JE HEBT ZE!: Zwart o Minter en Hinter en de zwiergeit Verkenningstochten van K.R.O. in Europa De beursbengels: Philips zeer vast Dertien landen Knap luisterspel van Heinrich Böll ^^oc^ezec^d PINKSTEREN VIA RADIO EN T.V. Enny Meunier in rl remember mama' Vlaams t.v.-programma voor de KRO-televisie Openingsavond van Holland Festival NATUURAZIJN MET DE BLAUWE N Luister naar Terugblik Radioprogramma 7s Televisieprogramma Kandidaten partijbestuur K.V.P. Stem-feuilleton Karei I V.S. in auto-industrie aan de kop BEURS VAN AMSTERDAM Tweejarig jongetje verdronken HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JUNI 1962 In de zomermaanden van half juni tot begin september zal de KRO op de zon dagavonden van acht uur tot half tien een nieuw radioprogramma uitzenden, waarb\j telkens een van de Europese landen wordt belicht onder de titel „Een avond in Het is de bedoeling in deze uitzendin gen een indruk te geven van het karak ter van twaalf Europese landen, zowel door middel van het gesproken woord als door de lokale muzikale sfeer. Alhoewel dit programma van documentaire aard is, is elke uitzending luchtig gehouden. Toeristische informaties moet men in de nieuwe serie niet teveel verwachten; het is in de eerste plaats de opzet de luiste raar een ontspannend beeld te geven van enkele landen van Europa, die hij wellicht nog niet heeft bezocht in zijn vakantietijd. Zondag 17 juni zal men „een avondje in Frankrijk" kunnen vertoeven. Ver volgens staat op het programma Portu gal, Oostenrijk, Denemarken, Joegosla vië, Ierland, Duitsland, Italië, Zweden, Spanje, Noorwegen, Zwitserland en Groot-Brittannië. Onder de samenstellers van deze Eu ropese programma's treffen wij de na men van een groot aantal bekende radio medewerkers, zo tekent hoorspelregis- seur Willem Tollenaar voor Spanje, dom B. Brockbernd zorgt voor een program ma Zweden, Tom Bouws neemt Dene marken voor zijn rekening en Leni Ver- Onder de titel „Klopfzeichen" schreef de bekende Duitse auteur Heinrich Böll een bijzonder knap luisterspel, dat zon dagavond 10 juni in de vertaling van Michel van der Plas voor de microfoon van de KRO zal worden opgevoerd. In „Klopsignalen" doorleeft een man de wonderlijke gebeurtenissen die hij tij dens zijn gevangenschap in Duitsland heeft meegemaakt. Het gaat om de voor bereiding door een priester op de eerste H. Communie van een ter dood veroor deelde, waarbij de man die zich in de cel tussen beide gevangenen bevindt, door het tikken van zijn vingerknokkels tegen de muur de boodschap aan de priester doorgeeft. De regisseur Willem Tollenaar speelt tevens de hoofdrol in dit korte luisterspel, dat werd geschreven met een bijzondere felheid. Stel dat u nou slaande ruzie hebt met uw buurman, dat u zó grondig met hem overhoop ligt dat de hele buurt de adem inhoudt als u hem tegenkomt omdat er dan een wederzijdse scheld tirade losbreekt waarvan de ruiten rinkelen .U heeft zo gruwelijk de pé aan die matj. en zijn hele gezin dat u in de tuin een hoge muur bouwtom dat sommigen van uw kinderen on danks bedreiging met helse straffen af en toe toch over de heg wippen om met het kroost van de gehate buurman te spelen. En bij die muur houdt u dan zelf de wacht, met een bloedhond bij u en een geweer in de aanslag. Zodra u iets ziet bewegen paft u erop los en u vertelt uw kinderen en aan ieder in dhele straat dat die ellendeling van een buurman van u een dief is en een kinderrover, die onder valse voorwendsels kleine jongetjes in zijn huis lokt en hen dan in de kelder stopt of hen de hele dag zwaar laat werken, zonder hen er genoeg eten voor te geven. En dat hij in het geniep plannetjes maakt met een schurk uit de onderwereld om samen de hele straat uit te roeien en de huizen er met de grond gelijk te maken en dat hij 's avonds in het donker met een groot mes in de buurt rondsluipt en ieder een die hij tegenkomt om zeep helpt Stel dat bij u in de straat de situatie nu zo ligt. Dat is dan toch wel wat je ruzie kunt noemen, nietwaar? Maar gaat u dan, als u eens krap zit, uitge rekend bij die buurman een paar honderd gulden ter leen vragen? Het komt me tenminste hoogst onwaar schijnlijk voor. Maar Ulbricht doet dat ivèl. Hij vraagt Bonn een dikke vier miljard mark ter leen, om een paar dingen die hij nodig heeft te kunnen betalen, zo las ik in de krant. Bonn beraadt zich over het ver zoek" stond erbij. Je zult het zien géven het hem nog ook. Ik zou tegen zo'n buurman zeggen: loop naar de maan, of breek eerst je muur af en leer dat schelden en schieten af, en dan zullen we wel eens kijken. Maar in de politiek gelden andere normen. Vandaar dat ik nooit iets van de politiek zal begrijpen. PRAET-MAECKER stegen zal de luisteraar een indruk ge ven van Portugal. Ben Brans verzorgt Oostenrijk en re porter Dick de Vree besteedt aandacht aan Noorwegen. De laatste uitzending van deze nieu we serie is op 9 september met „Een avond in Groot-Brittannië". Op de ochtend van de eerste pinkster dag verzorgt de KRO om half negen de radio-uitzending van een plechtige hoog mis, die wordt gecelebreerd in het min derbroederklooster te Alverna bij Nij megen. Zoals wij eerder berichtten zul len van kwart over drie tot half vijf vier continenten met de Hilversumse KRO- studio verbonden zijn voor de uitzen ding van de bidstonde „Veni Creator Spiritus". Aan het slot omstreeks half vijf geeft Paus Joannes XXIII vanuit het Vaticaan zijn apostolische zegen aan de luisteraars. Deze uitzending wordt s avonds om 22.50 uur in zijn geheel her haald. Zoals bekend kunnen de tv-kijkers op eerste pinksterdag om vijf uur op het scherm een doopplechtigheid meemaken die wordt gehouden in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus te Haarlem-Noord. De tweede pinksterdag is er een radio uitzending van een plechtige hoogmis in de kapel van de Norbertijner-priorij De Essenburgh te Hierden bij Harderwijk. Volgende week donderdagavond- biedt de televisiesectie van de KRO een op voering van het Amerikaanse blijspel „I remember mama", dat kort na de oorlog met veel succes tientallen malen in vele Nederlandse theaters op de plan ken werd gebracht. Het is geschreven door de Amerikaan se auteur John van Druten en vertaald door Simon Vinkenoog. Dit spel geeft de geschiedenis van een Amerikaanse familie, waarvan de kinderen ondanks of misschien dank zij de vele kleine en grote zorgen in een prettige sfeer wor den grootgebracht. Die sfeer wordt be paald door een wijze, rustige vader en de vastberaden moeder, die met een op gewekt humeur ten alle tijde klaar staat om haar gezin van dienst te zijn. De re gie is van Frans 't Hoen en Enny Meu nier speelt de moederrol. Volgende week maandag introduceert de KRO-tv een nieuw programma, dat in België regelmatig op de programma': van de Vlaamse televisie prijkt. Deze rubriek luidt: „Schatten op zolder" en hierin komen gasten in de studio met hun „schat" die ze op de rommelzolder hebben opgediept. In de studio is een expert aanwezig, die het antieke voor werp, dat varieert van een oude vaas tot een waardevole klok uit overgrootvaders tijd, taxeert op zijn mogelijke waarde Soms gaan de gasten naar huis met de wetenschap verrijkt te zijn met een echte antiquiteit, andermaal blijkt de vondst waardeloos te zijn en de ver meende schat slechts een herinnering aan vervlogen tijd. De KRO heeft gemeend er goed aan te doen dit nieuwe pro gramma te laten inleiden door de man van wie idee en uitwerking afkomstig zijn, de Vlaamse journalist Johan Kuy- pers. De openingsavond van het Holland Festival 1962, zaterdag 16 juni in de Amsterdamse stadsschouwburg, wordt door de KRO rechtstreeks uitgezonden van 20.1523.15 uur. Tijdens deze drie uur durende uitzending kan men luis teren naar een tweetal opera's van Ita liaanse componisten, waarbij men mis schien mag spreken van uitersten. De Nederlandse opera begint deze avond met een uitvoering van „II ritorno di Ulysse in Patria' 'de terugkeer van Odys seus in het vaderland, van de eerste toondichter van de opera Claudio Mon teverdi. Na de pauze staat op het pro gramma het werk van een van de heden daagse Italiaanse componisten, Luigi Dallapiccola. Zijn opera „II Prigioniero" de gevangenis bestaande uit een proloog en een acte, is een boeiende stroom van muzikale klanknuances. De uitvoering door het koor en orkest van de Nederlandse opera geschiedt onder leiding van Antal Dorati. Na het journaal brengt de VARA de rubriek „Achter het nieuws". Om 20.35 uur gevolgd door een documentaire over de erfelijkheid onder de titel: „Hoe ver valt de appel van de boom". De hoofd schotel van de avond vormt om 21 uur de opvoering van het befaamde stuk „De twee wezen" onder regie van Willy van Hemert. Medespelenden zijn André v. d. Heuvel, Ann Hasekamp, Guido de Moor, Pieter Lutz, Peter Aryans, Matthieu van Eysden, Jos Knipscheer, Luc Lutz, John Lanting, Coba Kelling, Trees v.d. Donk, Petra van Beek, Ina v.d. Molen, Nelleke Knegtmans, Sacco v.d. Made, Wim Gre- linger, Marlies van Alcmaer en Onno Molenkamp. Deze opvoering geschiedt in samenwerking met het Rotterdams To neel. België Vlaams biedt om 20.30 uur „Ieder zijn waarheid" om 21 uur film tribune, om 22.30 uur een pianorecital door de Venezolaanse pianist Wasowski en om 22.50 uur een filmverslag van de ronde van Italië. (Advertentie) Op Hilversum I (402 m, 92.6 mhz kan. 19) speelt om 20.05 uur het radiokamer orkest o.l.v. Eric Simon. Om 21,25 uur zingen de internationale troubadours Marais en Miranda volksliederen en om 22 uur volgt het programma „Een avond je uit". Tot slot van de avond is er om 23.10 uur de rubriek „Discotaria". Op Hilversum II (298 m, fm 96.8 mhz, kan 33) is er om 20 uur van de NCRV een uitzending van zendingsbijeenkom sten. Het orkest van Romaans Zwitser land musiceert om 21.45 uur. Daarna is er om 22 uur een orgelconcert door Jo han van Dommele in de grote kerk te Arnhem. Tot besluit volgt om 23.30 uur de rubriek van jonge dichters „Vers in het gehoor". Veel fijnproevers zullen gisterenavond hebben genoten van de manier waarop de acteur Coen Flink enkele verhalen voordroeg uit een der verhalenbundels van James Thurber, de Amerikaanse auteur en illustrator, die in zijn land en daar buiten vooral veel bewonderaars hoeft gekregen door zijn sprankelende, oorspronkelijke kijk op de gewone le vensdingen. Onderhoudend maar ook niet meer was het filmpje „Een goede naam". De veertiende aflevering van de film serie die op Churchills memoires is ge baseerd. was deze keer uitermate boei end, wijl ze onder meer beelden gaf van de historische ontmoeting der grote drie in Teheran. Niet op de laatste plaats mag genoemd worden de sympathieke televisiereporta ge die aan de jubileumactie van het Le ger des Heils was gewijd en die door goede regie en uitvoering een sympa thieke indruk achterliet. Hilversum I 402 ui. DONDERDAG 7 JUNI AVEO: 12,00 Dansorkest en zangsolisten 12,30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lez. 12,43 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 Meded., act. of gram. 13,25 Beurs- ber. 13,30 Lichte muz. en zangsolist 14.00 Klass, kamermuz. 14,40 V. d. vrouw 15,00 Zangrecital 15.30 Licht ens. en zangsolisten 16,00 Voor oog en oor, cult, progr. van muziek- en schilderkunst 17,00 Gram. v. d. jeugd 17,30 V. d. jeugd 17,40 Gram. v. d. jeugd (gr.) 18.00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,40 Lichte orkestmuz. (gr.) 19,00 Car rousel, gev. progr. 19,55 Sportpraatje 20,00 Nws. 20,05 Radiokamerorkest en solist, mod. muz. 21,05 Lit. progr. 21,25 Volksliederen uit verschillende landen 21,50 Koperens. 22,00 Lichte Weense muz. 22,30 Nws. 22,40 Act. 23,00 Sportact. 23,10 Discotaria, nwe. gram. 23,55-24,00 Nws. VRIJDAG 8 JUNI VARA: 7.00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijdlied 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (om 7.30 V. d. voorpagina, praatje) 8,00 Nws. 8,18 Muz. ochtendpost (gr:) 9.00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Mod. muz. (gr.) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10,00 In zicht en uitzicht. lezing 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V. d. vrouw 11,00 V. d. klèu- teïs 11,15 Hoornkwartet 11,30 Vocaal dubbel- kwartet 11,40 Orgelspel. Hilversum II - 298 m. DONDERDAG 7 JUNI KRO: 12,00 Middagklok - noodklok 12,04 Lichte gram. 12,25 V.d. boeren 12,35 Land en tuinb.meded. 12,38 Tango-orkest (gr.) 1250 Act 13,00 Nws. 13,15 Volksmuziek 13,30 Melodieën-Cascade NCRV: 14,00 Metro- pole-ork. en zangsol. 14,35 Symfonische muz. (gr.) 15,30 Licht ens. 16,00 Bijbeloverd. 16.20 Pianorec., klass. muz. 16,35 Gram. 16,40 V.d. jeugd 17,10 Lichte gram. 17,40 Beursber. 17,45 Militair ork, 18,15 Sportrubr. 18,30 Ope- rettemuz. (gr.) 18,50 Sociaal perspectief, lez. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gew. muz. (gr.) 19.30 Radiokrant 19,50 Politieke lez. 20.00 De volken zullen, Heer, u loven, gelijktijdige uitz. van drie zendingsbijeenkomsten. In Ba zei, Brussel en Rotterdam 21,45 Moderne muz. (gr.) 22,00 Kerkorgelconc. 22,30 Nws. en SOS-ber. 22,40 Avondoverd. 22,55 Boekbespr. 23,00 Klavecimbelrec. 23,30 Vers in het ge hoor, litterair progr. 23,55-24,00 Nws. VRIJDAG 8 JUNI KRO; 7,00 Nws. 7,15 Pianorec. (gr.) 7,30 V.d. jeugd 7.45 Morgengeb. en overw. 8,00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,40 Schoolradio 10,05 Lichte gram. 10,30 Moderne orkestmuz. (gr.) 11,00 V.d. zieken 11,40 Mo derne gram. 11,50 Als de ziele luistert, lez. Brussel Vlaams DONDERDAG 7 JUNI 324 m: 12,00 Nws. 12,03 Lichte gram. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.muz. 12,50 Beurskron. 13,00 Nws. en weerber. 13.15 Kamermuz. 14,00 Opera 16,00 Beursber. 16,06 Franse les 16,20 Kamermuz. 16.30 Knapenkoor 17,00 Nws. 17.15 V.d. kind. 18,15 Orkestmuz. 18.20 V.d. sold. 18,50 Sportprogr. 19.00 Nws. 19,40 Lichte muz. 20,00 Variété-ork. en sol. 20,45 Amus.muz. 21,00 Koorzang 21.30 Pianospel 21,35 Kamer muz. 22.00 Nws. 22.15 Popul. volksmuz. 22,35 Klass. muz. 22,55-23,00 Nws, Brussel Frans DONDERDAG 7 JUNI 484 m: 11,55 Gram. 12,03 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13.15 Lichte gram. 14.03 Kamermuz. 15,03 Lichte muz. van Belgische componisten 16,08 Lichte gram. 17,00 Nws. 17,30 Kamer muz. 18.30 Gevar. muz. 19,30 Nws. 22,00 We- reldnws. 22,55 Nws. DONDERDAG 7 JUNI NTS: 20.00 Journ. VARA: 20,20 Achter het nieuws 20,35 Hoe ver valt de appel van de stam documentaire 21,00 De twee wezen, toneelstuk. VLAAMS BELGIë: 19.00 V.d. jongeren 19,30 Teletaalles 20,00 Nws. 20,30 Politiek gesprek 21,00 Film 22,30 Pianorec. 22,50 Filmverslag Ronde van Italië 23,00 Nws, FRANS BELGIë: 19,30 De socialistische ge dachte 20,00 Nws. 20,30 Nieuws films 21,00 Detectivefilm 21,40 Wetenschappelijke uit zending 22,45 Nws. Voor de vergadering van de bestuurs raad van de KVP te Utrecht op zaterdag 23 juni a.s. worden de volgende benoe mingen in het partijbestuur voorgesteld: Mr. P. J. M. Aalberse te Den Haag als voorzitter in de vacature-Van Doorn; Drs. G. J. M. Horbach te Deventer in de vacature-Gielen; Mr. P. H. M. van Boven te Breda in de vacature-Steenkamp; Dr. F. Nuyens te Heerlen in de vaca- ture-Aalberse. Voorts is er een voorstel om mr. H. W. van Doorn als partij bestuurslid te be houden in de groep „vertrouwensperso nen van de verschillende maatschappe lijke groeperingen en andere speciale po litieke deskundigen". Ilk I P*|k| de goede koelkast voor de lage prijs MITUhl l\j <je goede koelkast, die u moet zien voordat u kiest de goede koelkast, die ieder gezin zich kan permitteren 14) Bea legde, onbewogen door de man- nenbelangstelling, aan tante Itte het een en ander uit: ,,Ziet u: de beursvloer is verdeeld in denkbeeldige hoeken, de olie hoek, de tabakshoek, de scheepvaarthoek enzovoort. In het midden, dat station netje, dat is de zogenaamde guidebank. Daar wordt elke transactie dadelijk ge noteerd en dus vastgelegd. Zo kan er niet geknoeid worden. Ziet u daar die teksten voorbijschuiven? Dat zijn de koersen, die nu iedereen zien kan. Het is nu het eerste tijdvak. Dadelijk gaat een gong de ping noemen we dat en dan is dat eerste tijdvak voorbij. Koersen van dat tijdvak slaan dan vast. Ais Oom Dorus nu wat gekocht heeft en in een volgend tijdvak zou hij het goedkoper kunnen krijgen, dan kan hij z'n cliënt altijd bewijzen: toen was dat tegen die koers, informeer maar bij de guidebank, daar staat het genoteerd. Ziet u,..o jee, daar heb je meneer Diephout, Ooms procuratiehouder...Die draaft nu naar een meneer, waar ze allemaal op af stuiven. Die meneer is een hoekman. Voor die mensen heb ik geweldig res pect, want die moeten me wat weten en bij de pinken zijn! Zij houden zich be zig met een of ander fonds, olie, scheep vaart, noemt maar op. Dus zo heb je er in elke hoek een. Zij nemen orders op van de commissionairs en de ban ken en aan de hand van binnengeko men orders bepalen zij de koers. Dat is een geweldig ingewikkeld gedoe Eensklaps brak Bea heel vreemd haar uiteenzetting af. Zij werd rood en zer ..Daar heb ie die klier ook!" .,Wat zei je, kindje?" vroeg mevrouw Haanstra ietwat verwonderd. Bea zei, nog roder: ..pardon" en trok tante Itte naar de achtergrond. ..O. Tan te. die vreselijke vent. daar. voor die glazen nis tegen de kant ziet u niet? Al die nissen, waar commissionairs en bankiers zitten en hun telefoons heb ben en hun notities maken daar mid den in, die man in dat visgraatje. met die binocle? Die fixeert mij, schandelijke vent! Toen ik voor het eerst in Amster dam kwam, heb ik hem met Oom ontmoet voor de Beurs, met een deuk hoed in z'n hand. Brutaal...! En op de Beurs achtervolgt hij me gewoon. Hij heeft me warempel al eens uitgenodigd voor een soupeetje en dansen in een of andere nachtkroeg. Ik zou nog liever die viezerd met z'n lichte meisjes en étalagebustes. ,,Wat zeg je. kind?" proestte mevrouw Haanstra. Bea gaf snel uitleg van de mop die Oom haar verteld had over deze onderdirecteur van bankiershuis Pegel en zo kwam haar goede humeur toch ook weer terug. ,,Jij ook, tussen al die mannen, kind", lachte mevrouw, toch iets gegeneerd. Hoeveel zijn het er wel „Vijf a zeshonderd, maar ik kan ze best aan en de meeste vind ik heel sim- pathiek. Effectenmensen zijn over 't al gemeen goeie lui, wat ruw soms, maar daar wen je wel aan. Ik voel me er best thuis als enig vrouwspersoon. Vroe ger moet er eens een vrouwelijke ban kier geweest zijn. Dat kwam door een soort testamentaire beschikking,, dat zij op de beursvloer zaken moest doen. Maar ze bleef meestal in haar nis opzij. Ze was, hebben ze me gezegd, nogal zwaar lijvig en dat botste te erg, als er dan zo'n stormloop op een hoekman was. Zo als nou, kijk, daar in de zijdehoek is wat te doen, daar worden zaken gedaan. O ja, zei ik dat al, dat je open en ge sloten hoeken hebt? Open, dat is, als er transacties tot stand komen door open- lijk loven en bieden door de beursleden. Gesloten, als alle oi'ders over de hoek- lieden lopen en die dan met elkaar de notering van èèn koers vaststellen. Ja, als ik me zo hoor, zou ik best rond kun nen leiden. Ben ik niet reuze duide lijk? Wilt u soms nog wat weten? U vraagt en wij draaien... Ziet u, dat is toch enig, hé, dat Oompje nou daar beneden op die vloer met uw kostelijke effectjes aan het gokken is.-." „Gokken?" vroeg mevrouw fijntjes. „Nou ja, bij wijze van spreken. Oom is heus reuze degelijk" „Daar geef ik je voor honderd procent gelijk in. lieve kind" Verder gingen ze. Mevrouw was de eerste minuten zwijgzaam. Ja, dacht ze, Van Markesteyn en Bea... Na het beursbezoek gingen ze uit rusten in de bioscoop. Later was ze toch wel moe en reden ze weer naar Bussum. De albasten weduwe zag er heel wit jes uit, wat Maartje een kreet ontlokte: „Wat halen jullie je ook in je hoofd!" Toen nam Bea afscheid na een har telijke knuffel en een oprecht: „Het was meer dan zalig", en zij racede naar huis. In de hoek naast de staande klok zat mevrouw Haanstra wat later stil alleen en nipte telkens weer eens aan een ver sterkend glaasje Tokaier. Zij nam de post op en was toen plotseling weer met haar moede gedachten bij neef Ronald, die haar gisteren een bedelbrief gezon den had. De jongen zou nu over drie maanden eindelijk zijn kandidaats doen, schreef hij. Hij beloofde hard te zullen werken en sober te leven die drie maanden. Maar waarom had hij dan 500 nodig, nu direct...? Opeens schoot haar weer dat woord „gokken" te binnen, dat Bea gebezigd had. En ze wist het: zij, mevrouw Haanstra, werd door haar neef „begokt", dat is „beduveld"! Driftig sneed ze een envelop open. Het viel haar niet eens op, dat het afzenders adres -op de envelop veranderd was, ook het adres van het brievehoofd. Zij zag even de naam „Eureka", die zei haar niets. Daarna las ze en haar ge zicht liep rood aan. Zij had onmiddellijk door dat dit bedrog was. Het lag er te dik op: „Op verzoek van een van Uw hoofdvertegenwoordigers lichten wij u hierdoor beleefd in over de Weledele Heer Ronlad J. M. van Voorst, Uwedeles neef" enzovoort, enzovoort en dan volgde een reeks verbluffend gun stige informaties:„zeer werkzame jon- genan, die over enige maanden stellig 'n uitstekend examen kandidaats rechts wetenschappen zal doen; 'n sober levend zeer gezien mens met 'n hart van goud, zeer gehecht aan zijn familie (dat ben ik, dacht tant Itte met een felrode kleur; de jongen heeft immers geen enkele fa milie meer behalve mij?) enzovoort, en zovoort. Hoogachtend (ondertekening vrijwel onleesbaar; het kon Groot zijn of Graaf of Grant). De oude mevrouw voelde zich plotseling onwel. Zij tikte met haar stokje op het parket. Maartje kwam aansnellen en schrok: „Gut, me vrouw „Geef me die pilletjes eens, die de dok ter gegeven heeft, wil je? In de secretai Mevrouw sloot de ogen en dacht aan het einde. Maar na gebruik van een pil letje herstelde ze zich en vroeg Maar tje, onmiddellijk de notaris op te bellen: „Zeg maar, dat hij komen moet voor een verandering van mijn testament" Een uur later moest neef Ronald, zon der dat hij zich daar bewust van was een groot verlies incasseren. Hij was door zijn tante, de witte weduwe, ont erfd. Het zoveelste verse testament ver meldde, dat in zijn plaats mejuffrouw Beatrix Evenblij... (wordt vervolgd) DE EERSTE „Neemt gij deze vrouw tot uw wettige echtgenote?", vraagt de amb tenaar van de burgerlijke stand met een plechtig gezicht. „Nee," zegt de bruidegom kortaf. „Meneer, u bent hier niet om grap jes te maken," antwoordt de amb tenaar. „Dat weet ik wel," zegt de bruide gom, „maar u bent de eerste die het me vraagt." MENING Zeeuwen hebben al vroeg een eigen mening. Zelfs Zeeuwen vergeten dat wel eens. Een jongetje in Vlissingen bemoeide zich zo indringend met het tafelgesprek van de ouderen dat zijn moeder boos zei: „Jouw mening zul len we wel vragen als je volwassen bent." Hansje begint woedend te gil len en op de grond te stampen: „Ik wil niet volwassen worden, ik wil naar de zeevaartschool!" FIGURANTE „Schiet op. Ga op je plaats," snauwde een van de filmmensen en greep de begum Reana Liaquat AU Khan bij haar arm en duwde haar tussen de 2500 figuranten. En of ze wilde of niet, deze ambassadrice van Pakistan moest Caesar toejui chen tijdens zijn triomfantelijke in tocht in Alexandrië, een scène uit Cleopatra. De begum kwam als gast van pro ducer Wanger naar de opnamen kijken. Haar kleurrijke kostuum, een sari, de oorzaak van de vergissing, schaf te de begum onmiddellijk, nadat Wanger zijn gaste met veel moeite had bevrijd, af. TIJGER In Blljdorp liep een bekende dame- met-filosofische-aanleg in de roof- dierengalery. „Wat zou zo'n tijger nou zeggen als hij kon praten?", vroeg ze een oppasser. „Dat hg een panter was, mevrouw." LEUGENS Vair is het Franse woord voor bont. Verre betekent glas. Door de verregaande slordigheid van een zes eeuwenoude Franse ver taler denkt iedereen vandaag aan de dag nog dat Assepoes op glazen muiltjes zo betoverend kon dansen. Niets dan sprook jes! Assepoes was ook maar een gewoon meisje en ze danste niet op glazen maar op bonten muil tjes, gemaakt uit de huid van een eekhoorn die rond veertien honderd, toen deze noodlottige fout is gemaakt, vair werd ge noemd. Speldt uw kinderen niet langer leugens op de mouw wanneer u sprookjes vertelt Nu buigt de dirigent Nu gaat het doek op De eerste akte be gint Het doek zakt weer. (Advertentie) TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT SO VOOR EEN OUUDCF De V.S. nemen de eerste plaats in ter wereld onder de landen die motorvoer tuigen fabriceren, gebruiken en impor teren. West-Duitsland, Engeland en Frankrijk voeren echter meer motor voertuigen uit, aldus blijkt uit het jaar boek voor 1962 van de vereniging van autofabrikanten, dat gisteren te Was hington is uitgekomen. Volgens het jaarboek bedroeg het aan tal personenauto's, dat over de gehele wereld in gebruik was 98.317.475, waarvan 61.683.865 oftewel 62,7 procent in Amerika. Het wereldtotaal voor vrachtauto's en bussen bedroeg dat jaar 28.637.342, waar van er 42,7 procent of 12.341.223 in de V.S. rondreden. Van de wereldproduktle van personen auto's namen de V.S. in 1960 6.703.108 van de 16.488.340 voor hun rekening. West-Duitsland vervaardigde in dat jaar 2.055.127 voertuigen, Engeland 1.810.700 en Frankrijk 1.369.210. (Advertenties) CARITAS LOTTO SPEL NO. I 1 - 9 - 19 - 27 - 33 - 42 Verenigingen en agentschappen en voor deelname per post vraagt inl. bg Caritas, Fosbtus 85, Heerlen. De betere stemming voor de Philips- waarden van eergisteren heeft zich giste ren verder voortgezet. Bij de opening werd 638 voor de stukken betaald, tegen dinsdag als slotkoers 610. De claims wer den beginbeurs verhandeld op 330, tegen een vorige slotprijs van f272. Een forse stijging dus. Tegenover het ge ringe aanbod van Amerikaanse zijde stond flinke vraag in de Philipshoek voor rekening van Londen en Zwitser land. Daarnaast spoedde de lokale zijde zich in de markt om de aandelen of de claims te bemachtigen. Evenals de voor gaande beursdagen beheerste ook giste renmiddag de handel in de Philipshoek de gehele markt voor de internationale waarden. Toch ging er in Unilever, Kon. Olie en AKU gisteren meer om dan de afgelopen dagen het geval is geweest. Het Damrak werd gesteund door de hou ding die Wall Street eergisteren aan de dag heeft gelegd voor de Nederlandse hoofdfondsen. Genoemde fondsen lagen op de New Yorkse beurs gevraagd in de markt. In de scheepvaarthoek viel weinig te beleven. De stemming in deze sector was aan de vaste kant. Ook de leidende cul tures mochten zich in koersverhogingen verheugen. Staatsfondsen door elkaar De tweejarige G. Havik uit Strijen is gisterenmorgen voor de ogen van zijn vader verdronken in een sloot te Maasdam. De man had het kind mee genomen om naar het vee te gaan kijken. In een onbewaakt ogenblik is het jongetje te water geraakt. onveranderd. 5-6 6-6 Ned. '59 4ft 98Ü 98ft Ned. '47 3ft 88ft 88'2 AKU A 334 ft 343 ft Hoogovens cA 595'2 599 Philips GBA 609'2 628 Unilever cA 136.25 136,25 Kon .Olie A 125.05 127.40 Scheepv. Unie A 128ft 130ft A'dam B. A 365 370 Kon. Zout cA 720 726 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 344; Kon. Olie 128.00—130.50; Philips 620—639 gS.; Philips claims 298 334; Unilever 136138 g.l.; Hoogovens 610—615 g.l. (Advertentie) Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reu matiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95 2.40 8.88. 36. Hinter liep vol goede moed over het landweggetje naar Pebbel, vastbe sloten om veldwachter Zeeg op de lange man met de zwiergeit af te sturen, wan neer ze bij Ploeggemol zouden komen. ..Laat de veldwachter de zwiergeit maar vinden met dat vreemde heertje er in. Dan krijgt die de schuld van al le ongelukken van vanochtend," dacht hij slim, „alleen..." Zijn pas vertraagde. Hij had er nog niet zo goed over nagedacht, hoe hij eigenlijk de veldwachter op ze af moest sturen. „Als ik het hem ga vertellen, gelooft hij me toch niet," peinsde hij. „Zal ik hard roepen, dat er brand is bij Ploeggemol?" Hinter bleef staan om hierover goed na te denken, maar plotseling werd hij gestoord door een luid gemekker, dat uit de wei opklonk. „De zwiergeit" schrok Hinter. maar het was een doodgewoon dier, dat aan een lang touw stond te grazen. „Hé. ik ben een beetje geite-schrikke- rig geworden," dacht Hinter. „Maar hij lijkt er ook wel een beetje op. Hij..." Peinzend stond hij naar het dier te kijken....tot er een klein plannetje in zijn hoofd opkwam. Een slim plannetje.. Een ogenblik later had hij het lange touw gegrepen, en trok de geit met zich mee.

de Stem | 1962 | | pagina 5