de ex-kapitein nog honderden andere klachten tegen deze adjudant. De heer Rijhiner ontken de pertinent dat militairen van de in lichtingendienst zou zijn opgedragen leger3311 s*u^en het vijandelijke Er zouden nog mensen zijn die de ad judant kennen uit zijn tijd bij de Kem- Petai (de Japanse Gestapo). De ex-kapitein zei tenslotte nog, dat de adjudant meer moet afweten van de dood van vaandrig Aernout. Hij geloof de evenwel niet dat hij er persoonlijk bij betrokken is geweest. Een natuurgetrouwe nabootsing van het achttiende-eeuwse Britse oorlogs schip H.M.S. „Bounty" ligt hier in de haven van Long Beach, Calif ornië. Het schip dat is gebruikt bij de nieuwe verfilming van het oude verhaal over de muiterij op de „Bounty" is ge bouwd op een werf in Lunenburg, No va Scotia. Het wordt op het ogenblik van Tahiti, waar het voor de verfil ming van de werf heenzeilde, via het Panamakanaal naar Seattle gesleept om te worden tentoongesteld op de wereldtentoonstelling in deze stad. Op 22 november van het vorige jaar viel, doordat een sluiting waaraan een tui was bevestigd het begaf, op een bouwterrein in Dordrecht een stalen hei stelling om. Het tonnen wegende ge vaarte trof met zijn top twee in een brandgang achter het bouwterrein spe lende meisjes van zeven en tien jaar die vrijwel op slag dood waren. De juridische nasleep van dit droeve ongeval heeft de man, die verantwoor delijk voor het ongeval werd gesteld, een 27-jarige heibaas een eis van zes weken gevangenisstraf opgeleverd. De heibaas werd verweten, dat de slui ting niet in orde was geweest, waar schijnlijk doordat een verkeerde bout was gebruikt, waardoor de constructie van de stelling was verzwakt. kernexplosies te-weeg te brengen. De ratorium op kernproeven nog van k De omgeving van het Christmas- eiland in de Stille Oceaan is gis teren door de Amerikaanse rege ring tot gevaarlijk gebied ver klaard. De luchtvaartautoriteiten werd verzocht er rekening mee te houden dat vliegtuigen gedurende enkele dagen het bewuste gebied dienen te ontwijken. Ook de omgeving van het Johnson- eiland is weer tot gevarenzone geprocla meerd. Dit betekent dat de Amerikanen van plan zijn in beide proefgebieden kernexplosies teweeg te brengen. De ontploffing in de buurt van het Christ- maseiland. welke gisterenavond reeds plaatsvond, betrof een proef in de damp kring. De maatregelen welke bij het Johnsoneiland genomen zijn wijzen er op, dat daar een kernproef op grote hoogte zal plaatsvinden. Het Amerikaanse programma voor kernexplosies, gepaard aan experimen ten met raketten komt thans in een be slissend stadium. De proeven waren er op gericht om een bijna feilloos raket- afweerwapen tot ontwikkeling te bren gen. Aan het project, het zogenaamde Zeus-Nikeprogramma. is jaren gewerkt en het heeft al miljoenen dollars ver slonden. De opzet is, een met een atoom kop uitgerust projectiel af te vuren op een eveneens van een atoomkop voor ziene (pseudo-vijandelijke) raket. Hoog in de lucht verwekt het afweerwapen een atoomexplosie welke tevens de aan- valsraket vernielt. Men heeft met dit wapen geen proeven op behoorlijke schaal kunnen nemen zolang het mo ratorium op kernproeven nog van kracht was. Zodra bleek dat de Russische atoomproevcn iets te maken hadden met de ontwikkeling van een afweerwapen tegen intercontinentale atoomraketten, werd het Zeus-Nikeproject weer uit de kast gehaald. Begin deze week mislukte een praktijkproef met een afweerraket. Op een veel vreedzamer terrein, dat van de meteorologie, is een samenwer king tussen de V.S. en Rusland groeien de. Te Genève, waar een conferentie van de internationale weerkundige organi satie wordt gehouden, hebben de Ameri kaanse en Russische afgevaardigden be sloten hun regeringen te verzoeken om gezamenlijk het magnetisch veld van de aarde te onderzoeken. Ook op het ge bied van telecommunicatie met behulp van kunstmanen wordt samenwerking voorgesteld. Het is mogelijk dat in het kader van de samenwerking satellieten zullen worden gelanceerd. band met maagstoornissen, heeft het ziekenhuis verlaten. Het herstel van lord Attlee zal nog wel enige tijd vergen. Traditiegetrouw brengen wij dit jaar weer onze Pinkster prijsvraag, die in samenwerking met onze adverteerders tot stand kwam. Ook nu zijn er wederom prachtige prijzen te winnen. Elders in dit blad vindt U een nauwkeurige omschrijving van de prijsvraagvoorwaarden. want 22 juni a.s. dient uw oplossing pas in ons bezit te zijn. Deze prijsvraag is een aangename en nuttige vrijetijdsbesteding voor jong en oud. Wij wensen U veel succes Het is zeer waarschijnlijk, aldus een inlichting van onze parlemen taire redacteur, dat ambassadeur Van Royen in het begin van de volgende week weer teruggaat naar Washington. Hij zou daarbij voorzien zijn van zeer ruime be voegdheden voor eventuele nieu we onderhandelingen met Indo nesië. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat daarmede een nieuwe fase is ingetreden in „de kwestie Nieuw-Guinea". Gisteren nog beweerde de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, dat Indonesië de besprekingen met Neder land over deze kwestie niet meer zou hervatten, tot het er zeker van was, dat Nede-rland het plan-Bunker in beginsel had aanvaard. Trouwe Papoea's Eens te meer heeft een aantal Papoea- leiders een telegram gezonden aan pre mier De Quay, waarin gezegd wordt, dat de bevolking van West-Papoea „in het geheel geen Indonesisch bestuur" wenst. Te meer wordt de wens van deze Pa poea's onderstreept vanwege het vinden van het lichaam van de vier dagen ge leden door de Indonesische parachutisten vermoorde Papoea, Tobias Bichra Kra- mandondon. De aanvankelijke angst van de Papoea's, dat zij hetzelfde lot zouden ondergaan als deze Tobias, is overge gaan in grote woede jegens de Indone siërs. Vijandelijkheden Of het nog tot verdere openlijke vij andelijkheden zal komen? Vice-maar- schalk Omar Dhani, de hoogste bevel hebber van de Indonesische luchtstrijd krachten, heeft een reis gehaakt langs de eenheden die bestemd zijn voor de reis in Nieuw-Guinea. Bovendien zal binnenkort, mogelijk deze maand, de opperbevelhebber van de Sovjet-lucht macht, maarschalk Konstantin Versjihin, Indonesië bezoeken. Veel hangt dus af van het verdere diplomatieke overleg. (Advertenties) ALLEENVERKOOP Op 2e Pinksterdag! is onze slaapkamershow geopend van 2 tot 9 uur Wij nodigen U uit onze showroom, die enige in Nederland is, zonder enige verplichting te komen bezoeken. Een unieke kollektie van 60 houten en gestoffeerde slaapkamers uit binnen- en buitenland, in diverse stylen en uitvoeringen, staat geheel kompleet in een zeer attractieve omgeving voor U opgesteld. Ook onze kollektie spreien is de moeite van het bezichtigen waard, Leveroing alleen via de handeel. VAN MAURIKSTRAAT 41 BREDA - plan Ypelaar Ginneken, achter Valkenierslaan. gi

de Stem | 1962 | | pagina 1