B Land van grijsaards kan niet mee met moderne ontwikkeling LUITENANT LIOE VLOOG DE VRIJHEID TEGEMOET monter i de meest gebruikte koffiemelk in nederland 31 %>BA^ FRIESCHE VLAG GOUDBAND «8» 00 Jongeren er nodig HERENHUIZEN rN DEN! V. Goed Philips aan uw scherpe 800! OOFDEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JUNI 1962 17 ijn Prof. Sauvy Wallonië over Verandering Vraagtekens Dodelijk ongeluk bij Apeldoorn Wet tegen abnormaal hoge levensverzekering voorgesteld Poolse vrouwen hamsteren Onze bezorgers zijn geen bankiers TE KOOP nog enige nieuwbouw In ETTEN-ZUID GEMEENTE BREDA een cheffin van de typekamer 31% VASTE MELKBE5TANDDELEN OOK VOOR KEUKENGEBRUIK de fles waar méér in zit 16 ■M: m. Si BATTERIJ- APPARAAT f. 42,- mode (lezen dan nieuwste Je in inter- Indernu de ctie bi] Uw tegelijk de -In-kleuren. rfc, N WEELDE BREDA (Belcruro) Telefoon 36562 Telefoon 4162 Telefoon 01140-2995 17 (Van een bijzondere medewerker) In een vorig artikel wezen wij er op, dat prof. Sauvy in zijn rapport over de economische en demografische toestand van Wal lonië als wortel van de daar bestaande crisis het neo-Malthusianisme blootlegt, dat schuldig staat voor de veroudering dér Waalse bevol king bij gebrek aan kinderen. De Parijse hoogleraar heeft deze vast stelling niet a priori gedaan, b.v. vanuit de christelijke levensbe schouwing, welke hij ook niet achteraf als norm gebruikt voor de toetsing van zijn conclusies. Wij merkten reeds op, dat hij niet ,,clericaal" is, wèl links gericht, en in feite blijft hij in zijn constate ringen en conclusies dan ook nog een eind van algemeen christelijke moraal-stellingen vandaan. hem aangewezen ernstige gevolgen er van: de veroudering van de bevolking, die de werkende volkslaag en de nog aanwezige jeugd te zwaar belast en het gebrek aan aanpassing, dat een derge lijke verouderde bevolking aan de ei sen, speciaal de beroepseisen van de nieuwe tijd vertoont. Dit laatste maakt ook de reconversie van Wallonië een schier hopeloos geval. De kwestie is deze: Het is normaal, dat ouderen zich nauwelijks nog kun nen laten omscholen. Zij bezitten de geestelijke flexibiliteit en de fysische veerkracht niet meer om te verande ren van beroep en zich aan te passen aan telkens zich wijzigende beroepsei sen, zelfs binnen hun eigen beroep ai vaak niet meer. De ontwikkeling van de techniek nu stelt deze eisen, vergeleken met een vroegere tijd, in het veelvoudige door een ontzaglijk toegenomen variatie in het beroepspatroon, door een verfijnde specialisatie e.d. De ouderen kunnen hierbij echter niet mee. Om in deze technische tyd mee te kunnen, moeten er jongeren zijn, die er van jongs af aan in opgroeien en met een nog buigzaam aanpassingsver mogen de steeds wisselende eisen er van mee kunnen maken en mee be heersen. Heeft een maatschappij zich echter in de toestand van de grijsaard gebracht, dan kan zij haar voortbe staan in deze technische tijd nog en kel handhaven door toevoer op grote schaal van vers vreemd bloed, wat voor Wallonië dan feitelijk ook de op- Prof. Sauvy ging positivistisch-induc- tief te werk, d.w.z. bouwde conclusies op werkelijkheidsgegevens, verzameld door zijn Brusselse medewerker Pres- sat. Die gegevens bepaalden zich tot Wallonië, zodat de hoogleraar, weten schappelijk terecht, zijn conclusies en kel met betrekking tot Wallonië of ver gelijkbare samenlevingsstructuren laat gelden. Om inductief tot een algemeen geldend besluit te komen had hij nog veel meer gegevens over gebieden van onderscheiden structuur voor zich moe ten hebben. De relativiteit of betrekkelijkheid van zijn oordeel over het neo-Malthusianis me ais averechts werkend middel tot bevordering van sociale welvaart komt duidelijk hierin tot uiting, da* hij dit enkel op landen met industriële, niet enkel op landen met industriële, niet op landen met agrarische structuur toepas selijk acht. Intussen is het de moeite waard, wat nader de gedachtengang te beschouwen, die hem tot zijn streng oordeel over het neo-Malthusanisme in Wallonië voert. Wij noemden reeds vluchtig de door lossing van het rapport-Sauvy is. Zonder deze toevoer kan Wallonië niet tegen de concurrentie van de tech nische wereld rondom op, is zijn wel- vaaft, al zonder mijnsluitingen, ten do de opgeschreven. Het neo-Malthusianis me loont niet, schrijft prof. Sauvy dan ook. Dat het omgekeerde wèl lonen kan, bewijst Nederland, waar nu, ondanks het verlies van Indonesië en andere rampen, nu al jaren grote welvaart heerst. Daar zijn nog andere oorzaken voor zoals de verruiming der vrije markten door Benelux en E.E.G., maar de veel evenwichtiger bevolkingsop bouw met een brede laag jongeren heeft er zeker veel mee te maken. En toch hebben we ook hier over de toekomst van onze jeugd in angst ge zeten en maken we ons nog zorgen over onze bevolkingsdichtheid, welke die van India al overtreft, waar het dan toch allesbehalve goed gaat. Prof. Sauvy laat nu tevens zien, dat juist de technische ontwikkeling van de maatschappij öfcn voorwaarde vormt voor haar vermogen werkgelegenheid te scheppen en daardoor bevolking te onderhouden en op te nemen. De tech nische ontwikkeling heeft allerlei nieu we takken van bedrijf in het leven ge roepen, die als ze gespecialiseerd en zelfs geautomatiseerd worden, toch weer andere gespecialiseerde neven-be drijven oproepen, zoals men b.v. bij het verkeer kan vaststellen. Er zijn nu veel meer garages dan vroeger stalhou derijen. Men mag bij deze technische ontwik keling overigens ook weer niet zweren, alsof men er een volstrekte waarborg voor de toekomst mee had gevonden. Zij is zelf eveneens weer geconditio neerd door factoren, die wij niet zo maar in de hand hebben. Het bodem- arme, half agrarische Nederland van een vijftig jaar terug blijkt nu betrek kelijk rijk, niet enkel aan steenkool en zout, maar ook nog aan gas en olie. Maai al die rijkdom kan opraken. Op dit moment echter helpen ons de ze delfstoffen met een ontwikkeld of te ontwikkelen technisch intellect ons man netje in de wereld te staan en onze zo dichte bevolking tot leven en voortbe staan te verzekeren. De delfstoffen al leen zouden het immers weer niet kun nen zonder een jeugd, die ze in de nieuwe chemische en andere bedrijven weet te benutten en te veredelen. Er is een wisselwerking: de stoffelij ke en technische factoren conditione ren de mogelijkheid van een ruim volks bestand, en omgekeerd conditioneert het aanwezige volksbestand de effectie ve werking van de stoffelijke en tech nische factoren. Hoezeer wel, bewijst negatief de zware crisis in Wallonië, positief de welvaart in Nederland. Er valt wat de techniek betreft nog op te wijzen, hoezeer zij de behoeften heeft uitgezet, waarmee het licht valt op een zekere tijdsgebondenheid van de welvaartsmogelijkheden. Dit relativeert dan weer de conclusies van prof. Sau vy, die dit trouwens uitdrukkelijk aan wijst. Voor hem is het zo, dat juist de moderne technische ontwikkeling het neo-Malthusianisme tot een achterhaald standpunt maakt, omdat die technische ontwikkeling nu eneï-zijds een grote be volkingsdichtheid schraagt, anderzijds haar noodzakelijk vereist. Dit verklaart ook, waarom hij aar zelt dit ook te zeggen met betrekking tot een land van agrarische structuur. Hij stoot niet door en dat viel ook buiten zijn rapport tot de bijna voor de hand liggende conclusie, dat dan een onderontwikkeld land als India te helpen zou zijn door aanpassing aan on ze moderne technische ontwikkeling. Dit zo te stellen roept trouwens met een grote vraagtekens op» We zullen er hier niet verder op ingaan, zien lie ver enkel even om naar het vraagte ken, dat we opriepen ten aanzien van de nu ook gunstige materiële condities voor de technische ontwikkeling in Ne derland: Zullen zij, de ontdekte bodem rijkdom b.v., wel altijd blijven bestaan? We weten tevoren, dat het niet het ge val zal zijn, althans niet in deze vorm. Maar we wisten andersom tevoren niet, dat in een zwaar moment van onze ge schiedenis deze bodemrijkdom als het voor deze tijd gereserveerde hulpmid del ons ten dienste zou komen, zoals we ook niet wisten, dat de technische ontwikkeling, die begon met het uitsto ten van arbeiders, nog eens een onstil bare honger naar arbeiders zou verwek- ke. Feitelijk betekent dit: we we ten, dat we beperkt zijn; hoever onze kracht en die van de wereld reikt weten we (nog) niet. Maar we zien nu in de vaststellingen van prof. Sauvy, dat de kleinmoe digheid en de kleingelovigheid ons nergens brengen dan juist bij het grootste gevaar, dat we wil den mijden; en de christen met een vastere norm dan een moder ne technische ontwikkeling als tijdverschijnsel, zal hierom te vertrouwvoller zijn leven richten naar het: Help u zelf, zo helpe u God. Bij een autobotsing gisterenmorgen om streeks kwart over 9 nabij ,,de Echo put" op de weg Apeldoorn Amers foort is de 70-jarige mevrouw G. Geer- dink-de Kok uit Hengelo zodanig gewond, dat zij vrijwel op slag dood was. Een 82-jarige mevrouw, die achter in dezelf de auto zat, liep een hoofdwond op. De chauffeur, de heer H. Geerdink, een zoon van mevrouw Geerdink, liep een rib- fractuur en een hersenschudding op. Het ongeluk gebeurde, toen een per sonenauto, bestuurd door de 37-jarige vertegenwoordiger G. K. uit Voorthui zen, plotseling uit de file kwam om en kele voor hem rijdende alito's te pas seren. De heer K. liep bij de fron tale botsing inwendige kneuzingen en verwondingen aan het gelaat op. Een Amerikaanse senator heeft een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in een beperking op voor vliegreizen afge sloten levensverzekeringen, om 't aantal vliegrampen tengevolge van aan boord geplaatste tijdbommen tegen te gaan. Smathers zou het maximum uit te ke ren bedrag in geval van dood willen be perken tot 10.000 dollar. Het Amerikaanse verkeersvliegtuig dat onlangs bij Cen- terville in de staat Iowa is neergestort, is vermoedelijk tengevolge van een bom in de lucht ontploft. Er zijn aanwijzingen dat zich aan boord van het toestel een passagier heeft bevonden, die zijn leven tegen een uitzonderlijk hoog bedrag had laten verzekeren. Duizenden huisvrouwen in Warschau staan sinds gistermorgen vroeg in de rij van de staatswinkels om grote hoeveel heden meel, suiker, macaroni en aard appelen in te slaan. Zij vrezen, dat ook in Polen de prijzen voor levensmiddelen zullen stijgen. Een zakenleider zei dat hij reeds geheel was uitverkocht. Een van de huisvrouwen zei tegen een verslaggever van Reuter: „De prijzen gaan omhoog. Waarom zijn ze anders naar Moskou gegaan?", waar mee zij doelde op de bijeenkomst van leiders van het communistische blok ((Comecon), onder wie ook premier Cyrankiewicz en partijleider Gomoelka op welke bijeenkomst nieuwe economi sche maatregelen zouden worden bespro ken. „Ik koester hoop, en heb mijn verlangens. Ik heb ook sterke vleu gels, die mij naar verre streken zullen voeren". De schrijver van dit gedicht was luitenant Lioe Tsjeng-Zse, een knap pe straaljagerpiloot in de luchtmacht van de Chi nese volksrepubliek. Lt. Lioe was de dichter van zijn squadron, en zijn politieke officieren vonden zijn gedicht zo schoon, dat ze het onder de aandacht brachten van „Chinese Jeugd", een staatsjeugd- blad. Daarin verscheen „Ik koester hoop" in no vember 1957. De politieke officieren echter, zo min als de re dactie van Chinese Jeugd" waren in staat tussen de regels door te lezen. Dit jaar vloog lt. Lioe op zijn .sterke vleugels" naar de verre streken die hij had bezongen. Met zijn in Rusland gebouwde Mig-15 landde hij op de nationalistisch-Chinese luchtmacht-basis op For mosa, daarmee de eerste piloot van het door de zommunisten bezette vasteland van China zijn de die met succes over liep". Lioe's vijftig minuten vergende vlucht naar de vrijheid maakte hem ook in Chinese dollars ge sproken een miljonair. Hij kreeg duizend Chine se onzen goud en werd be noemd tot eerste-luite- nant in de nationalis- tisch-Chinese luchtmacht. „Dit had ik niet ver wacht", zei Lioe. „Ik ver wachtte vrijheid, maar duur betaalde. Ons ivas in politieke lessen verteld dat regering en volk van Formosa zeer, zeer arm waren." Lioe heeft anders erva ren. Hij kreeg van de Formosaanse bevolking een welkom als was hij een nationale held. Zijn aankomst werd in speci ale uitzendingen van de nieuwsdienst omgeroepen. Terwijl hij in een open auto door de straten reed, wierpen de plaatselijke schoonheden hem kus handjes toe want Lioe's verschijning inspireerde. Lioe kreeg zoveel ca deaus en geld van Chine zen op en buiten Formosa, dat hij vroeg of men er mee wilde ophouden. On der de ruim drieduizend brieven die hem bereik ten, waren er velen van jonge meisjes die met hem wilden trouwen- Maar de roem steeg de luitenant niet naar het hoofd, kon dat niet, want te bitter was het re cente verleden in zijn va derland. Toen Lioe de academie van de Chinese luchtmacht volgdewerd zijn moeder ziek en ze liet hem halen. Hij kreeg ver lof en ging naar haar toe. Maar het was te laat Lioe's moeder was gestor ven aan dezelfde ziekte waaraan enkele maanden eerder zijn vader was overleden: ondervoeding. En dat dit kon gebeuren in een staat die hem als heilstaat was afgeschil derd, maakte Lioe zo boos, dat hij een vurige haat jegens het communisme ging koesteren. De plannen om te ont snappen naar een land dat dan arm mocht zijn maar in elk geval vrijheid kende, namen vaste vor men aan toen lt. Lioe gelegerd was op Loetsjao in de provincie Tsjekiang op een kleine vijfhonderd km ten noordwesten van Formosa. En op een avond ving Lioe op zijn radio een na- tionalistisch-Chinees be richt op dat twee Chinese verkeersvliegers naar Zuid-Korea waren uitge weken en zich later had den gevestigd op Formo sa. En hjj nam de in structies over, die piloten op het vasteland van Chi na verstrekt werden om het voorbeeld van de twee vliegers met kans op succes te volgen. Lioe's kans kwam toen hem een solo trainings- vlucht werd opgedragen. De nationalistisch-Chinese luchtmacht ving op ra darschermen Lioe's vlieg tuig op en loodste hem in de goede richting. Lioe's hoop en verlan gen dat zijn sterke vleu gels hem naar verre stre ken zouden voeren, was bewaarheid. De griffier der arrondisse mentsrechtbank te Middel burg maakt bekend: 1. dat aan die rechtbank door Adriaan Joost Groe- nenberg, handelaar in tex tiel, handel drijvende onder de naam of firma Marlé's Textielhandel, wonende te Terneuzen, Axelsestraat 119, is ingediend een verzoek schrift tot het bekomen van surséance van betaling: 2. dat bij beschikking dier rechtbank van 4 juni 1962 de gevraagde surséance van betaling voorlopig is ver leend; 3. dat ingevolge diezelfde beschikking de schuldeisers cn de schuldenaar tegen dinsdag 11 september 1962 te 14.30 uur bij aangeteken de brieven door de griffier zullen worden opgeroepen teneinde in het gerechtsge bouw aan het Hofplein 8 te Middelburg op het verzoek schrift te worden gehoord 4. dat als bewindvoerder is benoemd de heer meester G. Tichelman, advocaat en procureur te Terneuzen; 5. dat geen ontwerp van ak koord bij het verzoekschrift is gevoegd. Middelburg, 5 juni 1962. De griffier, J. VV. Muller. Indien O ons dagblad per week betaalt, mag onze bezorger er dan ook op rekenen, dat het abonne mentsgeld klaar ligt en dat dit wekelijks uiterlijk des dinsdag aan hem wordt voldaan Hij moet in 't midden van j de week met ons contant i afrekenen en de abonnees I kunnen dan toch niet van hem verlangen dat bij hun achterstallige a bon- nementsgeld uit eigen zak j voorschiet Voor Uw medewerking I neggen wij U namens bezorgers rriende- I U)k dank. ook verkrijgbaar in tricot Enkalon PROGRESSIEF SHIRT CONTINENTAL STYLE HUIDGLADDE, VEERKRACHTIGE BOORD: PERMASTIFF BLIJVEND GALA-WIT POPLIN NO IRON OF SANFOR VALT OPVALLEND NIEUWE, FRANSE MANCHET ^b^knoop)33'0" WISSE-WAS JE GÉÉN KRIMP BLIJFT MOOI wettig gedeponeerd f 10.90 m I 17.99 WAAROM MÉÉR BETALEN? voor de handel: Overhemdenfabrlek MONTANA, Tilburg, fel. 23805 Koopsommen f 21550.— tot f 24500.—. Indeling voor- en achtertuin, grote woonkamer, keuken, hal, gang, w.c., kelderkast, 4 slaapkamers, badcel. zolder, garage. Nu nog lage overdrachtskosten. Makelaarskantoor REUK EN v. JIOOFT Nw. Glnnekenstraat 11 - Breda - Tel. 01600-31278 Markt 42 Assurantiekantoor ROELS Etten Tel. 01608-2230 Ter gemeentesecretarie wordt gevraagd: Aan haar die een uitstekende algemene ont wikkeling, geschiktheid om leiding te geven aan personeel on bekwaamheid om deze werk zaamheden te regelen bezit, kan een hoog salaris worden geboden. Eigenhandig geschreven sollicitaties met uit voerige inlichtingen voor 21 juni a.s. te richten aan burgemeester en wethouders. yé U Mevrouw, die zoveel zorg besteedt aan Uw kopje koffie: maak het nóg lekkerder, nóg voller van smaak. Een klein scheutje "Friesche Vlag" GOUDBAND er in enproef maar: dat is een Zondags kopje koffie, waarmee U Uw man en Uw gasten echt kunt verwennen. En dat met héél weinig GOUDBAND dus: erg voordelig d.w.z. méér voedzame opbouwstoffen waar U niet dik van wordt enzuinig in het gebruik, dank zij de hoge concentratie. Voeg een klein scheutje GOUDBAND toe aan soepen, sausen, vlaatjes en vleesgerechten. Het resultaat is verrassend méér aroma 'en een vollere smaak Verkrijgbaar in flessen van 1/4 liter (270 gr.), 1/2 liter (540 gr.) en 1/1 liter (1080 gr.). 'i tow

de Stem | 1962 | | pagina 11