Prof. dr. Hans Kiirig over de voorbereiding van het CONCILIE U kiest natuurlijk de ILFORD SPORTSMAN iSom ILFORD Boekarest is het Brasilia van de rode wereld Vlamingen hebben tweede mars op Brussel de sin Verkade i\V/j Fruit Drops - verfrissend! Kernpi Gondeliers in Venetië willen gaan staken CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI |epoca p CO LADE II (slot) Kwalijke gevolgen Klimaatverandering in de Kerk Geen „terugkeer" maar ontmoeting De Oecumene in de Kerk de legendarische fijnkorrelfilm voor de mooiste foto's van Uw leven. Oprechte verheugenis Y.S.-deskundige: woeveti niet van invloed op het weer Nixon kandidaat in Californië Moeilijkheden bij liberale partij L" ?fSf jterke badstof, 'trolijke kleuren llvolle ontwerpje is voor Knorr, spe ler u gemaakt - van l tra-isolerende bad- la strepen: oranje- 1 melsblauw, citroen- Iprilgroen. spoca de Luxe -»a^\ DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JUNI 1962 In speciaalzaken. V. VAN DER STEEN Op zich zou de zaak, in een vorig artikel behandeld, geen reactie waard zyn. Maar het is de moeite waard in het kort aan te tonen, welke de gevolgen zyn van zulk een alleszins typerende manier van doen in de oecumenische wereld. Wat wordt daarmee bereikt? Die evangelische en katholieke lezers, die zich al lang een onveranderlijk beeld van de katholieke kerk hebben gevormd, voelen zich in hun oordeel versterkt. „Met de katholieke kerk is niets te beginnen; hebben we dat niet altijd gezegd!" Minder dan ooit voelen zjj zich genoopt tot zelfkritiek, tot een objectieve beoordeling en tot een positief verlangen naar onderling begrip. Degenen echter, die in de katholieke kerk oprecht pleiten voor een gezonde kritiek, voor grotere openheid, voor katholieke breedheid en christelijke bereidheid tot begrip ten overstaan var. de evangelische chistcnen, worden gedesavoueerd: „Op die wijze wordt ieder openhartig woord in de Kerk door anderen misbruikt; hebben we dat niet altijd gezegd!" Kerk van Rome. Maar wat slechts wei nig christenen durfden te verwachten, is werkelijkheid geworden. Door Joannes XXIII is de leiding van de Katholieke Kerk voor de eerste keer sinds de Re formatie uit de meer passieve houding van het afwachten, het aftasten, het be grenzen en het terugroepen naar de Ka tholieke Kerk, naar buiten getreden en heeft nu aangespoord tot een krachtige actieve tegemoetkoming. Wèl gebruikt de Paus nog woorden als .terugkeer", die bij de evangelische christenen aan leiding geven tot misverstand, maar te gelijkertijd spreekt hij van ontmoe ting". En wat belangrijker is: de beteke nis van deze woorden is veranderd. Daarachter staat geen onboetvaardige, geen met zichzelf ingenomen, alleen de anderen tot boetvaardigheid oproepende geest. Ook de Paus erkent heden de me deschuld van de katholieken aan de ge loofsverdeeldheid. Zo helpt men alle niet te overtuigen reactionairen, die zich natuurlijk óók en werkelijk niet alleen in het katholieke kamp bevinden. Zo benadeelt men dege nen, die bereid zijn om begrip voor an deren te tonen en de in de goede zin van het v^ord progressieve krachten: de theologen, die er niet voor terug schrikken pm vanuit de nood van de Kerk over de nood van deze tijd te spreken, op te roepen en met concrete positieve voorstellen de weg te wijzen naar de toekomst. Zij schaden de jour nalisten. die in de katholieke dagbladen pleiten voor een meer levendige gedach- tenwisseling en voor een zakelijke be richtgeving over kerkelijke aangelegen heden. Zij schaden de talrijke zielzor gers en leken, die moedig en vol hoop zoeken naar nieuwe en goede wegen in onze Kerk. Voor wie kan een dergelijke verloochening nog van nut zijn Men kan er zich over verheugen, dat over het algemeen in de „N.Z.Z." naast alle kritiek ook de constructieve stemmen aan het woord komen. Men denke aan de uitstekende artikelen van Otto Kar- rer, Hubert Jedin, de berichtgeving over de enquête onder leidinggevende theolo gen en leken in verband met de voorbe reiding van het Concilie enz. In mijn voordracht te Luzern heb ik in verband met de voorbereiding van het Concilie niet alleen meermalen ge waarschuwd tegen een overdreven opti misme, maar ook tegen een overdréven pessimisme. Naast al het negatieve, dat in alle openhartigheid werd uitgesproken, werd er eveneens nadrukkelijk op gewe zen, dat de hoogste verwachtingen in verband met de voorbereiding van het Concilie, die sommige christenen durfden te koesteren, reeds in vervulling zijn ge gaan. Drie punten heb ik speciaal op de voorgrond geplaatst: 1. Sléchts wéinig christenen waagden het te verwachten, dat gezien dé reeds lang bekende Romeinse scepsis tegenover alle oecumenische strevingen tenminste aan de basis een positieve instelling mogelijk zou zijn. Maar wat slechts die weinige christe nen verwachtten, is werkelijkheid ge worden: als het ware onverwachts is in de Katholieke Kerk de wens van een uit gelachen of beklaagde, bestreden of be wonderde theologische voorhoede de wens geworden niet theoretisch, maar praktisch beleefd van de totale Kerk cn speciaal van de hoogste leiding der Kerk. Zelfs tot in het katholieke Spanje en Zuid-Amerika kunnen we althans het begin vaststellen van een principiële kli maatverandering, die niemand voor mogelijk had gehouden. Toen dan ook in de hele wereld de initiatieven van de Paus tot herstel van de christelijke een heid met vreugde werden begroet, bleek daaruit, hoe de mensen van goede wil overal verlangen naar de eenheid en er genoeg van hebben, zich alleen te laten afschepen met allerlei theologische be grenzingen en distincties, die de moder ne mens nauwelijks meer kan begrijpen. Bij de theologen wordt er op aangedron gen niet meer een statische, maar een voortschrijdende theologie te beoefenen; niet meer een theologie van wederzijdse belegering, maar van wederzijdse ont moeting: een theologie, waarin niet de liefde van de z.g. waarheid de hoofdrol speelt, maar waarin de waarheid door de begrijpende liefde wordt verlicht. 2. Slechts weinig christenen durfden te verwachten, dat de leiding van de Ka tholieke Kerk zou afzien van haar eis van een onvoorwaardelijke terugkeer' van de afgescheiden christenen naar de (Advertentie) ,,De verantwoordelijkheid is gedeeld", zegt hij woordelijk. Ook de Paus erkent, dat ook de Katholieke Kerk het hare moet doen om zichzelf te onderzoeken en te hervormen om op die wijze de zich met haar herenigende gescheiden chris telijke gemeenschappen waardig te zijn. (Ik heb dit alles in den brede uiteenge zet in mijn boek Concilie en hereniging Vernieuwing als oproep tot eenheid", Wenen - Freiburg - Basel 1960; tweede druk 1962. Nederlandse vertaling uitge geven bij Uitgeverij Paul Brand N.V. - Hilversum). Dat is het baanbrekende in de initia tieven voor het Concilie van Joan nes XXIII: de hereniging van de ge scheiden christenen moet wezenlijk zijn verbonden met de zelfbezinning, het zelf onderzoek, de zelfvernieuwing en zelf- hervorming van de Katholieke Kerk. On ze bisschoppen hebben met vreugde ge volg gegeven aan de oproep van de Paus: een groot aantal adviezen voor hervorming zijn naar Rome gezonden. Wat ook het concrete resultaat van het Concilie moge zijn, de ingeslagen weg is de juiste: dóór vernieuwing van de Kerk naar hereniging 3. Slechts weinig katholieke theologen durfden te verwachten, dat bij de Ro meinse Curie binnen afzienbare tijd een orgaan voor oecumenische aangelegen heden zou worden gevormd. Maar wat slechts weinig katholieke theologen durf den te verwachten, is werkelijkheid ge worden: in verband met de voorberei ding van het Concilie werd door Paus Joannes een secretariaat voor de een heid van de christenen in het leven ge roepen. Het staat ten dienste van de po sitieve bevordering van al het streven naar eenheid: een coördinerend orgaan met vruchtbare initiatieven en authen tieke inlichtingen. De stichting van dit oecumenisch se cretariaat, dat in tegenstelling tot de Concilie-commissies na het Concilie niet moefc worden opgeheven, kan worden vergeleken met de stichting van de Ro* meinse Congregatie tot Voortplanting van het Geloof. Zoals destijds met de stichting van deze Congregatie in de 17de eeuw een nieuw tijdperk van de missiegeschicdenis werd ingeleid, zo mo ge met het secretariaat voor de een heid der christenen een nieuw tijdperk in de geschiedenis der hereniging wor den ingeleid. Op deze wijze is nu ook een officiële samenwerking met de Wereldraad van Kerken mogelijk geworden. Een vrucht van de bemoeienissen van het secreta riaat is de afvaardiging van vijf officiële waarnemers van de Katholieke Kérk bij de jongste Assemblée van dè Wereld raad van Kerken te New Delhi; eveneens de besprekingen, welke Paus Joannes XXIII en leidende persoonlijkheden van de Romeinse Curie met verscheidene leidende personen van de andere chris telijke Kerken hebben gehouden. In dit secretariaat voor de eenheid werd met de vooraanstaande kardinaal Bea een groot aantal aanzienlijke medewerkers met „alles in een" sneltransport, 2,8 lens en grote, goudgecoate liinkaderzoeker. Met een Nadat hij in het eerste artikel erop heeft gewezen, dat H.L. in het verslag van zijn rede daarvan een misvormd en onbevredigend beeld heeft gegevenvervolgt prof. prof. dr. Hans Küng, hoogleraar aan de universiteit van Tiibingen, zijn antwoord aan de schrijver in de Neue Zürcher Zettungin het hieronder volgende artikel. en consultoren benoemd. Juist dit secre tariaat (en dienovereenkomstig de be noeming van andere Concilie-commis sies) bewijst, hoe simplistisch het is om in het algemeen over de Romeinse Curie en het ..Romeinse systeem" te oordelen. Moeten met ons, katholieken, niet alle christenen van goede wil zich oprecht verheugen over deze beslis sende en niet meer ongedaan te maken vooruitgang in de Katholieke Kerk Geeft dit ons niet het vertrou wen dat ondanks alle onloochenbare moeilijkheden en tegenslagen, die zich bij alle christelijke belijdenissen steeds weer voordoen, ook. de weg naar de eenheid door de Katholieke Kerk onverdroten wordt vervolgd Het negatieve mag en moet worden gezien en gezegd. Het positieve moet echter ten minste even duidelijk worden gezien en gezegd. Wie uitslui tend het ene zietmaakt zich illusies, Wie beide als eenheid ziet, denkt rea listisch en christelijk tegelijk. Tübingen. PROF. DR. HANS KÜNG. De nationale adviesraad voor straling, bestaande uit 14 deskundigen, heeft de Amerikaanse regering geadviseerd on verwijld stappen te nemen om de radio activiteit, ontstaan door kernproeven, tegen te gaan, voordat men voor be smettingsproblemen komt te staan die moeilijk zijn op te lossen. De raad is echter van oordeel dat dé toestand zoals die op het ogenblik is, geen onmiddellijke tegenmaatregelen vereist. Dr. Lee Mannis van het weerkundig bureau te Washington is het niet eens met de Russische bewering dat kern ontploffingen op grote hoogte invloed op het weer hebben. „Boven 60 km is geen lucht meer en ik zie niet in hoe een ontploffing op die hoogte invloed op het weer zou kunnen hebben. In de tropo sfeer, d.w.z. van 10 tot 16 km hoog, gebeuren de dingen die het weer be- invloêden", aldus dr. Mannis. (Advertentie) De voormalige vice-president Richard Nixon is gekozen tot kandidaat voor het gouverneurschap van Californië voor de republikeinse partij. Zijn rivaal, Joseph Shell, gaf toe verslagen te zijh toen Nixon 221.438 stemmen had behaald tegen Shell 102.447. De verkiezing van Nixon is een eerste stap tot terugkeer in de politiek, nadat hij bij de presi dentsverkiezingen in 1960 door Kennedy werd verslagen. Men zou het Boekarest van het ogenblik het „Brasilia" van de communistische wereld kunnen noemen. Uit het oosten komend overweldigt bijkans de aanblik van Roemenië's hoofdstad. De regering van de volksrepubliek zegt dat ze in drie jaren tijds 30.000 gezinnen in Boekarest aan menswaar diger behuizing heeft geholpen. En inderdaad, het bouwprogramma van de Roemeense regering is ambitieus. Neem de Zwarte Zeekust bijvoorbeeld. Het is een soort rivièra voor de communis tische bonzen geworden. Wat niet weg neemt, dat oude provinciesteden als Liko Jassi, hoofdstad van het gewezen vorstendom Moldavië, geheel nieuw zijn ontworpen en opgebouwd. In Boekarest hebben vrijwel alle oude gebouwen één verdieping, gevolg van eeuwen Turkse overheersing. De meeste nieuwe bouwwerken zijn opgetrokken in drie tot vijf verdiepingen. Wolken krabbers kent men niet en dé architec tuur is niet bijzonder opwindend, maar er is toch weinig te bespeuren van het vierkante en strenge tsaristische neo classicisme dat gemeentelijk met het communisme geassocieerd wordt. Het is daarom duidelyk dat de Roemeense stadsarchitecten bouwmate- Een armada van Vènetiaanse gondèliêrs is in de beste traditie van hun zeevarende voorouders in gevechtsformatie de Vene- tiaanse kanalen binnengevaren om hun suprematie als gondeliers te handhaven. In gevechtsformatie trokken meer dan 50 gondeliers op naar de Piazzala Roma waar de per trein aankomende toeristen zich per boot naar hun plaats van be stemming in de stad begeven. De verstoorde gondeliers hadden het ge munt op de ondernemende Venetianen, die in hun kleine bootjes „sandolini" ge naamd passagiers ver onder de door de gondeliers verlangde prijzen vervoeren. Na jaren lang bij het gemeentebestuur geklaagd te hebben over „de oneerlijke - concurrentie" van de sandolini trokken t/colcuSenTen1 VlÜSt °P hebben bestudeerd. De meeste nieuwe bouwwerken in Boekarest zyn zakelijk, kleurig en fantasierijk, dikwijls afge werkt mét marmer. Wat zeer in het bijzonder met het westen kan wedijveren is het moderne meubilair in Roemenië, zowel wat ontwerp als uitvoering betreft. Tot een gevecht is het echter niet geko men, want de politie kon nog juist op tijd ingrijpen. Het gevecht is beperkt ge bleven tot het uitwisselen van beledigin gen. De gondeliers hebben nu gedreigd in staking te zullen gaan als de gemeente niet ingrijpt. (Advertentie) (Van onze Belgische correspondent) De spanning tussen Vlamingen en Franssprekenden, die de partijleidingen van de twee grote Belgische politieke partijen de C.V.P. (katholiek) en de B.S.P. (socialistisch) veel hoofdbrekens bezorgt, heeft nu ook de derde „tradi tionele" Belgische partij, de Party voor Vrijheid en Vooruitgang (tot vorig jaar officieel Belgische Liberale Party ge noemd) in haar greep. De bom is gebarsten, toen de liberale Brusselse federatie, vanouds het bolwerk van het liberale franskiljonisme, de eis van dé hand wees van het Liberaal Vlaams Verbond, om voortaan bij wet gevende verkiezingen Vlaamse liberale kandidaten op verkiesbare plaatsen van de kandidatenlijsten te kunnen voor dragen. De eerste veelbetekende rèactiê Prijs 19 ct per rol Andere specialiteiten: Espresso Drops en Cola Drops kwam van de heer Maertens, directeur uitgever van het belangrijke Vlaamse liberale blad „Het Laatste Nieuws" hij nam ontslag als lid van de P.V.V. De liberale Vlamingen uit het arrondisse ment Brussel dreigen thans met een scheuring. Indien nun cis niet inge willigd wordt, zullen zij bij de komende verkiezingen aparte kandidatenlijsten indienen. De liberale partijvoorzittér Omer Vanaudenhove, die met het geval erg omhoog zit, heeft beloofd nog ecu laatste poging te wagen een vergelijk te vinden, doch veel resultaat wordt hiervan niet verwacht. Reeds hebben de liberale federaties uit de verschillen de Vlaamse provincies hun volledige steun toegezegd aan hun Vlaamse partij genoten in het arrondissement Brussel en alleszins werd de oprichting beslist van een afzonderlijke „Vlaamse vleugel" in de P.V.V. Het klimaat tussen Vlamingen cn Walen werd op een ander vlak alweer verstoord door een uitzending van de Waalse t.v. aan de taalverhoudingen in de Voerstreek en in de zgn. piatdictse gemeenten in de provincie Luik. Dat programma güig onder de titel „Wallo nië 1962". Van Vlaamse zijde wordt be toogd dat bedoeld programma een uit dagend karakter had, omdat de bewuste streek altijd tot het Nederlandse taal gebied cn dus nooit aan Wallonië heeft behoord. Van zijn kant heeft dé „Vlaams Actiecomité voor Brussel en Taal grens" een tweede „Mars op Brussel" aangekondigd tegen 21 oktober e.k. In een memorandum verklaart het comité dat de regeling van de taalverhoudingen in België zoals zij opgezet is door de Belgische regering, geen bevrediging kan schenken. De thema's van de tweede mars komen nagenoeg overeen met die van de eerste mars van 22 oktober 1961. Zii luiden „Geen faciliteiten" „Geen gebiedsroof", „Vlaanderen aan de Vlamingen", ..Brussel Ontmoetings centrum. ja en tenslotte „Leuven is en blijft Nederlands". i Advertentie) Jan is nou echt een jongen waar ik moe van word, zei een meisje. Allicht, antwoordde haar vriendin, als je hem zó achterna loOpt. x Nou heb ik iets leuks uitgevonden, zei een dame. Als ik de bel hoor gaan, trek ik mijn mantel aan, zet mijn hoed op en doe de deur open. Is het iemand, die ik niet graag zie komen, dan &eg ik och roat jammer ik sta net op het punt om uit tè gaan. En als het iemand is, die ik wel graag ontvang, zeg ik wat leuk dat je er bent, ik kom net thuis. X Piet is gek op mij, zei een meisje. Dat is zelfoverschatting, antwoordde haar vrien din, Piet was allang gek voof hij jou ooit had leren kennen. X Wat vervelend voor je vrouw, dat ze zo'n hoest bui kreeg in de kerk, zei een heer. Je hoeft er geen medelijden mee te hebben, zei de andere heer, ze bad een nieuwe hoed op. X Mag ik even naar juffrouw de Wit. gaan?, vroeg een jongeman in een warenhuis aan een oudere dame achter de kassa, ik ben haar broer. Och, wat leuk u te ontmoeten, antwoord de de oudere dame, ik ben haar moeder. x Hoe kom je erbij, zei een meisje tegen haar broer, om tegen je vrienden te vertellen dat ik doof stom ben? Dat is een leugen, antwoordde haar broer, ik heb over doof helemaal niet gesproken. X Echt, zei eeh meisje, je moet eens naar Juan- Les-Pins gaan. Het is er heeflyk. Ik heb er vorig jaar nog een schoonheidswedstrijd gewonnen. Och nee, antwoordde haar vriendin, dan ga ik toch maar ergens naar toe, waar het drukker is. X Je kunt me geloven of niet, zei een meisje, maar ik heb vorige zomer tegen zeven mannen „nee" gezegd. Och ja, antwoordde haSr vriendin, wat ver kochten ze allemaal? X Hoe gaat het met je meisje, gaan jullie nog niet trouwen vroeg een jongeman aan zijn vriend. Ik schiet nu aardig op, antwoordde deze gisteren zei ze, dat ze voor de laatste keer „nee" gezegd had. x Mijnheer, zei een jongeman, uw dochter heeft me gezegd dat ze met me wil trouwen. Eigen schuld, antwoordde de vader, dat kon je wel verwachten als je hier de hele avond rond hing. X Toen een verlegen jongeman zijn meisje bloemen had gegeven, stond hij op en liep naar de deur zo dra ze hem had omhelsd. Sorry, dat Ik je beledigd heb, zei ze. Ik ben niet beledigd, antwoordde hU, ik ga nog wat bloemen bijhalen. X Is hét goed afgelopen vroeg een meisje toen haar minnaar bij haar vader om haar hand was gaan vragen. Gaat nogal, zei de jongeman. Zozei het meisje. En heb je dan niet verteld, dat je tienduizend gulden op de bank hebt staan Jawel, antwoordde de jongen, maar hij vroeg ze te leen. X Waarom ben je zo ongerust vroeg een meisje. Ik vraag me af, zei haar vrijer, of mijn vader wel goed voor de winkel zou zorgen ais we op de huwelijksreis zijn als je „ja" zegt als ik je vraag. X Ik kan niet met je trouwen, zei een meis je, want ik houd niet van je. Maar ik zal als een zuster voor je zijn. Mooi, zei de jongeman. Hoeveel denk je, dat vader ons zal nalaten? BREDA VROOM DREESMANN BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT

de Stem | 1962 | | pagina 15