27«t 3 let Portier van Rood China" heeft taak bij uitgang van Mao s Hongkongactie van Oostpriesterhulp ARTIESTEN NAAR NIEUW-GUINEA EEN FIETS «oor NIETS! «tuint u z!JN! 3 DAAGSE John Glenn niet naar NAYO-taptoe in Arnhem Subliem 20<t Bouquet 22ct Rigoletto Carlton ALLES LIEVER DAN TERUG NAAR DAAR Als we eens ontwapendenja als Diereiibesclierniing wil verbod op vervoer gecoupeerde veulens DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JUNI 1962 voor de elite in binnen- en buitenland 55 Stakingsleiders in Spanje gearresteerd Leeshonger Kandidaat-gouverneur Georgia verongelukt STRAPLESS B H. VROOM DREESMANN Maar het wordt toch wel mooi Weer een „Grepo" naar West-Berlijn [formulier en OPAN FF 13 DIN Tserieuze amateur, dié lijne details sterk wil Vgroten. OPAN F 17 DIN ped wilt kunnen ver» toch een gevoelig9 1 hebben. (Vooral voor pcamera's dus) 60 PAN ISS 21 DIN tijd met dezelfde film I (en - bij goed weer. bij leer èn met flits (Voor- 1 mvoudige camera's dus) ISOPAN RECORD weinig licht bescfuk- |>f als U b.v. sportfotas korte belichtingstijden Ik met luisterspel nductief horen. kleergeruis ogelijkheid voor onisch horen. 1. geboren uit een ingenieurs, lestellen en brillen ags in 3, Breda ratis. ssen. Wij staan met It f 200.aan ver- ïgsfonds. Terneuzen, tel. 271. DRIUM Rotterdam 3 tel. 010—53019 ntje hampoo) (Advertentie) HOFNAR neemt de leiding met zijn grote vier! in één woord subliem vol aroma de grote internationale De baai van Hongkong ligt blauw en vreedzaam onder de voor jaarshemel, als we op de* New Territories landen, die in 1898 door het keizerlijke China aan Engeland verpacht zijn. Dwars door het „Gebied der veertien dorpen" rijden we naar de grens. Als de jeep stilstaat, zie ik achter een prikkeldraadversperring twee bomen en een kleine rivier. Hier begint het grote rijk der communisten. Het strekt zich uit tot ver over het westelijk halfrond. Het prikkeldraad de wachttorens, de honden en de grenswacht zijn hier even benauwend als in Herleshausen en Niehelsdorf. Vlak achter de grens ligt het dorp Lo Fong, de halfontvolkte volks commune. Links daarvan de stad Shum Chun. Daarachter het grijs blauwe silhouet van het Nam-tau-gebergte. Rechts en links commu nistisch gebied. Hongkong ligt dertig kilometer achter ons. We zijn aan drie kanten omringd door rode soldaten. Pater Poletti begeleidt ons: een rus tige Italiaanse missionaris, tien jaar ge leden door de communisten uitgewezen. Nu is hij vluchtelingen-zielzorger in Fan- ling, vlak aan de grens. Zijn hoed en baard, zijn versleten hemd, zijn khaki- broek en pezige handen hebben de kleur van de grond. Vaak ligt hij urenlang in een greppel, om het menselijk wild op te vangen dat tussen de kogels en land mijnen een uitweg naar de vrijheid zoekt. Een stroper Gods. Hij smokkelt vluchtelingen naar Hongkong en bezorgt hen papieren om te verhinderen dat ze terug naar China gestuurd worden. Onderweg vertelt hij zijn ervaringen, roepend en tierend alsof hij met zijn stem een bende menseneters in bedwang moet houden. Hij is een man om bang voor te zijn. In de pastorie had ik mede lijden met zijn hond telkens als hij Ah-oi schreeuwde, totdat ik bemerkte dat het de naam van zijn huishoudster was. Zelfs de Britse captain van de grenspost siddert voor hem. Maar hij heeft 5000 vluchtelingen het leven ge red! En onder zijn ruw uiterlijk verbergt hij de goedheid van de barmhartige Sa maritaan. Men noemt hem de portier van Rood- China. Hij heeft zyn roeping gevonden aan de uitgang van MaO's rijk. Hier op dit kleine stukje grens en in de kust wateren rond Hongkong, waagt ieder, die de rode terreur niet meer verdra gen kan, zijn kans. Drie miljoen reeds zijn langs deze deur ontsnapt, nu niemand kan schatten hoeveel miljoen er op de drempel van de vrijheid moes ten sterven. Pater Poletti weet echter, dat de groot ste tragiek der overlevenden pas in Hongkong begint. Zodra ze de zone van de dood gepasseerd zijn en zich veilig wanen, worden ze tegengehouden en te ruggedreven in de armen van de grijn-i zende volksmilitie. De politie maakt jacht op hen. Ze worden gearresteerd. Ze worden wegens „illegale immigratie tot zware gevangenisstraffen veroor deeld. Ze worden niet zelden officieel aan de rode moordenaars uitgeleverd. Op 4 april 1962 zijn vier jongens en twee meisjes tussen 14 en 19 jaar, nadat ze in een wrakke boot honderd uur lang de storm getrotseerd hadden, terugge stuurd naar Rood-China. Hetzelfde lot trof drie jonge Chinezen op 8 april. Op 28 april heeft de 31-jarige onderwijzeres Tsai Foe-Yoen zelfmoord gepleegd, toen de politie haar arresteerde. Zij stierf lie ver, dan terug naar China te moeten gaan. Op dezelfde dag hebben een meis je, een jongen en twee 60-jarige man nen zich vertwijfeld in een ravijn ge stort, toen ze na hun vlucht uit China door de politie van Hongkong ontdekt en achtervolgd werden. De woede van pater Poletti is gerechtvaardigd. Hij doet wat hij kan: één man tegen een leger bureaucraten. Hij verbergt de vluchte lingen, zorgt voor eten, kleren, medicijn en papieren, of laat ze desnoods onder duiken. Oostpriesterhulp zal op tien meter van de Chinese grens te Ta Kau Ling voor zijn beschermelingen een dispensarium bouwen. De pater gromde tevreden, toen ik hem deze belofte deed. Maar hij kan het probleem niet op lossen. Evenmin als de Britten, die op Dit artikel is van de hand van pater Werenfried van Straaten o. praem., die in het gebied van HONGKONG de grens van Rood-China bezocht Het relaas werd geschreven voordat de crisis ontstond, waarover sinds dien uitvoerig werd bericht. De ver antwoordelijkheid voor de massale terugzending van vluchtelingen naar China ligt niet op de eerste plaats bij de Britten, maar bjj de volkeren die hun grenzen voor Chinese vluchtelin gen gesloten houden. Hier worden de rechten van de mens met voeten ge treden. De schade, die op deze wjjze door onbeteugeld eigenbelang aan de zaak van de vrijheid wordt toege bracht, is onberekenbaar en niet te herstellen. Door de hardheid van de meedogenloze zelftucht verwoest de vrye wereld de laatste rest van hoop en vertrouwen by de onderdrukte volkeren. Hier moet de Kerk spre ken. Oostpriesterhulp wil een voor beeld stellen en onderhandelt thans over de emigratie van een groep Chi nese vluchtelingen. hun manier ook hun best doen. Dag en nacht vreten de graafmachines de bergen weg, totdat er slechts kale vlakten over blijven. Rotsmassieven worden gespleten en in zee geworpen. Het eiland zet zich uit. Waar vroeger zee en bergen waren, worden nu grote betonnen „Resettlement- blocks" gebouwd, waarvan elk een let ter, een nummer en 4000 bewoners heeft. Maar ook deze indrukwekkende on derneming lost het probleem niet op. De betonnen woonsilo's bieden wel een schuilplaats tegen de typhoons, maar ze verwoesten de mensen. Het zijn moder ne molochs, die de kinderen van China verslinden. De enige oplossing ligt in een grootscheepse emigratie. Maar deze wordt verhinderd door de volkeren-met- de-stenen-harten, die liever hun landen braak laten liggen dan ze voor Chinezen open te stellen. Zijn de leiders dezer volkeren dan met blindheid geslagen? Of zijn ze willoze werktuigen van de duivel, die met hun hulp de chaos voor bereidt? Iedereen weet, dat de wereld-voedsel- produktie geen gelijke tred houdt met de bevolkingstoename. Het is dringend nodig dat de onderontwikkelde gebieden ontsloten en gecultiveerd worden. Om deze taak te vervullen wordt met enor me kosten een vredeskorps van Ameri kanen gevormd, ofschoon deze omwille van hun hoge levensstandaard, hun be hoefte aan luxe en hun blanke huid niet het meest geschikt zijn om onder ge kleurde volkeren of in de tropen werk- Eeu kleine felle Italiaanse priester, destijds uit China gezet, is de „stroper Gods", die aan de achteruitgang van het onmetelijke rode rijk de wanho- pigen opvangt en hen probeert te be schermen tegen.... het egoïsme van de westelijke landen die voor de vluchte lingen geen plaats hebben. zaam te' zijn. Deze Amerikanen zouden iu*U'S A' Produktiever werken. Maar de Chinezen van Hongkong, nu tot werk loosheid gedoemd, zijn door lichamelijke constitutie, ijver, soberheid en bekwaam heid veel geschikter voor zulk een taak. ,jes vredeskorps zou voor het zelfde geld minstens zeven maal zo groot kunnen zijn als een Amerikaans.en veimoedelijk beter functioneren Hierover dacht ik na, toen ik' met pa ter Poletti terugkeerde naar zijn pasto rie. Daar wachtte een Chinese jongen van 12 jaar. Zijn vader, een christen, wa£LVIef -iaar dwangarbeider geweest in Mansjoerije. Toen hij als een gebro ken man in zijn dorp terugkeerde, had hij tot zijn twee zonen gezegd: „Vlucht weg uit het land onzer voorvaderen, want hier kunt ge geen christen blij ven. Ik ben te oud, maar gij moet het wagen'. De jongens hadden het waag stuk zorgvuldig voorbereid. De oudste, die voor ingenieur studeer de, zwom 18 uren en was een week ge leden bleek aangekomen bij pater Po letti, die hem aanstonds in Hongkong ondergebracht had. Nu was de 12-jarige Woe gearriveerd en at rijst. Toen ik hem vroeg, of hjj niet bang was geweest voor de haaien, antwoordde hij: „Beter opgevreten worden door de haaien, dan te leven onder de communisten". De volgende morgen heb ik de H, Mis opgedragen voor de kleine Woe, opdat hij in de betonblokken van Hongkong zijn dapperheid moge bewaren, totdat een Chinees vredeskorps scheep gaat naar Australië, Nieuw-Zeeland en Afrika om de aarde te ontginnen en in Hongkong plaats te maken voor Woe en alle vluch telingenkinderen, die God aan onze liefde toevertrouwt. En ik heb ook gebeden voor de portier van Rood-China, die wellicht de man is om de grote uittocht uit Hongkong te leiden. (Giften voor deze nieuwe actie van Oostpriesterhulp kunnen gestort worden op girorekening nr. 34348 t.n.v. Oostpries terhulp te 's-Hcrtogenbosch, met vermel ding „Hongkongfonds"). Daar begint Mao's rijk, een rijk van willekeur, terreur en vooral van hon ger. Miljoenen zijn er al uit gevlucht. Hoevelen hebben hun poging met de dood moeten bekopen? En van dege nen die het vrije Hongkong wel be reikten zijn er vele duizenden zonder mededogen teruggestuurd in de armen van de grijnzende volksmilitie. De Spaanse politie heeft in geheel Spanje een aantal arrestaties verricht van personen, die verdacht worden van het spelen van een rol bij de recente stakingen. Het aantal arrestanten werd geschat op tussen vijftig en honderd. Ze zouden staatsgevaarlijke activiteit hebben be dreven. Men meent te weten, dat ze be hoorden tot een ondergrondse beweging van linksen huize die zich noemt „Volks bevrijdingsfront". De gearresteerden zijn overgebracht naar de Carabanchel-gevangenis bij Ma drid, waar ze hun berechting zullen af wachten. Deze zal plaatsvinden aan de hand van een wet uit 1943 en ten over staan van militaire magistraten. Op enkele honderden stakers na zijn alle arbeiders, die het werk gedurende enige weken hadden neergelegd, weer aan de arbeid gegaan. (Van onze Haagse redacteur) Over enkele weken vertrekt uit Nederland een artisten-team het eerste voor een tournee van een maand langs de militaire posten op Nieuw-Guinea. Dit jaar zullen in totaal vier groepen artiesten (kosten rond 300.000 gulden) Nieuw-Guinea be zoeken. Hun uitzending getuigt van een lang zamerhand toenemend begrip bij de de fensieleiding voor de behoefte aan meer recreatie en ontspanning bij de militairen op Nieuw-Guine.. Dat er thans metr aandacht aan dit belangrijke punt wordt geschonken is voornamelijk te danken aan de bevin dingen, welke staatssecretaris De Jong (Marine) onlangs tijdens een inspectie tocht op Nieuw-Guinea heeft opgedaan. In totaal wordt thans door de drie strijdkracht onderdelen rond een mil joen gulden aan recreatie besteed. De thuisfronten geven daarnaast zeer aan zienlijke aanvullende bijdragen Er wordt op het ogenblik gestudeerd op een nauwere coördinatie van hef werk der thuisfronten en dat der mili' taire welzijnsdiensten. Het eerste artiesten-team staat onder leiding van de conferencier Frans Du- mee en bestaat verder uit het accordeon duo De Wico's en de Marichika's (gita risten). Frans Dumee, die geruime tijd wegens een hartziekte niet heeft kun de aanwezigheid van Indonesische pa ria's niet zonder risico's. Daarom zijn de artiesten hoog verzekerd. Aan accom modatie ontbreekt verder alles. Toch gaan wij graag, zei Frans Dumee. We zullen ons uiterste best doen om onze jongens daarginds een paar prettige uren te bezorgen. De heer Dumee heeft wat dit betreft, al enige ervaring. Voor zijn ziekte is hij ruim elf jaar opgetreden voor militairen in Nederland, De welzijnsdiensten van Maring, Leger en Luchtmacht sturen thans regelmatig grote hoeveelheden boeken, platen en sportartikelen naar Nieuw-Guinea. De grootste vraag is echter naar dagbladen. Er bestaat onder onze mannen een enor me leeshonger" verklaarde het hoofd welzijnszorg van de Koninklijke Lucht macht. De verzending van die couranten pakketten is zelfs een probleem gewor den. Een tip: wie aan een militair op Nieuw Guinea zijn plaatselijk blad wil sturen behoeft niet zelf de portokosten te be talen. Die zjjn voor rekening van de Defensie. De republikeinse kandidaat voor het gouverneurschap van de Amerikaanse staat Georgia, de 60-jarige advocaat A. Edward Smitjh is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. beerde voor het eerst sinds geruime tijd conferentie bijzonder vereerd te zijn met zijn uitzending. Zijn troep moet vanwege de vervoersproblemen op Nieuw-Guinea klein zijn. Het is namelijk de bedoeling dat de artiesten vooral de buitenposten zullen bezoeken. De tournee is vanwege (Advertentie) weer een republikein kandidaat te stel len voor het gouverneurschap. Het ongeluk gebeurde toen Smith en zijn echtgenote zich huiswaarts begaven nadat zij in Atlanta een diner ter ere van de gouverneur van New York, Nel son Rockefeller, hadden bijgewoond. (Advertentie) ELKE DAG - 3 MAANDEN LANG (t/m'30 juni'62) heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans diefiets (plus toebehoren) cadeau te krijgen DIT ZIJN DE WINNAARS YAN DE ACHTSTE WEEK ZATERDAG 19 MEI de heer M. Geerdink Albert Cuypstraat 1, Henjelo (o) MAANDAG 21 MEI mej. de Jong Duistereweg 13, Rhenen DINSDAG 22 MEI de heer B. Hoetjes Haesaekerlaan 10. Heiloo WOENSDAG 23 MEI mej. L. Hubers Stoel en Spreefiof 10, Amsterdam DONDERDAG 24 MEI mevr. J. Zoeteweij-Pekaar Fruitlixn 12, Goes VRIJDAG 25 MEI de heer J. J. Fijt de Sillestraat234, den Haag STAAT U HIER DE YOLGENDE WEEK BIJ? (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) Uitgevoerd in wit nylon met driekwart voorgevormde kan ten cup. Voorzien van brede verstelbare, elastieken rugslui ting. Alle maten in A en B cup. Nu voor een ju ca speciale prijs "r, v STEP-IN elastisch. Rondgebreid. Goed rekbaar in lengte en breedte. Alleen in wit. Voor zien van 2 paar solide jarre telles. In de maten small-medi- um-large en extra large. Nu voor 275 Deze prijzen gelden alleen donderdag- vrijdag en zater dag. BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT De vijfde ,,Navotaptoc" wordt van 9 tot en met 14 juli in Arnhem gehou den. Helaas zal John Glenn geen gevolg kunnen geven aan de aan hem gerichte uitnodiging tot bijwoning van deze taptoe, omdat zo heeft de Ameri kaanse ambassade aan het stichtings bestuur laten weten het oefen programma van de Amerikaanse astronauten dit niet toelaat. Het programma van de eerste lustrumtaptoe is weer met zorg samen gesteld. Zeshonderd deelnemers uit vijftien Navo-landen zullen er aan mee werken, waaronder de kapel van Bel gische zeemacht, 'n kapel van 'n Engels regiment, een groep Turkse zwaard dansers, een kapel van de Italiaanse luchtmacht en de Nederlandse lucht machtkapel onder leiding van kapitein H. F. W. van Diepenbeek, die ook weer belast is met de muzikale leiding van de gehele taptoe. Het openingsceremo- nieel is in handen van een trompetter korps, samengesteld uit trompetters uit alle vijftien Navo-landen en vlagge- dragers van vijftien nationaliteiten, als mede van vier tamboerkorpsen. Aan de De Verenigde Naties hebben de antwoorden van 17 landen gepubli ceerd op vragen over de economische en so ciale gevolgen van ont wapening. De Sovjet-Unie zou verscheidene miljarden dollar besteden voor aankoop van Ameri kaanse koelkasten, air conditioners, benzine en andere goederen. Men heeft in Moskou uitge rekend dat de bedragen die in de eerste helft van deze eeuw voor oorlogsdoeleinden zijn uitgegeven, voldoende zouden zijn geweest om de gehele wereldbevol king 50 jaar van brood te voorzien. Een half miljard gezinnen had den er een geriefelijk huis voor kunnen heb ben. West-Duitsland zegt dat een algehele ont wapening geen econo mische moeilijkheden zou bieden, omdat het het meeste oorlogstuig uit het buitenland be trekt. Gezien de krappe arbeidsmarkt zou het vrijkomende personeel snel in het arbeidspro ces kunnen worden op genomen. De levens standaard zou kunnen worden verbeterd. Oostenrijk, Italië en Noorwegen zien ook geen economische moei lijkheden, gezien de be trekkelijk geringe om vang van de oorlogs- produktie. Amerika verwacht bij een algehele ontwape ning enige uitbreiding van de handel met de communistische landen. Een tiende deel van het nationale produktiever- mogen en van de be schikbare mankracht zouden vrij komen. Engeland tenslotte ver wacht alleen maar enig ongerief als de ontwa- peiling in snel tempo zou geschieden. Op de duur zouden miljoenen kelde landen zou kurk' nen worden vergroot. finale .zullen alle zeshonderd musici deelnemen. Met medewerking van alle korpsen zal op verzoek van de buitenlandse deelnemers op zaterdag 7 juli een uit voering worden gegeven in het Olym pisch Stadion in Amsterdam. Ook de Nederlandse bands zullen aan deze presentatie deelnemen. Nog in onderhandeling is het stich- tingsbestuur over de deelneming van een groep Grieken aan de lustrumtaptoe. De Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren heeft aan de ministers van Justitie en van Land bouw en Visserij, alsmede aan de voor- GeneiJfr £e,TweCde Kamer der Staten- Geneiaal het volgende telegram ver zonden ..Vernomen hebbende dat in de enclave Baarle-Hertog ongeveer It uit Nederland afkomstige® veulens zijn gé- coupeerd. verzoekt thans op korte ter mijn dringend maatregelen te overwegen om vervoer van gecoupeerde paarden rekest "vol t "t 'f steIIen nada? ïfwX g 1 teleSram was onder tekend door de voorzitter en de secre taresse van het hoofdbestuur prof. dr de Waal™ mevrouw dr- J- M. Postl Een Oostduitse politieman (Grepo) is gisterochtend vroeg naar West-Berlijn ge. vlucht en heeft de Westberlijnse politie om asiel gevraagd. De geüniformeerde politieman, die ziin wapens bij zich had, vluchtte in het don- Enkele uren voor de ontvluchting van de politieman schoten twee communisti sche grenswachters een onbekende man dood, die naar de Westberlijnse over van de rivier de Spree probeerde te zwem men Het lichaam werd door Oostberlijn- se kikvorsmannen geborgen. Westberlijnse worden bespaard. De P°'ltlemannen. die te ver uit de buurt wa- hulp aan onderontwiküen van de Plaats wa®r de man probeerde - d? rivier over te steken, konden niet» doen om de vluchteling te helpen en reageer den niet op de schoten der Oostduitsers, Een man, een vrouw en een kind vlucht- ten uit West-Berlijn naar het Oosten.

de Stem | 1962 | | pagina 17