Beginselen van plan-Bunker aanvaard Merel nestelt onder spatbord O.A.S. ongerust en wacht in spanning Algerië Parlement schijnt bereid tot doen van concessies Oostduitsers gaan over tot bouw van bunkers Vredelievend naar Nieuw-Guinea Rijscholen komen onder de wet Oe Thant ziet de toekomst zonnig in: Prinses Paola schonk het leven aan een dochtertje' Kalm-aan. op snelwegen Oproep uit dodencel Infiltranten in het nauw Afwijzing Activiteit aan sectorgrens I Minister over Kreekrakplan j Listig Eerste motie anti-Pompidou 16. V wc foundation ijn. De beha soepele, effec- ups C, D, E. egante gaine iden. 39.75 DAGBLAD VOOR. ZEELAND Ulbricht vraagt de Westduitsers geld ter leen Iets warmer Blonde Astrid woog 3300 gram Het ongeluk bij Bergen-Hohne Bakkersknecht op vrije voeten VONNIS BERKELSE ARTS BEVESTIGD De komende verkiezingen Zuiveringsactie Executie Jouhaud? 102e JAARGANG No. 23996 50 JNDATIONS Veer. Karrestraat 7, ;1, B. Molenstraat 41 A. v. d. Plas en Zn., keizerstraat 4046 izen: Maison Desirée, Noordhaven 96. bevindt zich in ziJn t." Doch juist toen de elaar zich wilde verdedi- gleed er plotseling een ige trek over zijn gelaat Srschrikt riep hij uit: r! Red u!" En zijn be- hand wees naar de e rugvin van een enor- laai. die met onheilspel- snelheid op hen afkwam- Uitgave: N. V. Uitg My. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A C. v. Dongen, C. J v Hootegem mr. dr. A J J. M. Mes. mr H M. L. de Hechter. P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda - Heigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 6 JUNI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, f 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05) Bij coniraci aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau Ir Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen- HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (BjjbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SOEKARNO LAVEERT NAAR CONFERENTIETAFEL Er zijn duidelijke aanwijzingen dat het politieke verstoppertjesspel om Nieuw-Guinea zijn einde nadert. President Soekarno heeft gisteren aan V.N.- secretaris-generaal Oe Thant laten weten dat hij de beginselen van het plan-Bunker aanvaardt. Soe karno voegde hier echter aan toe, dat hij van de Nederlandse bereidheid tot een, wat hij noemt, reëele regeling, geen al te hoge dunk heeft. „Neder- land voert zijn militaire sterkte in Nieuw-Guinea voortdurend op", zei Soekarno, „en dit noodzaakt ons, om ter bescherming van have en goed der Papoea's, strijdkrachten derwaarts te zenden. Maar aangezien wij hunkeren naar een vreedzame rege ling, hebben wij ons haastig met het plan-Bunker akkoord verklaard", aldus de Indonesische poten taat. partijen in het geschil onder stevige druk, gezien de onstabiele toestand in Laos. De onderhandelaars zullen zich te zijner tijd stellig terugtrekken op hun laatste linies. Indonesië verlangt de ga rantie dat Nederland positieve bereid heid aan de dag legt voor bestuursover- dracht van het omstreden gebied, terwijl Nederland zekerheid wil hebben dat het Na ontvangst van Soekarno's brief en in het bezit van een soortgelijk schrijven van premier De Quay, heeft Oe Thant gisteren verklaard dat hij hervatting van het Nederlands-Indonesische overleg verwacht. Bij de daarna volgende volledige onderhandelingen zou hij zelf aanwezig zijn. De eerste fase zal zich voltrekken onder het wakend oog van Ellsworth Bunker, de Amerikaanse bemiddelaar. formule voor de regeling van het ge schil haar fiat moet geven. Oe Thant motiveerde ook zijn weige ring om V.N.-waarnemers naar Nieuw- Guinea te laten gaan. „In de huidige situatie zouden dit militaire waarnemers moeten zijn", betoogde hij. „en daarvoor is een machtiging van de Veiligheids raad nodig. Ik heb trouwens de gedrags lijn van mijn voorganger, Dag Hammars- kjoeld. gevolgd". Oe Thant verwachtte' dat, als alles goed gaat, de kwestie Nieuw-Guinea geliquideerd zal worden tijdens de 17e zitting van de algemene vergadering, die aan de op te stellen Zoals wij gisteren reeds meldden, is de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Royen, op weg naar Dei? Haag. Onze parlementaire redacteur te kent hierbij aan, dat vandaag ook de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. zich opnieuw op de kwestie bezint. In de komende dagen vergaderen ook de an dere fracties. In de wandelgangen over heerst de indruk, dat het parlement in meerderheid tot het doen van concessies bereid is, als daarmee een spoedig be gin van het Nederlands-Indonesisch overleg bereikt kan worden. In elk ge val zal men van de regering eisen dat alles wordt gedaan om verder bloedver gieten te voorkomen. Amerika zet de zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's niet onder tafel wordt geschoven. De Papoea's van Biak en Noemfoer hebben zich in het gekrakeel gemengd met een verklaring, waarin zij zeggen dat zij het plan-Bunker afwijzen. De voorzitter van de democratische volks partij, Runtuboy, die 4000 aanhangers heeft, verklaarde zelfs dat hij en zijn volgelingen de oude strijdmethoden weer zouden opnemen indien Indonesië Nieuw-Guinea annexeert. Met enige bezorgheid vraagt men zich \f hoe de Papoeabevolking zal reageren op het feit dat een van hun volksgeno ten door Indonesiërs is doodgeschoten. Het is niet uitgesloten dat de Papoea's wraak zullen nemen en dat allerlei slui merende hartstochten, zoals kannibalis me, weer tot gelding zullen komen. In het gebied ten oosten van Fak De Oostduitse Volkspolitie, bijgestaan door arbeidsmilitie, is begonnen met de bouw van versterkingen mitrailleurnes ten en andere stellingen, langs de sec torgrens in Berlijn. Per dag komen er drie van deze stel lingen, van waaruit sommige straten die op de muur van ||lbricht uitlopen onder schot kunnen worden gehouden, gereed. De stellingen hebben schietgaten en zij zijn meer dan twee meter hoog. Op sommige punten langs de sector grens zijn de woningen van Oostberlij- ners ontruimd en ingericht als mitrail leurnest. Men veronderstelt in West- Berlijn dat de Oostduitsers vrezen voor nieuwe schietpartijen tussen volkspolitie en de Westberlijnse Schupo's. Tot twee maal toe zijn er schermutselingen ge weest nadat de volkspolitie op vluchte lingen had gevuurd. Het Westduitse kabinet beraadt zich momenteel over een verzoek van de Oostduitsers om een krediet van 2,4 mil jard mark. Bondskanselier Adenauer heeft hierover gezegd dat een dergelijk krediet alleen maar kan worden over wogen, als de Oostduitsers bereid zijn om concessies te doen in de Berlijnse kwestie. In West-Be-rlijn heeft men ontdekt dat de geheime agenten van Oost-Duitsland die in het westelijk stadsdeel werken, instructie hebben gekregen om de iden titeit vast te stellen van de Westberlijn se politie-agenten die hebben deelgeno men aan vuurwisselingen met de Vo po's waarbij, zoals bekend, één Vopo werd gedood en een andere gewond. DE NEUTRALISTISCHE Laotiaanse prins Soevanna Foema is naar de vlakte dei- Kruiken vertrokken om te proberen (voor de zoveelste maal) een coalitieregering te vormen. Hij heeft tien dagen de tijd. EEN JAPANSE marktexpert heeft ver klaard dat tegen het eind van dit jaar de wereldkoffieprijs zal stijgen. Hij noemde dit een geluk voor de onder ontwikkelde gebieden, die voor een deel van de koffie-export leven. IN ANGOLA hebben zich nieuwe scher mutselingen voorgedaan tussen nationa listen en Portugese troepen. Op vijf plaat sen vielen rebellen dc Portugezen aan alhoewel de laatsten vliegtuigen gebruik ten om het verzet te breken. OE TIIANT, de secretaris-generaal van de V.N. heeft op een persconferentie verklaard dat hij niet bijster ingenomen is met de Amerikaanse kernproeven in de ruimte. „Er wordt hierbij een zeer gevaarlijke mentaliteit gedemonstreerd", zei Oe Thant. t Weersverwachting medegedeeld door J J het K.N.M.I., geldig tot vanavond: 0 Wederom iets warmer. Middagtempe- i raluren omstreeks 20 graden. Weinig kans op neerslag en praktisch geen J t bewolking Overwegend matige wind t t uit richtingen tussen noord en oost. t Het Belgisch weerkundig instituut J verwacht: t Mooi weer, temperaturen van 12- t graden. J Vandaag: zon onder 20.54 uur. 5 Morgen: zon op 4.22 uur. Maan op t 0 9.13 uur, onder 0.03 uur. f 19 i In opdracht van de Stichting GONNG (Geologisch Onderzoek Nederlands Nieuw-Guinea) is op de werj Van der Molen in Zaandam een schip gebouwddat gebruikt zal worden om voorraden naar de onderzoekgebieden te brengen. Van de kust worden deze voorraden met helikopters verder het binnenland in gebracht. De „Gonng" is 26 m lang en 5.40 m breed en heeft een machinevermogen van 240 pk, de actieradius is 2000 mijl. Prinses Paola van Luik, de echtgenote van prins Albert van België, heeft gis teren het leven geschonken aan een dochter. Het is het tweede kind van het prinselijk paar. Het gisteren geboren meisje heeft de naam prinses Astrid, naar de onverge telijke, te vroeg gestorven koningin van België, gekregen. Prinses Astrid had Dij haar geboorte een gewicht van 3300 gram. Moeder en kind maken het uitstekend. De hofdignitaris die het bericht aan de pers bekendmaakte voegde er glim lachend aan toe: „Met de vader gaat het ook wel weer". De kleine prinses heeft blauwe ogen en blond haar. In het kasteel Belvedère bij Brussel, waar het prinselijk gezin woont, stroom- zijn. Peetmoeder is prinses Josephine Charlotte, de echtgenote van prins Jean van Luxemburg. De jonge prinses heeft behalve de naam Astrid nog de volgende namen: Josephine-Charlotte, Fabrizzia, Elisabeth, Paola, Marie. Minister Korthals (Verkeer en Wa- terstaat) wil een technische werk- groep voor de vraagstukken van het Z Kreekrakplan instellen. Hij is echter Z S niet bereid, het studie-apparaat van Z Rijkswaterstaat opdracht te geven tot Z Z een studie over een vaste oeverver- J 5 binding over de Westerschelde. De Kanaaltunnelplannen worden echter terdege in het oog gehouden. Om- ro__trent de Schelde-Rijnverbinding den gisteren gelukstelegrammen, bloe- streeft Nederland naar een zo spoe- men en geschenken binnen. De geboorte van Astrid werd niet met saluutschoten aangekondigd, omdat zij niet in rechte lijn aanspraak kan maken op de Belgische troon. De doop van prin ses Astrid zal vermoedelijk in de tweede helft van juni plaatsvinden. Peetvader zal een oudere broer van prinses Paola dig mogelijk akkoord. Dit is in het kort de inhoud van een verklaring welke minister Kort- hals gisteren in de Eerste Kamer heeft afgelegd. Op pag. 3 bericht on- Z ze parlementaire redacteur hierover Z Z uitvoeriger. In Accra zijn dezer dagen ongeveer 200 Afrikaanse nationalisten in het ge heim bijeengekomen. President Nkroema van Ghana sprak nen toe en verklaarde dat de Afrikanen onmiddellijk hun eigen continentale ge meenschappelijke markt en een ge meenschappelijke militaire bevelvoering zullen moeten vormen. Fak zijn nog steeds zuiveringsacties gaande. De Nederlandse troepen heb ben opnieuw enkele Indonesische para chutisten gevangen genomen. Bloed sporen hebben uitgewezen dat de Indo nesische infiltranten gewonden met zich meevoeren. In de omgeving van Kaimana, waar vorige week twee Nederlandse militai ren zijn gesneuveld, is de achtervolging van een bijzonder fanatieke parachutis- tengroep nog in volle gang. De infiltran ten proberen de bevolking door list op hun hand te krijgen. Zij geven zich ui,t voor Nederlanders en spreken dan ook onze taal. In sommige kampongs heef; de Papoeabevolking wachtdiensten inge steld. Van de Indonesische strijdgroep is het merendeel echter niet meer in staat tot georganiseerd optreden. Gouverneur Platteel heeft gisteren verklaard dat hij niet verwacht dat de Papoea's acuut willen overgaan tot het uitroepen van de onafhankelijkheid, in welk geval zij Soekarno een aardig kool tje zouden stoven. Volgens dr. Platteel zijn de Indonesische infiltraties van vo rige week mislukt en hebben de Neder landse troepen de zaak overal in han den. Toch is er, voor noodgevallen, een evacuatieschema voor de burgerbevol king opgesteld. Berichten van radio-Djakarta, dat he le gebieden van J^ieuw-Guinea al onder Soekarno's controle zijn gebracht, wer den officieel tegengesproken. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Korthals (Verkeer en Water staat) heeft zich bereid verklaard om een grondwetswijziging aan te brengen teneinde ordening te scheppen in de chaotische wereld van het autorijschool wezen. Hij wacht daar echter mee tot het ogen blik waarop de Grondwet ook om andere redenen gewijzigd zal worden. Ook de minister is nu van mening dat met instelling van het VAMOR-diploma alleen de toestand niet verbeterd kan worden. Aldus bleek gisteren bij de begrotings behandeling van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer. Minister Korthals heeft in de senaat voorts de komst van een nota over de verkeersveiligheid aangekondigd. Hij toonde zich verontrust door het grote aantal verkeersongevallen en zei het aankweken van verkeersfatsoen naast alle beveiligende maatregelen van essentieel belang te blijven achten. De bewindsman bleek niet afwijzend te staan tegenover invoering van een eenvoudig kenteken voor bromfietsen, mits hieraan geen ingewikkelde ken tekenregeling verbonden wordt. Tussen de parkeermeter en de par- keerschijf heeft de bewindsman zijn keuze nog niet kunnen bepalen. De 25-jarige bakkersknecht Alfred K. uit Steimbke bij Nienburg (Did.) is op vrije voeten gesteld. Maandag reed hij met zijn bestelwagen in op een colonne Nederlandse militairen die naar het NATO-oefenterrein Bergen-Hohe mar cheerden. Hierbij werden drie militairen van deze 60 man tellende compagnie commandotroepen gedood. Vijftien man liepen verwondingen op, waarvan vijf zeer ernstige. Geen der gewonden be vindt zich thans nog in levensgevaar. Nu bij wijze van proef gedurende de pinksterdagen op enige wegen in Nederland maximumsnelheden zullen gelden, zal Rijkswaterstaat op vele punten langs die wegen speciale borden plaatsen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren de 45-jarige voormalige arts O. in hoger beroep opnieuw veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf -wegens moord op zyn medegevangene A.L. op 4 febru ari 1958 gepleegd in de Leeuwarder straf gevangenis. (Van onze redacteur) Steef Vermeulen van hotel-res taurant „De Drie Kabouters" te Waalwijk vond de tijd gekomen om .zijn Pontiac weer eens te laten dodrsmeren en daarom be landde hij dinsdagmorgen in de garage. De verrassing was wel bij zonder groot, toen onder het lin ker spatbord van de wagen een merelpest werd ontdekt, waarin niet minder dan vier eitjes lagen. „Nooit erg in gehad," zei Steef Vermeulen. „Ik heb wel eens ge dacht, wat moeten die merels toch altijd bij mijn wagen, maar dat ze onder het spatbord een nest had den gebouwd, daar had ik nooit bij stilgestaan. Ik gebruik de wa gen regelmatig. Hij staat altijd buiten langs mijn restaurant, vlak langs een ligusterhaag. Ja, nu ben ik tot de ontdekking gekomen, dat ik misschien al dagenlang met een stuk of wat mereleitjes rond rijd." Wat Steef Vermeulen gaat doen na de ontdekking van het prille geluk, dat onder het spatbord van zijn wagen bezig is te ontluiken? „Gezien mijn zaken zal ik toch wel zo nu en dan moeten rijden," zei hij, „maar ik zal het echt heel voorzichtig aan doen en als het even kan zal ik de wagen laten staan om de merel-ouders hun plicht te laten doen. Weet u er iets van of ik in dat geval ver- mindering van wegenbelasting kan krijgen?" „Ik heb zoiets in mijn dertigjarige praktijk van garagehouder nog nooit meegemaakt," vertelde de verbaasde heer Van Alphen. „Hoe bestaat het." Tegenstanders van de Algerijnse politiek van De Gaulle hebben gisteren een motie van afkeuring tegen de regering in de natio nale vergadering ingediend. Deze uiterst rechtse afgevaardigden vielen Pompidou en zijn regering aan wegens „herhaaldelijke schendingen van de grondwet". Men verwacht niet dat deze mo tie ingediend door 57 rechtse afgevaardigden en waarvoor 277 stemmen nodig zijn, wil Pom pidou vallen zal worden aan genomen. Het is de eerste motie anti-Pompidou. De achtergrond ervan is echter bij zonder interessant. Tijdens het debat hierover verwacht men aanwijzingen omtrent het verdere verloop van de terreur in Algerië door de O.A.S. Vier dagen heeft de organisatie van het geheime leger in Algerië het be stand in acht genomen. In deze dagen heeft de O.A.S. contact gezocht met de leiders van het Algerijnse bevrij dingsfront F.L.N. Men meent te we ten, dat de O.A.S. er niet in is ge slaagd van de F.L.N. of de voorlopige Algerijnse regering waarborgen los te krijgen, dat ze straks erkend zal wor den als politieke beweging in een on afhankelijk Algerië. Ex-ffeneraal Edmond Jouliaud heeft vanuit de dodencel in een I'arijse ge vangenis een dramatisch beroep ge daan op de tot levenslang veroordeel de O.A.S.-Ieider ex-generaal Salan om te zorgen dat het extremistische geheime leger zijn activiteiten in Al gerië staakt. De O.A.S. heeft gisteren verklaard dat haar bestand met 48 uur is ver lengd, doch dat de terreur „met gro tere verbitterdheid dan ooit tevoren" zal worden hervat indien het F.L.N. binnen de gestelde termijn geen con crete zekerheden zal verschaffen voor de toekomst van de ruim een miljoen Europeanen in Algerië. Men veronderstelt dat de O.A.S. on gerust wordt over de volgende twee feiten: de exodus van Europeanen uit Algeric en de vele aanwijzingen, dat Europeanen, die in Algerië blijven, streven naar politieke vertegenwoor diging, veeleer dan naar voortzetting van de associatie met de O.A.S. in een onverzoenlijke ondergrondse. In twee maanden zijn meer dan 63.000 Euro peanen uit Algerië in Frankrijk aan gekomen. Tot donderdag middernacht hebben de verkiezingen na de onafhankelijk heid te vertegenwoordigen. Op 1 juli gaat Algerië naar de stembus om zich over die vorm van onafhankelijkheid uit te spreken. Daarna wordt opnieuw gestemd ter verkiezing van de eerste regering van een vrij Algerië. Intussen zijn gisteren vijfduizend man veiligheidstroepen ingezet in het gebied van Mostaganem, een kleine havenstad 75 km ten oosten van Oran. Uit betrouwbare bron is ve-rnomen, dat in dit gebied zich het hoofdkwar tier van de O.A.S. bevindt. Alle ver bindingen met Mostaganem zijn afge sneden. Tot de O.A.S.-leiders, die zich nog op vrije voeten bevinden en waar van men denkt dat zij zich misschien te Mostaganem ophouden, behoren ex- generaal Paul Gardy, opvolger van Salan als hoofd van de O.A.S., en de ex-kolonels Argoud, Gardes, Godard en Chateau-Joubert. De laatste twee dagen zijn in Algerië 48 personen ge arresteerd, waarvan er 36 nog worden vastgehouden. Een belangrijke hoe veelheid wapens is in beslag genomen Ondanks het bestand van de O.A.S. zijn gisteren in Belcourt, een wijk die zowel door Europeanen als Algerijnen wordt bewoond, vier moslims neerge schoten. De spanning steeg nog meer, omdat hardnekkige geruchten circuleerden, dat hedenmorgen vroeg ex-generaal Edmond Jouhaud zou worden doodge schoten. Een ultra-rechts lid van de Franse assemblée, Jean Marie le Pen, zei in de nationale vergadering: „Ik ben in het bezit van een serieus, ge controleerd en bevestigd bericht, dat Jouhaud om vier uur (hedenmorgen) zal worden doodgeschoten". Hij deed een beroep op premier Pompidou om er bij president De Gaulle op aan te dringen aan Jouhaud gratie te verle nen. Een hoge functionaris verklaarde rï0i ,£lferijnse.Europeanen de tijd om later, dat er nog geen beslissing was politieke partijen te vormen om hen in genomen omtrent het lot van Jouhaud. Het nest is stevig ingebouwd tussen de koplamp en de carrosserie. (Advertentie) HOLS VLEES IN BLIK 2 hele blikken f. 1.60 «amen f. 2.75 3 halve blikken k f. 0.90 samen f. 2.25 HOLS GEZOND VOOR KAT EN HOND

de Stem | 1962 | | pagina 1