Dramatische beslissing op til Eindelijk naar het zwembad Rode blok wil de Euromarkt zich tegen verweren Strijd tegen para's in de jungle is geen sinecure KLEINHANDEL KAN GEEN AARDAPPELEN INKOPEN vandaag- Socialist gekozen in I jG.S. van Noordbrabant I laag: O.A.S. heft bestand op Aardige oude heer Bunker Jouwe: onvervaard De acties KORT GEDING TEGEN CONSUMENTENBOND Met Pinksteren 3 dagen vers brood hamol weer DAGBLAD VOOR ZEELAND VISSEN NAAR DIE GROTE EUROPA DICTEERT LONEN EN PRIJZEN OMSTREEKS 1970 Terekwestie Duurte-staking in Amsterdam Hazardspel Officier eist vrijheidsstraf Comecon" (zonder Albanië) vergadert j Aanhoudend droog JE ZIET ZE WEER STEEDS MEERS! Agitatie onder jonge naties Kamerlid v. Dongen opgenomen in Zeeuws bestuurscollege n voor dc beslissende Onderwijl had de Han- zich luid jammerend op ak gehesen, doch onver gingen zijn kreten over luid geroep, terwijl hij met zijn armen begon aien. Op geringe afstand j een kleine visserssloep ird. 102e JAARGANG No. 23997 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland anHaD Bureau vn," '.«".tosp EVanrien- GOES Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeawsch-Vlaanderen- HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (Biibureaus PONDHRDAG 7 JUNI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Terneuzen- IJsbaanstraat 24 - telefoon 260' - OOSTBURÜ7 Nieuwstraal 41 - telefoon 2893) ZELFBESCHIKKINGSRECHT NIET HAALBAAR? (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Royen, gister middag voor overleg met de regering over Nieuw-Guinea in Neder land gearriveerd, heeft bij aankomst op Schiphol verklaard, dat Nederland en Indonesië een stuk dichter hij onderhandelingen zijn gekomen. In hoeverre deze uitspraak door de feiten bevestigd zal worden zal mede afhangen van de ministerraad van komende vrij dag, die opnieuw grotendeels aan het Nieuw-Guineavraagstuk gewijd zal zijn. Het kabinet zal zich dan ook over de procedure hij de onderhandelingen beraden. In politieke kringen verluidt, dat de procedure, welke minister Luns (Buitenlandse Zaken) voorstaat, heel misschien de onderhandelin gen op gang kan brengen maar ze zeer waarschijnlijk niet tot een goed besluit kan voeren. Mr. Luns zou namelijk nog steeds garanties voor het zelfbeschikkingsrecht ab soluut primair willen stellen. Van mr. Van Royen zou het kabinet kunnen horen, dat die absolute ga ranties internationaal politiek ge zien niet meer haalbaar zijn. Deze mening wordt ook gedeeld door velen, die tot dusverre de politiek-Luns gesteund hebben. In die kringen blijft men de strijd voor het zelfbeschikkings recht der Papoea's als een zeer hono- rabele zaak zien, maar nu die strijd door de houding van Amerika en de V.N. niet meer tot een volledig suc ces kan leiden, is men rond het Binnen hof meer en meer geneigd met mindei garanties voor het zelfbeschikkingsrecht genoegen te nemen. Uit internationaal politiek oogpunt ge zien is er op dit punt voor Nederland een overmachtssituatie ontstaan, zo zegt men. Sómmigen antwoorden hierop, dat er in ieder geval nog geen militaire overmachtssituatie zou bestaan, die Ne derland zou kunnen ontlasten van de volledige inlossing van de beloften aan de Papoea's. Formeel gezien is dit juist. Het risico, dat onze militairen op Nieuw- Guinea thans lopen, is evenwel alleen verantwoord als er een politiek resultaat mee bereikt kan worden. Nu dat niet meer mogelijk lijkt komen de militaire risico's in een ander daglicht te staan. Sommige militaire deskundigen zijn er trouwens nu lang niet meer zo zeker van dat Nederland zeker niet op eni ge termijn militair superieur zal blij ven. In dit verband wordt gewezen op gebleken onmogelijkheid om Indonesi sche para's te weren, op de zeer moder ne bewapening der Indonesiërs, op de nog steeds voortdurende wapenzendin gen van Rusland aan Djakarta en op vermoeidheidsverschijnselen bij de Ne derlandse eenheden, die thans in de oer wouden van Nieuw-Guinea jacht maken op Indonesische infiltranten. De uitputtingsslag tegen kleine groepjes Indonesiërs bindt grote groepen Nederlandse militairen. Volgens onze inlichtingen geven de rapporten over een en ander, welke uit Nieuw-Guinea in Den Haag bin nenkomen, reden tot bezorgdheid. Gelukkig blijkt steeds weer, dat de militaire bevelhebber in Nieuw-Gui nea, schout-bij-nacht Reeser, b\j alle militaire operaties de veiligheid der Nederlandse militairen voorop stelt. De correspondent van United Press in Washington meldt, dat een definitief be sluit van Indonesië om met Nederland aan tafel te gaan zitten, pas genomen zal worden als bekend is hoe de Neder landse regering heeft gereageerd op het geen dr. Van Royen te vertellen heeft. Nicolaas Jouwe, de vice-voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, die gisteren van een reis naar Amerika op Schiphol arri veerde, had in Washington de indruk de Papoea's te verkopen. Ik heb er dan ook vertrouwen in, dat er garanties voor het zelfbeschikkingsrecht uit de bus zul len komen", zei de heer Jouwe, die erop wees dat de V.S. kopschuw worden ge maakt door het feit dat in Nederland de meningen over de aanspraken van de Papoea's zo sterk verdeeld zijn. De heer Jouwe wil ook in Engeland de zaak der Papoea's gaan bepleiten. De regering heeft gisteren officieel gereageerd op Soekarno's brief aan Oe Thant (zie ons blad van woensdag). Dat Den Haag echt kwaad is, blijkt wel uit een zinsnede in het commu niqué, dat Soekarno's bsechuldigingen aan het Nederlandse adres „even leugenachtig als lachwekkend" noemt. „De enige Papoea die in Nieuw-Guinea werd vermoord is doodgeschoten door Indonesische parachutisten", zegt het communiqué het pittigste sinds jaren. NICOLAAS JOUWE ...fijne oom Bunker... «•••••••••••••••••a gekregen dat men daar het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's serieus is gaan nemen. „Er verandert iets in de houding van de Amerikanen", zei Jou we, die onder meer Ellsworth Bunker heeft ontmoet. Hij had hem onomwon den gezegd: „Uw voorstellen zijn voor de Papoea's op bepaalde punten nog el lendiger dan uw positie dat voor uzelf is". Hij had Bunker ook verteld dat tus sen de 250.000 en 300.000 Papoea's zou den kunnen deelnemen aan verkiezin gen. Deze zouden onder toezicht van de V.N. moeten plaatsvinden. Het State De partment achtte dit redelijk, aldus de heer Jouwe. „Bunker is een zachtzinnige, aardige oude heer, die er beslist niet op uit is De strijd op Nieuw-Guinea heeft deze week twee gewonden geëist. Het betreft twee soldaten, één uit Nieuw-Vennep en de ander uit Vlaardingen. De verwon dingen zijn niet van ernstige aard. In Hollandia heeft de gezagvoerder van een Indonesisch vliegtuig, dat in totaal 29 parachutisten heeft afgeworpen en daar na neergehaald werd, een persconferen tie mogen geven. Het vliegtuig, een Da kota, was afkomstig van een basis op Ceram, zo vertelde de gevangen geno men piloot. De leider van de groep para's had zijn opleiding indertijd ont vangen van. Nederlandse instruc teurs. EEN TWAALFJARIG meisje dat de 'zwemkunst niet meester was, is gis teren in een zwembad te Uitgeest ver dronken. Het kind was in het diepe ge deelte van het bad terecht gekomen. DE REGERING van Tsjecho-Slowakije heeft aan West-Duitsland de uitlevering gevraagd van twee vroegere oorlogsmis dadigers die nu in Beieren wonen. Na uitlevering kunnen zij zonder meer wor den opgehangen. DRIE BOEREN uit de Chinese volks republiek zijn zwemmend naar Macao gekomen. Zij hielden zich drijvend door middel van opgepompte binnenballen van voetballen, die zij onder hun kleren had den aangebracht. DE POOLSE stad Warka wordt met overstroming bedreigd als gevolg van het feit dat de rivier Pilica buiten zijn oevers is getreden. De schade aan de te velde staande gewassen is bijzonder groot. SYRIË, DAT zich vorig jaar haastig uit de Verenigde Arabische Republiek heeft teruggetrokken, stelt thans pogingen in het werk om een federale unie met Egypte en Irak te vormen. IN ROTTERDAM zijn twee nozems ge arresteerd, die in één maand tijds twaalf inbraken hebben gepleegd. Hun voorkeur ging uit naar scholen. WALVISTRAAN is goedkoper dan ooit. Cisteren kocht Unilever een grote hoe- yeelneid van dit vocht voor een prijs van 45 pond sterling per ton. Het is 17 was n dat de traan zo goedkoop BEATRIX, die burgemeester Madurodam is, heeft gisteren in de miniatuurstad een monument onthuld. 1j t ,.t monument geschonken. Het stelt de stichtster van Madurodam voor. (Van onze Haagse redacteur) „Over een jaar of zeven bestaat er geen Nederlandse loon- of prijspolitiek meer, maar kennen we alleen nog maar een Europees loon- en prijsbeleid". Deze stelling poneerde gisteren de heer De Koster, voorzitter van het verbond van Nederlandse Werkgevers tijdens een pauze in het beraad van de commissie ontwikkeling nationale economie uit de S.E.R. over het ontwerpadvies inzake het toekomstige nieuwe loonbeleid. De commissie-O.N.E. heeft gisteren tot in de late avonduren over dit loonprobleem gediscussieerd. Naar verluidt zijn er op het oorspronkelijke advies verscheidene wijzigingsvoorstellen ingediend. Het is de bedoeling, dat de S.E.R. zich nog deze maand over het nieuwe loonbeleid uit spreekt. (Van onze Haagse redacteur) Roxy is de lachende derde in het con flict tussen de Nederlandse Consumen tenbond en de importeur van de Lexing- ton-sigaretten. Dit conflict losgebrand door de geruchtmakende publikatie in de Consumentengids van maart over een onderzoek naar het teer- en nicotine gehalte van sigaretten mondde giste ren uit in een kort geding voor de Haag se rechtbank. De raadsman van Lexing ton, mr. J. A. Stap, verklaarde daar dat na deze publikatie, waarbij Lexington met „slechte cijfers" uit de bus kwam, de omzet van Lexington is gehalveerd en dat daar een schadepost van tiendui zenden guldens per week het gevolg van is. De deugdelijkheid en juistheid van het onderzoek en de publikatie van de Consumentenbond ontkennend en be strijdend vroeg mr. Stap de rechtbank deze bond te verplichten tot herroeping van het bewuste artikel. De behandeling van het kort geding wordt vrijdag a.s. voortgezet. De federatie van landelijke bonden van kleinhandelaren in aardappelen heeft meegedeeld dat naar de mening van deze federatie de kleinhandel in aard berichten binnen", aldus de federatie, „dat de kleinhandel voor de door de regering voorgeschreven maximumprijs geen behoorlijke kwaliteit aardappelen meer kan kopen. De kleinhandelaren zijn van mening dat de kleinhandel, als laat ste schakel in het distributieproces, bij de huidige stand van zaken „de klappen moet opvangen". Zij stellen dat ze aan de eisen van de consument, namelijk om goede aardappelen te leveren tegen vast gestelde maximumprijs, niet meer kun nen voldoen. De kleinhandelaren in aard appelen in ernstige moeilijkheden ver- appelen vragen de overheid zodanige maatregelen te treffen, dat zij tegen de Eindelijk kon Nederland zich gisteren koesteren in een behaaglijk zonnetje. Geen wonder dan ook, dat de jeugd op de schoolvrije woensdagmiddag de weg naar het zwembad wist te vinden. Hier het Brediusbad aan de Spaarn- dammerdijk in Amsterdam. De Amsterdamse officier van justitie heeft gisteren tegen een 50-jarige meu belmaker en een 57-jarige vriendin van hem, die zich voor de hoofstedelijke rechtbank moesten verantwoorden voor het gelegenheid geven tot beoefening van het hazardspel, gevangenisstraffen van resp. tien maanden met aftrek en vier maanden met aftrek geëist. De meubelmaker nam voor de recht bank alle schuld op zich, maar hij ont kende het roulettespel als bedrijf te heb ben uitgeoefend. „Ik zat in de autohan del". liet deze, reeds tien maal wegens het gelegenheid geven tot hazardspel veroordeelde verdachte, weten. keert waar het de voorziening van aard appelen betreft. „Uit alle delen van het land komen t Weersverwachting van het K.N.M.I. 4 YaP„a.vond' 0Pgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: Droog en vrij zonnig weer. Zwakke J t tot matige wind tussen noord en oost. t 5eï ??e of iets hogere temperaturen. Het Belgisch weerkundig instituut verwacht: ï*??,1 tot gewolkt weer. Wind uit oos- telijke richtingen. Maximumtempe- J raturen 12 tot 21 graden. t Vandaag: zon onder 20.55 uur. J JJorgen: zon op 4.22 uur. Maan op 10.18 uur, onder 0.35 uur. Advertenties. Gisteren zijn in Moskou tussen communistische leiders bespre kingen begonnen over economi sche maatregelen in antwoord op de Europese Gemeenschap pelijke Markt. Kroestjev is één van de zeven regeringsleiders op deze bijeen komst van de Comecon, de com munistische raad voor weder zijdse economische hulp. Verte genwoordigd zijn voorts Polen, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa kije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Mongolië heeft waar nemers gestuurd. Albanië, hoe wel lid van de Comecon, is niet uitgenodigd. houd met Kroestjev had, werd opge maakt dat de problemen rond Berlijn ook zouden worden besproken. De groei van de Europese gemeen schap is de Sovjet-Unie duidelijk een doorn in het oog. Waarnemers te Londen menen dat het Kremlin zijn economise he verbon denheid met de satellietlanden wil ver sterken tot een soort communistische gemeenschappelijke markt. voor zijn anti-Euromarktcampagne te vergaren, neemt echter geen risico's. Communistische diplomaten in de Britse hoofdstad hebben bedekt aan gegeven dat Kroestjev naast zijn stre ven naar een wereldconferentie over handelsvraagstukken tevens zijn satel lieten nauwer in het gareel zal snoe ren. Tot dusver hebben de landen van het communistische blok nog kunnen ontsnappen aan totale economische in tegratie met de Sovjet-Unie. Kroestjev is er zich echter van be wust dat hij een tegenwicht nodig heeft voor de economische sprint die het Westen door zijn samenwerking verwacht te nemen. Tegenstoot De E.E.G.-commissie heeft op haar beurt aan de E.E.G.-ministerraad een r*11 11 voorstel gezonden om communistische Lreprikkela landen niet te laten delen in de op- De conferentie die in technische zin is opgezet als een zitting van het be- Promier Kroestjev is vooral door Engelands plannen tot toetreding en de Amerikaanse schema's voor een ruimere Atlantische samenwerking ge prikkeld tot een grootscheepse tegen actie. H Hl Vorige week gaf hij te kennen de langrijkste coördinerende orgaan voor dreiging uit het Westen dermate groot economie en handel in het communis- te achten dat de Verenigde Naties tische kamp, betekent in feite een top- daartegen moesten worden gemobili- samenkomst van de eerste partijsecre- seerd. tarissen en regeringsleiders uit Tsje- Kroestjev streeft naar een wereld- cho-Slowakije, Polen, Hongarije, Oost- handelsconferentie teneinde te trach- Duitsland, Roemenië, Bulgarije en de ten de westelijke samenwerking op Sovjet-Unie. losse schroeven te zetten. heffing van de contingenteringen. De commissie meent dat voor deze landen met staatshandel het stelsel van bilaterale handelsovereenkomsten van kracht moet blijven, zy het met de verplichting van de E.E.G.-landen om geen handelsverdragen met derden te hebben, die aan de voorkeursbehan deling der E.E.G.-partners afbreuk doen. Voor de Sovjet-Unie zelf is de E.E.G.-maatregel van weinig beteke nis, doch landen als Polen en Bulga rije hebben een aanzienlijke uitvoer Uit het feit dat de Oostduitse partij- De Russische leider, die reeds is ste in M^k<m arrWeerden<en^ kort'mi begonnen om onder Afrikaanse lidian- j»« overweegt"dan ook feeds"?,?' zijn aankomst een persoonlijk onder- den van de wereldorganisatie steun gcnmaatregelen. vastgestelde inkoopprijs ook werkelijk aardappelen van goede kwaliteit zullen kunnen kopen. Ruim 150 leden van het 250 man tel lende stuwadoorspersoneel van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland te Amsterdam hebben gistermiddag om één uur het werk neergelegd. Enkele uren later, terwijl de directie van de maat schappij zich nog beraadde over te nemen maatregelen, hadden allen hun werk weer hervat. De stakers wilden, naar zij verklaar den, protesteren tegen de stijging van de levensmiddelenprijzen. De bejaarden van het gemeentelijk verzorgingshuis aan de Roetersstraat in Amsterdam hebben woensdag aan het Noordhollands kanaal in Ilpendam hun jaarlijkse viswedstrijd gehad. Be halve op vis schenen deze hengelaars ook te azen op 200 procent a.o.w De OAS heeft gisteren te Algiers aan gekondigd dat haar terreursbestand „met ingang van vanavond" afloopt. „De onderhandelingen tussen de OAS en het FLN zijn in een impasse geraakt", zo werd gezegd. De uitzending volgde op een schietpartij in een bar te Oran waar zeven leden van de OAS in een regen van politiekogels het leven ver loren. Vijf andere extremisten werden gevangen genomen. (Advertenties) Oudbakken is een woord dat bij heerlijk krokant Finnbrod niet voorkomt. Finn- brod is kersvers, blijft kersvers. Het is in speciale ovens van binnen uit diepdoor- bakken tot de hoogste graad van kro kantheid. Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan (bevat geen suiker). Finn brod met boter en normaal beleg is een heerlijk ontbijt, gezonde lunch. Neem een pak in huis voor Pinksteren, elk» dag vers brood, zelfs op Pinkster-Drie! Noordbrabant heeft voor het eerst een socialistische gedeputeerde. De K.V.P.-homogeniteit in het college, welke zo lang heeft gegolden, is nu losgelaten. De heer C. J. van Lien- den werd gekozen in de vacature van de heer Philippart, die de vorige week afscheid nam. Hy moet zyn raadslidmaatschap van Eindhoven opgeven en stelt zich voor ook te bedanken als Tweede-Kamerlid. We geloven dat het een verstandig besluit is geweest aan de minder- 5 heid in het college van Gedeputeer- 2 den ook een plaats in te ruimen. Er hebben in het verleden allerlei mo- tieven gegolden voor de uitsluiting 2 van „andersdenkenden" en stuk voor stuk hadden die ook wel hun waarde. Doch ze zijn door de evolutie van de verhoudingen achterhaald. De minderheden in Brabant ver- dienden een vertegenwoordiging in 2 het bestuurscollege uit een oogpunt 2 van billijkheid en verdraagzaamheid. 2 Onder de minderheden is de P.v.d.A.- 2 fractie de grootste en het lag voor de 2 hand, dat uit haar midden de nieuwe gedeputeerde zou worden gekozen. De gekozene, de heer Van Lienden, is 2 ongetwijfeld een bekwaam man en 2 we hebben er vertrouwen in dat het 2 provinciaal bestuurscollege op de nieuwe „brede basis" (5 K.V.P. en 1 P.v.d.A.) ook vruchtbaar werk zal 2 kunnen verrichten. 2 In Limburg is de politieke evolutie 2 nog niet zo ver gevorderd. Daar 2 heeft de K.V.P.-fractie met haar 5 meerderheid van 50 op de 59 leden 2 de zittende zes gedeputeerden, allen 2 uit haar midden, herkozen. Uit pro- 2 test nam de P.v.d.A.-fractie geen deel 2 aan de stemming. In Zeeland namen niet minder dan 2 vier gedeputeerden afscheid. Door de 2 nieuwe verkiezingen is er in de par- tijverhoudingen binnen het college 2 K.V.P., 2 A.R., 1 C.H. en 1 P.v.d.A. echter niets veranderd. 2 Als nieuwe katholieke gedeputeer- 2 de voor Zeeland in de vacatude-ir. 2 Dikötter treedt aan J. A. M. van 2 Dongen, burgemeester van Aarden- 2 burg, die echter onmiddellyk deze 2 functie moest neerleggen. Het lid- 2 maatschap van de Tweede Kamer zal 2 hy echter blyven bekleden.

de Stem | 1962 | | pagina 1