Techn. studiecommissie voor Kreekrakplan CAMERA INRUIL ACTIE De industrialisatie in Gent en de kanaalzone Vier weken voor „bestolen Sasse boterh andelaar r* Raad Schoondijke geeft fiat aan industrieschap Kan vlasserswereld heil verwachten van EEG Betere busverbindingen België-Nederland Kloetinge streeft naar nieuwe secretarieruimte gtaaMafl Siejitem De Kanaalzone Minister belooft Eerste Kamer: J. E. Elenbaas te Kruiningen herdacht Vaste verbinding Westerschelde nog te duur Er zijn wel enkele lichtpuntjes Zaak meerscharige landbouwtraclor naar gerechtshof JE ZIET ZE WEER STEEDS MEERil Moderne expansie eist scholing personeel In Kapelle extra aardbeienveiling Eerste fase kost halve ton kantoormachines CARNAVALSDIEFSTAL IN SCENE GEZET? In studie Gemeentevlag Betalen aan de politie Faillissement 9-10-II juni S^uur Tel. 010-II17 66 Moeilijkheden voor regering van Antillen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 JUNI 1962 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) overweegt een breed opgezette technische werkgroep te belasten met de bestudering van de vraagstukken rond het Kreekrakplan. De eerste bestudering van de noordelijke variant op het Kreekrakplan heeft hem namelijk geleerd, dat een en ander nadere bestudering behoeft. Dit bleek uit mededelingen die de bewindsman gisteren deed bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. De minister ziet echter geen reden om het thans reeds zwaar belaste studie apparaat van rijkswaterstaat opdracht te geven te gaan studeren op een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Het project zelf zou vele honderden miljoenen gaan kosten en is de minister dan ook voorlopig te kostbaar. „Wel houd ik de kanaaltunnel-plannen in het oog", aldus de bewindsman. Terzake de veerverbinding Kruinin- gen-Perkpolder deelde hij mee, dat met G.S. van Zeeland overeenstemming is bereikt over uitbreiding van het varend materieel. De Bijdragenwet Deltawerken is nu echt binnenkort te verwachten. „Van regeringszijde zijn we zo goed als klaar met het ontwerp van deze wet", aldus de minister. De senatoren Roebroek 'KVP) en Kra nenburg (CH) hadden de bewindsman vorige week gewezen op de stormramp van februari in N.W.-Duitsland en in verband daarmee op de noodzaak met de Deltawerken zo snel mogelijk op te schieten. Minister Korthals zei, dat het (Advertentie) nog slechts t]m 9 juni fototoestel gebeurde in Duitsland ook voor hem een waarschuwing enerzijds en een aanspo ring om op te schieten anderzijds had betekend. Schelde-Rijn Over de Schelde-Rijnverbinding zweeg de minister weer zoveel mogelijk. „Ne derland streeft naar een zo spoedig mo gelijk akkoord", zei hij. De minister toonde zich wel bereid de vaste com missie uit de senaat vertrouwelijk om trent de vorderingen van het overleg met België in te lichten. De heer Teijs- sen wees er de minister in dit verband nog op, dat het Beneluxkanaal-project de spil van het diepzeehavenplan in het Westerscheldebekken is en tevens een onderdeel uitmaakt van de Schelde-Rijn verbinding. Over de Beneluxtunnel te Vlaardingen kon de minister meedelen, dat spoedig aan dit project begonnen zal worden. Westerschelde Voor de suggestie van de heer Teijssen bij de komende begroting over te gaan tot instelling van een autonoom wegen fonds teneinde het wegenbouwpro gramma voor de komende jaren veilig te stellen zei de minister niet veel te voelen. Hij vreest, dat een dergelijk fonds „verstarrend" zou werken en geen remedie zou betekenen voor bestaande moeilijkheden rond de wegenbouw. Ook voor een Deltafonds voelt de mi nister niet. „De financiering van de gro te waterstaatwerken is al verzekerd doordat regering en volk de kracht en wil hebben om deze werken tot een goed einde te brengen", aldus de minister. Hij merkte op, dat in het verleden ondanks het bestaan van een Zuiderzeefonds ook de Zuiderzeewerken toch meermalen moesten worden onderbroken. Een fonds alleen waarborgt dan ook zijns inziens de gewenste stabiliteit niet. Inlichtingen bij uw fotohandelaar Burgemeester Hoftijzer kon de ge meenteraad van Schoondijke de ver heugende mededeling doen, dat de bouw van veertien woning-wetwoningen ge gund was aan de firma Bliek te Schoon dijke, zodat binnen afzienbare tijd op nieuw een aantal noodwoningen, het veld zal moeten ruimen. De zwarte vlek van de noodwoningen, die het dorpsbeeld nog steeds ontsiert, wordt gelukkig met het jaar kleiner. Het stichten van een industrieschap voor de gemeenten Breskens, Groede, Hoofdplaat en Schoondijke vormde ook in de raad van Schoondijke een punt van langdurige discussie. Burgemeester Hoftijzer verwachtte totaal niets van de leuze „Werk in de kanaalzone en woon in West-Zeeuwsch- Vlaanderen." Plaatsen als Axel en Ter- neuzen, aldus de burgemeester, hebben zeer aantrekkelijk uitbreidingsplannen en het pendelen is men heden meer dan gewoon. Hij wees er dan ook op dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen moet trach ten om het vertrek van jonge gezinnen te stuiten, wil het niet binnen afzien bare tijd ontvolkt worden. De heer Vercruyssen vroeg zich af of door de vestiging van overigens lichte industrie de recreatie niet in ge vaar kwam en of men niet te ondoel treffend te werk ging. De meerderheid van de raad achtte het echter dringend noodzakelijk medewerking te verlenen aan de stichting van het industieschap. Als vertegenwoordigers in het industrie- schap van Schoondijke werden gekozen burgemeester Hoftijzer, wethouder de Feyter en wethouder Toesseint. De verlichting van de rotonde met in valswegen vanaf de richting Breskens en Oostburg was een punt dat de ge moederen in beweging bracht. Tijdens de behandeling werden minder vleiende opmerkingen gemaakt aan het adres van rijkswaterstaat. Men noemde de houding van rijkswaterstaat in deze diep teleurstellend. Rijkswaterstaat had de gemeente namelijk aangeboden f 25.000 te voteren voor de verlichting van de rotonde met invalswegen. De exploitatie van de mast echter vergde een uitgaaf voor de gemeente van niet minder dan f 75.000. een last die de ge meente niet wenst te dragen,- omdat ze onbillijk en oneerlijk wordt opgelegd. De weg door Schoondijke is internatio naal van het grootste belang, terwijl hij lokaal bezien van ondergeschikt belang is. De raad vond het dan ook kleinzie lig dat een machtig lichaam als rijks waterstaat wel in staat is om een dure rotonde met invalswegen aan te leggen, maar de verlichting ervan voor het leeuwedeel tracht af te schuiven op de gemeente met een zeer moeilijke begro tingspositie. Er werd dan ook aange drongen op verdere stappen en over deze kwestie contact op te nemen op het hoogste niveau. De raad sprak andermaal uit, dat ern stige ongelukken bij avond volledig voor de verantwoording van rijkswaterstaat komen. Aan de Nederlandse Heidemij. werd opgedragen de wegenlegger te herzien. De kosten hiervan zullen f 3000 bedra gen. De nieuwe lagere landbouwschool zal gebouwd worden aan de Koningin Julia- nastraat. Het oude gebouw zal worden gesloopt. In het kader van deze bouw werden door de raad de nodige gronden verkocht en aangekocht. Voor de aanleg van een trottoir bij het bejaardencentrum, dat onlangs werd geopend, werd een krediet van f 1206 beschikbaar gesteld. (Van onze verslaggever) De stichting „Vakonderwijs voor Vlas bewerkers" te Standdaarbuiten had een nationale vlassersdag georganiseerd. Dit initiatief was kennelijk ingeslagen, want „De Standaard", het nieuwe gemeen schapshuis van Standdaarbuiten, was ge heel gevuld met belangstellenden. Over de toekomstige aspecten voor de vlasserswereld, speciaal de kleine vlas ser, kreeg men niet al te optimistische geluiden te horen. Wel sprak de Bel gische minister van financiën A. Dequae de verwachting uit, dat middels de EEG de onzekerheden voor wat produktie en afzet van vlas betreft kunnen worden weggenomen. De namiddag-bijeenkomst werd geleid door ir. J. C. Friederich, directeur van het Nederlandse vlasinstituut te Wage- ningen. In zijn openingswoord wees hij op de verschillen van opvatting bij de regeringen van België, Frankrijk en Ne derland. De eerste twee verstrekken wel een teeltpremie aan de landbouw Ne derland bepaalt zich tot een verwer kingstoeslag en dan nog voor één jaar, omdat de regering van mening is dat Vla de EEG voor de vlasserswereld een oplossing moet worden gezocht. Spreker pleitte wel voor een samen werking met andere landen op zo breed jnogelijke basis. Vooral ook voor wat be-l treft de uitwisseling van de resultaten der onderscheidene proefstations. De heer A. de Jong, directeur van de Loop. Vlasfabriek „Dinteloord", sprak over actuele vlassersproblemen. Hij stel de daarbij, dat opmerkingen van veertig jaar geleden, toen de kunstzijde haar entree maakte, ook nu nog actueel zijn, omdat nieuwe kunstvezels het linnen be concurreren. Naar zijn mening zal het vlas echter nooit verdwijnen. Wel zullen de bakens steeds op tijd moeten worden verzet en de techniek op de voet worden gevolgd. Dit is in de loop der jaren ook gebeurd, maar desondanks is het procédé vlas-linnen nog al te arbeidsintensief. Spreker ging het verloop van de vlas industrie na in de jaren na de tweede wereldoorlog. De verschillende facetten waarmee vooral ook de kleine vlasser te maken kreeg waren weinig hoopgevend, Toch is er een bepaalde groep kleine vlassers die zich wil handhaven. De grotere industrie ziet het personeel verouderen en worstelt met de moeilijk heid jongere krachten aan te trekken, mede door de loonpolitiek van andere hier gevestigde industrieën. Het Novi-vlasprocédé zag spreker niet als een systeem, dat voor de kleine vlas sers uitkomst zal brengen. Nu AKU er haar schouders onder heeft gezet mag wel aangenomen worden dat dit procédé zal slagen. De groenvlas-levering (de sliffer) zal z.i. slechts kunnen geschie den middels financieel krachtige vereni gingen, omdat deze bewerking ook een flinke investering zal vragen aan ma chines. De Belgische minister van Financiën, tevens voorzitter van de internationale confederatie voor vlas en hennep, zag voor de toekomst van de vlaswereld een oplossing in EEG-verband. In de vrije wereld wordt het vlas in hoofdzaak geteeld in Frankrijk, België en Nederland. Tussen Nederland en Bel gië was er vóór de EEG reeds een goed samengaan. Met Frankrijk ging dit wat moeizaam en nu de EEG er is kan niet gezegd worden dat er zo heel veel ver anderd is Wel zijn er symptomen die er op wijzen, dat discriminaties uit de wereld geholpen kunnen worden. De dumping vanuit Rusland is aan het af nemen. Met Engeland hoopt men in het kader van de EEG tot overeenstemming te komen voor wat de afname van het produkt betreft, zodat een bestendige normalisatie van produktie en afzet ver kregen wordt. De onzekerheden rondom het vlas in de onderscheidene landen zou daarmee worden weggenomen. Na deze voor de vlassers hoopvolle woorden werd een forum gevormd van Belgische en Nederlandse deskundigen dat nog verschillende actuele vragen be handelde. Veel meer positiefs, behalve dan de hoop die op de EEG is gevestigd, kwam er echter niet uit. In de voormiddag hadden er excursies plaats naar champignonkwekerijen en een proefveld voor vlasteelt te Lange- weg. Op formele gronden heeft de Hoge Raad vernietigd het vonnis van de recht bank te Middelburg, die C. J. V. heeft veroordeeld wegens het doen rijden van een meerscharige landbouwtractor op de openbare weg. De zaak Werd verwezen naar het gerechtshof in Den Haag. (Advertentie) RUYS (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Er wordt gestreefd naar rechtstreekse busverbindingen tussen de centra van de aan weerszijden van de grens gelegen Belgische en Nederlandse provincies. Voor een uitbreiding van de spoorwegverbindingen tussen Nederland en België acht de N.S. echter geen reden aanwezig. Dit deelde staatssecretaris Stijkel (Verkeer en Waterstaat) gisteravond in de Eerste Kamer mee bij de behandeling van zijn begroting voor 1962. De bewindsman deed voorts mededeling van het voornemen om per 1 oktober a.s. het gehele goederenvervoer voor de Benelux te liberaliseren. Tussen de Benelux-partners is ook overeenstemming bereikt over de bepa lingen van maten en gewichten van voertuigen. De excursie van het VEV-congres te Gent onlangs langs de kanaalzone Gent-Terneuzen heeft opnieuw de aan dacht gevestigd op de industriële ex pansie, welke deze streek tegemoet gaat en eigenlijk reeds beleeft onder de invloed van de kanaalverbetering en de aanleg van de nieuwe zeesluis te Terneuzen voor schepen tot 50.000 ton. In verband hiermee willen we even verwijlen bij de huidige verwezenlij king en perspectieven op industrieel gebied tussen Gent en de Nederlandse grens. De Economische Raad voor Oost-Vlaan deren kon vorig jaar bij gelegenheid van zijn eerste lustrum reeds wijzen op aller lei uitbreidingen en nieuwe vestigingen ook in deze kanaalzone. Belangrijke uitbreiding ondergingen o.a. de papierfab2-iek onder Langerbrugge bij de Gentse haven, de fabriek voor calcium- carbid en ferrollegeringen Sadacï, de tus sen deze beide industrieën gelegen elek triciteitscentrale van de EBES, welke be gin 1960 een nieuwe centrale voor 125.000 kW in gebruik nam, het cellulosebedrijf Sidac in Gent zelf, dat een fusie aan ging met Fabelta en met de chemische bedrijven van UCB (Union Chimique Bel- In de raadszaal van het gemeente huis te Kruiningen is een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de 100-ste geboortedag van de oud-burgemeester van die gemeente, de heer J.E. Elen baas. De bijeenkomst was belegd door het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van gemeente-ambtenaren, waar van de voorzitter, de heer J.A. Hoog kamp, burgemeester van Veendam, een overzicht gaf van het leven van deze grote kenner van het gemeenterecht. Zeer bekend is hij geworden door zijn handboek voor administratief recht, dat geslachten lang de leidraad is geweest voor alle studerenden in de gemeente administratie. Met recht kan worden gesproken van een grote Zeeuw, wiens stem op aller lei gebied en in brede kringen gezag had. Begonnen als onderwijzer werd hij spoedig aangetrokken door de gemeen te-administratie. Hij was secretaris van Krabbendijke, lid van G.S. van Zeeland, van 1916-1932 burgemeester-secretaris van Kruiningen. Laten wij zijn nage dachtenis eren door het werk voort te zetten in zijn geest, zo eindigde de heer Hoogkamp zijn toespraak- De bur gemeester van Kruiningen, de heer A. Schipper, had de aanwezigen, waaron der een groot aantal kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen van de heer Elenbaas, welkom geheten. Diens oudste zoon, de heer A.A. Elenbaas. oud-burgemeester van ,'s Heer Arends- kerke, dankte voor de betoonde belang stelling. Hierna begaf men zich tevoet naar de begraafplaats waar de heer Hoog kamp en burgemeester Schipper kran sen legde op het graf van de grote magistraat en geleerde, wiens devies was: „Werken, denken en leren is le ven". ge), die nu samen als UCB alleen al ruim 5000 arbeiders werk verschaffen, in Oost- Vlaanderen. Ook kleinere bedrijven zoals het kool- teerbedrijf van de Société Chimique de Selzaete breidden uit. De linkeroever van het kanaal op Belgisch gebied is prak tisch geheel bezet met industrie. De rech teroever biedt nieuwe industrieterreinen. Nieuwe bedrijven, in de laatste vijf jaren ontstaan, zijn o.a. de Bell Telephone in Gent en de Dicalite Europe Nord in het havengebied, de Monsanto Belgium Sidaplax en de Société Chimique des Dé rives du Titane, deze laatste onder Lan gerbrugge en alle drie chemische be drijven, verder vlak bij de stad de be langrijke stichting van Bowater Philips, zo pas van start gegaan. Aan de rechteroever bij de nieuwe ha ven heeft de Johns Manville Corporation, die vuurvaste bouwmaterialen produceert 41 ha voor zich gereserveerd, waar zij drie fabrieken wil bouwen en op de duur 2000 arbeiders werkgelegenheid zou kun nen bieden. Kleinere vestigingen van Rocfloor en Stelcon betreffen eveneens bouwmaterialen, verder is er b.v. nog de Sidech voor chemische bewerking van bastvezels. Verwacht worden verder een nieuwe vestiging van de Scheepswerven van Langerbrugge aan de rechteroever en een zeer belangrijke activiteit in de petro- leumsector. Maar naast de uitbreiding van de elek triciteitscentrale, eveneens aan de rechter oever, wordt natuurlijk het grote expan sieproject de vestiging van het geïnte greerd ijzer- en staalbedrijf van Sidemar bij Selzate, dat een produktiecapaciteit krijgt van 1,5 miljoen ton ruw staal, be stemd voor de fabricage van dunne staal platen. Hiervan is een directe werkgele genheid te verwachten voor 5500 man. Men kan aan hetgeen hierboven ver noemd werd, reeds voldoende zien, dat de industriële ontwikkeling in Gent en de Belgische kanaalzone de laatste ja ren een grote vlucht neemt. Nijverheidsonderwijs Men kan er nog iets anders uit aflei den, dat ook op het VEV-congres door de Gentse hoogleraar dr. L. Coetsier spe ciaal naar voren is gebracht, dat nl. de moderne industrialisatie een beroep doet op geschoolde krachten. Dit betekent, dat men er voor die industrialisatie niet is met een gunstige ligging, ruimte en ar beidskrachten zonder meer. Voor een goed industrieel klimaat is het nu tevens meer dan ooit noodzakelijk, dat er gespeciali seerd nijverheidsonderwijs e.d. in de streek wordt gegeven en benut. Gent staat er, wat dit betreft, met zijn institu ten rond de universiteit goed voor. Men streeft er doelbewust naar ook de hogere functies in het bedrijfsleven door Vlamingen te doen vervullen! Dat is hier dan een extra spoorslag tot verdere scholing en studie. Ook Z.-Vlaanderen Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen zal men intussen goed doen aan dit facet van de hogere ontwikkelingseisen, welke de mo derne industrialisatie stelt, bijzondere aandacht te besteden. Wat commissaris dr. Kortmann voor Noordbrabant eens heeft gezegd, dat het voor onze toekomst aankomt op technisch intellect, geldt ze ker ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen met het oog op de ontwikkeling van Terneu zen en zijn kanaalzone. Men kan in Zeeuwsch-Vlaanderen me de gebruik maken van de opleidingsmo gelijkheden, welke Gent biedt, doch zal er ook niet mogen nalaten zijn eigen nij verheidsonderwijs naar de eisen van de tijd zo goed mogelijk uit te bouwen. Dan alleen zal men voor de eigen bevolking de beste vruchten plukken van de ont wikkeling, welke ook de streek van Ter- neuzen tot Sas van Gent met de verbete ring van het kanaal en de aanleg van de nieuwe zeesluis tegemoet gaat. In verband met Pinksteren zal op dinsdag 12 juni een extra veiling van aardbeien worden gehouden. Normaal wordt er op dinsdag nog niet geveild in Kapelle, maar op 12 juni zal dat wel gebeuren en wel om half twaalf 's mid dags. Hiertoe is besloten, omdat het voor de glasaardbeien bezwaarlijk is, indien er na vrijdag niet geveild zou worden voor woensdag. Van de volle grond wordt in de week na pinksteren nog geen aanbod van betekenis verwacht. Tijdens de raadsvergadering van woensdag 13 juni te Kloetinge zal een voorstel van b. en w. in be handeling komen om het pand Kerkplein 4, de vroegere pastorie van de Hervormde Gemeente, ge deeltelijk te verbouwen tot ge meentehuis. Het betreft hier de eerste fase van een plan om het gehele pand als gemeentehuis in te richten. De oude pastorie is dertien meter breed, twaalf meter diep en dertien meter hoog. De eerste fase bestaat uit het ver- 55 (Van onze correspondent) De douaniers lieten zich in de nacht van 6 op 7 maart door de carnavals- leut in het feestvierende Sas van Gent niet beïnvloeden. Zij waren die nacht in de Zeeuwsch-Vlaamse grens plaats dubbel op hun hoede, gealar meerd door een tipgever die hen opmerkzaam maakte op een boter- wagen die onbeheerd in de stad zou staan en de meer en meer plaats vindende botersmokkel naar België via de spoorlijn. Voor het huis van de boter- en veehandelaar J. M. (een oude bekende van de kommiezen) stond inderdaad een grote vracht wagen. Wat de douaniers, die op het slaan van autoportieren afkwamen, aan schouwden was een vreemd schouw spel: een aantal in carnavalskledij gestoken en met maskers onherken baar geworden mannen waren druk bezig de boter uit de wagen te laden en weg te dragen. „Halt, douane," riepen de kommiezen en verschenen ten tonele. Een ver- Advertentie) warde situatie ontstond daar in het middernachtelijke Sas van Gent (het was omstreeks half een). Bakken bo ter gingen over de straat en de car navalsvierders gingen er vandoor. Het lukte de douaniers niet er één in de kraag te grijpen. Er werd ook, door de kostuums en mombakkesen, niemand herkend. De douaniers, die door het bewegen van gordijnen hadden bemerkt dat iemand thuis was in het donkere huis van M., onderzochten de wagen, die niet afgesloten bleek te zijn. Toen pas liet M. wat van zich merken. Door het slaan met portierdeuren van zijn wagen was hij niet gealarmeerd, wel lokte het optreden van de doua niers hem naar buiten. Een duizend kilo boter bleek uit zijn auto te zijn ontvreemd. „Diefstal", zei M., die niets van de uitladerij had gemerkt. De douaniers vonden de weggehaalde boter later op het spoorwegemplace ment. Ondanks de beweringen van M. dat hij niets van de gehele affaire wist maakten zij proces-verbaal tegen hem op wegens opzettelijke uitlokking van botersmokkel, met andere woor den M. zou met de smokkelaars een (carnavals) komedie op touw hebben gezet. Gistermorgen stond M. bij de eco nomische politierechter in Middel burg terecht. De officier van justitie zei dat de feiten eerder deden ver moeden dat M. een schakel was in deze smokkelaffaire dan dat hij een onschuldig slachtoffer van dieven was geworden. „M. is in de smokkel- wereld een bekende figuur en ik heb reden aan te nemen dat hij opzettelijk gelegenheid heeft gegeven tot het weghalen van boter uit zijn wagen," was de mening van mr. J. L. Andrea. De officier wees op de bravoure van M., die zelfs een advertentie in de krant had laten opnemen met de inhoud „Duizend gulden beloning voor wie inlichtingen over de diefstal kan geven." Verder wees mr. An- dreae er op dat de auto van M. was berekend op smokkeltochten. Hij eiste vier weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf en verbeurd verklaring van de in beslag genomen auto en de partij boter. De raadsman, mr. W. K. H. Dieleman, zei dat een buurvrouw had gezien dat de dieven hun activiteiten staak ten bij de thuiskomst van M. en daarna weer doorgingen. Hij vond de relaties van M. met de smokke laars twijfelachtig en verzocht om vrijspraak. De economische politie rechter, mr. P. van Empel, vond echter de ten laste gelegde feiten bewezen en vonniste conform de eis. Jr. een nogal feestelijke stemming heeft het Vlaams Economisch Verbond dit maal zijn jaarcongres gehouden te Gent. Dat was te danken aan de ver breding van het kanaal Gent-Terneu zen, waarvan de eindfase intreedt met de bouw van de nieuwe zeesluis en waarmee het perspectief van een grote industriële expansie in de Belgisch- Nederlandse kanaalzone aanzienlijk Is verwijd. De aanstaande stichting van een groot staalbedrijf van Sidemar bij Selzate getuigt het reeds. Toen het gezelschap op zijn trip langs het kanaal te Sluiskil vertoefde, heeft voorzitter Muiier dit perspectief nog eens duidelijk geschetst. Hij liet daarbij niet na. evenals de Zeeuwse heren Verschaffei en Ver burg, de ontwikkeling van de kanaal zone in het kader te plaatsen van de hele Benelux-delta en de Europese in tegratie. die ook het West-, Oost- en Zeeuwsch-Vlaamse land maken tot een land zonder grens, een schakel tus sen noordwest-Frankrijk en de Rand stad Holland Deze schakelfunctie zal na korter of langer tijd ook de com pletering afdwingen van de Zeeuwse middenweg met een vaste oeverver binding van de Westerschelde. Een pas gehouden onderzoek heeft uitgewezen, dat de weg Kortijk-Gent- Antwerpen nu reeds de drukste is van België; daarom is de aanleg van de E3-weg, een nieuwe vaste oeververbin ding te Antwerpen inbegrepen, een hoogst dringende zaak geworden. Hier bij is tevens aan de dag getreden, dat vanwege het vrachtvervoer op deze weg naar de haven van Antwerpen, de nieuwe tunnel of brug het best ten noorden en niet ten zuiden van de stad kan worden aangelegd. Jammer, dat minister Korthals dit congres niet ook heeft bijgewoond. Licht was hij er met een sterker ver trouwen in de ontwikkelingsmogelijk heden van het Nederland-Belgisch grensgebied aan het Westerschelde bekken vandaan gegaan. bouwen van het gelijkvloerse gedeelte en het treffen van voorzieningen op het gebied van verwarming en elektriciteits- aanleg. Beneden zullen worden ondergebracht de secretarie (in een driehoekvorm), kamers voor de ontvanger en de ge meentesecretaris, en een kluis. De verbouwing van de eerste ver dieping en de zolder zal in de tweede fase ter hand worden genomen. Op de eerste verdieping zullen de raadszaal, de burgemeesterskamer, een ruimte voor de gemeente-architect, de college kamer en een keukentje worden onder gebracht. De zolder zal als archief ruimte worden ingericht. De uitvoering van de eerste fase gaat ruim een halve ton kosten. Er zal volgende week woensdag meteen een voorstel worden gedaan met betrekking tot de aanschaf van nieuw meubilair voor de secretarie (f 8000, De raad zal vervolgens worden voor gesteld 12.000,ter beschikking te stellen voor de bouw van een werkplaats voor gemeentewerken (tevens bergplaats voor de muziektent) op het terrein achter het voormalige armenhuis. Dan is er een voorstel tot het vast stellen van een gemeentevlag waarvan de omschrijving luidt ,,Een vierkante vlag met een geel veld, waarop drie blauwe lelies zijn aangebracht, twee boven en één onder". De vlag, die momenteel als gemeentevlag dienst doet is slechts een defileervlag, die in 1938 is gebruikt bij een feestelijk défilé voor H.M. Koningin Wilhelmina. B. enw. stellen verder o.m. voor mevrouw C. Schouten-den Hamer m.i.v. 1 juli te benoemen tot badmeesteres van het gemeentelijk badhuis. Tegelijkertijd zal eervol ontslag worden verleend aan de heer J. Schouten als badmeester. J_Jet Postelkanaal wordt opnieuw ge noemd in de memorie van ant woord van minister Korthals aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Verkeer en Waterstaat. De minis ter deelt mee, dat het provinciaal be stuur van Noordbrabant het onlangs te Den Bosch aangeboden commissie rapport over dit kanaal aan hem heeft toegezonden. Daarover is nu het advies van de Rijkswaterstaat gevraagd. Aan de hand van dit nog te ontvangen ad vies zal ook de minister het rapport bestuderen en er dan t.z.t. zijn oordeel over kenbaar maken. Tevens zal hij dan het belang van dit kanaal tegen over de andere waterstaatswerken in het kader van de financiële mogelijk heden moeten afwegen. Opnieuw merkt de minister op, dat hij de visie, dat het Postelkanaal een onderdeel van een vaarweg van Ant werpen naar de Duitse Rijn kan wor den, wel wat weids vindt wat voor eerst zeker zo is maar ook nu ver geet hij op te merken, dat het kanaal onmiddellijk een nieuwe vaarweg tus sen Luik en Rotterdam zou opleveren. Juist hierom is ook een uitvoering op wat ruimere schaal dan enkel voor Kempenaars, zoals de minister aanvan kelijk voor ogen zweefde, aanbevelens waardig. Maar we zijn nu zo ver, dat er niet enkel in Den Bosch, doch ook in Den Haag op het Postelkanaal wordt ge studeerd. We zien nu met belangstel ling en enig ongeduld uit naar de vruchten van deze studie. (Advertentie) Het ministerie van justitie heeft be kendgemaakt, dat het in de bedoeling ligt de transactie in handen der politie bij algemene maatregel van bestuur op 15 juni 1962 in te voeren in die delen van het land, waar de politie tot nu toe die bevoegdheid nog niet had. Daartoe behoort o.a. het arrondissement Middel burg. Het faillissement is opgeheven van J. J. Otte, J. M. Mariapolder 7, St. Anna- land, wegens gebrek aan actief. (Advertentie) 'asta K 2 r Spray haalt-de meeste vlèkkeri uit de meeste stoffen! ROTTERDAMS TONEEL Laatste voorstellingen in de ROTTERDAMSE SCHOUWBURG (Pinksteren) Telefonisch plaatsbespreken steeds 2 dagen vóór de uitvoeringsdatum De statenverkiezingen op de Neder landse Antillen hebben een uitslag te zien gegeven, die insiders als „min of meer verrassend" en „moeilijk in de consequenties" kwalificeren. Als resultaat van een eerste voorlo pige uitslag valt te melden, dat de groep die op het ogenblik aan de re gering deelneemt, nl. de democratische partij en de Arubaanse patriottische par tij, twaalf vertegenwoordigers in de sta ten zullen krijgen. De oppositie, be staande uit de nationale volkspartij en de Arubaanse volkspartij, hebben samen tien zetels. „De kleintjes" waarmee Bonaire en de Bovenwinden (met elk een zetel) bedoeld worden zouden wel eens de dienst kunnen gaan uit maken. Het vormen van een re-gering wordt door deskundigen een uitermate moeilijke zaak geacht, te meer omdat de twaalf zetels van Curagao thans verdeeld zijn tussen de democratische partij, die onder aanvoering van premier Jonck- heer vijf zetels verwierf, en de natio nale volkspartij van mr. dr. Da Costa Gomez, (de oppositiepartij), met zeven zetels. voor jarenlang zorgeloos en veilig brommen

de Stem | 1962 | | pagina 3