Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland PIAMA Afscheidswoorden vol lof voor vier gedeputeerden 89 Tech voc Walcheren DAMES Kan vb verwacl van Vier personeelsleden Goese veiling gehuldigd Teleurstellende resultaten bij raffinaderij der C.S.M. Min, Bloemen met politiek tintje voor dames Wat en Waar Aan onze adverteerders Dagblad De Stem Het klinkt ongeloof lijk, maar het is toch echt waar. Een keperflanellen VROOM DREESMANN VERZEKERINGEN A.P.A.v.d.Walle&Zn. VERMOUTH „BERTIHA" 2, v D ROODMERK I KOFFIE 250jramjlechts 1 25 VROOM DREESMANN Emigranten met vakantie EXAMENS Vandaag Morgen HOOGWATER l aste verbi Westersch nog te d Er zijn wel lichtpunt DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 JUNI 1962 2 VLISSINGEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Bartelt. zv J. Stroo, con structeur - W. P. Feij, Breewaterstraat I1' 5ma rlv H- J- Balk. techn. opz. - £eV Schuityrt.gracht 139. Johannes, zy C J. de Meij, ass. bedr. leider - J v ?eulen R Krugerstr. 344. Margaretha V' K' Schoegje. korp. mach. KM - J. Heij, Sd. Vliegerlaan 53. Vincent H. M., zv E. H Hengen, stuurman - M. B p. Martveldt, M. Hobbemalaan 23. Frans C. G., zv J. E. van den Toorn, stuurman - J. C. de Rijke, v. d Man- derestr. 4b. Ronald M.. zv R. J Lewe- rissa, stuurman - M. Jobse, Bonedijkstr. 189. Pieter B., zv E A. Frowein, stuur man - S. V. Terlaak. J. v. d. Capelle- laan 24. Anita, dv J. Duizendstra. tim merman - J. E. v. Velzen, Leeghwa- terstr. 5. Willibrordus P., zv J. C. J. Ver- straeten, bankwerker - S. J. Cornelis- sen, Pr. Rooseveitlaan 724. Ondertrouwd: E. Kempees, 24 j. en C. W. Schrier. 21 j.; A. v. Beek, 20 j. en P. J. Milot, 18 j.: A. Bosselaar, 41 j. en T. Goudswaard, 27 j.: D. P. Bakker, 42 j. en A. Daniëlse, 31 j.; B. Smit, 25 j. en M. C. Radings, 16 j.; J. C. de Jonge, 25 j. en L. M. Tournoy, 21 j. Gehuwd: C. Gelion. 25 j. en C. van Schaik, 20 j.: A. C. H. Wurth, 21 j. en T. C. de Kam, 17 j. Overleden: Adriana Koster. 81 j., w.v B. de Ridder; Theodora Rademaker, 75 j., e.v. W. J. Ardewijn. Aardenburg EERSTE LUSTRUM „DE MISSERS" In het Sportpaviljoen vierde de plaat- selijke luchtbuksschuttersvereniging De Missers haar vijfjarig bestaan. De voor zitter A. R. Ballegeer sprak een openings woord tot de leden die ditmaal verge zeld waren van hun dames. Door de se cretaris der vereniging R. Maenhout werd een overzicht gegeven van de afgelopen periode. Op deze bijeenkomst vond ook de prijsuitreiking plaats van het afge lopen seizoen. Clubkampioen 1961-1962 werd J. de Cocq jr., die een beker in ontvangst mocht nemen. In volgorde van de prestaties ontvingen de andere leden een plaquette of medaille. Namens de leden werd aan voorzitter Ballegeer een geschenk overhandigd voor zijn werk in de afgelopen jaren. Daarna werd een quiz gehouden en de verdere avond op fees telijke wijze gevierd. ZOMERONTSPANNINGSAVOND In de zaal van De Roode Leeuw ver zorgde het r.-k. dameszangkoor Amicitia in samenwerking met het studentenkoor van het seminarie te Sluis en het Aar- denburgse kinderkoor De Krekels een zomeravondzangfeest. Voor een volle dig gevulde zaal werden onder leiding van dom. H. van der Aa uitgevoerd An der schonen blauen Donau en het Halle lujah van Handel. Tussen de zangnum- Vier personeelsleden van de veiling vereniging Zuid-Beveland hebben gisteren hun zilveren jubileum gevierd. Zij zijn tijdens een receptie in de restauratie van de veiling aan de Fruitlaan gehuldigd. Het betrof de heren H. Mijnsbergen, ladingmeester, P. Oele, die als monteur is begonnen en nu chef is van de koel huizen en het pakstation, W. de Valk, die al heel jong bij het bedrijf in dienst is getreden en het to^ adjunctdirecteur heeft gebracht en tenslotte de heer C. Westdorp, transportarbeider. De huldiging had plaats in het bijzijn van het bestuur, van vele telers, kopers en andere belangstellenden! De eerste spreker was de heer J. Lens hoek uit Kloetinge, voorzitter van de veilingvereniging. Hij belichtte in het algemeen de waarde van deze jubilea en ging ook dieper in op de prestaties van de jubilarissen persoonlijk. Tenslotte kregen de vier heren nog ieder een geschenk onder couvert. De heer De Valk gaat er een luxe kampeer- tent voor kopen, de heren Oele en Mijns bergen gaan er van op reis, terwijl de heer Westdorp het bedrag in zijn tele visiepotje zal stoppen. Na de voorzitter spraken de heren J. Priester uit Middelburg, de voorzitter van de vereniging van groothandelaren, C. Nijssen Gzn. uit Heinkenszand, vice- voorzitter van de veiling en de heer J. Gronewegen uit Hoedekenskerke, die teler-aanvoerder en lid van de veiling is. Na de pauze bracht de directeur G. Nooteboom nog een schriftelijke geluk- Kapelle PLANTEN VOOR SCHOOLJEUGD Dinsdag is aan alle leerlingen van de lagere scholen een bloem of plant uitgereikt. De bedoeling is, dat deze door de jeugd wordt opgekweekt voor een tentoonstelling, welke in het ko mende najaar zal worden gehouden. De planten zijn uitgereikt namens de Floraliavereniging. In verband met de sterk gewijzig de omstandigheden, waarbü om de geleidelijke Invoering vaD vrije zaterdag Id ons bedrijf eer rol speelt, verzoeken wij onze adverteerders hun advertentie- opdrachten voor onze zaterdagnummers UITERLIJK DONDEKDAGMIDDAGS OM 17 30 UUR en voor oom maan dagnummers UITERLIJK VKIJJDAG MIDDAGS OM 12 UUB in ons bezit te doen zijn. Latei binnenkomende advertentie? voor de zaterdag- en maandag- nummers zulleD als regel NIET op de gewenste datum kunner wordeD opgenomen. Uitzonderingen zulleD alleer kunnen worden gemaakt voc familie-advertenties van dringende aard. DAGBLAD DE STEM Afdeling Verkoop Dagblad vooi Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14, telefoon 2377 Huist Voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 6252 (Joes AIq. redacteur voor Zeeland F. DE LIGT, teL 6252, Goes Exploitatie- inspectie Zeeland. L. K. M DE JONG teL 2377. Hulst Redacteur uoot Zeeutusch-Vlaanderen P. G. KUYPERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen PrUs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 1 0,17 pei mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2% mm gewone advertenties. Bil contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1,— elke regel meer t 0,20. Bij plaatsing ook ln Brabantse oplage resp. 1,60 en t 0.45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. wens over van de oud-directeur van de veiling en feliciteerde onder meer ook namens de burgemeester van Goes, die verhinderd was de bijeenkomst bij te wonen. Tenslotte spraken nog de heren S. van der Veen, gepensioneerd stationschef en M. Rijk van de Goese polder enkele ge lukwensen uit. De heer De Valk dankte namens de jubilarissen. Na de receptie was er voor het per soneel gelegenheid de vier jubilarissen geluk te wensen. Ovezande RAADSVERGADERING Donderdag komt de pas gekozen ge- meenteraad onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester Oostdijk bij een om een agenda met enkele belang rijke punten af te werken. Onder meer vermeldt deze agenda een voorstel van b. en w. om enkele straten en wegen met een nieuwe en originelere naam te verrijken. Voorts een voorstel om te komen tot aankoop van een per ceel grond aan de noordwestzijde van de Plataanweg ten behoeve van de n.v. PZEM, die op deze plaats een transfor matorstation met woning gaat neerzetten. Hier was reeds een stuk grond in het bezit van de gemeente, doch nu de plan nen voor het project van de PZEM defi nitief zijn ontworpen, blijkt de beschik bare oppervlakte te klein en moet er een stuk aan worden toegevoegd. Tevens zullen in deze vergadering de definitieve bestekken en tekeningen van het rioleringsplan worden overgelegd. Dit plan omvat de aanleg van riolering in het uitbreidingsplan, alsmede uitbrei ding ervan aan de Hoofdstraat en de Plataanweg en lozing aan de Provinciale weg. Een vrij kostbaar project, waar over thans in de raad zal moeten worden beslist. Yerseke OVERPLAATSING BIJ LEGER DES HEILS In verband met hun overplaatsing naar Den Haag hebben de officieren van het Leger des Heils, de kapiteins Ph. v. Da- Dalen en v. d. Zouw afscheid geno men van de plaatselijke afdeling in een speciaal daartoe gehouden bijeenkomst. Aan deze dienst werd door alle onder afdelingen deelgenomen, o.a. de gitaar- en mandolineclub, de vrouwenbond en de zangbrigade. Vele sympathieke en waar derende woorden werden gesproken, o.a. door de korps-sergeant-majoor R. de Visser. Mej. Duinkerke sprak als verte genwoordigster van het jeugdwerk, ter wijl burgemeester Willemsen namens de gemeente het woord voerde. Kapitein v. Dalen dankt de sprekers voor hun woor den en wenste allen Gods zegen toe. Als nieuwe bevelvoerende officieren zijn door het hoofdkwartier benoemd de dames P. E. Hokke, majoor en J. Ter louw, luitenante, beiden afkomstig uit Maassluis. mers werden korte stukjes opgevoerd door een der Sluise studenten. Na de pauze, waarin iedere bezoeker een kop koffie werd aangeboden, voerde het kinderkoor De Krekels de operette „Het was in de mei" op onder leiding van dom. J. van Elderen en dom. H. van der Aa. De muzikale begeleiding was in handen van Frans Belger, student aan het seminarie te Sluis. In totaal waren er 70 medewerkenden. Des middags was er voor de kinderen een voorstelling van de operette, die veel bijval oogstte."' KOVINGSCHIETING ST. SEBASTIAAN Op de Gaaipersweide vond de koning- schieting 1962 op de staande wip plaats voor de leden van de handboogmaat schappij St. Sebastiaan. Koning werd O. Onghenae uit Sint Kruis, die het eerste de hoogvogel wist neer te halen. Daarna volgde een gewone beschrijf-schieting welke het volgende resultaat had: zij vogels H. van Iwaarden en J. van Iwaar- den, kallen C. de Cock en H. van Iwaar den. De extra prijzen werden geschoten door Rob de Rijcke en J. van Iwaarden. SJEF TENNISKAMPIOEN De plaatselijke tennisclub SJEF wist ook zijn laatste competitiewedstrijd in de vijfde klasse zuid van de KNLTB te winnen en daarmede onbedreigd kam pioen te worden. Alle wedstrijden wer den gewonnen. De laatste competitiewed strijd tegen LTC Domburg 2 leverde een 7-1 zege op. De uitslagen waren: heren enkelspel: J. Paridaen-W. Vreeke 8-6 6-2. A. Braet-S. Passenier 6-2 6-2, damesenkel spel: mei. V. Paridaen-mej. E. van Eijze- ren 6-0 6-4, mej. C. Cuenaere-mej. J. Lips 6-1 8-6, gemengd dubbelspel: mej. V. en J. Paridaen-mej. E. van Eijzeren en W. Vreeke 7-5 6-4, mej. C. Culenaere en R. Wylleman-mej. J. Lips en S. Pas senier 6-3 9-7, herendubbelspel: J. Pari- daen en R. Wylleman-W. Vreeke en S. Passenier 3-6 4-6, damesdubbelspel: mej. V. Paridaen en mej. C. Culenaere-mej. E. van Eijzeren en mej. J. Lips 6-3 6-4. Breskens WILHELMINA ZWEMBAD GEOPEND Door de zwemvereniging Schelde- stroom is het Wilhelmina zwembad door het hijsen van de verenigingsvlag offi cieel geopend. De grote drom kinderen moest zich beperken tot het inschrijven als lid. Het water had slechts een temperatuur van 12o hetgeen te laag is om een bad te kunnen nemen. Clinge (Advertentie) VOOR Het jasje is gebloemd, de pantalon effen. Vlot model met V-hals en doorgeknoopt jasje. In charmante, moderne dessins, in geel - bleu - en turquoise. Maten 40 t/m 48. Deze aanbieding geldt alleen donderdag, vrijdag en zater dag BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT gemeenteraads vergadering Op vrijdagavond 8 juni a.s. zal er in de raadszaal van het gemeentehuis om zeven uur een openbare raadsvergade ring plaats hebben, waarin een lijvige agenda zal worden afgewerkt. Door het college van burgemeester en wethou ders zullen aan de raad enkele voor stellen gedaan worden. Indien de raad er zijn goedkeuring aan geeft, zal een verordening worden vastgesteld voor toekenning van een tegemoetkoming in de studiekosten aan gemeente personeel. Verder zal er subsidie verleend worden aan het Speeltuin-comité te Clinge voor de aanleg van een kikkerbad. Naast een subsidie aan de r.-k. Voetbalvereniging .Clinge", zal er een extra subsidie ge geven worden aan Het Wit Gele Kruis te Nieuw Namen- Ook zal het college een voorstel doen om de beide kerkhofpaden te Clinge en Nieuw Namen met tegels te verharden. Tenslotte zal er langs de Kon. Juliana- straat en de Prins Bernhardstraat bouw grond verkocht worden. Aan de Kath. Zeeuwsch-Vlaamsche Bouwvereniging te Kloosterzande zal medewerking ver leend worden om te komen tot het bouwen van een zestal woningwetwo ningen. Daarna zal de rondvraag plaats hebben. i Advertentie) Administratie- en Assurantiekantoor TABAKSTRAAT 20 HULST TEL. 01140-2824 HULST LEERLINGEN-UITVOERING In 't bioscoopgebouw geeft de afd. Hulst van de stichting Zeeuwse Muziek school vanavond om- half acht een leer lingen-uitvoering. Het veelzijdige pro gramma vermeldt o.a. composities van Mozart, Purcell, Haydn, Bach, Handel, Schubert en Chopin. Sas van Gent Gratis planten in.... plantsoen In enkele dagen tijds zijn op de Molen berg 32 geraniums uit de gemeentelijke plantsoenen weggekaapt. Dit is niet de eerste maal dat onverlaten planten uit de plantsoenen hebben meegenomen. Zo dra de arbeiders de openbare plantsoenen van nieuwe bloemen en planten hebben voorzien, zijn er liefhebbers die zich kos teloos planten verschaffen. Het is te hopen dat alle gemeentenaren met hand en tand hun gemeenschappelijk bezit verdedigen, want alleen met aller medewerking is het mogelijk om dit mooie bezit voor plundering te vrijwaren. TERNEUZEN met bromfiets gevallen Op de Herengracht kwam een jonge man, J.H. uit Terneuzen. zonder tot nog toe aanwijsbare oorzaak met zijn bromfiets te vallen. Dokter Van Breda Vriesman, die een hersenschudding con stateerde, liet hem naar het ziekenhuis brengen. twee belgen gingen passagieren Twee Belgen uit Dendermonde kwa men met een glanzende slee naar Ter- neuzen en dronken hier en daar een biertje, een borrel en nog zo wat. Kort na het middernachtelijke uur zou den zij weer naar huis toe gaan. Daar voor moest de ene. i.a.C. van C. de auto vanaf het parkeerterrein bij de ,,Pays-Bas" achteruit de Nieuwstraat inrijden. Hij nam die achteruitrit een beetje te royaal en botste tegen de ge parkeerde auto van de heer J.A.E. uit Terneuzen. De prachtige auto van onze zuiderbuur was aan de achterzijde wat gedeukt. De geparkeerde auto werd op zij flink ingedeukt. Schade minstens zeshonderd gulden en een bonnetje van de politie. W aterland kerkje Tienjarig bestaan herdacht van plaatselijke E.H.B.O. De afdeling Waterlandkerkje van de koninklijke vereniging voor EHBO hield in het Dorpshuis een bijeenkomst voor haar leden, waarbij ook het college van b. en w. en dokter A. E. Lievens aan wezig waren. De voorzitter van de vereniging de heer A. J. Haartsen, herdacht in zijn openings toespraak het tienjarig bestaan van de vereniging. Hij constateerde, dat thans de vereniging het grootste aantal leden heeft sinds haar oprichting. Hij drong er bij de leden op aan trouw de weke lijkse lessen te blijven bijwonen. Dank werd gebracht aan de docenten dokter A. E. Lievens en zuster Burger. Hij bood namens de vereniging burgemeester Ver- brugge het erelidmaatschap van de ver eniging aan, hetgeen door deze in dank werd aanvaard. Er waren bloemen voor mevrouw Lievens en zuster Burger. De burgemeester wees er op, dat de afdeling EHBO van Waterlandkerkje een bloeien de vereniging is, die al opmerkelijk goede resultaten heeft behaald bij wed strijden, hetgeen niet in het minst aan de docenten te danken is. Vervolgens reikte de burgemeester aan zeven nieuw gediplomeerdn een diploma en aan 11 leden een verlengd diploma uit. De vereniging telt thans 24 gediplo meerde leden, hetgeen een zeer groot aantal is voor een kleine gemeente. Na het officiële gedeelte werd verder de avond in gezellig samenzijn doorge bracht. wedstrijd met de krulbol In het café ,,In den Koning", alhier, werd een wedstrijd met de krulbol ge houden. De uitslag hiervan is als volgt: le pr. M- Boerman, alhier en A. Overmeire, IJzendijke; 2e pr. R. Mor- nout, IJ'dijke en J. Vermeulen, alhier; 3e pr. C. Bron, alhier en G. Termont, IJ'dijke: 4e pr. P. Verstrenghe en A. Bron, alhier. Blijkens de winst- en verliesrekening voornamelijk witsuiker betreft, werd te- gen zeer lage prijs op de wereldmarkt van de N.V. Centrale Suiker Maatschap pij is het voordelig saldo exploitatie-re kening over 1960-1961 gestegen tot f 8.855.855 (v.j. f 8.243.632). Afgeschre ven werd f 5.299.469 (f 4.813.288). In terest vergde f 700.551 (f 1.121.096) Het saldo winst bedraagt f 2.855,836 (f 2.308.977). Het stemt de directie tot voldoening dat het, ondanks de teleur stellende resultaten en de ongunstige vooruitzichten van de raffinaderij, mo gelijk is een onveranderd dividend van 12.5 procent over het verhoogde kapi taal voor te stellen en f 500.000 toe te voegen aan het reservefonds De uitzaai van suikerbieten in 1961 bedroeg 84.792 ha. derhalve ruim acht procent minder dan in 1960. Alle sui kerfabrieken tezamen verwerkten 4.050.000 ton suikerbieten dit is ruim 18 procent minder. Per ha was de op brengst circa 47.800 kg, weliswaar ruim elf procent minder dan het voorgaande jaar, doch niettemin circa tien procent boven een normale opbrengst (circa 43.000 kg). De hoeveelheid suiker, ge produceerd door de gezamenlijke indus trie bedroeg circa 539.000 ton, dit is 50.000 a 60.000 ton meer dan de consump tie. De campagne had een goed ver loop. Met betrekking tot de raffinaderij meldt het verslag, dat de situatie op de wereldmarkt nog ongunstiger is ge worden. De verkopen op de export markt, waaraan ook Nederland door zijn overproduktie heeft moeten mee doen. heeft de prijzen en marges tot een laagterecord sedert de bevrijding gebracht. De campagne heeft onder de slecht ste weersomstandigheden in vele jaren plaatsgevonden. Zij was tevens de grootste, die ooit is voorgekomen. De oogst per ha was ongekend hoog: 53.800 kg (35.400 kg in 1959). In totaal hebben de fabrieken in Ne derland 4.988 min kg suikerbieten met een gehalte van circa 15.65 procent sui ker verwerkt, tegenover 3,200 min kg met een gehalte van circa 17.50 pro cent in het vorige jaar. De fabrieken naakten een lange campagne. Het ren- lement was redelijk. De overproduktie van suiker in Europa en elders, welke afgezet. Daardoor is de marge tussen ruw- en witsuiker tot een onbetekenend bedrag ineengekrompen. Het laat zich begrijpen, aldus het verslag, dat onder deze omstandigheden de financiële re sultaten van de raffinaderij ongunstig waren. De ontwikkeling van de che mische industrie der C.S.M. vindt ge stadig voortgang. Nieuwe projecten zijn in een stadium van ontwikkeling. De investreingen beliepen f 7 min. In de Statenzaal te Middelburg hebben vier gedeputeerden van Zeeland gistermiddag afscheid ge nomen. De scheidenden zijn ir. G, Dikötter (KVP), de heer C. Phi- lipse (CH), de heer A. Schout (AR) en mr. A. van der Weel (P.v.d.A. Zij werden om drie uur met hun echtgenoten een zo goed als volle Statenzaal binnengeleid. De da mes kregen bloemen aangeboden ieder in een samenstelling of kleur die overeenkomst vertoonde met de politieke partijen, die hun echt genoten vertegenwoordigd hebben. Zo legde jhr. mr. A. de Casem- broot, Commissaris van de Konin gin, het tenminste uit. De Com missaris kwam rechtstreeks uit Engeland waar hij maandag het 5e Holland Festival te Scarborough geopend heeft. Behalve jhr. mr. A. de Casembroot heeft ten overstaan van de vele autori teiten uit de provincie (van de belang stellenden buiten Zeeland noemen we de gedeputeerden G. P. Philippart en ir. H. A. van Haaren uit Noordbrabant) ook mr. dr. A. Mes (KVP), lid van Gede puteerde Staten, het woord tot „de vier eminente mannen" gericht. Beiden hielden eerst een „algemene beschouwing" en gingen vervoigens wat dieper in op de verdiensten en karakter eigenschappen van de gedeputeerden persoonlijk. Jhr. de Casembroot zei o.m. dat het zelden voorgekomen zal zijn in Neder land dat vier gedeputeerden tegelijk vertrekken. Naar zijn mening heeft een college van G.S. in Zeeland nog nooit zoveel meegemaakt en zulke gewichtige beslissingen moeten nemen als dat waar toe de vier vertrekkende hebben be hoord. In dit verband wees hij op de verwoestingen vap de oorlog, de weder opbouw, de overstroming in 1953 en op nieuw de wederopbouw; voorts noemde hij het Delta- en Sloeplan, de samen werking der gemeenten en de Ooster- scheldebrug. De samenwerking in het college werd (Advertentie) I ANAHASFlag2blikiesyoor Hawaian Af 20 FRUITCOCKTAIL f 2 blikjes. Nu voor Deze prijzen gelden slechts 3 dagen BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT de sfeer ideaal. Volgens hem is er ook nog nooit zo'n nauw contact geweest met de provinciale besturen van Noordbra bant en Zuid-Holland. De commissaris toonde zich, en mr Mes sloot zich daarbij mede namens de gedeputeerde M. van Poelje (PvdA) vol ledig aan, zeer dankbaar voor de vriend schap die altijd in het college heeft ge heerst. „Er waren verschillen", aldus mr. dr. Mes, „maar we waren allemaal be zield met dezelfde geest van samenwer king in dienst van de provincie". Het kon volgens de heer Mes ook wel eens spetteren, ,,maar dat ging dan dwars door de partijen en de afdelingen heen". Hij vond het plezierig te kunnen zeg gen dat het college alle werkelijk grote besluiten eenstemmig heeft genomen. Detail-kenner De heer Philipse is volgens jhr. mr. de Casembroot in 1939 begonnen met een voorstel tot vaststelling van een stieren reglement; hij heeft zich later met hart en ziel geworpen op de problemen rond' om de polders, waterschappen en we gen. „Geen van ons kent de provincie zo in details als hij". Mr. dr. Mes schreef hem een „milde wijsheid" toe. Hij dank te hem ook voor de vele goede diensten als chauffeur aan hem bewezen' de heer Philipse nam mr. dr. Mes altijd mee naar de vergaderingen waar zij gezamen lijk naar toe moesten). Tijdens die rit ten zijn heel wat gesprekken gevoerd „U was gelukkig niet zo als sommige Zeeuwsch-Vlamingen. Als je het daar niet mee eens was werd de auto stop gezet, het portier geopend en gezegd: „Als je het er niet mee eens bent, stap dan maar uit' paren Philipse, Dikötter. naar de vier vertrekkende reeipiërende gedeputeerden met hun echtgenoten, andersdeels zich uitgebreid en met het glas in de hand met elkaar te gaan onderhouden. Opper-kleuter' De heer Schout werd de expert op on derwijsgebied genoemd. Jhr. mr. de Ca sembroot signaleerde bovendien diens belangstelling voor de restauratie van monumenten en het in stand houden van de Zeeuwse molens. ,,Er is een tijd ge weest, dat u opper-kleuter werd ge noemd", aldus de heer Mes, die ver volgde: „Wie Schout zegt, zegt op de eerste plaats het potje van Schout. En verder: bon-ami, koffie en een goede sigaar en een buitengewoon prettige sa menwerking". Woordvoerder Mr. van der Weel: woordvoerder bij de algemene beschouwingen. Iedereen ging er altijd voor zitten, aldus de com missaris, om te genieten van de fijne, humoristische, vlijmscherpe en toch mil de wijze waarop u het woord voerde. Mr. Mes noemde hem de humorvolle verde diger van het beleid van het college. JtU was altijd blij wanneer u tegenover het juridisch inzicht het gezonde ver stand kon stellen". Volgens de commis saris van de koningin waren de PZEM en de herverkaveling de eksterogen van mr. van der Weel. „Als ze daar op trap ten was het oppassen geblazen". Grondslag Ir. Dikötter tenslotte heeft „het moei lijke werk der planologie onder zijn be heer gehad, vaak bekritiseerd door ge meentebesturen en Gedeputeerde Sta ten". Volgens jhr. mr. de Casembroot heeft ir. Dikötter het woord „planologie' in zijn totaliteit ingang doen vinden bij de andere gedeputeerden. Mr. dr. Mes zei het als volgt: „U hebt de planolo gische dienst gemaakt niet tot een be minde, maar wel tot een noodzakelijke dienst, die zijn nut bewezen heeft. U hebt een grondslag gelegd, die van groot belang zal zijn voor de toekomst van Zeeland. U hebt scherpzinnig en met groot elan gewerkt voor de provincie' De commissaris bracht ook nog het werk van ir. Dikötter inzake de samen werking der gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen en met betrekking tot de polders en wegen in herinnering. Mr. dr. Mes tenslotte zei, dat er nog veel te doen staat. Al aangepakt in GS. zijn de uitbreiding van de veerdiensten op de Westerschelde, de vaste oeverver binding met Zeeuwsch-Vlaanderen, de inpoldering van het Land van Saeftinge en de uitbreiding van de griffie. De heer Philipse sprak namens de ver- trekkenden een dankwoord. Hij zei o.m.: ,Voor de oorlog was er een formalis tisch college. Na de oorlog is er een college van werken geweest". Hij had speciaal lovende woorden voor de com missaris van de koningin: „U hebt de sfeer in de vergaderingen van G.S. ge bracht. De samenwerking in het college is aan u te danken". Deze zelfde commissaris van de ko ningin zorgde hierna op zijn bekende nadrukkelijke wijze opnieuw voor een snelle omschakeling van de sfeer door de woorden„Er zijn geen replieken en duplieken. Het officiële gedeelte is gesloten. Buffet open." Dat was voor de genodigden aan leiding om eensdeels op te drommen Tachtig mannen, vrouwen en kinderen die in de loop der jaren na de oorlog uit Nederland naar Amerika zijn ge- emigreerd zijn gisterenmiddag voor een vakantie van drie weken in hun oude vaderland uit Philadelphia op Schiphol aangekomen. Zij zijn allen lid van de Netherlands-America Association of Delaware Valley". Voor de meesten van hen is het de eerste maal dat zij. Neder land en hun familieleden terugzien. De reisleider, de 42-jarige heer Freddie Boogaard, die .in 1955 als bouwkundig tekenaar uit Leidschendam naar de V.S. vertrok, vertelde op de luchthaven, dat het idee van een charter verleden jaar aan de leden werd voorgelegd. De 900 gulden die per persoon nodig waren voor het plaatsbewijs werden door de leden zelf opgespaard. „Het plan is om van nu af aan ieder jaar een dergelijke vlucht te organiseren", besloot de heer Boogaard die thans Amerikaans staats burger is. handelsavondschool Voor het eindexamen handelsavond school Petrus Hondius Lyceum te Ter neuzen slaagden J. Hamelink, H.W. Mouthaan en A D. de Zeeuw te Ter neuzen en k.s. de Nood te Zaamslag. (Advertentie) BRUNSWICK BOWLING Air-conditioneri NassausingeJ 28, tel. 38452. Breda Geopend van 9 tot 24 uur. Za. en zo. tot 1 uur 's nachts Vrij entree Kinderkamer, huistelevisie, par keergelegenheid, restaurant bar, snackbar. Ga bowlen er) speel het spannendste spel voor het hele gezin. GOES Grand 20 uur Het gezicht, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 19, 20 en 21 uur Zilveren huwelijksfeest H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard Luxor 20 uur Revolverduel in Durango, 14 jaar MIDDELBURG Burgerzaal 20 uur Ned. Kamerorkest Staeuzaal 20 uur le zitting Prov. Sta ten in nieuwe samenstelling Electro 19.30 uur De tijdmachine City 20 uur De grote Caruso, a.l. TERNEUZEN Luxor 20 uur Meisjes op het slechte pad, 18 j. OOSTBURG Ledel 20 uur Robert en Bertram, a.l. VLISSINGEN Luxor 20 uur Revolverduel in Durango, 14 jaar Alhambra 20 uur Het zwaard van Robin Hood, 14 j. GOES Grand 19, 20 en 21 uur Zilveren huwe lijksfeest koninklijk paar De Landbouw 20 uur Verg. Wit-Gele Kruis afd. Goes Prins van Oranje 20 uur Leerlingen uitvoering Muziekschool MIDDELBURG Electro 19.30 uur De tijdmachine City 20 uur De grote Caruso BRESKENS WGK-gebouw 19.30 uur Kleutercurtus HULST Bioscoop- en Concertgebouw 20.30 uur Tilburgs Studentencabaret De scheidende leden met hun dames in door.de commissaris uitstekend genoemd, de zonnige abd«tuin. VJ.n.r.: de echt- v. d. Weel, Schout en Morgen, donderdag 7 juni, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: Hansweert 6.16 en 18.27 uur; Terneuzen 5.38 en 17.55 uur; Vlis singen 5.08 en 17.23 uur; Wemeldinge 6.50 en 19.05 uur. (Van Minister Korthals opgezette technische de vraagstukken rond de noordelijke variai geleerd, dat een en ai Dit bleek uit medt de behandeling van zi De minister ziet echter j het thans reeds zwaar 1 apparaat van rykswatersta geven te gaan studeren oeververbinding over de Het project zelf zou miljoenen gaan kosten en dan ook voorlopig te kostb ik de kanaaltunnel-planne aldus de bewindsman. Terzake de veerverbin gen-Perkpolder deelde hij G.S. van Zeeland overee bereikt over uitbreiding v materieel. De Bij dragen wet Deltav echt binnenkort te ver\ regeringszijde zijn we zo met het ontwerp van de de minister. De senatoren Roebroek nenburg (CH) hadden d vorige week gewezen op van februari in N.W.-Du verband daarmee op de de Deltawerken zo snel r schieten. Minister Korthal (Advertentie) Inlichtingen bij uw foi (Van onze verslag^ De stichting „Vakonderwi bewerkers" te Standdaarbi nationale vlassersdag geor§ initiatief was kennelijk ing „De Standaard", het nieu schapshuis van Standdaarbu heel gevuld met belangstel Over de toekomstige aspe vlasserswereld, speciaal de ser, kreeg men niet al te geluiden te horen. Wel spi gische minister van financië: de verwachting uit, dat mid( de onzekerheden voor wat afzet van vlas betreft kun weggenomen. De namiddag-bijeenkomst door ir. J. C. Friederich, l het Nederlandse vlasinstitui ningen. In zijn openingswoi op de verschillen van opv« regeringen van België, Fran derland. De eerste twee ver: een teeltpremie aan de la: derland bepaalt zich tot kingstoeslag en dan nog v( omdat de regering van m via de EEG voor de vlasse oplossing moet worden gez( Spreker pleitte wel voor werking met andere landen jnogelijke basis. Vooral ook treft de uitwisseling van der onderscheidene proefsta De heer A. de Jong, dire Coöp. Vlasfabriek „Dinteh over actuele vlassersprobler de daarbij, dat opmerkinger jaar geleden, toen de kur ontree maakte, ook nu nog omdat nieuwe kunstvezels h concurreren. Naar zijn me vlas echter nooit verdwijne de bakens steeds op tijd m verzet en de techniek op de gevolgd. Dit is in de loop

de Stem | 1962 | | pagina 2