Verjongingskuur voor Paleis op de Dam g Word één-twee-drie prijswinnaar I Shopping centers: noodzakelijk en zeer aantrekkelijk CAMPARI Interieur nu praktischer WEGENVERKEERSDAG KNAC Winkels verouderen vlug LUCKY STRIKE Straks kan het weer honderd jaar mee Particulier verkeer uit ?city weren Twee OAS'ers terechtgesteld De roterende Jotter reuzen- vulling. Schrijft tot 5 x langer! HAARCRÈME Eis van 30 mnd voor oneerlijke boekhouder Pot voor Ossendrecht en Breda Opgave puzzel no. 191 Gemotiveerde oplossing 3 3 2 1 1 1 3 1 i H lil ivj 1A 1 B Jc 1 D E 1 a F i 1 H i 1 1 i J H K 1 1 Li. 1 —J Voorrang voor openbaar vervoer Nieuwe klap bij verkiezingen voor Conservatieven 9 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 JUNI 1962 9 De eerste fase van de restauratie van het koninklijk paleis op dc Dam, waarmee medio 1960 werê begonnen, is voltooid. De totab kosten bedroegen ongeveer 3 mil joen gulden. De tweede restaura tie-fase is inmiddels begonnen en zal ongeveer 2,5 jaar duren. Ge durende deze periode zal het pa leis niet voor ontvangsten kunnen worden gebruikt. Alles wat zich in het interieur bevindt, zal wor den opgeslagen in Weesp. Met de voltooiing van de eerste fase is ongeveer een derde gedeelte van alle uit te voeren werkzaamheden gereed gekomen. De restauratiewerken worden uitge voerd in opdracht van de Rijksgebouwen dienst. Een in 1913 ingestelde commissie dient de minister bij deze restauratie van advies. De leiding van de werkzaamhe den berust bij de architect prof. ir. C, Wegener Sleeswijk. Met de restauratie van het paleis wordt in-de eerste plaats beoogd de instandhou ding van een van de belangrijkste monu menten en de noodzakelijke verhoging van de brandveiligheid van het gebouw. Tijdens een persrondgang door het paleis vertelde prof. Wegener Sleeswijk dat er naar gestreefd wordt het gebouw zoveel mogelijk het zeventiende-eeuwse karak ter terug te geven. Daarbij neemt men de gelegenheid te baat 'n aantal voorzie ningen te treffen die de bewoning van het gebouw praktischer maken. Nadat eerst de gevels van het paleis waren hersteld in de laatste jaren, is een aanvang gemaakt met de restauratie van het inwendige van het gebouw. De details en afwerkingen werden daarbij zoveel mogelijk teruggebracht in de ze ventiende-eeuwse toestand. Door het ge bruik als stadhuis en paleis was het in terieur op vele plaatsen beschadigd. Ver schillende zalen, trappen en gangen heb ben hun oorspronkelijke grootte en lig ging herkregen. Zo is de gaanderij op de eerste etage verlengd. Alle brandgevaarlijke houten scheids- wanden en betimmeringen op de tweede, derde en vierde verdieping in het noor delijk gedeelte van het paleis zijn ver vangen door stenen wanden. In de be treffende vertrekken zijn tegelijkertijd moderne sanitaire voorzieningen getrof fen. De technische installatie (elektrici teit en verwarming) is verbeterd en uit gebreid. Marmer onder hout Aan de behoefte aan meer ruimte voor de dienst heeft men kunnen voldoen door tussen de funderingen op kelderniveau een nieuwe verdieping te maken rondom de noordelijke binnenplaats en westelijk van de zuidelijke binnenplaats Hier zijn o.a. gekomen: een zilverkamer, porcelein- kamer, glaskamer, kleedkamers voor de hofmeesters en enkele keukenruimten. In totaal heeft de eerste herstelfase 625 vierkante meter vloeroppervlak opgele verd. Als de tweede fase gereed is zal daar nog 150 vierkante meter aan toe gevoegd zijn. Op de begane grond zijn de dienst woning, de keuken, de dienstafdelingen met toiletten gerestaureerd en opnieuw ingericht. In alle gerestaureerde ver trekken is gebruik gemaakt van teak- Advertentie) Grijpmechanisme draait bij elke druk-op-de-knop de vulling een kwartslag om. Gevolg? Het drukpunt van de kogel wisselt telkens. Dus: géén slijtplek, géén inktverlies, géén hapering! Vanaf f 11.. Afleem*n voor Nederland: Parler Service N.V - Beun Damrak Amflerdam-C Produkien van the Q fartef Pen Company. Maken of the Wortd'a MoR-Wanted Pent. hout, lichte wandtegels en 4000 Zweed se kalkstenen vloertegels, zoals die ookl in de zeventiende eeuw in het paleis werden verwerkt. Het paleis telt vier liften en een dienstlift. Tijdens de eerste herstelfase werd een nieuwe dienstingang aan de Mozes- en Aaronstraat gemaakt. Op de eerste eta ge is een speciaal kamertje voor radio apparatuur ingericht voor uitzendingen vanuit het paleis. De zogenaamde „blau we salon" heeft een ingrijpende wijziging ondergaan. Onder een witte verflaag heeft men een fraaie plafondschildering ontdekt, die ,,in ere" is hersteld. In ver schillende vertrekken is een marmeren vloer onder de planken vandaan geko men. Ook de „weeskamer" is geheel ge restaureerd: de wanden zijn opnieuw bekleed en de balken hebben een don kerbruine kleur gekregen. In totaal krijgt het paleis 20 logeer eenheden (zit-, slaap- en badkamer) voor hoge gasten, voor de meubilering worden zoveel mogelijk oude, voorradige meu belen gebruikt. De logeereenheden (flats) zullen bij gebrek aan oude meubelen, een modern interieur krijgen. Alleen de muren van de burgerzaal vertonen bouwtechnische gebreken, die tijdens de tweede herstelperiode zullen worden verholpen. Dan worden ook de troonzaal, de rode salon, gobelinkamer, van Speykzaal, Mozeszaal en het zoge naamde Engelse kwartier gerestaureerd. De nimmer gebruikte en afgewerkte krijgsraadzaal op de derde verdieping zal worden ingericht als eetzaal. Tot nu toe was het een opslagruimte. In de troon zaal zullen de donkere (later aangebrach te) wandbespanningen worden verwij derd, evenals de houten vloer, die het marmer bedekt. De zolder was oorspronkelijk één ruim te. Hier gaat men de houten schotten vervangen door stenen wanden De bin nenplaatsgevels zullen tijdens de tweede herstelperiode waar nodig gerestaureerd worden. Ook zullen nog enkele trappen huizen worden hersteld. Onlangs heeft men alle aankoopreke ningen voor het meubilair uit de tijd van Lodewijk-Napoleon (1808-1810) terugge-' vonden. Daaruit bleek dat een groot ge deelte van de meubelen werd gemaakt door Amsterdamse meubelmakers die naar Frans model werkten. Prof. Wegener Sleeswijk, die tevens be trokken is bij de restauratie van de Oude Kerk en de Nieuwe Kerk in Amsterdam, deelde mee dat de mogelijkheden om tij dens de herstelwerkzaamheden in het pa leis tot een praktischer indeling te ko men, zijn doorgenomen met de konink lijke familie. „Als de gehele restauratie klaar is, kan het paleis weer honderd jaar mee", aldus prof. Wegener Sleeswijk. (Advertentie) BK) DOP EEN PRODUKT VAN L'ORÈAL DE PARIS De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, heeft een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden geëist tegen de 33-jarige H. B. die in zijn functie van kassier-boekhou der bij de Coöperatieve Boerenleenbank in Warga gedurende de periode 1956 tot en met januari 1962 gelden verduisterde tot een totaal bedrag van 37.000, In zijn vorige betrekking bij R. S. Stok vis te Leeuwarden had B. al een schuld van 6.000,gemaakt en het zou voor namelijk deze schuld geweest zijn, die hem op het pad der verduistering voer de. De kassier meldde zich op 15 januari van dit jaar zelf bij de politie te Leeu warden. Hij verklaarde toen al geen kans meer te zien zijn schulden ongedaan te maken. De president van de rechtbank, schets te de verdachte als een man, die zijn fouten thans wel heel goed inziet. Hij heeft ook zijn volle medewerking ver leend bij het onderzoek door de rijks politie. B., die nog nooit eerder veroor deeld was, gold in het dorpsleven van Warga als een stuwende kracht in ver scheidene verenigingen. De officier van justitie was van mening, dat er in feite veel meer verduisterd was dan alleen die 37.000,aangezien de overige bedragen weer aangezuiverd zijn. Toch heeft B., aldus de officier, gedu rende ruim zes jaar meer dan 5.000,per jaar boven zijn normale inkomen verteerd. Hij zag geen kans de tering naar de nering te zetten, hoewel hij wel degelijk aanvoelde, dat hij op een vulkaan leefde. Er waren deze week 4 puzzelaars met een geheel juist ingevulde kolom, die een bedrag van 2237,79 verdelen. Iedere winnaar krijgt dus 559,44. De sociale pot werd verrijkt met een bedrag van 280,80 en is nu gestegen tot 260.315,16. De prijswinnaars in het verspreidingsgebied van het Dagblad De Stem zijn: E. NöGGERATH, Wilhelminasingel 28, BREDA J. C. SPRANGERS-DE VOS, Canadesepl. 3 OSSENDRECHT kwartje per kolomT 4 kolommen f I.- A Het woord schooljuffrouw aan het woord onderwijzeres s synoniem (3). BELANGRIJK! Deze puzzel „Eén, twee of drie" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in bet be zit zijn van „Eén, twee of drie", postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten zijD gel dig. De prijswinnaars kriigen direct bericht De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt B Daar deze winkeljuffrouw nog jong is, kan men het woord winkelmeisje eveneens toepassen (3). C Terechtwijzen (wijzen waar iemand wezen moet of in welke richting hij moet gaan) is beter van toepassing dan „controleren" (toezicht oefenen op enig beheer, beleid, gedrag) (2). D Het woord model heeft zowel betrekking op „mannequin" als op het kledingstuk, dat getoond wordt (1). E Daar Mariene Dietrich beroemd is, heeft filmster (beroemde filmactrice) de voor keur (1). F Alleen het woord dienster (vrouwelijke be diende, t.w. om spijzen en dranken rond te dienen, inzonderheid in lunchrooms, e.d.) is van toepassing. „Serveuse" is geen be staand Nederlands woord (1). G Zuster betekent: verpleegster. Beide woor den zijn juist (3). H Kappen (het hoofdhaar naar de kunst op maken) heeft hier de voorkeur, daar men meestal niet naar de kapper of kapster gaat, wanneer het haar enkel maar ge kamd behoeft te worden (1). I Het staat niet vast of deze steno-typiste ook „secretaresse" is (2). J Aangezien de vrouwelijke verkeerspolitie niet gewapend is, heeft politie (beambte met het toezicht op de openbare orde en veiligheid belast) de voorkeur. Bij gewa pende macht denkt men eerder aan een leger (1). K Afgebeeld bureau hoeft niet in een kan toor te staan. Daarenboven blijft ook al stond het afgebeelde bureau in een kantoor door de dubbele betekenis (bureau kan toor en bureau schrijftafel) het woord bureau de voorkeur genieten (2). L Bediening is: het bedienen van personen, verzorging. Beide woorden zijn juist (3). Zie voor algemene voorwaarden onze krant van 1 juni j.l. I 1 1 i (Advertentie) (Van onze Haagse redacteur) De decentralisatie van het winkelapparaat van een stad van meer dan 25.000 a 50.000 inwoners is uit stedebouwkundig oogpunt nood zakelijk, voor de consument aantrekkelijk en voor de detailhandel on vermijdelijk. Deze stelling verkondigde dr. ir. F. Bakker Schut giste ren op de achttiende wegenverkeersdag van de K.N.A.C. in het Groot handelsgebouw te Rotterdam. De wegenverkeersdag stond ditmaal geheel in het teken van de „shopping centers" (koopcentra) en de ver- keers- en parkeerproblemen voor het kopend publiek. waaraan de bestaande centra niet kun- 5«i De stedebouwkundige noodzakelijkheid van „shopping centers" resulteert volgens ir. Bakker Schut uit a. de te groot wordende afstand tussen rand en centrum b. de grote parkeerhehoefte in de on- middellijke nabyheid van de winkels, nen voldoen. Voor wat de wijze van decentralisatie van het winkelapparaat betreft zei spre ker dat deze bepaald wordt door een groot aantal factoren waarvan hij o.m. noemde: a. De topografie van de stad en streek; b. De noodzaak het karakter, de belan gen van en de investeringen in de be staande binnenstad zoveel mogelijk te ontzien; c. De wens tot combinatie van een win kelcentrum met voorzieningen als een café-restaurant, bioscoop, bowling etc.; d. De omvang van de te vormen win kelkern. De keuzemogelijkheden moeten voor de consument aantrekkelijk zijn, terwijl voor de detailhandel een levensbestaan in de nieuwe winkelkern aanwezig moet zijn. De heer A. van der Wal, directeur van de algemene bouwcentrale te Amstelveen wees op de relatie en de gevolgen daarvan tussen moderne distributie methoden, waardevastheid van onroe rend goed en het verkeer. Die relatie houdt volgens de heer Van der Wal een directe bedreiging in voor de waarde van bestaand onroerend goed, met name voor de woon- en werkgebouwen in de stads centra. De moderne rationele distributie methoden brengen immers de vestiging van geheel nieuwe winkelcentra met zich mee, omdat de traditionele verkoopplaat sen zich niet even snel aan de nieuwe winkelmethoden en behoeften kunnen aanpassen. Ook kunnen de traditionele verkoopplaatsen niet of onvoldoende te gemoet komen aan de eisen van zich uiterst snel voltrekkende ontwikkelingen op verkeersgebied. Volgens de heer Van der Wal is de kernvraag dan ook: de harmonie tus sen dinamische en statische elemen ten en de wijze waarop die twee in de pas gehouden kunnen worden. Hij meende dat de les van de laatste ja ren voor beleggers en architecten is, dat de winkels spoedig verouderen. Nieuwe bouwwijze Hij pleitte in dit verband voor snel af- schrijfbare en dus minder permanente bouwwezen. „We hebben voldoende knap pe architecten en bruikbare materialen om semi-permanente gebouwen esthetisch verantwoord te laten zijn in het kader van een „shopping center". Deze shopping centers moeten volgens de heer Van der Wal gereedschap zijn, waar de handel rationeel mee moet kun nen werken. „Vraag en aanbod dienen maatstaf te zijn, flexibiliteit een vereis te". Vijf over twaalf Volgens de heer Van der Wal heb ben wij echter noch de bereidheid, noch de geldmidelen, noch de ruimte om de oude kernen te laten varen en nieuwe elders op te trekken. „Het is evenwel nu reeds vijf over twaalf voor het nemen van maatregelen ter bescherming van een geweldig natio naal belang". „Door nieuwe uitbreidingen te voor zien van passende, moderne winkelcentra zullen we verdere congestie van de bin nensteden kunnen afleiden, zonder die binnenstad te vermoorden. Hierdoor win nen we de tijd, nodig voor de sanering van de binnenstad en tot regeneratie daarvan tot stadscentrum met centrale functie", aldus de beer Van der Wal. aan de verkeersbehoefte van de grote steden. Aan het openbaar vervoer zal echter een bepaalde voorrang moeten worden verleend. Het particulier verkeer dat geen doel heeft in de city moet daar geweerd wor den. Dit betekent, dat het doorgaand ver keer zoveel mogelijk door middel van ringwegen om de city heen gevoerd moet worden". Dit zei ir. N. A. Bogtstra, directeur van de R.E.T. te Rotterdam, op de verkeers- dag van de K.N.A.C. te Rotterdam. Volgens ir. Bogtstra kan het railver- voer in steden van meer dan 500.000 in woners niet gemist worden, omdat dit in staat is grote vervoersstoten te verwer ken. Dit railverkeer moet echter een eigen baan krijgen op, boven of onder het straatniveau. De heer Bogtstra deed ook de suggestie om te trachten door spreiding van de werktijden het verkeer te verminderen. Dit is z.i. met name voor het openbaar vervoer van belang. (Advertentie) „Er moet voor het behoud van de leef baarheid van de stad een synthese ge vonden worden tussen openbaar en par ticulier vervoer, een regeling waarbij beide elkaar aanvullen. Geen van beide kan alleen in bevredigende mate voldoen l'aperitivo Gen. vert. O. Ognibeni Co., A'dam. De Britse Labourpartij heeft tussen tijdse verkiezingen in Middlesborough ge wonnen. Haar kandidaat, Jeremy Bray, veroverde de in conservatieve handen zijnde zetel met een meerderheid van 2270 stemmen, in percentage stijgend van 35.4 tot 39,6. Voorzitter Hugh Gaitskell zei erover: „Een prachtig resultaat. Dit is een van Labours mooiste overwinningen sinds de oorlog". Maar de man die met de grootste winst ging strijken, was de liberale kandidaat G. Scott, die het percentage op zijn par tij uitgebrachte stemmen verhoogde van 9,7 tot niet minder dan 25,8. Het conser vatieve percentage viel van 54,9 tot 33,7. Zouden de Engelse liberalen hun suc cessen van de laatste tijd kunnen besten digen en stemmen aan de conservatieven ontnemen, dan zou Labour een kans krij gen de volgende algemene verkiezingen te winnen. Twee OAS-lieden, de in Algerië gebo ren Fransman Claude Piegts en de Zuid- slaaf Albert Devocar, zijn gisteren in een fort bij Parijs doodgeschoten. Zij waren ter dood veroordeeld wegens moord op een commissaris van politie te Algiers Roger Gavoury, gepleegd in mei 1961. Naar verluidt wilden beiden terechtge— stelden niet geblinddoekt worden toen zij voor het executiepeloton van 24 man stonden. Piegts schreeuwde: „Mik op mijn hart" en „Lang leve Frans Algerië". Devocar, van wie gezegd wordt dat hij uit Zuid-Slavië afkomstig is, zou ge schreeuwd hebben: „Lang leve Oostenrijk, lang leve het (vreemdelingen)-legioen".

de Stem | 1962 | | pagina 9