Naar consolidatie? Wacht Roeanda en Oeroendi na 1 juli een ..Kongo-chaos VOOR DE VROUW Ontwikkeling boerin op zéér ruime leest geschoeid ONAFHANKELIJKHEID AANSTAANDE Toetsi en Hoetoe wachten op kans veten uit te vechten J MINDERHEID DE BAAS Verbond Ned. Werkgevers ontharing? depilan Activiteiten eigen standsorganisaties Zonnebril, eerst kijken dan kopen VARIA - VARIA - VARIA - VARIA - VARIA - VARIA r Persoonlijke Lening nederlandsche handel maatschappij, n.v. Weerrakettenplan van Amerika en Rusland Informatie Hogl e eisen 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JUNI 1962 15 (Advertenties) (Eigen buitenlandse dienst) Opnieuw maken twee centraal-Afrikaanse landen zich op voor de onafhankelijkheid. Het zijn Roeanda en Oeroendi. De datum der onaf hankelijkheid werd op de algemene vergadering van de V.N. vaa 23 februari jl. vastgesteld op 1 juli a.s. Bepaald hoge verwachtingen voor een vredige overgang van voogdijgebied naar zelfstandigheid heeft men niet. Reeds in november 1959 ontstonden er ernstige onlusten in verband met de strijd om de hegemonie tussen de ver schillende stammen, die deze gebieden bevolken en dit belooft ook verder weinig goeds. Verkiezingen In november van hetzelfde jaar kon digde Brussel algemene verkiezingen aan en de vorming, van een eigen in lands bestuur op democratische basis, waarmede de beslissende periode tot de zelfstandigheid werd ingezet. Bij de ver- (Advertentie) Roeanda en Oeroendi worden bewoond door drie totaal verschillende bevol kingsgroepen. De in het verleden steeds machtigste, alhoewel numeriek in de minderheid zijnde groep wordt gevormd door de Toetsi, van Ethiopische af komst. De grootste groep is de originele negerbevolking, de Hoetoe terwijl dan nog resteert de kleine groep van de Twa, die pygmeeënbloed in de aderen heeft en steeds onderdanig de Toetsi diende, vooral in de strijd tegen de Hoetoe. In ruil hiervoor kregen de Twa een zekere bescherming van de Toetsi. Het land werd het eerst gekoloniseerd door de Duitsers, die echter in 1916 ver dreven werden door de Belgische kolo niale troepen, welk optreden in 1919 of ficieel door de mogendheden erk«id werd en in 1923 door de Volkerenbond werd bekrachtigd met het besluit deze gebieden onder Belgisch mandaat te stellen. De Belgen maakten gebruik van de overheersende positie van de Toetsi, die f u echter slechts 17 procent van de bevol-j£hans niet somber of pessimistisch king uitmaken. Toen in 1946 het stelsel j gestemd. Zii weten, dat de tegen- van de mandaatgebieden werd afge- J schaft, werden Roeanda en Oeroendi als Wind op tal van gebieden sterker ve0rtro™edbieffiert^rrrdaanEeBigi|ië ver-" geworden. Wanneer hun echter (Van onze Haagse redacteur) „Nederlandse industriëlen zijn plicht deze gebieden tot zelfbestuur en autonomie te leiden, waartoe in 1951 een 10-jarenplan werd opgesteld. Lang zaam veranderde België zijn houding ten opzichte van de verschillende be volkingsgroepen en ging op meer demo cratische wijze te werk, van betekende dat ook de Hoetoe een vinger in de pap kregen. Hiertoe werden de Belgen min of meer geprest door het befaamde ..Manifest van de Hoetoe". Hierin pro testeerden dezen tegen de minderwaar dige wijze waarop hun bevolkingsgroep - 80 procent! - was vertegenwoordigd in de administratieve en parlementaire- politieke instellingen. Een en ander deed de verhoudingen toespitsen en 1959 kwam het tot openlijke strijd, waar bij dorpen werden platgebrand en slachtoffers vielen. Alleen met een ver sterkte troepenmacht wist België toen de orde te herstellen en te handhaven De Toetsi zagen echter in, dat de op gang gebrachte democratisering van het land hun feodale heerschappij spoedig een einde zal doen nemen. Zij eisten toen onmiddellijke onafhankelijkheid waartegen de Hoetoe - zeer begrijpe lijk - zich verzetten. Wèl onafhankelijk heid, maar dan op democratische wijze. De Hoetoe zijn de onderdrukking door de Toetsi, daarbij geholpen door de wrede Twa, moe. (Advertenties) de armslag wordt gelaten om zich aan de gewijzigde conjuncturele en handelspolitieke verhoudingen aan te passen en wanneer hun geen te strak keurslijf van overheidsmaat regelen wordt opgedrongen, zal de thans aangebroken periode er wel eens een van consolidatie blijken te zijn van hetgeen werd opge bouwd. Daarna kan dan weer met volle kracht worden voortgegaan in de richting van meer activiteit en welvaart voor ons gehele volk". Dit schrijft het Verbond van Nderlandse Werkgevers in zijn jaarverslag over 1961. Bij zijn opsomming van de belang rijkste gebeurtenissen van 1961 gewaagt het verbond van een duidelijke afzwak king van de stijgende tendentie in de conjunctuur in een aantal belangrijke afnemerslanden, met name in West- Europa. De verwachtingen wijzen op een verdere voortzetting van deze ont wikkeling in 1962. „Het Nederlandse industriële bedrijfsleven zal zich dus moeten blijven instellen op een toene- Voor de aanschaffings- en installatiekosten van een Centrale Ver warming kunt u bij de N.H.M. een Persoonlijke Lening aangaan. Aantrekkelijke voorwaarden: *5% rente over het bedrag dat aan net begin van elk jaar uitstaat duur van de lening en aflossingen in overleg te regelen in geval van overlijden vervalt de resterende schuld; familieleden of erfgenamen worden hiervoor dus niet aan sprakelijk gesteld. Vraagt gratis toezending van de folder CV-PL. Hoofdkantoor: Amsterdam, Vijzelstraat 32 (Advertentie) Maar dan modern, veilig, snel en mild m#t de prettig geparfumeerde 'n Hamol produkt uit Zwitserland tube 1.50 en 2.95 kiezingen in september vorig jaar be-| haalde de Parmehoetoe-partij in Roean da de overwinning en via een referen-| dum werd besloten tot afzetting van de mwami, de Toetsi-vorst. In Oeroendi was het de nationalistische partij van prins Roeagasore, die het heft in han-| den kreeg. Roeagasore werd premier, doch kort daarna werd hij vermoord. De onderhandelingen tot overdracht I van de macht werden verder voortgezet in de V.N. te New York, waar minister Spaak erin slaagde - althans voorlopig - een vergelijk tussen de partijen te be-| werkstelligen. De Belgische militairen zullen sléchts geleidelijk vertrekken, maar men be twijfelt, dat er definitief vrede werd gesloten tussen het heersersvolk der Toetsi en het eenvoudige herdersvolk der Hoetoe. Ook betwijfelt men of de inheemse bevolking de blanken zal ont zien wanneer de gewapende macht ver dwenen is. Slechts weinigen zijn dus danig ontwikkeld, dat zij begrijpen, dat de aanwezigheid van de blanken beslist nodig is om zowel Roeanda als Oeroendi de voortzetting van het economisch le ven te garanderen, daar noch het ene noch het andere land beschikt over ge schoold inlands kader om economisch staande te blijven. mende strijd om de afzetmarkten," aldus concludeert het jaarverslag. Sprekend over de werktijdverkorting zegt het verbond nog geen definitief oordeel te kunnen uitspreken over de economische consequenties ervan. Maar wel meent men, dat de neiging tot het verrichten van diepte-inves teringen er aanmerkelijk door zal worden vergroot. „Dit is trouwens de enige weg waar langs in het huidige klimaat kan wor- den bereikt, dat onze nationale industrie kan blijven meeconcurreren met het bui tenland. Alleen met diepte-investeringen is ook de met de Europese integratie beoogde welvaartsvergroting te reali seren." Soepel prijsbeleid Het sociaal-economisch beleid van de overheid geeft het verbond aanleiding om op te merken, dat op de regel „geen prijsverhoging tengevolge van loonsver hoging om verschillende redenen vrij I veel uitzonderingen onvermijdelijk zijn. Gezegd wordt: „Aan de ene kant moet de regering er op toezien dat, althans gemiddeld, de prijzen zich niet in infla toire richting ontwikkelen, aan de andere kant moet voorkomen worden, dat door al te strakke richtlijnen het beleid voor de individuele ondernemingen een on hanteerbaar karakter krijgt. Al wordt het algemene uitgangspunt van de tot dusverre gevoerde prijspolitiek nog altijd onderschreven, de weerstanden tegen de feitelijke uitvoering nemen zonder enige twijfel toe. 6 Het jaarverslag doet nogmaals een be roep op de minister van Economische Zaken met dit alles rekening te willen houden bij de uitvoering van zijn prijs beleid. De Sovjet-Unie en de Verenigde Sta-| ten hebben in Genève overeenstemming bereikt over samenwerking bij het lan ceren van meteorologische satellieten voor weeronderzoek. De overeenkomst is het sluitstuk vanl overleg dat Hugh Dryden van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart en prof. Blagonrarov, een Russi sche ruimtevaartdeskundige, in Genève hebben gehouden. Van het gezamenlijke Amerikaans-, Russische project zullen alle andere lan den kunnen profiteren. Doel is te gera ken tot nauwkeuriger weersvoorspellin gen. Amerika en Rusland zijn het ook eens I geworden over een gezamenlijk project om het magnetisch veld van de aarde te meten door middel van echoraketten die door gezamenlijke krachtsinspanning zul len worden gelanceerd. Ook dit project zal openstaan voor andere na'ties. Het bilaterale overleg tussen Dryden en Blagonravov eindigt vrijdag. Gehoopt werd dat beide projecten tegen die tijd hun definitieve beslag zouden hebben gekregen. Wat de sluiting nog in de weg staat, is Amerika s weigering om de Russische eis in te willigen, dat meteorologische satellieten niet zullen worden gebruikt voor de verspreiding van oorlogspropa ganda door middel van televisie of an-1 derszins. Toen onlangs de jaarvergade ring werd gehouden van de ka tholieke boeren- en tuinders- bond was er bijzonder grote be langstelling van de zijde van de boerinnen. En terecht want het onderwerp, dat op deze bijeen komst werd behandeld, ligt haar zeer na aan het hart, ja, zij is er het middelpunt van: het agra risch gezin. Twee hoogleraren uit Nijmegen en Leuven voerden nodig dat hoge eisen stelt. Het be- roep van boer en tumder komt in de het Woord over gezinsvorming beroepenclassificatie van het Rijks- en gezinsopvoeding, twee deli- arbeidsbureau op de derde van 7 plaatsen, terwijl de eisen worden om- cate Onderwerpen, die echter in schreven als ingewikkelde arbeid, het brandpunt van onze belang- een Stelling staan en die de georga- varing en tevens theoretische kennis. Het gezinsbedrijf hoeft niet ge voerd te worden ten koste van het gezin. Het is juist de voornaamste opgave voor boer en boerin om zowel bedrijf als gezin beide te laten ge dijen door de nauwe samenwerking. De standsorganisatie zien het als een grote taak hiervoor de gunstige niseerde boerinnen met ruime belangstelling voor wat zich afspeelt buiten en boven het oude, begrensde bestaan, in ho ge mate interesseren. Nagenoeg alle katholieke boerinnen voorwaarden te kunnen scheppen zijn verenigd in de dertig jaar oude Landelijke Katholieke Boerinnenbond die ontstond als onderafdeling van de vu*-- K N B TE' De huishoudeliike voorlichting geeft De drie'afdelingen Limburg, Bra- informatie over huishouden en gezin, bant en Zeeland plus de noordelijke zowel wat de technische en economi- provineiën, zijn uitgebreid met een sehe als wat de sociale kant er van vierde in Noord- en Zuid-Holland en betreft. In onze tijd waarin zich zul- ke grote veranderingen voltrekken is de opvoedende en vormende taak bui tengewoon belangrijk. De vrouw van het platteland die zoveel gelegenheid krijgt om zich te ontwikkelen, is te benijden en het élan waarmee zij de oude grenzen heeft overschreden dwingt bewonde- tellen 40.000 leden. Deze vrouwen worden door de activiteiten van haar standsorganisaties reeds vanaf de meisjesjaren zo breed ontwikkeld dat de stadse jonge vrouw, daarbij vergeleken misschien wel achter blijft. Het kost enige moeite de moderne vrouw uit 't agrarisch gezin de oude naam te geven van boerin" waaraan maar al te vaak de herinne ring is verbonden aan begrensd erf en begrensd leven tengevolge van moeitevolle omstandigheden. Italiaanse couture, zomer 1962. Ideaal voor de reis. Een tailleur met gefrons- 'mg af. Dc niet-agrarische vrouwen ji™*' rnnriAn ov in mnnirt nr\7inht eon vnnr. creeerde uit een kreukherstellend, zouden er in menig opzicht een voor beeld aan kunnen nemen. plooihoudend mengsel van leacril en wol. Aangezien een zonnebril tot de uitrusting van elke elegante vrouw behoort is ongetwijfeld de eerste voorwaarde die zij eraan stelt een elegant montuur. Natuurlijk is het montuur belangrijk alle moei te en kosten, besteed aan kapsel en make-up kunnen in één slag ongedaan worden gemaakt, als een verkeerd gekozen montuur het ef fect bederft. Toch is het bij nadere beschou wing ernstiger wanneer de glazen van de zonnebril het effect van het beeld dat ermee gezien wordt, be derven. Alle soorten zonnebrillen tempe ren het hinderlijk licht, maar de soorten die niet-optische lenzen hebbenvervormen het beeld en vereisen een bijzondere inspanning tot scherper kijken. Elke goede zonnebril moet een weldadige ontspanning geven. Het type met polaroid-lenzen absorbeert daarenboven niet alleen het ultraviolet licht maar neemt bovendien de horizontale reflectie weg. Van horizontale reflectie heeft b.v. de automobilist last, wanneer de zon hinderlijk weer kaatst wordt door andere auto's, of door een natgeworden wegdekde watersportliefhebber kent die reflectie op het van zon schitterend ivater. Met een polariserende bril kan men echter door het water heen zien. Bij de aankoop van een zonne bril behoort dus eigenlijk èèrst een blik op het felle zonlicht buiten geslagen te worden en pas daarna in de spiegel van de opticien. Nu de aardappelen duur zijn, 5 zult u vaker dan anders uw toe- 5 vlucht nemen tot erwten, bonen, S rijst, gort, macaroni of spaghetti. s Voorbeelden van menu's Rijst of gort met hachee,' Z rabarbermoes Macaronie met gehakt, kropsla; Spaghetti met kaas, worteltjes l met doperwten J Bruine bonen, gebakken bloed-Z •worst, bieten (sla); Z J Rijst met gebakken vis, mosterd- of kerriesaus, komkom- Z mersla. „Bahmi" van macaroni of mie J met stukjes varkensvlees, spits- Z kool en prei Witte bonen, gebakken spek (en Z ei), andijviesla. Z Ideaai WIEG- EN WAGENDEKEN In zijn openingswoord waarbij de voorlichting op deze verschillende ter reinen werden besproken, haalde de voorzitter van de K.N.B.T.B., de heer C. G. A. Mertens, woorden aan van Z.H. de Paus in de encycliek Mater - et Magistra dan stelt men zich als ideaal een landbouwbedrijf en vooral een gezinsbedrijfdat het beeld vertoont van een mensen- gemeenschapwaarin de onderlinge betrekkingen en de structuur van het bedrijf beantwoorden aan de normen van de rechtvaardigheid en aan de christelijke geest" en „Het gezinsbedrijf zal echter dan alleen solide en duurzaam zijn als het voldoende oplevert voor een menswaardig bestaan van het ge zin." De voorzitter sloot daarop aan met de stelling dat het er niet om gaat zoveel mogelijk gezinsbedrijven te handhaven, maar wel om zoveel mogelijk goede bedrijven met gun stige gezinsvoorwaarden te hand- M haven. Benodigdheden 1 paar dikke bijvoorbeeld 50 bij 60 cm. breit u Dat er vermindering van het aan- pennen, minstens nr. 7, 3 kluwens dus een rechthoek van 64 bij 74 cm. mohairwol1 stukje gewatteerde Leg deze op de op maat geknipte zijde1 m'. satijnlint, 2,5 m. zijden gewatteerde zijde en sla de randen koord of kantom. Vastnaaien met kleine steken, Neem van uiv wieg of wagen maar door en door. Maak een eerst de maat op, voor het te zwierige strik van het satijnen maken sierdekentje en koop ge- lint en naai die op de gebreide watteerde zijde. Brei een proef- kantbedek aan de andere zijde lapje, om het aantal steken te be- de steken met het zijden koord, of palen. Brei dan in tricotsteek een het kant, dat u er met onzichtbare rechthoek, die de grootte heeft van steken op naait. Van de hedendaagse boer en tuin- het dekentjemaar reken bovenU hebt nu een sierdekentje, dat der wordt een grote ondernemings- dien op een 'omslag van 7 cm. aan aan beide zijden bruikbaar is. geest gevraagd er is vakonderwijs alle zijden voor een dekentje van tal agrarische bedrijven te zien valt, is tot nu toe geen reden tot zorg, maar een al te grote vlucht van het platteland zou wel eens tot gevolg kunnen hebben dat alleen de minst begaafden achterblijven in de land bouw en dat kan het agrarisch be drijf niet zonder schade verdragen. rende modellen, bijvoor beeld zwartgemoesd bloesje op witgemoesde rok hetzelfde in rood en in blauw héél veel witte chemisiers met zwarte moesjes effen witte zomerblousjes met een gemoesd kraagje laktassen met stippel- tjesmotief en gestippel de linnen hoedjes voor kleine snufjes frisse katoenen jurkjes in empirestijl, nauw lijfje, wijde hals, pof mouwtjes en brede ceintuur, op de rug ge strikt bij de kapper: snoezige garnituren van opaline- en turkooiskleurig ge perst glas, met zwarte parasolletjes en hoedjes bedrukt, waarin crème, lotions, etc. zitten.... ïjc voor mijnheer- zelf handige strandensem- bles van badstof, be staande uit broek, slip en shirt: effen kleu- renmaisgeel, blauw en 'groen op een show voor de confectie „robes de charme"; in ligne prin- cesse met ronde hals en corsage op de taille; in hemdmodel met vier kante hals en brede schouderbanden, ge strikte ceintuur; en ge tailleerd model met V- hals, kleine reverskraag en 6 knopen aan het lijfje alle drie van be drukte zijde en zonder mouw. op een show voor linge rie modellen in de nieuwe stof Kirinyl, die luchtig, glanzend en fijngemaasd is; laddert niet nieuwe tinten framboos, donkergroen, rookkleurig, bronsgroen en marineblauw. Deze tinten speciaal voor onderjurken. Modellen met split op zij, met uitgesneden rugpand en diep rond decolleté speciaal bij de jurk behorend. Een nieuwtje op nacht- kledinggebied het korte, wit katoenen hemd met langer ach terpand a la groot vader en sierlijk ge- frontst plastron voor de zomersport een wenkbrauwenpot lood, dat bestand is tegen de uitwerking van zeewater 5 nuan ces, bruin, kastanje, grijs, zwart en blond. T>louses zijn in de modewereld interessant geworden en dat is het beste nieuws wat vrouwen die handig zijn met de naald, kunnen horen. Met een nieuwe blouse is een oude garderobe weer vlug vernieuwd. Deze drie modellen lokken navolging uit van Desses is de matrozenblouse waarvan de kraag het rugdecolleté bijna bedekt van Casalino het nonchalante schuingestreepte jak met lage ceintuur van Pradels de no-iron satijnen blouse met jabot en klokkende man chetten. voor tieners gezellige ruit- en stippeljurken, echte en schijn deux pièces, rok met platte plooien, halsje wijd, met ronde kraag en daar onderdoor een lavallière das, die van voren wordt dichtge- strikt. voor werkende en stu derende meisjes een voorkeur voor ietwat afwijkende combinaties, bijvoorbeeld een streep- jesbloes op een stippel- tjesrok en effen truitjes op hevig gestreepte rokken bij de ceintuur: enorm brede modellen a la motorrenneroffi ciers-modellen met dubbelgepunte gesp en veel koperen gaat jes smalle tweekleu rige ontwerpen van zacht lamsleer rood wit gestreepte elastie ken met zwartleren sluiting heel smalle, dichtgestrikte koord jes van leer en nieuwe vormen, die ietwat meebuigen met de taille bij de nieuwe twin- shorts een model van witte piqué, bestaande uit rokbroek met wijd, mouwloos jasje, één dat bestaat uit een zwarte bermudashort met pied de poule bloesje waar op een rond piqué kraagje en een van grof beige linnen, met ber mudashort en matrozen- kieltje, afgezet met tweekleurige bies bij de nieuwe stippel tjes-liefde contraste- bij de zomer paraplu's: vrolijke modellenge ïnspireerd op Schotse clan-ruiten, voorna melijk in blauw met groen, bruin met beige en zwart en helder rood met groen bij de meer geklede modellen handvatten van met leer geïncrus- teerd verguld metaal, van hagedisseleer en lakleer gecombineerd met gouden pareltjes of randjes en van blauw boxleer, gegarneerd met witleren knopjes,. bij de grapjes en de snufjes: houten knopen, die gekleurd worden in de kleur van de stof imprimé zijden haar netjes stola's met zak ken, passend bij de bloese en bij de cein tuur kleine zijden baretjes die bij de blou se passen royale, dub bele volants rond de ruime halsuitsnijding van blouse of japon rijk geornamenteerde armbanden, boven de elleboog gedragen bij de parasolletjes snoezige modellen van zwarte of witte kant op zachtgetinte fond met een strookje kant afge zet pagodevormige modelletjes, bijvoor beeld mét roze zijde met een zwarte franje, of zwart, met een franje van passement om zoomd en luchtige, vierkante vormen, op heel lange steel van sierlijk bamboe....

de Stem | 1962 | | pagina 9