Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Toontje tuft elke dag door de Biesbosch Succes voor Medioburgum in België Zes eerste prijswinners en J. van Dol en mr. IV voor KV WACHT U VOOR .NAMAAK Inbraken in vier scholen Pas op voor bindvlies-ontsteking koop uw ZONNEBRIL daarom bij uw vak-opticien BIJ DAG, NACHT EN ONTIJ PARAAT Dokter Vermeulen uit Made trouwe passagier De Sporttoto Mistroostig stil Wal Waar MIDDELBURG Klank- en lichtspel weer begonnen M-brigadiertjes hadden feest VLISSINGEN Weth. J.A. Catsman wnd burgemeester GOES TERNEUZEN Jaarverslag van Werkmansbelang Toenemend aantal woningzoekenden Bouwactiviteiten Azen op karper, fishing boy? o O.K., maar dan in GENTLER0Y Dagblad De Stem Botsing in haven van Wemeldinge Hulstenaar in België veroordeeld Vertegenwoordigers der provincie in N.V. PZBM Rector Melsen in Steenbergen 40 jaar priester r» EXAMENS HOOGWATER Vandaag LADDERVR DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JUNI 1962 Afgelopen weekend is te Opoeteren in België het tweede Europese Lentetoer nooi gehouden, waarbij in het openlucht theater van kasteel „de Schans" folk lore-, dans-, ruiter-, balletgroepen, fan farekorpsen, vaandelzwaaiers en schut- terskorpsen uit vele landen van Europa optraden voor duizenden toeschouwers. Zeeland was vertegenwoordigd door de folklore-groep „Medio-Burgum" onder leiding van mej. J. C. Vermeulen, die 's middags in het openlucht-theater en 's avonds in de grote feesttent met hun oude Zeeuwse boerendansen veel succes oogstte. De Zeeuwse folkloregroep ontving een daverend applaus na de grandioze ver tolking van de dans „Hei, 't was in de mei". Voorts zag men hoe het er toe gaat bij een echte Zeeuwse boerenbrui loft en hoe de Zeeuwse boeren kunnen feesten na het ringrijden. Voor het derde jaar en voor de eer ste keer in dit seizoen is gisteravond in de Abdijgebouwen het klank- en licht spel weer opgevoerd. De spelen die en kele keren per week onder auspiciën van de VW worden gehouden, hebben vooral een historische inslag. Flitsen uit onder meer het leven van graaf Willem II, Philips de Schone en de laatste we reldoorlog geven een indruk van het be wogen verleden van deze stad. De teksten van de hand van de heer G. A. de Kok worden uitgesproken door beken de hoorspelacteurs als Bert Dijkstra, Peronne Hosang en Sacco van der Made. De muziek is van Henk Stam en het spel van lichteffecten zorgt voor een imponerend gebeuren in de verschil lende gedeelten van de Abdij, onder meer de Kloostergang en de Nieuwe Kerk. Voorafgegaan door de muziekvereni ging ONDA ging gistermiddag over de Markt een stoet van bijna 600 jongens en meisjes uit Middelburg en St.-Lau- rens waarbij de Middelburgse melkven ters met hun wagens aansloten. Doel van de optocht was het Schuttershof, waar aan de M-brigadiertjes van Wal cheren, met uitzondering van Vlissingen en Ritthem, een feestmiddag werd aan geboden. Enkele bekende artiesten en de nodige traktaties bezorgden de jongelui een vrolijke middag. De briga- diertjes van Vlissingen en Middelburg krijgen op een latere datum eenzelfde middag in het Scheldekwartier in Vlis singen. MIAUW-BAZAAR Het plaatselijk „Miauw-comité" heeft het plan om op 11, 12 en 13 oktober een bazaar te organiseren voor het die renasiel aan de Oostperkweg, dat drin gend behoefte heeft aan instrumenta rium. Koudekerke JEUGD RODE KRUIS Naast de reeds eerder gemelde activi teiten welke verricht werden in het belang van het Jeugd Rode Kruis is een nieuwe actie met succes beloond. De toneelgroep van de Chr. Bouwvak arbeidersbond, die met groot succes een toneelspel voor hun eigen leden had op gevoerd, bracht ditzelfde stuk nog eens op de planken voor het Jeugd Rode Kruis. Hoewel het daarvoor geëigend seizoen vrijwel verstreken is, was de opkomst goed. Er kon dan ook als batig saldo van deze avond een bedrag van f 160 voor het goede doel worden overge maakt. Nieuw» en Sint Joosland AGENDA RAADSVERGADERING De raad vergadert vrijdag. O.a. zullen onderstaande punten ter tafel komen: vervulling vacature openbare school; wijziging van contract ophaaldienst van huisvuil; gunning rioleringswerk; aan schaffing foto-copieerapparaat en bouw van 3 woningwetwoningen. TEWATERLATING Zaterdagmorgen wordt bij goed weer op het terrein van de Kon. Mij. ,,De Schel de" de „Kulpawn River" te water gela ten. De „Kulpawn River" is het vijfde schip uit de serie vrachtschepen, die „De Schel de" bouwt voor de Black Star Line Ltd. in Ghana. De tewaterlating zal worden verricht door mrs. J. B. Erzuah, echtgenote van de Ghanese ambassadeur in Frankrijk. VERKEERSONGEVALLEN Dinsdagavond tegen het middernach telijk uur is door een onbekende auto op de Koudekerkseweg een lichtmast om ver gereden. Omwonenden hoorden wel de klap, maar konden het registratie nummer niet noteren, zodat het voor de politie een moeilijke zaak zal zijn de dader op te sporen. Op de Houtkade ontstond gisteren een aanrijding tussen een wielrijder en een personenauto. Door onoplettendheid reed Joh. de R. uit Vlissingen op zijn fiets zover naar rechts dat de naderen de auto een botsing niet meer kon voor komen. De R. is met lichte verwondin gen door een auto van de politie naar huis gebracht en heeft zich onder dok tersbehandeling gesteld. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Vlissingen opnieuw een aantal op zienbarende inbraken gepleegd. Doel van de inbreker(s) waren ditmaal vier scholen in de buitenwijken. Door het breken van ruiten werd toegang ver schaft. Vooral in de lts was de buit aan zienlijk, namelijk f 2000. Uit andere scholen, de Bonedijkeschool, de Juliana Stolbergschool, en de Jacob Catsschool werden in totaal f 200 ontvreemd. De politie maakte bij het onderzoek onder meer gebruik van een speurhond. Van de daders nog geen spoor. DE VROLIJKE TIPPELAARS Voor de leden van de wandelvereni ging De Vrolijke Tippelaars was er in het Jan van Bovenhuis een gezellige contactavond. Er werden films vertoond die opgenomen waren tijdens de door deze vereniging georganiseerde foto- wandelmars op 14 april en ook van de onlangs gehouden avondvierdaagse, ko ninginnedag en het bezoek van de ko ningin aan Middelburg. Veere TENTOONSTELLING In „Het Lammetje" alhier zal bur gemeester jhr. J. den Beer Poortugael op vrijdag 15 juni a.s. de opening verrich ten van een tentoonstelling van werken van de kunstenaar J. A. Zandleven. De tentoonstelling zal worden gehouden on der auspiciën van de Stichting De Schotse Huizen. (Advertentie) Aardenburg Door het aanvaarden van zijn benoe ming als lid van het college van G.S. van Zeeland heeft de heer J. M. A. C. van Dongen opgehouden het ambt van burgemeester der gemeente Aardenburg te bekleden. Als waarnemend burge meester treedt thans wethouder A. I. Catsman (A.R.) op. In verband daarmee is tegen donder dagavond een raadsvergadering belegd met als voornaamste punt de benoeming van een tijdelijk wethouder, daar de waarnemend burgemeester het nodig acht. dat een ander lid van de raad hem tijdelijk als wethouder vervangt. De raadsvergadering begint om zeven uur. Graauw ZIEKTEVERLOF Met ingang van 1 juni 1.1. is aan mej. Tiny Ducheine, onderwijzeres aan onze lagere school, ziekteverlof verleend. V.V.V.-AF DELING Enkele heren hebben het plan opgevat om een afdeling van VW op te richten, Men heeft zich daartoe in verbinding gesteld met de voorzitter van de provin ciale VW, de heer Oskamp. Deze heeft bereids toegezegd belangstellenden zo ruim mogelijk voor te lichten. BENOEMD Tot tijdelijk onderwijzeres aan onze la gere school is benoemd mejuffrouw M. L. Bastiaanssens te Breda. Dit in ver band met het ziekteverlof van mejuffrouw Ducheine. (Advertentie) OUD-CURSISTENDAG In de Prins van Oranje heeft de Stich ting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande gisteren voor circa zeventig dames uit Noord- en Zuid-Beveland een oud-cursistendag georganiseerd, die er vooral op was gericht de oud-cursisten Kloetillge De ontvangst had een buitengewoon hartelijk verloop en heeft stellig aan het gestelde doel het bevorderen van na dere kennismaking tussen de grote Vlaamse jachtclub en het gemeentebe stuur van Kruiningen-Hansweert be antwoord. NIEUW COMITé Vier heren hebben de hoofden bij el kaar gestoken en een comité opgericht onder de veelzeggende naam: Delta-oord De Saeftingen. Reeds was men met een subsidie-aanvrage bij de gemeenteraad, welk verzoek niet in behandeling kon worden genomen, omdat de vergadering moest worden uitgesteld. De aange vraagde subsidie zou zijn bedoeld, zoals uit de aanvrage blijkt, om te komen tot de aanleg van een loopdam in De Schel de. Sluis IN MEMORIAM MEJ. J. BERKERS In het r.-k. ziekenhuis „Sint Antonius' te Oostburg overleed na een langdurige ziekte mej. J. Berkers op 49-jarige leef tijd. Het heengaan van mej. Berkers is een gevoelig verlies voor de r.-k. jon gensschool, waaraan zij als onderwij zeres was verbonden. Met grote ijver en werkkracht heeft zij het onderwijs vele jaren gediend. De woningbouwvereniging „Werkmans- belang" te Terneuzen telde eind 1961 in totaal 1430 leden, waarvan 379 leden nog steeds een woning zoeken. Op het einde van 1960 waren er „slechts" 239 woningzoekenden, waaruit het jaarver slag concludeert, dat het aantal woning zoekenden in Terneuzen onrustbarend stijgt. Het jaarverslag tekent hierbij aan, dat het opmerkelijk is te noemen, dat jonge gezinnen meestal een nieuwe woning wensen. In de Zuidlandpolder kwamen gedu rende het verslagjaar 41 woningen ge reed, terwijl er nog 48 in aanbouw wa ren. De toewijzing voor 1961 bedroeg 72 woningen ter verdere afbouw van het opgestelde bouwplan van in totaal 545 woningen- Als de bouw van deze wo ningen zal zijn verwezenlijkt zal de woningbouwvereniging „Werkmansbe- lang" 1186 woningen in exploitatie heb ben. In het plan in de Zuidlandpolder resteert dan nog de bouw van 2 blok ken galerij-woningen van elk 38 wonin gen. Op grond daarvan naderen de plan nen in de Zuidlandpolder hun voltooi ing. Het gemeentebestuur heeft „Werk- mansbelang" de beschikking gegeven over een gedeelte van het uitbreidings plan „Zuid-West". Hiervoor is een plan van 156 wooneenheden ontworpen be staande uit 50 galerijwoningen. 64 een gezinswoningen en 42 bejaardenwonin- gen, waarvoor in totaal 140 bouwvolu mes zullen nodig zijn. RAADSVERGADERING VOOR KEUZE NIEUWE SECRETARIS De raad komt op dinsdag 12 juni a. s. opnieuw bijeen voor het kiezen van een nieuwe gemeente-secretaris. De hui dige, de heer A.J. Dees, verlaat op 1 juli a s. om gezondheidsredenen de dienst. Het gemeentebestuur heeft in ver schillende organen een oproep geplaatst, waarop 40 sollicitaties zijn ontvangen. Na schifting zijn twee kandidaten over gebleven, de heren A. J. van Pagee uit Beesterzwaag en mr. R. Besse uit Slie- drecht. GEEN VOORRANG De wielrijder W. de G. uit Hoek ver leende geen voorrang aan de bromfiet ser P.A. Ie C. uit Sas van Gent toen hij in de Kerkhoflaan overstak om de van der Peijlstraat in te rijden. De bromfietser kwam uit de richting Axel- sestraat en reed naar de Baandijk. De fiets werd volkomen vernield en ook de brommer liep schade op. VRIJWILLIGERSMEDAILLE De vrijwilligersmedaille voor de wijze waarop hij gedurende tien jaar zijn ver plichtingen als vrijwilliger is nagekomen werd door H.M. de Koningin verleend aan de reserve le luitenant der Nationale Reserve de heer E. Hallegraeff alhier. BRAND BEDWONGEN Aan het Züiderdok is gistervoormid dag bij de firma Aug. de Meyer en Zoons scheepvaartmaatschappij, door broei brand ontstaan in een partij van 100.000 lege kunstmestzakken. Om overslaan van de brand op nabijgelegen gebouwen te voorkomen werden de zakken door het personeel nat gehouden. De brandweer heeft de brand verder geblust. Door het snelle optreden van personeel en brandweer was de schade vrij gering. BRIDGE-DRIVE VOOR RODE KRUIS Voor het Rode Kruis bracht de in hotel Rotterdam gehouden bridge-drive, waaraan 36 paren deelnamen, ruim f200 op. Hierover sprak majoor E. H. Spronk, als bestuurslid zijn voldoening uit. De heer H. Voorhans fungeerde als wed strijdleider. De uitslag luidde: hoofdklasse Al: 1 B IJsebaert-J. v. d. Poel, 2 H. Pijma- Simpelaar, 3 hr. en mevr. Mulder; hoofd klasse A2: 1 R. IJsebaert-Meeuwsen, 2 E. Spronk-D. van Ooyen, 3 J. v. d. Hooft- R. Andriessen. Eerste klasse: 1 Lyppens-Vermeulen, 2 hr. en mevr. Sandrini, 3 hr. en mevr. Verschelling. Tweede klasse: 1 Ch. van Kerkvoort- Theunissen, 2 mevr. v. Kerkvoort-hr, Vlieger, 3 hr. en mevr. Jansen. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14. telefoon 2377 Huist Voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 6252 Goes Alg. redacteur voor Zeeland: F. DE LIGT, tel. 6252, Goes Eocploitatie- inspectie Zeeland. L. K. M DE JONG teL 2377. Hulst Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P. G. KUYPERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS, telefoon 3566. Vlissingen Prijs voor losse advertenties, oestemo voor de editie voor Zeeland 0,17 pei mm. I mm IngezondeD mededelingen 2V4 mm gewone advertenties. Bii contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder t 1,— elke regel meer t 0,20. Bij plaatsing ook tn Brabantse oplage resp. 1,60 en t 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. met de nieuwe mogelijkheden van de huishoudelijke voorlichting vertrouwd te maken. Zo heeft mejuffrouw J. op 't Hof gis terochtend iets verteld en laten zien over de mogelijkheden van tuinonderhoud, tuinopmaak en bloemen schikken. Mejuf frouw A. Ossewaarde behandelde de per soonlijke verzorging van de vrouw, ter wijl mevrouw J. Specht-Keyser interes sante dingen zei over koken, waarbij speciaal de aandacht gevraagd werd voor de verwerking van tuinkruiden in ver schillende gerechten. Gistermiddag hield mejuffrouw N. On- derdijk van het Gezinsbegrotingsinsti- tuut een lezing over kopen op krediet, waarbij zij o.m. onderscheid maakte tus sen commercieel en sociaal krediet. Na deze lezing werd de film „De taal der bloemen" vertoond, s-Heerenhoek BIOSCOOP „DE JEUGDHOEVE" Eerste pinksterdag zal in de bioscoop De Jeugdhoeve vertoond worden de film Agi Murad, de witte duivel. Omstreeks 1850 kwamen de bewoners van de Kau kasus in opstand tegen de hen onder drukkende Russen onder Nicolaas I. Een hunner aanvoerders, de krachtpatser Agi Murad, behaalt éclatante overwinningen, valt in een hinderlaag en wordt gevan gen genomen. Intussen intrigeert een am bitieuze mededinger tegen hem bij zijn vorst, waardoor hij algemeen van ver raad wordt beschuldigd. Ondanks morele druk en martelingen weet hij zich te be vrijden. Hij keert terug, verslaat zijn vij and, krijgt het beeldschone meisje en wordt weer algemeen als held geëerd. Zoals uit bovenstaand verhaal komen de liefhebbers van sensatie, romantiek en avonturen volop aan hun trekken te meer omdat de film is opgenomen in Cinemas cope en kleuren, waardoor de massa scènes goed tot hun recht komen. De hoofdrollen worden vertolkt door Steve Reeves, Georgia Moll en Renato Baldini. (14 jaar). Hans weert MOTORPECH Juist voor de haven te Hansweert kreeg de Nederlandse sleepboot „Paula" dusdanige motorpech dat het schip de haven van Hansweert moest worden bin nengesleept. De sleepboot was met het 661 ton me- tenede sleepboot „Damco 31" onder weg van Dordrecht naar Antwerpen. De Damco 31 werd later door de sleepboot „Boreas" de haven van Hans- weert binnengesleept alwaar dit schip op verder transport wacht. SCHROEF RAAKTE VAST Het Belgische motorschip „Amazone" onderweg met 877 ton zand van Heeren- waarde naar Brussel, moest de hulp van het bergingsvaartuig „Inktvis" inroe pen. In de grote sluis te Hansweert kwam de schroef van dit schip op nog on verklaarde wijze vast te zitten. Vermoed wordt dat er iets in de schroef is ge raakt. Heinkenssand UITVOERING DOOR „EUTERPE" Eerste pinksterdag geeft de muziek- vereniging Euterpe een concert van ge wijde muziek in de tent aan de Kerk- laan. Bij ongunstige weersomstandighe den zal de uitvoering plaats hebben in de Ned. herv. kerk. Kruiningen GESLAAGDE ZEILRACE De Vlaamse Vereniging voor Water toerisme organiseerde een zeilwedstrijd op de Schelde Antwerpen-Hansweert- Antwerpen, ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan dier vereniging. In Hans- weert werd een receptie gehouden op het motorjacht „Scheldemeeuw", waar commodore Orient o.a. ook het college van burgemeester en wethouders van Kruiningen mocht ontvangen, waarbij mede tegenwoordig waren de rijkshaven meester en de technisch hoofdambtenaar van rijkswaterstaat te Hansweert. CONCERTEN Zaterdagavond om half acht zullen de muziekverenigingen Euterpe uit Hein- kenszand en Excelsior een concert geven in de tent op het Marktveld. Zondagmiddag van twaalf tot één uur volgt een concert van gewijde muziek door harmonie Excelsior. Kwadendamme DUITS BEZOEK De handbalvereniging O.D.I. zal tij dens de pinksterdagen het gastdomein zijn van de Duitse Sportverein „Herbe de" uit Wittem. Deze vereniging, uit een klein dorpje in een bergachtige streek juist buiten het Ruhrgebied, zal dan een bezoek brengen aan Zeeland, met name aan Kwadendamme. Zaterdag zullen zij in de loop van de middag hier arriveren. In het clublokaal van O.D.I., café ,,'s- Lands Welvaren", zullen zij door het be stuur van O.D.I. worden begroet waarbij o.a. ook aanwezig zal zijn burgemeester Somers en de heer Uitterhoeve, voor zitter der sportveldcie. Om half zes zullen zij dan een hand balwedstrijd spelen tegen de heren van O.D.I.waarna een gezellig samenzijn ter nadere kennismaking volgt: Op le pinksterdag zullen beide vereni gingen deelnemen aan het toernooi van Tonido te Goes en daags daarna aan het Neptunus-toernooi te Yerseke. Het ligt in de bedoeling van O.D.I. in de 2e helft van augustus een tegenbe zoek aan „Herbede" te maken. „Gisteren lagen hier nog vijf nuchtere kalveren te blaren". Hij knikt naar een hoekje in de kajuit: Toontje van de Diepstraten (18), het haar struis op zijn bol, das om zijn nek gesjord, jas met capuchon aan. „Kalveren?" „Ja, die vervoer ik ook. Vandaag kalveren, morgen een vrachtje meubels, overmorgen een vrouw met een baby. Iedere dag trek ik de Biesbosch in. Vanmiddag gaat de dokter mee. Vermeulen uit Made. Half drie had hü gezegd. Nu is het al half vier." Toontje rekt zich uit, tuurt naar de dijk",.Niks te zien. Ik wou dat hü kwam." Dinsdagmiddag omstreeks twee uur ontstond er in de monding van de bui tenhaven te Wemeldinge een aanvaring tussen het Nederlandse ms. Frejo uit Vlaardingen en het Belgische ms. Paul- De Paul, groot 600 ton, geladen met slakkenzand, op weg van Seraing naar Misbrug zou juist de haven van Wemel dinge verlaten, toen het ms. Frejo vanaf de Oosterschelde de haven binnen wilde varen. De Frejo, 120 ton en geladen met kunstmest, op weg van Vlaardingen naar Calais, naderde de haven in oen zodanige positie dat een aanvaring met de uitvarende Paul niet meer te voor komen was. Het gevaar aanziende gaf de schipper zijn vrouw opdracht om hun acht maan den oud zoontje dat benedendeks lag te slapen, naar boven te halen. Juist toen sij met de baby boven kwam, gebeurde de aanvaring en door de geweldige schok verloor ze haar evenwicht waarbij de kleine met het hoofd door de ruit van de stuurhut schoot en daarbij een paar hoofdwonden opliep. Het vaartuig werd lek gestoten aan het voorschip en kwam in zinkende toestand te vérkeren. De Paul kwam langszij, nam vrouw en baby aan boord. Door de ijlings toegeschoten Adja en de sleepboot Limburgia werd de Theo uit de havenmond weggesleept en tegen de oostelijke havendam gedrukt om zin ken te voorkomen. Daar werd een red dingskleed aangebracht en wist men met pompen het binnenstromend water voor te blijven. De Paul liep eveneens lekkage op in het voorschip en kreeg schade aan haar ankergerei. Geen van beide vaartuigen kon vanwege de averij de reis voortzetten en zij blijven beide tot latere beslissing in Wemeldinge ge meerd. De Nederlander Th. G. uit Hulst is bij een proces tegen botersmokkelaars in Veurne (België) veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden en een boete van 250.000 frank. Een drietal Bel gen, die met hem terechtstonden, kre gen straffen variërend van zes jaar en een boete van 500.000 frank tot acht maanden en 250.000 frank. Een vijfde verdachte werd vrijgesproken. later koersen we naar een boerderij op „De Slek". De klant daar is weer een vrouw, maar die heeft al een baby. ^let gaat rap. We „stomen" terug. Drie uur varen voor twee patiënten: voor twee routinekarweitj es. De dokter zit weer in het roefje en leest. Hij leest altijd op die tochtjes weet Toon. Al kiepert de boot bijna om, dan leest hij nog: vakliteratuur, romans, ver halen, „detectives". Alleen De wind is wat gaan liggen. Het weer is opgeklaard. Geen schip passeert. Wc zijn alleen in het uitgestrekte waterland. Toon kent iedere vaargeul. Hij is een beste schipper. „Ik blijf dit werk doen" zegt hij trots. „Of ik wel eens narigheid gehad heb met mijn boot? Even denken ja, het was in 't gat van de Gijster. Puf-tsjoek zei mijn dieseltje en daar lagen we: zon der een drup olie. Dat is nu ook wat, zei de dokter. Ik zeg: dat is het, en weet u wat het ergste is, dokter? Dat daar: ik wees naar de tank waar de stop had gezeten; die heb ik vergeten vast te draaien en nou is al de olie eruit ge- plonst „Was jij er maar uit geplonst" kaatste de dokter. Maar we hadden ge luk'. er kwam net iemand langs en die leende ons brandstof Gezond Zo'n keer of vijfentwintig jer jaar toert dokter Vermeulen naar de Bies bosch. Naar patiënten, die niet bij hem in Made op het spreekuur of op een afgesproken tijdstip kunen komen. Zijn vrouw gaat wel eens mee: als de zon schijnt. Altijd pillen draaien en flesjes klaarmaken valt ook niet mee. Het aantal Biesbosch-patiënten is ove rigens aan de lage kant. „De mensen in de Biesbosch zijn zeker zo gezond als aan de wal. Ik spreek uit ervaring want ik kom al circa vijftien jaar in dit ge bied". Toontje vaart in zijn jonge leven wat af. Dagelijks tuft hij de ruigte in, weer of geen weer. In het holst van de nacht kan het gebeuren dat in café Van de Diepstraten de telefoon rinkelt. Een pa tiënt op „De Visplaat". Of een koe van een boer op „De Dood", die hulp nodig heeft. Er is haast bij. Dan snerpt even later de telefoon ook de dokter of de dierenarts het bed uit. Nog wat later varen ze, voorzien van lantaarns, de nacht in; op weg naar een eenzame boer derij. ARIE VAN PAS De Provinciale Staten hebben gister morgen de volgende leden benoemd tot vertegenwoordigers van de provincie in de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij, die de Oosterscheldebrug zal beheren. Commissarissen zijn ge worden drs. Th. Westerhout (PvdA), de heer A. van Eeten (AR), de heer H. v. d. Zande (WD), de heer A. van Gees- bergen (KVP), de heer H. IJssel (CH) en de heer H. Flikweert (SGP). Tot aandeelhouders zijn benoemd, de heer C. v. d. Peijl (CH), C. Kammeraad (VVD), mr. K. Kcuning (PvdA), de heer C. Verdonk (KVP), de heer D. Kodde (SGP) en de heer J. Hommes (AR). Als plaatsvervangend aandeelhouders ?ijn gekozen de heer G. Adelaar (SGP), mr. J. Schlingemann (VVD), de heer P. Meliefste (AR), de heer P. Adriaansens (KVP), de heer J. Lukaart (PvdA) en de heer P. van Westen (CH). Tegelijk met het jubileum van deken Ooms, wordt te Steenbergen nog een 40- jarig priesterfeest gevierd. Rector Mel sen (emeritus) die in het tehuis „Chari- tas" verblijft, viert eerste pinksterdag dit jubileum, waar de rector zelf zo wei nig mogelijk ruchtbaarheid aan wil ge ven. Rector Melsen werd geboren te Woensdrecht en werd na zijn priesterwij ding benoemd te IJzendijke. Hij was ook kapelaan te Lepelstraat. Later werd hij benoemd tot rector te Hontenisse en hu is hij sinds enige jaren in „Charitas" met emeritaat. Voor de eerste prijs in de Sport toto van zondag 3 juni jl. hadden zich woensdagmiddag om 12.00 uur op het bondsbureau van de KNVB in Den Haag zes deelnemers ge meld. Van dc 96.834 die voor deze prijs be schikbaar is, zal hun per juist ingevulde kolom een nettobedrag van 13.718,15 worden uitgekeerd. 137 deelnemers stelden zich kandidaat voor de tweede prijs, groot 64.556; zij krijgen per juist ingevulde kolom 471 netto. (Advertentie) modes voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zooni In het haventje van Drimmelcn liggen de bootjes te deinen op de golfslag. Het is er mistroostig stil. Cafeetjes staan in een boog om de haven. Er is geen ver tier; stoelen en tafeltjes zijn leeg. Straks komen vissers en andere lui weer naar hun stamkroegjes; voor een biertje, een borreltje en een praatje. Maar het beeld blijft eender: boten, bootjes, een schip. We varen. Dokter Vermeulen (41) is gearriveerd. „U bent laat". „Inderdaad, die patiënten hè; dat heb je niet in de hand." Hij kijkt strak door zijn bril, blijft even staan, kaarsrecht, laarzen en handschoenen aan, dokterstas bij zich, houdt zich vast. JSiet te harden De petroleummotor gromt venijnig. Het gaat recht tegen de golven, recht tegen de storm- en hagelbuien in. Omhoog en omlaag; het schijnt of we in het tu mult zullen kapseizen. „We hebben het nog wel erger meege maakt", vindt de dokter. „O ja", beaamt Toontje. Weer zo'n gier. Het water sproeit over de kajuit. Toontje lacht. Varen is zijn vak. Blackie, de hond, knipt eens dro merig met zijn ogen. De dokter staart nog een ogenblik voor zich uit, duikt dan weg in het roefje en neemt een boek. Een petroleumkachel op een bank je verwarmt het vertrekje maar door Toontje van de Diepstraten is een rasechte schipper, geheel en al ver trouwd met de ruige Biesbosch. Waar hij ook heenkoerst, zijn opgewekt hu meur gaat altijd mee. de lucht van het ding is het er niet te harden. Goud Het wordt iets kalmer. De zon schiet door de wolken en even kleurt het riet goud. Dan is alles weer donker en drei gend en buigen de rietpluimen zich tot diep over het water. Blackie nestelt zich in het kajuitj voor de voeten van de dokter. „Nee, hier blijven" commandeert Toon. Black ge hoorzaamt traag. Vijf minuten zit hij bij zijn baas en scharrelt dan opnieuw naar het warme roefje. „Gaat het hondje altijd mee?" „Altijd. Black zou me naiwemmen als ik hem thuis liet. Eens bleef hij achter in een van de polders. Nergens een hond te zien. Ik voer weg. Als ik die nog maar terugzie, dacht ik. Maar toen ik nog maar een paar uurtjes bij de kachel zat, kwam hij al aanzetten: doodmoe natuur lijk, onder de modder, de staart tussen de benen. Een tocht van anderhalf uur door de rimboe zwemmend Routine-karweitjes We meren bij de „Turfzak". Vermeulen wipt uit de boot, tas aan de hand, op weg naar de eerste patiënt: een vrouw die een baby verwacht. Een kwartiertje FRUITTEELTVAKSCHOOL STEENBERGEN J. van Aert, Zundert. J. v. d. Berge, Poortvliet. A. Boot, Rilland. C. Boude- ling, A.J. Polder. J. van Boven, Nieuw- Vossemeer. L. Breure, St. Maartensdijk. P. Bruynzeel, Oudelande. M. Coppens, Wouw. L. van Doorn, Scherpenisse. P. van Dueren den Hollander, Oudemolen. Ph. van Dueren den Hollander, Fijnaart. M. van Dijke, St. Philipsland. B. den Engelse, Klundert. Broeder Franciscus, Boxtel. Ch. Goossens, Nispen. J. Goos- sens, Nispen. W. Herijgens, Sprundel. F. v. d. Heijden, Kruisland. M. Hopmans, Standdaarbuiten. P. Hopmans, Fijnaart. G. Huysmans, Steenbergen. F. Kavelaars, Zevenbergschehoek. H. de Koek, Stam persgat. J. Kooijman, St. Annaland. A. Kouters, Kruisland. B. Kouters, Roosen daal. A. Krijnen, Klundert. W. Lodders, Klundert. J. Maris, Dinteloord. J. Mees ters, Kruisland. L. Michielsens, Woens drecht. A. Mouwen, Wouw. J. Musters, Stampersgat. D. Noteboom, Nieuw-Vosse- meer. M. Polderman, Oud-Vossemeer. P. de Ruyter, St. Philipsland. A. de Schutter, Dinteloord. W. de Schutter, Heijningen. A. van Vugt, Oude Tonge. H. van Westen, Poortvliet. R. Willem- sens, Ossendrecht. A. Wouts, Hoogerheide. I. v. d. Zee, Helsingor. Morgen, vrijdag 8 juni, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwa terstanden: Hansweert 6.56 en 19.07 uur; Terneuzen 6.22 en 18.39 uur; Vlissingen 5.52 en 18.06 uur; Wemeldinge 7.28 en 19.41 uur. - x" V Zo'n vijfentwintig keer per jaar stapt dokter H. Vermeulen uit Made bij Toontje van de Diepstraten aan boord voor een tocht van enkele uren naar een paar patiënten in de Biesbosch. En al slingert onderweg het bootje nog zo vervaarlijk, de dokter leest onver stoorbaar in een boek. VLISSINGEN Luxor 20 uur Revolverduel in Durango, 14 jaar Alhambra 20 uur Het zwaard van Robin Ilood, 14 j. GOES Grand 19, 20 en 21 uur Zilveren huwe lijksfeest koninklijk paar De Landbouw 20 uur Verg. Wit-Gele Kruis afd. Goes Prins van Oranj'e 20 uur Leerlingen- uitvoering Muziekschool MIDDELBURG Electro 19.30 uur De tijdmachine City 20 uur De grote Caruso BRFSKENS WGK-gebouw 19.30 uur Kleutercursus HULST Bioscoop- en Concertgebouw 20.30 uur Tilburgs Studentencabaret Mr. Dr. A. J. J. M. MES uit Heinkenszand is herk lid van Gedeputeerde Sta zijn 62 jaren is hij nu d< van de zes. De heer Me vanaf 1935 deel uit van vinciale Staten. Op 16 1945 werd hij tot lid benoemd. (Van onze redacteu De Provinciale Staten gistermorgen hun niei deputeerden gekozen, zen werden mr. dr. Mes (KVP) uit Heink en de heer M. J. van (P.v.d.A.) uit Vlissingi den met 35 stemmen 8 blanco). Voor het eerst benoen den de heer J.M.A.C. V£ gen (K.V.P.) uit Aard (32 vóór, 1 op mr. J. gemann (V.V.D.), 1 op Geesbergen (K.V.P.) en co)de heer A.J. Kaland uit Middelburg (29 vóó blanco)jhr. mr. T.A.J.Vi rer (P.v.d.A.) uit Mid( (33 vóór, 1 op de heer A. per en 9 blanco) en de van den Bos (A.R.) i Annaland (35 vóór en co). De WD en de SGP, de partijen met elk vier zetels bij alle zes stemmingen bl stemd. Reden was dat beide buiten het vooroverleg zetelverdeling zijn gehoudt woordvoerder van de VVD, Schlingemann, zei dat hij partijgenoten daarover zeer waren geweest. Evenals bij d< stelling van de regering volgens de heer Schlingemj partijen bij het vooroverleg ken worden. Voorts merkte fractieleider op dat de VVI SGP nu al bijna twintig jaa het dagelijks bestuur van vincie zijn gehouden terwi partijen toch ongeveer 20 van de kiezers achter zich, staan. Hij vond dat de vei hier zoek was Verder achtte hij het een dat vier van de zes gekozc roepspolitici zullen zijn. Al politieke wijze verwijderd worden zal dat voor hen gre riële consequenties kunne brengen, aldus de heer Schlir Drs. Th. Westerhout, wooi' van de PvdA, vond het j gelukkige omstandigheid d,J derde van de gedeputeerder roepspolitici zal bestaan. nen dan alle beschikbare hun werk geven." Bij de ling voor herkiezing over y mag naar zijn mening in he niet naar eventuele nadelig ciële gevolgen voor de gedep worden gekeken. XXX De uitverkiezing heeft voor de vier nieuwe gedeputeerde gen. De heer J. van Dongen langer burgemeester van Aai blijven. De heer J. van den ontslag moeien vragen als meester van St. Annaland. Kaland tenslotte zal zijn wet zetel in de raad van Mi moeten verlaten. XXX Op het laatste momen dinsdagavond nog vera (Advertentie) Let bij aankoop va naadloze nyl op dit herkenningsen U loopt dan geen enke

de Stem | 1962 | | pagina 2