'Jf Ui Huurverhoging wellicht in najaar pas te realiseren Oe Thant roept Soekarno op tot hervatting van overleg Jouhaud leeft tot 1 juli onder zwaard van nog Damocles Prins Philip ontmoet zijn zusje toamol v/eer Gesprek tussen prins en Kennedy in discussie Zijn leven in politieke waagschaal Voorstel zal eindstreep wel halendoch: KVP broedt op een motie over subsidieregeling Kleine randstoring in New York Parna acht plan-Bunker acceptabel W.E.U. houdt oogje op Frankrijk Dreigbrieven voor Hausner 12 LSI ir. tapijten DAGBLAD VOOR ZEELAND Bouwprijzen in het oog houden vandaag Zonnig MUSEUMDIEFSTAL IN AMSTERDAM ROEANDA-OEROENDI IN V.N.-ASSEMBLEE Echtpaar ontvoerd? O.A.S.-terreur woedt nu hevig Portokosten N.-Guinea 200 HUIZEN PER DAG IN APRIL Druivenprinses >s <-ï i- m hi'M Doe wat Karpex in water. Zonder hard tï wrijven met borstel of spons licht op uw tapijt aanbrengen. Niet doordrenken! Niet nawrijven! Slechts laten drogen! En... uw tapijt is weer droommooi. Als nieuwl Het nog aanwezige losgekomen vuil verwijdert u vanzelf tijdens de normale stofzuigbeurt. 102e JAARGANG No. 23998 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 8 JUNI 1962 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HtTLST Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (BiibureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) De door de minister Van Aartsen (Volkshuisvesting) voorgestelde huurverhoging van 10 a 12 procent ook voor het grootste deel van de nieuwbouw stuit bij de Tweede Kamer, gisteren begonnen aan het huurdebat, op allerlei bedenkingen. Als mr. Van Aartsen echter komende dinsdag, wanneer hij de Kamer antwoordt, niet al te zeer uit vorm is, moet hij toch wel een meerderheid voor zijn huurver hoging kunnen verkrijgen. De socialisten zijn weliswaar tegen, maar de K.V.P. en C.H.U. hebben nog maar een klein zetje nodig om met de V.V.D. en A.R., die hun fiat reeds hebben Jaten horen, achter de bewindsman te gaan staan. Over de datum van de huurverhoging ver keert men overigens nog in onzekerheid. Men denkt aan 1 september of 1 oktober. Voordat minister Van Aartsen de re geringspartijen over de streep kan krij gen, zal hij met name nog opheldering moeten geven over de sociaal-economi sche gevolgen juist op dit moment van de voorgestelde huurverhoging en over zijn plannen ten aanzien van de steeds maar stijgende bouwkosten. Over het conjuncturele aspect van de huur verhoging toonden zich verscheidene af gevaardigden niet gerust. Wat de bouw prijzen betreft was het algemene oor deel, dat de aanhoudende stijging ervan het doel van de huurverhoging een evenwicht te brengen tussen de huren van oud- en nieuwbouw illusoir maakt. Hierop richt zich ook het hoofd bezwaar van de P.v.d.A. tegen de huur verhoging. Een gevoelig puilt tenslotte is ook het subsidiebeleid rond de volkswo ningbouw. Het is niet uitgesloten, dat er over het subsidiebeleid een motie komt. Dr. Van Hel voort heeft mr. Van Aartsen namelijk gevraagd de „winst" voor de schatkist uit de huurverhoging van vooroorlogse woningwetwoningen althans ten dele aan deze woningen ten goede- te laten komen. Daardoor zou dan het peil van die wo ningen verbeterd kunnen worden. Het gaat hier om rond 175.000 woningen op een totaal van 750.000 woningwetwonin gen. Zou mr. Van Aartsen daartoe niet bereid zijn, dan zal de K.V.P. een uit spraak van de kamer vragen. De K.V.P.- fractie wenst bovendien nog, dat de op- DE BISSCHOP van Madrid, mgr. Eijo Y Garay, heeft vijf pastoors van arbei dersparochies in Madrid tot nader order gesuspenseerd, omdat zij in het open baar hun instemming met de stakingen hebben betuigd. EEN BRITSE regeringscommissie ver klaart in eqn officieel verslag: „Vanuit politiek en economisch oogpunt is het van levensbelang om Russische lessen op school te geven". In concreto wordt voor gesteld: minder Frans en Latijn, meer Russisch. FRANK COSTELLO, de uit Italië af komstige Amerikaanse gangster, heeft te New York beroep aangetekend tegen het deportatiebevel, dat de Amerikaanse re gering tegen hem heeft uitgevaardigd. DE KANSELIER van de Thailandse am bassade in West-Duitsland is verdwenen, nadat hij instructie had gekregen naar zijn land terug te keren. Hij wordt er van verdacht in contact te hebben ge staan met communisten. KEIZER HIROHITO van Japan heeft gisteren aangekondigd, dat op 1 juli ver kiezingen zullen worden gehouden voor de Eerste Kamer van het parlement. DR. O. NOORDENBOS uit Amsterdam is gisteren toegelaten als lid van de Tweede Kamer als opvolger van ds. van der Veen (PSP). BIJ K.B. is bepaald dat de nieuwe bos- wet (die meer doeltreffende bepalingen geeft met betrekking tot behoud van natuurschoon en houtstand) op 1 juli a.s. ui werking zal treden. MGR. DR. WILLEBRANDS, secretaris van het concilie-secretariaat voor de her eniging, heeft verklaard, dat de studie aangaande de geldigheid van de Angli- kaanse priesterwijdingen thans nog niet aan de orde komt. (Zie ook: De kerk in het midden.) (Advertentie) Weersverwachting meegedeeld door f het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Droog en zonnig weer. Zwakke tot t matige wind tussen noordoost en t noord. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als gisteren. t Vandaag: zon onder 20.56 uur. t Morgen: zon op 4.21 uur. Maan 11.23 uur, onder 1.01 uur. op brengst van de huurverhoging voor na oorlogse woningwe-tnieuwbouw door verbetering en verruiming van de on- derhoudsnormen gedeeltelijk aan de nieuwe woningwetwoningen ten goede zal komen. „Onze economie is over de top der hoogconjunctuur heen". Past in een der gelijke situatie een huurverhoging met effecten als prijsverhoging, overbeste- ding (de totale opbrengst is 180 miljoen), en overcompensatie (voor een grote groep)? Een huuraanpassing nu zou de druppel kunnen zijn, die de emmer doet overlopen, zei dr. Van Heivoort (K.V.P.). Deze uitspraak geeft overigens slechts de mening weer van enkele K.V.P.'ers die onder aanvoering van K.A.B.-advi- seur drs. Bogaers tegen de huurverho ging als conjunctureel ongewenst oppo neren. Klaagzang De stichtingskosten van woningen stij gen nog voortdurend. Daardoor blyft er ondanks huurverhogingen een kloof be staan tussen de huren van oud- en nieuwbouw. De klaagzang hierover was algemeen in de kamer. „Misschien kun nen we de vrye sector nog wat verder beperken", zei dr. Van Heivoort voor zichtig. Begin met op te treden tegen de hui dige windhandel in huizen, adviseerde de heer Aantjes (A.R.) de bewindsman. De speculatieve aankopen op dit terrein jagen mede de bouwkosten omhoog. Onbeantwoord bleef (vooralsnog) de vraag, waarom nu ook het grootste deel van de nieuwbouw bij de huurverhoging betrokken moet worden. De kamer nam er evenwel in meerderheid genoegen mee, zij het dan dat met name dr. Van Hel voort een duidelijk huurmaximum voor de nieuwbouw vastgesteld wilde zien. Mr. Van Aartsen heeft bij de schrifte lijke voorbehandeling van de Huurwet enkele vage toezeggingen gedaan over een maximum huurpeil voor woningwet woningen, afgestemd op het gemiddelde huurpeil van '61, vermeerderd met 85 gulden. De heer Bommer (P.v.d.A.) vond die huurgrens rijkelijk hoog; 58 procent van de woningzoekenden heeft een in komen van niet meer dan 4800 gulden. Compensatie Alles by elkaar genomen wekte dit debat niet de indruk, dat de ka mer gelooft in het spoedig tot stand- komen van meer normale huurver- lioudingen waartoe een huurverho ging zou moeten bydragen. Niemand wilde zich dan ook hinden aan de twee volgende huurverhogingen (in 1964 en 1966), welke mr. Van Aart sen nog in het vooruitzicht heeft ge steld. Alleen de V.V.D. had er oren naar. „Laat de woningbouw en de huren zo snel mogelijk los en alles lost zich van zelf op", adviseerde de liberaal Schui temaker. De kamer gaf niet thuis. Wat de compensatie voor de huur verhoging be-treft was iedereen wel con tent. Die compensatie bedraagt 1,5 pro cent en is verplicht voor loontrekkenden met een inkomen tot 13.000 gulden of met een hoger inkomen wanneer men tenminste onder een C.A.O. of bindende loonregeling valt. De compensatie wordt betaald uit de winst van de werkgevers. Ook in de sector van de sociale verzeke ringen is de compensatie behoorlijk. Ver wacht wordt, dat er onder de loontrek kenden nogal wat zullen zijn, die van de compensatie nog iets beter worden. Phins Philip, de zoon van prins Albert en prinses Paola werd bij één van zijn visites bij zijn pas geboren zusjeprinses Astrid ge fotografeerd. De algemene vergadering van de V.N. beraadslaagt momenteel over de vraag hoe men het best chaos kan voorkomen in het Belgische beheerschapsgebied van Roeanda-Oeroendi ten oosten van Kongo. Politieke waarnemers verwachten dat er felle debatten zullen worden gevoerd over de kwestie, omdat de meningen in de wereldvergaderzaal zeer verdeeld zijn. De meerderheid van de Afrikaanse ge delegeerden wenst van het gebied één staat te maken, maar de commissie die het probleem te bestuderen kreeg heeft gerapporteerd er niet in te zijn geslaagd de diverse machtsgroepen in het gebied tot een verzoening te brengen. De plaat selijke politieke leiders willen twee ge scheiden staten. Vele V.N.-gedelegeerden zijn bang. dat als de Belgen vertrokken zijn, de gebie den snel zullen vervallen tot een toestand van chaos. Het Amerikaanse echtpaar Raimonus en Martha Harold, dat in een Oosten rijks hotel in het grensgebied tussen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije met va kantie vertoefde, is verdwenen. Het echt paar maakte veelvuldig wandelingen in het grensgebied waar het ook fotos nam. AI zijn bagage bevindt zich nog in het hotel. De wind welke Soekarno uit het V.N.-secretariaat toewaait is giste ren een beetje koeler dan zij tot dusverre was, geworden. Secreta ris-generaal Oe Thant heeft een beroep op president Soekarno ge daan om in te stemmen met een zo spoedig mogelijke hervatting van de onderhandelingen met Nederland over Nieuw-Guinea. „Benoemt u alstublieft zo spoe dig mogelijk een afgevaardigde, nu Nederland bereid is het overleg te hervatten. Ook hoop ik, dat er een eind zal kun nen komen aan alle vijandelijkheden aan beide zijden als de onderhandelin gen eenmaal zijn hervat", aldus Oe Thant in zijn telegram. Het antwoord van de Indonesische president is nog niet ver zonden. Bij een vorige gelegenheid had Soekarno tien dagen nodig voor een ant- woordtelegram. Indonesië stelt pogingen in het werk om in Engeland begrip te vinden voor zijn standpunt dat het de Papoea's tegen de „Nederlandse willekeur" moet oe- schermen. „Als Nederland zijn strijd krachten op Nieuw-Guinea versterkt dan moeten wij het ook wel doen", ver telde de Indonesische ambassadeur giste ren aan de Britsse minister van Buiten landse Zaken. Hij ging even voorbij aan het feit dat Nederland zijn strijdkrachten heeft versterkt nadat Soekarno c.s. ein deloos had herhaald dat hij onze troepen de oorlog zou aandoen. Het praktische resultaat van het diplomatieke overleg in Londen is, voor zover bekend, dat Engeland waardering is gaan koesteren voor de voorstellen van Bunker, waar over de Indonesische ambassadeur bij zonderheden schijnt te hebben meege deeld. De heer Soedjarwo, die namens Indo nesië aan het mislukte vooroverleg, eer der in dit jaar, heeft deelgenomen, ver telde gisteren in Soerabaja, dat Neder land een overgangsperiode van 10 a 15 jaar had voorgesteld. Pas daarna zou de laatste Nederlander Nieuw-Guinea ver laten. Soedjarwo zei tevens, ietwat boud: „Wij zijn de facto in het bezit van Nieuw-Guinea. Onze parachutisten be schermen de bevolking". (Van onze parlementaire redacteur) In politieke kringen wordt verwacht, dat ttfdens de ministerraad van vandaag, die, zoals aï eerder gemeld, weer voor een goed deel aan het Nieuw-Guinea- vraagstuk gewijd zal zyn, ook gesproken Uit een open vitrine op de .afdeling beeldhouwkunst en bouwnijverheid van het Rijksmuseum in Amsterdam is een eikehouten beeldje gestolen, voor stellende Christus als leraar in de tempel, sprekende tegen vier staande en drie zittende figuren. De waarde van het beeldje is ongeveer 1500 gul den. De diefstal is vermoedelijk woens dag gepleegd. Het kunstvoorwerp is 22,5 cm hoog en 18 cm breed. De Britse minister van Landsverdedi ging, Harold Watkinson. heeft in de thans te Parijs bijeen zijnde assemblée van de Westeuropese Unie verklaard, dat de sterkte van het Britse Rijnleger zo spoedig mogelijk op 55.000 man zal worden gebracht. Het Rijnleger telt thans 50.000 man. De assemblée van de Westeuropese Unie heeft een aanbeveling aanvaard, waarin de eis is verwerkt, dat toezicht zal worden uitgeoefend op de vervaar diging van kernwapens in Frankrijk, ten einde te verzekeren dat deze plaatsvindt overeenkomstig het verdrag van Brussel. Een Frans amendement om dit punt uit de aanbeveling weg te laten werd verworpen. De aanvaarde aanbeveling is opgesteld en ingediend door de Belgische socialis tische senator Houssiaux. Het lot van de ter dood veroor deelde voormalige generaal Ed- mond Jouhaud zal worden be slist na de volksstemming van 1 juli in Algerije. De Gaulle heeft hiermede, zo is uit betrouwbare bron vernomen, ingestemd. Premier Pompidou, minister van Al gerijnse zaken Joxe, minister van de fensie Messmer en minister van justitie Foyer, hebben bepleit Jouhaud niet te executeren. Als Jouhaud thans zou worden geëxecuteerd, aldus hun be toog, zou er niet veel hoop kunnen be staan op een vreedzame volksstem ming of machtsoverdracht in Algerië. Een week lang heeft de O.A.S. een soort van „bestand" in acht genomen. Gisteren echter brandden de terreur- activiteiten opnieuw los. Een O.A.S.- commando bestookte een groep Alge rijnse arbeiders in de omgeving van Hussein Day. Drie Algerijnen kwamen bij het incident om het leven. Een uur na het voorval word een andere Alge rijn doodgeschoten. Tot gisterenavond waren er 7 doden te betreuren. Inmiddels heeft de regering bekend gemaakt, dat brigade-generaal Henri Hugot van zijn functie is ontheven. Men vermoedt (officieel is dit echter niet gemeld), dat Hugot ontslag had genomen omdat hij geen vuurpeloton voor Jouhaud wilde aanwijzen. Argoud De O.A.S. volhardt dus in zijn stre ven. Ex-kolonel Antoine Argoud is gis teren benoemd tot opperbevelhebber van de O.A.S. in Frankrijk, zo blijkt uit een verklaring, die afkomstig heet te zijn van de „Nationale Raad van Verzet" van de O.A.S. Argoud, die naar verluidt de motor in de O.A.S.-machine is. heeft onlangs eon bezoek gebracht aan de Franse le- gergarnizoenen in West-Duitsland om steun te krijgen voor de geheime le- gerorganisatie. Hij zal in dit verband worden bijgestaan door kapitein René Sergent. (De dreigbrieven die de leden van het nu ontbonden militaire tribu naal ten tijde van het proces-Salan hebben ontvangen, waren ondertekend door Argoud. Red.). De toestand is dus nog allesbehalve rustig. Daar komt vandaag eens te meer een staking bij. Het grondper soneel van de Air France op het Pa- rijse vliegveld Orly heeft nl. laten we ten, dat het vandaag om twaalf uur in staking zal gaan (voor 24 uur) om aan eisen voor hogere lonen cn betere ar beidsvoorwaarden kracht bij te zetten. Studenten Bovendien is gisteren het centrum van Algiers opgeschrikt door drie zwa re ontploffingen, die uit de faculteits gebouwen van de universiteit van Al giers bleken te komen. Men vermoedt, dat ook hierin de O.A.S. de hand heeft gehad. Roofovervallen op postkantoren brachten het geheime leger in totaal een winst van circa 30.000 gulden. De ontploffingen in en rond de universi teit geven te denken. Waren (of zijn?) het immers niet altijd de studenten die het sein geven van algemeen ver zet? Met dat al hebben Parijse avond bladen gisteren toch nog weten te mel den dat gestencilde mededelingen zijn ontvangen die waren verzonden door de anti-Gaullistische „nationale raad voor het verzet". Op die mededelin gen waren o.m. de letters „O.A.S." en de woorden „buitenlands voorlichtings bureau" gestempeld. zal worden over het recente bezoek van prins Bernhard aan president Kennedy. Volgens berichten uit Amerikaanse bron zou tydens dat bezoek ook het Nieuw- Guineaconflict aan de orde ztfn geweest. Over dit gesprek doen in Den Haag op het ogenblik allerlei geruchten de ron de. Gezegd wordt, dat het kabinet vooraf niet op de hoogte zou zijn geweest van het Nieuw-Guineagesprek tussen de prins en president Kennedy. Sommigen menen te weten, dat deze affaire voor de regering mede aanleiding is geweest de Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. Van Royen, voor nadere op heldering terug te roepen. De prins heeft tijdens zijn bezoek aan Washington bij dr. Van Royen gelogeerd. Had de am bassadeur, zo vraagt hien zich af, het kabinet niet moeten waarschuwen als hij tenminste op de hoogte is geweest van de plannen (en het standpuntvan de prins? Wat er van al deze verhalen pre cies waar moge? zijn, in politieke krin gen wordt het in ieder geval algemeen betreurd, dat dit Nieuw-Guineagesprek heeft plaatsgevonden. Het past niet in onze constitutionele verhoudingen, zegt men, zeker niet nu een zo controversiële zaak als het Nieuw-Guineaconflict mede onderwerp van gesprek is geweest. De belangrijkste politieke partij in Nieuw-Guinea, de Parna, een nationalis tische groepering, heeft gisteren officieel verklaard dat zij de voorstellen van de heer Bunker aanvaardbaar acht. Als Nieuw-Guinea in 1970 maar onafhanke lijk is dan is het de Parna verder onver schillig wie tot dan toe de lakens uit deelt. De Papoeastudent, Frits Kirihio, die onlangs een bezoek aan Indonesië bracht, is lid van de Parna. Volgens de laatste berichten uit Nieuw-Guinea zijn maandag drie Ne derlandse militairen bij acties gewond geraakt. (Aanvankelijk was sprake van twee gewonden). Er werden bij deze ac ties vier Indonesische parachutisten ge dood. Dit gebeurde bij Teminaboean. Het aantal neergelaten parachutisten wordt op 500 geschat. Hiervan zijn er thans 150 uitgeschakeld. (Van onze Haagse redacteur) Onlangs hebben wij op gezag van de dienst Welzijnszorg der Koninklijke Landmacht bericht dat de portokosten voor de verzending van dagbladen aan Nederlandse militairen op Nieuw-Guinea voor rekening van het rijk komen. De Legervoorlichtingsdienst deelt ons thans mee, dat er wel door defensie in over leg met de P.T.T. aan een dergelijke regeling wordt gewerkt. De bedoeling is te komen tot een tarief als dat thans b.v. geldt voor de correspondentie met Nederlandse militairen, die in La Cour- tine (Fr.) oefenen. Voor brieven e.d. be hoeft dan slechts het binnenlands tarief betaald te worden. De regeling is echter nog niet „rond". In april 1962 zijn, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek 6.080 nieuwe woningen voltooid. In april 1961 kwamen 6.844 woningen ge reed. Sedert de bevrijding zijn tot en met april van dit jaar in totaal 956.849 nieuwe woningen gebouwd. De Israëlische procureur-generaal Gi deon Hausner, die in het proces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann als openbare aanklager is opgetreden, heeft na het proces diverse dreigbrieven uit West-Duitsland en Egypte ontvangen. Er komen zinsneden in voor als: „U zult worden gedood" en „U zult met uw leven voor dat van Eichmann betalen". Hausner verklaarde ook dat in Israël inlichtingen zijn ontvangen, volgens wel ke naoorlogse nazi's teleurgesteld zijn door de houding van Eichmann vóór diens terechtstelling. Zij hadden ver wacht dat hij in zijn laatste ogenblikken nog eens zou getuigen van zijn toege wijdheid aan de nationaal-socialistische beginselen, De 23-jairge Dago Persoon uit Honselersdijk is uitverkoren tot druivenprinses 1962 van het West- land. De druivenprinses heeft zich donderdagochtend in Naaldwijk voorgesteld.

de Stem | 1962 | | pagina 1