Advies over de toekomstige loonvorming zeer verdeeld 3 dagen ROKKEN verKoop Engeland wordt een vuil landzegt arts k t Britse van kostscholen: bolwerken traditie Spectaculaire brand in Rotterdamse verffabriek Arts vrijgesproken van schuld aan overlijden Verantwoordelijkheid bij regering of bedrijfslevenl Poolse padvinders geen eigen organisatie meer 90 ar» HOGE HOED EN DAS MAKEN DE BRIT...... Stijl en sport in hoge ere ar»£ PANTER 11 VEEL MEER FACTOREN Protest van ballingen Winter in Finland en Polen Geen prikkeldraad..... We vinden het al gewoon fffi|*Op de inhoud j komt'taan! 98 0 ELLE'S :heebuiltjes. Arrest moord Yenlo's meisje 26 juni m Brandweer hele nacht in touw VROOM DREESMANN Zuur stof injectie was dodelijk Officier tekent appèl aan Nieuwe Duitse ambassadeur in de V.S. Cf Ui CD 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 JUNI 1962 (Van onze Haagse redactie) Het advies dat de commissie-Schouten uit de Sociaal Economische Raad over de in de toekomst te voeren loonpolitiek heeft gesteld, is een verdeeld advies. Het enige waarover de commissie het eens kan zijn is, dat de produktiviteit niet de enige maatstaf voor de loonontwikkeling mag z\jn. Verdeeld is de commissie over de kwes tie bü wie de verantwoordelijkheid moet berusten. Naar verluidt zouden de drie vakcentrales (KAB, NVV en CNV) en de confessionele werkgeversorganisaties (NKWV en de Prot. Chr. Werkgevers) de verantwoordelijkheid voor de loonvor ming aan het bedrijfsleven willen over laten. Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond (liberale werkgevers) wenst ech ter een tamelijk sterk preventief toezicht van de overheid te handhaven. Op 22 juni zal de SER dit advies in be handeling nemen. Het is zoals bekend staatssecretaris Roolvink (soc. zaken en volksgezondheid) geweest die de commissie-Schouten om haar advies gevraagd heeft. De staats secretaris vroeg met name of de huidige maatstaven voor de loonvorming moesten worden gewijzigd of aangevuld. De commissie stelt ondubbelzinnig vast, dat behalve met de produktiviteit met veel meer factoren in de toekomst reke ning dient te worden gehouden. Op de plaats noemt de commissie factor van de vraag- en aanbodverhou dingen op de arbeidsmarkt. In feite meent de commissie dat het bedrijfsleven reke ning moet kunnen houden met alle facto ren die op de loonvorming inwerken, m.a.w.: het bedrijfsleven moet vrij zijn in de keuze van zijn maatstaven. Wel moet te allen tijde de uitkomst stroken met de algemene economische doelstellin gen, zoals volledige werkgelegenheid, sta biel prijspeil, maximale economische groei en een redelijke verdeling van het nationaal inkomen. De commissie zegt daarbij het van groot belang te achten, dat door de SER twee maal per jaar een visie op de economische ontwikkeling wordt gegeven. Het oordeel van de regering over dit advies wordt doorgegeven aan de Stichting van de Arbeid. Voor wat de procedure van behandeling van tussen werkgevers en werknemers overeengekomen CAO's betreft wil de commissie-Schouten een eenvoudige aan melding bij de Stichting van de Arbeid en het college van rijksbemiddelaars. Veertien dagen na aanmelding moet de CAO automatisch rechtsgeldig worden, tenzij de stichting zegt de betrokken CAO nader te willen onderzoeken. Het CSWV wil echter een situatie waarin reeds bij het opstellen van de ontwerp-CAO ter dege met de opvattingen van de regering rekening dient te worden gehouden. In tijden van de conuncturele overspan ning wil een meerderheid van de com missie overleg tussen regering en Stich ting van de Arbeid. Mocht hieruit geen overeenstemming resulteren dan op basis van een door de SER uitgebracht advies over de economische toestand dan zal opnieuw overleg moeten plaatsvinden. Het CSWV meent echter, dat de regering gemachtigd moet blijven om in een derge lijke periode van overspanning loonstij gingen aan een maximum te binden door het geven van een algemene aanwijzing aan het college van rijksbemiddelaars. eerste de (Advertentie) Het internationale padvinders comité heeft besloten om over te gaan tot ontbinding en opheffing van de zelfstandige Poolse pad vindersorganisatie in ballingschap die groepen in West-Europa en de Verenigde Staten van Amerika tegen 'n exceptioneel lage prijs. Maak keuze uit: vlotte, charmante modellen, zowel strak' van lijn als model „a la chanel" In alle mode kleuren, diverse stoffen en des-' sins. Uitzoeken uit alle maten. Nu slechts De Poolse aardappeloogst heeft ernstige schade geleden tengevolge van zware regenval en lage temperaturen. Duizen den hectaren land in midden- en zuid- Polen zijn onder water komen te staan. Volgens een functionaris van de Poolse meteorologische dienst is de regenval over de maand mei de zwaarste in 200 jaar geweest. De rivier de Odra, die een peil heeft be reikt dat twee meter boven normaal ligt, heeft de stad Opole in Silezië gedeeltelijk onder water gezet. In het noorden van Finland is de winter weer ingetreden met plotselinge sneeuw val en lage temperaturen. 55 55 omvat. Ook in Nederland bestaan enkele va ndeze groepen. Voor een internationale organisatie le vert het bezwaren op dat groepen van mensen in ballingschap zich als nationale groepen wensen te gedragen. Een derge lijke status van deze groepen is tot dus ver ook nimmer officieel erkend, aldus de NPV. Het is niet zo dat kinderen van Poolse ballingen nu geen deel meer uit kunnen maken van de padvindersorganisaties. Zij mogen zich ook in aparte groepen ver enigen, maar dienen zich aan te sluiten bij de padvindersorganisatie in het land waar zij wonen. In hun groepen kunnen zij dan gebruiken uit het land van her komst handhaven. Ook het voeren van een aparte vlag kan hierbij worden ge tolereerd. De vereniging van Poolse oud-strijders in Nederland is het met de beslissing van het internationale padvinderscomité niet eens. In een communiqué deelt de vereniging mede dat zij met verwondering en ver ontwaardiging van het besluit van het internationale padvinderscomité heeft kennis genomen. Diep teleurgesteld zijn de Poolse oud strijders met name over het feit, dat het besluit door de Nederlandse padvinders- raad wordt gesteund. „Hierdoor wordt aan de zonen en dochters van de Poolse soldaten die voor de vrijheid van Neder land hebben gevochten, het recht op een eigen nationale padvindersorganisatie ontzegd", aldus het protest. Havenarbeiders in Melbourne hebben gisteren geweigerd prikkeldraad voor Sai gon te laden in het Nederlandse schip Houtman (4116 ton), omdat een vak bondsfunctionaris hun gezegd had, dat dit prikkeldraad voor concentratiekam pen in Zuid-Vietnam bestemd was. Een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken, dat het prikkeldraad onder het Colomboplan heeft verzonden, zei dat het bestemd is voor het bescher men van dorpen tegen communistische guerrilla-aanvallen. Dr. Ann Mullins, een Britse vrouwelijke arts, heeft in het vak blad van de Engelse artsenstand „Family Doctor" geklaagd, dat En geland zo aan het vervuilen is. Op de stations, zegt ze, „bent u ge lukkig als u een wachtkamer vindt die schoon is, als u niet vuil wordt wanneer u ergens langs strijkt, als u op het toilet handdoeken, zeep en een schone wasbak aantreft". Kijk dan eens rond, zo vervolgt dr. Mullins, ,,in uw kruidenierswinkel. Tel de vliegen eens die over de grutters waren kruipen. Bezie de nagels eens van de bedienden. Wat zijn ze dikwijls vuil En dan het aantal winkelbedienden zelfs in nette zaken dat zijn duim likt alvorens iets in papier te pakken." Het is volgens dr. Mullins waarlijk geen wonder dat de gevallen van voed selvergiftiging hand over hand toenemen, als men al zo handelt in het gezicht van de klant. ,,Ik geloof dat de moeilijkheid schuilt in het feit dat wij lage criteria van openbare netheid aanvaarden", al dus dr. Mullins. „We vinden het ge woon dat kinderen op weg naar huis vanuit school toffeepapiertjes en afge- sabbelde kauwgum op straat achterlaten. We letten er niet meer op dat de vuil nisman de emmer op straat gedeeltelijk laat leegvallen. En we zijn zo gewend geraakt aan smerige openbare toiletten dat we eerder verrast zijn er een aan te treffen die schoon is, dan een die bijna onbruikbaar is van vervuiling." Dr. Mullins vindt dat de Engelsen het aan hun eigen samenleving in het alge meen en aan hun kinderen in het bij zonder verplicht zijn de vervulling van het ogenblik niet zo vanzelfsprekend te aanvaarden. Zij vraagt haar landgenoten geen voedsel meer te kopen in winkels waar het likken van duimen tot gewoonte van het personeel geworden is. „Deze onsmakelijke gewoonte is zo algemeen verbreid, dat het moeilijk is winkels waar het gedaan wordt te mijden. Maar u kunt klagen. U moet klagen en heftig", aldus dr. Mullins. (Advertentie) Met één theebuiltje zet u een flinke pot heer lijke krachtige thee voor heel de familie doos van 20 stuks De Hoge Raad, die gisteren arrest zou wijzen in de zaak van de 25-jarige K. G. W. M., die tot twintig jaar veroordeeld is wegens moord op het zeventienjarige meisje Joke Groenendaal uit Venlo, heeft de uitspraak aangehouden tot 26 juni aanstaande. (Advertenties) LU CO Een spectaculaire, fel uitslaande brand, die begonnen is in een verffabriek aan de Keilehaven in Rotterdam, heeft een groot deel van het Rotterdamse vrij willige brandweerkorps druk bezig ge houden. Tegen half elf maandagavond, ont dekten voorbijgangers brand in de fabriek. Een brand, die zo snel om zich heen greep, dat enkele minuten nadat de eerste brandwachten ter plaatse waren, reeds groot alarm moest worden gemaakt. De opgeslagen verf en olie vormden een gretige vuurhaard en al spoedig moest de brandweer, met zes endertig stralen, onder andere gevoed door drie brandblusboten van de ge meentelijke havendienst die uit de Maas het water pompten, zich concentreren op het gevaar voor overslaan van de brand naar de chemische fabriek Rotter dam, die aan de verffabriek grenst. Tegen goed elf uur sloegen de vlammen, aangewakkerd door een felle wind, over. Zij veroorzaakten aan de ,,Chefaro" een flinke schade. Het hele dak van de fabriek brandde weg en de fabriek zelf liep aanzienlijke waterschade op. De verffabriek brandde geheel uit. Tegen middernacht was de brandweer het vuur meester, maar het nablussings- werk duurde tot dinsdagmorgen. De fel brandbare goederen, die in de fabrieken waren opgeslagen, maakten van de brand een van de meest spec taculaire van de laatste jaren in Rotter dam. De vrijwillige brandweer, die met een overmacht aan materiaal zeer snel ter plaatse was, wist de aangrenzende panden, ondanks het vele vliegvuur, te behouden. Een kleine brand, ontstaan door het vliegvuur in het talud van het nabijgelegen katoenveem, wist men snel te bedwingen. BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT BREDA .jfi- A x'' i t 1 Karl Heinrich Knappstein, de 56-jarige leider van de Westduitse waarnemersde legatie bij de Verenigde Naties, zal waarschijnlijk in oktober ambassadeur West-Duitsland in Washington wor den. ulgens de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Schroeder, heeft de Amerikaanse regering de benoeming van Knappsten reeds goedgekeurd. Mi nister Schroeder heeft te kennen gegeven dat Knappstein „binnen afzienbare tijd" zijn nieuwe ambt zal aanvaarden. Wan neer precies zei Schroeder evenwel niet. De tegenwoordige Westduitse ambas sadeur in Washington, Wilhelm Grewe, heeft volgens berichten uit Washington reeds geruime tijd het vertrouwen van de Amerikaanse president verloren. Eni ge weken geleden verluidde het reeds, dat de Amerikaanse president aan de regering in Bonn de wens te kennen ge geven had, dat Grewe zou worden ver vangen. Grewe heeft zich aan de soepele Amerikaanse politiek t.a.v. Duitsland niet kunnen aanpassen en het standpunt van Bonn t.a.v. de hereniging van Duitsland en de oplossing van de kwestie-Berlijn dogmatisch vertolkt. (Advertentie) (Van een medewerker) Vaak vraagt een vreemdeling in Londen of elders in Engeland zich af: hoe komt het toch, dat de wereldvermaarde Times zoveel aandacht besteedt en ruimte geeft aan de sportwedstrijden en gezellige samen komsten, georganiseerd door de „Old Boys" en „Old Girls". Denkt u vooral niet, dat de aanduiding „Oude Jongens" en „Oude Meisjes" ook maar enigszins oneerbiedig is. Integendeel, er spreekt eerbied uit die woorden, want onder Old Boys en Old Girls verstaat men de oud-leerlingen der public schools, der deftige kostscholen, waar jonge aristocraten en plutocraten hun opleiding genieten. Misschien is het beter om niet over „aristocraten" te spreken, doch over aan zienlijke jongelui. Het merkwaardige is, dat die public schools hele maal niet publiek of openbaar, doch integendeel zo particulier of bijzonder zijn als maar mogelijk is. Als in de meeste andere Europese landen bestaat er tegenwoordig in Enge land een streven naar gelijke opvoe dingskansen voor iedereen. Tonnen gouds De rechtbank te Amsterdam beeft gisteren de 64-jarige Bussum- se arts H. van de U. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schuld van zijn 59-jarige pa tiënte mej. W. H. van Ameyden uit Utrecht, aan wie hij op 14 ok tober van het vorig jaar door zijn 23-jarige ongediplomeerde assis tente een zuurstofinjectie lit toe dienen. De rechtbank overwoog ln haar vonnis dat van schuld in artikel 307 van het wetboek van strafrecht eerst kan worden gesproken indien zou vaststaan dat de arts de in de dagvaarding omschreven behandelingswijze heeft doen toepassen met roekeloos of hoogst onvoorzichtig of nalatig voorbijgaan van hetgeen in me disch opzicht algemeen als toelaatbaar kan worden beschouwd. Volgens de rechtbank is dit niet uit het onderzoek gebleken. Ook indien de in de tenlastelegging om schreven zuurstof injectie in verband met t doel waarmee de arts deze aan de pa tiënte heeft doen geven medisch niet aanvaardbaar is te achten, dan is volgens de rechtbank nog niet komen vast te staan dat de arts zijn plichten als genees heer grovelijk heeft veronachtzaamd. Om trent de omstandigheid dat de arts de zuurstofinjectie niet zelf heeft gegeven doch deze heeft laten toepassen door een door hem speciaal daarvoor opge leide assistente overweegt de recht bank in haar vonnis dat hierdoor niet is gebleken dat een groter risico is ont staan dan een arts in het algemeen nog als aanvaardbaar pleegt te accepteren. De officier van justitie die het gedrag van de arts als hoogst roekeloos, on achtzaam, nalatig en onvoorzichtig had gekwalificeerd, had een gevangenis straf van acht maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar geëist. Hij zal tegen het vonnis appel aantekenen. De Utrechtse mejuffrouw Van Ameyden werd al geruime tijd behandeld door de arts Van de U., die, naar hij verklaarde, met zijn zuurstoftherapie (het onder ho ge druk inspuiten van een hoeveelheid zuurstof in het onderhuidse vetweefsel) sinds 1936 vooral bij reumapatiënten veel succes had bereikt. Op een kwart miljoen zuurstofinjecties was nog nooit iets mis gegaan. Mejuffrouw Van Ameyden kreeg in totaal 62 zuurstofinjecties. Bij de do delijke injectie kwam de zuurstof terecht in de aderlijke bloedsomloop waardoor de vrouw op de massagetafel overleed. De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. J. J. G. Borst noemde de zuurstofinjecties zeer gevaarlek. Panter doet een NIEUWE doos open! heerlijk zachte senoritas tien centimeter langl worden besteed aan de instandhouding en verbetering van het onderwijs, maar niettemin is de public school" nog steeds de meest begeerde opleiding en is het prestige van de oud-leerlingen dier scholen nog even groot als in de vorige eeuw. Vrijwel alle Engelse ouders zijn graag bereid om afstand te doen van de voordelen, die de scholen van glas en beton met hypermoderne metho den bieden, van voordelen dus, waarop zij als belastingbetalers recht hebben. Voor de keuze gesteld, sturen zij hun kinderen, en, vooral natuurlijk hun zoons, bij voorkeur naar zo'n kostschool van de oude stempel. Het is nu eenmaal zo, dat die ouderwetse kostscholen ook in onze tijd nog steeds toonaangevend zijn. Sfeer Weg van thuis Dit zijn de woorden, dit is de idee, waarop het aankomt. De jongens worden opgevoed in hun eigen maatschappij. Ze leren de erecode en de spelregels kennen op hun kostschool. Het grootste deel van het jaar zijn de jonge lui weg van thuis. Op school zuigen zij de aloude tradities op. Natuurlijk is er staatstoezicht op de kostscholen, maar voor de rest zijn zij volmaakt onafhanke lijk. Sommige dier scholen zijn heel oud, ja, middeleeuws van oorsprong. De ge hele atmosfeer en het geestelijk klimaat oefenen een hypnotische invloed uit op de leerlingen. Die invloed blijft. Daar zijn de met klimop begroeide gebouwen; de ruime, groene sportvelden het ge luid van een cricketbat in de zomer het lawaai in de verte van een winterse voetbalwedstrijd de gezamenlijke maal tijden de feestelijkheden en plechtig heden het schoollied, en wat dies meer zij. Niemand, die oud-leerling is van Harrow of Eton de beide deftigste kostscholen ontkomt aan het brok in de keel, dat hem overvalt, als hij het oude schoollied hoort zingen. En zo ver gaat het ook de oud-leerlingen der andere public schools. Stijl en traditie beheersen alles op die ouderwetse kost scholen. Zij betekenen voor vrijwel alle leerlingen een schat voor het ganse leven. Natuurlijk, kunnen niet alle aanzien- Zo ziet een leslokaal in de Rugby school eruit. Hier krijgen de bevoor rechte jonge Engelsen die een public school mogen bezoeken, al sedert vele generaties les. lijke Engelse jongelui naar Eton of Harrow gaan. Onbeperkt is het aantal plaatsen op beide scholen namelijk niet Er zijn echter vele andere kostscholen'. Een der bekendste is ook Rugby. Het was een „headmaster" van Rugby en wel dr. Arnold, die in het begin der vorige eeuw Rugby tot een model kostschool maakte, zodat Arnolds systeem thans op alle Engelse public schools wordt gevolgd. En als u de Times eens een tijdje leest, dan zult u „Old Boys" tegenkomen onder velerlei aanduidingen, zoals „Old Ruthlisans", Old Mid-Whitgiftians", „Old Paludi- ans", „Old Paulines", „Old Dowegians" en vele andere. Al deze „Old-enzovoortsen" zijn aandui dingen voor groepen oud-leerlingen van een of andere deftige kostschool. Dat de Times en andere bladen zoveel aan dacht besteden aan die „Old-enzovoort- sen", is reeds een aanwijzing voor de belangrijkheid, die het Engelse volk aan zijn public schools en hun oud-leerlingen toekent. De brede massa van het volk in Engeland heeft nog steeds eerbied voor hen, die een public-school-opleiding ach ter de rug hebben. Misschien komt dit, omdat de ouderwetse kostscholen de leerlingen opvoeden tot „typische Engelsen" en omdat het onderwijs aan die instellingen er op is gericht, de eigen schappen tot ontplooiing te brengen, die het Engelse volk in staat stelden om het Britse Gemenebest op te bouwen en in stand te houden. Hoe dit zjj, ook heden ten dage gelden enige jaren op een ouderwetse deftige kostschool in Engeland als een goede aanbeveling voor een ieder, die een lei dende functie in staat of maatschappy wil bekleden. Engeland is een democra tisch land. Ja, de democratie is er ouder dan in menig ander Europees land, maar niettemin is het een groot voordeel en voorrecht, als men op later leeftyd een deftige-schooldas" mag dragen. (Advertentie) m

de Stem | 1962 | | pagina 7